Rijkdom en Armoede De Wereldtentoonstelling VEEL BELOVEN Moordaanslag op Wang Tching Wei Als bediende had ik een zittend leven en was ik onderhevig aan verstopping Mijnongeluk te Winterslag Geheime Stokerij te Bambrugge 3 IMovembo". H. Mubertus. Voor zijne bekeering leidde hij een wereldsch vleven. Van 't oogenblik dat de Genadé Gods héni had bekeerd was hij een ware heilige. Hij werd priester en bisschop van Luik. Hij stierf in 727. Priester aan de eer. De Eervv Pater Pierre Lejay, van het Gezelschap Jesu, bestuurder van het beroemd observato rium van Zi-Ka-Xei, bij Shanghai, is ge kozen tot lid van de Akademie voor We tenschappen te Parijs. Pater Lejay is niet alleen een groot st-errekundige, maar ook een geschiedkundige van eer sten rang. Hij is uitvinder van een meetkundig stelsel dat met alleen in China maar ook m een groot deel van Europa bij proefnemingen de beste uit slagen opleverde. Daling van het Index-cijfer. Heeft de devaluatie een prijsverlaging veroor zaakt Ja, dank zij de Si era Radio, d'e luxe-toestellen lanceert die -zeker een schitterenden bijval zullen behalen* te gen den prijs van 1395 frank. Eeuwfeest van de lucifers. Het is 100 jaar geleden dat Johannes ïrinvi, Hongaar, die in 183G als student aan de Weensche polytechnische school, bij zijn proeven den eersten lucifer deed ontvlammen. Het gemeentebestuur van Boedapest •beeft zijn naam aan een nieuwe straat geschonken. Electriciteit door water. De voor zitter van de hydro-êlectrische commis sie van Ontario, Lyon, heeft medege deeld, dat een lang gekoesterde wensch i.van Ontario in vervulling zal gaan. Die nieuwe regeering van Canada, zal na melijk een plan goedkeuren voor een geweldige- hydro-electrische centrale, waarvoor wijzigingen in den loop der rivieren en de aanleg van een nieuw meer, ten noorden van het Bovenmeer, noodig ziijn. Het zal mogelijk zijn 392.000 P.K. te produceeren. Het ped van de Groole Meren en de Sint Laurens zal gelijk komen met dat van de haven van Montreal en bijgevolg 1.4 duim stij gen, i Het onzijdig centrum voor vHjwilligen arbeid. Men weet dat het Roode Kruis van Belgie zich bereid verklaard had, over te gaan tot de oprichting van een centrum voor vrijwilligen arbeid met een streng onzijdig karakter. Thans wordt dit plan praktisch' uit gevoerd. Het centrum b.eyindt zich te Boschvoorde,waar men, twee ho-ofdpa- viljoenen aan het bouwen i§. Het cen trum zal plaats bieden voor een vijftig tal jonge werkloozen éfi zal onder lei ding staan van den h. Picalausa, alge meen sekretaris van het Jeugd-Roode- Kruis. De ofTicieele inwijding heeft bin nen kort plaats. De Ford Produktle in Belgie. Van Januari tot en met Oktober, van dit jaar Averden in Belgie ongeveer driemaal meer V-8 Ford vrachtwagens verkocht dan tijdens de overeenstemmende pe riode van 1934. De verkoop vermeerderde juist bere kend met 194 Zou er wat broeien onder de socia listen of in zekere roode middens In ieder geval in het partijblad «Le Peuple» verschenen reeds* een paar ar tikels, waaruit men zou dienen op te maken. de ondefgrönd niet kennende van dit soort offensief dat de socia listen. of zekere roode-middens, niet tevreden zijn over de werking der Re- geéring, ofschoon daar vijf1 socialisten, en niet van de minste, in zetelen. tPjat sommige socialisten ongeduldig worden, moet ons niet verwonderen. Wat hebben de leiders die mensehen niet be loofd Eerst gilig het beruchte plan-De Man -het aanschijn der aarde vernieu wen; maar nadat het twee jaar lang uit gebazuind werd als de reddende engel, en muren en straatsteenen ongenadig beklad werden met het «plan», lieten de leiders het plan-De Man eenvoudig in... plan. Maar in de Regeering gingen ze toch het «plan» gedeeltelijk uitwerken -ge zoudt er wat van zien 1 Welnu, de -ongeduldige en lastige so cialisten beweren dal zé niemendal van dit plan uitwerken... En dan acht een socialistisch blad; «Journal de Charleroi», zich verplicht deze verpletterende bekentenis af le leg gen «Het kost ons geen schaamte le zeg- gen dat. in 't geweldige barer propa ganda, in haar opstand legen de on. Minister President van China De aanslag Uit Nanking, 1 November Dezen morgen te 9 uur 10 werden verscheidene revolverschoten gelost op M. Wang Tching Wei, voorzitter van het uitvoerend Yuan en Minister van Buitenlandsche "Zaken, toen hij, na de zitting van het Centraal Uitvoerend Co- mileit verlaten te hebben, zich liet fo tografeeren in gezelschap van maar schalk" TchangKai Shek en M. Linsen, voorzitter der Nationale regeering. M. Wang Tching Wei werd door een ko:gel in de borst getroffen, zijn toe stand moet heel ernstig zijn. Later bleek dat het slachtoffer door drie kogels getroffen werd, een in den arm, een in de wangen een in de buik. De dader werd door de politie ge kwetst en 'zou een'bediende zijn van den ChineescKën radiozender, volgens een ander bericht,een Japansch journalist. Enkele bijzonderheden Shanghai, 1 Nov. Die daders van den.aanslag te Nanking waren gedrieë.i. Een hunner werd door de- lijfwachten van den minister gekwetst. De anderen rechtvaardigheden, - de Belgische; jater aangehouden worden. Werkliedenpartij zich soms gewaagd heeft aan 't critikeeren van maatre- gels. opgedrongen door ongelukkkige omstandigheden en beloften te dosn die, wegens dezelfde omstandigheden mindy rap te verwezenlijken zijn dan voorzien werd. Zekere ongedul- dighëdeii 2ijn heden de vrucht van dergelijke dwalingen Met andere woorden de socialisten, om de- massa tot hen. te trekken, hebben gecritikeerd en beloofd tegen den pen ning zestien op beloofd hetgeen zoo min zij alsi wie ook ooit geven, konden. Zij hebben hun volgelingen appelen voor citroenen verkocht, en nu smijten die volgelingen hun die overrijpe appelen naar het hoofd. 't Komt niet altijd uit wat het spreek woord zegt Veel beloven en weinig ge ven doet de zotten in vreugde leven. Want het lastverkoopen der gefbpte kudde bezorgt de onvoorzichtige, om niet te zeggen de gewetenlooz* roode leiders, heel wat anders dan vreugde. Uitgeputte ganzen. Meer dan tien duizend wilde ganzen, die op haar win- tertrek naar het Zuiden waarschijnlijk door het slechte weer zijn overvallen, zijn in den bovenloop van de Niagara- watervallen neergesireken.Indien ze zich niet tijdig van deze voor de vogels zoo gevaarlijke plek verwijderen, dreigen ziij door den stroom te worden medege- sleurd en op de rotsen te worden ver pletterd. Men heeft reeds getracht de ganzen te verjagen, doch zij schijnen te uitgeput o-m haar vlucht te kunnen voortzetten. HET SLUITINGSPRIOGRAMMA. Zondag 3 November •Zondag hébben nog- een 90.000' per sonen 'de tentoonstelling beznclit, al was het wed-er nog zoo slecht, zoodat het aantal bezoekers sedert de opening, nu ongeveer 19 millioen. bedraagt. De sluiting zal een bekroning zijn van dien triomf. Wij deelen hier andermaal het programma mede van Zondag 3 No vember. 1. Wandelkoncerten van 9 uair af kostelooze toegang voor alle harmonieën en fanfaren uit het land; zich aanmel den bij -liet Algemeen Bestuur der Ten toonstelling, sekretariaat der Feestcom missie. 2. Om 15 uur, Feestzaal koncert door het groot orkest van bet N.I.RC., onder leiding van de bh. Defauw en Fr. An- dré; kostelooze toegang. 3. Om 22 uur, Groote Paleizen, The- baansche trompetmuziek; om 22 u. 30 Yiuurwerk. 4. Om 23 u. Taptoe. De stoet zal als volgt zijn: Fanfaren en harmonieën van de regimenten; vlaggen van de officieel vertegenwoordigde landen, nationale kostumes, fanfare van de Brusselsche Tramwegen.; volksmuziekvereenigingen. Met een begroeting van de vlaggen en een «Braban^onne» zal aan de tentoon stelling vaarwel gezegd worden. 88ste Vervolg. Ik draafde t.e vergeefs de straat op en neer, en liep vervolgens een u-ur lang de stad door, zonder het geringste spoor van hem te ontdekken. Inlusschen had ik nog de flauwe hoop, dat ik hem bij mijne terugkomst in het hotel zou. aan treffen, doch ik vond we| zijn avond maal, zijn reiszak en halsdoek, doch bij zelf kwam niet te voorschijn. Nauwelijks gunde ik mij den tijd om iels te gebrui ken. en ging toen weder tot half twee de straat op. Heden morgend was ik om vijf ure terug op de been om op de ver trekkende tremen en b-coten te letten. Do«-h ik heb geen .schim van den kreu pelen schavuit meer ontdekt. Dat ziet er slecht uit, riep Willmg. ton. ofschoon ik niets anders kan zeg gen, dan dal gij uw best gedaan hebt. Diaar ben ik zelf van overtuigd, antwoordde Tomtibles op gemakkelijken t-oon, en toch zou ik mij wel met vuisten willen slaan, omdat de gauwdief mij g fopt beeft. Het beste is nu, hernam Willing- ton. dat gij hier op de treinen blijft pas sen en zoovepl mogelijk in de stad uw onderzoek voortzet. Ik laat niiij inlus schen naar de Licohisehe zijde' yari den Ilumber overzetten, om daar'eéri oog m Volgens een agentschap zou de moor denaar, die werd gew-ond, zekere Soeng- Ming Soen, reporter van een nieuws agentschap te Nanking zijn. Het gerucht als zou een Japansch journalist een van de daders zijn, ont stond door liet feit, dat vele journalis ten den aanslag bijwoonden. Twee Japanners werden langer dan de ande ren ondervraagd, maar dadelijk in vrij heid gesteld, evenals de anderen. Wang Tching Wei werd met de auto van maarschalk Tsliang Kai Shek dade lijk naar liet ziekenhuis gebracht. De Japansche ambassadeur Arijosji heeft zijn consul te Nanking opdracht gegeven zijn deelneming te betuigen. Het slachtoffer overleden Tegenstrijdige berichten Bonden, 1 November Men meldt uit Tokio aan het Reuter agentschap, dat volgens een bericht uit Shanghai, Wang Tching Wei aan zijn kwetsuren overleden is. Londen, 1 Nov. Men meldt uit Nanking aan het Reuter agentschap dat de inlichtingen uit- Shanghai, die den :dood van 'eerste-■•mitlipter Wang Tching Wei meldden,-als gevolg van den aan slag,- beslist- wordén'tegengesproken. Be toestand van den gekwetste is daarentegen op bevredigende wijze verbeterd. Buiten de drie daders wrerden nog zes verdachten aangehouden. Het is een politieke misdaad Naar nader gemeld wordt, moeten de daders van den aanslag Chineesche na tionalisten zijn. Die aanleiding van hun daad heeft een politieke oorzaak. Wang Tching Wei ging door als de meest overtuigde van al de regeerings- leden, die oordeelden dat het tengevol ge van de huidige omstandigheden niet mogelijk was te weerstaan aan de ver. zoeken tot «samenwerking» vanwege de regeering te Tokio. Ook drie vooraan staafden gekwetst Volgens het Rengo-agentschap zouden ook de gewezen voorzitter van de recht- terlijke macht Kan Nai Koeang, en de staatsondersekrélaris van Binnen- landsche Zaken gekwelst, zijn. Generaal Tclien Tyhung Min, hoofd van het bureel van politieke zaken, die zich naast den voorzitter van het Uit voerend Comiteit bevond, op het oogen blik van den aanslag, werd insgelijks getroffen. De krijgswet werd afgekondigd te Nanking. De toestand van den moordenaar Nanking, 1 Nov. Die moordenaar van Xang Telling Wei, door kogel» van de lijfwacht van den eerste minister ge troffen, werd in ernstigen toestand naar het hospitaal gebracht. Een politieagent is voor het hospitaal opgesteld. De twee medeplichtigen bieden twee uren lang weerstand aa.n de politie Londen, 1 Nov. Men meldt uit Nanking aan het Reuter agentschap,dat de medeplichtigen van Soeng Ming Soen.den moordenaar van Wang Tching Wei, tengevolge van de wanorde die na -het lossen van de revolverschoten ont stond, zich konden terugtrekken in een vergaderzaal van de kwomintang, waar zij zich verschansten en op de politie vuurden. Eerst.- na twee uren, toen al hun patronen verschoten waren, gaven zij zich over. Maarschalk Tcliang.. Kai Shek is als bij wonder aan de kogels van den moor denaar ontsnapt. Hij was in een zaal van het paleis gebleven, terwijl zijn collega's zich lieten fotografeeren. Belangrijke zitU-igen- uitgesteld. Nanking, 1 Nov. Tengevolge van den moord op den Chineeschen minrster is de c-enferentie die de Chineesch-Ja- pansche betrekkingen moest Onderzoe ken, voor onbepaalden tijd uitgesteld. De zitting van den Kwomintang, die als inzet van het Vde pan-chineesche kongres van den Kwomintang op 11 No vember moest plaatgi hebben, is uit.ge. steld. 't zeil te houden. Misschien heeft de gansche reis naar H-ull alleen gemend om ons van 't spoor le leiden, en tracht de kerel thans van Londen naar Dover •over te steken. Zie goed uit de oogen. Willington was aan de overzijde der rivier bij het vertrek van eei* paar naar Londen en Liverpool bestemde treinen tegenwoordig, en keerde toen naar ,de Yorksche zijde terug, ten emdc inlich tingen te bekomen omtrent de vertrek uren der daar liggende booten, beurt en andere schepen. Er moesten in den loop van dien dag nog vier booten naar bet vasteland vertrekken, die hij voor nam allen te onderzoeken. Fen aantal schepen lagen in lading maar geen daarvan was gereed om zee te kiezen behalve een bark, «De Raaf» genaamd, die voor Kopenhagen bestemd wras. en die den volgenden dag zou vertrekken. Willing!on nam deze bark in oogen- schouw. Zij zag er zoo zwart uit dat zij haar naam ten volle verdiende en er Iveerschte zulk eene kalmte aan boord dat er nieis een spoedig vertrek scheen aan te duiden. Een paar matrozen leunden lui tegen den mast. terwijl ie mand dien Willington voor den kapi tein hield, dicht bij de kajuitstrap met lïalf gesloten oogen een piijp zat. te rooken. De kapitein en zijn volk zagen er zoo ongunstig"uit dat Willington bij" zich zèlven dacht Een tas Herbesan, eiken morgen genomen, heeft mij van dit ongemak verlost. In schacht 600, laag 3233 van de mijnen te Winterslag, deed zich giste ren een instorting voor, waarbiij twee arbeiders het leven verloren. De slachtoffers zijn zekere Gesar Du bois en een Tsjechoslovak, die beiden bedolven werden. Het kostte heel wat moeite om de ongelukkigen te bevrijden, die oVerïgens opgehouden hadden te levern Die mijfloverheden troffen alle noodi- ge maatregelen en waarschuwden het parket dat reeds ter plaatse afstapte. Vier personen aangehouden Het Hooger Komiteit van Toezicht-, in samenwerking met- de rijkswacht en de accijnzen van Aalst, deed in den nacht van Woensdag op Donderdag een inval in de woning, van den landbouwer Gustaaf De Vriendt, wijk «Eegem te Bambrugge. In de woning werden, benevens een volledig kooktoestel een groote. hoe veelheid gestookte alkooi en grondstof fen in .gisting, gevonden. De Vriendt, zijn twee zonen Jozef en Omer, alsook een genaamde Bernard Baeten, wonen de te Erondeg.em, werden aangehouden. Laatstgenoemde werd nu reeds de 3de maal voor het stoken van alkohol aangehouden. iPje vier personen werden ter beschik king van den prokureur des konings te Oudenaarde opgesloten. De waarde van den aangeslagen alkohol, het ma teriaal en de grondstoffen, die naar het. depot van de accijnzen te Aalst werden gebracht, beloopt verscheidene duizen den frank. Echt sluikers volkje Het kan geen kwaad, dat wij «Die Raaf» en haar kapitein een weinig; in het oog houden. Hij ging vervolgens, de stad weder in. Ofschoon de scherpzinnigste waarne mer niet op het denkbeeld zou zijn ge komen, dat hij iemand zocht, dien hij van moord verdacht hield, nam hij- toch alle voorbijgangers, winkels, koffiehui zen en kroegen met .de meeste nauwkeu righeid op. De winkels van goudsmeden en juweliers- trokken'inzonderheid zijne aandacht, vooral in weinig bezochte stralen. Eindelijk trad hij -eenige goud smidswinkels binnen. Twee maal zon. der eenige inlichting, maar den derden keer kreeg hij eenige opheldering. Ik hen een I.ondensch polit'iebe ambte, zeide hij tol de winkeliers, bij welke hij binnentrad, voorzien van een bevel tot inhechtenisneming van een voortvluchtig persoon, die zich waar schijnlijk hier ter plaatse ophoudt. Het is bekend dat hij eene zekere hoeveel beid diamanten in zijn bezit heeft. Zij zijn niet gestolen, en hebt gij soms één of meer steenen van hem gekocht, dan behoeft gij voor g:ene moeilijkheden te vreezen. Ik wil alleen weten, of die per soon vandaag bij u is geweest. De derde winkelier, aan wien hij- deze' vraag deed. geraakte blijkbaar in twee strijd met zich zeiven. Met lief koopon der steenen loopt men dus geen gevaar vroeg hij wat Ditmaal is het een boekhandelaar, M. R. Berthier, te Blairville-l'Eau, die ons schrijft Als bediende had ik een zittend leven, ik was onderhevig aan ver stopping en leed ook een weinig aan de maag. Ik heb mij, evenals mijn vrouw en kinderen, heel goed bevon den, door 's avonds, voor het slapen gaan, een Herbesan thee te nemen. De stoelgangen werden regelmatig en zonder kolieken, ik lijd niet meer aan de maag, heb beteren eetlust, en mijn nachten zijn veel rustiger. De slaperig heid, die ik na de maaltijden gevoelde, is totaal verdwenen. Ik laat u toe van mijn brief vrij gebruik te maken.» Wij bezitten honderden soortgelijk© brieven. Alle zijn vol lof over de Herbesan, het afdoende geneesmiddel tegen de verstopping, de aandoenin gen van lever, nieren en maag. de bloedkwalen, de rheumatiek enz,, die werkt zonder gewoonte te doen ont staan en zonder nadeelige gevolgen. Herbesan is inderdaad niets anders dan een mengeling van uitgezochte planten, zonder het minste verdoo- vingsmiddelhet is een goed gedo seerde mengeling van veertien ver schillende planten, geoogst op het gunstigste oogenblik en op de beste plaatsen. Een kuur met Hex-besan is een natuurlijke kuur die aan iedereen de gezondheid terugschenkt. Alle apo- tekers verkoopen de Herbesan aan de prijzen van Fr. 7.50, 15.— en 25.— het pak. B. 149 Anc. Maison Louis Sanders, S. A., Brussel Drie accijnsbedienden aangehouden te Brussel Wegens sluikhandel in alkohol en ontduiking) van accij^srechten De inspectie der doeanen en accijn zen te Brussel, had vernomen dat drie doeaneagenten zic-h plichtig maakten aan. sluikhandel in likeuren. Het Hooger Comiteit van Toezicht stelde het parket ervan op de hoogte en een waakzaam heid werd aan den dag -gelegd in sa menwerking met de rechterlijke politie. De toezichters bemerkten de drie man nen toen zij een fabriek van pharma- ceutische middelen verlieten, gelegen in de Berkendaelstraat. Zij hadden twee flesschen bij zich welke alkohol inhielden van hoog gohalte. Zij konden geen toelatingsbewijzen voorleggen. Zij werden verder ondervraagd over de herkomst van den alkohol welke ter sluiks vervoerd werd. Zij moesten be kennen dat zij hem gekocht hadden aan een geringen prijs van den huisbewaar der van de fabriek, een zekeren Leon Van den Bosch. Zij bekenden tevens dat zij sinds maanden reeds een flink uit-: gedachten handel dreven, met alkohol van hoog gehalte welke Van den Bosch hen ter hand stelde, maakten zij likeu ren van allerlei aard. Deze likeuren werden dan verkocht aan een prijs wel ke een flinke winst toeliet. iPjaar de accijnsrechten op de Likeu ren werden ontdoken, leed het beheer der accijnzen groote schade. De politie ging vervolgens tot een on derzoek over in de fabriek zelf, waar spoedig, uitgemaakt werd dat Van den Bosch den alko-hol stal welke hij aan do accijnsbedienden verkocht. Vanden Bosch werd opgesloten we gens diefstal. De drie accijnsbedienden Pierre Hotat, Adrien Lefever en Albert Vandewalle, welke als speciale taak hadden de inbreuken op te sporen op de wet betreffende den alkoholverkoop, werden beschuldigd van verheling en sluikvervoer van alkoh'ol, en van ont duiking van acciljnsrechten. aarzelend. O neen daarmede heb ik niets te maken. De man heeft ze zelf aange kocht, en kan er dus mede dóen wat hij wil. Het is mij slechts om den persoon- te doen. Wanneer is hij hier geweest V Nog geen half uur geleden, een man in donkerbla-uwe jas met boni ge voerd. Juist, en met een stijf been. De juwelier schudde ontkennend het hoofd. Ik heb niet bespeurd dat liij een stijf been liad, zeide. hüj. Waarschijnlijk heeft hij dit zoo veel mogelijk verborgen gehouden/Heeft hij hij u uilgerust Ja, hij ging dadelijk bij zijne komst- zitten en stond niet op vooraleer hij vertrok. P,an laai zich de zaak gemakkelijk verklaren. Ik dank u. Het was half één. Om drie ure gmg er van de overzijde Aan den Humber we. der een trein naar het zuiden af. waar-l bij Wellington tegenwoordig wilde z:jn.| Hij spoedde zich echter eerst naar hel station aan de andere zijde, om Tomti bles tot vernieuwde werkzaamheid*aan te sporen.'Hij vond hem in het stations- koffiehuis, waar hij den «Times in de hand, acht sloeg op alles wat op het sta tionsplein' omging. I Vooraleer Wellington zich liet over- Raaf». De- kapitein rookte zijne pijp "nog zetten, wierp hij nog een oogslag op «de in dezelfde houding, waarin hij hem een paar uren te voren gezien had,- terwijl de matrozen op- hun uiterste, gemak: eenig scheepswerk verrichtten. Het zou mij volstrekt niet verwon deren, zeide hij-hij zich zeiyen, terwijl hij. naar de overzetplaats ging, dat de gelegenheidsbankier onder de balken van die hark zat. Als- ik dadelijk terug kom, wil ik den kapiteiji een bezoek brengen. Acht-en-twinfclgste hoofdstuk MISGETAST. Tot zijne \-erbazing zag Wellington, tc-e-n hij rond vijf ure terugkwam, dat «de Raaf» verdwenen en hare plaats <n de haven door een ander schip ingeno- nlen was. Hij vroeg aan ec-nige schip pers en varensgezellen, die op de kade stonden, waar de Deensche bark was gebleven, en vernam, dat zij ruim an derhalf uur geleden het anker -had ge licht. Daar ginds is het riep een der matrozen, zeewaarts, wijzende op een schip, die Wellington ternauwernood on derscheiden ken. En dezen morgen zeide men, ant woordde hij, dat het schip niet voon morgon zou vertrekken l('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1935 | | pagina 2