Tegen de schunnige Druksels Van Sinte Barbara DE OORLOG IN ABESSINIE DE AANSTAANDE VLOOTGONFERENTIE TE LONDEN Z. M. Koning Leopold in Engeland kaüeb Donderdag DECEMBER 1935 SENAAT DE VOLKSSTEM jycxxiê jAAiiüA.\fl MUMMjav 276 Kerkstraat, 9 en Si Aalst. Telefoonlij DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Eublicileit buiten het Arrond. AALSÏ Agentschap HAVAS, Adolf Mailaan J3, te Brussel u> Hue. de Richeleu, parjis Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. IT. Sabbas Zonop 7,29Zonaf 3,5-1 V. Af. 10 L. K. 17 Mon weet dat de vader der Heilige haar met eigen handen den marteldood toebracht. Pas was het euvel voltrokken of hij werd door het heraelsch vuur ge troffen. Hieraan is het toe te schryven dat men de H. Barbar a aanroept tegen den bliksem. Ook de mijnwerkers en soldaten, al deze dus die in onmiddellijk gevaar zijn, hebben haar tot patrones gekozen. En in de mynstreken is 't dan hoogdag. Te Antwerpen stond het Knechtenhuis of Weezenhujs onder hare bescherming ter gelegenheid van den feestdag werd er een groot feestmaal ingericht. Te Gent bezitten de Jezuïeten sedert de jaren 30 van verleden® eeuw een machtig vooraanstaand college, betiteld met den naam dezer heilige. Hoe Sinte Barbara daarvoor als patrones werd uit gekozen, is hier aan te wijten In de Savaanstraat, vroeger in de schriften van 1281 de Stephanie- of Stefaansstraat ge - noemd, later in 1375 de Sevaenstraat, en in 1446 de Savaenstraat, welke de ware benaming i3, daar het woord meersch of weide beteekent, staat gebouwd dat voornoemd en voornaam onderwijsge sticht en daarnevens eene ruime, meer dan prachtige kerk. Ten jare 1420 stichtte Joris Vrancx hier eea hospitaal dat den naam van Joris Vrancx-hospitaal kreeg doch de kapel, de H. Barbara toegewijd zijnde, gaf men het dan ook den naam van het Godshuis van Ste Barbara. De Klooster gemeente die den regel van St Augusti- nus volgde, bekwam in 1454 het recht als Priorij van de H. Barbara te mogen bekend staan. Tijdens de Fransclio om wenteling werd hun orde afgeschaft. In het Klooster richtte men een klein Se minarie op, doch bij den terugkeer dor Jezuieten te Gent, kochten deze de oude priorij en openden er in 1833 hun College. De kerk werd herbouwd on in 1857 geopend- Men moet hare versiering be wonderen en inzonderheid haren pre dikstoel en de elf altaren, waaronder het altaar c^pr goede dood of van Ste Barbara gansch in marmer van alle klenreo. Het machtige orgel, zoowel als de muurschil deringen verdienen eene melding. We bevinden ons nog te Gent en we moeten aanstippen dat iu meest al de parochiekerken der stad Broederschap pen van de H. Barbara, gezeid vau de christelijke begraving (da's 't Guldeke) zijn opgericht en bestaan, en zelfs zeer bloeiëa. We weten genoeg dat de heilige wordt aangeroepen om eene goede dood te mo gen sterven. Alen leest in haar leven, dat ze, vooraleer te sterven, God ver zocht al de zen bij te staan dio haar in stervensnood zouden aanroepen, en hun de gen atlete geven dat zo de HII. Sa- FOLKLORE cramenten der stervenden zouden ont vangen. Die devotie dagteokent in de Artevelde- stad uit de 10® eeuw, toen hare relieken naar de St Baafsabdij werden overge bracht. Alhoewel er bijgeloof en wange loof bestaat en dat te Mcchelen het volk zegt dat men onverwachts zal sterven wanneer men ziek wordt gedurende de octaaf, mag men gerust houden staan dat in meest al onze vlaamsche en ook waalsche parochiekerken een beeld of somtijds een altaar van de heilige voor handen is en zelfs eene confrérie is inge richt en altijd zeker haren feestdag plechtig wordt gevierd. Rond Sottegem en 's Gravenaalst is dat het geval en zoo een beetje overal wordt die godsvrucht van Sinte Barbara toegetreden en onderhouden. Onder an der te Aalst staat een merkwaardig al taar van de heilige martelares in Sint Martenskerk en een ommogang in de rechter zijbeuk, waar puike kleurschil- deringen, met eiken hout omlijst de aan dacht van elk bezoeker trekken en zoo levendig zijn. 't Is effenaf schoonen an tiek en aantrekkelijkheid voor de volks devotie. We gewagen hier niet van den kostbaren standaard, dewelke uitgesteld wordt op de hoogdagen en in de proces sies wordt gedragen. Effenaf een dei- prachtstukken van Aalst. Te Gent in de Carmelietenkerk vindt men een altaar aan Sinte Barbara toege wijd en in marmer opgetrokken, een echt pronkstuk en daarboven een groot en grootsch tafereel kostbare schilderij, voorstellende de martelie der heilige, of de vader die zijne dochter het hoofd gaat afhouwen. In de tweede kapel der ka thedraal van St Baafs te Gent, hangt 6en tafereel van De Craycr, de II. Barbara voorstellende. In Sint Michielskerk ter zelfder stede, in de achtste kapel, is de marteldood van de II. Barbara, doorVan den Ileuvele, een echt sieraad. Ze staat er statig op de hand vast van iien degen wiens punt den grond raakt. Bijzondere bedevaartplaatsen tot Ste Barbara zijn niet te vinden, 't is immers een volksheilige die overal gevierd wordt. Bedevaartvaantjes (lezer heilige zijn ook niet aan te treffen. Hare beel den, gelijk dit van O. L. Vrouw, uit den Spaanschen tijd en volgens die overleve ring, alsook gelijk enkel® andere heiligen zoo moet ik noemen St Antonius van Padua, zijn aangekleed. Zoo te Nazareth in de processiën wordt gedragen eea ouderwetsche Ste Barbara, geheel 't goud gekostumeerd met rooden flu- wselen mantel en een rooden zijden goi- del rond de lenden. Men heeft den kan ton sluier of voile, met de kroon op het hoofd, niet vergeten. H. Barbara, bevrijd ons van non s bieten, onvoorzienea dood. MARC. De Ridderorde van den Kouseband wordt hem toegekend Uit Londen wordt gemeld De Koning der Belgen verbleef ge durende achtenveertig uren in de En gelsche hoofdstad, waar hij sir Harold Gillies, den bekenden tandmeester ge raadpleegd heeft. Maandag was hij te gast bij het En- gelsche koningspaar. Voor den maal tijd verleende koning George hem per soonlijk de hoogste Engelsche onder scheiding, namelijk de orde van den Kouseband, de oudste en roemrijkste ridderschapsorde van Groot Brittan- nie. De Engelsche pers merkt te dezer ge legenheid op dat ook Koning Albert ridder was in deze orde. Dje keizer van Japan, de koningen van Italië, Zweden, N-oorwegen en Denemarken zijn er ins gelijks ridder in. Als bemiddelaar in verband met de C03t Afrikaansche kwestie Geruchten te Parijs De reis van Koning Leopold heeft- aanleiding gegeven lot. geruchten, vol gens dewelke de Belgische Vorst als be middelaar le Londen zou optreden. Het Parijsche blad Le Figaro schrijft dal men in zekere kringen meent, dat Koning Leopold met de Brit sche staatslieden gesprekken zou heb ben over den toestand welke zou voortvloeien uit het uitvaardigen van het verbod inzake benzineleverïngen aan Italië. Tegenover deze geruchten wordt te Parijs zelf heb grootste voorbehoud in acht genomen. Sommigen vermoeden dat ze herkomstig zijn van Italiaansche zijde, waar men gaarne een spoedige oplossing van liet geschil met Abessi- nie zou wens elven zien tot stand te ko. men. .Zooals men weoJ, werd officieel ge zégd, dat de reis van Koning Leopold van privaten aard is. Dinsdagavond t® Brussel weergekeerd De Koning, die eenigë dagen té Lon den verbleven heeft, is Dinsdagavond met den trein van 9 u. 30 le Brussel Noord teruggekomen. Actie over heel de lijn. Ten gerieve van de hónderden die al- lerwege, geestdriftig en met een benij denswaardig volhardingsvermogen, mee aan de taak staan, verzoekt het hoofd- sekretariaat van ZEDEN ADEL, om m- lassching van volgende tefegram-briet- jesc i Dagelijks komen de formulieren, verzoekschrift aan dén Eerste Minister binnen ibij tientallen, flink biet hand tekeningen ingevuld. Voortdurend worden er nog exem plaren aangevraagd. Op een dag van deze week werden er nog ongeveer vier duizend verzonden. Onze groote organisaties treden mee in de beweging. Het, DAVIDSFONDS deed rechtstreeks het noodige bij, den heer .Van Zeeland en ontving een zeer aanmoedigend antwoord. Het hoofdsekretari'aat kreeg me. dedeeling vanwege onze Ministers dat zij in deze actie de pogingen van ZE- I\ENADEL met kracht zullen steunen. Opnieuw werd een wetsvoorstel, tegen den verkoop' van onzedelijk druk werk, op het bureel van de Kamer neergelegd. Ten overstaan van de uitbreiding genomen door het inzamelen van hand- Een ADRESBOEK, Een RECLAMEBOEK Geen gepaster middel om reclame te make-n dan een adresboek. Honderden kocpen het, bezigen en bewaren het. Het besluit het adresboek dat door De Volksstem» wordt uitgegeven is een ex- tra-advarteermiddel. teekening, ziel het bestuur van ZEDEN- ADEL zieli genoodzaakt den datum voor inzending van de formulieren, (eerst vastgesteld op 15 December) te verda gen. Te zijner tijd wordt in de pers' bekend gemaakt wanneer de actie le gen de vuilsehriften wordt afgesloten. - Nog even weze er hier aan herin- werd dal voor de toepassing van arti kel 386bis van ons strafwetboek, heet gemakkelijk kan opgetreden worden.Im politic heeft eenvoudig proces-verbaal op te stéllen telkens als or in do na bijheid van een school beelden, plak brieven en prenten worden tentoonge steld die de verbeelding van de kinde ren zouden kunnen prikkelen. De wel denkende burgers worden verzocht de politie te helpen, door bekendmaking van al wat hier de eerbaarheid kwetst. Van de politieke mandatarissen wordt meer dan ooit verwacht dat zij hun invloed zullen aanwenden ten hale van de zedelijke volksgezondheid. Een hartelijk woord van dank gaat naar al de ZEDEN A DEL-leden die,' met het oog op de zware onkosten, onvermijdelijk bij actie als de thans gevoerde voor geldelijken steun heb ben gezorgd. Ook deze munitie heel* ZEI MSN ADEL noodig. mh— —mm mumiiaB&m DE TOESTAND AAN DE FRONTEN De Abessynisclie bewegingen in het Noorden duren voort. Dje Abessyniers en ook de Italianen bereiden zich daar haastig voor -op den komenden stag.De Negus over wiens'gangen begrijpelijker wijze gezwegen wordt, moét zich nog steeds Le Dessie bevinden, maar volgens een bericht uit Addis Abeba, is zijn ver trek naar liet Achiangifront spoedig te verwachten. De Abessyniers hebben eenige afdcelingen van het Roode Kruis naar Amba Alaghi gezonden en men neemt aan, dat men daar voor een goed deel gereed is voor een treffen. Er zijn geen berichten van de itali aansche linies in de Noorden. Alleen duurt dé actie in het Tembienlioogvlak- die legen militaire sankties gekant blijft. De pelroleum-sanktie wordt als een sanktie van louter economise hen aard beschouwd. In diplomatieke kringen wordt gewe zen -op het voorwaardelijke van die be slissing. De ministerraad zal er waar schijnlijk nog tweemaal over beraadsla gen, alvorens Eden, op 11 December, naar Genève vertrekt. Gezien de medewerking van de Amë- rikaansehe maatschappijen, wordt de Uitwerking van petrtrieum-êftRkiifiS- uls_ afdoende beschouwd, en hoopt men dat de Italiaansche regeering zich mtus- sclien tot vredesonderhandelingen zal leenen. Men zou wenschen. dat de vrede ge- én te voort. Van oen beslissing in den sloten werd op gio-nd van afstand ebied is nog geen sprake uitwisseling van .grondgebied, zonder De Japansche afgevaardigden voor de vtcotconferentie, bij hun.ne aankomst te Lon den. Genève, 3 Dec. Op de vloolkonfe-. Volgens hetwelk d.e Britsche -en Ameri. rentie ie Londèn, welke op 6 December kaansclie afgevaardigden op de Vloot- aanvangt. zal de Volkenbond vertegen woordigd zijn door de bh. Aghnides (Griekenland) leider van den dienst voor ontwapening. en kolonel Adams, specialist voor vlootkwesties. Tokio, 3 Dec. In de vlootkringen hoert men met verwondering kennTs ge nomen van een ielegrani uit Londen, Zitting van 3 December 1935 onder voorzitterschap van M. PONCELET. Enkele ontwerpen worden bij den aanvang zonder verdere bespreking aangenomen. Dan begint de bespreking over de conversie der renten van de gemeenten. M. De Winde (kath.y pleit voor hel ontwerp, terwijl M. Housiaux (kat-h.) het heftig bekampt. Ook M. Maistriaux (lib.) verzet er zich tegen. M. Gerard minister zegt dat de conversie der ren ten van de gemeenten een' logische voortzetting is van deze der Staatsren- ten. Daarna gaat de Kamer over t>ot de bespreking van het wetsontwerp be treffende de polieie van het wegverkeer. Minister De Man spreekt over de anti-lawaaiweek te Antwerpen. 11.11. Huysmans en Feuillien brengen nog enkele beschouwingen naar voren waarna het ontwerp wordt aangeno. men en"de zitting geheven. strijd om dit ge zoo er een beslissing zal vallen, want de tactiek van de Abyssiniers is niet- zoozeer om de Italianen hier te over winnen, als wel om hen op te houden. Die negus heeft bevel gegeven, dat alle troepen Ilarrar moeten ontruimen nu de Italiaansche bombardementstoe stellen zoo dicht in de buurt van deze plaats beginnen le komen. In het. Zuiden is de Abessynisclie ac tie wTat onzeker, omdat men in hel duister tast naar hetgeen de Italiaan sche bedoelingen zijn. Niet onvermakelijk is de mededecling die ras Desta naar Addis Abeba seinde, dat hij een afdeeling Italiaansche troe pen in allerijl uitgezonden van Dolo om hem bij zijn opmarsch naar 3cze plaats tegen le houden hel verder oprukken heeft weten te beletten. De Italiaansche vliegtuigen hebben dezer dagen hun actie in tiet Zuiden moeten 'beperken in verband met het slechte zicht. Wel deelt men mede, dat, bij het laatste bezoek dat deze vliegtui gen boven Gorrahai gebracht hebben geen bommen zijn geworpen. EEN VOORWAARDELIJK BESLUIT Londen, 3 Dec. De ministers zijn konferentie, de kwestie der versterkin gen aan en in den Stillen Oceaan zullen opwerpen, om drukking op Japan liit te oefenen. Men laat opmerken dat Japan gaarne tot een vlootovereenkomst zal bijtre den, maar dat het geen zin zou hebben drukking uit te oefenen, door de kwes tie cp te werpen. sommige gedeelten van Abessinie aan een dubbele rechtsbevoegdheid te on derwerpen. Maar hel lijkt niet dat de, huidige militaire toestand er den negus zal toe aanzetten belangrijke toegevin gen te doen. HET ONDERHOUD LAVAL-SIRl KOARE De Fra.nsche pers doet uil komen dat het besluit van de Eüigelselie regeer in g» om de dwangmaatregelen tegen llaiie lot de "Benzine uit te breiden, een uiterst gewichtige maatregel is die in Italië veel opwinding zal verwekken. Niettemin wijzen de bladen op het; groote belang van de bijeenkomst tus- schen Sir Hoare en Laval op Zaterdag e.k. Lc Parijs. D.it onderbond staat volgens de bla den in verband met de vredespogingen* Er werd gezegd dal men ttians wacht op de vredesvoorstellen van Mussolïni doch het blad «Journal» schrijft dat dit overbodig is vermits de voorstellen of liever de cisehén van Mussolini se dert lang gekend zijn. 1 De Engelsche bladen bemoeien zich eveneens met de mogelijkheid vredes onderhandelingen le beginnen. Z&& chrijft de «News Ghroniele» dat En- JUUUUtJlf, O UCt. -j" onuijii <-■<- in vergadering bijeen gekomen en Heb-'geland erin zou toestemmen vredeson- ben de politiek goedgekeurd van den j derhandelingen te beginnen zonder nat minister van buitenlandsclie zaken,wel- te voren Italië het Abessyniseh grond-' ke ernaar streeft de ekonomisrhe sank- gebied zou hebben ontruimd. Zelfs zon Nieuwe Senators De Senaat heeft Dinsdag namiddag een korte vergadering gehouden. Vier nieuwe senators. MM. PAUL EMILE JANSON en LAUMAYE (lib.) BERNAERTS (kath.)' en LAFONTAINE (soc.) hebben den eed afgelegd. •Daarna word «overgegaan tot de be noeming van raadsleden bij het Ver brekingshof. De Senaat vergaderde dan in besloten vergadering voor Rot onderzoek, .van zij.n£ ties jegens Italië zoozeer mogelijk te versterken, intusschen zal echter van elke gelegenheid gebruik worden ge maakt om een vreedzame regeling te bespoedigen. Het versterken van de sankties ver- eischt, dat het uitvoerverbod van pe troleum afgekondigd worde. De ministerraad is dan ook van bor deel. na kennis te hebben genomen van de diplomatieke besprekingen met "Wa j hingfon, dat indien er intusschéii geen ernstig vooruitzicht op vrede is, Bet Ko. miteit van Achttien, dat op 12 Djecem ber bijeenkomt, tot het uitvoerverbod van petroleum zou moeien besluiten. Dit brengt geen wijziging mede m' lie overtreffen nog wal dg Ronding yajj, ,d£ BrUsihe regeering, reiff i£ toe tc geven. Engeland daartoe bereid zijn en het embargo op olie verdagen indien llaiie; aan zijn kant erin zou toestemmen in, Abessynie niet verder op te rukken. Dit blad meldt ook dal/Engeland bij den keizer van Abessyifie stappen heeft! gedaan opdat hi,i zou toestemmen in ruimere toegevingen van Abessinie dan in het. voorstel van de commissie der, vijf word voorzien. De aard van de rui mere toegevingen wordt evenwel niet bekend gemaakt. Volgens den «Morning Post zoif men zich aan geen nieuwe ontwikkeling van den toestand mogen verwachten, voor Kerstmis. D,e voorstellen van IIa- Engeland be-.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1