Onze Liere Vrouw Opdracht De Oorlog in Abessinië 21 De Begrafenis van Staatsminister Francpi Donderdag NOVEMBER 1935 Dg lange Winteravonden Het rondschrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken DE VOLKSSTEM - - XXXXIe JAARUAIVÜr RUMMER 265 Kerkstraat, 9 en SI Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD - 2Ó Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond. AALSJ3 Agentschap HAVAS, Adolf Majlaa.ii [13, te Brussel Rue de Richeleu, Parjis Bank Buidi&g-Kingsway,. 20 Bondres W. C. 2. Opdracht v. Maria Zonop 7,09Zoiiaf 4,04 N. M. 26 E. K. 3 Waar gaat, het hoofd gekroond met leliekransen gerangschikt heen die blanke maagdenrij Men ziet de vreugde op aller aanzicht glauzen. En pracht en zwier verkondt een feestgetij. Aan Joachims en Moeder Anna's handen, Maria volgt, driejarig pas, het koor Haar stapjes zijn zoo sne', dat zij het branden Van 't hart verraau schier altijd gaat zij vopr. Zij gaat ziehzelva opofferen in den tempel, En God verkiezen tot haar bruidegom, Zij overstapt manmoedig reeds den drempel, Met vlammend hart genaakt zij 't heiligdom Daar knielt zij neor hare opziende oogen gloeien Zij zweert den eed van eeuwige zuiverheid, Haar vader voelt zijn hart door de oogen vloeion Terwijl van vreugde ook Moeder Anna schreit. Töt hier de dichter...-# Men noemt ook wel eens dit leest O. T.. Vrouw Presentatie, 't Is van oude in stelling want reeijs in de zevende eeuw toen St Germanus, patriark van Con stant inopel in 715 leefde, vierden de Grieken deze plechtigheid. Bij de Latij nen kwam ze in voege onder Gregorius XT, ten jare 1374 en ging lot de gansche kerk over door eene Constitutie van Six_ tus V ge jaar teekend 1585. Sedert dien viert men dat leest óp 21 November. Te Gent in het Klein Begijnhof, ge kend onder den titel van O. L. Vrouw Presentatie en nog eene kerk in 't bis dom Gent, is dit feit uit Maria's leven toegewijd; te weten Qkegem. Ia het ander Vlaanderen vind ik geene enkele kerk welke dezen titel draagt. Men verwarre het voorwerpeliijke van IMa een kerkelijke plechtigheid te Over ijsche werd het stoffelijk overschot in den familiekelder te Elsene bijgezet, dezen feestdag niet met hetgeen wij vieren den dag van Lichtmis; dan vieren wij de opdracht van het Kind Jesus hier geldt het de opdracht van Maria zelf. Volgens Mozeswot waren, hot enkel de eerstgeborenen van het mannelijk ge slacht, die den IJeere moesten opgedra gen en toegewijd worden; doch de H.H. Joachim en Anna hebben hun eenig ge boren kind in den tempel aangeboden, opdat het aidaar in het zoogezegd kloos ter der godgewijde maagden heiliglijk opgevoed zou worden, 't Is dat aanbie den van Maria in dat Tempclklooster, wat men eigenlijk door liare Opdracht of Presentatie verstaat. Met welk cere monieel die opdracht geschiedde, of wel ken ouderdom de H. Maagd alsdan be reikt had, is niet gekend. Men neemt aan dat ze toen drie jaren oud was. Piö levenswijze der Tempel maagden iS' ook niet bekend. Bestierd door eerbiedweerdige vrouwen, met liun_ rie opvoeding belast, legden zij zich wel licht toe op de eenvoudige en gewone werkzaamheden; die in 'I Oosten van dagclijksch gebruik waren; want do meesten, geroepen om in den schoot hunner familie terug te koeren, behoor, den naar de levenswijze der Joodsche vrouwen le worden opgeleid. Velen sponnen vlas of wol; anderen hielden zicli onledig met weven; eenigen leerden sloffen verwen, met purper- en hyaeinthkleur, terwijl anderen ze ver sierden met gouddraad of borduurwerk. Deze bezigheden waren afgewisseld door bet aanleeren van zekere kennis als die der talen, het lezen van de H. Schrift uur en het gebed. Vele godvruchtige schrijvers stellen Maria, in den Tempel voor, biddende, op dat God den beloofden Messias spoedig zou afzenden om 't menschdom te ver. lossen en de zielen zalig te maken. Met bijzondere vurigheid vroeg zij,.de gcha. de de Maagd te mogen kennen, welke zou bestemd zijn de Moeder te worden van den Zaligmaker dei' wereld. De II. Brigitta in hare openbaringen vertelt, dat Maria, in den Tempel niets zoozeer verlangde dan de geboortedag te beleven dier'begunstigde Maagd. Het. zelfde wordt vermeld in de Openbarin gen van Maria aan Elisabeth, hertogin van- Thuringen. Op zekeren nacht verscheen haar de I-I. Maagd en zeide haar onder andere «Toen ik in den Tempel leefde, stond ik altijd des middernachts op en bad vurig den Heer, dat Hij miij zou verleenen ge stadig alle punten der Wet stipt te vol brengen, en dat Hij mij de noodige ge naden zou schenken om meer aange naam te worden in zijne oogen... Vooral vroeg ik Hem de tijd te mogen beleven, waarop de zalige Maagd zou leven die zijnen GoddeIijk.cn Zoon moest baren, en dat het mij vergund werde haar te dienen. Maria heeft zich" in den Tempel geheel aan God toegewijd, en door gelofte van eeuwige zuiverheid haren maagdom den Heere verpand. Volgens de H.H. Vaders was zij de eerste, welke ooit zulke lofte deed. Er waren bij de Joden wel vrouwen geweest, welke den maagdelijken staat beleefden, doch geene enkele had zich door gelofte tot eeuwige zuiverheid ver bonden. Aan Maria komt de eer toe, dat engelachtig voorbeeld aan dè wereld te hebben gegeven: Zij beloofde aan God steeds: zijne toegewijde maagd te blij ven, niet vermoedende, dat zij ook zijne Moeder zou worden. Een lesje valt uit deze feestviering te trekken i ê'.j' die slechts uw milden God wilt geven Verslonsde jeugd en dorren levenstijd. Die, 'tgraf in 'toog, 't verganklijke aan blijft [kleven Gedenk hoe vurig dit Kind aan God zich wijdt. Gij Avaant u zwak om 4t telgje nu to plooien, De drilt, die uw bekecring wederhoudt, Die tot een boom zal onomvaambaar groeien Zie toe, dat 't u niet al te laaf berouwt. MARC. Zooals gemeld ward Makallo door de Italianen ingenomen. Ras Guxa heeft de Italiaansche vlag in de stad geheschen.' Een luitenant van d«.n Ras houdt een rede tot de inwoners va/i de stad IVIakalle. De Buitengewone Begrooting toi de Kamepafdeelingen. De. zes Kamerafdeelingen ziljn Djins- dag namiddag afzonderlijk bijeengeko men om de buitengewone begroolin voor 1936 aan een eerste onderzoek te onderwerpen. Deze begrooting werd al de afdeelingen door een groole meerderheid goedgekeurd, meestal zon der belangrijke opmerkingen. In de vierde sectie kloeg de h. I1UYS MANS (soc.) zich over de crisis di'e thans in de uitvoerende macht heerscht. Er zijn te veel commissies en allerlei organismen die een deel van de be- (vocgdlieid der uitvoerende macht in banden hebben. Zij verlammen bijvoor beeld de gemeenten bij liet uitvo'eren van werken, waarbij niet min dan een veertigtal organismen gemoeid zijn.We moeten terugkeeren naar gezonde grondwettelijke toestanden, zegde de h. Huysmans, en naar vereenvoudiging van liet administratief raderwerk. De h. Ch. DE JAEGHERE (lib.) stelde in de zesde afdeeling vast dat op de buitengewone begrooting tal van werken zijn ingeschreven, waaromtrent de ge meenten niet eens werden geraadpleegd b.v. hef aanleggen van nieuwe wegen. P,eze werken zullen dan ook in den loop van 1936 niet kunnen uitgevoerd wor den. Trouwens, jaarlijks komen in die be- grooting werken voor, die nooit worden uitgevoerd. Een paar afdeelingen, namelijk deze welke vorige week het onderzoek van de begrootingen hebben verdaagd of slechts gedeeltelijk met hun werk wa ren klaar gekomen, waren reeds voor één uur bijeengeroepen. Bij wijze van protest tegen dit ongeschikte uur waren verscheidene loden niet opgekomen. In een va'n deze afdeelingen maakte de h. R. DE MAN (kath.) verschillende bemerkingen betreffende de begrooting van arbeid en sociale voorzorg, onder meer wees hij op het onregelmatige van het feit dat in deze begroolingswef, de wet op de fiscaliteit van provincies en gemeenten wordt gewijzigd. IIi;j drong aan op een meer regelmatige uitbeta ling der bouwpremies die sedert maan den werden toegekend, op de noodzake lijkheid een dokumentati© te verzamelen in'het Departement betreffende de orga nisatie der bedrijven in de vreemde lan den. Zij kunnen zoo vervelen... traagzaam vorderen de uren men weet soms niet wat doen en men zet zich, lui eh. Toom, achter de sloof, om ten siolte als ge volg der verveling, te geeuwen en ,in slaap te vallen. Ze kunnen echter ook heel aangenaam zijn... Maar dan moet men er iets op gevonden hebben iets dat u bezighoudt, dat u opwekt... En dat middel is geesti ge en boeiende lectuur. Onder die beide opzichten zal het mengelwerk dat we, van morgen af la ten verschijnen, namelijk «DE LOTGEVALLEN VAN ROBERT EN BERITRAND zeker voldoen. Iedereen wil het lezen, iedereen zal het lezen. 't, Zal echt genoeglijk zijn in den huiskring, waar men, bij een lekker vuurtje. «De Lotgevallen van Robert en Bertrand» leest. EEN LUCHTBOMBARDEMENT VAN DE ITALIANEN. 1000 DOODEN Uit Rome wordt gemeld dat op liet Tigrefront een heftig luchtgevecht werd gevoerd ten zuiden van Makalle tus- schen 20 Italiaansche vlicgfpigen er een leger van 20.000 man Abessyni- sche troepen. Eerst werd gemeld dat 6000 Abessy- niërs zouden gedood en gewond zijn P,och later slonk dit cijfer op 1000. De Italiaansche vliegtuigen die allen veilig zijn teruggekeerd, hebben 6000 kgr. springstof uitgegooid. Al de Italiaansche vliegtuigen werden door kogelS: getroffen doch slechts een Italiaansche vlieger werd gewond. -Deze laatste zou gedurende twee uren met zijn vinger het. lek hebben gestopt graaf Ciano, schoonzoon van Mussolini Ook de beide zoons van Mussolini, Bru no en Arnoldo hebben aan dien bescha ving s t o c 11t d e e 1 g e"n o men Reuter meldt evenwel dat liet vlieg tuig van graaf Ciano- en twee artdere vliegtuigen een noodlanding moesten doen in de Italiaansche linies. Het gjevecht tusschen de vliegtuigen en de Abessynische troepen heeft twee uren geduurd. DE ITALIANEN STUITEN OP GROOTE MOEILIJKHEDEN OP HET QGADEN FRONT Reuter meldt Tusschen Daggapoer en Gorahai neemt de tegenstand van de Abessynen toe. Kleine groepen Abessynische krij in den benzinebak van het vliegtuig van gers, die zicli verrassend snel bewegen vallen dc flanken van de Italiaansche troepenafdeelingen aan. Zij voeren charges uit in den dag en vallen hen ook aan in den nacht. Do verliezen van de Italianen zijn groot, doch geringer dan die van de Abessynen. Vele Italianen worden ge wond door speersteken. De Abessynen houd^p Daggapoer nog in handen. Men neemt ook aan dat* zij Dzidzigi hardnekkig zullen verdedigen omdat dit punt den weg naar Britsch Somaliland beheerscht waarlangs zij hun wapens betrekken. De gcneralen Nasiboe en Wahib voe ren het bevel over 120.000 man,' terwijl de Italiaansche strijdkrachten 50.000, man bedragen. Het regent weer in Ogaden cn dit is bevorderlijk voor den tegenstand van de Abessynen. Ten gevolge het rond schrijven van M. du Bus de Warnaffe, minister van Binnenlandsche Zaken, gericht tot de gouverneurs der provincies, en het ant woord dat daarop werd verstrekt door M. Vandervelde op het socialistisch Kon- gres, hebben dc katholieke senators en volksvertegenwoordigers van Brussel vier van hunne leden aangeduid om pro- lest gaan aan te teekenen bij den Eer sten- minister M. Van Zeeland. De afgevaardigden waren M. M. Wauc- quez en Leyniers, senators, en M.M. Fieuillien en D,ewin.de, volksvertegen woordigers. De volgende mede-deeling- werd na afloop van dit onderhoud aan de pers verstrekt De volksvertegenwoordigers en de senators, van de Katholieke Associatie van het arrondissement Brussel, druk ken hunne groole verwondering uit be treffende den uitval gedaan door M.Van- dervelde ten opzichte van zijn collega, den minister van Binnenlandsche Za ken, tijdens.het pas gehouden socialis tisch Kongres. Zij betreuren des te meer deze aan vallende lusschenkomst, daar ten slotte niet in het rondschrijven van den be- voegdên'minister er aanleiding kan toe geven. Een dergelijk incident zou den indruk kunnen nalaten dat de sociaüs tische ministers een overwegenden in vloed uitoefenen in de regeering. Dit incident is bijgevolg van bijzonder groot belang en verdient ten volle de •aandacht der parlementaire rechterzij den. Zij zijn er ten volle van Overtuigd dat de eerste minister en de katholieke le den der regeering, hunne zienswijze zullen doelen en niet zullen aarzelen om zich eens te verklaren met huil col lega van Binnenlandsche Zaken, B£1 irv! HET STOFFELIJK OVERSCHOT VERLAAT DE WONING TE OVERIJSSCHE. Dinsdagvoormiddag had le Overijschej P. senator Rullen, baron Holvoet, goe de begrafenis plaats van staatsminister verneur der provincie Antwerpen. Z. Francqui. Van af 9 u. begon vóór liet Exe. Mgr. Ladeuze, rector magnificus' kasteel van den overledene een onaTge-l der Hoogesehool van Leuven, Van der broken rouwdefilé, een berg van bloe men en kransen, waaronder een van ko ningin Elisabeth, van den Franac-hen gezant, de Universitaire stichting enz., werd rond de lijkkist neergelegd. D,e lichting van het lijk geschiedde te 9 u. 30. De rouw werd geleid dooi' de drie zonen en een neef van don overle dene. Er waren talrijke personaliteiten aanwezig. Men bemerkte o. m. graal' Cornet de Ways, groot maarschalk van hel Hof en vertegenwoordiger van den Koning, de h.h. Wodon, staatssecretaris van het Huis van den Koning, graaf de Grunne groot maarschalk van het Huis van Koningin Elisabeth, graaf dc Patoul, eeremaarschalk van het Hof. Verder de ministers Rubbens, Devèz-e-, Vandervelde, Hymans, Max Leo Gérard, de h. Lippens, voorzitter van den Senaat, staatsminis ters Van Cauwelaert Van de Vijvere, Franck, Janson, Brunet, oud-ministers Carnoy^ Gutt, Jansen, Huysmans, Z. E. Essen, secretaris-generaal dezer hooge sehool, Bogaert, fee tor der universiteit van Luik, Max, burgemeester van Brus^ sel, vertegenwoordigers van dc univer siteiten van Gent en Brussel, van het; Fonds van Wetenschappelijk onderzoek, enz. enz. Het diplomatisch korps was vertegenwoordigd door de h.h. Laroche, gezant van Frankrijk, Moriss gezant der Vereenigde Staten, Jacowskv mi nister van Polen. De absouten werden gezongen in de kerk van Overijsche door Z. E. H. deken Aertssens, bijgestaan door de EE. IIH. pastoors van de naburige parochies. Na de kerkelijke plechtigheid weffl het stoffelijk overschot van den staatsmi nister, gevolgd door een langen stoet van auto's naar hel Kerkhof van Elsene overgebracht, waar dc bijzetting in den familiekelder plaats had. Volgens den wil van den overledene werden geen lijkredenen uitgesproken,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1