De laatste Lotgevallen van Robert en Bertranil Vei woeste Gewesten IS2I De REGELING van het VERKEER Het gaat goed in de Wereld Een lang aanhoudende Verstopping, die haar Meester vindt Ouderdom bestaat niet.. Verkeersongeval te Oude-God Bandïetenstreek te Putte Door zijn paard gedood te Wevelghem Ongeval te Leuven Bezit U uw geluks- envaloppe 2 December. H. Paulina. Samen met deze heilige vereert men Eusebïus, Mareellus, Hyppólitus, Maximius en nog andere, -die allen als slachtoffer vielen van den christenhaat van Valerianus, keizer van Home (Ille eeuw); 3 December. H. Franciscus. P,e_ ze patroon van de missies trok als Je zuïet in 1541 naar Indie om er hel Evan gelie te prediken. De snelle gang der be keeringen die hij bewerkte herinnerde aan den lijd der apostelen. Hij stierf in 11552. Weekstaat der Nationale Bank. De weekstaat van de Nationale Bank van Belgie op 28 November toont aan dal de goudvoorraad met fr. 163.069.000 is aangegroeid, zoodat hij eene waarde Vertegenwoordigt van 17.400.528,797,83 'fr. en het dekkingsprocent op 66,76% neerkomt. De biljetten in omloop bedragen fr. 20 792.070.000 en de loopende rekenin gen der particulieren fr.5.061.142,368,67 tegen respectievelijk fr. 20.697,176,800 en fr. 4,921.896.446,15. In het geheel beloópen de onmiddel lijk opeischbare verbintenissen op l'r. 26.064,305,744,25. De portefeuille met wissels op België en met goudwaarde op het buitenland, ten bedrage van fr. 6.819.615,214,14, nam met fr. 74,800.000 toe, terwijl de voorschotten op Belgische publieke fondsen ten beloope van 551.134.481.59 fr. met 4.600.000 fr. afnamen. Op de Mechelsche groenten markt. "Vanaf heden Maandag wordt de nieu we halle der Zandpoortvest voor den grooten verkoop gesloten. Alle groenten zullen vanaf voornoem den datum terug enkel en alleen ver kocht, worden in de oude overdekte markt van het centrum (Botermarkt) en wel op volgende uren Te 14 uur voor de porei en den sel der; te 14 u. 15 voor de spruiten te 14 u. 30 voor het fruit: te M u. 40 voor allerlei groenten; te 14 u. 50 voor de tomaten en te 15 uur voor het witloof en de salade. De werklcozenkaravaan te Leopoldvil- ïe aangekomen. Donderdag avond zijri de overblijvende van de karavaan der Belgische werkloozen die per fiets naar Congo wou, per trein te Leopold- ville aangekomen. M. Rosa, territoriaal-beheerder, heeft zich voor hen met het, vervoer van hun reisgoed bezig gehouden. Logies werd hen gegeven in onbewoonde huizen toe- behoorend aan de Kolonie. Het ministerie van Koloniën heeft aan de overheden aldaar bevel gegeven al het mogelijke te doen om ter plaats werk te vinden voor die moedige kerels. De ongeduldige. «De Volksgazet, dringt nogmaals aan bij de regeering om «ernstige tegemoetkoming» aan ha re eisehen. Deze laatste betreffen aller lei openbare werken in het Antwerpsche, en gelden dus kameraad Minister P.e Man. Wij denken dat zoowel de socialisti sche ministers als de roode pers stille vens aan beginnen in te zien dat kriti- keeren en eisehen stellen in de opposi tie iets heel anders is als ierereen kon tent stellen en de eisehen inwilligen wanneer men regeerin'gspartij geworden ös. doop AUCTOR 9de Vervolg. HOOFDSTUK V. Van twee koetsiers. up de vitrien was een vuurrood dier geschilderd, dat tot de voorhistorische monsters scheen te behooren en ecu .soort nijlpaard met ezelsooren en lange pooien te wezen. In even vuurroode letters was onder dit gedrocht te lezen «In den rooden Ezel De herberg was een tiental vierkante meters groot,; tegen eiken wand eene bank, voor die bank eene tafel, voor die 1afel een paar stoelen en, op den aeli- rfergrond, een loog met flesschen. Tegen den muur, plakkaatjes van drankslijters en sigarenfabrikanten. In den dag en 's avonds was de "her berg eenzaam en verlaten, want in de afgelegen straat had niemand lust om in den Rooden Ezel een glas bier te gaan drinken. Rond middernacht begon er leven in te komen. Als ge de smalle deur opende, zaagt ge. om te beginnen, niets dan rook en bet duurde een paar sekonden eer ge in dien pijp en sigarendamp mensche'lijke wezens kondt onderscheiden. Eindelijk scheen die nevel op te trek ken. of liever, konden de oogen hem doorboren, cn zaagt ge mannen aan de Verkoop in de vischmijn te Oostende. De totale opbrengst van den verkoop van verschen visch gedurende de ver- loopen week, bedroeg 1.397,920 fr., met Dinsdag het- hoogste bedrag, namelijk 496,788 fr. 50 c. Deze opbrengst kwam voort van 66 booten. Over 't algemeen was de visch goed verzorgd, maar er was weinig aanvoer van ronden visch; kabeljauw en schel- visch ontbreken totaal, op sommige da gen en 't is maar dank zij de groote massa aangevoerde vreemde visch, van deze soort, dal aan de vraag kan vol daan. worden. Wijting, bijna niet aange bracht, wordt aan ongelooflijke prijzen gemijnd. D.e markt was overigens zeer vast, behalve voor de tongen, die een gevoelige daling ondergaan. Een mededeeling van Minister De Man Door den Dienst van het Wegver keer van het ministerie van Openbare Werken en Werkverschaffing, werden volgende raadgevingen verstrekt aap de voetgangers, met hef oog op de regeling van het verkeer. 1. Ten einde de automobilisten *n staat te stellen geen geluidsseinen meer te geven, vertrouw niet meer uw oqreh, maar kijk uit uw oogen. 2 Steek de straat enkel aan de kruis punten over 3 Steek nooit schuin over, maai} al tijd loodrecht'op het voetpad 4 Stap recht door, zonder haast en zonder aarzeling 5 Bij een lichtsignaal of een verkeers agent aari een kruispunt, steek alleen over wanneer de doorgang veilig is .groen licht of arm uitgestoken in de verkeersriehting 6. Kijk bij het oversteken eerst links, dan rechts 7 Waar wegspijkers of witte ver- keersslrepen den overgang voor voet gangers aanduiden, steek over lusschen de strepen, 8. Blijf op het voetpad of op den vluchtheuvel om tram of autobus af te wachten. 9 Wanneer gij achter een tram door gaat, steek niet over het tweede spoor zonder eerst Ie kijken of de baan vrij is! 10 Help oude of gebrekkige personen over den weg, en laai de kinderen niet in het midden van de straat spelen 11 Geef blijk van vrijwillige tucht door ons te helpen bij liet bestrijden van hel slraallawaai en het verminderen van de verkeersongevallertJ De mensehen worden hoe langer hoe wijzer. Gelooft gij het niet Zie maar oorlog in Azie, waar Ja pan in China steeds meer en meer bin nen dringt: oorlog in Afrika, waar de Italianen de zwarten willen beschaven, met kanonnen en bommen oorlog in Zuid-Amerika, in Brazilië, waar de kom- mnnisten willen baas; spelen. En overal elders opdrijving der be wapening, om den vrede te dienon Welk een liefelijk en prach tig succes vóór de duivélsche werking van 't liberalism, 't socialism en 't communism, die óp alle wijzen de liefdelecr van Jezus onzen Goddólijken Zaligmaker, bestrijden en bevechten De leiders dier gevloekte dwaalleorin- gen wezen er fier op Intussphon lijden en zuchten de slachtoffers... twee tafcis gezeten, waarrond andere bezoekers der herberg in een halven kring stonden. Hot waren meestal kelners dor gróoie koffiehuizen. Er werd met de kaart gespeeld voor grof geld, en door de omslaauders op het. spelen gewed, insgelijks voor grof geld. En 'f gebeurde dikwerf dat er hevig gekrakeeld, zelfs.geovchten werd, terwijl andere nachten de eene flesch champa gne na de andere oritkurkt werd. Achter den toog stond de haas, een klein ventije, op wiens .gelaal nóóit een spier vertrok, die immer zijne sleenen Goudsche pijp niet langen steel in den mond had, en die slechts op den toog legde en daar achter uitkwam, om de klanten le bedienen. Spreken deed de baas nooit. P.at was zijn groote verdienste. Zoo behield hij dan ook al zijne klam ten en kreeg langzamerhand geld ge noeg in zijne kasl, om aan hel rentenie ren te gaan denken. Het was daar, in die herberg, dat Jan. de koetsier van mevrouw van Slewa-ng gewoon was zijne nachten te slijten. Hij was een hartstochtelijke speler en werd weldra in den kring der gevCone klanten toegelaten, omdat hij immer veel geld op zak had en zoo gemakkelijk twinlig als één frank waagde. Eenen avond kwam een man, het ge- laa't. glad geschoren, in het zwart ge kleed, rond middernacht In den roo den Ézel en plaatste-zich bij de man nen, die rond de tafel stonden,, waar Jan do koetsier roet een paar makkers aan het spel was. Zij had aan alle behandelingen weerstaan. T-Is een echte pverwinningsbulle- tijn» door dezen man gezonden «Ik ben gelukkig te verklaren, schrijtt hij, dat de Kruschen Salts een hardnek-' kige verstopping die tot dan toe aan alle andere pogingen had wederstaan, heb ben overwonnen. De kleine dosis, lede ren morgen nuchter genomen wordt ge volgd van regelmatig uitwerksels. Mijn zenuwrpijnen zijn verdwenen en mijn buik is vrij. Nu dat ik van allen kommer ontlast ben, ga ik overal, blij en licht, mijn eigen geschiedenis aan al dezen die last hebben in de ingewanden verhalend. M. G..., le S... 'Kruschen een' Wetenschappelijke combinatie van de aati óiis organisme meest nuttige zouten is het tegen overgestelde van een brutaal en dras tisch bevrijdend middel 't is een vol maakt regulator, -een zaclHe en gevaar- loozc prikkel voor al óilzé üitdrijvings- organen lever, nieren, darmen. Onder den druk van de kleine d'agelijksche dosis» werden alle- overblijfsels van de voeding en de spijsvertering uitgescha keld. Weldra bemerkt gij dat uwe ver stopping haar meeseer heeft gevonden, en dat gij uw gezondheid herwonnen hebt. Kruschen Sails in. alle apotheken 12,75 fr. de flcscl), ,£2.00 fr. de groote flesch (120 «kleine dosissen» inhou dend). Frankrijlt en on.® Witlc3of P.e Fransche grocnlenkweckcrs1 zou den bij hunne regiering aangedrongen hebben om den invoer van witloof in Frankrijk te doeh köntingenteeren en aan een taks van invoervergunning te onderwerpen. Witioqf is anders een van de Belgische prodivkten, welke bij den invoer ïn Frankrijk Riet gekontingen- teerd zijn'. Wat overigens logisch is, aangezien er in Frankrijk zelf geen wordt voortgebracht; Anderzijds wordt witloof er alleen uit Belgie ingevoerd, zoodal de bcperken<iet..roaalregelen waar van thans.sprake zouzijn, alleen Beigie zouden treffen. Er is zelf meer in Rel Fransch-Bel- gisch handelsverdrag ia, er uitdrukke lijk vo.oj'zien dijt de tolrechten op het witloof niet zouden verhoogdworden. Dat die inkomrechUn thans vergun ning?'«aks .zouden gedoopt worden in plaats van tolrechten,5'verandert niets aan den toestand zelf) Indien zooiets toegelaten is, dan zóu' Belgie ook een taks op' de builenlandsche bladen kun nen hebben, onder den haam van invoer vergunning. wanneer Sint-Niklaas moet gevierd worden. En toch, als: speelgoed en lek kernijen het geluk uitmaken van de klei nen, en kostbare voorwerpen de voldoe- ning. van de grooten, is er een geschenk dat iedereen tevreden stelt: een biljet van de Koloniale Loterij, welke op 14 December a.s. zal uitdeelen onder de houders van biljetten (grijze) van dc XIYe snede, 15 millioen in 62,343 loten, waarvan 10 van tOÓ.OOO fr., twee van een millioen en een groot lot van twee en half millioen. Na een paar stónden te hebben toe gekeken, vroeg de "aabge'kómene Mag ik ook wedden Niemand antwoordde. Allen keken den indringer aan. Wat hebt ge mij zoo aan te kij ken vroeg deze op- zeer ruwen foon. Een vraag is een antwoord waard. Zegt ge neen, dan is 't ook goed. Een der spelers sprak Wed als ge wilt. Ieder is hier vrij te doen wat hij wil,als. hij een eerlijk man is. Eerlijk Dat ben ik... Ik zet vijf frank op mijnheers hand. Hij duidde den koetsier aan. Jan won. Tien, frank op uw; hoofd, zei de vreemdeling. D,o koetsier won Opnïpuw. Eenige oogenblikkWft later stond een der spelers, die geeii róoden duit meer bezat, van de laf el op, en de onbekende nam zijne plaats in. Een half uurtje daarna had de koet sier van mevrouw van Slewang een paar honderd frank van den vreemdeling af gewonnen en slaakte deze laatste het. spel. Twee honderd op den kop, zeido hij, dal is genoeg. Morgen is er nog een dag-. Jan de koetsier theeft ze weer bin- nengedaan vandaag, zei een der om- staanders. Hij heeft meer geluk dan een a 11e- mans jong De koetsier slond insgelijks recht. Daarom zal ik dan vandaag hef. ge luk aan de anderen overlaten, sprak hij. Eij zich lot den onbekende wendendea Een lot van 500.000 frank. Zaterdag heeft-, in de Nationale Bank te Brussel, de 120e trekking plaats ge had van de lotenleening 4 t.h. 1921, voor de Verwoeste Gewesten. -- - Een lot van 500.000 fr. is gewbnnen door ReekS' 179.076, n. 4. De 19 andere obligaliën van de reeks en de 20 van de volgende-reeksen zijn terugbetaalbaar met 250 fr. 124 353 2990 3308 5213 5756 5769 8388 8487 10699 11263 11426 11454 14747 15038 15561 Zondagavond, rond 5 uur, greep te Oude-God, bij Antwerpen, een vreeselijk verkeersongeval plaats. Het gebeurde op de Statielei, juist, op hel oogenblik dat een groote menigte de daar gelegen kinemazaal verliet. Commandant De Pauw wilde samen met zijn echtgenoote de straat overste ken achter een autobus die van Antwer pen naar Lier rijdt, toen uit tegenover gestelde richting een luxe-auto, gevoerd door een genaamde D„, uit Berchem, kwam aangereden. Hij had blijkbaar de voetgangérs te laat opgemerkt en trompte nog, doch een ongeluk was niet meer te vermijden. Beidén werden met geweld ten gronde geslingerd. De politie kwam onmiddellijk ter plaatse en Dr Sehotte, die de slachtof fers onderzocht, kwam tot de vaststel ling dat commandant De Pauw het schouderblad en verscheidene ribben werd gebroken. Zijn echtgenoote liep een schedelbreuk op en droeg verwondingen over .ganseh het lichaam. Beide slachtof fers werden bilj hoogdringendheid naar het militair hospitaal te Antwerpen overgebracht. De toestand der vrouw is zeer beden kelijk. Zaterdag avond, terwijl de echtelin gen J. B. Van Hoos, pachters, 65 en 70 jaar oud, wonende te Putte, 's avonds te eten zaten, werd de deur opengestooten en drie gemaskerde kerels vielen binnen. Onder bedreiging van een revolver werden de pachters gesommeerd de plaats aan te wijzen waar hun geld ge borgen was. P,e echtelingen Van Hoos, die geen geld in huis hadden, konden de bandieten geen voldoening geven. De schurken zochten heel het huis af doch werden gestoord, daar de buren die kwamen opzetten. De boosdoeners slaagden er jn de vlucht te nemen. Hun signalement werd overal rond gestuurd. Zondag morgen rond 6 uur, waren de huisgenooten van M. Henri Heydens, 57 jaar, schepene, lid van den gemeente raad, namens de Christ ene Werklieden partij, verwonderd over zijn lang weg blijven. Heydens van de mis komende, was naar den paardenstal gegaan om het paard te verzorgen. Zij gingen zien en vonden hem levenloos ten gronde lig gen. Een geneesheer aanstonds ontbo den kon slechts den 'dood vaststellen, veroorzaakt door een geweldigen stoot van het, paard, waardoor mogelijk Hey dens tegen den muur geworpen werd. De dood moet oogenblikkelijk geweest zijn. sprak hij Mag ik u op een glas champagne uitnoodigen Het kan van uwe cen ten af. Dat weiger ik niet. De twee mannen namen aan de ande re tafel plaats. Nieuwe spelers hadden de kaarten opgenomen en de aanwezi gen gaven op het tweetal geen aandacht meer. Ik heb u iets te zeggen, zei de vreemdeling op halfluiden loon tot den koetsier. Zeg op. iHier niet. Waarom niet Het zijn hier allen goede kameraden. 't Betreft het spel. D,at. is niets. Uwe kaarten... Hé Uwe kaarten... We zullen er elders een gaan kra ken, vriend, zei Jan luid... Hij betaalde den patroon, en verliet de herberg, gevolgd door den onbekende. De koetsier scheen nu opeens haast te hebben om den Rooden Ezel te verlaten. Ik zal maar recht op het doel af gaan, maatje... Gij speelt met valsche kaarten Ik Wat Gij Ge moet geen verontwaardiging loonen, beste kameraad, of u geen kwaad bloed maken. Ik ben langer in den stiel dan gij. Wat stiel Speel nu geene comedie. Ik bob destijds fortuinen gewonnen met valgeh le spelen. Dooo'e/ijke gasoilsnapping te Ganshoren In de Pastorijstraat, te Ganshoren* was men bezig voor de rioolleiding graafwerken uit te voeren, waardoor, zich" een defekt aan de gaspijpen moet hebben voorgedaan, die e.en ontsnap ping van het gas veroorzaakte. De echtgenooten Desaegher, wier hui* aan de werken gelegen is, en die in een benedenvertrek sliepen, werden Zondag morgen omstreeks 10 uur, verstikt in. hun kamer aangetroff en. Alle pogingen om de vrouw tot het bewustzijn te brengen, bleven vruchte loos; zij was reeds bezweken. Haar echt genoot die nog teekenen van leven gaf werd naar het Brugmanngaslhuis over gebracht. Zondag namiddag rond 13,40 u., toen de aulobus van den vervoerder Isidoor Borremans, wonende te Lembeek-bij- Halle, met, een 30-tal voetbalspeler& van de «Cercle Sportif» .van Halle door de H, Geeststraat 'te Leuven reed, werd de au tobus niet geweld aangereden door de auto van den houthandelaar Hubert P,e Keyzer, wonende te Heverlee en ge voerd door een vriend L. Dewit. De auto De Keyzer reed de autobus aan de linkerkant aan. D,e autobus sloeg om op hét rechtervoclpad der H. Geest- straal, waar juist de 75-jarige Henri Willem SchoonjanSj wonende H. Geest straat, n. 91 kwam aangewandeld. De ouderling werd tegen den muur en op den grond geslagen den schedel ingedrukt, moet op slag zijn gedood ge weest. De hersenen puilden uit het hoofd Spoedige hulp were! geboden de poli tie en 't, Parket opgebeld en al spoedig waren de magistraten ter plaatse, waar een onderzoek werd ingesteld. Het lijk' werd na een vluchtige schouwing in het huis van Schoonjans binnengedragen. Wc hoorden ter plaat se twee verschillende versies over de oorzaak van het ongeval waarover het onderzoek thans loopt en aldus- daardoor zal moeten worden uitgemaakt. De autobus werd de linkerflank inge- beukl en de auto P,e Keyzer werd langs voor beschadigd. Niemand, noch van de autobus, noch van de heerenauto werd g( v.ond. Is U onlangs Jn het magazijn van een wederVerkoopei* van radiotoestellen ge weest Het is de moèite waard, zelfs wanneer TJ niets te koopen hebt. Inder daad, zooals het aanplakbiljet aanduidt hetwelk in de vitrine der belangrijkste wedcrverkoopers geplakt is, reiken de ze aan hun klienten geluks-euveloppes uit. 10.009 dezer enveloppes ge ven recht op een geschenk, hetwelk zoowel een eenvoudig aandenken als een radiotoe stel van groot merk kan zijn. Alle enve loppes bevatten Let regiement van een origineele en eenvoudige wedstrijd waar aan voor 30.000 frank prijzen toegekend wordt. Deze prijzen bestaan namelijk uit de volledige reeks der Philips'toestellen voor het seizoen 1935/36 en een veertig tal elektrische klokken. De deelneming aan dezen Grooten Wedstrijd is absoluut kosteloos en, daarenboven kunnen meer dere prijzen behaald worden, hetgeen de aantrekkelijkheid van den wedstrijd nog verhoogt, Jan keek den vreemdeling doordrln. gend aan. Wie zijt gij vroeg hilj dan. Jef Pothans... Wat raakt u dat Ik heb u dadelijk in 't snuitje gehad. Waarom hebt ge dan voortge- speeld Ik wilde zekerheid hebben. En hebt ge die nu Volkomen. En als ik nu eens zegde Ge liegt Dan zou ik u onbeleefd vinden en toch mijne zekerheid over uw valsch spel behouden. Weer keek de koetsier den onbekende doordringend aan. De man beviel hem. Zijn gelaat zegde niets kwaads. Ik zal uw geld teruggeven, zei hij eindelijk. Dat hoopte ik. En ge komt niet méér in den' «Rooden Ezel Integendeel. Gij weet dat ik valsch speel. Ik zal met. de andere komen spe len nog valscher dan gij. Ik ben er meer bedreven in. Ge zult dat zien. Hier gaan we binnen. Ik wil met u een partijtje spelen om uwé kunst ie be wonderen. Opperbest. D.e onbekende, of liever Jef Pothans, wist zoo behendig de gevraagde kaarten door valsche te vervangen, dat hij de bewondering van Jan afdwong. rGe zijt een knappe kerel, zei dezeü laalsttL-rr 'Als wij samen werkten, wó waren rijk og korten tëtjcL Vervol gU

De Volksstem | 1935 | | pagina 2