16 DEMOCRATIE Kantonnaal Congres DE KATHOLIEKE DAG DE OORLOG IN ABESSINIË De Koningskeuze in Griekenland Zaterdag NOVEMBER 1935 Dagorde Legeroefeningen in het Kamp van Brasschaet JUCXXIa JAAilUANt} NUMMJSH 2SI Kerkstraat, 9 en SI Aalst. Telefoon 114. DAQBUAD 20 Centiemen Uitgever üubllpiteit buiten het Arrond, A-ALS'Ü s Agentschap HAVAS, Adoif Maxiaan 13. ts Br.usael Hus (is. &iehsleu, Earjia u Sank J. Van Nuffel-De Gendt. fiUiding-Kingsway, 20 londres W. C, 2. H. Edmondus IZoaop 7,0lZonaf 4,09 L. K. 18 N. M. 2 (Te 10 uur STUDIEVERGADERING, in 't Groen Kruis. Algemeen Onderwerp De Katholieke werking in liet' gewësL Verslag door den Heer Advocaat L. Moyersoen, secretaris van het Kantonnaal verbond over de «gemeentelijke organisatie...? Mededeelingen door heeren Bessems, Danckaert en Mertens. Bespreking. Te '12.30 uur. Volksmiddagmaal, voornamelijk voor de afgevaardigden der. bui tengemeenten. {Te 2,30 uur. GROOTE VOLKSVERGADERING in 't Groen Kruis. SPREKERS 1) Senator DE CLERCQ, voorzitter van het Katholiek Verbond «Politieke Vraagstukken van den Dag». 2) Heer J. BOON, Bestuurder van het Secretariaat der Katholieke ünie De Katholieke partij en de Katholieke Unie t, De vergadering zal rond vier uur eindigen. Het Congres van Zondag a.s. staat in het teeken van de herleving der Katho. Jieke Partij in ons gewest. D,e moeizame arbeid van een jaar zal zijn vruchten dragen. Voor één 'jaar, was er in ganscü het kanton slechtsi een gemeente waag de Katholieke leiders regelmatig vergaderden. Thans zijn zij bijna in al de ge meenten georganiseerd. Öp de vóormiddagvergadering zullen 150 afgevaardigden komende uit 19 ge meenten aanwezig zijn. Dit is een heerlijk Succes, en bewijst dat waar er met krachtdadigheid gewerkt wordt-, uitslagen worden bekomen. Ook Aalst moet aan dit Congres deel nemen. Al de Katholieken van Aalst moeten er zijn. Iedereen is welkom op de namiddagve rgadering. Kristene. Werklieden, Burgers en Middenstanders, Landbouwers 1 gij vooral Katholieke Strijders in 't gelid. De Katholieke partij, heil 1 Terwijl de regeering der nationale eendracht haar-moeilijke taak in een atmosfeer van Godsvrede voortzet, ont waken" de partijen j de eene na de ande re begint bewijs te geven van een werk zaamheid die de aandacht moet wekken jvan clkcn burger bekommerd met het algemeen welzijn en de toekomst van het land. Eer,gister wasi het de liberale partij die een poging deed om haar program ma te vernieuwen. Gister was het de Federatie der Katholieke Associaties en Kringen die zich te Kortrijik inspande om haar positie te bepalen tegenover het ontwerp tot hervorming van den Staat en het beheer der Katholieke Unie. Morgen ongetwijfeld zal het socialis tisch congres een nieuwe geloofsbelijde nis afleggen in het Plan De Man. Zaterdag en Zondag was het, te Luik, het schitterend Congres van het Chris ten Werkersverbond die de positie be paalde der Ghristene Democratie, het talrijkste en best ingerichte kopps van het katholieke leger. Die vernieuwing van de werkzaam heid der partijen teeken van leef kracht bewijst ten minste dat de lei ders onzer drie groote partijen de nood- zakelijkheid beseffen hun programma aan te passen aan de huidige noodwen digheden van het land. De getalsterkte der Christelijke Democratie Het Christen Werkershlok, ingericht door het Nationaal Verbond der Chris telijke werklieden, bestaat, in 1935, uit .709.197 leden, toebehoorende tot de werkende klas: 440,294 mannen 207.011 yrouwen en 01,892 jongens en meisjes. In tegenstelling met de beweringen van sommige socialistische bladen, zijn deze cijfers echt. Hier speelt noch cumul noch «doublé emploi een rol. Een lid van 't Werkersverbond^ die te zelfdertijd lid is van het Christen Syn- dikaat en van het Verbond der Christen© Mutualiteiten werd slechts éénmaal aan_ gerekend. Talrijke Christen gesyndi- keerden zijn nog geen lid van het Cfiri ten Werkersverbond en werden niet me. degeteld. Het cijfer 709.197 is dus een minimum. Zooals M. Tchoffen het in zijn slot rede opmerkte, het onderzoek dezer cij fers duidt een feit aan van overgroot belang in de sociale geschiedenis van ons land IN 1935 IS DE STERKSTE ARBEIDERSORGANISATIE VAN BEL- GIE DEZE DER CHRISTELIJKE WERK. LIEDEN. In het prachtig vérslag van M. Oolens dat ieder zou moeten lezen vfnden wij hot volgende besluit De tijden zijn dus voorbiij, waarop de socialisti sche partij met zekerheid kon spreken in den naam der heele werkende klas waarep zij meende te mogen .bogen op het 'mónopool van dé vertegenwoordi ging der arbeidersbelangen, wijzende op de wanverhouding tusschen haar leden tal en dit cler christene organisaties. De waarheid is nu, dat de overgro'ote meerderheid der werkende klasi ingelijfd is in twee zeer belangrijke groepeerin. gen; de,eene socialistisch, de andere katholiek; de eerste op dit oogenbrik, de minst talrijke, is gevestigd op den klas senstrijd; de tweede, de talrijkste, is ge steund op de samenwerking der standen. Beide zijn de vrucht van de inspanning der werklieden zelf, geholpen door eeti zeker getal verkleefde en klaarziende in, tellectueelcn. Wanneer men de evolutie der leden, tallen nagaat, stelt men vas4, dat de so1- cialistische groep schijnt stil te staan, terwijl de katholieke groep1 zonder op houden voortschrijdt. Hervorming der organisatie. Het Christen Werkersverbond is. «een wezenlijke entiteit met zijn hiërarchie, zijn programma en zijn actienTTddelen». Het volmaakt zich, zonder dralen in den zin van eenheid, gezag en vrij aanvaar de tucht. Het Congres van Luik heeft in dien zin een aantal besluiten gestemd. Wijzen wij bijvoorbeeld op de beslissin gen betreffende de verhouding van het Werkersverbond en de Christen demo ;cratisché leden van Kamer en Senaat (Verslaggevers i MM. Sêghers. en Beho- gne). Het Werkersverbond kent de groepen en niet de mandatarissen afzonderlijk genomen; de groepen hebben voor zen ding de verzuchtingen, de eischen en het programma der christene georganiseer- de werklieden in daden op het parlemen_ tair plan om te zetten; de beslissingen van den middenraad van het werkers verbond welke de parlementaire groepen aanbelangen, hebb n de waarde van di rectieven, wier toepassing zal betracht worden in den loop der parlementaire werkzaamheid; de parlementaire groe pen bepalen zelf de te volgen taktiek om de gegeven directieven toe te passen, rekening houdende met de politieke mo_ gelijkheden over de vraagstukken, waarbij het bestaan of de essentie der organisatie op' het spel staan, zal een gewoon of buitengewoon congres zich uitspreken en de parlementaire groepen zullen zich naar die uitspraak richten. Wel te verstaan, de parlementaire groepen zijn bestendig vertegenwoor digd in het Bureel van het Werkersver bond, in het uitvoerend Comité, in den middenraad en in het congres. Zoo Is het Werkersverbond insgelijks vertegen woordigd in de parlementaire groepen door den voorzitter en de twee secreta rissen een Waal en een Vlaming. Door dit voorbeeld kan men zich een denkbeeld vormen van de vastheid en de lenigheid der banden die de verschillen de deelen van dit machtig geheel sa- Zie hierneven. Proefnemingen met tanks Donderdag hadden er op initiatief van het ministerie van landsverdediging bij de spoorwegtroepen, afdeeling Hoog-; boom, proefnemingen plaats met tanks. Reeds een week waren de verschillen-! lende afdeelingen te Hoogboom bezig met het opwerpen van meerdere soorten, yan barragen op de spoorweglijnen. Het kwam erop aan, om te weten, in; hoeverre deze hinderpalen zouden kun nen weerstaan aan de kpécht van rij-1 dende locomotieven en zware tanks. j De hinderpalen waren vervaardigd met hout en aarde en ook verschillende typen in gewapend beton. Reeds vroegj in den morgen was een afdeeling ge vechtswagens ter plaatse, die in samen werking met de spoorwegtroepen de proeven zonden doen. Djeze dammen worden in tijd van mobilisatie dadelijk in de bedreigde grensgebieden opgeworpen, om den vijand te beletten een onverhoedschen inval te doen, welke de mobilisatie zou kunnen verlammen of vertragen. Nadien was 't de beurt aan de gevechs- wagens om to zien in hoeverre deze de hinderpalen uit den weg' zouden kunnen ruimen. De tanks die bij de proéfnemin. gen aangewend werden, .bleken niet in staat, om de hinderpalen uit den weg té ruimen. Hoogs.tens gelukten zij er in de betonnen blokken gedeeltelijk te split sen en te vermorzelen. Hieruit zou dus blijken, dat de maat. regelen voldoende waren om in tijd van nood aangewend te worden. Tijdens de proefnemingen met de tanks geraakten deze op sommige oogen. blikken zoodanig in de hinderpalen in gewerkt, dat men deze meest laten sprin gen om ze terug los te werken. Onder de aanwezigen merkten wilj op generaal-majoor Baudoux, van de 2e directie der genie- en vestingtroepen; kolonel Houben, lid van den staf der ge nietroepen; majoor Rotsaert} stafgebre-, veteerde den commandant van het detachement spoorwegtroepen, majoor Bouty, en eindelijk den bevelhebber van het régiment kolonel Coppehs, kapitein Bedoret. Verschillende dezer hoogere officieren waren van de bevoegde diensten van Brussel gekomen om de uitslagen na te gaan. Zij hebben omstreeks het middag, uur de plaats weer verlaten. mensnoeren plaatselijke bondeii, ge westelijke federaties, provinciale lede 'raties, nationaal verbond, betrekkingen met de gespecialiseerde organisaties (syndidale, mutualistischê, enz.)j Economische Hervormingen. Tusschen de besluiten van bet econo'. misoh en sociaal programma genomen door het congres van Luik, na een uit eenzetting der geleerde verslaggevers (M.M. Arendt en De Man); onderschei den wij er twee 1. D© methodische en geleidelijke or ganisatie van alle bedrijven, (met vesti ging van professioneele autoriteiten en' medezeggenschap der werklieden afge vaardigden in liet beheer der gemeenza me belangen van het beroep.) De eensgezinde stemming van dit besluit beteekent een krachtigeii oproep tot de rogeering die talmt met de verwezenlij, king van het professioneel deel derl mi- nisterieele verklaring. Zeven maanden zijn verloopen en men bemerkt nog niets aan den gezichteinder. De christën-de- mocraten hebben sinds een jaar web ontwerpen nedergelegd op het bureel der Kamer. Als deze geschikt zijn tot basis der bespreking, dat men ze aan de dag orde brenge. Heeft men betere ontwer pen dat men ze voorbreng©. 2. Arbeidverschaffing aan de wérk- loozen. Het Congres stelt maatregelen, voor ten einde nijverheid en handel aan te moedigen; voor de uitbreiding van den binnenlandschen en buitenlandschen af zet; productieve openbare werken de( schepping van nieuwe nijverheden de. gestadige verbetering van de kwaliteit onzer produkten; den strijd tegen de cu muls, de geleidelijke beperking van den arbeidsduur, de verlenging van den; schoolplicht, de verbetering van het on.' derwijs, enz. Men ziet door deze voorbeelden dat de maatregelen voorgeschreven door het congres van Luik het driedubbel karak ter dragen van realismej van gezond verstand en van een door wijsheid om straalde vooruit streving. Morgen vervolg eri sjot» DE TOESTAND AAN DE FRONTEN In het Noorden maken de Italianen zich ongerust over de plotselinge Abys- sinische bewegingen. Wel bericht men dat men thans de Takazze heeft bereikt doch het terrein schijnt nog zoo vol te zitten met Abyssinische guerilla-troepen dat men met een. nog veel grootere voorzichtigheid te werk gaat. Zoo zijn !op hun linkervleugel het gebied van Az- bi P,era te ontruimen, in verblind mei de Italianen genoodzaakt geweest om een groote bedrijvigheid van de troepen van dedzjamatch Kassa. Bovendien hebben de troepen van dedzjamatsoh Gabriet kans gezien om tusschen de Italiaansche linies- te geraken, in het gebied tusschen Ternbien en Makalle. waardoor hij een ernstige bedreiging vormt voor de Italiaansche voorhoede. Ook ras Syoem is- opgetrokken in Noordelijke richting. Een bericht uit Addis Abeba spreekt reeds van een gevecht, dat gaande is bij Antalo, waarbij Ras Syoem er in ge slaagd zou zijn, de Italiaansche voor, hoede terug te dringen. In het Zuiden gaan de Italianen ver der met de verbindingen met hun voor hoede tot stand te brengen, tevens wijdt men daar veel aandacht aan het bezet ten van de waterbronnen. Wat den toestand aan het Zuidelijk gedeelte van het- Somali-front betreft, ontveinzen de Italianen zich niet, dat naar thans bekend wordt de belangrijke strijdkrachten van ras Desta in dé streek van Sidamö en Borranda, aan de grens van Kénia geconcentreerd zïljn en dat meer naar het Noorden, in de streek' van Bale, tusschen Dzjoeba en Oeêsi Sjebeli dedzjaz Bellen Merib ongeveer 30.000 man verzameld heeft, met heb' klaarblijkelijke doel een inval te doen in Italiaansch Somaliland, om achter dé troepen van Graziani te komen, maar; daar ook is het water van belang en men meent, dat de Abyssinicrs van hun plannen zullen moeten afzien en in heb defensief zullen moeten blijven. Koning Joris op terugtocht te Parijs -naar zijn Vaderland. KONING GEORGE II Koning George II is den 20en Juli 1890 in het paleisi van Tatol geboren als eersteling uit het huwelijk van ko ning Constantijn (toen nog kroonprins) étï prinses Sofia van Pruisen, een zus ter van keizer Wilhelm II. Toen zijn vader op 28 September '1922 ten tweede male afstand deed van den troon, werd de kroonprins als Ge orge II zijn 'opvolger. Ook in den oorlog was Constantijn gedwongen geweest zijn troon ter beschikking te stellen. Maar toen was zijn oudste zoon Wem in ballingschap gevolgd en was de drie jaar jongere prins Alexander uitgeroe pen tot koning^ die echter in October 1920 tengevolge van de beet van een aap overleed, waarna het Grieksche volk Constantijn op' den troon terug riep* De eerste regeeringsperiode van Ge orge II heeft niet lang geduurd, een re volutie dwong hem na een jaar het land te verlaten en op 25 Maart 1924 werd hij van den troon vervallen verklaard. De tijden waren toen voor het ko ningschap niet gunstig. Men schreef j het klein Aziatische avontuur, dat voor, Griekenland zoo'n npodlottigen afloop; had gehad voor een groot deel toe aan Constantijn's eerzucht. Wel ging het: toen George II den troon bestegen had( in zooverre iets beter, dat Pangalos opj da grens van Thracie wist stand te houden, waardoor Venizelos op de tweede conferentie van Lausanne werd, gerugsteund, maar de weerslag van de n.ederlaag en van de ellende, die deze voor de Grieksche bevolking in het vroegere Turksehe gebied medebracht, was< te groot. Eén poging van de aanhangers van het verdwenen regime om de macht weer in handen te nemen, werd in ver band gebracht met Koning George TI, hoewel nimmer is aangetoond dat. de koning inderdaad bij deze poging be trokken was. Het gerucht deed echter zijn werk en de republikeinsche gevoe lens werden dusdanig aangewakkerd, dat de regeerin.g ten slotte den koning moest verzoeken het land te verlatén ge durende de bijeenkomst van de Natio nale vergadering, welke over de toe komst van den troon 7.011 beschikken Den 18en rjeccmber 1923, verlieten de koning en de koningin het land Koendoriotis werd benoemd tot regent én Venizelos keerde in Griekenland te rug. Hij kon zijn voornemen om een volksstemming te houden 'échter niet ten uitvoer brengen, maar moest op zijn beurt het land verlaten, waarop tenslot te Papanasitasioe de regeering op zich nam en besloot de regime-kwestie te laten regelen door de Kamer, welker besluit dan. door een plebisciet zou wor den bekrachtigd. Met andere woorden precies denzelfden weg insloeg als thans door Kondilisi is gevolgd. De koning sloeg een aanbod om vrij willig afstand van den troon te doen van de hand, waarop op 25 Maart 1924 de Republiek werd uitgeroepen. Op 13 April werd een volksstemming gehou den, waarbij 758.742 stemmen voor de republiek, 325.329 voor de monarchie werden uitgebracht. Hiermede was voorloopig dus heb pleit beslist, de koning moest in bal lingschap blijven. Hij vestigde zich aan vankelijk te Boekarest, een begrijpe lijke keuze, daar hij gehuwd was met prinses Elisabeth van Roemenie, de oudste dochter van koning Ferdinand. Later bracht hij echter een groot deel van zijn ballingschap te Londen door. De eerste regeeringsperiode van Ge orge II viel in zoo'n bewogen tijd en liet hem zoo weinig gelegenheid zich té laten gelden, dat niet te zeggen is:, wat zijn persoonlijkheid voor den troon be teekent. Wel weet men van hem, dat hij een groot bewonderaar is van het par lementaire stelsel, zooal» dat in Enge land toepassing vindt en het daarmee gepaard gaande constitutioneel© ko ningschap. Dit schijnt een waarborg te vormen' legen pogingen lot het stichten van een absoluut monarchaal bewind. Grieken land is echter geen Engeland en ver moedelijk zal de koning, of hij zulks, wenscht of niet. meermalen genoopt zijn zelf in te grijen om den ronstitie- tioneelen wagen in het rechte spoor té houden. Mogen de ervaringen in zijn ballingschap- opgedaan hem de kracht en hel inzicht schenken, die daarloe ver- eisoht zijn. Het huwelijk van George II met prin ses Elisabeth van Rumenie is kinder loos gebleven. Nadat er steeds groote verwijdering tusschen beiden ontstaan' was, is huil huwelijk door echtscheiding, ontbonden. Als dus binnen eenige dagen George II zijn blijden intocht houdt ip de Grieksche hoofdstad zal geen konin gin aan zijn zijde tronen. Vermoedelijk zullen echter met den koning andere le den van de koninklijke familie naar, Athene terugkeeren, zo-odai daar toch. weer een opleving van het hofleven ver wacht kan worden.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1