Naar den Yzertoe T 8 DE OORLOG IN ABESSINIË Na de incidenten te Kortrijk Ministerie van Landbouw DE DIPLOMATIE IN ACTIE Vrijdag NOVEMBER 1935 Werkloosheid Na de Grieksché Volksraadpleging De Mijnstaking in Wallonië 6 jyyuus jAAHüAijfi hjjmmö» 255 Kerkstraat, 9 en £1 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten bet Arrond. AALS'Ï Agentschap HAVAS, Adejf. Maxlaan J3, tfi Brussel Rue de Richeleu, Earjia -Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. G. 2. H. Godfried Zonop6,49 Zonaf4,20 V. M. 10 L. K. 18 17e Vervolg); Te Roeselaere is sedert jaren en nog jaren, het Klein Seminarie ingericht. Toen de bisdommen Gent en Brugge maar één uitmaakten onder Z. H. Mgr. Fallot de Beaumont, bisschop van Gent, was het in het gewezen Augustijner klooster dat de humaniora en later, ook de wijsbegeerte geleeraard werden. Het Kleon Seminarie heeft in de Vlaan ders eene algemeene en voorname be roemdheid verworven en kende eenen ongemeenen pvergrooten bloei. Tal van vooraanstaande mannen en bijzonder lijk reguliere en meest wereldlijke priesters leverde het. Dat machtig en prachtig gesticht is gestaan en gelegen in 't midden der stad, dicht de groote markt met publie ke kerk en veel oudheden bezit het, want v.oor de fransche onwenteling was het een wijdvermaard klooster der Ha ters Augustijnen, kloosterorde die vroe gere -eeuwen in Belgie te weinig be kenden bic ei bereikte. De geschilderde portretten hangen nog in den refter, in de zalen en lange gangen van het ge wezen couvent. Bmst den oorlog leden die gebouwen zeer erg van de beschie ting der Duitschers en op 't einde van 1918 brandden de kerk en de lokalen uit. De kostbaarheden had men gelukkig weggebracht en verborgen. Al rondwandelende in de Mandelstad mogen we niet vergeten eens te bekijken van buiten en van binnen de Sint Mi chielskerk. 't Is de hoofdtempel, opge trokken in de laatste jaren van den go- thieken opbouw, met een vierkante hoo- ge toren, een echt monument, waarop vier kleinere torentjes en in hun midden een peperbus met nen beiaard, 't Bin nenste van het huis Gods is redelijk versierd. Die ruimte van die kerk springt in 't oog, doch ze moest vroeger jaren veel tc klein zijn voor de bevolking, als ge begrijpt dat er maar eene parochie kerk te Roeselare bestond. In 1872 bouwde me<n eene tweede aan Simt Aman. dus toegewijd. Deze in romaansche' stijl opgetrokken is zeer sierlijk, doch ook zeer donker. De preekstoel in marmer en de triforiums zijn te bewonderen, •zoowel en zooveel als de geschilderde vensters en de sobere doch rijke schilde ring. O. L. Vrouwparochieke-rk dagtee- kent van 1883 en bedient heft Spanje- kwarlier. De schildering mag bezien worden. Thans bouwt men' eene vierde paro chiekerk toegewijd aan het H. Hart. Se dert een twaalftal jaren gaat uit éene -me-rkweerdige processie ter eere van 't H. Hart op den dag van 't H. Hartefeest. •Gansch de stad neemt deel aan dien om megang en duizende personen verbeel den daarin tooneelem «uit het oude tes tament en 't leven van Christus. Zang en 'spel, declamatie zelfs, gelijk in de H. Bloedprocessie te Brugge en in de H. Haar processie te Kortrijk luisteren] den doortocht, op. Duizenden van elders, uit 't omliggende en van verre komen devo- telijk die processie bewonderen, en ze heeft hare beroemdheid reeds verwor den. Roeselaere is eene fabriekstad, 't Blauwe lnjnwaad wordt er geweven, ook andere weefsels, zelfs,, tapijten worden er vervaardigd. Het spellewerkeni wordt er nog druk uitgevoerd. Roeselaere dagteckent uit de verste eeuwen, zooals de oudheidkundige vond sten het aanwijzen. Romeimsche geld stukken en graven werden ontdekt, als ook gallischc vondsten werden opgegra ven. In 822 staat de plek bekend als ROSLAR. Karel .de Kale in eene oorkon de van 847 gewaagt van eene plaats in de streek der Menapiers dat ROLLARE heet en in 899 schreef men ROSLARE, naam gebezigd door de Pauzen Pascalis II en Calixtus II in hun vrijheden van 1107 en 1119. In 1287 werd Roeselaere met den naam van stad betiteld. Reeds in f377 had ze haar zegel en halle. Reeds in ;i356 weefde meru er laken. Weinig later verkocht men op de wekelijksche markt veel lijnwaad dat reeds alsdan er gefa- brikeerd werd. Niet te verwonderen dat van ouds af het Roeselaersche lijnwaad eene wereld beroemdheid kreeg... en thans neg zien wij de kooplieden en ook de koopvrou wen in lijnwaad (met hun traditioneele korte rokken aan) gansch het land door_ loopen om hunne waar aan den man te brengen. In 1641 gaf Ant. Sanderus het zicht der stad in zijn boekwrerk n't. Daarop komt voor de S. Michielskerk met haren «oorspronkelijken hoogen toren, alsook het oude stadhuis met den hallef oren, thans verdwenen. Zie hierne.von. I i «Rtex» staat geheel buiten de Katholieke partij. Een beroep op de Jeugd tot het Behoud van de Tucht Woensdagnamiddag vergaderde het bureel van de Katholiek-ei Unie. Na afloop der bijeenkomst werd vol gende mededeeling aan de. pers verstrekt in verband met do incidenten door de groep «Rex» uitgelokt op het congres van het Verbond der Katholieke Veree- nigingen en Kringen te Kortrijk. «Het bureel van de Katholieke Unie heeft verschillende echos opgevangen van de ontroering der katholieken, na de incident-en uitgelokt door een groep Rex_ isten op de laatste algemeene vergade ring van het Verbond der katholieke Vereenigingen en Kringen. Het bureel houdt er aan vast te stellen dat de groep van «Rex» geen deel uit maakt van eender welke organisatie aangesloten bij' de Katholieke Unie en bijgevolg volledig vreemd is aan de Ka tholieke Partij. Het is n-oodi.g dat hierover geen enkel dubbelzinnigheid besta. De Rexbeweging ontsnapt dus aan de tucht der katholie ke partij en deze houdt er aan zich geenszins te solidariseeren met hooger- genoemde groepeering en wenscht evenmin verantwoordeliljkheid op te ne men in haar initiatieven en propaganda methoden. Het bureel der Katholieke Unie, de verklaring van zijn voorzitter op de vergadering van Kortrijk goedkeurend, doet een dringend beroep' ,op de g£nsche katholieke opinie en voornamelijk op de jeugd voor het behoud van de tucht der partij. De verdediging der katholieke zaak in hél openbaar leven, evenals de hervor mingen door een gedeelte der katholie ken gewenscht, zullen veel beter be tracht worden langs den gewonen weg en onder leiding der verantwoordelijke partijleiders, dan door ongeordende ma nifestaties en onvruchtbare agitaties. Nog altijd zijn ér lieden, die het ver beteren van den algemeenen toestand loochenen. Dit loochenen is "nochtans niet vol te houden, wanneer men een oogslag werpt «op de vergelijkende sta tistieken betreffende werkloosheid. Wat loeren ons die statistieken Dat, toen de plaag haar hoogtepunt bereikt had, Belgie 275.000 volledige werkloozen telde. In Augustus 1935 was dit getal tot 170.000 gedaald, dus ruim 100.000 min der, In de eerste week van October f935 was het afgezakt tot 163.500, en van den 21 tot den 26 October stond hél op 158.600. Zoodat gedurende de maand October de massa werkloozen met on geveer 5.000 verminderd was. Zeker, 't is nog niet' het oogenblik om het alleluia aan te heffen, maar men zal toegeven dat wij ér al een heel stuk beter voorstaan en we op' betere dagen hopen mogen. Intusschen groeit het aantal werk loozen nog gestadig aan in Nederland en Frankrijk. Is dat te wijten aan het halsstarrig handhaven van de munt waarde der guldens én der Fransche 'franks Ieder denke er het zijne ovéf. Athene, 6 Okt. Woensdagavond vertrok een afvaardiging naar Londen, om konin,g Joris II de offic'eele uitsla gen van de volksraadpleging mede te deelen. Namens de Grieksche regeering zal zij den koning verzoeken naar Grieken land terug te keeren. Athene, 6 November Die censuur van de dagbladen is afge schaft. Hevige veldtochten tegen liet regiem oT den persoon van den koning blijven echter verboden. De GELDBERG is eene verhevenheid of geringe hoogte zoo genoemd omdat men aldaar eene medalie vond van kei zer Vespasianns en andere munten en een romeinsche grafstede. «D,e pest brak te Roeselare uit in 1486, 1516, 1522 en 1587; zij teisterde de stad nog geweldiger in 1556 doch meest van al in 1559. Van pest, oorlog en hongersnood. XOrl-os op§, IJegx MARG. DE INVOER VAN LANDBOUW- PRODUKTEN Betreffende de boter Ten einde de benuttiging van het oontrngent betreffende den invoer van boter te vergemakkelijken, heeft de minister van landbotiw beslist, vergun ningen voer den invoer van boter te verleenen aan al de in Belgie geves tigde personen, die er de schriftelijke aanvraag zullen van hebben gedaan aan het departement van landbouw, dienst der vergunningen, 32, Wetstraat Brus sel, voor 12 November a.s. en zulks in de volgende voorwaarden. 1. De aanvraag moet naam en voor naam of handelsnaam van den invoer der aanduiden, het juiste adres, het tolkantoor langs waar de invoer zou ge schieden en de juiste hoeveelheid zal ten minste 100 kilo bedragen. Formulieren van aanvraag worden door den dienst der vergunningen ter beschikking van de belanghebbenden gehouden. Bijj de aanvraag moet een fiscaal ze gel van 6 fr. en twee postzegels van 1,75 fr. gevoegd worden. 2. Tegelijkertijd met de aanvraag zal er, bij M. Renders, ontvanger der be lastingen, 5e kantoor, Oratoriumberg, nr 14 Brussel, of op zijn postcheckre- kenfng nr 2369, eene som van 4.50 fr. worden gestort, bedrag van de vergun ningtaks per kilo boter, waarvan de in voer wordt gevraagd. Het stamblad van het stortingsbullet.ijn zal de melding dragon Verg'uniiing voor den invoer van boter». De invoer zal moeten geschieden ten laatste op 30 November a.s. Invoer van varkensvl©e®ch. Vergunningen voor den invoer vati varkensvleesch kunnen afgeleverd wor den aan al de in Belgie gevestigde per sonen die er de schriftelijke aanvraag zullen toe hebben gedaan aan het de partement van landbouw, dienst der vergunningen, 32, Wetstraat Brussel, voor 12 November a.s. en zulks in de volgende voorwaarden 1) De aanvraag moet naam, voor naam of handelsnaam van den invoer der aanduiden, evenals het juiste adres, het tolkantoor langswaar de in voer zou geschieden en de juiste hoe veelheid zal ten minste 500 kilo bedra- gen. Formulieren van aanvraag wórden door den dienst der vergunningen ter beschikking van de belanghebbenden gehouden. Bij de aanvraag moét een fiscaal ze gel van 6 fr. en twee postzegels van 1.75 fr. gevoegd worden. 2. Tegelijkertijd met de aanvraag zal er, als waarborg, bij M. Renders, ont vanger der belastingen, 5e kantoor, Oratoriumberg, 14, Brussel, of op zijn postcheckrekening nr 2369, eene som van 0,10 fr. gestort worden per kilo varkensvleesch waarvan de invoer wordt gevraagd. Het stamblad van het stor- tingsbullelijn zal de melding dragen «Vergunning voor den invoer van. var kensvleesch.» Nochtans zullen de personen die recht hébben op terugbetaling van een vroeger gestorten waarborg, voor in voeren die reeds zijn geschied,gêen niéu we storting moeten doen, voor zoover de nieuwe waarborg gedekt is door de som die hen toekomt wegens den vroe- geren waarborg. De waarborg zal slechts terugbetaald worden aan de belanghebbenden die op 30 November a.s. werkelijk de hoeveel heid varkensvleesch Bullen ingevoerd hebben waarvoor hen een vergunning werd toegestaan. De mijnstaking in Wallonië lieeft uitbreiding genomen daar de mijnwer kers van de putten Bonnier Gossin en Bonne Fortune eveneens het werk heb ben stop gezet. Terwijl te Seraing de toestand normaal is werd te Frameries het werk gedeeltelijk hernomen. Tot hiertoe hebben twintig putten in het Luiksche zich bij de stakingsbeweging aangesloten er zijn bijna 300 stakers in de mijn Bois d'Avroy, er zijn haast geen werkliedon meer aan den arbeid in de mijnen Bon Fin, L'Aumonier, Ste Margueritte, Batlerie, enz. zoodat men mag zeggen dat de staking algemeen is in het bekken van Luik daar ook in herstal bijna overal het werk stil ligt. De socialistische mijnwerkerscen trale heeft een motie aangenomen, waarin de handhaving tijdens de win termaanden wordt geëisoht van de ver- hooging van 2 t.h. toegestaan in Juni en de toepassing van een nieuwe verhooging met L-lh van^f 3 ïfov. Een Abessinisch legeroverste die f.i de provincie Tigré, met zijn manschap pen naar het Italiaansche kamp overgeloope.n is. NIEUW ONDERHOUD MUSSOLI NI-«DRUMMOND, j Mussolini ontving weer den Brilschen gezant sir Eric Drummond. In het officieele communiqué wordt slechts gezegd, dat het hoofd der Ita liaans che regeer ing een onderhoud van een uur heeft gehad met den Britsctven gezant. Evenals verleden Dinsdag werd gesproken over de Britsch-Italiaansche verhouding in de Middellandsche Zee. Naar de correspondent van Reuter verneemt, is meer aandacht gewijd aan de ontspanning in de Britsch-Italiaan- sche betrekkingen, dan aan het eigenlij ke Abessynische geschil. Groot Brittanje zou opnieuw gevraagd hebben om het terugroepen van nog meer Italiaansche troepen uit Libyë, dan Italië heeft toe gezegd. Tevens zou verband gelegd moe ten worden met de besprekingen, welke; de Italiaansche vlootdeskundigen to| Londen voeren over de voorbereiding j van de vlootconferentie in December. Er zou ook gesprokén zijn over een nieuw evenwicht in deMiddellandsche Zee waar Groot-Brittanje, naar men zegt, nieuwe vlootbasis zou willen hebben. Naar aanleiding van het onderhoud tusschen Djrommond en Mussolini merkt de correspondent van Havas op, dat dit, evenals de vorige besprekingen, ont spanning heeft gebracht in de Britsch- iialiaansche betrekkingen. Van officieuze zijde wordt medege deeld, dat Mussolini eraan heeft herin nerd, dat. hij reeds een divisie uit Libyë heeft teruggeroepen. Sir Eric heeft daar op uiteengezet, waarom zijn regeering daarin geen aanleiding heeft gezien om de vloot in de Middelandsche Zee te ver minderen. Deze nadere inlichtingen zijn op zichzelf echter niet voldoende om den goeden indruk te rechtvaardigen, welken dit onderhoud, naar officieus wordt ver klaard, heeft teweeggebracht. In werkelijkheid brengen deze achter eenvolgende besprekinben tusschen den Britschen gezant en den Duce, ook al hebben zij steeds op hetzelfde onder werp betrekking en leveren zij niet steeds tastbare uitslagen op, het Ita- liaansch-Britsche vraagstuk eiken keer nader tot een oplossing. De Abyssinische kwestie is min of meer op den achtergrond geraakt en Groot-Brittanije protesteert niet tegen het voortzetten van den Italiaans^hen opmarseh. Engeland tracht vooral een geleidelijk en zoo mogelijk, een geheele Ontruiming van Libyë te verkrijgen door de 50.000 Italiaansche soldaten, die ter versterking naar de grens van Egypte zijn gezonden. Daarbij komt nog het ge wone garnizoen in Tripolis en Cyrenal- ka. dat. op 14.000 man wordt geschat. Wat de handhaving van de Home-fleet in de Middellandsehe Zee betreft, dit is een voor Engeland gunstige factor, wel ke een eerste-rangs onderhandelfngs- voorwerp met Italië vormt, hetzij ter voorbereiding van latere besprekingen over Abvssinie, hetzij ter voorbereiding van de vlootconferentie, waar de ver- houdingscijfers tusschen de mogendhe den, die het verdrag van Washington hebben beteekend, zal worden behandeld. HET JONGSTE OORLOGSBULLETIJN De Italiaansche voorposten onder vonden geen moeilijkheden Rome, G Nov. De jongste méde- deeling van de fronten In Abessinie, luidt als volgt Generaal do Bono seint dat voorhoe den op alle fronten hun opmarseh voortzetten. ÏR dé jstirgök van. Raskali zijn, de voorposten reeds Gabala voorbij in dé richting van Dato. Het eerste legerkorps heeft Dgoela bereikt. Patroeljes drongen door tot het zuiden van Aulabo. Het inlandsche legerkorps rukt vooruit langs het. dal van de stroomversnellingen van Salto. Het tweede legerkorps richt de bezet ting in van Adi Abo en Sjire. De bevolking heeft haar onderwer ping betuigd. Op het Somalifront, zetten de Italia nen hun werking in Ogaden voort. Vliegtuigen doen verkenningsvluchten op groote schaal. BLOEDIGE GEVECHTEN OP HET NOORDELIJK EN ZUIDELIJK FRONT Berlijn, 6 November. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt nog he«t vol gende uit Addis Abeba Volgens éen radio-telegram van het Noordelijk front heeft een hevig ge-< vecht in de omgeving- van Makalle plaats gehad. Bij verrassing hebben de Italianen Dinsdagavond Makalle inge nomen. Na een geveoht van man tegen man werden zij weer verdreven. De Italianen hebben hun dooden en ge kwetsten moeten achterlaten. Belang rijke gevechten worden in de streek verwacht. Bijna terzelfdertijd kwamen berichten toe van het Zuidelijk leger, volgens dewelke eon vinnige strijd ge leverd werd in de streek van Webi-Che- beli. De Abessyniers verdedigden zich met mitrailleusen. Zij verschansen zich in versterkte stellingen en zijn zin nens een tegenaanval te doen in den nacht van Donderdag. Italiaansche vliegtuigen hebben bommen geworpen in de streek van Gorahai. DE NEGUS HOUDT EEN UITEENZET TING VAN DEN MILITAIREN TOESTAND Berlijn, 6 November. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt uit Addis Abe* ba dat de Negus aan zijn correspondent een onderhoud heeft toegestaan, tijdens hetwelk hij uitweidde over den militai ren toestand. Hij verklaarde De op marseh der Italianen langs de grenzen loopt nu ten einde. Ziij zullen thans overgaan tot verovering van grondge bied, terwijl de Abessynische krijgs macht zich nog in een phase van orga nisatie bevindt. De verschillende legers beschikken over geen spoorwegen, of andere vervoermiddelen. Te voet of le paard moeten de manschappen zich naar de aangeduide plaatsen begeven. In de omgeving van Aksoen hebben de Italianen een zone van 30 km. kunnen bezetten, omdat deze op mijn bevel door onze troepen werd ontruimd. Wanneer zij in de grensstrook aankomen zullen zij den tegenstand onzer achterhoeden ontmoeten, die den aftocht dezer sectie moeten dekken. Nadat zij de lijn AdoTa- Aksoen-Adigrat hebben bereikt heb ben de Italianen zich versehanst.Sedert 5 Oktober was er geen groote troepen beweging. Er hadden slechts verken ningstochten plaatg en een opmarseh ten zuiden van Adigrat. De ontwikkeling van den toestand zal afhangen van het oogenblik waarop de Abessyniers metf een groote troepenmacht zullen weer stand bieden. Op het Somalifront hebben de Italia nen de lijn Oeal Oeal-Geledi-Gherlogoe- bi bereikt, doch Gorahai is nog in onze handen. Hun krijgsverrichtingen in Da- nakalio zijn zonder ecmge strategische bet eekenis.. Wij hebben met groote aandacht de oprichting van luchtvaart basissen gade geslagen. Deze gebeurte nissen laten vermoeden dat zij een grootzeil op louw gezette aanval op den spoorweg beramen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1