DE DAG VAN ROUW DE OORLOG IN ABESSINIË De Nieuwe Gezant vaa Belgie bij den H. Steel Wildstrocpsrsdrama Ie Keiem Zendag NOVEMBER 1935 Door sneeuwstorm 2n overvallen Een ophefmakend geval te Kortrijk De hoeve «Belle Mllaticin gevaar Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg XXAXIa JAAJUjANÖ JiUMMfiH, 251 Kerkstraat, 9 en 81 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit Luiten het Arrond. AALS'JQ j Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, tg Brussel Rue. de. Richeleu, £arji& Bank Buiding-Kings/way* 20 Londres. W. C. 2. H. Hubertus Zoaop6,41 Zon af 4,28 E. K. 3 V. M. 10 UIT HET LEVEN* BIJ dit nummer behoort een bijvoeg •el en bestaat uit zes bladzijden. Het was een triestige morgen 1 Bet scheen dat de natuur deelde in de droe ve stemming van de menschen want 't was Allerzielendag. Daarboven had de zon zich verbor gen... de- blauwe herffel was bedekt met dikke grijze wolkenlagen; af en toe vie len enkele regendruppelen en bevochtig den de aarde... als zoovele tranen van lijdende zieltjes... schreiend om den nood die hen prangt in de louterende kerkers van 't vagevuur de bladeren der boomen bezijden de lanen waarop ik wandelde vielen ter aarde... een beeld van den gang naar den dood. Een koele herfstwind ruischte door de hooge krui nen der half naakte boomen... ritselde geheimzinnig door de bladeren die zich no.g wanhopig vastklampten aan de u'U bloedende twijgjes. Een dame- toog voorbij geheel in 't zwart gehuld, den rouwsluier voor 't ge- laat., met neerhangend hoofd en wasb'lee- lte gelaatstint; ze stapte onmiddellijk voor mij op' en ging naar den doodenak- ker toe... Ik volgde ze met den blik; plots op een afgezonderd plaatsje blijft ze staan, met een witten zakdoek droogt ze thans baar vele tranen af... ze weent bitter... wanhopig... want bij nader toe kijken staat ze- op het plekije grond... droevig, ellendig het plekje bestemd voor de aanklevers der vrije gedachte... voor de vrijzinnigen,... voor hen die leefden en stierven zonder God I... Het grafmonument prijkte boven de andere uit in al zijn praal en pracfit,... niets daarboven... geen kruis; toch wel iets een afgehakte boomstam, symbool der geknakte levens... van dezen die heengingen in den bloeitijd van hun be staan. Het sierlijk gebeiteld grafschrift vermeldde bet volgende in al zijn narig heid Hier ligt begraven Mijnheer X Geboren 18 Juni 1892, begraven 10 Januari 1928. 't Is alles Nu liep de dame koortsig been en weer als onder de impressie van een -hevige smart,... een dienstmeisje of gouvernante naderde,... drie prachti ge bloemengarven werden neergelegd op de akelige tombe. De dame snikt het uit... wanhopend wil ze zich neerwerpen op de nare zerk... het meisje is Bijge sprongen, helpt haar meesteres terug recht en spreekt haar moed in... ik hoor iets als van denk aan uw kindertjes, wees toch verstandig... en strompelend, steunend op den arm der diep bewogen gouvernante verlaat ze de rustplaats der dooden. Ontredderende dag voor wie geen geloof heeft Treurig... doodend de herinnering aan dezen die niet meer zijn midden van ons,... op den Algemeenen Rouwdag der, afgestorvenen, als mén dan niet gelooft' aan de onsterfelijkheid der menschen- ziel. Een tragisch drama speelt zich tel kens af wanneer goddeloozen, vrijzTnni-l gen hun dooden huldigen. Het gaat hier over den bloedigen strijd tusschen den' drang der natuur, uit het bewustzijn van de noodzakelijkheid van de onster- felijkheid der geesten en de hartelooze verdrukking van dit schreeuwend ge voel door de trotse rede. De neiging van het -hart, de stem van het bloed, de drang van de menschefijke natuur, zijn als zoovele dragers van de troostende waarheid ons voorgehouden door -ons heilig geloof: de zielen sterven niet. Wie deüe psychologische werkelijk heid geweld aan doet, tegenwerkt en vernielt, veroordeelt zich zelf tot wan hoop, tot het bloeden van wonden die niet meer genezen om den rouw die ze veroorzaakten. Gelukkig die op den Allerzielendag, bij het bezoek aan de graven hunner dierbare afgestorvenen, de natte o<ogen richten kunnen naar het kruis dat prijkt boven de rustplaats van dezen die niet meer zijn 1 Het is een verlichting voor de zwakke natuur, een ontlasting vooi'j het .benepen menschenhart, een wijle de tranen te laten vloeien. Maar dra straalt het verkwikkend licht uit het hoopvolle! kruis dat bet kille graf beheerscht, als een waarborg van heropstanding en ko-j mende verrijzenis. Deze genezende gedachte moet tevens een opwekking zijn tot vurig en vroom gebed Wie treurend staat te mijmeren op het graf van een geliefd, door den, dood ontrukt wezen, moet de smeltende stem hoeren die opstijgt uit den eenza men kuil, want ook de dooden hebben hunne taal die diep in de ziel inslaat als men aandachtig toeluistert... de taal flie roept om erbarmen... de kermende stemf om reddende beden miseremini meij saltern vos' amici mei... hebt medelijden met mij, gij tenminste mijne vrien den. (Job) Die taal dient levens als waarschu wing voor de levenden Let op 1 het lé ven is een broos iets en zoo kort van duur; spoedig nadert ook tot u de dood, de engel van God die verlost uit nood en ellende... de engel die heryereenigt wat zoolang gescheiden bleef Die dag van rouw over de wereld moet zijn een dag van blijdschap voor de- lij dende zielen van het vagev-uur; dit zal, zoo elk bezoeker van den doodenakker zich (ontfermt over hunne piijn en bidt en smeekt Met den rouw die uitgaat van dezen somberen dag komt de hoven, j natuurlijke zon haar stralen schieten...! dat is de zon van 's Heeren genade, de, zon van een Godgevallig leven dat op-1 gaat uit de beschouwing van den dood...1 uit het bezoek der graven van de gestor. Baron de Borchgrave, de nieuwe ge zant van Belgie, sedert Woensdag te Rome aangekomen, begaf zich Donder dag morgen in gezelschap van Mgr De- voghel, geestelijk raadsheer bilj het ge zantschap, naar Valikaansche stad, om er een bezoek te brengen aan de prelaten van het Staatssekretariaat. Baron de Borchgrave zal eerstdaags zijne geloofsbrieven aan den Paus over handigen. Zijne Excellentie, .geboren op 10 Sep tember 1871, is sedert 18 October 1894 in diplomatieken dienst en is sedert 1919 buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, laatst te Madrid. Milaan, 1 November. In het Arno- dal was een patrouille Italiaansche -grenswachten door sterken sneeuwval verhinderd, in het dal af te dalen. Een patrouille van zes tolbeambten gelukte er ten slotte in, hen naar hene den te brengen. Bij deze reddingstocht stieten de tol beambten ook op een viertal boeren, half in de sneeuw begraven. Een was reeds bevroren, de- drie anderen konden gered worden. Zij verklaarden op weg te zijn n$ar Oostenrijk, vanwaar zij ver van de berg weiden naar het dal hadden willen voe ren, toen zij door den sneeuwstorm werden overvallen. EEN RECLAME voor ee»n gansch jaar .aan 20.00 fr. On gelooflijk en toch waar! «De Volksstem» zal binnenkort een adresboek uitgeven, dat om de 6 jaar zal hernieuwd woeden. De prijs voor een aankondiging, een gansche bladzijde beslaande, is 100.00 fr.; dus slechts 20 fr. per jaar DENDERZOON- Bloedend H. Hartbeeld op den openbaren weg? De «Standaard ontvangt van zijn berichtgever volgend nieuws Vrijdagochtend, Allerheiligen, liep de mare als een strooien vuurtje rond te Kortrijk dat een H. Hartbeeld langs den openbaren weg op het gch-ucht «Ste] Anna» aan 't bloeden was. Twee knaap-' jes, een man en een vrouw waren er. getuige van geweest. Wij rijden dadelijk ter plaats en be merken inderdaad tusschen weelderige' takkengroei op het uiteinde van de ho-j vingen Aan het kasteel De la Croix-dej Bethune een sierlijk H. Hartebeeld. Uitj het hart loopt een roode streep van om-] trent 20 cm. Rond het beeld zijn talrijke] ex-voto's aangebracht en branden eeniJ ka kaarsen (dit bestond reeds-vroeger) .j Betrouwbare personen hebben ons de volgende inlichtingen medegedeeld Omstreeks 5 uur, Donderdag namiddag waren twee knaapjes aan 't bidden op de bank voor het beeld. Opeens riepen heiden luidop «Zie het beeld bloedt De meid van hef kasteel die zich daar flichlbij bevend, kwam toegeloopeiï en zag ook dadelijk het «wonder» dat ösj kinderen met verbazing had geslagen.i Enkele oogenblikken later was een voorbijganger ook getuige van hetzelfde verschijnsel. Allen beweren dat zij het bloed hebben zien vloeien. De pachter die nevens het. kasteel woont kwam eeni- ge minuten later met een lantaarn het beeld verlichten. Hij verklaarde dat het bloed dan reeds verdroogd was. Het hoeft niet gezegd dat men hier •het grootste voorbehoud moet macht I nemen en men kalm en voorzichtig moetj afwachten wat de kerkelijke bverheid. zal doen. Intusscheii A'erwekt dit verschijnsel igroote ontroering in de streek. De bestendige afvaardiging van den provincieraad van Brabant .heeft gewei gerd de hoeve «Belle Alliance», te PIan_ cenoit te klasseeren als geschiedkundig] gebouw. De Commissie van Schoon.' zichten komt bij den heer Gouverneur van Brabant aan te dringen om de be stendige deputatie op haar besluit te doen terugkeeren. Het slagveld van Wa_j l-erloo is geklasseerd. Reden te meer om voor gezegde historische hoeve het zelfde te doen. Daar immers was het hoofdkwartier Aran Napoleon .gevestigd tijdens den slag van Waterloo. Drie jachtwachters overvallen Een hunner gedood. Een andere gewond Drie jachtwachters met name Jeroomj Dalle, zijn broeder Maunts Dalle -enj Aimé Deman werden des nachts over. vallen door een aantal wildstroopersj die zij reeds gedurende enkele uren' hadden achtervolgd. Aimé Deman werd] van op korten afstand doodgeschoten' en letterlijk vermoord. Jeroom Dalle is zwaar gewond. De andere kon ontsnappen met zijn broed-er op den rug. Dit alles gebeurde in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Het parket van Veurne is ter plaatse] afgestapt, maar van de daders is er niet] het minste spoor. Aanvraag detr Rijkspremie of kwijt schelding van de grondlasten. De Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg vestigt de aandacht van ,de personen die er belang in stellen op be- nedenvermelde bepalingen I. De Rijkspremie en de kwijtschel ding van de .grondbelasting kunnen niet terzelfder tijd worden toegestaan. II. De premie wordt slechts ver leend voor alle nieuwe huizen die de particulieren laten -opbouwen op een vooraf verworven terrein en waarvan met -het bouwen na 8 September T935 werd aangevangen. Vermeld voordeel wordt niet verleend voor het aankeopen van een huis, dat in opbouw is, of voor het verwerven van huizen die door de bouwmaatschappijen, aangenomen door de Nationale Maat schappij voor Goodkc-op-e Woningen, niet zullen opgebouwd zijn. III. De kwijtschelding van de grondbelasting kan enkel worden toege past op de huizen, waarvan met het hou wen na 30 Juni 1935 werd begonnen. Bij het verleenen der premiën zal de inschrij\'ingsorde der aanvragen stipt worden in acht genomen. De premiën zullen echter slec.hts kunnen worden verleend tot liet bedrag van het krediet van 10 millioen frank, dat de Regeering. onlangs te dien einde -heeft bestemd. Te vervullen formaliteiten De aanvraag om een van beide a.er- melde voordeden te bekomen, moei on, der aangeleekènden brief naar den Dienst A-oor Goedkoop© Woningen Aan het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, Karmelietenstraat, 33, te Brussel, worden gezonden, die aan dë belanghebbenden de h-un noodige in lichtingen zal vers trekken en hun de aanvraag-formulieien zal overmaken, welke met de grootste zorg dienen inge- Ar-uld ten einde in het onderzoek van laatstgenoemden elke vertraging te ver mijden (er voor zorgen, nauwkeurig den aard van het gevraagd voordeel op te geven) lD,c aandacht van de verzoekers wordt gevestigd op het gevaar waaraan zij zich blootstellen door niet zorgvuldig hun aannemer of het kredietorganisme waartoe zij hun toeA'lucht zullen nemen, te kiezen; de gemeentebesturen werden er toe- verzocht hun de te vervullen for maliteiten te vergemakkelijken en ze in hun pogingen te leiden. D-E DIPLOMATIE IN ACTIE De Fransche pers De Fransche pers verhoopt nog niet veel A'an de besprekingen te Genève. Het beste dat men hopen kan, schrijft «Le Journal is dat de omstandigheden zelf de sancties tot een theoretische proefneming beperken. Het zedelijk ef fect van den collectieven dwang alleen, zou degenen niet kwetsen waartegen hij gericht is. Ook de meest overtuigde kampioenen van den Volkenbond moeten aannemen, dat eene oplossing van het geschil meer belang heeft dan eene proefneming met dwangmiddelen. Wat men te Genève vooral zoeken moet is eene proceduur welke toelaten zal in het kader van den Volkenbond eene toenadering te bewerken. Aloisi's komst te Genève heeft geen ander doel. «L'OEuvre verwacht ook geen sen- sationeele uitslagen van de besprekin gen te Genève. Iedereen in de Volken- bondsstad is er van uveltuigd, flat Mus solini niet bereid zal zijn eene regeling te aanvaarden voor opniéuw in Ethiopië het regenseizoen intreedt. Zullen de sancties hem dan murw gemaakt heb ben? DE PAUSELIJKE NUNTIUS WERD DOOR DEN H. LAVAL ONTVANGEN De pogingen door den Paus te werk gesteld om ee-n einde te maken aan den oorlog Parijs, 31 Oct. De Pauselijke nun tius te Parijs., Mgr Maglione, werd door den h. Laval -ontvangen. Die Petit Pa- risien stipt aan dat de pauselijke' nuntius den Franschen minister van BuitenlancLsche Zaken is komen mede- deelen welke pogingen door den Paus werden gedaan om een einde te maken aan den -oorlog en een overeenstemming te bereiken tusschen de verschillende formules die worden A'oorgelegd. Indien dit inderdaad zoo is, zegt het blad, moet men zich er over verheugen dat d-e hoogste zedelijke invloed van de wereld zich 'thans doet gelden. OP HET ZUIDELIJK FRONT Italiaansch vliegtuig neergeschoten Een Italiaansch vliegtuig werd op 29 October nabij Dolo neergeschoten. Ras Fiesta, aanvoerder der troepen op het Zuiderfront, bracht de Abyssi- nis-che regeering hiervan op de hoogte^ OP HET NOORDELIJK FRONT De Italiaa-nsche opmarsch naar Makalle; Alhoewel de officieele mededeelingj van gisteren niet spreekt van een te-! genoffensief in Tigre mag men zich* hieraan volgens de «Messagero wei* verwachten. Een kolonne ruiterij en Uc,hte strijd-* wagens der Abyssiniers deed een ver-! kenningslocht, waaruit blijkt dat een' vijandelijke reactie mag verwacht wor den. Men meent dat Tigre onherroepë-; lijk voor Abyssi'ifie A'erloren is, daar de: bevolking in de niet bezette zone, de: Italianen geestdriftig ontvangt. Hunne voorposten zijn Makalle genaderd. Langzaam maar zeker vordert hetf Italiaansch offensief op Makalle. De lta-| lianen lijden echter onverwacht© ver-» liezen door d© nachtelijke uitvallen defl Abyssiniers. j ONGEREGELDE TROEPEN HOUDEN DE ITALIANEN OP Dzjiboeti," 1 Nov. Regen vertraagd, in Ogaden opnieuw den opmarseH van de Italianen, die groot© moeilijkheden ondervinden met hun tanks. De uiterste, linkervleugel langs de Dawa-rivier wordt, door ongeregelde troepen van ras Desta opgehouden. Ook de rechtervleugel in de, woestijn maakt geen vooruitgang. Men voorspelt, dat het droge weer thansi op komst is en dat generaal Graziani dan zal beproeven op het zuidelijk front van de Sjebeli-rivier tot de grens van BritscK Somaliland in versnelde vaart een .groot; eind vooruit te komen. Versterkingen uit Eritrea en Italië komen aan te Mogadisijoe, de haven van Italiaansch Somaliland. Sinds de vorige week zijn groote hoeveelheden munitie en benzine gelost. Buitenlandsche sche pen worden in Mogadisjoe niet toegela ten, tenzij zij militaire voorraden bren gen. Geen buitenlanders mogen aan land gaan. Alles gaat, er geheimzinnig, toe, hetgeen den indruk bevestigt, dat' uitgebreide militaire bewegingen in hetj zuiden op til zijn. De Nationale cross kende op 1 Novemb er weer het groot succes. Hcnorez va-n Doornik eindigde eerste vóór van Rumst van Gantoise. Op Allerheiligen gf.ng do traditioneel© match door Roede Duivels.Londen, waarvan bovenstaande foto een fase weergeeft. Het werd een 1-2 nederlaag voor onze kleuren.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1