Rijkdom en Armoede Het Herinnerinpalbum De onlusten in Egypte GEME1XGÜ MEVWS Auto-ongeval te Melle Twee mannen door trein vermorzeld bij Linkebeek Brand te Berlaer Brand te Qulleghem 16 November. H. Edmondus. Na schitterende studies te Oxford en te Parijs, gestemde hij zich lot het pries terschap. Na jaren van onderwijs werd hiji aartsbisschop/ )Jij stierf in Frank-! rijk fn 1212. Betaling van oorlogsschade.. Het schijnt dat er nog altijd vereffeningen van oorlogsschade plaats hebben. Flit blijkt uit een Kon. besluit,'giste ren in het Staatsblad verschenen en lui dend als volgt Van 16 Mei 1035 af zijn al de oor- log-sschadevergoedingen die, krachtens $e vigeeerende bepalingen, niet meer in specie worden vereffend, betaalbaar zoo wel wat de hoofdsom als de rente be treft, in obligation aan toonder van de 4 pet geünificeerde Schuld, ie reeks, naar rato van 105 frank nominaal kapi taal voor 100 frank vergoeding, en a pari voor de vergoedingen volgende uit rechten verworven na 15 Mei 1935, Regeling van den leurhsndel. Hel volgende Koninklijk besluit is versche nen in het Staatsblad De leurhandcl van deur tot deur is v'érbpden gedurende de maanden Okta- ber tot Februari voor 8 uur en na 16 uur; gedurende de maanden Maart en 'April voor 8 uur en na 18 uur en gedu rende de maanden Mei tot September voor 8 uur en na 19 uur. De beschikkingen van dit besluit doen niets af aan de aanvullende reglemen ten en besluiten getroffen door de pro vincie- en gemeenleoverheden, binnen de perken van hun bevoegdheid. Een veteraan van de Pauselijke Wacht In de Fransche stad Nancy woont een gewezen officier van de Zwitsersche Wacht in het Vatikaan, die met eer en roem in dienst geweest isi van wijlen Paus Pius IX, zaliger gedachtenis. Die oud-officier, graaf Lotiis de Cour. ten,ia een geboren Zwitser. Hij zag het levenslicht te Sierre, in het Vaalskan- ton, den 11 November 1834. Hij is dus zijn 102e jaar ingetreden. Graaf de Courlen nam als onder-luitenant" in 4852 doel aan de verdediging van Rome, toen do Eeuwige Stad overrompeld werd door de Garibaldisten. In 1873, toen het Pauselijk legertje ontbonden werd, ging graaf de Courten zich vestigen te Nancy, na veertig dienstjaren. Gelukkige menschen..-; Over belas tingen gesproken, een spoedbericht van Suva meldt ons dat de Britsché over heid van de Fidji-eilanden voor het ein de van dit jaar op een budgetair over schot van 500.000 pond sterling re kent en te dier gelegenheid een belang rijke vermindering van de rechtstreek- 'S'Clie belastingen en een verlaging van de toltariven aankondigt. 1 Gelukkige eilandbewoners, ziichten onze lastenbetalers.. Steeds grootere were ld ten toonstellin gen. In 1939 zal een wereldtentoon stelling in New-York gehouden worden. Zooals te verwachten was, wordt bet de grootsite die ooit heeft plaats gehad. Op 30 April van het genoemde jaar wordt, zij geopend. Deze opening valt samen met de herdenking van George Was hington's verkiezing tot eerste president vaa de Vereenigde Staten, honderdvijf tig jaar geleden. D.e kosten van de tentoonstelling schat men op ongeveer 40.000.000 dollar. Aan gene zijde van East-River, tegenover Manhatten, wordt het terrein afgeba kend, een oppervlakte van 1000 acres. Indien de tentoonstelling winst 'af werpt, komt die ten goede aan de stad New-York. 98ste Vervolg. Het doosje bevatte een schat met losse diamanten, in verscheidene lagen verdeeid die, door het lamplicht be schenen, eenen verblindenden glans ver spreidden.Onder hen vond ik 5 guinjes, en den volgenden brief van Mathilda Waarde Clement Gij kent mij te goed ©m te veron al ellen, dat ik eenigen wrok legen u zou koesteren, omdat gij het middel in Gods hand zijt geweest, waardoor liet- nood lottige geheim,hetwelk aanleiding tot on ze scheiding- gaf, aan het licht werd ge bracht. Gij deedt slechts uw plicht, en •handelde! bovendien enkel uit liefde voor mij. Dal de ontdekking der vreese- lijke waarheid mij echter in uwe oogen niet vernederd heeft, daarvan ben ik ten volle overtuigd. Mocht gij slécht? eenig medelijden hebben met den man, die wel vreeselijk diep viel, maar een levendig berouw ge voelt over zijne daad !De inhoud van dit doosje strekke u ten bewijze van de ■oprechtheid van dat berouw. Ik behoef u niet te zeggen, waarde Clement, dat de diamanten en goudstukken, die het bevat, het eigendom van mevrouw Haughton ziljn. P|e steencn maken ech ter, helaas, slechts een deel uit van den haar ontvreemden schat. Een derde ge deelte is, zooals gij waarschijnlijk weet. verloren gegaan, en ligt op' den bodem fier zee. Zeventien Jaar geleden. Op 22 No vember a.s. verjaart voor de zeventien de maal een blijde gebeurtenis dë te rugkeer, na vier jaar oorlog, van Ko- ningi Albert en Koningin Elisabeth met bet zegevierende leger in de hoofdstad. Provinciale Lantjbouwkamer voor Oost- Vlaanderen De Landbouwkamer voor de Provincie Gcst-Vlaanderen in Algemeene Vergade ring van 8 November 1935 na uiteenzetting van den Landbouw- toestand door den Onder Voorzitter, Professor De Vleesehauwer. overwegende dat onze Belgische Land en Tuinbouw niet alleen in woorden 's Lands eerste nijverheid mag heeten, doch werkelijk volgens zijne feitelijke heleekenis in de algemeene nationale, economie dient te worden behandeld en diensvolgens op gelijke steun en verde diging vanwege Staat en Openbare Be sturen mag aanspraak maken als handel en nijverheid overwegende dat onze Land- en Tuin bouw op bestendige wijze do-or aange paste tolrechten dient te worden gehol pen in dezelfde mate als de andere nij verheden, wat zeker tot nog toe het ge val niet is. i overwegende dat onze Land- en Tuin bouw nog steeds wordt aangevochten door allerlei onbetwistbare dumping- practijk van vreemde mededingers met steun van dezer respectievelijke staten overwegende dat onze Land- en Tuin bouw, na meer dan gelijk welke andere bedrijvigheid te hebben geleden onder de vroegere deflatie-politiek, 'ook nu meer dan die andere bedrijvigheden be hoefte heeft aan een normale prijzen. stijging zijner producten als gevolg van de muntontwaarding. van Maart l.l. en in overeenstemming met de door de Re geering aangekondigde economische herstelpolitiek. overwegende dat voor schier alle landbouwproducten de prijzen van dit oogenblik nog ver beneden de kost prijzen die ook gestegen zijn blij ven en dikwijls niet hooger staan dan ze stonden op dezelfde jaarperiode vóór de muntontwaarding overwegende dat het onaannemelijk en onrechtvaardig zou zijn de seizoen stijgingen in de prijzen der landbouw producten te willen nederdrukken dan als men het naar omhoog brengen der seizoenzakkingen van de prijzen, niet wil of niet kan verzekeren; brengt de volgende wenschen uit T 1. dat aan de bestaande tolrechten ten voordeele van onzen Land- en Tuinbouw niet mag worden geraakt tenzij om ze aan te passen aan de voortbrengstvoor- waarden, doch niet om ze te verminde ren; 2. dat de crisismaatregelen zouden worden behouden en zelfs uitgebreid in de mate waarin de toestand dit verrecht, vaardigt en wel bepaalt. dat de premies voor de graangewas'. sen van den oogst 1935 worden behou den omdat de huidige prijzen merkelijk beneden den kostprijs staan dat de vergunningstaks op de inge voerde boter zoo zou worden toegepast dat de boter hierdoor harén kostprijs bereike zonder het kleine voordeel van het duurder seizoen te verliezen; 3. dat in het algemeen bij het toepas sen van de veranderlijke steunmaatrege len rekening zou worden gehouden met al de prijzen van heel het jaar, niet al leen met de hooge seizoenprijzen maar ook met de lage. Beslist deze wenschen over te maken aan den heer Minister van Landbouw en mede te deelen aan de pers. Namens het Bestuur De Secretaris, Die Voorzitter, J. Menschaert. Arth. Van der Linden. Mijn ongelukkige vader achtte zich ten eenenmale onwaardig, het woord tot haar le richten, die hij zoo zwaar be_ leédigde en misleidde; en mij ontbreekt insgelijks de moed om mij rechtstreeks lot de edele gravin te wenden. Clement stelt gij haar het nevengaande ter hand, en smeek haar uit mijnen naam om ver giffenis voor den boetvaardigen zondaar. Met deze regelen, geliefde vriend, neem ik voor altijd afscheid van u. Mijn da.gelijksche en vurige bede is, dat gij mij vergeten zult, en. zoo u dit niet mo gelijk is, dat God u dan toch de kracht verleene, om in Zijn ondoorgrondeliij- ken, maar zeker wijjzen wil, te berus-len. Leef voor uwe goede moeder en' voor uwe plichten, in de hoop op eene her- eeniging, da&r, waar niets ons meer scheiden zal. MATHILDA. Ik verheugde mij innig over de te ruggave der diamanten; maar hel maak te natuurlijk een allerpijnlijksten in druk op mij. te hespeuren, dat het denk beeld eener altijddurende scheiding on herroepelijk hij Mathilda vaststond: te meer omdat ik mij overtuigd hield, dat de zucht om mij voor smaad en schande te behoeden, er den eenigen grondslag van uitmaakte. Ik wilde den geringsten schijn niet, doen blijken, dat, ik fiare meening deelde, en nam dus opnieuw de toevlucht tot. de dagbladen. In eene aan «Mathilda W.s> gerichte aankondi ging zeide .ik, dat zij zoowel mijne als haar 'eigen toekomst en eene hersen schimmige vrees- opofferde, en bezwoer haar, dat zij hare, eens aan mij gedane gelofte, gestand zfiu doen. Magr ook de. TERECHTWIJZING. Een in zekere bladen onlangs ver schenen mededeling wnrcl-^lecht geïn terpreteerd. Wij houden er aan de on telbare inschrijvers, die on^en oproep beantwoord hebben, te melden, dat nog ■geen enkel Herinneringsalbum in om loop gebracht is, om dé éénvoudige re den dat het nog niet gedrukt is. Daar enboven bevestigen wij dat geen enkel boek in een boekehwiiiker zal verkócht worden, alvorens al de inschrijvers hun exemplaar ontvangen hebben. Wij hopen bij. 't einde van de aan staande week de verzending te kunnen aanvangen. Alleen de kp^fner, -om het werk volmaakt uit te voêré.n, heeft weer om een acht ers-f el van .cnkëljj dagen ver oorzaakt. Wij begrijpen het gewettigde onge duld der onderschrijvers en wij danken hen om hun blijk van vertrouwen, die ons vereert. U HEBT NOG ENKELÈ UREN tv.om voor 50 frank maar, een biljet (groen) te koopen, .dat P multimillion- nair kan maken. Heden avond is het dat, om 20.30 u. te Brussel, in den Koninklijken Vlaam- s-chen Schouwburg, de trekking zal plaats vinden van de 13siiede van de Koloniale Loterij. Twee en half millioèn enkele uren -50 frank. Engelsch policieofficier schiet vier oproerlingen neer. Reeds 7 dooden. De bloedige onlusten welke reeds eeni- ge dagen begonnen zijn, tiernamen Don. derd ag m or gen- f In den nacht waren de pöüüe-overhe- den er van op de hoogte,f gebracht" dat een troep van 1500 Egyptische natio nalisten, met stokken gewapend, van uit Gizeh naar Cairo oprukten. Een politie-detache.m.ent onder bevel van een Britsch officier, en samenge steld uit 200 agenten, gjng .de oproer lingen te gemoet om hen uffeen te drij ven. Nadat de politie herhaaldelijk met los kruit geschoten had, schoot zij ten slotte met scherp. De oproerlingen echter lieten ziolf hierdoor niet beïnvloeden en deden een waren stormaanval op 'tfe politie. D,e Britsche officier die zich-in staat van zelfverdediging achtte, trok zijn revol ver en schoot vier oproerlingen neer. Hierop gingen'de nationalfs'ten op de vlucht. Een Engelseh pölitie-ambtéhaar w'érd zwaar aan het hoofd gévvónd. Het aantal dooden is thans tot 7 ge stegen. EEN INGENIEUR STERFT AAN VERSTIKKING IN EEN WIJN TE WASWES Een zonderling •ongeval heeft zich Woensdag namiddag voorgedaan in de De ingenieur, Fernand Van Heltéput- koolpullen van Hornu en Xasmes. te, die in de diepte de werken inspec teerde, vergezeld van een opzichter zeeg plots neer. Bovengebracht bezweek hij aan een verstikking, die vermoedelijk het gevolg is van een gasontsnapping. Van Helleputte was 37 jaar oud, ge huwd en vader van drie kinderen. Het mijnkorps stapte" ter plaatse af. ze oproeping, hoe vaak herhaald, bleef onbeantwoord. Ik stelde de vervulling der mfj op gedragen taak geen oogenblik langer uit, dan bepaald ncodig was. Met veel onderscheiding werd ik op Jocelyns-Rock ontvangen. Mevrouw Haughton was vóór ceni- ge maanden eene gelukkige moeder ge worden, en hierdoor was bij baar de in druk der noodlottige gebeurtenissen van April en Mei eenigermale verflauwd. Mijne zending opende wel is waar op nieuw de wonden, doch Wilmol's op recht, berouw, waarvan- de toezending- der juweelen getuigde en 't welk door Mathilda's brief iiog nader werd beves tigd. oefende een zeer weldadig'en in vloed op baar uit. Daarna vernam ik niets meer van Mathilda. Achttien maanden waren op die wijze sedert de ontvangst van liet doosje met diamanten, vcrloopen. Het was op 't laatst van Augustus. Eene lichte ongesteldheid dwong mij eenige dagen thuis le blijven, en daarvan maak te ik onder andere gebruik om stapels oude papieren op le ruimen, die in eene oude schrijftafel lagen. Verscheidene uren besteedde ik aan dezen al te lang verschoven arbeid. Ik had eene massa papieren verscheurd, niaa'V ook verschei dene brieven en kwitantien ter zijde ge legd, die ik wens.,elite te bewaren en trok nu een der laden van de schrijfta fel open, waarin ik gewoon was papier, dat voor omslagen kon dienen, te ber gen, ten einde daaruit eenige vellen le nemen tot hot inpakken mijner oude brieven. .Deze lade was door mij in lang Donderdag, bij valavond rond 4 u. had langs den Brusselschen steenweg te. Melle, ter hoogte van het Duitsch kerkhof en dicht de dreef van het kas:- teel, een erg auto-ongeluk plaats. De genaamde Raes Gustaaf, 64 jaar oud, Vellenbewerker, werkzaam in de slachthuizen van Gent en woonachtig Brusselschen steenweg, 453, te Melle, werd terwijl hij zich te voet op een 200 tal meter van zijne woning midden den steenweg bevond, verrast door een auto komende uit de richting van Gent en ge voerd door Roelandt Hector, aannemer geboren te Lede en wonende le Eecloo, Boelare nr 127. De- ongelukkige voetganger werd ten gronde gesmakt en bleef bewusteloos liggen, erg bloedend uit het hoofd en het linkerbeen. Dje man was.erg gesteld. Hij had eene gekömplikeerde been breuk opgeioopen, zoodat- het lichaams deel nog enkel mei wat vezels bleef vastgehecht. Daarenboven had hij eene schedelbreuk en verscheidene verwon dingen over gansch het lichaam beko men. Het slachtoffer moest bij hoogdrin gendheid naar eene kliniek te Gent wor den gevoerd. Men vreest een noodlotti- gen afloop. Vorigen nacht werd onder de spoor wegbrug gelegen tusschen het station van Ukkel-Kalevoet en Linkebeek, een akelige ontdekking gedaan. Vlak bij el kaar lagen daar de lijken van den 23 jarigen Frans Demuntcr en zekeren Frans Van den Berckes, 32 jaar oud, beiden woonachtig te Linkebeek. Nopens dé wijze, waarop' deze twee personen om het leven zijn gekomen, is vooralsnog niets bekend. Eene zaak is zeker dat beiden door een. trein ver rast werden. Het zal nu de taak van het onderzoek zijn uit te maken of het hier een ongeval dan wel een zelfmoord geldt. Beide veronderstellingen worden ge opperd, doch de karige gegevens waar over men beschikt-, laten tot dusver niet toe uitspraak te doen. Het feit dat naast de lijken stukken van bierfles- schen werden aangetroffen, gaf aanlei ding tot de veronderstelling dat de twee mannen zich onder de brug aan een fuifpartijtje zouden hebben overgege ven. Vooralsnog blijft ook nog de vraag open hoe beide slachtoffers1, die geen vriendschapsbetrekkingen met elkaar onderhielden, bijeen zijn geraakt eii wat hen .er toe bewogen kan hebben, ergens onder een spoorwegbrug samen aan het drinken te gaan, in de veronderstelling natuurlijk dab zé dit werkelijk- hebben gedaan. Lag het in hunne bedoeling zich van het leven te berooven en hebben ze zich goedsmoeds! door den trein laten verhakkelen, of werden ze bij het over steken der sporen bij toeval door het. gevaarte verrast En zoo het nu blijken mocht dat ze zich werkelijk van kant ge maakt hebben, wat heeft hen daartoe gedreven Al vragen waarop men nog geen antwoord geven kan'AVel is het van Fr. P,e Munter bekend dat hij voor een paar jaar een auto-ongeval veroorzaak te,waardoor hij last had met het gerecht Hij trok zich dit, naar het schijnt bij zonder aan en men houdt het niet vooé lonmo-gelijk dat dit hem tot. wanhoop heeft gevoerd. D|eze bijzonderheid is evenwel niet van zoo*n aard, dat ze vol staan kan om het geval te verklaren. Het parket dat ter plaatse geweest is, beijvert zich thans om licht in de zaak niet in orde gebracht, en ik besloot nu om ook haar eene beurt te geven. Niet weinig verheugde ik mij, hier toe te zijn overgegaa^ toen ik, na de lade op het vloerkleed het onderste bo ven gekeerd te hebben, ontdekte, dat daarin het vel papier was verwaaid, waarin het doosje met diamanten was ingepakt geweest, en waarop het door Mathilda geschreven adres stond. Ver moedelijk had ik dit papier 's avonus na de ontvangst der juweelen op de tafel la l en liggen en was het door de meid in de lade gelegd, waarin zij wist dat ik soortgelijke zaken bewaarde. Met wee moedige vreugde veegde ik er liet stof af, dat'er óp lag, én vouwde het zorg vuldig :op. Terwijl ik hel blad papier opnam met het voornemen om het bij Mathil da's brieven te leggen, viel mijn oog op een stempel op een der hoeken van het. papier, dat mij toescheen geen merk van den fabrikant, maar van den ver- kooper te zijn, eene meening, waarin ik bevestigd werd, ik las «Jakins-, papierhandel, Leigton.» Leigton De naam dier plaats was mij bekend; zij lag, meende ik, in Bcd- forshire Daar was dus dit papier ge kocht waarschijnlijk door Mathilda zelf Zou het mogelijk zijn, riep ik, dal. deze weggeworpen en toevallig weergevonden omslag mijn wegwijzer ter opsporing mijner geliefde kan we zen Genadige Hemel zal ik haar nog terugzien Deze -gedachte deed mij van het hoofd tot de voeten van blijde ontroe- tc brengen en gaf bevel de stoffelijke overblijfselen naar het doodenhuis vaitf Ukkel over te brengen ten einde ze te£ schouwen. Naar verluidt werden de lijken aan getroffen op het grondgebied van "Ukkel. Het gerucht doet de ronde dat het hoofd van een der slachtoffers, nog niet zo-u1 terug gevonden zijn. Donderdagmorgen, rond -half vier, werden de bewoners der Statiestraat, te' Berlaer uit hun slaap gewekt door een brand die •ontslaan was' in de groote meubelfabriek, gelegen nummer 13 dier straat en gekend onder den naam van «Ebénisterie Fran^aise.» Deze fabriek, die toebehoort aan de wed. De Schuttér, di-e het groot burgers- huis nr 12 betrekt met hare- beide dóch-' ters en schoonzoon, ia in don omtrek zeer gunstig aangeschreven, vermits zij op sommige tijdstippen van het jaar aan 90 werklieden arbeid verschafte. Het zal zoowat half vier geweest zijn wanneer de buren, aan de overzijde der fabriek wonende, den rossen gloed der vlammen bespeurden en dadelijk bet alarm gaven. Heer Verschueren Th., die- in num mer 10 woonachtig is, liep naar de fa briek toe en bemerkte met schrik hoe de vlammen reeds uil de venstersi sloe gen. Middelerwijl werden de bewoneés ge wekt cn.de rijkswacht verwittigd, die ter plaatse kwam ander bevel van bri gade-bevelhebber Doise. In een wilde paniek sloegen de bewo ners der vijf naasl elkaar gelegen hui zen op de vlucht.. Groote schade. Men mag de schade wél op anderhalf millioèn rekenen. Deze is gelukkig door verzekering gedekt. Erger is het weeral voor talrijke werklieden die door deze ramp hun ar beid ontnomen zien en bovendien al hun. alaam in. den vuurpoel zagen opgaan. Een hevige brand brak Woensdag avond rond 9 uur uit in de vlasberg plaat» gelegen Poststrkai' te Gulleghein en loebehoorende aan M. Jozef Van Houtte, handelaar in vlas en bouwma- teriai'èn. Hét vuur vond gretig voedsel in de groote voorraden 'opgestapeld ge root en ongeroot vla». Het magazijn dat een oppervlakte beslaat van ongeveer 40 meter diepte op 20 meter breedte, was gansch opgepropt met vlas. Men schat dan ook dat er ruim één millioèn kilos vlas is vernield. Onmiddellijk werd het noodsein' gegeven, waarop1'de brarid- weer onder leiding van kommandant Notebaert Michel, met volledig, materi aal uitrukte. Er bestond grootgevaar dat de vlammen zouden overslaan op het aangrenzende deel van de vlas schuur van Vanneste Alois, waar insge lijks een groote hoeveelheid vla» opge stapeld lag. Daar de woning van Fla- mais Maurice langs den anderen kant paalde aan het brandend magazijn en ook bedreigd werd, ontruimde men heel den inboedel der woning. Op krachtige wijze bond de brandweer den strijd te gen de vlammenzee aan. Niettemin werd dé woning van Flamain erg beschadigd door het water. In een minimum van lijd sloegen de vlammen liocg op en weldra stond gansch het magazijn in lichte laaie. Dikke rookwolken die een verpestenden geur verspreidden, werden op groolen afstand gezien. Van heel den inhoud kon niets gered worden. De aap- gerichte schade is dan ook zeer belang rijk en beloopt verscheidene millioenen frank. Er bestaat gedeeltelijke verzeke ring. ring trillen. Mijne ongesteldheid was eensklaps verdwenen: ik gevoelde mij Sterk als een Hercules s> Terstond haalde ik een reisgids voor den dag,welke mij op dat oogenblik als de doelmatigste uitgave toescheen, die de pers ooit had opgeleverd. Gelukkig kent hij slechts één Leigton, zoodat ik geen den minsten twijfel behoefde te verkeeren «Leigton, in Bedforshire, op veertien uren afstand» van Londen. Het was twaalf ure. Om half twee vertrok er van Eustonsquare een trein naar Birmingham. Ik had dus nog al den tijd om de onmisbare toebereidselen voor mijne reis te maken en naar het spoorwegstation van Londen te rTjden. Mijn Hemel, wat is er gebeurd, Clement riep miljne moeder, toen ik het huisvertrek binnentrad, dat gij er zoo vergenoegd uitziet Hebt gij een briefje van een half millioèn gulden on der uwe oude papieren gevonden Wel geen banknoot, lieve moeder! antwoordde ik, haar vroolijk de hand drukkende, maar iets, dat nog grooter waarde voor mij heeft: een gids, die mij hoop ik} Mathilda zal doen terug vinden I Clement, wat bedoelt gij vroeg, mijne moeder vol verbazing. Ik liet haar het blad papier zien, en zeide op den stempel wijzende Dit is zeker do plaats, waar Ma thilda woonde, toen zij de diamanten hier bezorgde Leigton in Bedforshire. Gij begrijpt, moeder lief, dat ik onmid dellijk daarheen ga. K't Vervolgt.)

De Volksstem | 1935 | | pagina 2