De Oorlog in Abessinië 20 Hst akelig Spook Socialistisch Bestuur Woensdag NOVEMBER 1935 Afschaffing van het bo- venvak op de kiesbrieven De lülelkkwesfie DE VOLKSSTEM XXXXIö JAARGANG NUMMER 204 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon li4. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond. AALST ;j Agentschap HAVAS, Adolf Maxla&n J.S, te Brussel ilue de Richeleu, JParjis Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Felix IZon op 708Zon af 1 f0 5 N. M. 26 E. K. 3 We mogen wel spreken van "akelig» en van «spook». De jeugdwerkloosheid is zoo'n gruwelijke verschijning, dat bei de woorden niet te sterk zijn om haar te kenschetsen. Laten we nog even de pijnlijke toè- stand, waarin zich de jcnge werklooze bevindt, in sterker daglicht stellen. De jonge werkman ziet geen kans in geschakeld te worden in het bedrijf. Geen plaats voor hem, geen kans voor hem om voorloopig te denken aan een redelijke bestaansmogelijkheid. En die tijd kan lang duren. Hij ziet ook de ellende dat vele bekwame arbeiders, reeds getrouwd, jaren zoeken naar werk. Zelfs, gesteld dat hijeenige bekwaamheid heeft door een gevolgden cursus aan een ambachts- of nijverheidsschool, ziet de toekomst er nog donker uit. ld hét be gin zal liij waarschijnlijk nog iets ópti- mitischer zijn en denken dat er nog wel iets komt voor hem maar na eenige maanden, als de eene teleurstelling zich op de andere stapelt, wordt hij neer slachtig. Zijn physieke werkkracht en z'n volle wil is aanwezig, maar blijft gedoemd om niets te doen dan te slenteren van hier. naar daar, en van daar weer terug, niets voor z'n toekomst De opgedane be kwaamheid wordt niet bijgehouden, en dus verliest hij deze en hij is eigenlijk een onmogelijkheid geworden voor de werold. Norsch, koppig, kankerend luiert hij tegen z'n zin den gansehen dag door en is blij als l.et avond is. Zijn drang naar daden wordt geremd en gaat zich uit werken op ander gebied. Zijn wil wordt slap en naast 't feit dat hij onmogelijk wordt voor de maatschappij, wordt hij steeds onmogelijker voor zichzelf. In zijn binnenste woedt een strijd van zijn goe den wil tegen de opkomende moedeloos heid. Zijn physieke gesteldheid wordt gedood door do ioegheid van zijn niets doen. Door do taaie, doodende nietsdoenerij komt liet bij die jonge kerels tot een totale verwording en verkrachting van alle goedo eigenschappen. Gevoelloos stompen ze af. Hun werkkracht en zelfs hun werk lust verdwijnt om nooit meer terug te keereu. Ze zijn gemaakt tot willooze slachtoffers van hun nietsdoen. Deeds velen zijn er onder de jonge arbeidersklasse die zoo ver gekomen zijn Een totale ongeschiktheid voor heden en toekomst, want moeten ze na jaren van werklooshoid nog eens de kans krij gen te gaan werken, dan zijn ze vol groeid en is die kern van luiheid zoo ingevreten dat zo links staan voor elk werk en schier onmogelijk nog kunnen teruggebracht worden tot ruenscheii met werklust en werkzin Droeviger nog zal hun toestand wor den, wanneer het andere geslacht in vloed gaat uitoefenen op deze terneer geslagen en pessimistische jonge man non. Zij zien dan, zoekend en niets vin dend. de ellendige realiteit voor zich. dat zij de eerste jaren nog niet er aan kunnen denken te gaan trouwen. Deze factor werkt mede om hem als mensch alle achting voor zichzelf te doen verlie zen en hem naar beneden te trekken.Die geheele ellende tezamen genomen, is een ramp voor de personen, voor 't wel zijn en voor de maatschappij. Als men dezen invloed van de jeugd werkloosheid op moreel gebied ziet, niet alleen voor de personen, maar ook voor geheel de samenleving, dwingt de vraag naar een oplossing, naar een verbetering naar herstellen en herwinnen van het geen verloren ging of verlorea dreigt te gaan. Wat dit laatste betreft, het is ontzet tend moeilijk den jongen arbeider, als hij eenmaal zoover gekomen is, terug to brengen in z?n oude doen. Die onlust voor het werk en de pessimistische neer slachtigheid is in het algemeen niet meer tegen te gaan en daarom is er reden te meer, dat er zoo snel en zoo doortastend mogelijk ingegrepen wordt, om ten minste degenen, die die karak terverwording tegemoet gaan of wier ziel en lichaam reeds ten deele ten on der is door de werkloosheid, met al de moreele gevolgen op dien leeftijd, nog te redden en te behouden als werkkracht en als nor maal raenscholijk wezen voor de gemeenschap. K.HAJEE. Het wetsvoorstel Michaux. Zooals gemeld hebben de liliMichaux, Sinzot, Haustrate .en Sandront (kalh.) Pierco en Marquct (lib.) een wetsvoor stel ingediend tol afschaffing van het hoofdvak op de kiesbiljetten en tol wij ziging van Verscheidene artikelen van het kicswelboek. De indieners verklaren in de toelich ting dat het er voor hen om te doen is gegronde grieven welke van alle zijden worden geuit tegen het geldend kiesstel sel en in 't bijzonder tegen de wijze van aanduiding der gekozenen van het alge meen stemrecht, willen van de baan helpen. Hun voorstel komt op het volgende neer liet vakje boven de lijst wordt afge schaft docli de onderteekenaars van de akten van voordracht behouden 't recht de Noigóidé a'an te duiden, waarop de cahdidaten op liet stembiljet zullen voor. konïénj en deze voorstelling behoudt ha re gansche waarde van aanduiding voor talrijke kiezers. De gezamenlijke kiezers zullen voor laan de candidalen moeten rangschik ken van de partij waaraan zij hun ver trouwen schenken. Hiertoe brengt de kiezer een aantal naamsfemmen uit gelijk aan de helft, plus een, van de te begeven mandaten. Het komt er- echter op aan geen ge vaar te loopen de partijen te verzwak ken, welke hun kiezers vooral in de volksklassen tellen. Daarom stellen wij voor het stembil- jel waarop niet genoeg of te veel valijes werden zwart gemaakt, aan te zien als een volwaardige lijslstem, mits de kie zer zijn candidalen op één enkele "lijst gekomen heeft. Met dergelijk biljet wordt- daarente gen geen rekening gehouden voor de vaststelling der naamslemmen, ten ein de «aan het stelsel van rangschikking dat, wij willen invoeren, zijn gansche waar de te behouden en overdreven persoon lijke campagne of kuiperijen vóór of legen een candidaat. te vermijden. Alleen deze lijsten zijn ontvankelijk, waarop ten minste zooveel Candida ten voorkomen als er zetels te hegeven zijn terwijl een aantal candidaten gelijk aan het dubbel van de te begeven plaatsen mag worden voorgesteld. Worden verkozen verklaard, de can didalen welke het grootste aantal haam- stemmen vereenigen, tot beloop van het aantal zetels, dat aan de lijst toekomt. Er worden geen hiijzondere candidaten meer voorgesteld als opvolgers. Worden tot opvolgers uil geroepen, de niet als wcrkelijken gekozen candidaten, gerangschikt- volgens het getal haam- stemmon dat zij bekomen hebben. De Italiaansche troepen trekken de stad Makaile binnen. Aan 't hoofd generaal Biroli e.i acht&T - •-1~ handen neemt. Ras Guxa Ben gesdienk van c3L© BuitenlandLselie Han- aelslcamers aan Minister Van Isacker De h. Van ïsacker, minister van Eco nomische Zaken, heeft Maandag eene afvaardiging ontvangen van de in Bel- gie gevestigde buitenlandsclie Kamers van Koophandel, geleid door den heer Paul Ectors. De afvaardiging heeft, den minister een beeldhouwwerk van J. Du- pon, de «Kachlinspanning» voorstellen de, aangeboden, als blijk van waardee ring voor de inspanningen van; den lieer Van ïsacker om de Wereldtentoonstel ling Dot een succes te maken. De minister dankte de buitenlandsclie Kamers van Koophandel en legde na druk op het groote aandeel dat zij door hunne medewerking hebben genomen in het bekendmaken van onze wereld tentoonstelling in hunne onderschei dene landen. MEN WACHT OP MAARSCHALK BADCGLIO Maarschalk Badoglio wordt op 20 of 27 November in Erythrea verwacht. Maarschalk- de Bono zal hem te Mas- s.aoea opwachten, vanwaar hij met het zelfde schip naar Italië zal vertrekken. Aan liet front zal het naar alle waar schijnlijkheid kalm blijven tot de aan komst van maarschalk Badoglio. Het rythme der Abessynische tro'epen. oncentraties in aanmerking genomen verwacht men, behalve indien de diplo maten een einde aan het conflikt weten te stellen, een grotnen veldslag voor einde December. DE BETEEKENIS DER BENOEMING VAN MAARSCHALK BADOGLIO Tigre-front, 18 November. In het algemeen meent men dat met maar schalk Badoglio de krijgsverrichtingen een sneller verloop zullen krijgen, want het is van liet hoogste belang voor de Italianen de verbinding tusschen Eri- threa en Somaliland to verwezenlijken voor liet regenseizoen. Daar generaal Graziani niet over de noodige middelen beschikt voor een rechtstreeksche verovering van Harrar dat door hooge bergen omringd is,moet hij dus in dit omsingelingsmanoeuver de hulp ontvangen van de- legers die ziclT in Erithrea bevinden. Het zou zelfs die weerom bet bestuur der provincie Tigré fh naar Des sic, waar de verbinding moge lijk is. Tigre-front, 18 Nov. Men is^ alhier de nieening toegedaan dat de benoeming van maarschalk Badoglio een groot po litiek belang heeft. Generaal de Bono vertegenwoordigde den politieken kant van de koloniale onderneming, terwijl maarschalk Badoglio voornamelijk den militairen kant ervan vertegenwoordigt, wat beteekent dat de expeditie in liet vervolg een werkel ijken oorlog zou kunnen worden. LEGERBERICHTEN Rome, 18 Nov. Generaal de Bono seint Op het front van het 9e leger korps werden vijandelijke groepen op de vlucht gedreven in den omtrek van den Mai Tinchet en verslagen op den Takazze. In de zone waar de Mo-i Oueri en do Tacazze samenloopen, werd een andere groep Ethiopische krijgers verslagen zij lieten eenige dooden achter. De «fi teorari» Bit.au werd gevangen genomen in den loop van dit treffen. In den Ogaden worden do versterkings- werken aan de stellingen voortgezet. De vliegdienst heeft belangrijke ver- kenningsvluchten uit. ge voer d Addis Abeba, 18 Nov. Uit be trouwbare bron wordt vernomen dat een Ethiopische kolon, deel uitmakende van de troepen van Ras Seyoem, er in kunnén dat sommige eenheden uit Eri-'gelukt zou zijn den Haliaanschcn «De Provinciale Landbouwkamer voor Oost-Vlaanderen in algemeene vergade ring van 8 November 1935 na een uiteenzetting van de melk- kwestie, »overwegendc dat, in het belang zoo wel van den voortbrenger als van den verbruiker, het. volstrekt noodig is alle maatregelen te treffen om de verval- sching van de melk te verhinderen.. dringt bij de Regeering ten zeerste aan opdat, zonder verwijl, het voort brengen, het invoeren van en den handel in kunstroom zou verboden worden. en beslist die motie over te maken aan den Heer Minister van landbouw en mede te dcelen aan de pers. Namens de Khmer De Secretaris, De Voorzitter, 'J. Menschaer.t. Arthur/^dcc Lindep threa naar Somaliland gestuurd worden. Maar de essentieelste maatregel zou de verplaatsing ziljn van het zwaartepunt van de krijgsverrichtingen van Harrar rechtervleugel te omtrekken en zich thans zou bevinden tusschen Adoea en de grens hare positie- is echter niet- juist opgegeven. Deze kolon zou, meer ten Westen nogj gesteund worden door de troepen van den Dedjaz Hayeloe, wier activiteit op;, den Setit bijzonder groot moet zijn. Volgens een gerucht dal hier de ron de doet, zou deze kolon er in gelukt zijn. lot in Erythrea door te dringen. DE ABESS1NIERIS BEREIDEN ZICH OP EEN GROOTEN SLAG VOOR Uit Rome wordt gemeld Hei blijkt dat de Abessynen zich op een heftigén, tegenstand voorbereiden op het- front van Somali, ten Westen van Harrar tusschen het gebergte van Tsjerlsjen en Koeredilli, een weinig ten zuiden vap Dzjiddzigi langs Garamoeletta, I3oc- gessa en Garaoe. Men neemt evenwel aan dat de Abes synische soldaten zicli mocüiijk zullen kunnen gewennen aan het leven in de,, loopgrachten. Anderzijds hebben de soldaten van dé negus ook de kunst verstaan om zich' tegen luchtaanvallen te verdedigen. Zij: schieten niet op de Italiaansche vlieg tuigen ten einde hun stellingen niet Iq verraden. 'i DE LAATSTE BELGISCHE OFFICIE, REN UIT ADDIS ABEBA TERUG Marseille, 18 Nov. De laatste offi cieren van de Belgische militaire zen ding te Addis Abeba, majoor Doliee. ka piteins Meuleneer cn Motte, Iuitenanleit, Deceuninck en Vandendriesche zijn al hier aangekomen met. den .pakclboot Angers». Ze hebben geen enkele ver klaring gedaan en zijn onmiddellijk naar Brussel vertrokken. i De «Times» deelt eenen brief mede van zijnen correspondent uit Leeds, gevende eenige inlichtingen over de ma nier van handelen van den socialisli- sclicn gemeenteraad in zake van bouwen en beridderen van goedkoope woningen De socialisten -gaan slechts voort een werk uit te voeren dat door de konser vatieven aan het bewind, in gang gesteld wrerd. Maar wij gaan zien op; welke ma nier. Zij hadden in 1935, het bouwen van 2800 nieuwe huizen aangekondigd. Ein de September waren, er 529 af, wat niet belet dat zij zonder aarzelen verklaren er 4970 in 1936 op te richten. Van eenen anderen kant, wiegen de geldelijke lasten uit deze bouwden voort spruitende, zwaar op het budget, der stad Leeds.Nochtans trekt zij veel meer inkomen uit die huizen door het feit dat de Regeering hare toelagen aan den openbaren bijstand vermeerderd heeft. Niettegenstaande dat, zijn er van dc 280,000 ponden inkomen, 259.000 totaal verspild; dit zou voortkomen uit proef nemingen in den schoot der inrichting- van deze woningen gedaan; verschil van huishuur voor dezelfde huizen, bespie ding onder huurders (wat hun inkomen betreft), instelling van een gepriveerd plan voor bouwen van woningen, ver vaardiging van meubelen, enz. Niet alleen zijn deze ondernemingen als zonde? opbrengst door stielmannen -aanzien, maar de openbare meening; DRIE DEKORATIES INEENS heeft het systeem van woningbouw doorj M. De Man, minister en papa van het' emeentebesturen zoodanig veroordeeld,; Plan, heeft, den oorlog meegemaakt als; dat bijzondere aannemers tegenwoordig officier. En tot nu toe had hij. geen de-, dezelfde huizen aan denzelfden prijs, koralies gewild. Een echt socialist wit maar veel rapper en veel beter bouwen dan het socialistisch beheer. In deze voorwaarden, konden de con servatieven gemakkelijk de socialisten bekampen in den kiesstrijd. Wij kunnen ons aan de geschiedenis van Leeds spiegelen, want zij toont ons eens te meer dat in alle landen, de so cialisten van schoone beloften leven. Hebben ze ons niet zot gezaagd door •uit te bazuinen dat het plan Dc Man de wereld ging redden Geeft hun God beware er ons van de gelegenheid liet uit le voeren Niet. dan nieuwe uitgaven zouden er uit voortvloeien. •Want zoo de socialisten in iets mees ter spelen dan is het in verkwistingen. In tegenstelling van een beruchte spreuk, mag men zeggen het socialism is het geld van de anderen. De geschiedenis van den gemeente raad van Leeds, toont het nog eens te meer. (Intusschen hebben de gemeentever kiezingen te Leeds uitspraak gedaan de socialistische meerderheid is gevallen en vervangen door eene anti-socialistische. Het volk heeft getoond dat liet met die geen dekoraties, en daaraan kan men. zien. hoe weinig echte socialisten er te genwoordig nog onder de roode leidersv zijn. Wat er ook van ziij, bij de gratie van, zijn ministerschap wil M. De Man nu wel dekoraties. Hij wil zelfs zijne scha de inhalen, en heeft er daarom drie in eens gekregen, n.l. het ridderschap' i"i de Kroonorde, het oorlogskruis meQ palm, en de vrijwilligersniedalie. En daarmee is de oude Rik De Man,, anli-bourgcois en ideoloog, dood en bé.» graven. Wat worden wc oud... J STOUTMOEDIGE AANRANDING METG TRAGiSCHEN AFLOOP, Bazel, 18 November. Heden rond 15 uur, bood zich een onbekende aan op. een blink der Marktplaats, en hieïcl den winkelbediende met een revolver in be-, dwang, terwijl hij hem gebood de kas; te overhandigen. Op de weigering van den bediende loste de aanrander een schot dat hem in den buik trof. Na nog twoomaal zijn wapen te hebben afge vuurd, zonder echter doel te treffen.ging de aanrander op de vlucht met een sorn van 3000 mark in bankpapier. Voorbijgangers hadden de vuurscho'- tcn gehoord en zetten den dief ha, diq geen uitkomst meer ziende, zicli een Het kostbare proefnemingen, op kosten 'der kogel door het hoofd joeg. tenbetalers, geenszins gediend waf?,! hier zekeren Gaston If ped.jj [Straatsburg, 49 :jaa£ friid, eldt vac

De Volksstem | 1935 | | pagina 1