15 De Pestheiligen DE OORLOG IN ABESSINIË De Koningin Astrid-zsgel Katholieken Vrijda «OMBER 1935 Het Adresboek der Stad Aalst De betrekkingen tusschen België en Nederland &XXXIÖ JAARGANG JSUMMJBft 260 Kerkstraat, 9 en 2i Aalst. Telefoon iU. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit Luiten jbtêt Afrond, AALST5 Agentschap HAVAS, Adolf. Maxlaan te Brussel Rue. dê Richeleu, £arjis Bank Buiding-King&way,, 20 Londres \V. G, 2. H. Leopoldus Zonop 7,00Zonaf4,10 L. K. 18 N. M. 26 !WENSCH'T ge mede te werken aan den bloei van de Katholieke partij in uwe stad, in gansch Uw Kanton ZOEKT ge de gelegenheid om eens openlijk eer te doen aan Uwe gedachten en aan Uw streven WILT ge aan de andersdenkenden van Uwe stad eens toonen dat Katholiek zijn, geen louter woord beteekent, maar dat U er openbaar wilt voor uitkomen. Te dien einde wordt er U op zeventienden November aanstaande eene uitstekende gelegenheid gegeven. Het Katholiek V erbond van het Arrondissement van Aalst houdt op dezen dag een grootsch en ophef makend congres. Alle katholieken, zonder onderscheid van rang nooh stand, wor den dringend uitgenoodigd, daaraan door hunne deelname, mede te werken. Gij Katholieken die vast besloten hebt aan dezen oproep te antwoor den, overtuigt Uwe aarzelende vrienden, kennissen en geburen, en zegt hun dat ze dien dag hoeven vrij te houden, om aan het Congres deel te nemen. Dit Kantonnaal Congres moet de beste getuigenis worden van het herleven van de Katholieke partij in ons kanton. (FOLKLORE); Godveerdegem is- een ouderwefsch dorp dicht bij Sottegem gelegen, daar op dien heuvel en in de parochiekerk, ;een antiek gebouw dagteekenende ten deele uit de Xle en uit de Xlle -eeuwen met een achthoekige toren der 15e eeuw, en grafzerken uit de 16e eeuw, [vereert men de Pestheiligen. Maar 't is 'goed en wel van de belee- nis van de naam Godveerdegem te ken nen, immers dat woord klinkt nog al aardig in d'ooren. Zoo dus V.an Gestel zal ons dat wijsmaken wanneer hij meldt Godtveerdegem of Giroot.Veer. degom, vroeger Godsfordeghem (de woonplaats van Godverd, Godefried) schreef men in 1176 Gotfeerthenge-n (zoo spreekt men het nog uit in de volkstaal der streek) in 1214 Goth- farthenigien Grootvëerdegem in .1429. P,e Pestheiligen zijn patronen of be schermers tegen de pesf en andere be smettelijke ziekten met 0. L. Vrouwke aan 't hoofd. Priester Celis, de folklorist schrijft daarover. Te Godveerdegem in Oost Vlaanderen vereert met O. L. Vrouw ën de pestheiligen (de H.H. Adriaan, Chri-, stoffel, Rochus en Sebastiaan). De pas toors der omliggende parochiën komen gedurende de octaaf met hunne paro chianen de mis opdragen. Het is de ge woonte dat de kinderen van het dorp voor de processien gaan met eeri vlagSL ke in de hand. Iedere mannelijke inwo ner verheugt zich als kind een pestman, noke geweest te zijn. Eerw. Heer pastoor Judocus Essche, bij zijn terugkeer uit het werk der Vla mingen te Parijs; en benoeming alhier, herinrichtte deze devotie en bedevaart en ijverde er voor om dë laatste wêek der Oogstmaand de pastoors te zien komen Mis zingen in het heiligdom.Wat ook sedert 1900 of kort nadien gebeur de. De kerk werd hersteld en gestaureerd in de 19e eeuw. Eerw. Heer Dokske de goede man zooals men hem m de wan deling noemde en kenschetste, ('t. was toch zoo een fiijne verteller en kluchtige gazetschrijver) bezorgde ons kostelijke inlichtingen nopens; die bedevaart. Ten jare 1662 werd het omliggende van Sottegem erg beproefd en geteis terd door eene wegmaaiende besmette, lijke kwaal en welke honderden perso nen ten grave sleepte. De Colfmaeeker, pastoor van God veerdegem en de inwoners der omlig gende parochiën namen hun toevlucht tot O. L. Vrouw en tot de heiligen die men gewoonlijk aanroept om bevrijd te blijven van de pest, de H.H. Rochus, Anlonius, abt, C.hristoffel, Adrianus en Sebastianus en wiens relieken in de kerk berustten. Al op eens hield de ziekte op. Uit dankbaarheid stichtte men het jaar nadien pestmïssen 't is te zeggen II.TI. Missen opgedragen om be. vrijd te wonion van besmettelijke ziek ten. Vele pelgrims komen de H.H. Sacri ficiën bijwonen. Leze gewoonte was bij na totaal vervallen, leen de voorzaat van E. TI. Van Essche, met name pas toor Van de Vijvere, aan 't- hoofd der parochie werd gesteld. Aan hem komt de eer boe de pastoors van. 't omliggende uitgenoodigd te hebben om eene plech. lige mis, in 't heiligdom op te dragen en hunne parochianen in getal zelfs mee te brengen. Het ouderwetsch beeldje of Pesitlie vevrouwke dat verloren was; werd in 1899 weergevonden. Sedert dien komen de vereerders talrijker op met 'orde en al zingende hunne bedevaart afleggen. En de Godveerdegemenaars hebben er een handje van o-m de pelgrims harte lijk te verwelkomen en te ontvangen, lederen dag der Octaaf, bevlaggen zij hunne huizen, zenden hunne kinde ren, de Pestmannekens de processien te gemoet met hunne kleine vaantjes. Geen enkel mannemensch groeide er op zonder eerst, pestmanneke te zijn ge weest en men beroemt zich op dezen titel. Dertig personen vormen den groep der Pestheiligen in de Heilige Sacra mentsprocessie. In 1851 verloof men de oude beelden en men vond ze niet m#«r terug. Ze wer. den vernieuwd en in een altaarblad -of retabel opgesteld. De eerste Meibloemekens zijn voor het Pestlievevrouwke binst dé Mei maand. Dit beeldje versiert men liefst ook gebeurt dit -op het feest der Onbe- vlekte Ontvangenis. Binst den oorlog 191418, spellewerkten de spillewer kers ën kantenbloemekensmaaksters eene prachtige voole voor de madona, om hun dorp door 't geweld van den krijg niet te moeten verlaten. Deze be lofte werd verhoord. Een papieren vaantje wordt hier verkocht, hetwelk dagteekent van 1900. 't tweede jaar dat E. H. Judocus Van Essche, de vermaarde bedevaarder, pasterde in deze paro-chie. Op dat vaantje staat het altaarblad in de wolken verlicht en bestraald. Die stijl er van is gothiek en biedt zes nis sen of compartimenten aan, waarin op. gesteld zijn in het grootste, het onderste te midden het beeld van O. L. Vrouw met haar goddelijk kind, rechts S. Antonius, abt, links Sint Christoffel. Boven in 't midden S. Rochus en lager rechts S. Sebastiaan in romeinsch Sol daat gekleed, links H. Adrianus van Ni- codemia, dragende in de hand een ha. mer en een ambeeld. De grond van 't vaantje draagt de pa. rochiekerk in bastaardstijl, iets won ders onder opzicht van oudheidkunde; het kerkhof afgesloten door nen muur en rond de kerk enkele boom en. Links een hui?' met nen stoep' en de akkers van 't omliggende waar bedevaarders en wandelaars heen en weer gaan. Langs de hypothenusa of langs de zij de van den driehoek leest men Heilige Pest Patroonen', bevrijdt ons allen' van besmettelijke ziekten. En onder aan de omlijsting Geden kenis dar Bedevaart naar de wijdver maarde Pest Heiligen te Godveerdegem. Op de keerzijde is gedrukt een ge schiedkundig overzicht over de bede vaart, gevolgd van de bisschoppelijke goedkeuring Imprimatur Gandae die 23 Julii 1900. G. Goethals Lib. cens.'t Is lijsting, ongenaamleekend en zonder lijsting, onganaamteekend en zonder thuiswijs van uitgever, MARC, BELANGRIJK BERICHT De aankondiging van de uitgave» van een volledig adresbeek met nieuw plan der stad Aalst, en de oproep tot adver tentie werden buitengewoon sympathiek onthaald in de mdus-trieele en commer- cieele wereld van Aalst. Inderdaad meer dan 4 00 inschrijvingen voor een aan kondiging kwamen op' ons bureel bin nen. We zouden aan onzen plicht te kort komen* indien we niet een welgemeend dankwoord toestuurden aan al de fir ma's' die reeds inschreven, omdat ze onze pogingen ges-teund, en ons m de gelegenheid gesteld hebben onbevreesd aan het adresboek voort te werken om het tot een gced einde te brengen. Mochten "er soms nog nijveraars of neringdoenden zijn die een aankondi ging in het adresboek wens-chen te plaatsen, maar hiertoe hunne inschrij ving nog niet inzonden, dan raden wij hen aan zich zao spoedig mogelijk in verbinding te stellen met het bureel van «P,e Volksstem». Het bedrag voor een reclame, dat vast gesteld is op 100 fr., zal geïnd worden wanneer de adverteerders de proef van hun aankondiging zullen nagezien en goedgekeurd hebben. Wij hopen met het adresboek klaar te komen in 't begin van Januari 1936. Onmiddellijk zal dan aan de titularissen van een aankondiging, een boek met plan gratis bezorgd worden. DE UITGEVER. Zoio zachtjes aan beginnen zij uit den hoek te komen de bijzondere zegels wel ke werden uitgegeven voor het werk der Tuberculose-bestrijding en waanop de beeltenis staat van Koningin Astrid. Toch werd de zegel reeds' in massa ver kocht. Maar die zitten al veilig gebor gen in de verzamelingen der postzegel, liefhebbers. Zij hebben gelijk oiok. Treu. rig is het aan te ztfen hoe de zegel, welke werkelijk een prachtzegel is ontsierd wordt door een afschuwelijke zware- af. stempeling. Plan gaat het er anders- toe in Ameri ka. De pos!administratie der Vereenig- de Staten van Amerika, erkent, dat zij flinke inkomsten heeft van -het zich nog steeds uitbreidende aantal postze gelverzamelaars. Zij meent, dat de eer.' dienst den anderen waard is en heeft zeer behoedzame afstempeling voorge schreven, wanneer uit een en ander zou blijken dat de postzending een philate- listisch doel heeft. Men mag ook hier in Belgie niet ver- ge'en dat de philatelisten over gansch de wereld verspreid, groot voordeel be zorgen aan de postadministraties! en dat de toeslaggelden op' sommige zegèls voor een niet gering deel door philate listen worden betaald. ■"■"IB*- Itaiiaansche askari's ondernemen een verkenningstocht in het gebergte rond om Ma kale. De vliegtuig-verkenningen worden voortgezel boven de streek van Amba Alaglii, en de troepenbewegingen dei} Ethiopiërs nagegaan. In de riehtingi van den Takaze hebben de vliegers insgelijks Ethiopiërs gezien. In de richting van Leonaks wemelt het van Ehtiopische soldaten, die wanorde lijk en zonder opperhoofd rondzwerven. Men denkt, dat de Ethiopiërs niet lang meer weerstand zullen bieden. Wederkeerigheid van Concessies noodzakelijk geacht In zijn antwoord-memorie aan de Tweede Kamer over de begroe-ting van I buitenlands-che zaken, zegt de heer De Graeff over de betrekkingen tusschen Nederland en Belgie: i Dat in weerwil van een hartelijke wederzijdsche waardeering, die gaande weg de betrekkingen tusschen Neder- land en Belgie heeft verhelderd en deze I thans kenmerkt, nog steeds- de vraag- stukken, die verband houden met de verdragen van 1839, niet tol een o-ppos- sing konden worden gebracht, betreurt j de minister ten zeerste. Tot dusver bleken op enkele hoofd punten de wederzijdsche wenschen nog te ver uiteen te liggen, niettegenstaanda ernstige en telkens vernieuwde gemeen schappelijke pogingen om tot overeen stemming te komen. Intusschen, hét is geen leeg woord wanneer wij verklaren geen gelogenheid ongebruikt te hebben gelaten, noch te zullen laten om zich j er van te vergewissen, of een waarlijk, bruikbare grondslag kan worden bereikt tot het uitwerken eener in beide landen aanvaardbare regeling. «In de overtuiging dat de oplossing van elke moeilijkheid een stap vooruit beteekent, staan wij tegenover regeling i van afzonderlijke kwesties niet afwij zend, echter slechts op de grondslag van wederkeerigheid van concessies».Tot dusver bleek 'ook voor een bevredigende gedeeltelijke oplossing geen mogelijk heid te bes-taan»». DE GEVECHTEN IN OGADEN. DE WEERSTAND DER ETHIOPIËRS Berlijn, 13 Nov. Men meldt uit; Ad dis Abeba aan hut «Deutsche Nachtrich- tenburo» Men kondigt aan, dat ernstige gevech ten plaats, hebben op het front van Oga- den en dat deze het voorspel schijnen te zijn van meer uitgebreide veldslagen. De Italianen hebben aangevallen met sterke formaties van gepantserde wa gens. Van hun kant kondigen de Ethiopiërs aan, dat zij, enkel gewapend met gene ren verwoed tegenstand geboden heb ben! Zij herhalen, dat zij, zonder mo-der. ne bewapening, erin gelukt zijn vief tanks te veroveren en melden er thans bij dat ook vrachtauto's, waarmede mi trailleurs vervoerd werden, konden buit gemaakt worden. De Ithlianen zouden zware verliezen geleden hebben. Enkele blanke officie ren zou dén gedood zijn, evenals een groot aantal inlanders. Er zouden zelfs door de Ethiopiërs- krijgsgevangenen gemaakt zijn. Van uit Harrar meldt men aan Lon den, dat vier Itaiiaansche vliegtuigen Woensdagmorgen Plagaboer verlaten hebben, met bestemming naar Harrar. Aan het Noordelijk front zou even eens de Ethiopische leider Goelze Hyiot een Itaiiaansche voorpost aangevallen hebben en hem hebben uitgemoord. IN AFWACHTING VAN EEN GROOTEN SLAG. Rome, 13 Nov. In de Italiaanseh Ethiopische ontmoeting ten Zuiden van het Tigregebied, een botsing die men ëën dezer dagen verwacht, zouden de Italianen trachten het initiatief te ne men. Op dit ooge-nblik vereenigen de Ethio piërs hun krachten ën zoeken zorgvul dig het zwakste punt van de Itaiiaansche lijn uit om slag te leveren. Het is om die samentrekking van Ethiopische strijdkrachten te verhinde ren, die gevaarlijk zijn zou door het ge tal Ethiopiërs en door hun kennis van het terrein, dat de Italianen de afgezon derde groepijes achtervolgen. Het is een actie van dien aard, die door de vier kolommen, die naar den Takaze marcheeren, toegepast wordt. Die vooruitgang moet aan de Italiaan, sche troepen toelaten een rechtlijnig front tc maken van Danakil naar den Takaze en een brug te werpen over dien stroom. Verschillende groepen krijgers zou den geweigerd hebben oorlog te voeren en zouden in de dorpen in de nabijheid der Itaiiaansche lijnen gevlucht zijn. Men meldt van Djiboeti, dat achter liet front der Ethiopiërs een algemeene verwarring heerscht. Die bevoorradings diensten schijnen onvoldoende, en niet ingericht. De soldaten moeten voor hun eigen mondvoorraad zorgen. Het leger leeft van de plaats waar het verblijft, indien deze daartoe geschikt blijkt. De familieleden van de soldaten ver gezellen de legers, wat "natuurlijk een terugtocht tot een ramp zou maken. 1 het onderhoud eric DRUMMOND-MUSSOLINI Londen, 13 Nov. De eerste inlich tingen, te Londen toegekomen in ver band met het onderhoud, dat D|insdag plaats had tusschen sir Eric Drummond, den Engelschen gezant te Rome en 'Mus_ solini, zouden erop wijzen, dat geen overeenstemming werd bereikt, met het oog op het verwezenlijken van een ont spanning van den toestand in de Mid- dellansche Zee. Van Britsche zijde blijft men de mee ning toegedaan, dat het terugtrekken van e-en divisie uit Libye niet kan be schouwd worden als een daad van tëge, moetkoming die door een maatregel van Engelscne ziijde zou moeten wor den beantwoord, dan wannéér nog een tweede divisie zou worden teruggeroe pen. Men wijst er ook op, dat sommige itaiiaansche bladen steeds voortgaan met huh aanvallen tegen Engeland ge richt en ook deze toestand zal moeten1 veranderen, alvorens een ontspanning in de Middellandsche Zee kan worden veïV wacht. Tenslotte zijn er ook nog de onlusten te Kaïro die de aandacht van Londen opnieuw hebben gevestigd op de bedrij vigheid van de Itaiiaansche propaganda in dit land. De Itaiiaansche soldaten in Abessinie hebb'jn de verjaring der opmarsch naar Rome gevierd. Een overgroote toekening, vervaardigd met gekleuirde steentjes en Cactusbladeren herin-nert aan die greote historische gebeurtenis.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1