Rijkdom en Armoede LANDBOUW. HalHaha! Eene ontdekking!! Zij verliest ll kg. 200 nadeelig vet Valsche Bankbiljetten van 50 fr. te Mechelen Een ophefmakend geval te Kortrijk Bloedige relletjes te Antwerpen 4 November. H. Carolus. Caro lus word geboren in. 1538" in 1 talie. Als priester en bisschop was hij een voor beeld om de christelijke deugden strengj na te leven; levens was hij een man Van gebed en boete. Hij stierf in 1584. 5 November. H. ZacharlaS. De, figuur van Zacharias is ons bekend uit het H. Evangelie. Hij was gehuwd met de nicht van O. L. Vrouw, Elisabeth. Een engel kondigde hem de geboorte aan' van oen zoon met name Joannes. Bij de ge boorte zong hij, geïnspireerd door den H. Geest, zijn lofzang Benedictus. Jaarfeest van den Koning. Zondag wapperde aan de openbare gebouwen en tal van private woningen de Belgische driekleur, bij gelegenheid van het ijaar- feesl. van Koning Leopold III. De vorst heeft namelijk den leeftijd van 34 jaar bereikt; hij werd te Brussel op 3 November 1901 geboren. Een register werd ten paleize ter on der beckoning neergelegd. Volksvertegenwoordiger Delacolette geen kandidaat meer bij de volgende verkiezingen. Naar gemeld wordt zal de heer Djelaeoletle, vertegenwoordiger van de Christen Werkliedenpartij in de Kamer voor het arrondissement Luik, zich bij de volgende verkiezingen niet meer kandidaat stellen. Veldmaarschalk Lcird Nlilne te Brus sel. Zondag voormiddag heeft veld. maarschalk Lord Milne, die door kotiing George V was afgevaardigd om te'Ber •gen de Engelsch-Belgische plechtighe den bij te wonen, op het. graf van den Onbekenden Soldaat een prachtige bloe menkrans neergelegd. Na enkele oogen. blikken ingetogenheid te hebben be waard, had het oud-hoofd van dén En- gelschen legerstaf, die vergezeld was van majoors' Paris, Thorton en Salisbu ry, 'n kort onderhoud met generaal Ise- rentant, bevelhebber der Luchtvaart, en '.vertegenwoordiger van minister Devèze. De gewezen «Peperkoning» verkoopt lijn huis. Garabed Bishirgian, de handelaar wiens spekulalies in peper op de beurs te Londen talrijke personen en hem zelf groote verliezen hebben berok kend, poogt thans zijn prachtig huis in •Parklane, te Londen, te verkoopen. Hij ivraagt er 20,000 pond voor (ongeveer 2.920.000 fr,) Ofschoon hij thans ziekelijk ïs, houdt hij zich veel met zijn melkboerderij in Surrey bezig. Soms bezoekt liilj de City. Hij verklaar tig een geld genoeg te heb ben óm van zijn renten te kunnen leven. De zaak Dfihottay en Foxius, ledon van den Heimatbu-nd. Wij hebben ge meld, dat na de uitspraak van het Be roepshof le Luik, waarbij aan eenige le den van den Heimatbund het Belgische (staatsburgerschap wordt onttrokken, de getroffenen zich in een schrijven aan 'den h. Van Zeeland, eerste minïstèr en 'aan den h. Soudan, minister van Justi tie. tegen deze uitspraak hebben verzet. Tn zijn anlwoord op dit schrijven zegt de eerste minister, dat de regeering zich niet kan uitspreken over feilen, waar toe alleen de reehterljke overheid be voegd is en dat de beslissing in deze, in hoogste instantie tot de rechterlijke macht behoort. 100 0/0 OPBRENQST Geen leugen, de zuivere waarheid Wie aankondigingen plaatst in het adresboek van «De Volksstem» zal 100 ten honderd rendement hebben, ftfjtjaja Tegelijkertijd verdwijnen al hare c-ngemakken. De volgende brief is wel waard om be kend gemaakt te worden. Een vj'ouw schrijft Ik was zeer dik. Op 45 jarigen, ou derdom en met een gestalte van 1 m. 52 woog ik 98 kgr. De minste moeite was me te veel. Aan mijn radiotoestel ver nam ik dat. de Kruschen Salts., een. half koffielepel! je daags genomen, dederï ver mageren. Ik heb een kleine flesch ge kocht dan een .groote en de derde zal weldra ledig zijn. Ik weeg nu 86 kgr. 800 Ik heb dus 11 kgr. 200 verleren. Of ik gelukkig ben Tegelijkertijd ziijn al mijn ongemakken verdwenen ik ga zonder vermoeienis, ik heb geen hoofd pijnen meer, in een woord, ik voel me heel en gansch beter. Mevr. E. P..., te C. Kruschen bevat juist dezelfde minera len als de meest beroemde thermale wateren in Europa die doen vermageren. 'D.ezc natuurlijke zouten op angstval- li ge wijze gedoseerd bekampen de diklijvigheid in. hare oorzaak een slechte uitschakeling. Kruschen prikkelt de activiteit van de lever -groot ver nieler van bet vet- van de nieren en dej ingewanden. Het verplicht elk dezer or ganen volledig zijn antigiftige en uit schakelende rol te vervullen. Van dan af zijn alle bezinksels der spijsvertering volledig verdreven Het nadehlige vet smelt van langs- om meer en kcfti niet meer gevormd worden. Langzaam her wint ge uw normaal gewicht terwijl ver moeienis en ongemakken plaats maken voor een aangenamer leven. Kruschen. Salts, in allo apotheken, 12,75 fr. flesch, 22 fr. de groote flesch. October 1934 October 1935 Een verjaardag welke gevierd is «re- worden door de 1.452,418 winners van de KOLONIALE LOTERIJ Zij verdeelden onder elkander eene som van ongeveer een half milliard. 8 loten van 5.000,000 3 loten van 2.500,000 .75 loten van 1.000.000 '40 loten van 500.000 20* loten van 250.000 10 loten van 200.000 310 loten van 100,000 30 loten van 75.000 '137 loten van 50.000 30 loten van 35.000 220 loten van 25.000 1,235 loten Aan 10.000 2,300 loten van 5.000 '11,000 loten van 2,500 23.000 loten Van 1.000 4,000 loten, van 500 '110.00Q loten, van 250 200.00Ó loten van 200 '1.000.000 loten van 100 De cijfers zijn welsprekend genoeg om alle bijbeschouwingen achterwege te laten. Op 15 November a.s. te Brussel nieuwe verdeeling van 30 millioen. in 1 14.320 loten, waarvan 10 loten van 100.000 fr.. vijf van een millioen en een groot, lot van twee en half millioen. Behoudt uw plaatsen in den XlIIe trein... van den rijkdom. 50 fr. het biljet (groen) Een onbekende beeft Zaterdag talrij ke valsche bankbiljetten van 50 fr. in verschillende magazijnen te Mechelen uitgewisseld. Die biljetten zijn grof nagemaakt en gemakkelijk te herkennen aan den druk. 89ste Vervolg. Iedereen dacht dal dit het plan jvan den kapitein was, zeide een bejaard schipper. De bark moest nog meer dan .een derde van hare lading innemen, ■maar eensklaps is zij onder zeil gegaan. Dj-at is vreemd hernam Welling ton. Vindt gij dat ook niet Wat zal ik u zeggen, mijnheer antwoordde de schipper, dubbelzinnig .glimlachend, de kapibe-in is een rare snuiter; daar is hij overal voor bekend. Zeg maar, waar 't óp staat zeide •een jonge schippersgezel. De kapitein van «de Haaf», vervolgde hij, z'cli tol Willinglon wendende, schijnt er beter rekening bij le maken om bankroetiers en zulk slag van mensehen naar de' OAerzij te helpen, dan om eerlijken Han_j del te drijven. En ik zou er wel wat on der durven verwedden, dat hij ook nu! weer zulke sluikwaar aan boord heeft want. gislercn avond, lussclien elf en twaalf ure, stond hij met een heerschap, die niet op zijn gemak scheen te zijn, op dc kaai le fluisteren, en een half uur al vorens de bark hel anker liclille. zag ik denzelfden seigneur de valreep opklau teren. Wie van u neeml aan om «de Raaf» in Ie halen vroeg Wellington, in 't 'rond ziende. j Allen zwegen, terwijl eenigen het hoofd schudden. Hoe riep Wellington verwomïerdj jiil, is er niemand, die een paar tientjes. De fruitteelt in Belgie. Wanneer men de officieels, stalistier- ken van het Departement van Landbouw nagaat stelt me» vast dat onze uitvoer van landbouwproducten naar den vreemde, en vooral van fruit, zeer onbe duidend is; en van dén anderen kant moeten wij bekennen, 'dat onze markten ingenomen zijn van liiithèemsche vluch ten1 die, hier te lande, even goed kunnen gekweekt worden omdat ze passen aan onze gronden en aan ons klimaat. De Engelsche statistieken van 1934 toonen aan dat Belgie maar voor l°/0 vertegenwoordigd is bij den invoer van appels, terwijl wij verleden jaar voor 28 millioen frank Ame'rikaansehe appels hebben aangekocht. Gedurende de dr'ie laatste jaren heb-' ben wij 56.412.000 kgr. appels ïnge-| voerd, hebbende een geldwaarde van 83.024.000 fr. Is dat niet te betreuren Bewijst dat: niet klaar dgt de fruitteelt m.ons land zeer verwaarloosd is, en dat onze nationale opbrengst gering schijnt en wezenlijk is, Op dat gebied dienen dus veel verbe teringen ingeyoierd. Vooreerst behoort er gezorgd voor een goede keus van variëteiten, 't is le zeggen van soorten appels, peren, prui men, kersen, enz. die fri onze gronden goed groeien, die door de verbruikers gezocht worden en bestand zijn legen liet. verzenden. Dan hoeft men tp, letten op een doel matige bemesting die- hedendaags zeer onvoldoende is, laat bet ons maar recht uit bekennen. Hier, zo.oals bij alle andere planten, dient een oordeelkundige, bemesting toe gepast. Benevens stikstof, hebben dei fruitboomen ook fosfoommr en potasch noodig die voqrdeelig werken op de vruchtvorming en op de hoedanigheid van het fruit. Dierhalve raden wij" aan, in November, per hectare de volgéhdé scheikundige meststoffen aan le wenden,en na verdee ling op de gansche oppervlakte van den boomgaard ze met de ijzerenegge eenigszins onder te werken 125 tot 150 kgr. ammoniaksulfaat, 400 tot 500 kgr. superfosfaat en 500 tot 600 kgr. kaïriite-svlvinite. In Februari zal men nog 150 kgr. am moniaksulfaat uitstrooien. Verder dient er gelet-op goede ver pakking en wel getriëérd fruit, derwijze dat de kooper zeker is, sclioone en goe de waar te ontvangen, die hij gemakke lijk aan, den man kan brengen. Dat al de fruitkweekei's'rekening hon den met deze raadgevingen, en de na tionale opbrengst moet. on zal verbete ren ten bate van de; JghÜbouwbevolkïng. Oixi. De Volüsstemming in Griekexilaiid Grocte meerderheid voor het koni-ngdom Athene, 3 Nov. iDe volksstemming is regelmatig begonnen wordt voortge zet midden een voorbeeldige kalmte. Overal hebben vol ksbe loogingen plaats ten voordcele van het herstel van het vorstenhuis. Athene, 3 Nov. 'Hét ministerie van binnenlandsche zaken deelt mee dat in 89 Alheensche bureélen 59.950 stem men, op een totaal van 6,0.538, ten voor- deele van de monarchie Werden uitge bracht, tengenover 799 voor de republiek De andere biljetten, waren ongeldig. Volgens de bekende,uitslagen, meent men dat 90 t.h. der stemmen zich zul len uitspreken, voor bet herstel van het vorstenhuis en 10 t.h. voor de republiek. Eo laatste» dag van de Brus9el3ohe wereld tentoonstelling; Gisteren, op een mooien Herfstdag heeft de Brusselse tie wereldtentoonstel ling haar uitvaart gevierd-. Er was voor deze laatste dag een bui tengewone belangstelling: van in den vroegen morgen kwamen eivolle auto bussen en trams naar den Heizei gere den en de Brusselschc trams en auto bussen keerden dan weer haastig terug naar alle hoeken en kanten van de stad om een nieuwe lading. Ook.Frankrijk en Holland hebben voor de laatste dag veel belangstellenden aangebracht. liet was een heerlijke najaarsdag. De brcede lanen van de wereldtentoonstel ling, die de jongste weken soms zoo eenzaam en verlaten waren geweest, kenden voor de laatste maal een onge- meene drukte. Vooral rond het middag uur was de drukte zoo groot dat haast aan alle ingangen werd aangeschoven. Er was zon en er was muziek als op de drukste dagen maar er was een scha duw over dit alles in tal van halls kwam het omfloerste portret van konin gin Astrid herinneren. a.an de sombere tragédie van Kussnacht. Zij 'wandelde hier als een 'fee in een sprookjess-tad. Te midden van de feestelijkheden is zij heengegaan. Koningin Astrid is met meer. Morgen zal ook de sprookjesstad van den Heizei niet meer zijn. Zoo komt een en ander ons herinneren aan de ver gankelijkheid van alles, ook van het sclioone en het goede in deze werelfl. In den namiddag te 3 uur werd in de St-Pauluskerk van het Katholiek Leven op de Wereldtentoonstelling een slui- lings-«Te Deum» .gezongen door Z. E. Kardinaal Van Roey, waaraan talrijke hooge genoodigden hebben deelgenomen 's Avonds kregen de talrijke bezoekers voor de laatste maal een heerlijk beeld van de schitterende verlichting de mooi-kleurige lichtfonteinen uit aard- sche paradijzen en de prachtige goud. en zilvertoover in het ongeëvenaarde park van de sprookjesstad. iP,e Brusselsche wereldtentoonstelling, die bet bezoek beeft gekregen, \'an meer dan vijftien millioen mensehen, behoort tot het verleden. Verscheidene bladen, hebben gewag gemaakt,.van eene zonderlinge gebeurte. nis, welke zich zou hebben voorgedaan te Kortrijk en dje aldaar heel wat beroe ring verwekte. Personen beweerden te hebben gezien dat er een rood vocht, dat natuurlijk dadelijk betiteld werd als bloed drups- gewijze vloeide uit een II. Hartbeeld dat werd op-gericht op het gehucht Sintc- Anna, bij een boseh en naast den grind weg van Aelbeke. Zoodra dit nieuws zich verspreid had ontstond er dadelijk «en grooten toeToop rond liet beeld. Het bleek echter heel spoedig dat men hier staat voor het werk eener handige bedriegster welke de menigte om onge kende redenen om den tuin wil leiden. Bet is eene vrouw welke in dienst is op het kasteel van baron Delacroix aldaar. Zij is trouwens niet aan haar proef, stuk. Reeds vroeger heeft zij bij eene adellijke familie te Brussel dezelfde fratsen uitgestoken. <P,e lezer zal zich nog wel herinneren dat er toen sprake was van een kruisbeeld waaruit bloed sijpelde. Een oogenbük heeft men ook toen verbluft gestaan, maar spoedig kwam liet bedrog aan het licht. Het ware te hopen dat, men eens en voor goed die vrouw afl-eere zich met dergelijke fantasiën bezig te houden. wil verdienen. Hel schip is veel te ver weg, ant woordde de schipper, die het eerst ge sproken had. Nog vóór wij de bocht van den Humber kunnen bereiken, is de Raaf de kaap reeds omgezeild. Kunt gij met zoo'n vaartuig, vroeg Wellington, op een lichten boeier wij zende, die aan den hardsteenen Ra\en trap vast lag, die logge «Raaf» niet in halen. alvorens zij in volle zee is Neen, zeide de schipper. Maar, al ware dit ook mogelijk, niemand is er op gesteld om den kapitein iets in den weg te leggen: hij is een zeer- gevaarlijke kwast Komaan, hernam Wellington, ik heb er een bankbiljet van zestig, gulden voor over. Wie waagt het nu 't Is goed weder en lichte maan, zegden de schippers onderling tegen el kander. Ik riep de jonge schippersgast, die zich reeds in 't gesprek had ge mengd. Ten minste, zoo vervolgde hij, als mijn maat wil. En zicli lot zijn kameraad richtende Hoe denkt gilj er over, Dick Dick, eon ander jong schippersgezel, liet zich door zijn makker overhalen; en terwijl hij den boeier, die hun beiden toebehoorde, zeilree maakte, liep de an dere naar zijn in de.nabijheid gelegen kosthuis, om 'eenige beiioodigdlieden te halen. Jongen riep Wellington hem na, terwijl hij een tienIje uit zijné beurs nam, zorg meteen voor wat eten en eenj goeden borrel; ik denk dat wij daaraan wel behoefte zullen hebben. 1 jOe liberalen we bedoelen de libe rale partijleiding. amuseeren zich met het aaneenflansen van een program ma. En, wonder boven wonder, ze vinden nu ook dat er wat dient gedaan ter be vordering van den landbouwer. Waar is de tijd dat een liberale mi nister in volle Kamer uitriep, dat de Re geering niets doen kon voor-deze land bouw, dat de landbouw zichzelven maar redden moest Maar nu gaan zij belang stellen in den landbouw. «Spijtig merkt De Boer aan dat de liberalen den land bouw niet vroeger ontdekt hebben». We konden daarop antwoorden Be ter laat dan nooit. Maar... de liberalen spelen weer eens comedie, ze zoekén de boeren te verschalken met boerenbe drog. Zie, in hun geïmproviseerd, met ze ven haasten in elkaar gedriegd pro gramma, worden maatregelen gevraagd tegen het dumping tegen het ver koopen in Belgie; dopr buitenlanders, Van landbouwartikeis verre onder den prijs die in 't land van herkomst igeldt, mits, scbadeloosstellihg vanwege hun gouvernementen. Dat is een, van de on- eerlijke-concurrentiemethoden welke in Duilschland, Nederland, en nog elders worden aangewend.. V \Pius de liberalen ook ziijn tegen dum ping. Maar wanneer de Belgische Re geering onze landbouwers wil bescher men tegen het dumping, met andere woorden, maatregels neemt, tegen het dumping, dan gaat er in de liberale pers een protest van belang op tegen die maatregels, en wordt de Regeering be schuldigd de boeren te bevoordeelen ten koste van de bevolking in 't algemeen... Dan beweert die pers dat er geen dumping bestaat, ofschoon dit bestaan honderdmaal onwederiegbaar bewezen is. Wat «De Boer» om te sluiten deze ironische opmerking ingeeft: «Het dumping in den landbouw wordt heel eenvoudig geloochend. Het. zal de liberalen dan ook niet moeilijk vallen het programmapunt betreffende dum ping na te leven... vermits geen dum ping bestaat In minder dan ccri kwartier was de jonge Aarensgezel terug met een paar flesschen wijn, eene flesch rlium en wat eetwaren. Wellington had mtusschen te ver geefs naar iemand omgezien, dien bij met eene boodschap.ofbriefje-s aan Tomtibles koii betasten f en daar allés thans tot het vertrek gereed was, moest hij wel besluiten óm aan boord te gaan, zonder zij behtilpige le waarschuwen. Als de looze vós mij. maar geen strik spant, zeide Wellington bij zich zeiven, nadat hij in de kajuit van den! stuurman had plaats'genomen; en Ier-; wijl ik den Deen aelvfcerira zit, op zijn gemak naar Londen tei-iig stoomtMaar Avare dit- zijn plan .geweest, dan "zóu hij dezen nacht middelen gezocht hebben om naar Leeds terug te keeren, eU zich; niet tol heden morgen elf of'twaalf ure hief hebben opgehouden om een paar sleenen aan den man tq brengen. Neen. hel is blijkbaar van den beginne af zijn plan geAveesl. om van Huil naar bet vas teland over le steken, en de verkoop der diamanten heeft moeien strekken om zijn overtocht tc betalen. Waarom zou anders «de Raaf» slechts half geladen, onder zeil gaan, als ef geen goede reden' voor bestaan had Hij vroeg aan, de jongste varensgezel, hoe de heer, dien hij .gezien had, ge kleed was geweest, en de beschrijving van deze kwam zoo volmaakt met Wil- mot's signalement, overeen, dat alle twijfel bij hem verdweep. Eindelijk had men dé bocht bereikt, en men kreeg hel nu rryot de Avtnd. Alle zeilen werden1 dus bijgezet om van dit Fronters en socialisten slaags. Antwerpen lijkt in den laatsten tijd zoowat het broeinest van relletjes te worden. Eens te meer geraakten er de fronters en-socialisten slaags Zondag namiddag. In den voormiddag werd er namelijk in de Groberzaal, in de MochelsclieStraat een openbare zitting gehouden door 't Vlaamsch Nationaal Verbond. Er was voor een stevige policiedienst gezorgd. Rond 1 u. liep de meeting ten einde. De frontei\ stapten naar hun lokaal te Berchem. Enkele groepen tegenbetoo- gers lèepen mee. Aan den hoek der Generaal Pirubbel- straat en de Ferdinand Cosemansstraat, te Berchem, kwam het tot een geweldige botsing tusschen betoogers en tegenbe- toogers. Enkele personen werden bij dit heftig gevecht bloedig gewond en moes ten ter A'erpleging opgenomen worden. Inlusschen was.de rijkswacht gewaar schuwd; maar reeds waren de vechten den gescheiden, toen de gendarmen ter plaatse kwamen. De samenscholers werden uiteenge dreven en talrijke, fronters werden af getast. Enkele lederen riemen werden in beslag genomen. Drie personen werden ingerekend. voordeel partij te trekken, en het duur de ook niet lang of de vlugge boeier be gon merkbaar op de traagzeilende bark te winnen. ■P,en avond begon te vallen, maar de maan stond aan den hemel, en de beide schippers waren volkomen met het vaarwater bekend. Als de wind niet omdraait, zeide de jongste varensgezel tot Wellington, terwijl deze hem en zijn maat van eene' hartsversterking voorzag, dan hebben wij de bark binnen een uur op zijde. De beide gezellen verkortten hunnen passagier den tijd met liet verhalen, van avonturen, die zilj op zee hadden be leefd. Het avontuur, waarin hij zich thans zelfs gewikkeld zag, raakte echter! daarom geen oogenbük uit zijne gedach ten. Wellington ontveinsde zich liet ge vaarlijke van zijne onderneming ïïiet. Hij was gereed om zich aan boord te wagen bij iemand, die als een woeste, gewetenlooze man bekend stond, en daarenboven om een misdadiger in hech tenis te nemen, die zoo veel op zijn pas sief had, dat. men verwachten moest, dat hij zich tot het uiterste verweren en voor geen middel tol. onlkoming terug en zou deinzen. Wellington was echter onver schrokken van aard, en wist bij onder vinding, dal men een gevaar te zekerder te boven komt, lioe stoutmoediger men het onder de oogen ziet. Evenwel voelde hij, toen men al meer en meer op de Raaf» begon te winnen, onwillekeurig in den binnenzak van. zijn overjas naar bet revolver-pistool, dat. hij altijd bij zich d r-óeg en bi j z'i i n ve f I f ek i l W i n c li e s I. e r. opnieuw geladen, had. Hij deelde den schippersgezellen I-Kans mede wat zij reeds van den aanvang af vermoed hadden dat hnj bevel had den passagier van den gevreesden kapi tein in arrest te nemen, en. vroeg of hij, zoo noodig op hun bijstand kon reke nen. Beiden beloofden, dat zij hem niet in den steek zouden laten; en Welling ton bleef niet in gebreke om deze goede gezindheid nog aan te wakkeren door hun het dubbele van de overeengekomen belooning toe te zeggen, zoo het hem door hunne medewerking gelukken mocht zich van de voortvluchtige mees ter te maken. «De Raaf» was kaap Spurn reeds om gevaren en in volle zee, toén de vervol gers haar inhaalden. Zoodra men haar dicht genoeg op zijde was genaderd om doer de bemann.ing verstaan te worden, riep Jim met eene forsche stem Hola stoppen Wat wil dat zeggen. vroeg een matroos, die na verloop .van een paar minuten over boord kwam kijken. Ik moet den kapitein spreken, zei Wellington. Wat hebt gij hem te zeggen D,at zal ik hem zelf wel vertellen, antwoordde Wellington. Er verliepen nogmaals eenige minu ten, waarna een man met eene pijp in den mond te voorschijn kwam, in wien Wellington dadelijk den gezagvoerder herkende. ('f Vervolgt.);

De Volksstem | 1935 | | pagina 2