Oreral dezelfden 22 Hat Blauwe statuut vuur kleins zanders ea de Katholieke Viaamsche Volkspmeenscliap De Oorlog in Abessinië »£.J3 Oorzaak ea gsvolg De Deflatie in Zwitserland Vrijdag NOVEMBER 1935 Vlaamsch in het Gerecht Het herstel van de Monarchie in Griekenland BI VOLKSSTEM XXXJÜe JAAiUiAXg HUMMJEK 26 S Kerkstraat, 9 en St Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van NufFel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALSI Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parjis -Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres iW. C. 2. 1~~ Zoaop7,llZonaM,0S H. Cecilia N. M. 26 E. K. S Een nieuwe hoon aan de Vlamingen, Met wrange bitterheid zullen de Vla mingen, en in het bijzonder de katho lieke Vlamingen kennis 'hebben geno. men van het nieuwe statuut voor kleine radiozenders, dat: deze laatste dagen in bet geniep werd voorbereid en dat men onverhoeds en dievelings zoekt, door te voeren. Waarom dat gekonkel en gekuip in liet duistere Waarom die lichtschuwheid voor een zaak, die toch het algemeen belang in. leresseert Waarom moest de Katholie ke Viaamsche Omroep, die toch het ver trouwen geniet van de geheele Katholie ke-Viaamsche volksgemeenschap, on kundig blijven van deze gewichtige ver andering Waarom wil een Minister die behoort tot een partij, die er prat op gaat de democratie tegen alle fascis me le verdedigen, hier optreden op een wijze, die erg ruikt, naar dictatoriale methoden Er is pijnlijke, wrange verbittering in het hart van alle katholieke Vlamin- igen eens te meer is het gebleken hoe weinig begrip en achting men heeft in Brusselsche kringen voor ons recht en onze waardigheid als Vlamingen. Te genover 476 uren zendtijd in de week toelichting van hun politiek programma. Maar die lenze «Geen politiek in fle Radio» bedoelt meer men wil ons Ka tholieken, die schamele ruimte, die wij op. ra dl o-go bied veroverd hebben, nog inperken en afhandig maken. Reeds, nu heeft het N. I. R. geleidelijk veel meer en meer zendtijd voor zich geuïunen Wij, Katholieken, willen onze steling niet. prijsgeven. Geen politiek, maar zuivere volksbeschaving. Indien wij geen duimbreed willen toe geven op dit .stuk. is het omdat wij we ten welk een beteekenis het radio-wezen voor de beschaving van ons volk nu reeds verkregen heeft. Einde September beliep het - totaal, luisteraars in- ons land reeds 697.888. In de zes eerste maanden van 1935 steeg het cijfer met 68,670' De radio, is. hel. middel hij uitstek om onze heele Katholieke Viaamsche ge meenschap op le voeden en heel den riijkdom van ons Katholiek lieven eiken dag met vernieuwde schoonheid tol hel gemoed van ons volk te doen spreken Onze Katholieke Omroep is geen tribune van politiek, maar een kansel van waar- heid, een leerschool van zedelijke groot. aan Fransche kleine zenders, geeft men|l»eid, een weerspiegeling van onze söcia aan de Vlaamsolie 196 uren. En VlaanJ le. cultureele godsdienstige overtuiging deren krijgt drie kleine zenders. tegen|Wij 'a'en ons reoht. niet ontnemen '13 in Wallonië en twee te Brussel, waar van een zich dan wel wil «opofferen» om dagelijks ook 4 uren in het Vlaamsch ,-uit Ie zenden. Dat is de Brusselsche op- valling van «gelijkheid in rechte en in 'feite Wat moet men te Brussel ziende blind en hoorende doof zijn om zulk voorstel in overweging te durven nemen Ons antwoord daarop is kort en strak: ■nooit of nimmer zullen de Vlamingen zulk een tergende rechtsongelijkheid aanvaarden. En wifj stellen al onze man. datarissen en onze Ministers voor hun verantwoordelijkheid zullen zij minis, ter Spaak en diegenen, die voor hem in het geheim dit plan hebben uitgebroeid, 'hun slag laten tehuis halen Geen «Gleichschaltu-og» jiooals In Duitschland De Nazi-methodes schijnen onder meer dan één opzicht onzen socialisti- schcn Minister van P.T.T. te bekomen! Er is ook een streven merkbaar om den invloed der vrije omroep-vereenigingen meer en meer te beperken en te weren. De leuze daarbij luidt «Geen politiek in de Radio». Maar onder die leuze schuilt een dubbelzinnigheid en een ge dacht cnverwarring. «Geen politiek in de Radio» indien daarmede bedoeld wordt geen enge par tij politiek, dan stemmen wij daarmede volkomen in. De Katholieke Viaamsche Omroep heeft er steeds op gestaan en .voor geijverd de Radio-uitzendingen te .verheffen boven het vlak der kleine po litieke bekommeringen en er een werk tuig' van te maken van edele volksver heffing en veredelend genot. Indien po litici ook soms voor de micro komen als ten tijde van verkiezingen, dan zij dit alleen voor een objectieve verklaring en die levensbeschouwiing, die onze sterkte en onze grootheid is, te belijden en te verkondigen langs den radio. De eenig-rrogelijke oplossing voor het vraagstuk dep kleine zenders. Sedert, jaren werken nu in ons land enkele kleine zenders die zelfs niet al tijd een wettelijke vergunning hebben gekregen, doch intusschen reusachtige winsten hebben verwezenlijkt. Het ware wellicht leerrijk de bilans dezer kleine zenders te publieeeren. En sedert jaren ook wordt er, op een meer rechtvaardige verdeeling van kleine zenders en zend tijd over geheel het land en tussehen de twee volksgemeenschappen in het land aangedrongen: in de provintie Luik be staan zeven kleine zenders, in Limburg geen enkele I En nu komt plots van waar en door wie een voorstel voor den dag, dat deze wanverhouding laat bestaan en bestendigen wil voor zeven jaar. Daartegenover stelt het Katholieke Vlaanderen als oplossing voor 1) Gelijkmatige verdeeling van zen ders en zendtijd voor het Viaamsche en Waalsche land. 2) Gepaste geographische verdeeling van de zenders over het land. 3) Evenredige verdeeling van den zendtijd tussehen de verschillende ge zindheden naargelang hun respectieve lijk belang. K.V.R.O. m De ltaiia-ansche Askaris werden in d« stad Makalle buitengewoon goed ontvangen door Abessynische v.rouw&n die aait de soldaten levensmiddelen bezorgden. EEN POGING TOT OMSINGELING VAN DE ITALIAANSCHE LEGERS MISLUKT Uiit Rome wordt .gemeld dat de Abes synische strijdkrachten een poging heb- ben gedaan die, ware zij geslaagd, de- den teruggedreven, zelfde gevolgen zou hebben gehad als1 te Adoea in 1896, waar de Italianen in de pan werden gehakt. De Abessyniers hadden namelijk groöle strijdkrachten samengetrokken in de streek van Tembien. Hun opzet was de verbindingslijnen van de Ita lianen af te sniijden. Dit. deed ook keizer Menelik in 1896. De Italiaansehe legers die van Ma- kalle waren opgerukt doch Tembien niet hadden ingenomen stonden voor het gevaar dat de Abessyniers opruk- land langs Tembien, de kans schoon zagen de verbindingslijnen af te snijden tussehen Makalle en Adigrat. ook beelemaal stilgelegd. Uit betrouw bare bron wordt verzekerd dat ongeveer 10.000 Ethiopiers, verdeeld in kleine groepen bier een ware guerilla-oorlog voeren. D,e Italiaansehe troepen, die trachtten te vorderen langs de Webi Sjebelr wer st orke bombardementeskaders heb ben vluchten uitgevoerd ten zuiden van Makalle. Zij hebben getracht wanorde te verwekken onder de Ethiopische troepen, waarvan de verzameling hier nog niet voltooid scheen. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT Rome 20 Nov. De zuiveringsactie in de streek van Tembien duurt voort. De vijand verloor tijdens een gevecht bij den berg Goendi 100 dooden. Op het Somalifront worden de ver overde stellingen verstevigd. In het Zuidelijk Tigre hebben de .vliegtuigen verkenningstochten uitge-; D|e Italianen hebben hevige gevecliten| voerd. geleverd om aan dit gevaar te ontkomen. ERRATUM. In ons hoofdartikel van gisteren kwam een storende missing voor. Er werden namelijk drie regels, in vetjes gedrukt, die met het artikel geen betrek hadden, tussehen den tekst ingelascht. Onze lezers zullen zichzelf wel terecht ge wezen hebben. Overigens, na die regels vervolgde het artikel regelmatig. Dut de socialistische ministers last zouden ondervinden vani hun eigen volk, hadden ze moeten voorzien toen ze no,j geen ministers waren. Toen stonden ze in de oppositie ei vonden het gemakkelijk de mannen" aan M bewind af te breken en hooge cisehen te stellen. Ze deden toen aan demagogie wal synoniem is van opstoopentrekkerij. Maar er kwam een tijd dat ze zelf voor de karwei werden geplaatst, name lijk, liet beredderen van ministerieele departementen. Het volk, dat ze ijaren- lang de domste en de onnoozelste din gen hadden wijsgemaakt, rekende er, nu op dat zijzelvcn gingen totstandbrengen wat ze met zooveel klem geëi^chl hadden van de vroegere regeerders, maar het re kende zonder den waard. Want nu kwam het nogmaals uit dat de socialistische ministers niet in staal zijn te doen wat zij van anderen verg den: dat zij beloften deden welke ze wisten niet le kunnen volbrengen; dat zij onmachtig zijn heter en meer Le doen dan hun voorgangers. Vandaar dat er «gegrold» wordt in de socialistische middens om een van Vand er velde's uitdrukkingen te herha len, en de arbeidersklas ontgoocheld op kijkt naar de grootpraters die haar schoon weer voorspiegelden, wanneer ze enkel regen schenken konden En wat de socialisten in 't, algemeen thans ervaren ondervinden, in 't bijzon der, de inwoners der gemeenten die on langs onder een socialistisch juk ver sukkelden. Overal waar socialisten aan de macht kwamen, veranderden goede zaken in slechte, en waar het al niet le best ging, zakten ze van kwaad tot erger. Van al hel g een ze de gemeenletiezers wijsmaakten, beloofden, kwam niets te recht; maar ze wisten de financiën toch zoodanig in de war te brengen, dat zij er beelemaal geenen dag meer door zien. Neem, bijvoorbeeld, de gemeente Ber- cliem, een voorstad van Antwerpen. Zoo_ lanigi die gemeente door katholieken be stuurd werd. kende ze geen tekort op de begrootingen of rekeningen, ofschoon de belastingen! matig op de bevolking drukten. Maar nog geen drij jaar spelen er de socialisten baas, en we zien er de gemeenterekeming over 1934 sluiten met een tekort van 4 millioen 684 duizend frank! Ondanks gedurig do gemeente belastingen verzwaard werden En 't 'Staat daar niet op 't beteren. Moge de bevolking van Berchem en van al de gemeenten die in hetzelfde ge val verkeeren, nut trekken uit de harde les der ondervinding Gevechten hadden plaats te Goendi ten zuiden van Haus'iien en te Azbr ten noord westen van Makalle bij Dessa. Er werden hier vans weesrzijden zeer groote verliezen geleden, doch het ma neuver van de Abessyniers is niet ge slaagd. Thans treffen de Italianen maatrege len om dit gevaar voor goed af te we ren. i De Italianen zelf zullen nui trachten het Tcmbiengebergte te omsingelen. Intusschen hebben de Italianen het belangrijk wegeneentrum van Aboaboro bezet dat den. weg bcheerscht naar Addi Addi. 10.000 ETHIOPIERS VOEREN EEN GUERILLA-OORLOG Berlijn, 20 Nov. Uit Addis-Abeba wordt aan het Deutsches Nachtrichten- buro gemeld, dat in de gebieden van Geraita, Tembien en Scire de strijd een aanhoudend grootere uitbreiding neemt. De vorderingen van de Italiaansehe troepen ten Zuiden van Makalle zijn dan Woensdag. EEN VERWOED GEVECHT iHavas meldt dat in den nacht van' 17 op 18 November een verbitterd gevecht werd geleverd in Temsien. De Ilafnaan- sche kapitein Giuseppe Rinaldi werd ge dood. De verliezen van de Abessyniers zijn hoog. Deze van de Italianen ziijn onbe kend. Het lijk van den gevallen Ilaliaan. schen officier werd naar Makalle over gebracht. IS DE NEGUS NAAR HET FROl^T VERTROKKEN Allerlei geruchten van tegenstrijdi- gen aard hebben de ronde gedaan be treffende den negus. De eenen zeggen dat hij naar het front vertrokken is, de andere dat hij zal vertrekken. Dinsdagavond bevond hij zich even wel nog te Addis Abeba. Op Woensdag i-S hij niet vertrokken omdat naar het schijnt een Abessynier nooit reist op DE DOELMATIGHEID VAN DE SANKTIES Lissabon, 20 Nov. De Vasconcello^ Portugeesc h, afgevaardigde bij den Volkenbond, on voorzitter van het Orde- ningscomiteit der sankties, verklaarde aan een medewerker van de «Secrub dat hij vertrouwen had in de uitwerking van de sankties-.. Wee den Europeeschen vrede, indien de sankties mislukken, voegde de Vas- concellos er aan toe. Dit ware het ineen storten van de inrichting zelf van den vrede, die slechts door het kolieklief ■optreden kan gehandhaafd worden. Anderzijds verklaarde dei Vasconcef- los, dat indien de sankties doelmatig blijken, er geen land in Europa «al zijn dat nog de ontzaglijke koalilie van ma- terieele macht en zedelijke krachten van Geneve, zal durven het hoofd bie, den. EN DE SPANNING TUSSCHEN ROME LONDEN Londen, 20 Nov. Verscheidene bla den wijzen op' de spanning tussehen Engeland en IIalle. De «News Chronicle» schrijft, dat; Mussolini het iinzicht heeft zijn troepen in Noord Afrika te handhaven en nieu we troepen, vliegtuigen en schepen» sa men te 1 rekken in Sicilië en in den ï)o- dekantfsos. «De Manchester Guardian schrijf® dat er geen rechtstreeks geschil tus sehen Engeland en Italië bestaat, en dat Londen niets beters wenscht, dan een dergclijken twist te vermijden en het Italiaansch-Abess-ynisch geschil! binnen bel raam van den Volkenbond te houden. i Maar indien Mussolini, voegt liet blad eraan toe, door zijn aandringen, dit ge schil tol een afzonderlijken twist tus sehen Rome en Londen wil maken, dan' is er geen ander uitzicht, dan hel- aldu^ op te nemen. Nochtans streeft de Brttsche regefeu ring zelf geen ander doel na, dan het geschil tussehen Italië, Abessinie en Genève zoo spoedig mogelijk te ziert regelen. Zijn in den Monileur van 20 Nov.ver- schenen Wet van 15 Juni 1935. Bekwaamheid op taalgebied, welke vereischt wordt van do oandidaten griffier alsmede! van de candidaTën tot het ambt van pleitbezor ger en dat van deurwaarder bij de on derscheiden rechtscolleges. Examen waarbij de candidaten-grif- fier in de gelegenheid gesteld wórden te bewijzen dat zij in staat zijn de voor schriften van de wet op het gebruik der talen in gerechtszaken na te leven. Examen waarbij de candidatën tot het ambt van pleitbezorger en de candida tën tot het ambt van deurwaarder in de gelegenheid gesteld worden te bewijzen dat zij .aan de voorwaarden betreffende do bekwaamheid op taalgebied voldoen, vereischt krachtens de wet op 'het ge bruik der talen in gerechtszaken. De Koning bereidt amnestie voor De Koning van Griekenland is uit Florence vertrokken in den koninklijken treinl van Italië die te zijner beschikking werd gesteld. i Alle burgerlijke en militaire overhe den woonden het vertrek bij. Uit Athene wordt gemeld dat zoodra de koning zal ingescheept zijn aan boord van den kruiser «Heilis» hij een amnestie zal afkondigen voor al degenen die aan de revolutie van 1 Maart hebben deelgenomen. De arbeiders die wegens stakingsfei ten werden veroordeeld krijgen eveneen? amnestie. 40 t.h. verlaging van de uitgav3n. 15 t.h. verlaging van de StaatssalarissQn Bern, 20 November. De Bondsraad heeft een besparingsprogram uitgewerkt dat een verlaging voorziet van alle" openbare uitgaven met 40 t.h. en een verlaging van de staatssalarissen met 15 t.h. Ook worden verlaagd de kredieten voor het lager onderwijs cn de soldij van, de soldaten. Anderzijds wordt de crisistaks ver hoogd alsmede de taks op de koepons en obligaties. Eveneens de taks op het bierverbruik. Er worden taksen gelegd op de graan, gewassen, op oliën en vetten. Vrtj'port wordt afgeschaft behalve voor de legerdiensten!. De beslissingen en de nieuwe taksen' moeten 130 millioen frank per jaar op-, brengen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1