Brand te Antwerpen De laatste Lotgevallen van Robert en Bertrand LIEBIG Een smeekschrift der A.C.J.B. Verbond der Katholieke Vereenigingen en Kringen Oplichting van 25 miilioen Lei in Rumenië Een auto rijdt in het Kanaal tusschen Budel en Loozen Werkongeluk teMechelen Verkeersongeluk te Mortsel kan Een vervallen qiootheid Hel Nationaal Syndikaat an P. T. T. Z. en L. Er hebben verkiezingen plaats gehad voor de samenstelling van de paritaire kommissie in het ministerie Van Po si- Zeewezen en H. Barbara. Van deze hejli tnen niet den juisten datum van haar martelaarschap bepalen. Een feit staat Telefoon-, Telegraaf, fochter vast zij stierf voor haar ge- loef. Zij werd in een toren opgesloten, gefolterd met brandende ijzers en ten plotte onthoofd (III eeuw); Verlengde Radio-uitzendingen. -- Zooals aan de luisteraars van het Bel gisch Nationaal Instituut voor Radio- omroep beloofd, werd ter gelegenheid \an den dag van 3 November, zulten de uitzendingen van het N.I.R. binnenkort, op de beide golflengten 's Zaterdags en 's Zondags verlengd worden. Met ingang van 1 December zullen do uitzendingen 's Zondags aanvangen te 6,35 ure 's morgens om zonder onder breking voortgezet te worden tot 24 u. Bovendien zullen heel binnenkort de uitzendingen m den loop van den Zater dagnamiddag niet meer onderbroken worden. Overproductie van varkens in Dene marken. Door de nationale landbouw- commissie van Denemarken werd een besluit goedgekeurd, waarbij de inkrim ping van den varkensstapel voorzien wordt. Om de overproductie te keer te gaan zouden veertig duizend zeugen ge slacht worden. Luchtvaart. Graag trekken-wij de aandacht op een feit van bijzondere beteekenis, .na melijk de gevoelige nederlaag van het zoogezegd nationaal syndikaat, dat wij in duidelijke termen betitelen..he£.®°~ cialistisch syndikaat. Vergeleken met 1932, boekt - liet so cialistisch syndikaat een flink verlies: Van 14.272 stemmen valt het op 12.629 het zij in ronde cijfers een verlies van 1600 stemmen. Bij de afdecling- posterijen was deze achteruitgang bijzonder kenschetsend van 5671 stemmen op 4841 dus 800 stemmen minder. Het gevolg.is nu dat het socialis tisch syndikaat een zetel in de pari taire kommissie verliest van 5 op' 4 'vertegenwooi'digcrs. "Dat is wel i Zoo. moet hetsocialistisch clement overal" verdrongen wor.den. En dat kan, zoo wij maar willen Ejus, Vrienden, voorstanders van recht- en waarheid, gaat aan 'l werk. V/eg met het vergiftigend roöd ge doe Tegen de schunnige druksels Maandag heeft zich het hoofdbestuur der A.G.J.B., onder leiding .(van hun voorzitter, heer Harmei, en ;van haar proost, Mgr Picard, ten Paleize begeven, om een smeekschrift aan dehjKoning te overhandigen, door 50.597 j.ftnge lieden onderteekend uit het fr.anscfi-sprekend gedeelte van Belgie. De bladzijden met de-handt eek ens zijn in 15 lijvige boekdoelen samengebonden. Het. doel van liet smeekschrift is, tegen de openbare meening cn de openbare be sturen de zienswijze der .jeugd te verde digen, welke het wettelijk verbod eischt nog schunnige bladen en druksels te verspreiden. Tcrzelfdertijd hebben ook de vrouwe lijken leden der A.C.J.B. een eensluidend smeekschrift ten Paleize afgegeven, on derteekend door de leidstérs der Katho lieke Waalsche Vrouwelijke Jeugd m naam der 90.000 leden. Maandag morgend rond 4 ure, wer den polici-eagenten, op dienstronde in de Bonte Mantelstraal, te Antwerpen, een brandlucht gewaar, komende uit de richting der Oude Vaartplaats. Zij snel den onmiddellijk toe en bemerkten dat een radio-winkel, gehouden door M. Jo zef Somers.-in brand stond. De bewo ners werden gewekt en konden zich red den. Intusschen was de brandweer aan gekomen, die ruim een half uur heeft moeten werken om lvet vuur te blus- schen. De winkel is geheel uitgebrand. De schade is aanzienlijk. De aanstaande verkiezingen. De memorie van toelichting is.uitgedeeld voor het ontwerp houdende dat de.ver kiezing voor het vervangen, eenerzijds,, van de in funktie zijnde volksvertegen-_ woordigers' en senatoren en het vernieu wen, anderzijds van de huidige provin ciale raden, onderscheidenlijk is vast gesteld op de Zondagen 11 en 25 Okto ber 1936; de datum van de oproeping der nieuwe provinciale raden voor het benoemen van de door deze raden te verkiezen senatoren wordt op Donder dag 5 November 1936 vastgesteld. De oproeping der provinciale raden in gewone zitting, voor 1936, is op 1 Ju li vastgesteld. De provinciale raadsleden worden verkozen voor een termijn eindigend den 30en Juni van bot vierde jaar volgend op dat der verkiezingen voor de vernieu wing der raden. Zij zijn herkiesbaar. Keep Belgisch. De Federatie der Handels, cn Nijverheidskamers heeft een nieuw propaganda-pfogramma ont worpen ten ypordeele van het Koopt. Belgisch»'. Zij heeft de nijveraars en handelaars •aangezet spoedig en juist de vragen te beantwoorden van een onderzoek dat door het Ministerie van Ekonomische Zaken wordt ingesteld om over bepaalde en volledige gegevens te beschikken over het belang der verschillende bedrijfs takken van ons land. De uitslagen van dit onderzoek zullen ook dienen om de handelsovereenkoms ten met den vreemde te vergemakkelij ken. De aanstaande algemeene vergade ring der afgevaardigden van het Ver bond der Katholieke Vereenigingen en Kringen zal plaats hebben op Woens dag 4 December te 10 V2 nur stipt, in «Patria», Broeekslraat 23, Brussel. Dagorde Hervorming van den Staat (Besluiten). Daar de verslagen van Heeren Nol. bomb, Strüye en Velge niet besproken zijn geworden op 2 November te Kort- rijk, past het de bespreking ervan voort te zetten en de besluiten vast te leggén. In geval dal de vergadering der.afge vaardigden haar werkzaamheden niel zou-kunnen eindigen gedurende de zit ting van 's mo-rgens, zal zij ze 's na middags te l i uur voortzetten. De gédachlènwisseling omtrent de hervorming der provinciale instellin gen d'oor de afgevaardigden der Fran- sche-afdeeling zal plaals grijpen op den tweeden Woensdag van Januari 1936. Hel bureel "zal een vergadering vast stellen- om een niedcdeeling van heer Mullie over de landbouwpolitiek te aan- hQOi'o.n. .Deze vergadering zal dop: <;e,n bespreking gevolgd worden. Ten nadeele van Belgische textiel fabrieken. De rechtbank van de<-^ Rumeensche hoofdstad, heeft vonnis geveld in een strafproces wegens oen reusachtige1 op lichting, waarvan een groep Belgische textielfabrikanten het slachtoffer is ge worden. Rumenen, waarmede zij in betrekking stonden, hadden namelijk, mits- liooge commissieloonen, beloofd ondanks de verbodswetgeving, deviezen vrij te ma- de auto vastgelegd. In het voertuig vond ken voor betalingen in het buitenland.!men twee personen liggen welke huilen Aan commissieloonen werd 25 miilioen konnis waren. Een bijgeroepen genees- Auto dreigt in een afgrond te storten te Eben-ÏÏmaal De inzittenden na 4 uren h.ard-iekkigen arbeid gered. Een auto waarin hadden plaats geno men de sergeant Renard van Fontaine l'Evêque en de soldaat Soxlet, uit Visé, beide gekazerneerd op het fort van Ebcn-Emaal, reed rond 1 uur des mor gens naar het fort, terug. Werklieden welke in eene steengroeve links van de baan aan 't werk waren, werden opgeschrikt door 't neerstorten van brokken steen en door hulpgeroep. Zij snelden ter plaatse en ontdekten bijna aan den rand der steengroef, wel ke eene diepte heeft van 80 meter, een auto welke in zijn val weerhouden werd door het struikgewas. De hulp der gendarmen en van de van Antwerpen is te Mortsel afgestapt in. verband met bét ernstige auto-ongeluk, dal Zondagavond plaats' bad. Foto's- werden genomen en plans op gemaakt. Kommandant De Pauw, die kort na het ongeluk lot bet bewustzijn terug keerde, liecft een dubbele schedelbreuk opgcloopen. "Verscheidene ribben zijn hem daarenboven gebroken cn ook de longen werden gekneusd. De' vrouw verkeert in een hopeloczen toestand en is nog niet tot het bewust zijn teruggekeerd. Zondagnacht, omstreeks 11 uur, is er een verschrikkelijk ongeluk gebeurd te Loozen-Budel. Zondagnamiddag hadden zich een tweetal jongelieden aangeboden bij den garagist Jonckers, te Weert, om een auto te huren. Dit werd toegestaan. De twee jongelieden vertrokken dan met den auto. Onder weg boden zich nog twee vrienden aan om den uitstap mede te maken. Do reis ging naar Hamont en Loozen en de jongelieden bezochten er verschei dene herbergen. Rond 10 uur 's avonds, werden ze nog opgemerkt in een herberg te Loozen en even voor i 1 uur verlieten ze deze her berg om terug naar Weert te rijden langsheen de Zuidwillemsvaart. Gekomen dichtbij de losplaats der grenswacht van Visé werd ingeroepen zinkfabrïek, waar ^een^ brug Jigt^ week en. bij middel van zware touwen werd J Verdeeling der landerijen. In Ne- der-Californie wordt een voorstel voor de verdeeling van de landerijen bestu deerd. Er zouden één rfiillioen Mexicanen waaronder talrijke uit de Vereemgde Staten, uil geweken werkloozen, onder gebracht worden. Slechts' honderd dui zend vreemdelingen zullen er geduld worden. koloniale loterij Zie uwe biljetten na Het Bestuur van de Koloniale Loterij deelt mede, dat op 4 December a.s. de niet afgehaalde loten van de 10e snede niet meer zullen 'uitgekeerd worden. Er blijft te betalen 436 loten aan 100 fr. biljetten eindigend met 0 36 loten aan 250 fr. biljetten eindigend met 09 5 loten aan 500 fr. biljetten eindigend met 426 11 lot en aan 1.000 fr. biljetten eindigend met 671 7 loten aan 2.500 fr. biljetten eindigend met 460 3 loten aan 5.000 fr.. biljetten eindigend met 3663 2 loten aan 10.000 fr. biljetten eindigend met 943 4 lei uitbetaald van de belofte kwam echter niets in huis. Gevangenisstraffen zijn toegepast, gaande van 6 maanden lot 5 jaar. On der de veroordeelden telt men ook een voormaligen inspecteur van politie van Bucarest, die 2 jaar opliep. Zekere Illieskoe, advocaat en oud-se naatsvoorzitter, beschuldigd van heer stelde vast dat de sergeant denke lijk eene hersenschudding heeft opgc loopen. De soldaat was heelemaal on der den indruk van het gebeurde. Beide slachtoffers werden naar bet. militair gasthuis van Luik overgebracht. Men veronderstelt dat de auto geslipt is op de gladde baan en dat de voerder daardoor het beheer over zijn stuur ver- omkooperi j, werd loor ambtsmisbruik vrijgesproken. Eje schuldigen ziljn bovendien veroor deeld tot de solidaire terugbetaling van 25- miilioen lei. doop AUCTOR Maandagnamiddag, omstreeks 2 uur, had le Mechelen in de O. L. Vrouwstraat. 'een zeer ernstig ongeluk plaats. Bij het plots' los komen van een gedeelte der aangelegde welfsels op de le-verdieping van een in aanbouw"zijnde I$uis> werden drie metselaars medegesleurd uit een ii'óög'té 'van vijf inc-tbr: ZiTlibpen "min öf meer ernstige verwondingen op. Het ongeluk bad plaats in de door brand vernielde lapijlcnWéverij der ge broeders Geels. Het is- een betonnen vloer die los kwam. Na een eerste verpleging van een bij geroepen geneesheer werden allen met een Roode-Kruisauto naar het gasthuis overgebracht. De gewonden zijn Deckers Louis, 40 jaar oud, wonende Molenstraat. t.e Duffel, zware verwondingen over het gansclvc lichaam; toestand levensge vaarlijk; Boeykens J., 23 jaar oud, Nieu we Cauter, te Bornhem, zware verwon dingen over het gansche tichaam, zonder levensgevaar; De Wever Jules 35 jaar broken, 10de Vervolg. Ik vraag niets beter.; Dan is 't beslist. i Top En we drinken er nog een flescb op. Zulks geschiedde een andere flesch •volgde, nog- eene en de mannen, die nu al dikke vrienden waren, schenen be leid om voor elkaar te sterven en, alle geval, om elkander zoo goed en zoo kwaad.mogelijk naar lmis te leiue.n,1 cn deelden elkaar hunne betrachtingen cn verzuchtingen mede. Wat is men vroeger geweest vroeg Jan. Zeg me dat eens, kerel. Ik Koetsier en kamerknecht. Twee edele bedieningen. Koetsier dat hen ik ook, en,in mijne ledige uren- als mevrouw een praatje wil houden, kamerknecht o.ok al... En. wat is men nu Niets. iHoe niets Dal is geen brood winning, niets. Leef! gij heel en gansch van T kaartje Dat is; gevaarlijk... En waar nestelt, ge Houd uw moeders kinderen voor den aap Ik vraag waar ge woont Nergens, ik herhaal liet. Leg me dal eens uil. BOUILLON BLOKJES Practisch en zeer gemakkelijk bij 't gebruik Bij het verlaten van ccn. cinemazaal te Mortsel begaven kapitein-komman- danl De Pauw, van bet 6e linieregiment te Berchem en zijn echtgenoote zich langs de Slatielei. Bij het. oversteken van de straat, ach ter een voorbijrijdende autobus-, werden zij gevat door een heerenauto, niette genstaande het feit dat de kapitein zijn vrouw poogde op zij te trekken, om niet onder* den wagen terecht te komen. Bei den werden evenwel te gronde geworpen. De aanrijdende auto stopte onmiddel lijk en een bijgeroepen geneesheer stel de vast dat de vrouw een dubbele sche delbreuk had opgcloopen. Dje kapitein werd een schouder ge- oud, Pasbrug te Katheliijne-Waver, ver wondingen aan hoofd cri, handen. Deze werkman kon na verpleging huiswaarts keeren. Wel, ik heb voor 't laatst in dienst van eene oude mevrouw een aardig ge val gehad, dat me genoodzaakt heeft het huis te verlaten. Vertel me dat eens. Jef Pothans keek nu op zijne beurt zijnen vriend doordringend aan. Mag ik u betrouwen Wat vraag is me dat nu Ge zult me niet. verraden Dat zweer ik op... op... T hoofd van uw vader. Luister dan. i Met allebei miljn ooren. Dje mevrouw bezat eene. verza meling bankbrieven en aandeden, zoo. als» ik er nooit een gezien heb. Ik ben jdaar ook liefhebber van. De papiertjes staken mij de oogen uit. en op eenen achtermiddag heb ik de kast opongekre- gen cn de verzameling... Is in uwe handen overgegaan. Zoo is het. En de mevrouw Ik heb haar oordeel over die ver wisseling van eigenaar maar niet af gewacht, en 'k hen naar Antwerpen ge komen. Ge moet eene bediening zoeken. Dat gaal zoo gemakkelijk niel, ik bezit geene papieren, en wellicht is mijn signalement bier reeds bekend gemaakt. Eene reden te meer om voorzich tig te wezen. Als ge zonder bediening oxl zonder vaste woonst over straat (blijft slenteren, dan zal men u spoedig bij de lurven hebben. Weet gij iels yoor. mij als kamer- Beide slachtoffers werden naar liet Krijgsgasthuis te Antwerpen overge bracht. De gerechtelijke politie bij het parket dóór een nog onbekende oorzaak, de au to van den weg af en plofte in de vaart, waar deze eene diepte heeft van 2.50 meter, 't Was rond 11 u. 10. Maandagmorgen, rond 7 uur toen een werkman van de zinkfabriek op de plaats van het ongeluk kwam, zag hij een wiel boven het water steken, alsme de de taksplaat P. 21729. Dadelijk dacht, hij aan een ongeluk en verwittig de de politie van Weert en Budel. Rond 9 uur, Maandagmorgen, gelukte men er in den auto bij middel van een kraan boven te halen. Ook de garagehouder, die opgebeld werd, was op de> plaats aanwezig. Hij verklaarde, na zijn auto berkend te hebben, dat er twee perso nen zouden inzitten, maar weldra be merkte men dat er vier personen in plaats genomen hadden. Een groote menigte nieuwsgierigen volgde van op den oprit, de werkzaam heden. Dé vier lijken staken nog in het rijtuig. Eindelijk rond 9 uur kreeg men den auto boven. De lijken werden uit den auto gehaald en op den dijk neergelegd. Mert herken de de lijken als deze van J. GiSren, 22 ja^r oud, die den auto* bestuurde; Theo Peelers, 25 jaar oud, F'r.its Pèéters,' 23 jaar oud, alle.drie uit Nederwcert en de 20-jarige Huiskens P., uit Weert, allen nog vrijgezel. De vier ongelukkigen werden op Bevel der politie per ziekenwagen naar het gasthuis te Weert overgebracht, alwaar Maandagnamiddag de lijkschouwing- heeft plaats gehad. De auto zal ter plaatse van het ongeluk onderzocht wor den met het oog op het achterhalen der oorzaak van het ongeval. De oorzaak van het ongeluk is moei lijk te bepalen. Naar het schijnt was er defect aan het stuur. De wagen merk «Chevrolet» en nog nieuw, is deerlijk gehavend. Al de ruiten zijn verbrijzeld. Aan de lijken werden geen verwondingen ontdekt. De auto was niet. verzekerd. Met, de grootste omzichtigheid werden de ouders der ongelukkigen op de hoog te gesteld. Misschien wel bij oh knecht. Rijk volk O, wal dat betreft Mede te nemen is er niets-. Dat zoudt ge overi gens niet mogen doen, zelfs niet wil len doen. Ik zal er onze "Mevrouw over spreken... Kom morgen «In den róóden Ezel.» Ik zal er zijn. Jef Pothans vcrgezeldè den koetsier tot aan zijne woning. Jan de koetsier bad met Robert en 'Bertrand over den speler met valsehe kaarten, en tevens liefhebber van verza melingen gesproken. Des anderendaags, vonden de twee vrienden elkander in de herberg terug. In den beginne bad Robert het. oor deel uitgesproken dat alle vreemflelm gen moesten builen huis blijven, maar Bertrand scheen geneigd, een vierden persoon in de zaak op te nemen. We zullen hem eprst besludee- ren, zegde hij, en is liij-eerlijk en kan: hij ons dienen, dan lijven we hem in... Het is ïioodig, dat we nu en dan een vreemd gelaat kunnen vértóonen, daar, waar we zaken te maken hebben. Ik heb daarenboven iels in liet oog, waar we acht armen goed zullen kunnen gebrui- ken. Mij .goed, zei Robert, maar laat ons1 voorzichtig wezen. Ge weet nooit, wien ge binnen krijjgt, Jef Pothans was zeer blijde en gaf zijne vreugde luide lucht, als de koet- sier hem meldde, dat hij zich 's ande rendaags. bij mevrpuw van $le.Wang mocht aanbieden. 't Is niet zoozeer wegens' de be diening, sprak liij, dat ik zoo tevreden ben. Het is omdat we nu een groot ge deelte van den dag samen kunnen door brengen en ons oefenen in het edel kaartspel. Op bet gestelde uur werd de nieuwe kamerknecht door Robert en Bertrand ontvangen. Toen bij binnentrad en Robert hem doordringend aankeek was- Jef Pothans niet al te best op zijn gemak. Getuigschriften bezit ge niet Neen, mijnheer, ik heb nog nooit gediend. Toen de man sprak kon men een lichte, bijna onopmerkbare zenuwtril ling op hel gelaat van Robert gewaar worden. Ge kunt met paarden omgaan Zeker, mijnheer. Ik heb in het le ger mijnen tijd uitgedaan bij het paar denvolk. Opperbest. Hoe heet gij Jef Pothans. Gie zult uwen naam moeten ver anderen. Hoedat, mijnheer Ik ben in de sportwereld als een zonderling» bekend. Tegenwoordig moet men iets anders dan een igewoon mensch zijn, om in onze wereld geschat te worden. Daarom heb ik Jan, onzen koetsier, Robert, gedoopt, Zoo, dat wist ik niet, En gij, zult Bertrand heeten. Héi -Ik .wil, alg ik met mijn Beidé, knechten uitrijd, vergezeld ziljn van het beruchte dievenpaar. Jef Pothans verbleekte een korten tijd om dan vurig rood te worden. Dat ontging Robert niet. Bertrand, die niets gemerkt had, be greep niet waar zijn makker heen wil de, en keek hem ondervragend aan. Beste Arnold, zegde hij, ge hebt' zonderlinge invallen. Ik zegde bet, moeder, 't is dé eenige manier om in onze wereld iets te zijn. En tot Jef Pothans We nemen u in dienst^ onder dé bedongen voorwaarden... Ik zal u naarj uwe kamer geleiden. Ik zal Jan schellen, zei de moeder. Neen, ik wil dat zelf doen... Een' tintje democratie behoort er tegenwoor dig ook bij... kom, volg me. Door den nieuwen knecht gevolgd begaf Robert zich naar de tweede ver dieping en opende er eene deur, die in een klein vertrek uitgaf. Hier kunt ge uwe wachtzaal varf maken, zei Robert, en hier is uwe* slaapstede. Hij opende eene tweede deur, cfie in een klein vertrekje uitgaf. Ga eens zien. Jef Polhans stapte in bet kamertje voelde zich plots in den rug geduwd, als) hij pp den drempel stond en op hetzelf de oogenblik vloog de deur achter hem] toe en knarste een sleutel in het slot, yervolgl.

De Volksstem | 1935 | | pagina 2