CONGREGANISTEN DE OORLOG IN ABESSINIË Verbond der Katholieke Vereenigiagen en Kringen Vrijdag DECEMBER I935f Mexico's Noodklok roept U allen op KAMER Het Adresboek der Stad Aalst ÜCXXXIê JAARUAN8 SUMMER 277 DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever Publiciteit «uiten bet Arrond, AAiSit Agentschap HAVAS, Adolf Maïlaan 13, te Brussel Ru« de, Bicheleu. JParjis e—Bank Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. J. Van Nuffel-De Gendt. .Buiding-Kingsiway, 20 Londres W. G, 2. H. Nicolaus Zonop 7,30Zonaf 3,5-j| V. M. 10 L. K. 17 Het Algemeen Secretariaat der Maria- congregaties ontving uit Mexico volgend nood-schrijveu, gedateerd 23 October Mexico is voorzeker een der landen waar het bolchevismus zich vrij ontwik kelt en vasten bodem wil verwerven. Volgens de inzichten der Bolcheviks moet het rood-zwarte Mexico bun eerste vesting, hun eerste versterkte burcht worden in Amerika. Op dit oogenblik doet de toestand zich als volgt voor vele Mexicaansche staten dulden goen priesters meer op hun gebied. Honderde kerken zijn pro fane woonsten geworden. Gestichten en instellingen van priesters en kloosterge- méenten, colleges en seminaries zijn door den staat verbeurd verklaard. Vele particuliere huizen ondergingen hetzelf de lot omdat zij onderkomen hadden geschonken aan priesters die er zich verborgen hielden, of omdat zij lokalen boden voor godsdienst-onderwijs. Op dit oogenblik zijn nog zeer talrijke kerkge bouwen en andere op het punt verbeurd verklaard te worden. In Mexico aarzelt het bolchetfismus niet, openlijk op te treden. Het veelbe sproken "programma ever zes jaar» op gevat door het nationaal revolutionnair comiteit ontsproten uit de III® Inter nationale en dat President Cardenas belooft heeft te zullen uitvoeren, i3 een samenraapsel van goddeloosheid en bol chevismus. Wij kregen dit program als geschenk van de socialistische school program dat niet slechts goddeloos, maar echt heiligschennend en bolchevis- tisch is en reeds den noodlottigsten in vloed uitoefende op de katholieke kinde ren. Op allerlei wijze by middel van boeken, brochures, dagbladen, strooi briefjes, aanpJakbrieven, schilderijen, radiotoespraken, theatervoorstellingen en volksspelen tracht de regeering haar bolchevistische gedachten en leer te ver spreiden tot in de kleinste gemeenten toe en heeft geen ander inzicht dan het niet-onderlegde volk op te hitsen en het in opstand te brengen tegen God, tegen do Kerk en de eigendombezitters. Tegenwoordig leven de meeste pries tess in nood en ellende velen werden verbannen, anderen leven verscholen. Menigen onder hen verzamelen hun uiterste krachten en beijveren zich, tot dat zij onder den last bezwijken, om hun kudde getrouw te bewaren aan hun opperherder, Jezus. Voor enkele dagen werden nog 31 priesters in 't gevang geworpen. 't Is die toestand, die ons Katholieken uit Mexico, den noodkreet doet slaan tot onze Kristene Breeders over gansch de wereld en de hulp doet inroepen van al onze medeledematen van t eene Mystisch Lichaam van Christus. Bidt allen in uw steden, in uw gemeenten en dorpen het gaat niet zoo zeer om ons zelveu dan om de kerk en God zelf. Het feest van O. L. Vrouw van Guade- lupe (12 December) patroonfeest van Mexico, biedt een uitstekende gelegen heid om uw gebeden met de onze te ver eenigen. Wellicht zou mon over de gansche wereld een triduüm van gebe den kunuen inrichten, op 9, 10 eu 11 December, met een algemeene commu nie op 12 December.» CONGREGANISTEN, ziehier het ant woord en het voorstel van 't Algemeen Secretariaat Daar 12 December op een weekdag valt, zou het moeilijk zijneen algemeene communie op dien dag in te richten. Maar. aangezien de 8 December, feest van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, door ai de Congregaties bizonder gevierd, op een Zondag valt, biedt dit feest een allerbeste gelegenheid om al de gebeden Communies van al de leden der Maria-congregaties te vereenigen en in den strijd te wei pen als een allerkrach tigste middel voor een tegenoffensief. Al de leden der Mar ia-congregaties, mannen en vrouwenjongelingen en jonge dochtersworden door dit schrijven ver zocht de H. Communie op te dragen voor de verdrukte Kerk van Mexico, op Zondag 8 December, Feest van Onze Lieve Vrome Onbevleld Ontvangen. Wij verhopen dat geen enkele Con gregatie aan dezen oproep zal te kort komen. Iedereen gelieve het zijne bij te dragen, opdat, ondanks de korte tijds spanne die nog overblijft, al de congre- ganisten hiervan verwittigd zouden worden. Zitting, van Woens-dag 4 December. Zitting te 2 ure voorzitter, M.PON- CELET. Buiteilandsche publicaties. Besloten wordt dit ontwerp tha.is behandelen. M. SINZOT verzoekt de Kamer het ontwerp ongewijzigd te aanvaarden. iM. FEUILLTEN. Het ontwerp heeft slechts voor doel zekere publicaties te ijveren... M. MüNDELEER. Door een sluiksche censuur. M. SINZOT. Mag men dan de import Jran opium niet verbieden, cocaine en morphine Verdedig! ge de handelaars der onzedelijkheid M. FEUILLIEN. Het verbod van transport per spoor bestaat sedert lang. Het verbod werd door alle ministers ook de socialistische gehandhaafd.Doel van het ontwerp is alleen ook liet ver voer met andere transportmiddelen te Verbieden. Trouwens over ieder verbod zal in den ministerraad beraadslaagd jworden. We moeten de jeugd bescher men. Iedere maand worden. 40.000 «3 van die publicaties in Belgie gebracht. M. HITYSMANS. Pornographische "Schriften moet men weren, doch niet het «Journal de Moscou.» 1 Het ontwerp wordt verdedigd door M.M. HBYMAN en CARTON de WJART terwijl RI. Marcel JASPAR bet be strijdt. M. SINZOT loont een brochuur met Schunnige beelden en roept met donde rende stem Noemt ge dat Kunst. V Thans roepen een tiental Kamerleden tegelijkertijd. RECHTS vraagt iemand. Vergeet niet dat we in de anti-lawaaiweek zijn.'*(Ge- ïacli) M. GEUNIS (kath.) oordeelt dat het 'tijd wordt dat de openbare zedelijkheid doelmatiger wordt beschermd. M. IIUYSMAXS (soc.) stelt voor in het ontwerp de woorden te voegen «met het doel de ondeugd te exploilee- ren.» De redenaar spreekt Fransch waarte gen enkelen protesteeren. Ik spreek Fransch, aldus Huys- mans, wanneer ik dit goedvind. Die na men der Vlaamsche Kamerleden in de dagbladen publiceeren omdat ze Fransch spreken heet ik chantage. Het is miserabel. Wat nu de publicaties aangaat, het betreft hier geen literatuur. In zekere steden bestaan er echte depots van on zedige druksels, die men met doel van winstbejag te koop stelt. Zeker men moet de teksten presiseeren en waar borgen eischen. Wij liebben reeds den waarborg dat bet verbod zal moeten uitgevaardigd worden door den Kabi netsraad. Ik zal een amendement neerleggen slrekkend tot bestraffing van het cx- ploiteeren van het kwaad. M. SOUDAN, minister van justide, «telt vast dat ieder het eens is om den import van slechte schriften te verbie den. Doch bet is gevaarlijk in deze materie te improviseeren. Verschillen de amendementen zijn ingediend. M. PONCELET. Drie. M. SOUÏ\AN. 't Is best het ont werp naar de Commissie terug te zenden. Wc zulten dan een tekst, samen stellen die ieder voldoening geeft. M. BRUNET. -De commissie kan reeds Dinsdag vergaderen. M. PONCELET. Dus liet voorstel van M. Soudan is aangenomen. Noch tans kunnen de ingeschreven sprekers het woord hebben. M. KOELMAN (kath.) verzoekt de Kamer den tekst der Commissie onver minderd goed te keuren. M. P,E SMEDT (kath.)' spreekt iff denzelfden zin. M. HOSSEY (soc.) zegt dat ieder het eens. is om de schunnige schriften te weren. Nadat ook M. BRUNET (soc.)' heeft gesproken wordt- de zitlmg te half vijf geheven. iP,e afgevaardigden bij het verbond der Katholieke Kringen en Vereenigin- gen vergaderden Woensdag morgen, om 10 ii. 45, in Patria te Brussel. Aan bei bureel nemen plaats M.M. Paul Segers, staatsminister, voorzitter der Federatie, omringd van M.M. Moyer. soen, ondervoorzitter, de la Barre. d'Er- quelinnes, schatbewaarder en J. He- rinckx, sekretan^. Een honderdtal afgevaardigden zijn aanwezig, waaronder verscheidene Kath. Senatoren en Kamerleden, zooals M.M. burggraaf Rerryer, Derbaix, Fieullien, Nihoul, enz., katholieke provincie- en gemeenteraadsleden en vertegenwoordi gers van aangesloten vereenigmgen, zooals M.M. Tollenaere en Yrebos uit Gent. Na het, gebed vraagt de heer Zim- mer De Cunchy, namens «L'Avanl Gar de» het woord om te getuigen dat de meerderheid van de katholieke jeugd niet accoord gaat met het schandalig optreden van dé Rexisten te Kortrijk. Die jeugd neemt niet aan dat. beschul digingen worden uitgebracht zonder door bewijzen te zijn gestaafd, zonder dat den beschuldigde gelegenheid wordt gegund om zijn verdediging voor te dra gen. Wij hebben onze part ijgenoo ten ook bestreden omdat we hun politieke opvattingen te eng achtten en al te be houdsgezind. Maar nooit hebben wij-on ze voormannen de- eereposten betwist die ze na een loopbaan van strijd en of fers in dienst der goede zaak hebben veroverd. Nooit hebben we hen ge schandvlekt, omdat ze in ongelukkige ondernemingen geld hebben verloren xvat den heer Degrellc eveneens is over komen. Spreker wil dan met de bezwaren uit pakken welke zijn groep jegens de Re- xislen koestert, doch er ontstaat een woelig verzet wanneer heer Degrelle persoonlijk wordt aangepakt. Talrijke aanwezigen meenen dat bet Verhond zich niet heeft in te laten met. de meenings- verschillen die de jeugd onderling ver- deelen. De heer Segers onderbreekt het de. bat dat ze-er hoogloopend dreigt te worden. Hij brengt hulde aan het goe de dat in R ex-beweging schuilt ei hoopt dat ze in haar katholiek-zijn de kracht zal vinden om zich aan de bis schoppelijke voorschriften te onder werpen. Heftig keert de staatsminister zich tegen de lage manier van vage be schuldigingen die togen hem werd toe gepast. Aan den heer Degrelle heeft hij ge vraagd dat Rex een eereraad zou aan stellen die de beschuldigingen tegen hr Segers aangevoerd, zou onderzoeken. Het woord wordt daarop aan den hee.r Zimmer ontnomen en heer Fieuil lien vraagt dat in de toekomst zij, die geen lid zijn, niet meer tot de vergade ringen zouden worden toegelaten. Heer Hoyoux doet opmerken daf al te veel leden regelmatig wegblijven van de bijeenkomsten. Men gaat dan over tot liet onderwerp der vergadering rf De hervorming van den Staat Heer Nothomb vftidt het: debat over de besluiten van Kortrijk overbodig, vermits die besluiten reeds werden aangenomen, en in het programma van he.t verbond ingelascht. Dus mogen we gaan middagmalen vraagt de heer Struye. (Gelach.) Er ontstaat een bespreking tusschen de heeren Fieuillien en Nothomb met het.bureel, over de besluiten die al of niet goedgekeurd zijn door het verbond Niemand ziet er blaar in en men be sluit de bespreking over. Het Familiestemrecht te heropenen. Mevrouw Lutens-Woeste, vraagt of ze op' een volgende vergadering het standpunt van de vrouwen mag uiteen zetten dat haar wordt toegestaan. Het verbond blijft er verder bij. dat een fa- miliestem moet worden toegekend aan liet gezinshoofd, dat 35 jaar oud is.Het gaat dan over de afschaffing van liet hoofdzak op de stembrieven, afschaffing waarvoor de heer Yrebos (Gent), een lang pleidooi houdt.. Heer Miehaux verdedigt het wets voorstel dat hij in de Kamer heeft in gediend, over de afschaffing van het hoofdvak. Heer Struye haalt de voordeelen aan van het hoofdvak. Onder meer laat liet vervolg hlorneyon^ OP HET NOORDERFRONT Uit Addis-Abeba wordt gemeld r Thans eerst verneemt men dat op 30 November een heftig gevecht heeft plaats gehad ten N.-W. van Makalle tusschen 500 Italianen en een zeer sterke colonne' Ethiopische krijgers. De Italianen, rukten op naar Karnale, wannee-r ze plotseling in een bergpas onder vuur werden genomen. Het ge vecht duurde vele ur-en, en de ItalTanen moesten den aftocht blazen, en lieten 50 dooden op het slagveld achter.Langs Ethiopische zijde vielen 15 dooden. ...En de Italiaansche versie. Tijdens dé zuiveringsactie in Tem- bicn, waagden een colonne Askans zich in een nauwen bergpas, wanneer ze onder vijandelijk vuur werden geno men. De Askaris openden onmiddellijk het vuur en na een vuurgevecht, dat twee uren duurde, deden de Askaris een aanval met de bajonet. Na een korten strijd namen de Ethiopiers de vlucht 15 dooden achterlatend. De Italianen tellen zes dooden eeii gegradeerde en vijf Askaris. NAAR MAKALLE EN DE TACAZZE- RIVIER Uit Asmara wordt gemeld Dinsdagavond hebben kleine voorlioe- deng'eveehten voor Makalle plaat.s ge had. De Ethiopiers werden teruggesla gen. Men kan nu met. zekerheid zeggen dat dé Ethiopiers niet enkel op Makalle oprukken, maar eveneens een goeden weg zoeken om naar Tacazze op te ruk ken. OP HET FRONT VAN OGADEN Uit Addis Abeba wordt gemeld 'f Aan het front van Ogaden niette genstaande de Italiaansche logenstraf fingen, bevestigt de Ethiopische regee ring categoriek, dat de Italiaansche troepen Gorahai. én Guerlogoebi hebben verlaten. WAT DE OORLOG AAN ITALIË KOST Tot dusver 2 milliard 200 millioe.n lires De Rheinisch Wesffaelische ZeUun, deelt een bericht van haren korrespon- dent te Rome mede waarin namelijk be vestigd wordt dat nu Maarschalk Ba- doglio op het front is aangekomen de Italianen een grootere bedrijvigheid zullen ontwikkelen op het Noordelijk front. In hei. vooruitzicht van liet embargo op' de benzine zou het Italiaansche Le- gerkommando besloten hebben in de plaats van vrachtwagens meestendeels muildieren en kameelen te gebruiken «die geen olie noodig hebben.» Wat de getalsterkte van het Italiaan sche leger in Afrika betreft deze wordt geschat op 300.000 man niet inbegrepen een 50.000 Dubats of inheenlsche sol dalen. It'alie beschikt over 300 vliegtuigen en 500 tanks. Het bericht als zou Italië ov.er groole voorraden olie in Afrika beschikken wordt, niet als ernstig opgenomen. Italic moet zich ook groote uitgaven getroosten om den oorlog te kunnen voeren. Tot dusver bereikten de uitga ven 2 milliard 200 millioen lires. De oorlog kost Italië 10 millioen lires per dag. VREDESONDERHANDELINGEN Italië zou een strook verkrijgen van Tigre en Abessinie een uitweg naar zee Londen 4 December. De Parijsche medewerker van de «Times» vestigt er de aandacht op, dat uit een overeen komst tusschen Frankrijk en Engeland toe zijn stem uit tc btengen voor een gedachte voor een partij, in plaats van voor personen. Heer Derbaix (BincheJ, meent, dat de afschaffing van het hoofdvak, zal schaden aan de vertegenwoordiging van de standsgroepeeringen op de katho lieke lijsten. Heer Fieuillien is dezelfde meening toegedaan. Heer Everaert (Nijvcl) stelt voor,dat de plaatselijke vereenigingen vooraf gaandelijk zouden worden geraadpleegd over de wensohelijkheid van de af schaffing van hel hoofdvak. De heSr Segers sluit zich bij dit Voorstel aant bij de huidige besprekingen te Parijs; nog niet noodzakelijk tot de instemming van Italië zou mogen besloten worden. Maar indien men de nauwe en gedu rige betrekkingen tusschen Parijs en Rome in acht neemt, zou een overeen stemming tusschen Parijs en Londen, stellig een grooten stap vooruit op don weg naar een regeling beduiden. Men meent dat.de Britschc regeering voorstander zou zijn van een uitwisse ling van grondgebied tusschen Italic en Abessinie. Italië zou wat niet-Amha- risch gebied verkrijgen, waarschijnlijk in het Noord Oosten, en Abessinie een toegang naar de zee. Engeland zou niet geneigd zijn in td stemmen met .een afstand van grond gebied, dat Eritrea met Somaliland ver bindt, al ware liet maar omdat de Ne gus dit nooit zou. aanvaarden. Volgens de ontworpen regeling zou den beide partijen in het volle bezit worden gesteld van de uitgewisselde ge bieden, zoodat elke inbreuk op de soe vereiniteit van Abessinie uitgesloten is. Het zou overigens steeds mogelijk zijn een stelsel van bijstand aan Abes sinie door den Volkenbond in te voeren, waarin Italië een geringer aandeel zou hebben dan destijds werd voorgesteld. Nog geen volledige overeenstemming bereikt te Parijs. Londen, 4 Dec. Volgens den diplo- matieken medewerker van de Daily Telegraph», is liet voorbarig tc beweren dat de besprekingen tusschen deskun digen te Parijs tot een volledige over eenkomst hebben geleid, welke thans aan Mussolini is onderworpen. Er zal tenminste nog één bijeen komst moeien plaats hebben, maar men hoopt dat de deskundigen hun taak zul len volbracht hebben, voor de aankomst, van sir Samuel Hoare. Zaterdag. De Britsche regeering heeft intus- schen nog niel besloten de vredesvoor stellen 1e samen met Frankrijk te Rorno voor te leggen. EEN STAP VAN DEN PAUSELIJKEN NUNTIUS TE BERN BIJ DEN VOLKENBOND Mgr. Bernardini, nieuw benoemde pauselijke nunlius te Bern heeft één bezoek gebracht aan den H. Avenol.al gemeen secretaris van den Volkenbond. Naar Havas meldt heeft de Nuntius een langdurig gesprek gehad met den li. Avenol over verschillende vraagstuk ken en voornamelijk over liet Itali- aansch Abessynisch geschil. In verband biermede werden ongetwij feld de pogingen te berde gebracht dio door de betrokkene partijen worden ge daan om de oorlog te doen ophouden. P,e Pauselijke Nuntius heeft met den h. Avenol het noenmaal gebruikt. BELANGRIJK BERICHT De aankondiging van de uitgave van: een volledig adresboek met nieuw plan der stad Aalst, en de oproep tot adver tentie werden buitengewoon sympathiek onthaald in de indus-trieele en co'mmer- cieele wereld van Aalst. Inderdaad meer dan 130 inschrijvingen voor een aan kondiging kwamen op ons bureel bin nen. i We zouden 'aan onzen plicht, te kort komen indien we niet een welgemeend dankwoord toestuurden aan al de fir ma's die reeds inschreven, omdat zo onze pogingen gesteund, en ons in ae gelegenheid gesteld hebben onbevreesd aan het adresboek voort te werken om het tot een goed einde te brengen. Mochten er soms nog nijveraars of neringdoenden zijn die een aankondi ging in het adresboek wenschen te plaatsen, maar hiertoe hunne inschrij ving nog niet inzonden, dan raden wij hen aan zich zoo spoedig mogelijk m verbinding to stellen met het bureel van «P.e Volksstem». Het bedrag voor een reclame, dat vast gesteld is op 100 fr., zal geïnd worden wanneer de adverteerders de proef van hun aankondiging zullen nagezien en goedgekeurd hebben. Wij hopen met het adresboek klaar !e komen in 't begin van Januari 193(n Onmiddellijk zal dan aan de titularissen van een aankondiging, een boek met plan gratis bezorgd werden. DE UITGEVER,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1