De opvattingen van de groep Vlaamsch-Katholieke Politieke Jeugd 28 DE OORLOG IN ABESSINIË Autobus- en Autocerdiensfen pp Donderdag NOVEMBER 1935 Een Radio-rede van Minister Laval Bescherming der Openbare Zedelijkheid KAMER Het Adresboek der Stad Aalst Bedrog bij de loterij der Tentoonstellingte Brussel XXXXIe JAARGANS HUMMER 271 Kerkstraat, 9 en SI Aalst. Telefoon i 14. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. [Publiciteit buiten het Arrond, AALS'JJ 5 'Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan J3, te Brussel n Rue de Richeleu, parjis i-t Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Sosthenus Zonop 7,19Zonaf 3,5' E. K. 3 V. M. 10 BESCHOUWINGEN OVER DE VLAAMSCHE KWESTIE (Vervolg.)'; Betoog voor den eenheidsstaat. Argumentatie voor zijn behoud 1. Het feit dat hij reeds meer dan !honderd jaar bestaat en een vooraan staande plaats m de rij der Staten wist ite veroveren 2. De politieke administratieve, juri dische en militaire inrichting, welke een onbetwistbare stabiele waarde bezit; 3. Volkspsychologisch is de Belgische eenheidsstaat nog vastgeankerd in de ^unanimiteit- van Walen en Vlamingen ((zie reactie b.v. bij het afsterven van Koning Albert en Koningin Astrid) 4. Het bestaan der Monarchie 5. Het politiek partijen-systeem 7 6. Houding der geestelijke overheid !(we duiden niet op een veroordeeling, Nvel op haren practischen invloed)'. 7. De economische inrichting 8. Het bestaan van ongeveer twee evenwichtige volksgroepen, alsmede twee evenwichtige mekaar aanvullende economische gebieden 9. Vlaamsche vruchtbaarheid welke noodzakelijker wijze door afbakening ,van grenzen in hare normale expansie 2ou worden gestuit 10. De huidige economische en staat kundige strekkingen autarkie en ver steviging van den Staat. De toekomst is aan de volkeren met een sterken» staat 11. D,e internationale noodzakelijk heid, als sluitstuk in het West Euro- peesch evenwicht 12. Verzwakking van Vlaamschen in vloed over Wallonië beteekent verster king aldaar van Franschen invloed, tot grooter gevaar voor de Vlaamsche cul tuur en het bestaan van een federalen staat 13. Gebrek aait historisch precedent van inrichting onzer gewesten op fede ralistisch slandpunt. De Belgische een heid bestond reeds in latenten vorm sedert verscheidene eeuwen 14. Het federalisme zou de provineia listische geest doen heropflakkeren 15. Gebrek aan buitenlandsch voor beeld, want noch in Duitschland, noch in Oostenrijk, noch in Zwitserland,noch in Amerika vindt men het weer 16. Het feit der Brusselsche agglome ratie 17. De federalistische strekkingen bieden geen volledige oplossingen het taalprobleem blijft bestaan voor de ge meenschappelijke diensten leger,hoo- gere rechtsmachten, belangrijk ge deelte der financies, openbare werken Post, Telegraaf, Telefoon en Verkeers wegen. In de veronderstelling dat het toegepast werd, zou het niet 'kunnen werken zonder wederziijdschen goeden wil van Vlamingen en Walen 18. Experimenteel argument tegen federalisme de autonomie onzer pro vincieraden heeft tot geen Vlaamsche concentratie geleid, al was bet maar op' een beperkt cultureel terrein. In het verleden zijn de Vlaamsche ge weslen politiek en administratief steeds gemengd geweest met andere taalgroe pen. Er schijnen geen taaigeschillen hebben bestaan. De huidige taalwetgeving hoe onvol ledig wellicht ook, en hoe slecht ze ook wordt toegepast, toont aan dat in die lijn de oplossing ligt. Het is nog te vroeg om reeds nu een oordeel te vellen over hare doelmatigheid, doch alles duidt er op dat de oplossing in dien zin moet gezocht worden. D,e Vlaamsche Kamergroep' en de Kath. Vlaamsche Landsbond hebben zoo even in enkele punten aangeduid wat er bij de Vlaamsche wetten nog moet wor- den bijgevoegd. Dit dient goedgekeurd. Decentralisatie. We denken bovendien dat een admi nistratieve hervorming, noodig is, in den zin van decentralisatie gepaard mei de versteviging van den eenheidsband door de tweetaligheid der hoogere ambtena. ren. Die wensch van decentralisatie wordt ten allen kante geuit. Het is echter tijd dat van Vlaamsche zijde de zaak ern. slig worde bestudeerd, met hel. oogmerk niet uitsluitelijk Vlaamsche mïsloe standen uit te roeien, maar ook en voor namelijk aan 's landszaken een voor beeldig beheec te bezorgen. Tegen de vervolmaking, van de be staande taalwetten voert «Nieuw Vlaanderen» aan, ter verdediging van zijn federalisme 1. Taalwetten worden niet toegepast 2. franskiljonsche benoemingen gedaan tegen de wetten in 3. weisverkrachting door Brussel 4. gebrek aan buiten, landsehe politiek waar rekening wordt gehouden met den aard van 't Vlaam- ache volk 5. uitschakeling van Vlaam schen invloed in de Koloniale politiek. Buiten punt 4 buitenlandsche- politiek en punt 5 Koloniale politiek, waar men tot op heden moeilijk zeggen kan dat er reeds een bepaalde Vlaamsche opinie toestaat betreffende die punten, kunnen de andere samengevat worden in puilt l de taalwetten worden niet toegepast.E: gebeuren dagelijks wraakroepende over tredingen, akkoord, maar er is een af stand tusschen die zelfs overtalrijke misbruiken, en het algemeene de wet wordt niet toegepast». Want laten we toch rechtzinnig zijn de overtredingen vallen op, en worden aan de kaak ge steld over de gevallen waarin de wet wordt toegepast wordt natuurlijk niet gesproken. Maar toegeven dat in het algemeen de Vlaamsche wetten niet worden toe; past, blijkt hieruit dat al de argumenten welke voor den eenheidsstaat pleiten, vervallen 1 Het «argument, massu»' der nationa listen was steeds gij minimalisten zult nooit de vereischte meerderheid kunnen bereiken voor het bekomen van Vlaamsche wetten, want nummeriek zal een Waalsclie, Brusselsche en ver- franschte meerderheid van volksverte genwoordigers dit steeds kunnen belet ten. Volgens hen kan de Vlaamsche kwestie alleen opgelost worden door een Staatsgreep. Dit was de toon in de eer ste jaren na den oorlog. Wanneer bet, dan bleek dat door het rusteloos ijveren van de flaminganten in de staatspar. tijen er toch brokje voor brokje een taal wetgeving ontstond, dan verlegden eenvoudig hun stelling en hielden vo-i dat, in geen geval de Vlaamsche wetten zouden worden toegepast. Er was im. mers «de slechte oneindigheid van het Vlaamsch Belgicisme» en volgens den schrijver van die destijds beruchte ITr'o- chuur, de h. R. Van Genechten, was het bewijs hiervoor gelegen in het feit dat «Wanneer dus de Vlaamsche Belgiïcis. ten een oplossing van het Vlaamsche taalvraagstuk willen geven, zullen zij naast een uitbreiding der Vlaamsche taalwetgeving (wet inzake de diviele rechtspraak, het onderwijs, enz.) voor een afdwingbaarheid van de door die taalwetgeving gewaarborgde rechten moeten zorgen, door de uitbouw eener administratieve rechtspraak. Wanneer het biertoe wilde overgaan zou het Vlaamsche Belgicisme echter in conflict komen met de eigen demo cratische grondslag. Juist omdat het vanwege de grondslag, waarop ziljne rechtsopvatting berust de souvereini Parijs, 26 Nov. Dinsdagavond heeft de h. Laval, voorzitter van den minis terraad, een belangrijke radiorede ge houden over den financieelen toestand en de maatregels door het kabinet ge troffen. om den frank te verdedigen. Spreker besluit als volgt De regee. ring wil haar politiek van bezuinigingen voortzetten zilj is ten stelligste tegen, stander van devalvatie. Het parlement zal uitspreken. De minister behandelde dan enkele vraagstukken van binnenlandsch belang en deed beroep op alle Franschen, opdat meer verdraagzaamheid en betere ver standhouding het land sterker zouden maken. D.e h. Laval eindigde met het' stand punt van Frankrijk uiteen té zetten te genover den volkenbond en het Ilali- aansch-Abessynisch geschil, de betrek kingen met Engeland en met Italië. Hij sprak zijn diepe overtuiging uit dat,het oogenblik gekomen zijnde, men niet te vergeefs beroep zal doen op den geest van verzoening van. h. Mussolini. Ik heb er aan gehouden, zegde Jen slotte de minister, den dag voor de ope ning- der Kamers, U te zeggen wat de regeering gedaan heeft om den frank en den Vrede te verdedigen. Zware verant woordelijkheden. drukken op ons. Ik, ben bereid ze verder te dragen, op voorwaar de dat de Regieering over het noodige gezag beschikke. Maar met alle Fran schen zie ik met vertrouwen de toekomst 1 in. Wetsvoorstel in de Kamer. De heer Rob. De Man heeft Dinsda in de Kamer een wetsvoorstel ingediend tot «bescherming van de openbare zede lijkheid, togen het gevaar van verderfe lijke werken uit te geven, uit te stallen, te verkoopen en dezelve op te voeren.» In de toelichting lezen wij i Ondanks den krachtdadigcn veld tocht door den minister van Justicie tegen den verkoop van onzedelijk druk werk, aangekondigd bij de bespreking in zijn begrooting in 1932, zien we^ de vloedgolf van pornografische -schriften heftiger- dan ooit opslaan. Die openbare opinie wordt, niet ztfn. der reden verontrust over de schaamte loosheid waarmee de laagste mensche- lijke instincten worden uitgebuit door gewetenlooze specblanten, die het vleien en ophitsen van de meest-tegennatuur. lijke neigingen tot een handelszaak ma. ken. De openbare opinie wil reageeren en eischt terecht van" de wetgevende macht, dat zij haar de noodige middelen daartoe ter hand stelle. Met het inzicht daaraan mee te helpen, hebben we het noodzakelijk ge oordeeld, terug het wetsvoorstel neer te leggen dat door onzen collega I. Sinzot ter vergadering van 2 Juli 1929 ten bureele der Kamer werd neergelegd en dat voor doel heeft de beschermin teit van het volk, onmogelijk, zonder in] van de openbare zedelijkheid tegen hel een vierkante inconsequentie te verval- gevaar van verderfelijke werken uit te len. kan ijveren voor den uitbouw eeener geven, uit te stallen, te verkoopen administratieve rechtspraak, die het an. derzijds, om zijne oplossing van hel Vlaamsch taalprobleem vastheid te ge ven, noodzakelijk behoeft-, berust het Vlaamsche belgicisme op een innerlijke tegenstrijdigheid die de strijd die het voert, maakt tot een slechte oneindig heid (BI. 41-42)'. Het kan nog betwist worden of er eon «uitbouw der administratieve recht spraak uoodig is om de toepassing af te dwingen der Vlaamsche wetten, doch aangenomen dat het zoo is, dan zal de h. Van Genechten moeten toegeven dal zijn argumentatie gansc-h te niet wordt ge daan zoodra de wet op het aangekon digde «Hof voor betwiste administratie ve zaken zal tot stand gekomen zijn,en dit is eene wet welke door de staatspar tijen niettegenstaande het fameus be ginsel van de souvereini teit van het volk zal worden voorgedragen. D,il toont onvoldoende aan, wanneer de nationalisten iets anders willen le veren dan zwaardreunende woorden- en gevoelsargumenten, doch met een wetenschappelijke argumentatie voor den dag komen, de feilen hen spoedig in het ongelijk stellen. T Vervolgt, dezelve op te voeren EEN -LOGENSTRAFFING VAN ITALIË. Berlijn, 26 Nov. D,e Italiaansehe legatie deelt mede dal alle berichten uit Abessynie nopens het buit maken van 24 Italiaansehe tanks, het sneuvelen van 4000 Italianen, de herovering van Moe-J sahil en zoovele andere berichten vol strekt moeten worden tegengesproken. Ook de herovering van Gorabai door de Abessyniers is een verzonnen feit. Rome, 26 Nov. Ufc de mededeeling van maarschalk de Bono blijkt, dat steeds schermutselingen plaats hébben op den Italiaausehen linkervleugel in het Tigregebied evenals in het Tembien. gebergte. Verder heeft de «bambaros» Tcdla Fanta die zich aan de Italianen oiiller- wierp, sterke afdeelingen Abessiniers verslagen ten noord-westen van Maka- la, op de Weri, een bijrivier van de Tak kade. Op' het front van Somaliland heeft generaal Graziani een sterke afdeeling Abessiniers achteruitgeworpen 100 km. ten noorden van Dolo. Dzljiboeti, 26 Nov. Volgens berich ten van de grenzen, bezetten de Italia nen thans stellingen voor Gombortoe- leh, na gevechten, die talrijke dooden en gewonden gekost hebben aan de Abessiniers. Het beheer van de Fransclie spoor wegmaatschappij zou de Abessiniers gevraagd hebben bet vervoer per spoor weg van troepen en gewonden té vermij den, daar men vreest, dat de Italianen anders de spoorlijn met bommen zullen bestoken. i Men gelooft, dat. binnen tien tot vijf tien dagen een groote veldslag zal be ginnen op het zuidelijk front. DE ITALIANEN HEBBEN GORAHA1 EN GUERLOGUBI ONTRUIMD. Addis-Abeba, 26 November. De re- geering BEVESTIGT dat de Italianen Gorabai en Guerlogubi, op het Ogaden- front- hebben ontruimd en de wijk heb ben genomen naar Wal-Wal en ,War- dair. De Abessynische troepen bereiden zich voor om de twee eerst genoemde steden terug te bezetten. HET ITALIAANSCH LEGER COMMUNIQUÉ Maarschalk de Bono heeft geteregra- fieerd Op het front heeft het eerste legerkorps eene kolon nationale troepen en Erythreesche soldaten eene verken ning gedaan op de linie van Chelicot en Gallet. Op liet front, heeft het tweede leger korps, terwijl het de herinrichting vol eindde van den politieken militairen toe stand van de streek, ook regelmatige garnizoenen ingericht en ook politieke bureelen georganiseerd in de belang rijkste localiteiten. Detachementen der divisie van Gavia- na hebben Enda Michael en Zongui be zet, ten Zuid-Oosten van Adoua, terwijL zij tevens de verbinding hebben daarge- steld tusschen de Zwart Hemden en de Erythreesche manschappen der garni zoenen van Tzahma en Nadir. Erythreesche troepen en onregelmati ge benden hebben thans formeel en sterk de bijzonderste straten bezet van Taccaze ten Zuiden van de Scire streek. D.o luchtmacht gaat steeds voort, met verkenningen te doen te Tembien en. naar den kant van Amba Alagi. DE OUD-KEIZER VAN ABYSSINIE OVERLEDEN. Een telegram uit Addis Abeba aan I). N. B., meldt, dat de niet gekroonde öud- keizer van Ethiopië Lidj Yassoe, aange tast door longontsteking, op 25 Novem ber, in zijn verblijf te Garamoelela ge storven is. Sedert 1932 leefde hij daar in ballingschap. In September 1916 werd Lidij Yassoe van zijn rechten vervallen verklaard door de hooge ambtenaren en de geeste lijkheid, daar hij voor de Orthodoxie go. wonnen was. Na zijn afzetting trok hij zich in de woestijn terug en richtte er een opstand in. Hij werd echter versla gen. De keizer en de hooge ambtenaren van het rijk zullen aan de begrafenis plechtigheden deelnemen. EEN SPOEDIGE REGELING NOODZAKELIJK jD« Indruk te Londen. Londen, 26 Nov. Volgens den diplo- matieken medewerker van de «Morning Post» is een ontspanning in den inter nationalen toestand ingetreden, ten ge volge van de verdaging van het uitvoer verbod van petroleum en befTzine-. Men hoopt dat die ontspanning tot onderhandelingen over een algemeene regeling zal kunnen leiden, want indien de oorlog lang duurt is er geen regeling te verwachten dan na de volledige in eenstorting van Italië. Deze zou te Lon den zeer geducht zijn. om den weerslag bij de stabiliteit van Europa. Daarom wordt een spoedige oplossing gehoopt. Er zijn aanwijzingen dat de huidige besprekingen tusschen deskundigen Ie Parijs, stilaan omgezet worden in di plomatieke besprekingen. De «Daily Telegraph» verneemt uit Rome, dat men in militaire kringen al daar de meening toegedaan is dat liet uitvoerverbod van petroleum cn benzine, na zes of acht weken een einde zou stellen aan den oorlog. Men verwacht* er dan ook dat Laval alles zal doen wat in zijn macht is opdat die maatregel niet toegepast worde, maar het komt erop aan de Britsche regeering te overtuigen. Die «Times» en de «Manchester Guar dian» oefenen scherpe 'kriliek op het initiatief van Laval, inzake de verda ging der bijeenkomst in het Ordenmgs- komiteit. Dinsdagnamiddag zijn de volksverte genwoordigers in algemeene vergade ring bijeengekomen. Oud-minister Heyman opent in hel Nederlandsch de discussie over de her ziening van het Kamerreglement. Nadat do redenaar heeft geëindigd weerklinkt van uit de tribune de kreet Vive ritalië. Een inwoner van Herstal had het gewaagd in de Kamer uiting te geven van zijn verontwaardiging tegen over de houding van Belgie inzake het Italiaansch-Abessynisch geschil. Het debat dat na het incident voortgezet is, werd onderbroken daar de Kamer te stemmen heeft over de dagorde inge diend tengevolge van de interpellatie van h. Jennissen (lib.) De houding der rcgcering in de kwestie der sancties te gen Italië wordt goedgekeurd door 128 stemmen tegen 5 en 22 onthoudingen. BELANGRIJK BERICHT De aankondiging van de uitgave, van een volledig adresboek met nieuw plan der stad Aalst, en de oproep tot adver tentie- werden buitengewoon sympathiek onthaald in de ïndus-trieele en commer- cieele wereld van Aalst. Inderdaad meer dan, 125 inschrijvingen voor een aan kondiging kwamen op1 ons bureel bin. nen. We zouden aan onzen plicht te kort komen indien we niet een welgemeend dankwoord toestuurden aan al de fir ma's die reeds inschreven, omdat' ze onze pogingen ges-teund, en ons in de gelegenheid gesteld hebben onbevreesd aan het adresbo-ek voort te werken om het tot een goed einde te brengen. Mochten er soms nog nijveraars of neringdoenden zijn die een aankondi ging in het adresboek wensehen te plaatsen, maar hiertoe hunne inschrij ving nog niet inzonden, dan raden wij hen aan zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met het bureel van «De Volksslem». Het bedrag voor oen reclame, dat vast gesteld is op 100 fr„ zal geïnd worden wanneer de adverteerders de proef van hun aankondiging zullen nagezien en goedgekeurd hebben. Wij hopen met het adresboek klaar Ie komen in 't begin van Januari 1936. Onmiddellijk zal dan aan de titularissen met Een winnend nummer werd tweemaal uitbetaald. Daar het nummer 3091 onlangs uit-i gekomen was bij de laatste trekking der, loterij van de Tentoonstelling te Brus sel, zoo heeft de bezitter van het biljet 309, verkocht te Elouges, hetzelve ver- valscht door er het cijfer 1 aan toe te, voegen en het vervolgens ter uitbetaling aan te bieden. 't Is bij het. nazicht dat men vaststelde tweemaal hetzelfde nummer le hebben uitbetaald. Het parket van Bergen heeft een on derzoek ingesteld over deze zaak van vervalsching, gebruik ervan en verduis* tering. Daarna gaat de discussie haar verde ren gang. De hervormingsvoorstellen]van een aankondiging, een boek worden aangenomen en de zitting wordt plan gratis bezorgd worden, te 17 u. 15 geheven. DE UITGEVER. Het eenig artikel van het besluit van 24 Mei 1933 wordt vervangen door de volgende bepalingen Op de voordracht van den minister van Verkeerswezen kunnen, onder de door hem te bepalen voorwaarden, de inspecteurs, controleurs en ontvanger» der openbare autobus- en autocardien- slen, op de diensten waar zij hun ambt uitoefenen worden belast met het vast stellen bij processen-verbaal die gelden lot bewijs van het tegendeel, van de overtredingen van de politiereglementen betreffende de exploitatie dor openbare autobus- en autocardiensten.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1