8 DE OORLOG IN ABESSINIË Kajottsrslioskje xxxxie jaahgaN'g nummer 279 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuflel-De Gendt. Zondag DECEMBER 19351 Ernstige incidenten te La Hestre De aanstaande Vlootconferentie publiciteit buiten het Arrond. AALST) 'Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richeleu, Parjis -Bank Buiding-Kingswayt 20 Londres W. G. 2, 0. L. Vr. Oab. Ontv.i Zonop7,32Zonaf3,53| V. M. 10 L. K. 17 UIT HÈT LEVEN. "Wie zijn de dwazen onzer dagen een vraagje van belang 1 Zou dwaas sy noniem zijn van domkop, zoodat dezen dwazen zijn die weinig verstandelijke ontwikkeling bezitten In dozen zin verstaan liet heel vaak een zekere cate gorie van pedante intellectueelen, die prat gaan op hun beetje wetenschap, en 2ich zóó aanstellen, net alsof zij de "scientia» in pacht hebben. Zou dwaas, gelijk zijn aan zinneloos, en bijgevolg dezen bedoelen, welke zoo als men spreekwoordelijk zegt, een slag van den molen hebben gekregen, zoodat hun verstandsvermogens in de war lig gen, uit hun evenwicht gerukt zijn... en hun plaats nog alleen behoort ergens in een gekkenhuis Die meening zijn weer anderen toegedaan en voor hen is een dwaas een gek, een krankzinnige. Voor mijn part echter is een dwaze "de dwaze» deze die God loochent... of zoo niet theoretisch, toch practisch het bestaan van den Schepper aan kant zet. Theoretische of practische Godlooche naars, het zijn al dwazen die leven zon der God. Het woord komt reeds van het II. Schrift: Stultorum numerus infinïtus» het getal der dwazen is ontelbaar... en nog «iusensati in quibus non est scientia Dei». Dwazen zijn liet in dewelke de vereering van het Opperwezen niet aan wezig is Dat is de grootste onzin, uiting van dwaasheid, welke heden meer dan ooit, sommige zoogezegde intellectueelen uit kramen "ik geloof aan niets I» Vriend lezer, wanneer ik U zeggen zou. dat een uurwerk geen uurwerkma ker heeft, een prachtig radiotoestel geen electrieker,.. een duizeligmakend rol lende auto geen geleider... een over heerlijk paleis geen bouwmeester.dan zoudt ge mij verwonderd aankijken, en zeggen uw verstand is op hol, ge zijt zinneloos en uw plaats is alleen nog in een krankzinnigengesticht en uw redeneering zou juist zijn en kloppen. Maar wat gezegd dan van dezen die den Oppersten Bouwmeester van het heelal loochenen Niets toch is zoo in gewikkeld als het geheel van Gods Scheppingsdaad.Waar de natuur en haar harmonische orde onze bewondering gaande maken,daar dringt zich een aller eerste gevolgtrekking op, als een noodza kelijke consequentie het bestaan van den Schepper Juist daarom zijn de grootste dwazen degenen die den Maker van de schep ping en Ziju bestaan ncgeeren. "Ik ge loof aan niets», welke onzin en welke snullen die dit uitspreken Maar, zon der geloof gaat het niet in de samenle ving, wat houdt, er nog recht in het da- gelijksch leven als de eene mensch op doihcele lijn, het vertrouwen in den anderen verliest Eiken dag lezen de aan niets geloo- vende heeren hun krant, cu zo slikken ook alles daaruit op... en nochtans, wie zegt hun dat het waarheid is Alleen het vertrouwen in de waarheidsliefde van hun journalisten is daartoe een waarborg. Doch juist daardoor zijn ze in tegenspraak met hun eigen beweringen: ze gelooven aan niets, en ze zweren op het gezag van hun dagbladen, Wie kan het ontkennen, zonder geloof in het ge tuigenis van anderen, blijft geen enkel feit der geschiedenis recht staan, we hebben het immers zelf niet beleefd en ook niet gezien 1 Wanneer dus de Schepper, welke we uit het bestaan der dingen ontwaren, gesproken heeft en Zijn woord heeft be krachtigd en gestaafd door profetiëen en wonderen, dan is het billijk, wijs en re delijk dat de menschengeest zich neer legt bij die uitspraak en zich onderwerpt aan die waarheden ook dan, wanneer hij er den vollen zin niet van begrijpen kan. Maar kom, ze meenen het niet zoo ernstig, want zo moeten wel zelf, af en too. hun dwaasheid inzien. Het kan ten slotte maar enkel een uitvluchtsel zijn, om een wanordelijk leven te dekken, of te verbloemen..., om hun geweten in slaap te wiegen en vrijelijk hun grillen in to volgen. Want wilt ge weten hoe consequent de fameuze Godloochenaars te werk gaan Ze gelooven aan niets Wacht oventjes: kijkt eens goed wanneer ge wandelt op de groote provinciebanen. In vele autos ziet ge van achter in het rijtuig, juist voor liet venstertje, een "masquotte» hangen, een soort; poesjenel of pruts..,! Ge raadt reeds waar ik naartoe wil Die heeren gelooven niet in het bestaan van God, maar... hoe bespottelijk, zo geloo ven wel in de onheilafwerendo kracht van een zielloos en belachelijk popje Nog een staaltje: in sommige hotels van grootsteden zoekt men te vergeefs naar een kamer, genummerd met nr 13. Wat denkt ge wel, nr 13 is nu eenmaal een ongeluksgetal. Doch, waarom bang zijn voor nr 13, als men toch aan niets gelooft Men cijfert in sommige middens het Opperwezen buiten, en och arme O ironie der dingen, beter dan dwaashe den. diezelfde triestige heerschappen zijn bang van eksters en kraaien, van zwarte katten... want ja, lacht maar, 't is toch evangelie voor hen ai die zaken brengen ongeluk bij Arme sukkels die aan niets gelooven Geen geloof hebben, is slachtoffer zijn van ontzaglijk veel bijgeloof, de God loochenaars zijn de grootste bygeloovi- geu... ze zijn bangvan alles, uitgenomen van hetgene ze zouden moeten vreezen, namelijk een goddeloos bestaan. Ware by ook een groot genie... hij is een dwaas die geen geloof heeft. Maar werd hij geteld onder de minst begaaf den, onder de laagst ontwikkelden, hij is een groot man.., een wijs en verstan dig mensch, die iu God gelooft en daar uit al de gevolgtrekkingen afleidt die hem maken tot een overtuigd en vroom christen- DENDERZOON. DE NEGUS AAN DEN DOOD ONTSNAPT Luchtaanval van de Italianen op Dessie Londen, 6 Dec. Aa,n het Reuter- agentschap wordt gespind, dat voor de eerste maal sedert de opening van. de vijandelijkheden de Negus in werkelijk gevaar heeft verkeerd. Donderdagmorgen hebben negen Ita- liaansche vliegtuigen een aanval on dernomen op het hoofdkwartier van de Abessyniers te Desisie. Er werden achter elkaar drie aan vallen ondernomen en in het geheel werden een honderdtal bommen uitge worpen. 32 personen werden gedood en 200 zwaar gewond bij deze aanvallen. Het paleis van den kroonprins,waar in de Negus verblijf houdt., werd door een bom getroffen en vloog in brand. (Een gedeelte van het paleis is ver woest. Onder de gewonden bevindt zich de Belgische reserve-luitenant de Fraiyont. Uit Ethiopische bron wordt gemeld, dat de Italianen de Roode Kruis-ov-er,. eenkomst hebben geschonden door een Amerikaanschen hulppost te bombar- deeren, op het terrein waarvan de ten ten opgeslagen stonden van verschei dene journalisten. Twee tenten werden vernield door het vuur. De Abessynische regeering heeft het voornemen krachtig te protesteeren te gen de luchtaanvallen op open steden. Reserve luitenant Adelin de Fraipont van het tweede jagers te voet, had «eni ge maanden geleden Belgie verlaten om zich naar Abessinie te begeven, waar hij aan het Hof geen militaire funktie waarnam. Luitenant Adelin de Fraipont werd geboren op 22 Maart 1896 en nam als vrijwilliger dienst tiijdens den oorlog. EEN BEWOGEN PROTEST VAN DE ABESSYNISCHE REGEERING Geneve, 6 Dec. Aan het Secreta riaat van den Volkenbond heeft dc Abessynische regeering het volgend protest laten geworden Addis Abeba, 6 Dec. Het staat sedert het begin der vij andelijkheden vast dat de Italiaansche regeering als istrijdmethode heeft aan- Het wetsontwerp betreffende het nota riaat. De wet op de huurceeien. De uitbating der kansspelen. Oprichting van een Hoogeren Financieelen Raad. De leden der regeering vergaderden (Vrijdagnamiddag in het departement van Builenlandsche Zaken, onder het voorzitterschap van M. Van Zeeland, Eerste Minister. Na afloop der vergadering werd aan de pers de volgende mededeeling ver strek M heeft Soudan, minister van Justitie, den raad eene uiteenzetting ver strekt betreffende het wetsontwerp dat door don raad werd goedgekeurd en dat wijziging brengt aan de wet van 25 ven_ tosc' jaar XI in zake organisatie van het nolariaat. Deze ontwerpen dienen voor het be krachtigen van zekere maatregelen wel ke reeds in praktijk waren gesteld door een groot aantal luchtkamers en die be trekking hebben op de regeling van het beroep' van notaris. Onder deze schikkingen is er eene welke bijzonder belangrijk is, nvm. dit waardoor het aan de notarissen verbo den is ten zijne voordeele geld te plaat sen het zij uit eigen persoonlijken •naam, hetzij door tussclvenpersonen, dal bij hem in bewaring werd gesteld. M. Soudan heeft tevens een ontwerp van koninklijk besluit door den raad doen goedkeuren waarbij tot- op 1 Janua ri 1937, zekere uitzonderlijke schikkin gen in zake de wet op de huurceelen worden verlengd. Hij deed tevens een wetsontwerp goed keuren waardoor do boetstraffelijke veroordeelingen in zake verwondingen bij ongeval en doodslag door onvoorzich. tigheid verzwaard worden. Die raad heeft vervolgens den minis ter van Justitie gemachtigd om een amendement te voegen bij het wetsont werp betreffende de uitbating der kans spelen, wetsontwerp dat voor het cogen. blik bij de Kamer aanhankelijk is. Mits reglementeering zouden die spe len toegelaten worden in Kursalen en Casinos der hadsteden en buitenverblij ven, waar zij voor het oogenblik worden uitgebaat. M. Max Leo Gerard, minister van Fi nanciën heeft den raad een wetsontwerp voorgelegd betreffende het oprichten van een Hoogeren financieelen Raad. Dit ontwerp werd goedgekeurd. M. Rubbens, minister van Koloniën, heeft verder een wetsontwerp doen goed keuren dat betrekking heeft op de schik king rond de koloTTialc loterijen. De Raad heeft vervolgens eene reeks zaken van administratievcn aard gere geld. Vrijdag a.s. zal de Raad opnieuw ver gaderen, Hel folterde niet in de Rik z'n afdee- ling. «Een heel kolleklie lamzakken» deed hij triestig en moedeloos allemaal genomen onze bevolking te laten ver nietigen niet door haar eigen troepen, maar door het aanwenden van meka- nische middelen en door inlandsche troepen aangeworven in de Italiaansche j koek van denzelfden deeg. koloniën. Dat er bommen worden ge-1 Na de bestuursverkiezing werd hij als worpen waar we zelf vertoeven om deel voorzitter aangeduid en van. af dien dag te nemen aan het leed van onze solda-j schoot hij voor goed aan 't werk. Van ten en aan de verdediging van onzen 'daag pakte hij den Jos aan en morgen grond is nog te begrijpen. Maar örpen zoekt hij persoonlijk kontakt. met Ka steden bombardeeren zooals Dabat,'rei. Hij deed druk en geijaagd. draafde Gondar, en tal van boerendorpen waar van den eenen naar den anderen maar noch troepen noch verdedigingswerkenuitslagen zéro voorhanden zijn, vrouwen en kinderen j jn 't begin had Rik v^el miserie, te- ter dood brengen, hospitalen van het' genwerking en onverschilligheid ln de Rood Kruis met bommen bestoken wereld geschópt, ver van zich af, met zulks is ontegensprekelijk een overtre ding van de internationale wetten. NA DE REDE VAN 81R HOARE Rome is teleurgesteld In Italiaansrhe politieke kringen, Triesti0. - erbarmelijk een vroolijken lach en een leuken zet, maar dat ging nu niet meer Die eene afkoeling na de andere volg den mekaar op. Hij begon te vervriezen. 's Nachts kon hij er liggen over pie keren dan spoten de tranen hem soms uit de oogen voor hij het zelf wist. voor den armen jongen Op een algemeene vergadering waren er harde woorden gevallen tuss-chen hem en de leden, ge lachten maar dat ze brul den Al de rest smeerden ze aan hun kloefen. Ernst en tucht goudvogels uit het sprookjesland Nooit gezien nooit gehoord Al z'n zelfbeheersching had .hij van zich afgegooid en tusschen 'n snauw en een beet flapte hij de mannen de harde waarheid in het gezicht Een vuistslag in een lachend kindergelaat. Toen had hij de vergadering maar opgebroken om er des te rapper te kunnen van onder knijpen In dien toestand kokend van ergernis en opwinding kwam hij Jan Smetlers te- Voorts wordt betoogd, dat Engeland,ê^n. indien het wenscht dat Italië en Frank- Ge kent toch wel e an ze er rijk vriendschappelijke betrekkingen prachtexemplaar hoor Een energieke met elkaar onderhouden, geen druk op kop. heldere oogen onr er e had moeten voorhoofd, een rechte forsche houding. in contact staan met de regeering wor den de deelen in de rede van Sir Samuel Hoare,.welke betrekking hebben op Ita lië, teleurstellend genoemd. Men had «enigszins verwacht, dat het heden in het Lagerhuis tot een gebaar van verzoening» zou gekomen zijn. Naar aanleiding van het deel der rede, waarin Sir Samuel Hoare den Du- ce en het Italiaansche volk verzoekt, het denkbeeld te laten varen dat En geland duistere motieven had bij zijn ondersteuning van den Volkenbond, wordt gevraagd waarom Engeland dan is voortgegaan bij het opleggen der sancties', waardoor de Italiaansche vrouwen en kinderen zich ontberingen moeten getroosten. de Fransche regeering uitoefenen om een politiek te voeren, welke in strijd is met de traditie der vriendschap. De verzekering van Hoare, dat. het niet waarschijnlijk is, dat de Volken bond in zijn pogingen om aan den strijd een einde te maken, zal verslap pen, wordt beantwoord met. de tegen verzekering dat Italië ziljn verzet tegen de sancties zal verdubbelen. De rcoden ontkennen vrijheid van vereen iging \y*)ensdag avond hebben er zich te La Heslre, nabij La Louvière, erge in cidenten voorgedaan. M. Leon Degrelle de leider van Rex, zou in deze roode gemeente openlijk het woord voeren.De socialisten en kommunisten, waarbij het vreemd uitschot zich had aangeslo ten, maakten de bevolking der streek sinds verscheidene dagen op tegen de Rexisten. Zondag deelden de kommunisten vlugschriften uit. Woensdag, in vooravond namen de marxisten Voor de rest. een nobele, rondborstige goedhartige kerel, wars van alle klein geestigheid en bekrompenheid en van alles wgt onoprecht is. «Dat alles kreeg ik als een erfenis mee van de K.A.J.» klaroent Jan als liet pas geeft, Rik liep toevallig op hem dien avond en het duurde geen oogenblik of hij was aan 't vertellen, met het vluchtig ternpo van vijf woorden in de seconde. Jan liet den jongen uitpraten zoolang en zooveel hij verlangde en toen begön IIM III*II merken dat de socialistische burge meester, Arsène Massart^ in plaats van. hij. voor de orde in te staan, zich zelf aani Niemand kan zoo hartelijk troosten en het hoofd plaatste van die bende woel-, zoo zalvend opbeuren als Jan. Dat was makers en onruststokers. Toen een I zelfs spreekwoordelijk geworden onder groepje katholieken de zaal binnen- degenen die licm kenden, drongen, maakte het rood gebroed van Hij vertelde dan van de sticht ingsja- de gelegenheid gebruik om istormender- ren van de K. A. J.-beweging en van hun hand de tribuun in te nemen en mis- methode die zij gebruikten ten tijde dat handelden den voorzitter. Inmiddels; ze nog jonge 'syndikalisten werden ge werd door een groep marxisten onder noemd, van hun apostolaatsmelhode om het gebrul van de internationale, den'de jonge arbeiders fe veroveren, op te toegang ontzegd aan de katholieken,die! voeden en te organiseeren. builen stonden. Maar Degrelle- liet zich Daar kwam gloed in de stem van Jan: niet afschrikken van het roode goedje «We stelden ons niet tevreden met lon en drong tie zaal binnen. Toen hij de .ter programs en formulen: dat zijn en- tribuun besteeg, wierpen zich enkele .kei richtlijnen die er moeten zijn, maar marxistische ploerten op hem, (o wat i we stelden ons met heel ons hart en heel nnza ziel voor den schreibenden nood van zijn ze dapper als ze talrijk zijn en onze den'poogden hem van het verhoog te sleiw'de jonge arbeiders op godsdienstig, zé- post! ren. Maar Degrelle liet zich niet doen.[lelijk en sociaal gebied en dan met. een voor de zaal,waarin de meeting moestInmiddels drongen de gendarmen bin- eindelooze goedheid, met een grenzen doorgaan. Vooraf moeten we laten op- nen en herstelden de orde. De zaa) waar de besprekingen zullen gehouden worden. De vertegenwoordigers van de vijf mogendheden die het Verdrag van Washington hebben onderteekend, n.l. Engeland, Amerika, Japan, Frankrijk en Italië zullen op 9 December te Londen samenkomen, voor het houden van .een vlootconferentie, de vierde na den We reldoorlog. Japan heeft op 26 December 1934, hel Vlootverdrag van Washington looze offervaardigheid, met een bodem- looze vriendelijkheid en gedienstigheid zochten wij de jongens op en trachtten "ze heter en gelukkiger te maken Dat was de methode van de -stichters, van de martelaars van de beweging gelijk ik er zooveel heb gekend. Rik voelde de woorden striemen op z'n ziel! Zoo had hij de jongens nog niet aangepakt. Daar zou hij nu eens aan beginnen. Nog lang praatte Rik met Jan en hij voelde hoe langer hoe meer z'n hart warm worden en openbreken van nfeuwe geestdrift. Hij zwoer het dien avond in het diep ste van zijn jong kajottershart hij; moest en hij wilde en hij kon ziijn af- deeliny waardig maken van hef ka jot ters ja af dat ze nu zouden beleven. •Dien avond was hij alle schrijnende pijn vergeten; hij dacht aan onzen Ge neraal Cardijn en zijn hart smolt van ontroering: hij dacht aan z'n jongens en" een stalen wilskracht groeide in hem. Hef zong door z'n ziel als oen triomf zang het. moet, het kan en het zal K. IT A JEE. (1922) en dat van Londen (1930), gezegd. op- IV11S- en VESPERSBOEKEN in Vlaamsch en. het Fransch. Cocte het keus te beginnen aan 30,00 fr. Kerkstraat, 21, Aalst.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1