Rijkdom en Armoede KABINETSRAAD Een Standbeeld voor Missionarissen Auto in een Ravijn Het oordeel van een oud-strijder Auto-ongeval te Brussel Aanranding nabij Luik Biiinenla^dschs Premieiesnina 1932 27 Oktober. Kristus Kor.i-ng. Het is' .een roem voor Pans Pius» XI het feest Ier eere van Christus Koning te heb ben ingesteld. Tegenover het modernis me en rationalisme die God overal willen uitbannen streeft de Kerk naar het herstel van Kristus' Rijk op aarde, kristus is de Koning niet alleen over den enkeling maar over de maatschappij en alle volken. De Gezant van Belgie bij den H.Stoel. M. van Ypersele de Strihou, gezant van Belgie bij den H. Stoel, die de ouder- domsgrens bereikt heeft, werd Donder dag in afscheidsgehoor ontvangen door den H. Vader, en heeft hem zijne te- rugroepingsbrieven overhandigd. Ook Mevrouw van Ypersele de Strihou werd naderhand ontvangen door den Paus, die Zijn spijt uitdrukte over het heen gaan van den uitmuntenden diplomaat die Belgie nagenoeg 10 jaar vertegen woordigde bij den H. Stoel. De dagbladen in Italië. iDie Italfaan- sche minister van Pers en Propaganda heeft de dagbladbestuurders verzocht hun aantal bladzijden, van 5 November af, tot 6 te beperken. Daaruit moet men besluiten, hoe de Italiaansche regeering alle middelen inspant om zoozeer mogelijk den in voer van grondstoffen te beperken. De Invoer vani eieren. De minister van landbouw brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de vergunningen voor den invoer van eieren voorloopig zonder beperking zullen afgeleverd wor den. Die vragen richten tot het ministe rie van Landbouw, Dienst der contin genten, 32, Wetstraat, Brussel. Wol, getrokken uit melk. Dr AlUo- nio Ferretti heeft to Milaan, in aanwe zigheid van talrijke geleerden en over heden eene proefneming gedaan van zijne uitvinding, welke toelaat textiel- vezels te vervaardigen uit melk. Dr Ferretti slaagde erin uit afge roomde melk een zacht, veerkrachtige witte, fijna vezel te trekken. Deze syn thetische wol bezit nagenoeg al de ei genschappen van natuurlijke wol. Nederland en België. Volgens Ne- derlandsche statistieken is de Belgische invoer in Nederland fel verminderd. .Van1 2.780 n^iljoen kilo (83 millioen gulden) is hij gedaald op 2.387 mil joen kilo (75 millioen gulden). De uit voer is gevajlen van 3.438 miljoen kilo (60 miljoen gulden); op 2,895 miljoen (51 miljoen gulden) De verm in deling van de invoer spr.uit namelijk voorI ujt de beperking van den invoer, van kolen, kalk, cement en steenen. Voor zekere ar tikelen geniet Belgie eenig voordeel op Duit.schland. De Hollandsche uitvoer Uaar Belgie is verminderd voor wat de aardappelen, de tarwe, het vleesch, de erwten, boonen, groenten en suikerbee- ten betreft. De vermindering der werkloosheid. De vorige week bedroeg de afname der werkloosheid in ons land tegenover de voorlaatste week ruim 1000. Het totaal aantal werkloozen be draagt nu 160.199. De «Hemelvloo» i.n Engeland. De «Hemolvloo»,-welke te Londen in de Albert Hall tentoongesteld wordt, is van een Ford motor' voiorzien. In Vatikaanstad. De nieuwe Belgi sche gezant bij den H. Stoel, baron de Borchgrave, zal een dezer dagen te Ro me aankomen en het bestuur van het gezantschap overnemen. 83ste Vervolg. Er vertrok niet voor half zeven een trein uit Londen naar Birmingham,zoo dat de vluchteling veel meer tijd op zijne vervolgers vooruit had, dan door Mathilda was verondersteld. Willington en ziljn reisgezel bereikten de «Abbey» eerst tegen het middaguur. Aan het hek der plaats verlieten zij de vigilante, waarmede zij van Shorncfiffe gekomen waren, ten einde het landhuis onopgemerkt te kunnen nadereh. De portierster aan het Shornclifsche hek, stond met een der dienstboden van de «Abbey» aan den ingang harer wa ning in een druk gesprek, maar ging Willington en zijn assistent terstond te gemoet, toen zij hen het hek zagen in komen. Moet gij op de «Abbey» wezen, hee- -ren vroeg zij. Ja, antwoordde Willington, ik moet den heer Walter spreken. Kunt gij mij niet met v de bood schap gelasten, mijnheer hernarn de portierster. Neen, ik moet uw heer zelf spre ken. Hij is niet te spreken. Voor mij wel ik kom van zijn- compagnon, uil. Londen. I>e heer. Waller is .niet op de «Ab bey zeide de portierster aarzelend. t—- Niet op de «Abbey» X vroeg WH- De ministers hebben Vrijdag avond een Kabinetsraad gehouden, M. Van Zee land heeft hulde gebracht aan de nage dachtenis van professor Henri Pirerine. Besloten werd dat MM. Hymans en De Man de regeering zullen vertegenwoor digen op de begrafenis, en dat eerst ge noemde het woord zal voeren. Het indexcijfer der levensduurte -is van 15 October met 14 punten gestegen, wat een© verhooging beteekent van 2%. Op 15 October 1934 was bet indexcij fer 661thans is, bet 684, »of een verhoo ging van 3 Pjeze toestand is het re sultaat, van verschillende factoren. Eerst en vooral is er de invloed van het seizoen, waardoor de prijzen der eieren zijn gestegen. Dit artikel is met 15 centiemen om hoog gegaan wat een stijging van^ het index medebracht van 3 punten. Noch tans is de voornaamste oorzaak van de stijging van den. index: de tegenwoordi ge prijs der varkens. Dit heeft ook een stijging der prijzen van het vet teweeg gebracht. Deze stijging der verkérisprijzen ver tegenwoordigt in de indexlijst eerf ver hooging van 7 punten. Anderzijds is ook de wereldpriljs van het graan omhooggestegen, zoodat het brood tien centiemen duurder is gewor den, wat in de verhooging van het in dexcijfer 0,7 beteekent. Deze verhoogingen hebben verband met een algemeene beweging der prij zen tengevolge van de economische her leving, welke men overal in de wereld waarneemt. Alle andere factoren van verhoögmg zijn slechts tusschen gekomen met on geveer 3 punten. Op 44 artikelen waarop bet. indexcij fer gebaseerd is zijn er 24 die nage noeg ongewijzigd zijn gebleven. iDie raad heeft zich beziggehouden met, de verschillende maatregelen teneinde de levensduurte in den aanstaanden win ter te doen dalen. De bevoegde departementen zullen aandringen bij de groepeënngen en pro ducenten en bij de detailhandelaren op dat de prijzen niet te veel zouden ver- li o ogen. Wat de eieren betreft werden cöntin- genteéringsmaatregelen tot import voor loopig opgeheven. Het stelsel der im portvergunningen voor verkensvleêscli zal gewijzigd en verbreed worden. lm-- porlvergunningen zullen verstrekt wor den- aan iedere persnon die verkent wil imporleeren vcior 31 December. Die aanvragen moeten ingediend worden in de voorwaarden die reeds aan de pers werden medegedeeld. Ten einde de benuttiging der contin- genteering der bnilenlandsche boter te 'vergemakkelijken zullen ten -titel van proef vergunningen afgeleverd 'worden aan diegenen dié een" schriftelijke vraag zullen, indienen., - Het spéciale recht voor den import van boter is vastgesteld op 1 November tot 31 December op 4,50 per kilo. De regeering zal ook het noodige d'ocn opdat de prijzen der slachters niet te zeer in de hoogte zouden gaan. Het is een feit dat. do prijs der levende ossen in de laatste weken regelmatig is gedaald. De regeering overweegt wijzigingen aan de toltarieven betreffende den im port van paardenvleesch en verschillen de andere waren. Een bespreking heeft plaats gehad over de kwestie der grensarbeiders waarover onderhandelingen gaande zijn. De Raad heeft zich ook bezig gehou den met de reglementeering der buiten- landsche arbeiders. De wettelijke, voor schriften die thans in voege ziljn, zijn onvoldoende en hebben tiot misbruiken geleid. Maatregelen zullen genomen worden lington op ongeduldigcn toon. Niet te huis is geene verontschuldiging voor iemand, die zijne kamer niet verlaten kan. Ach riep de oude vrouw, als gij werkelijk van mijnbeer's compagnon komt, zal ik u maar zeggen, wat er ge beurd is: de heer Walter heeft heden nacht de «Abbey» verlaten en is nog niet teruggekeerd, terwijl de bedienden hem reeds van zeven ure af te vergeefs, zoe ken. Hoe riep Willington, de portier ster doordringend aanziende. Waarom vertelt gij toch zooveel dwaasheden De Hemel beware milj, antwoordde de vrouw. Wat ik u zeg is, helaas maar al te waar. Hij is te paard vertrokken. De palfrenier vond heden morgen de staldeur open; het zwarte rijpaard was niet te vinden, en de wandelstok van mijnheer lag op het kiezelpad bij den stal. Het paard is om half zeven te Lis ford opgevangen. Niemand begrijpt hoe de heer Walter, zonder iemands hulp, het paard heeft kunnen zadelen en op het dier gekomen is, want zijn been was. zoo stijf, dat hij er nauwelijks op kon slaan Willington werd bleek van woede. Duivelsch riep hij stampvoetend, wie kan hem gewaarschuwd en voort geholpen hebben De lieer Walter was wel wat stil en eenzaam, vervolgde de portierster, zonder, naar het scheen, op de driftige beweging van den politiebeambte te lei- waarbij rekening zal worden gehouden met den nood der Belgische werkloozen. Een ministerieele commissie zal bin nenkort- daarover een verslag opmaken. Maken er deel van MM. Vandcrvelde, Hymans, Djubus de Warnaffe, Delattre, Van Isacker en Bovesse. De minister van financiën heeft ge sproken over de overname der pensioen kassen. door den staat. In den kabinetsraad vaii 5 November zal een beslissing getroffen worden. De politiek der regeering op land bouwgebied streeft naar de valorisatie van het ihlandseh graan. De raad was van meening dat. dit jaar geen premies moeten verstrekt worden voor de graanproductie. Deze verschijning was noodig in 1934 daar de prijs- toen tot 62 fr. per zak was gedaald. Met het.oog op den zaaitijd en den oogst van volgend jaar zal de regeering haar princiepen van aanmoediging be houden. Aanstaande kabinetsraad Dinsdag avond. Uit New-York wordt gemeld, dat, men zinnens is een gedenkleeken -op te rich ten ter eere van dé eerste missionaris sen die naar de Vereenigde Staten, ge komen zijn. Dit piQiiument. zou aani een der groote baaien worden opgericht en de eereplaat op liet gedenkteeken. zou voorbehouden zijn aan een Belgisch Missionaris, den Eerw. Pater Louis Hemiequin, die te Ath geboren werd in het jaar 1640. Vijf lijken in den wagen aangetroffen Rome, 25 Oct.Hedenochtend heeft een landbouwer in een ravijn bij Brez een auto aangetroffen, die gedurende den nacht in de diepte moet gerold zijn. Tn den wagen bevonden zich vijf lijken, waarvan drie volkomen verkoold waren. Een Zeemonster in de Noordzee Een haaivisch van 4.800 kgr. Een visschersboot van de haven van Boulogne (Noord-Frankrijk), de Matei- Dei, is Donderdag de haven binnen ge- loopen met in de netten een zeekolos van ongemeen groote afmetingen. Het had niet minder dan 8,25 m. lengte, 5.50 m. omtrek en woog 4,800 kgr. De bólot was uitgevaren rond 4 u. 's morgens op haringvangst, doch ving in de netten de,grootste: zeevisch welke ooit •in-bet Nauw van KSJél opgevischt werd. Hét geldt" eeii baasachtige visch waar van de- vfëtenschappeiijké' - latijnsche naam «eltace maxima», luidt. Het, dier spartelde hevig tégen, scheurde drie net ten. doch slaagde ér niet in zich los te rukken. De vissëher, M. Delabij harpo- neerde den haai en slaagde er in deze met de muil b:oven water te houden. Vier uur duurde de strijd tusschen het mon ster en de leden van de bemanning en het was slechts 's namiddags- dat de ha ven bereikt werd. Men moest met een kraan te werk gaan om den kolos aan wal te tillen. Dit soort haaivisch is zeer zeldzaam in de wateren der Noordzee. "Verleden jaar werd op liet, strand van Querquevil- le, nabij Cherbourg, een visch aange spoeld welke tiot dezelfde familie be hoorde en welke de nieuwsgierigheid gaande maakte daar sorrtmigen er een staaltje dachten in te zien van het le gendarisch «zeëserpent». De zeekolos werd te Boulogne te koop aangeboden en werd aan den eerder schappelijken prijs van 380 fr. verkocht. ten, maar nooit- heeft men de geringste blijk van ijlhoofdigheid bij hem opge merkt. De dokter, die zoo even hier was stond verstomd toen hij hoorde, wat er was voorgevallen. Als de goede man maar niet van het. paard gevallen en in de rivier gestort isi Gij kunt niet be grijpen, mijdheer, hernam zij, na een traan afgewischt te hebben, hoe dit de goede mevrouw vaii Haughton zal tref fen, vooral daar de'graaf zoo ernstig ziek ligt. Zij zag ei; zeer bleek en ont steld uil, toen zij zooevcn het hek in reed Is Mevrouw Haughton op de «Ab bey viel Willington haar in de rede. Ja, mijnheer. Hij ging met Tomlibles een weinig ter zijde. Wacht mij luer, fluisterde hij hem toe, en let terdege op alles, terwijl ik naar het heerenhuis- ga om met de gra vin te spreken. Het rijtuig van mevrouw Haughton stond votor den ingang van het huis. Willington overhandigde aan een be diende, die hij in het voorportaal zag, een visietkaartje, en gaf zijn verlangen te kennen om de gravin eenige oogen- blikken over eene spoed vereischende zaak te spreken. Laura bevond zich Til het kabinet van den Moortvliiclil.ige en' onderzocht en doorsnuffelde de schrijftafel in de hoop dat zij daarin hot, con' of liet. ander zou vinden, dat tot opheldering van hel ge beurde kon dienen. Zij was in geen Leve Herbesan, 't is het goede middel. Sedert den oorlog, leed ik aan de maag, schrijft ons M. Jeau Arreguy, maison Ethebarria te Louhoussoa, ik had krampen, draainissen, oorsuizin gen, hoofdpijn, en daarbij nog een pijnlijke verstopping. Ik had tal van remedien beproefd die niets uitmaak ten. Ik kreeg het idee van de Herbesan te beproeven en nam eiken avond een tas voor het slapen gaan. Ditmaal was ik geslaagd, al mijn ongemakken ver dwenen als bij tooverslag en mijn stoel gangen zijn thans zeer regelmatig.» De oud-strijders zijn talrijk die aan Herbesan vroegen hen te genezen van de talrijke ongemakken die zij tijdens hun lang verblijf aan het front opde den. Opgepast voor de drogerijen die meestal niets anders doen dan uw kwaal verergeren. Vertrouw uw ge zondheid aan de planten die door de natuur in overvloed verspreid zijn, niet enkel om u te behagen maar ook om u te genezen. Herbesan is een goed gedoseerde mengeling van veertien uitgekozen planten, geoogst op het gunstigste oogenblik en in de beste streken. Herbesan zal u goed doen in gevallen van verstopping, aandoenin gen der nieren, van den lever en de maag, bloedkwalon, kritieken leeftijd pijnlijke maandstonden, rheumatiek. Herbesan is te koop in alle apotheken aan den prijs van Fr. 7.50, 15.en 25.het pak. B. 148 Anc. Malson Louis Sanders, S. A., Brussel In den Provincieraad van Oost- Vlaanderen De nieuwe Goeverneur, M. Ingenbleeck. Plechtige aa-nstelling. Vrijdag namiddag, 'op' het einde van den zittijd van den provincieraad van Oost-Vlaanderen, werd overgegaan tot de plechtige aanstelling van den nieu wen goeverneur, de heer Ingenbleeck. Het was de heer Thuysbaert, voorzit ter van den raad, die voor de rechtstaan de vergadering, den heer Goeverneur verwelkomde. Deze nam vervolgens hel woord, en dankte hartelijk voor het gul hartig onthaal, na den lof te hebben ge maakt van zijn voorganger, de beer Ka- rel Weyler, onlangs overleden. Een 'tal rijk publiek, waaronder zich verscheide ne vooraanstaande personaliteiten be vonden, volgde de plechtige aanstelling van dén nieuwen Gioeverncur. Deze werd op het einde zijner rede langdurig toe gejuicht. GEEN CRISIS Geen crisis In de zaken als men aan degelijke publiciteit doet Waar Hoe De 4e bladzijde beant woordt deze vragen. Vrijdgamorgen, rond 2 uur, volgde de student. Alexander Pelensky, woonachtig Dwarsstraat, 77, te St. Joost-ten-Noode, met zijn auto den Antwerpschen steen weg, te Brussel. Ter hoogte van de Masuisstraat reed Pelensky, die licht bedronken was, met zijn voertuig'tegen een paal van een vluchtheuveltje der trams. De schok was zeer geweldig. De voer der werd slechts licht gewond en kon na verzorging huiswaarts keeren. Doch erger was bet gesteld met de 26-jarige Hortense Vivier, die zich even eens in den auto bevond en die woonach tig is op de Leopold Il-laan, 123. Deze laatste liep erge wonden op aan bet hoofd en over heel het lichaam en mioest met een auto-ambulantie naar het St- Pietersgasthuis gevoerd worden, waar ze in behandeling is gebleven. Gelukkig is haar leven niet in gevaar. stemming om vreemde personen te ont vangen: en zeker zou zilj Willington hebben laten zeggen, dat zij niet te spre ken was, wanneer zij niet vermoed had, dat zijne komst met het voorgevallene in verband stond. Hij maakte eene beleefde buiging, toen de gravin binnentrad, en zeide, dat hij uit naam van den policieoverste te Shiörncliffe haar zijne diensten kwam aanbieden ter opsporing van den heer Walter, die in eene vlaag van ijlhoofdig heid de «Abbey» scheen verlaten te heb ben en tot heden te vergeefs was ge zocht. Laura's eerste gedachte was den on. gevraagden bijstand van de hand te wij zen, omdat 't denkbeeld haar uitte, dat de policie zich met de zaak zou bemoei en. Zij begreep echter dat zij, bij de on gesteldheid van den graaf en Arthur's afwezigheid, hiermede verkeerd zou doen, en nam het aanbod derhalve niet alleen aan, maar zeide Willmgton zelfs eene ruime belooning toe, als hij in zij ne pogingen zou slagen. Hij verzocht daarop om nadere inlichtingen, en Lau ra deelde hem alles mede, waardoor hij echter weinig meer vernam, dan de por tierster liem had kunnen zeggen. Is geen brief of een schriftelijk bericht door den heer Walter achterge laten, mevrouw, vroeg hij, waaruit bliljkt dat zijne verwijdering het. gevolg van een vooraf beraamd plan kan zijn. Niels hoegenaamd, antwoordde de gravin. Botsing tusschen een goederentram en een autorail te Ravels Vrijdag had op het middaguur, in dë| gemeente Ravels, eene botsing plaats tusschen een auto-rail en goederentram. (De auto-rail, die om 11,26 uur vertrekt uit Turnhout naar de grensgemeente! Poppel, reed de helling op van de brug, over de vaart, op het grondgebied van Ravels, op welke plaats de tramrijtuigen, hunne snelheid hoeven te verhoogen om de scherpe bocht in de baan op te gera ken. Een goederentram kwam op dit oogen blik uit tegenovergestelde richting naan Turnhout gereden. De gezichtshoek van beide trams beperkt zijnde en elEaar slechts kunnende ontwaren op enkele meters afstand, was de botsing onver mijdelijk geworden; de lokomolief van de gioederentram drong met alle geweld in den auto-rail en de twee tramrijtui gen sprongen uit de sporen. De stoffelij ke schade is groot. De machinist van den goederentram, Mortens L., wonende in de Lokerenstraat te Turnhout-, werd daarbij zwaar ge kwetst. aan den schouder. Ook nog een achttal personen, zittende in de auto rail,'werden verwond; waaronder :Meyer, van Roemeensche nationaliteit, reiziger, wonende te Antwerpen, die zwaar ge kwetst werd aan lvet. rechterbeen. De ge kwetsten Mertens en Meyer werden on middellijk overgebracht naar het stede lijk Gasthuis, te Turnhout, voor verdere verpleging. De andere gekwetsten kla gen over inwendige pijnen; enkelen zijn uiterlijk verwond. Hel verkeer is onder broken. Het Parket van Turnhout is ter plaat se geweest om een onderzoek in te stel len. Vrijdag morgen werd er in volkrijke» wijk op het grensgebied van Luik en Glain, een brutale bandietenstrêek be gaan. Een kerel, ongeveer 25 jaar oud,, met verdacht voorkomen, die een brui nen reiszak droeg, drong de keuken bin nen der echtelingen Lovinfosse, die* een. appartement betrekken op de eerste ver-, dieping in een oud huis. Mevr. Lovinfos se, 32 jaar oud, bevond zich alleen thuis. De zonderlinge bezoeker wierp zich op- haar, sloeg baar neer en bond haar op een ligstoel, terwijl hij de ongelukkig© een prop in den mond duwde. De schurk doorsnuffelde de meubels en nam in allerhaast 900 frank mede, waarop hij langs de rue Sainte-Margue- rite de vlucht nam in de richting van het midden der stad. Toen M. Lovinfosse, werklooze thuiskwam van zijn aanbie ding aan het toezicht, trof hij zijn vrouw in deerniswekkenden toestand aan. Het was holoig tijd dat hij de koord lossneed, daar de ongelukkige bijna verstikt was. De rechterlijk© policie werd onmiddellijk door de policie van Glain, op de hoogte gebracht en opende een onderzoek. Het parket staple ter plaatse af. Het slachtoffer moest genees-^ kundige zorg ontvangen. Een hcofdpremie van 250.000 fr. De 44e trekking. Vrijdagmorgen had te Brussel de 44e trekking plaats van de Binncnlandsche Premieleenmg 1932. Zijn betaalbaar Met, 250.000 fr. Reeks- 297.964 Met 25.000 fr. reeksen 112908 114393 117163 125063 132047 138632 140198 146410 148547 154672 156136 156431 165028 175961 191622 201162 201718 207987 217566 221885 229685 251534 253329 255681 257461j 266985 275219 281920 281952 28321L 286837 292959 299560 Elk nummer van de uitgetrokken reeksen geeft recht op 1/10 van de on. derscheidenlijk toegewezen premies. Heeft liij geene belangrijke geld som of voorwerpen van waarde medege nomen, waaruit afgeleid kan worden dat hij voornemens is lang van huis te blij ven Voor zo'over ik weel beeft hij enkel zijne beurs bij zich. Bezit, gij geen portret van den heer Walter vroeg Willington. Neen, mijnbeer; tot mijn gróót, leedwezen bestaat er hoegenaam geen. afbeeldsel van mijn vader, ook niet uit zijne jeugd. Dat is jammer. Komt het u niet bedenkelijk voor, vroeg Laura,, dat het rijpaard alleen te Lisford is aangekomen Ik vermoed, mevrouw dat de beert Walter, het niet in den zadel hebbende' kunnen uithouden, daarom is afgeste gen en zich in de eene of andere wijze een rijtuig verschaft heeft;-zoo hij zich: niet ergens in den omtrek schuil hioudt; Gij veronderstelt, dus, evenmin al^ ik mijnheer, hernam Laura, terwijl haart gelaat eenigszins ophelderde, dat mijn. vader... tot een wanhopig uiterste over geslagen is Had bij zulk een voornemen ge koesterd mevrouw, dan zou hij zich niet te paard hebben verwijderd, maar m zijne kamer of in het park zijn droevig; einde gezocht hebben. De Hemel geve, dat uwe gedachtelij bewaarheid worden, mijnheer zeid$ Laura. '4 Vervolgt.

De Volksstem | 1935 | | pagina 2