Vrouwengrooltieid 23 Met Koninklijk Besluit over de Verkeerspolitie Het gesGMI tiisschea twee Ministers Het Klooster der Franciskanen te St-Pieters-Woluwe DE OORLOG IN ABESSINIË Zalerdai NOVEMBER 13351 Het Consistorie van 16 December Woelingen rond de Hoogeschool te Luik Hei Adresboek der Stad Aalst XXXXIe JAAItüANCr J?UMMI£H 23 7 Kerkstraat, 9 en 2i Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST; Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan L1 3, te Brussel Rue de Richeleu, Parjis - Bank Buiding-Kings/way,: 20 Londres W. C. 2. H. Clement Zon op 7,12Zonaf 1,02 N.M. 26 E. K. 3 Herhaalde rnalen werd, in do laatste Jmaanden onze belangstelling gewekt door congressen en andere 'beloogingen ider Christelijke1 Sociale Vrouwenwerken, jen meermalen ook werd ons gevraagd om nadere inlichtingen over deze wer king. In één artikel over heel de organisa tie uitwijden, in haar verschillende ver takkingen, is onmogelijk. Ik wil vandaag 'enkel een woord zeggen over het Alge meen Secretariaat der Christelijke So ciale Vrouwenwerken van Belgie.h.oofd kwartier van heel die groote beweging In 1912 werd het gesticht, 't was in jèen klein, klein kamertje te Brussel, iclicht hij de Congres-zuil..,. Vandaar, uit Jwilde liet alle arbeidersvrouwen en meis jes van 't Vlaamsch'e en 't Walenland toereiken en voor haar werken Een jaarken later moest het al ver ■huizen 't was te klein. In 1919 nog eens! Toen kwam het op de Clovislaan te Brussel in een groot huis, dat in '1930 opnieuw verlaten werd, zoo snel groei den de diensten Het kwam toen m de Poslslraat III, in het ruime, moderne ingerichte blijde huis, dat het thans be trekt en dat. velen onder ons kennen, jminslens' toch van naam. Als ge daar binnen komt voelt ge on middellijk aan dat er leven is, inters leven, dat er gewerkt wordt, hard ge ;werkt dat er bezieling steekt m dat werk, bezieling die aanstekelijk is, mec- s-leepend door haar realistisch optimis. me. -f Gelijkt een «reuzen-bijenkorf,'» zei Iemand onlangs... en 't is juist geke ken Wat er daar zooal huist Daar is het Nationaal Secretariaat van de Kristelijke Arbeidersvrouwengil den (K.A.V.) dat nu 220.000 leden lelt in 950 afdeelingen daar is het Natio naal Secretariaat der Vrouwelijke Ar beidende Jeugd (V.K.A.J. met Raar 33.000 leden over 925 afdeelingen ver spreid daar zijn gehuisvest de Twee Soci.ale Scholen voor opleiding van vrouwen en meisjes die het diploma van maatschappelijke assistente willen behalen daar is de dienst van interna tionale betrekkingen voor wier werking een juiste maatstaf was het in Juli 1.1. gehouden Internationaal Congres1 van Maatschappelijk Dienstbetoon waaraan 550 personen van 29 landen der 5 we- relddeelen deelnamen. Ten diénst van heel die beweging worden er maandelijks 330.000 bladen verspreid. Iemand beweerde, onlangs, dat er, in heel Europa geen dergelijk complex bestaat van christelijke arbeiders vrou wen en meisjes werken. Ik heb mij daar verder op bevraagd en 't lijkt wel waar te zijn. Zoo 't dc lezers van dit blad aange naam is wil ik nog verder deze werk zaamheid doen kennen in haar interes sante ondcrdeelen. 'k Ben blij dat ik gelegenheid krijg om er deze week iets over te zeggen, want 'k weet dat er juist één dezer Zon dagen aan vele kerken in het land, ook misschien in ons eigen gemeente een beroep gedaan wordt op onzen steun niet voor de organisaties, financieel vliegen die op eigen vleugels maar voor hef Algemeen Secretariaat der Christe lijke Sociale Vrouwenwerken om het te helpen den zwaron geldelijken last te dragen van het huts dat het, ten behoe ve der werking, inrichtte en dat er noo- dig is om mogelijk te maken het intens organisatieleven waarvan hoogcr spra ke. 't Algemeen Secretariaat heeft al zooveel gepresteerd, 'k Wou graag dat het. in 1937 't bestaat dan 25 jaar, zou kunnen wijzen niet enkel op een flinke organisatie maar dat het in staat zou zijn aan die organisaties eeni huis over Ie maken dat heelemaal het hunne is. 'k Wensch uit den grond van mijn hart dat velen, zoo als ik medehelpen en mild geven om dien wensch te verwe zenlijken. M.Gr. Inlichtingen worden zeker op aan vraag verstrekt en giften graag aange nomen Poststraat III Brussel (3) Postcli.Rek. Nr 189979 Algemeen Secre tariaat der Christelijke Sociale Vrou wenwerken. Ziehier de artikelen van dit besluit reeds in ons blad samengevat Herzien hot koninklijk besluit van 1 Febr. 1934 en de bijkomende koninklij ke besluiten, houdende algemeen regle ment betreffende de verkeerspolitie Overwegende dat het noodig is meer afdoende maatregelen te treffen- om ter zelfder lijd hel lawaai en de verkeersge varen te verminderen Artikel 1. Het VI van artikel 5 van bo venvermeld reglement wordt ingetrok ken. Art.- 2. De bepalingen van artikel 92 worden ingetrokken en vervangen door de volgende Het is verboden 1. aan de voertuigen, bedoeld in arti kel 90, paragraaf 1 t.ot'3, andere toestel len vóór geluidsignalen te gebruiken dan diegene die daarin zijn voorgeschre ven 2 gebruik te maken van toestellen voor geluidsignalen op uitlaat 3. luidruchtiger waarschuwingen te geven dan vereischt voor de veiligheid van het verkeer. In de bebouwde kommen moeten de waarschuwingen zoo kort mogelijk zijn. Art. 3. De bepalingen van artikel' 93 worden ingetrokken en vervangen door de volgende In de bebouwde kommen mogen, lus- schen 22 en 7 uur, geen geluidsignalen gegeven worden. Ze worden vervangen door herhaald kort gebruik der sctnjn- werpers. Art. 4. De bepalingen van artikel 94 worden ingetrokken en vervangen door de volgende In de bebouwde kommen is het ver boden geluidsignalen te geven tussehon 7 uur en 22 uur. tenzij er wegens de omstandigheden geen enkel ander mid del kan aangewend worden om een drei gend ongeval te voorkomen. Art. 5. Paragraaf 3 van artikel 99 wordt als volgt gewijzigd 3. De uitlaaiinrichting van de ont- plo'ffingsmotoron moet van dien aard zijn dat. de uitlaat geruischloosi ge schiedt. Art. 6. Artikel 100 wordt door volgen de paragraaf aangevuld 3. De werking van de remmen moet geruischloos zijn. Art. 7. Artikel 10G wordt door volgen de paragraaf aangevuld Met ingang van 1 Januari 1938 is. het verboden te rijden met motorvoertuigen en hun aanhangwagens, waarvan de wie len voorzien van hetzij van onbuigzame banden of elastische handen van minder dan. 4 centimeter dikte, hetzij van ban den waarvan de breedte op gelijk welk punt van den omtrek niet meer de twee derden bereikt van de breedte van den band in nieuwen staat. Art. 8 Die Minister van Openbare Wer ken en Werkloosheidbest rijding is be last met de uitvoering van dit besluit dat van kracht wordt op 24 November 1935. Een flater va.n IV!. Vandervelde. Wij hebben gesproken over den uit val van den heer Vandervelde, minister zonder portefeuille, op het socialistisch Congres, tegen zijn collega M. du. Bus de WarnafTe, minister van binnenland- sche zaken, naar aanleiding van dezes .omzendbrief aan de heeren provincie gouverneurs,^ en einde hef politiek ma ken in provincie- en gemeenteraden Ie kortwieken. Zooals men weet heeft de democra tische rechterzijde het -optreden van den socialistischen leider afgekeurd en hebben de katholieke parlemenlairen van het arrondissement Brussel zich bij den eersten minister begeven om op te komen tegen de houding van M.Van- dervelde ten opzichte van een collega- minister. Het was een beslist gemis aan colle gialiteit en hoffelijkheid een collega buiten den ministerraad aan te vallen, dan terwijl hij alle gelegenheid had zijn oordeel in den kabinetsraad zeTT te beteek enen. Alle bezadigde mensehen betreuren het dat dat de provincie, en gemeente raden zich met politiek bezighouden, wat buiten hunne zuiver bestuurlijke zending ligt en wat zij niet mogen doen. fM. Vandervelde is van een.ander ge dacht hij heeft dit recht maar hij heeft, als minister, het recht niet zijn eigen collega in een partijcongres aan Zie. hierneveu. .20 nieuwe kardinalen. In aansluiting op ons bericht van gis teren dat op 16 December 20 nieuwe kardinalen zullen worden benoemd, wordt nu aan de «Maasbode» gemeld dat de volgende prelaten met den Kardi naalshoed zullen worden vereerd. Mgr Camillo Caceia Dominioni, se dert den JG Juni 1921 opperkamerheer van Zijne Heiligheid. Deze prelaat is, zooals men weet, de chef van alle gees telijke en wereldlijke kamerheeren, het hoofd van de «Geheime Anticamera» des Pausen. Mgr Federico Tedeschini, pauselijk nuntius te Madrid. Zooals nien zich zal herinneren, heeft hij een belangrijke rol gespeeld bij de verdediging van de rechten der kerk len tijde van dc geloofsvervolging in Spanje. Mgr Maglione, pauselijk nunlius te Parijs. Mgr Sunard. aartsbisschop van Reims. Mgr Baudrillarl van de Congregatie der Oratorianen, president van het Institut Gatbolique te Parijs. Mgr Copello, aartsbisschop van Bue- nos-Aires. Mgr Canali, assessor van de H. Con-J gregatie van het H. Officie. Mgr Salotti, secretaris van de II. Con_j gregatie tot Voortplanting des geloöfs. Mgr Vincenzo la Puma, sedert 20 No-j vember 1917 secretaris van de H. Con-! gregatie, die met de zaken van 't kloos terwezen is belast. Als mogelijke kandidaten worden ge noemd Mgr Carjnci, secretaris van dc H. Congregatie der Ril on, en Mgr Jorio, secretaris van de Congregatie der H. Sa- kramenlen. De «Osservatore Roman'o1 bevestigt verder de benoeming van de volgende prelaten tol, kardinaal. Mgr Tappouni, patriark van Antio- chie in Syrië: Mgr Sibilla. pauselijk nuntius in Weenen; Mgr Marmaggi, pauselijk nuntius in Warschau; Mgr Cremonesi, geheim aalmoezenier van Z. Heiligheid: l&gr Cremonesi is belast met het beheer en de verdeeling van do golden, die de IleiligO' Vader voor lief dadige doeleinden wenseht te besteden. Verder rust up hem het toezicht en het beheer van verschillende godsdienstige gestichten en scholen. Vervolgens nog Mgr Kaspar, aartsbis schop van Praag; Mgr Gomez y Tornas. aartsbisschop van Toledo. Mgr Frederico Caftani Amador, se dert 14 Februari 1924, secretaris van het Opperste Rechtscollege der Heilige Apostolische Signatuur. Mgr Domenico Mariani, secretaris van de commissie die belast is met het beheer van de goederen van den Heili gen Stoel. Mgr Massimo Massimi, deken van de H. Roomsche Rota. De Zeereerw. Pater Pretro Boetto, S. J. assistent voor Italië bij het genera laat der Jesuieten te Rome. Men verwacht ook de benoeming lot kardinaal van Mgr Hinsley, aarSbis- schop van Westminster, die evenwel nog te kort in functie is. Z. Em. Kardinaal Va.-i RCsy heeft Dond erdag het nieuwe kloostar der E.E. P.P* Franciskanen, te Woiuwe, ingewijd. Te Sint Pieters Woluwe is op den «Vogelzang» een nieuw Franciscaner klooster gebouwd, waar thans een GOtal' kloosterlingen der Orde van St Fran-I ciscus van Assisie de leergangen- volgen van het filosofisch en Iheologisch kol lege. Kortelings zal aldaar de parochie O. L. Vrouw van den Vogelzang opge richt worden. In afwachting dat de nieuwe kerk er slaat, is de kapel van het klooster opengesteld voor hef" volk. Deze kapel en het kollege werden Don derdag gewijd door Z. H. Em. Kardinaal Van Roey. Te 10 -uur werd Z. II. Em. de Kardi naal door de kloosterlingen, pastoors der naburige parochies en Z.E.H. Gil bert, deken van Scfiaerbeek, procéssie- ,gewijze naar de kapel geleid. Mgr Van Roey wijdde hel altaar en het stand beeld van O. L. Vrouw, dat er boven prijkt. De Aartsbisschop toetrad vervol gens al de zalen van het klooster om ze insgelijks te wijden. Te 11 uur nam de Kardinaal plaats; op den troon, hem voorbehouden1 links van liet altaar, waar E. P. Leonide Guiliaume alsdan de mis celebreerde bijgestaan door verscheidene klooster lingen. Verscheidene personen gewc-nd Donderdag avond kwam liet in de hoogeschool te Luik lot heftige toonee. len ter gelegenheid van een. voordracht avond welke aldaar was ingericht door het Luiksche comiteit voor de Vereeni- ging van den Volkenbond. Die politie heeft tal van personen die tegen de sancties hadden betoogd de zaal doen ontruimen. Verscheidene der betoogers werden gewond. Het is heel den. avond erg woelig ge bleven rond liet gebouw der Hooge school en herhaaldelijk kwam het tot relletjes waarbij de politie moest in grijpen. te randen, vooral niet wanneer die col lega zich in een omzendbrief steunt op de wet en op dc wettelijkheid. Over dit geval nu heeft M. Van Zee land Woensdag een onderhoud gehad met de heeren Vandervelde en du Bus de WarnafTe. Het onderhoud heeft uil gewezen dat de meest volledige eensgezindheid be staat. Zoo meldt ons het agentschap Belga. Men late ons toe de opmerking te ma. ken dat de heer Vandervelde een zon derlinge manier heeft om de eensgc-. zindheid te extreriori^eeron. DE ITALIANEN TEN ZUIDEN VAN MAKALLE Rome, 21 Nov. Naar men hier ver- neemt is de streek ten Zuiden van Ma- kalle, waar het gevecht met vliegtoe stellen plaats had op 18 November thans heel en al van vijandelijke troe pen gezuiverd. De vliegers leggen groote bedrijvig heid aan den dag ten einde de plaats te ontdekken waar de vijandelijke strijd krachten geconcentreerd zijn. Een eskadron ruiterij, behoorende tot een der kolommen die uit Makalle en Hauzien oprukten om de streek Tembien te omsingelen, is in voeling gekomen met den vijand. Deze is verdwenen na groote verliezen te hebben ondergaan. Op' het front ven Somaliland zijn de wegen' door aanhoudende en overvloedi ge onweerregens, geheel onbruikbaar. HET GEVECHT MET DE VLIEGTUIGEN BIJ MAKALLE Slechts dertig dcoden en vijftig licht gewonden Addis Abeba, 21 Nov. De Abessi- nisclie regeering logenstraft uitdrukke1- lijk het bericht, dat 5000 Abessiniers gedood of gewond zouden bijn bij een gevecht legen 20 Italiaansche vliegtui gen ten zuiden van Makalle. •Er zijn in het geheel 30 dooden en> 50 lichtgewonden. DE NEGUS VLIEGT NAAR HET FRONT Addis Abeba, 21 Nov. De keizer van Abessynie heeft een vliegrit ge maakt naar het front toe. Hij heeft te Har ar een bezoek gebrafTJf aan het Fransch hospitaal waar de gewonden worden verzorgd. D,e Ilaliaansclie vliegtuigen lieDben boven Harrar gevlogen. De Italiaansche! overheden hadden dus kennis ervan ge-| kregen dat de keizer naar het front zou vliegen. De Italiaansche vliegtuigen hébben eveneens boven Dzidzigi gevlogen. Het doel van den keizer was liet zui delijk front te bezoeken.De keizer vloog tol. Harrar waarna hij den weg per auto tot Dzidzigi voortzette. Het is de eerste maal sedert het uitbreken van den oor log dat de keizer een bezoek brengt aan het front. Op Maandag o.k. zal de keizer ver moedelijk het Noordelijk fronl te Déssiö bezoeken. Anderzijds heef! de regeering sedert vele dagen geen enkel bericht van lief front meer ontvangen. j DE ABESSINISCHE TROEPEN ZOU- DEN «KANS GEREED ZIJN Londen, 21 Nóv. Uil Addis Aheha wordt gemeld, dat het bezoek van den Negus aan de Iroepen er op wijst, dat' de Abessyniscfie legers eindelijk gereed zijn om den strijd te beginnen. Het sa mentrekken van de troepen op de beide fronten is thans zoo goed als afgeloo- pen. Het in stelling brengen door de Italianen van zwaar geschut ten zuiden] van Maltalla, zou er op wijzen, dat ook de Italianen de mogelijkheid van r>on Abessinisch offensief niet uitsluiten. DE ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN KWAMEN DRIE UUR TE LAAT Londen, 21 Nov. Uit Harrar wordt gemeld, dat indien de twee Italiaansche vliegtuigen, die Donderdagmorgen Ha* rar overvlogen hebben, drie wut eerder; waren geweest, zij waarschijnlijk het toestel hadden gezien, waarmede de keizer naar Addis Abeba is teruggekeerd en liet verloop van den oorlog had dan' een belangrijke wending kunnen nemen. Iedere nieuwe verplaatsing van den negus zal voortaan geheim gehouden worden, verklaart men te Addis Abeba. BELANGRIJK BERICHT De aankondiging van de uitgave van een volledig adresboek met nieuw plan der stad Aalst, en de oproep tof. adver tentie werden buitengewoon sympathiek onthaald in de mdustrieele en commer- cieele wereld van Aalst. Inderdaad meer dan 100 inschrijvingen voor een aan kondiging kwamen op ons bureel bin nen. Wc zouden aan onzen plicht te kort komen indien we niet een welgemeend dankwoord toestuurden aan al de fir- aan het adresboek voort te werken om' het tot een goed einde te brengen. Mochten er soms nog nijveraars of neringdoenden zijn die een aankondi ging in het adresboek wensohen te plaatsen, maar hiertoe hunne inschrij ving nog niet inzonden, dan raden wij hen aan zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met het bureel van «D,e Volksstem». Hel bedrag voor een reclame, dat vast. gesfeld is op 100 fr., zal geïnd worden wanneer de adverteerders de proef van hun aankondiging zullen nagezien en goedgekeurd hebben. Wij hopen mei liet adresboek klaar Ie komen in 't begin van Januari 1936. Onmiddellijk zal dan aan de titularissen ivan een aankondiging, een bock met ma's die reeds inschreven, omdat onze pogingen gesteund en ons in de]plan gratig "bezorgd wórden, gelegenheid gesteld Hebben onbevreesd.i j)g yiTGEVESU

De Volksstem | 1935 | | pagina 1