HOEVER STAAT HET De Oorlog in Aiiessioië S2e Congres dar Katholieke Kringen en Vereenigingen De Liederlijke Druksels KATHOLIEKE STRIJ DERSBON D Algemeene Vergadering Maandag 4 November Dinsdag H. Carolus Zon op 6,42 Zonaf 16,16 S November 1935 H. Zaohariua Zon op6,44 Zon afl6,84 V. M. 10 L. K. 18 XXXXI& JAARGANG; JiJJ.MMEH 252 Kerkstraat, 9 en £1 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit Luiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan i 3, te Brussel Rue de Richeleu, Parjis Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres LW. C, 2. Heden Maandag avond houdt de K. S. B. zijne Jaarlijk- sche Algemeene Vergadering in den Katholieken Burgerskring, Korte Zoutstraat. Dagorde Verslag Spreekbeurt door den Beer Advocaat Moyersoen, over 'DE JEUGD EN DE POLITIEK Gezellig samenzijn. Al de leden moeten tegenwoordig zijn te 8 uur stipt. Schermutseling aan de telefoon. Een. zeer ongedurige Zedenadelvnend riep ons op, een paar dagen geleden. «Ik vind het ongehoord dat ZEDEN ADEL het aandurft te gaan rusten op de lauweren waarmee zijn tweeden studie dag werd bekroond. De aktie van ge heel uw mooie prestatie», zoo ver klaarde hij, gelijkt dan wel be schouwd, ook aL weer op het roeren van ivele congressen. Zijn slotzin luidde j '«Hoezee! Het Winteroffensief is ingezet [Verder zal het nu wel blijven lijk het xvas. Maar, bij de voortverkoopers van schunnigheid kan er een schaterlach opgaan om al die woorden over OI-bEIN- SIEF. En, daarmee,1 basta Zoo'n telefoontje geeft een mensen heusch nieuwe veerkracht, 't Brengt ge lukkig, nog geen ruzie met den Duce, doch het blijkt meer dan een spitsvondi ge manier óm iemand het vuur na aan zijn schenen te leggen. ZEDEN ADEL heeft evenwel reeds schrikwekkender furie meegemaakt. Toch blijven we onzen dikken vriond zeer erkentelijk. Zijn telefonisch uit- hrandertje» dreef ons naar de schrijf tafel toe.' Er wordt gevochten. Lauweren laten ZEDENADEL koud. Voor rust blijft er geen tiljd. Het Win teroffensief is volop aan den gang- Wordt er naar bewijzen gevraagdMen leze de frontberichten van ZEDEN A DEL. Op den studiedag zelf hebben eemge wilskrachtige scoutsleiders vijftig for mulieren (verzoekschrift aan den Eer sten Minister) voor inzamelen van handteekeningen meegedragen. Den vol genden dag seinde eene van onze groote vrouwenorganisaties om duizend (van die formulieren. Twee dagen Tater had een Zeer Eerwaarde Heer Pastoor zijn propagandisten voor inzameling van handteekeningen aan de taak staan. In een parochie, hekend om haar dege lijke werking voor Katholieke Akt.ie, wordt huis voor huis, ook bij niet ka tholieken. voor het ophalen van handtee keningen, geestdriftig en druk geijverd. Bij ons hoofdsekretariaat. werd door Zeer Eerwaarde Hoeren B,ekens bij tien tallen om die formulieren verzocht. (Al len. in het VI a am sche lgnd, hebben de Zedenadel-directieven ontvangen.) Er kwamen reeds lijsten terug. met gemid deld 45 handteekeningen per exemplaar 'Al onze vlaamsche schoolbestuurders- en -bestuursters slaan mee in de bres. (Een bestuurder van -een best gekend college hield een onder-avond en bracht er het Zedenadel-offensief ter sprake.) Hier en daar zijn speciale offensief-avonden op touw gezet.'De kranten meldden giste ren hoe er te Boom wordt gewerkt. Bij burgerlijke overheid werd door plaatse lijke groepen op strenger ingrijpen aan gedrongen. Iedere post. brengt ons nog vraag naar de Zedenadel-map. Hce staan de kansen Wal zal ons Winteroffensief uitha len? Aan voorspellingen in deze hoeft ZEDEN ADEL zich niet te wagen. Her haaldelijk trouwens is het verkondigd op eigen krachten aangewezen, kan ook ionze bond maar erg weinig. Met den steun echter Aan alie weidenkenden veel, zoo niet alles. Er is voor deze aktie, gaarne wordt hel hier openlijk erkend, waarachtig aanmoedigende hulp opgedaagd. De kan sen schijnen dus wel gunstig. De Offensief-brigades »- bewegen thans overal met verdubbelde krachten op hun speciaal terrein. Ze houden, meer dan ooit, eveneens mee een oog in 't zeil. Een van ongeduld trappelend paro chiaal verbond schreef, den 15n October laatst naar onzen Eersten Minister. Den 21 n antwoordde de heer Van Zeeland «Ik ben ervan overtuigd zooals giljL dal het onontbeerlijk is maatregelen te treffen legen vuilschriften. De Régee- ring onderzoekt voor het oogenblik het vraagstuk, in zijn geheel. Ik druk den wensch uit. dat alle goede burgers hun krachten zouden vereenigen om eert ehi- de fo stellen aan een toestand die een groot gevaar uitmaakt voor de publieke zedelijkheid. Laten alle weidenkenden ingaan op het verlangen van onzen Eersten Minis ter. P,nn brengt het Winteroffensief wél verandering. Ten overstaan van dergelijke mTnis- terioole verklaring hangt het énkej van I ons af te bewijzen dat de kansen zelfs «schitterend» staan. Is er hoop op zege» In de eerste plaats blijft ZEDENADEL rekenen op al onze groote sociale en godsdienstige organisaties. Ieder be stuur ontving van ons lioofdsekretaria^it schriftelijk verzoek om medewerking. Ook van den Katholieken Vlaamsclren Landsbond en van het sterke Davids- fonds wordt krachtige hulp verwacht. In den vlaamschen kultuurstrijd kkn de ontzaglijke kwaal der zédelooze druksels niet langer onopgemerkt blijven, poor mede optreden van deze inrichtingen zullen alvast de elf.schunnige schriften, opgesteld in onze eigen taal, weldra van de markt verdwijnen. Medewerking is heelemaal met zoo lastig. Voor niemand. Goede wil, gekop peld aan de daad, .heeft vaak naar suc ces geleid. Indien al de Katholieken op de plaatsen die zij bekleeden, bij het ambt dat zij uitoefenen dokters, advokaten, rechters, prokureur, dagbladschrijvers, enz., hun plicht begrepen en die vol brachten, zooalS' hun katholiek geweten dit voorschrijft, dan, zouden zelfs de be-1 perkte wettelijke middelen, waarover wij, beschikken, ruim genoeg zijn, om heel wat onzedelijkheid dadelijk op te rui-' men. Maar wij missen durf en door- driivendheid Klaar en bondig is dit antwoord, van Monseigneur Cruysberghs, op de vragen hem gesteld door «Hooger Leven», tij dens den Tweeden Zedenadel studiedag. Die kordate uitspraak kunnen we sta ven met een heel eenvoudig feit. Een schoolhoofd vindt in de handen van een veertienjarigen knaap, een echt liederlijk boekje, met schunnige prenten.' Aanklacht wordt bij de plaatselijke po litie ingediend. Het gevolg van die sim pele doch rechtmatige daad is wel in teressant,. De «Gazet van Antwerpen» van 28 October, deelde het mede, in de Rechterlijke Kroniek, onder den titel «Oneerbare prenten». Daar lazen we «Eene winkelierster uit Borgerhout, Eni-I ma T., kreeg in April en Mei 1935 pro ces-verbaal 'omdat zij in bare uitstal-' ling oneerbare prenten had uitgestald. Het feit was des te afkeurenswaardiger daar er in de nabijheid eene school ge legen is. waarvan de leerlingen dagelijks voorbij haar huis moesten gaan. Het feit: wordt 'door de wet. streng beteugeld. Dat heeft y. ondervonden. Zij werd veroor-! deeld iot Fr. 100,boete, vermeerderd met G deciemen of Fr. 700,behulpe- lijk ééne maand gevangenis. Op den aandrang van zijn duizenden leden, gaat ZEDENADEL voortaan zeer groote hoop bouwen op al onze manda tarissen. Er wordt op betrouwd dat. de hoeren senators, volksvertegenwoordi gers en burgemeesters, ook onze rech ters en politiekomissarissen waar het maar eenigszins ziljn kan, een handje zullen toesteken. Besluit. De artikels 383 en 386bis van" ons Strafwetboek behelzen, voor alle goed- willigen. degelijke beteugelings-elemen- ten. Eerlijke toepassing ervan kan niet anders als aan ons Winteroffensief ten goede komen. Duidelijk blijkt dan eer lang waar verscherping van de bestaan de wetgeving zich opdringt. Gelijktijdig zal men zien wat moet verboden. Vol van gezond optimisme draagt ZE DENADEL zijn geweldig zware verant woordelijkheid, Het gaat hier om een van de meest tragische uitingen van de hedendaagsclie zedenverwildering, in ons land. Dozen slag wenschen we thuis te ha-! len. Daarom staan we, voor1 het heil van de volksziel, zoo gaarne in de arena, vooraan. Bezieling en durf vinden hier hun wortelen in èene alles trotseerendc liefde. Wie oprecht begaan is met onze zede lijke volksverheffing, trede onbevangen naar voren. Naar best vermogen steune hij onze pogingen. Aan gefortuneerden durven we daar enboven wel verklappen dat voor'onze werking, alle extra finantieele hulp met. groote vreugde wordt aanvaard. Moge eenieder in ons offensief zijn niet gering deel hebben. De schunnige druksels worden slechts weggevaagd, als werkelijk alle welden- kc.nden eerlijk meewillen ZEDENADEL. Hoofdsekretariaat DE STRIJDVERRICHTINGEN ZIJN HERVAT. De weinige frontberichten deen ver. moeden, dat de opmarsch, die in een langzaam tempo in de richting van Ma- kalle is ingezet, weer is gestaakt. F,e Romeinsche avondbladen melden, dat de Italiaansche troepen Zondagmorgen weer verders zullen rukken, en wel over een front van 80 kilometer. De Italianen worden op de linkerzijde van hun front gesteund door troepen, die de laatste da- igen in alle stilte uit de Danakilwoéstijn in Noord-Westelijke richting zijn opge trokken. i Tevens bevinden zich in de Itali'aan- sche gelederen bij de afdeelingen heem sche troepen vele soldalen van ras Goeksa. Het. terrein dat men thans heefl door te trekken is veel moeilijker dan in het grondgebied van Tigré.wat daif ook de reden is. dat men slechts zoo- lang zaam voorwaarts komt. Tevens is men zeer op zijn hoede voor ongeregelde Abyssinische troepenafdeelingen, die zich nog in dit gebied moeten ophouden. De laatste berichten melden, dat de Ita- lianeti nog 90 kilometer van Makalle verwiijderd zijn. Van de troepen van ras Kassa, die de Italianen gedurende de laatste week meermalen met snelle marseben hebben verrast, geven de Italiaansche vliegers thans als positie op de streken om bet Asjiangi-meer, ten zuiden van Makalle. Kas Kassa, zou hiermede op dezelfde plaats zijn, als anderhalve week geléden. Men verwacht dat zijn troepen hier den eerstvolgenden tijd zullen blijven. Abys sinische berichten maken melding van een nieuwe activiteit op' het front van den Setit. Ras Aoucle zou -er in geslaagd zijn deze rivier over te trekken, doch de Italianen spreken een nederlaag van hun troepen, die aan den overkant, bij den Setit gelegerd warer,, tegen. Er zijn groote afdeelingen troepen van ras Seyoem bij het Tanameer waarge nomen. In het Zuiden hebben weinig groote bewegingen plaats gevonden. Er is nog niets bekeurd van een val van Gorrahai. De Italiaansche vliegtuigen hebben bij hun verkenningsvluchten zich in het bijzonder aan de Danakilwoéstijn en den Moessa Ali .gewijd. Te Addis Abeba is het weer beginnen te regenen, een voor dezen tijd van bet jaar zeer ongewoon verschijnsel, dat bij een gebeurlijk voortduren gevolgen kan hebben voor den veldtocht. EEN GEVAARLIJKE OPDRACHT VOOR RAS GOEKSA Om de loyaliteitsbetuigingen van 'Ras Goeksa op de proef te stellen, zal de Ras opdracht krijgen, met duizend van zijn mannen de vijandelijke stellingen, voor en rond Makalle te verkennen. Ditj is een zeer gevaarlijke opdracht, daarj op het hoofd van Ras Goeksa een prijs van 50.000 thalers is gesteld. Niemand j twijfelt er aan dat Goeksa, indien hij gevangen genomen zou worden, levend zal worden verbrand. DE SANCTIES TREDEN IN WERKING OP 18 NOVEMBER Zaterdag was een voor Genève be langrijke dag. De coördinatiecommissie hield hare laatste voorloopige vergade ring en keurde de talriljke verslagen van de commissie van achttien goed. Benevens werd het besluit genomen dat het embargo op den wapenultvoerj naar Italië, evenals de* financieele eni economische sancties van af 18 Novem ber van kracht zullen zijn. Laval en Hoare hebben er het wóórd gevoerd. De eerste legde vooral den na druk op liet zioeken naar een vreedzame oplossing de laatste op de Volken bondsverplichtingen. Nochtans, uit beide redevoeringen bleek de innige wensch om, nu het sanc tie-apparaat ten koste van tallooze op offeringen in werking is gesteld, met verdubbelde krachten de bemiddelings pogingen in het Italiaansch-Abessinisch geschil te doen hervatten, ten einde zoo spoedig mogelijk een eervollen vréde in Oost-Afrika te herstellen. En hier is de tusschenkomst. van Bel gië beslissend geweest. Tijdens de zitting van de coördinatie commissie heeft de Belgische minister president, heer Van Zeeland, een motie ingediend, om de Fransche en Engelsche regeering te machtigen namens den Vol kenbond de onderhandelingen te voeren voor bet heropenen dezer bemiddelings pogingen. De commissie trad eensgezind dat denkbeeld bij. Zaterdag werd te Kortrijk liet jaar lijksch Congres der Federatie van Ka tholieke Kringen en Vereenigingen ge- opend. H. Gillon, voorzitter der katholieke Grondwettelijke vereeniging van het ar rondissement Kortrijk, was gelukkig de Congressisten welkom te mogen heeten, en een speciaal woord van hulde aan den h. Segers te mogen richten. Aan Z. H. de Paus en aan Z. M. den Koning werd een telegram gestuurd. Staatsminister Segers hield vervol gens in de Vlaamsche en Fransche af- deeling de openingsrede. Na den h. Gil lon en de Kortrijksche vrienden dank gezegd te hebben, leidde hij het debat in over de hervorming der provinciale instellingen. Hieraan werd door een commissie, voorgezeten door h. senator Moyersoen, een zeer ernstige studie ge wijd. Volgens den achtbaren spreker moe ten de provincieraden niet afgeschaft worden maar verbeterd. Na het vraag stuk der samenstelling der Bestendige Deputaties en de Attributies der pro. vinciale Overheden aangeraakt te heb ben, eindigt de h. Segers met een pleidooi voor het stemrecht der vrouw voor de provincie. M. De Winde, brengt namens hooger genoemde Commissie verslag uit over de kwestie der provinciale instellingen. Hij is ook van meening dat ze moeten verbeterd worden. Hilj erkent dat de ra den nuttig werk leveren. De Bestendige Deputaties moeten met evenredige ver tegenwoordiging gevormd worden, en de gouverneur zou meer bevoegdheid moe ten hebben op gebied van politie en openbare orde. Naast de Vlaamsche zitting werd ook een Fransche gehouden waarop de h.h. N'othomb, Velge en Strye versla&g uit brachten. In zijn openingsrede handel de de h. Segers over de Staatshervor mingen. Zondag werden de zittingen van het Congres voortgezet. Te half elf had de algemeene vergadering plaats >n den Stadsschouwburg. In de zaal hingen de Belgische, Vlaamsche en Kortriljksche vlaggen. Aanwezig waren o. a. MM. jCoelst, Maenhout, de gewezen minister Jansen, baron Brion, MM. Waucquel de Burlet Sandront, graaf de Brouekhoven de Bcr. geyck, De Smedt, De Has que, Mul lie, Koelman, Lervren, Feuillien, Raem- donck, Baron de Kerchove d'Exaerde, David, De Winde, Paifl Crockaert.Franz De Coster, Beeckx, Temmerman, De- clercq, Brutsaert, Sap, enz. Toejuichin gen weerklinken wanneer de leden van liet bureau op het verhoog plaats ne men MM. Segers, Carton de Wiart, Tibbaut, du Bus de Warnaffe, Van Ackere, Graaf de la Barre d'Erqüelin- nes, Herinckx, (secretaris), Moyersoen (gewezen minister) Mgr. Schrygens, de Wasseige, graaf d'Asprémont Lynden, de gewezen minister Heyman, Hginquet (Luik), kan. Van der Meersch, GUI of s en Robin, secretaris. Staatsminister Segers verwelkomt de aanwezigen, vooral de heer du Bus de Warnaffe, minister van binnenlandschc zaken. (Toej.) De wenschen der Fransche en Vlaam sche afdeelingen worden aangenomen verklaard. Daarna wordt het woord verleend aan M. Roelens, provinciaal raadslid in West Vlaanderen, welke het verslag voorleest over de Katholieken in de Familiale Maatschappij. Terwijl de h. Roelens sprak traden de h.h. Pierlot en Rubbens de zaal bin nen. M. MOYERSOEN dient de wenschen in van de Vlaamsche afdeeling, welke van oordeel is dat de provinciale raden niet mogen afgeschaft worden. Het aantal bestendige afgevaardig den behoort van 6 op 7 gebracht Ie wor den. De bevoegdheid der arrondisse mentscommissarissen moet uitgebreid worden. De afdeeling vraagt het vrouwen stemrecht. M. Graaf d'ASPREMONT LYNiDEN spreekt over de Katholieken en de Bur gerlijke Maatschappij. De volgende spreker is de h. BE- KAERT Voorzitter van het Verbond der Vlaamsche Christene Werkgevers. Hij behandelt het thema Plichten der ka tholieken in de vorming der profession- neele maatschappij. Verders duidt da h. de la Barre d'Erquehnnes de plich ten aan van den katholiek in de inter nationale maatschappij. Minister Rubbens wordt toegejuicht nadat hij enkele woorden tot. de verga dering heeft gericht. Schandalige betooging der Rexisten in de straten van Kortrijk Toen de Congresleden Zondag zich naar het monument der gesneuvelden begaven had een groep Rexisten in de straat post gevat die naar de Groote Markt leidt. Toen de heer Segers verscheen, om ringd door de ministers en andere per sonaliteiten, begonnen de Rexisten luidkeels te roepen Propreté Demis sion Enkele waren gewapend met biljartstokken; die dadelijk door politie agenten in beslag werden genomen. De betoogers zongen en schreeuwden intusschen als bezetenen, terwijl zij door een tiental agenten op afstand werden gehouden. Van tijd tot tijd werden ook klappen uitgedeeld. Op de Groote Markt zwegen de orde verstoorders terwijl de heer Segers en de personaliteiten eerbiedig voor het monument gingen neerbuigen. Een krans werd door den Voorzitter voor het monument neergelegd, waarop de Rexisten den fascisten groet uitvoerden. BANKET Te 3 uur vereenigde het banket de meer dan 500 congressisten in de feest zaal van St Amandus College. Bij het nagerecht werden verschil lende heildronken uitgesproken. Staatsminister Segers stelde den heildronk in aan Paus en Koning. Zijn heildronk aan den Paus besloot hij als volgt En zie, in dezen tragischen tijd strekt de Paus zijne handen uit over de we reld en smeekt hem zoo haast mogelijk den oorlogsgeesel af te wereil. Benediktus XV reeds heeft gezegd Zóó veel heb ik van vrede gesproken met de menschen, dat ik voortaan nog alleen met God van vrede wil spreken.» Mijnheeren, laat o-ok ons van vrede spreken met de menschen, maar voor alles laat ons met den Paus bidden, op dat God onder de volkeren den vredes wil heropwekke, en ons behoede tegen den oorlog, waarvan Belgie meer dan welk andere natie de tranen, de puihen cn het bloed gekend heeft. De diepste ontroering overweldigde de aanwezigen toen spreker dé onver getelijke figuur van Koningin Astrid voor oogen tooverde en aan den Koning de liofde- en de vereering van al de ka tholieken verzekerde. Er is geen katholiek in Belgie die niet ieder dag voor hem een vurige be de ten hemel stuurt. De dood heeft ons de Koningin ont nomen. Zij heeft den Koning met haar, vleugel bijna aangeraakt. Hij blijft ons, de Koning. Hij blijft de sleutelsteun van de na tie. Dat de jongeren hem lief hebben, is hij de jeugd niet Dat de ouderen hem ondersteunen, is hilj de hoop niet Dat gansch de natie hem volge. Is hij de bewaker niet van hare lotsbestem ming Buigen wij ons diep neder voor den Paus en voor den Koning. Vervolgens spreekt de h. Staatsminis ter Segers een rede uit nopens het Vlaamsche vraagstuk. De redenaar zegt onder meer dat de federatie d- r Katho lieke Vereenigingen en Kringen in de toekomst een Vlaamsche en een Fran sche sectie zal hebben. Nu dat de taalwetten zijn gestemd moeten deze aanvaard en toegepast worden. Hij verwerpt het federalisme als de ideale oplossing van het Vlaam sche Vraagstuk. Hilj wordt langdurig toegejuicht. M. du Bus de Warnaffe, minister van Binnenlandsche Zaken legt daarna den zin cn de zending van den staat uit. De laatste sprekers waren de h. Gillon die staatsminister Segers huldigde en h. Pierlot, voorzitter der Katholieke Unie van Belgie. Dit was het einde van een zeer ge slaagd congres dat vruchtdragend voor, de toekomst 7.al wezen,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1