De laatste Lotgevallen van Robert en Bertrand UIT ONZE KOLONIE In de Katholieke Unie Vreeselijk ongeval in de Antwerpsche Haven Inbraak in de Kerk te Zele-Heikant Hevige brand te Wattrelos QJttijd ASPIRINE 6 December. H. Niklaas. Niklaas, bijgenaamd dc «groote» af de «wonder doener» .werd geboren in Lycie (Klein Azië). Als aartsbisschop ging zijn groo_ te liefde tol de armen. Hij stierf een zeer .wonderbare dood in 324 of .825, Te Brussel niet aangekomen. Een telegram uit, Monte-Carlo heeft gemeld dat de goudmaker Dunikofski, die reeds zooveel van zich heeft doen- spreken, en die weken lang proefnemingen heeft gedaan, nadat hij in Frankrijk was ver oordeeld geworden, wegens oplichterij, uit San Remo naar Belgie zou vertrok ken zijn, in gezelschap van zijn vrouw en zijn kinderen. Ook zijn machines en toestellen zouden op weg zijn naar Brussel. Uit inlichtingen ingewonnen is geble ken d-?,t ifcr in Belgie geen spoor is van den goudmaker. Hij is te Brussel niet aangekomen. Maar wellicht kan hij nog komen 1 C-iderwijzend personeel van lagere en bewaarscholen. Met ingang van 1 Ja nuari 1936 zal nog enkel voor de leer krachten, die na 1. Julr 1935 in dienst ziijn getreden, het 'besluit van 8 Juni 1935 van kracht blijven. Dit besluit luidde als volgt «Voor de na 31 December 1899 gebo ren leerkrachten,'kunnen voor dei bere kening der periodieke verhoogingen, die sehooldiensten enkel in aanmerking komen voor zoover deze werden bewe zen na Den leeftijd van ten volle 21 jaar wat betreft de lagere onde'rwijzers en onderwijzeressen Den leeftijd van 19 jaar, wat be treft, de bewaarschoolonderwijzeressen; Do militaire diensten, welk door de onderwijzers worden vervuld te rekenen van den leeftijd van 21 jaar komen in aanmerking voor de berekening der periodieke weddeverhoogingen. Te Rotterdam liepen in November binnen 900 zeeschepen metende ton 1.423,912; een aangroei van 25 schepen en 120.580 ton tegen November 1934. De statistiek over de 11 eerste maan den des jaars meldt 9112 aankomsten en 11.527.159 ton. Vermindering tegen de 11 eerste maanden van het vorige jaar 436 schepen en 266,595 ton. Vergelijken we nu die .beweging te genover die der haven van Antwerpen dan blijkt dat Antwerpen, over Novem ber 1935, op Rotterdam een voorsprong heeft van 52 schepen en 185.665 ton, en op de 11 eers(te maanden een voorsprong van 988 schepen en 2.436,897 ton. Een rijke bedelaar. In de straten van Kairo werd een man voor bedelarij aangehouden. Een onderzoek over zijn persoon werd ingesteld en men ontdekte .dat die bedelaar eigenaar was van bui zen. geld en titels, voor eene waarde van 700.000 fr. Het aikoholvraagstuk. Door den h. Theo Collin, verslaggever over het al koholvraagstuk bij het nationaal ver bond van drankhuishouders, is een •open brief gezonden aan minister Van- d er velde. Hierin wordt, betoogd hoe er van de wet va-n 1949 niets in huis komt," hoe hel. alkoholverbruik uitbreiding heeft ge nomen, "hoe het aantal krankzinnigen jaarlijks toeneemt met 600, enz. Bedoelde verslaggever vraagt, dat men lerugkeeren zou tot den vrijen, ver koop ofwel dat men het alkoholverbruik heele.maal zou verbieden. Hilj dringt bij minister Yandervelde aan, opdat deze zijn veto tegen een desgevallende her ziening van de wet zou intrekken als clan, betoogt hij, zou het alkoholvraag- sluk een logische en gezonde oplossing krijgen. Antwerpen-Rotterdam. Hieronder deelen wij de vergelijkende statistiek mede betreffende de havenbeweging te Antwerpen en Rotterdam. Om de ver gelijking mogelijk té maken, hebben we de Antwerpsche moorsomtons herleid tot netto-registertons. Te Élisabethstad is een Fonds van Onderlihgen Bijstand tot stand geko men, officieele instelling van weldadig heid, tot hetwelk alle liefdadige maat schappijen van Katanga zijn bijgetre den, om alle werkzaamheden in één en kel organisme te coördonneeren. Het huis van M. Sohier, bestuur der van den post van katoenselëctie van Gandajika, Katanga, en het er aan pa lend laboratorium, zijn door het hemel vuur in brand gestoken en totaal at'ge- stookt. i Sir Malcolm Haily, oud-gouverneur der Indisch-Britsche provinciën, is op 3 Nov. te Élisabethstad aangekomen; hij is gelast met eene zending van de Car negie Corporation en zal de gansche kolonie doorreizen met het oog op het onderzoek der bestuurlijke, economische en wetenschappelijke vraagstukken in Afrika. De provinciale commissaris van Katanga, M. Dupont, stuurde- naar aan leiding zijner aanstaande bisschopwij ding een telegram van gelukwensching aan Mgr Haezaert. Op 2 November hadden overal in Congo rouwbetoogingen plaats op de grafplaatsen der gesneuvelden en afge storvenen. Men heeft in Congo met splijt de tijding vernomen van het afsterven, in het Moederhuis van Scheut van eerw. Pater Lemaire, assistent generaal der missies van Scheut. Hij was in f902 voor de eerste maal in Congo aangeko men en was nu juist naar Belgie terug gekeerd na een inspectiereis naar de missies in Mayumbe. D,e heer subsituut De Clércq, zijne vrouw en zijn vijf. kinderen,, zijn op 7 Novèmbe'r te Élisabethstad aangekomen. De bevolking van 't Noorten van liet Kasongogebied klagen over" de ver woestingen aan de beplantingen 'aange richt door de olifanten. Zij zijn van oor. deel dat men de dikhuiden niet zou moe ten beschermen, maar wel uitroeien Men ziet dat de gedachten verdeeld zijn. ..<=rr.Ny.angw.e,. een. der.meestgekende plaatsnamen uit, den Araabschen veld tocht .en vroeger als de voornaamste slavenmarkt gekend, is vandaag nog slechts een onbeduidend negerdorp, waar niet eens meer een regeeringspost bestaat. Op 27 October bad te Kipufhi eene groote wipschieting plaats; vele tolahken waren gelukkig weer eens te kunnen meêdoen aan een spel uit het moeder land. i Op Zaterdag 26 October had de plechtige aanstelling plaats van M. F. Sooghen, als voorzitter van het beroeps hof van Élisabethstad. Verjaardag van de.n wapenstilstand. Het sluiten van den wapenstilstand, werd in de .verschillende gede.elten der kolonie, niet 't gebruikelijk ceremonieel herdacht. Te Leopoldstad werden, na een plech tige dienst, in de kerk, bloemen neergc-j legd aan den voet van het Heldenge- denkteeken, door de 'Eirropcesche en door de inlandsche oud-strijders. M. Mortehan, Slaalsinspecteur,die den gou verneur-generaal verving, en dc vóór naamste overheden der hoofdstad, woonden deze ceremonie bij, die plaats had onder een stroomenden regen. Een minuut stilte werd bewaard, ter nage dachtenis van de slachtoffers van den oorlog. Te Élisabethstad had een gelijkaar dige plechtigheid plaats, vóór het Doo- denmonument, in tegenwoordigheid van M. Dupont, hoofd-districtscommissaris, die den dienst van provincie-commissa ris doet. De Reis van IV?. en Mevr. Jeanty De heer Jeanty, advokaat te Kinsha sa, en Mevr Jeanty, de laatste e.ene zus ter van den gouverneur der Nationale Bank, M. Louis Franck hebben weer, zonder eenig misbaar Toild hunnen naam, met hun particulier Moth-vlieg- tuig de reis Anlwerpeh-Leopoldstad vol bracht. w- Zij zijn Op 1 October uff Antwerpen vertrokken, zonder dat er baan of nen om kraaide en bereikten op 3 October Oraïï, na over Bordeaux; dc Pyreneeen en Alicante gevlogen te hebben. Het vliegend echtpaar zette dan de reis voort naar Colomb Bécbar en vloog in gezelschap' van het Sabena vliegtuig over dc Sahara. Te Fort Lamy hadden zij het genoe gen M. Mathieu, commandant D'Hoore en graaf de Looz-Corswarem, te ontmoe ten, die juist de woestijn van Lybie overvlogen hadden. Verder over Bangui, Coquilhatstad bereikten zij N'Dolo, het vliegplein van Leopoldstad, waar zij door talrijke vrienden werden opgewacht. Gemiddeld hebben zij gedurende de reis 200 kilom in het uur gevlogen. Zooals men weet waren M. en Mevr. Jeanty ook langs den luchtweg uit Con go naar Belgie gekomen in de maand Februari van dit jaar. Aanwinsten voor lx et W atuurliietoriscli Mtiseum te Brussel Koning Leopold heeft van M. E. Van Velden, Rechter van den Hoogc Raad van Justitie van Nederlandseh Oost-In- die, te Soerabaya (Java), eenë verzame ling schitterende vlinders uit Insulinde ten geschenke gekregen. Deze verzame ling, waar schoonheid en wetenschappe lijk belang zijn in vervat, werd door den Koning aan het Koninklijk Natuurhisto risch Museum overhandigd. Een vriend van kunsten en weten schappen. die reeds zoo' dikwiljls in stilte met mildheid talrijke werken wist te ondersteunen, M. Armilde Lheureux, van Antwerpen, heeft eene verzameling Ce- rambicide Kevers voor het Koninklijk Natuurhistorisch museum aangekocht. Het geheel is iets eenigs door zijn om vang en bevat alles wat er over deze in secten gekend is. Voor de meeste, onzer lezers zal de naam Cerambycide wel van weinig be- teekenis zijn. D,e kevers leven vooral in de Tropen, waar zij als boschbewoners veel schade aan het hout doen. Zij kun- nén eene opvallende grootte bereiken en zijn meestal prachtig gekleurd. Binnenkort zullen gedeelten van deze twee verzamelingen in het Koninklijk Natuurhistorisch Museum tijdelijk ten toongesteld worden, door AUCTOR 12de Vervolg. HOOFD,STUK VT. Het bal bij Mevrouw van Slewang. Arnold van Slewang trad in de kamer waar zijne moeder bij het venster zat. Hij bad ren dagblad in de hand en bood hel, met zegevierenden blik, de m ouw aan. Hier... Lees... Tweede kolom, in bet midden. En mevrouw van Slewang las Een zonderlinge verdwijning. Een nieuwsje dat we reeds een paar 't> dagen kennen, maar niet -wilden me- dédeelèn, opdat we dc opzoekingen niet wenschen Ie dóen mislukken, wordt thans door een onzer confra ters bekend gemaakt. Wij hebben dus geen roden meer om bet stilzwijgen te behouden. De heer Deraêf cfe overste onzer geheime policie, die nog steeds de beruchte schelmen Robert en Bër- trand opzocht, en een spoor scheen ontdekt te hebben, is spoorloos ver- dwenen. Niemand heeft in de laatste <Tïigen iets van hem vernomen en niemand weet waar hij zich mag bevinden. In den voormiddag zullen de Vlaam- sche en Waalsche afgevaardigden afzon, derlijk bijeenkomen; in den namiddag zullen alle afgevaardigden samen komen in de groote Algemeeiie Vergadering. Herinneren wij eraan dat op taalge bied in de Katholieke Unie volgende re geling bestaat D,e redevoeringen en verslagen worden voorgedragen in een van de beide landstalen; maar de Fran sche en Nederlands'óhe teksten worden vooraf uitgedeeld. Men zorgt voor een zelfde aantal Fransche en Nederland- sche redevoeringen. "Voor de1 besprekin gen geldt als regel dat ieder afgevaar digde vrij de taal gebruikt die hij ver- Het Secretariaat d$r Katholieke Unie deelt mede De Katholieke Unie van Belgie houdt gedurende de maand December twee be* langrijke vergaderingen. Hel Hoofdbestuur zal vergaderen op Woensdag 11 dezer, te 10 u. 30, voor het opmaken van het nieuw programma der katholieke partij en yoor het bespreken van den politieken toestand. De Algemeene- Vergadering, die de af gevaardigden van alle katholieke poli tieke vereenigingen groepeert, is saam- geroepen tegen Woensdag 18 Decem ber. De dagorde vermeldt 1. Het programma der katholieke par tij- 2. De zedelijke tucht in de partij, 3 De politieke toestand. De filmspelers Harry Baur en Bloger Karl door leeuwen bedreigd Praag, 4 Dec. Julien Duvivier, die met Harry Baur en Roger Karl een film maakt, getiteld «Golem», was met op namen bezig, toen zich een voorval ai- speelde, dat een dramatisch verloop had kunnen hebben. Twee leeuwen moesten optreden, op' het oogenblik dat zij, onder de hoede van den dierentemmer, onder het licht der camera kwamen, stortte een gedeelte van het dekor in. Terwijl de leeuwen uit hun kooi wa ren was de dierentemmer, ingesloten. Roger Karl bevond zich toen te mitfden van het tooneel, Harry Baur wilde km ter hulp komen, maar Roger Karl deed hem teeken tc blijven staan, daar de leeuwen dreigend optraden. Beidé filmspelers bleven roerloos staan. Op dit oogenblik kwam de leeu wentemmer hun gelukkig ter hulp. Baur .en Karl namen het voorval nog al licht op. Zij waren door het ingestor te gewelf licht gekwetst. Hetzelfde toó- neel zal nu natuurlijk moeten opnieuw opgenomen worden. Men vreest eene wraakneming. De opzoekingen worden ijverig voortgezet Hoe vindt ge dat Het bewijst, dat ge goed gezien hebt, Robert, en den man op tijd de gelegenheid hebt gegeven een bad te nemen. Zou dan niemand gissen, dat hij hier zocht, en hier zou kunnen wezen? In ieder geval, heb ik hier in de straat vandaag een paar mannen zien gaan en komen, wier gelaat mij geen vertrouwen inboezemde. Alies is gereed Ja. Dezen avond het bal Natuurlijk. Zou 't niet gevaarlijk zijn, zoo lang te wachten Ik wil dien slag nog thuis halen. Het is gewaagd. 't Is de eerste maal niet, dat we iets wagen... Ge blijft bij uw besluit? Welk besluit Nora op te lichten Ja en neen. Met geweld wil ik fTaar niet medenemen. Zonder geweld zal bef niet, gaan Misschien wel... Laat dat aan mij over... Zorg tegen middernacht voor bet rijtuig. Het zal den geheelen avond gereed staan. Ge vreest toch ook iets Neen. maar ik ben voorzichtig Ik zeg hel nog eens die gezichten heb -ben me geenszins bevallen, des te min der dal ik bemerkt heb, dat ze gestadig Woensdagmiddag, rond 12 uur, greepf aan boord van dc stoomboot «Western- land», gemeerd aan afdak 28 der Sehel- dekaaien, een "schrikkelijk ongeval plaats, waarbij een werkman werd ge dood en een andere zwaar gekwetst. Door een lot nog toe onbekende oorzaak is een ophaalbak, waarmede dé leden der bemanning in de machienka- mer dalen plots naar beneden! gestort. Het was tijdens de herstellingsoefe-. hingen aan de lift, dat het pijnlijk onge val zich voordeed. In allerijl snelde men naa-r de plaats van het ongeval. Met onL onzetting stelde men vast dat een wêrk- man levenloos onder het zwaar gevaar te geklemd lag. Het is dé genaamde Pee- ters, wonende EliaertsTraat, te Bórger- hout. Zijn werkgezel, de 2iljarige Felix Pintens, woonachtig Stijfselstraat-, 26, werd bij het ongeval de wervelkolom ge broken. Hij werd in allerhaast naar het Noorderverbandhuis overgebracht, waar zijn toestand als hopeloos werd geoor deeld. Door middel van snijbranders heeft men den bodem van de lift uitgezaagd tencinde,h.ct slachtoffer,-dat bij dit-, on geval den dood vond.te bevrijden. Uit het onderzoek is gebleken dat do kabels en de touwen van de lift gebro ken zijn. De herstellingswerken zullen denkelijk reeds zoover gevórderd ge weest zijn dat de arbeiders beproefd hebben de lift weer in werking te stenen, met het ongelukkig gevolg dat men kent. Door de politie der 12e wijk werd, het parket van dit droevig ongeval in ken nis gesteld. 100 O/O OPBRENGST Geen leugen, de zuivere waarheid Wie aankondigingen plaatst in het adresboek van «De Volksstem» zal 100 ten honderd rendement hebben. In den nacht van Dinsdag op Woens dag, ziijn er onbekende dieven in de kerk gebroken langs het dak, komende» zoo in de vestiaire, na eerst eene deur openge- brand te hebben bij middel van kaarsen, is de dief er in gelukt in de kerk té ko men en 'heeft er al de offerblokken gele digd en zelfs eene medegenomen die van den muur gerukt werd. Doch, den buit was niet groot, aangezien de offerblok ken Zaterdag laatstleden maar gelicht waren. Na dit werk verricht te hebben is de dief langs de deur der vestiaire vertrok ken die uitgeeft langs de pastorij. Dje gendarmerie die telefonisch ver wittigd werd, kwam spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag brak een hevige brand uit in eene schrijnwerkerij te Wattrelos (Noord Frankrijk) toebehoorende aan Marcel Vahhóiitte in Jules Guesdestraat. Het vuur werd eerst opgemerkt door een douanier van Wattrelos welke zich naar.zijn post begaf. Hij wekte den li. Vanhoutte en telefoneerde naar de brandweer van Roubaix. Deze kwamen een weinig later ter plaatse en ha drie kwartier blusschen slaagde men er in het vuur te omschrijven. Al wat het ge bouw bevatte werd de prooi der vlam men, alhoewel het gebouw zelf niet zóó veel te lijden had. De schade wordt geschat op 25 30 duizend frank en men schrijft de oor zaak toe aan eene kortsluiting. ons huis in 't oog hielden.Als ik nu een goeden raad mag geven, in ons beider belang, maak het dan kort met uw liefje. Hoe, kort rAls ze niet goedschiks medewrl, laat ze dan hier. Dat is in regel. 'Miljne maatregelen zijn genomen, broeder. Des te beter. Dien avond bevonden er zich vele nieuwsgierigen voor het hotel van me vrouw van Slewang. Ze vormden de haag van weerskanten de sierlijke tent, die boven de poort was uitgehangen, en waaronder de genoo- digden over een dik tapijt, van uit hun rijtuig naar den inkom traden. Prachtige damestoiletten, schitte rende juweelen, zwarte' heererijassen en witte dassen, met. gotid overladen uni formen, vormden eene bonte mengeling in de groote bovenzaal, overgoten van elektrisch licht en waar mevrouw van Slewang hare genoodigden ontving, bij gestaan door baren zoon Arnold. Al wat naam en fórtuin 'bezat in de Scheldestad, was ér vertegenwoordigd. Daar was, zooals de Fransche week bladen zich uitdrukken le tout An. vers.» De genoodigden hadden verschillen de groepjes gevormd, waar gepraat, werd over al de voorvallen van den dag niet de wereld- of politieke gévallen, maar de kleine voorvalletjes: in den en- gen kring, dien men de «groote wereld» heet, de nietige voorvalletjes welke eene week lang het onderwerp uitmaken van de gesprekken der hersenlooze poppe tjes dier groote wereld. Vooral hield men zich bezig met me vrouw van Slewang, roemde heur goe den smaak, haren adel, die uit haar en alles wat haar omringde duidelijk sprak. Ieder was er van overtuigd, dat me vrouw de gravin van Grobbenffónck, wier dochter in zulke familie ging tre den, tot de gelukkigste der aarde mocht genoemd worden. En daarenboven was Arnold nog een der fraaiste jonge edelen der stad. Hoe Nora van Grobbendonck dan ook door tal van freules benijd werd, ffïent wel niet gezegd. Het bal was begonnen. In eene tweede zaal lieten de tonen van een orkest, achter bloemstukken verborgen, zich hooren, en schoven de paren in sierlijken zwaai over den gladden vloer. Arnold en Nora bevonden zich tus schen de dansers. Wanneer de wals geëindigd was,voer de Arnold zijne toekomstige bruid naar een klein zijvertrek, dat. slechts half verlicht was, en waar zetels, sofa's en oen rotonde, die een waterkom met fontein omringd, tot rust uitnoodigden Zij namen op de rotonde plaats. Wat, hebt ge me te zeggen, Ar nold Spoed u, want wellicht blijven' we hier niet lang alleen. Ik heb u iets verschrikkeliijks me de te deelen. Het meisje keek hem met angstige, Zenuwpijnen! Wie hieronder dikwijls te lijden heeft, moet steeds er aan denken: het product van vertrouwen. Vraagt do origlnoelo verpakking met het BAYER- kruis en het zegel van de nationale Codex. blikken aan. Ge doet me schrikken. 1 Ik zal kort en bondig alles zeggen^ Iedere minuut is thans goud waard.. Gij hebt me oprecht lief Een verwijtende blik was het ant-« woord. i Ik vraag u dat, liefste, omdat, gé zware beproevingen voor mij zult té doorstaan hebben. Uwe woorden boezemen mij angst in. Spreek dan toch. Ik word vervolgd. Vervolgd En kan ieder oogenblik aangehou den worden. Gij 1 Ja... O, ik heb niets misdaan,wees er van overtuigd, ten minste niets mis.* daan tegen de eer. Wat is er gebeurd Ge weet dat er te Antwerpen een republikeinsehe bond bestaat Neen...- Die tegen den koning en de regee-. ring eene samenzwering heeft op fouvfl gezet r— O Ik sta aan 't hoofd van dieij! bond Arnold Gij 1 Een verrader maakte er deel vaifc en alles is ontdekt. Wilt ge'mij aldus op dé proeft stellen Hoedat Ti Vervolgt,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2