Voor Je tafciüiierJeiJ HERBESAN tjjËsgiS De laatste Lotgevallen van Robert en Bertrand Het Rood-Kruls in de wereld LIEBIG C0H9 Vergeet uw geluks- enveloppes niet Laval behaalt de overwinning Brand te Hasselt Akelige vondst te St-Gillis-Dendermonde Doodelijk auto-ongeluk te Etterbeek Er is niet te verwonderen 8 December. - L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen. Hel, schoonste, zeu- xiiet één der schoonste feesten ter-eere ivan O. TVrouw. Kan men aan Maria 'een heerlijke titel ge'vch dan de «Onbe vlekte. Ontvangenis» Voorwaar niet. D«al Zij volledig vrij was van alle zon desmet werd door Pius IX in 1804 als geloofspunt uilgeroèpen. Een week die goed zal eindigen liet is ongetwijfeld degene, die begint, want Zaterdag a. s.' i i December, zal de Koloniale Loterij 15 millioen verdoe len in 62343 loten. Trekking van de 14e Snede (grijze biljet ten)te Brussel in-den Koninklijken Vlaamsehen Schouwburg. Ie 20 uur 30. Prinses Ingeborg vertrokken. ■Prinses Ingeborg, hertogin van West gothland, de moeder van Koningin iAstrid, die een paar dagen te Brussel hij haar kleinkinderen was komen door brengen, is dezer dagen weer uit onze hoofdstad vertrokken, met toestemming ivoor Zweden. Aantal staatsbedienden. Uit' ant woorden verschenen op 12 Dec. 1933 en ,6 December 1934 blijkt dat de globale getalsterkte der Staatsbedienden be droog opi 1 Juli 1914, "96,716 op 1 September 1932, 156,343; op 1 Januari (1934, 154,742. Uiteen niéuw antwoord blijkt dat, op [1 Januari 1935, het aantal bedroeg (153,184, 'Duivelspel van werkloozen. Het; blijkt uit een ministerieel antwoord dal, in zake duiven spek van werkloozen, de Vroegere regeling van kracht blijft. Een edel gebaar van Koning Leopold. Toen Koning Leopold bij zijn bezoek aan sir Harold Gillies, vermaard En- gelsch heelkundige, vernam dat er zich ■twee Belgische kinderen ter verpleging bevonden in de kliniek van deze profes sor, bracht de Vorst een persoonlijk be zoek aan deze kindertjes. Bij zijn af reis verzocht Koning Leopold den Belgi schen gezant in zijn naam aan de kin dertjes Sint-Niklaasgeschenken te laten geworden. Een oude remedie tegen wintergezwel. lo.*i. Ge wilt er misschien niet aan gelooven Des te erger voor u Zoo ge wintergezwellcn aan de voelen hebt, zult ge er verder blijven aan lijden. Tenzij ge toch dit goedkoop voorschrift wildet beproeven. Neem acht dagen lang een heet voetbad waarin ge een tiental ■klontjes suiker laat smelten. Ge glimlacht Vergeet evenwel niet 'dat suiker een krachtige spoorslag is «tot versnelling van den bloedsomloop... jen dan wordt het u wel begrijpelijk l Voorhistorisch Eland ontdekt. Bij de graafwerkzaamheden te Gentofte, bij Kopenhagen, zijn overblijfselen van een reusachtige voorhistorischen eland ge vonden. Het begon met de vondst van ëenige middenvoetsbeentjes, welke ge volgd werd door die van den schedel met (horens. Bilj een onderzoek van de aardlagen er om heen heeft men vastgesteld, dat het skelet afkomstig is uit den toendra-tijd, 'onmiddellijk na den ijstijd en dat het dus ongeveer 11000 jaar oud is.Die eland behoort aldus tot de oudste bekende •toendra- en steppenfauna. BOUILLON BLOKJES Practisch en zeer gemakkelijk bij 't gebruik door AUCTOR 14de Vervolg. In naam der wet, sprak dc com- Jnissaris zijt ge allen mijne gevange nen... Wie van u is mevrouw Slewang ,en wie de graaf Arnold van Slewang. Niemand antwoordde. Ze waren niet te vinden. De commissaris gaf het hevel het gansclie huis te doorzoeken. Op de deur van de badkamer was het volgende rijmpje te lezen Hier zit Deraef Gezond en gaaf Gevangen. Hij wou ons bei Voor -schelmerij Doen hangen 1 Hij is een vos En liet niet los... Wijlieden Zien echter klaar In het gevaar, En vlieden Ecu man als hij, Tenzij dat wij Hem vangen, Wat plaats nu had En bij het bad .Gevangen, l-.enkt hij nu vast, Een vieze kwast Is die Robert En ook zijn maat, Oom-erf - Ingang-vrij. Koop uw- biljet. Ford en het vliegweren. P,e tech nische commissie van liet. Ministerie van Vliegwezén iii dë V. S. hëeff hel gebruik van den V-8 Ford motor als vliegtuig motor 'goedgekeurd. Het is de eerste maal dal een aulo- mobrelmotoi' deze goedkeuring-kan ver krijgen. De Werkloosheid. Gedurende de week van 23 tot 30 November was hei getal gekontroleerde werkloozen gemid deld 174.803; dit bet.eskent dus eene vermeerdering met. 1464 eenheden. An derzijds is de gedeeltelijke' werkloosheid afgenomen te Charleroi en te La Lou- vière, evenals te Antwerpen. De werk loosheid is vooral toegenomen in de streek van Aalst, dit ten gevolge van den terugkeer der seizoenarbeiders die uil Frankrijk teruggekeerd zijn. Vertrek ve.i de «Thysville» Vrijdagvoormiddag, te 11 uur is de Belgische stoomboot «Thysville» van de jCompagnie Maritime Beige, onder bevel van kapitein Heiremans, uit Antwerpen naar Congo vertrokken. Aan boord bevonden zich *96 passa giers, waarvan 48 van le klas, 37 van éde klas en 11 lussehenklas. Onder de vertrekkendeïi waren de Eerw. Paters W. Van Kesler en J. Han- ral.h der Missies van Mill-Hill en de Eerw. Zusters R. Danibly en L. Corbi'on, der Zusters van Liefde. De lading bestaat in het geheel uit 3.000 Ion verschillende goederen, waar onder 80 ton platen, 60 ton ijzer, 70 ton zakken en 40 ton bandijzer. Een onlangs verslag van het Interna tionale Roode Kruis meldt ons dat er op dit oogenblik, 24 millioen leden in het 'Roode Kruis'zijn. Wéinige organismen bezitten zulk gezag. In vele landen heeft dus de bevolking ten volle haar belang en hare plicht begrepen. In zekere landen van Europa en Noord-Amerika bereikt het ledental van het Roode-Kruis 10% der totale bevol king. In België zijn we zoo ver niet al hoewel we eene eervolle plaats inne men. Niettemin blijft eene groote po ging te doen. Wij. tellen 100.000 leden, dus' 'onge veer 1,3% der bevolking; waarbij wij 60.000 juniors van het Roode Kruis der Jeugd mogen rekenen, daar zij eene toe komstbelofte zijn. Er is middel een grootcr ledental te bereiken. Daarom zal tijdens de week van 7 tot. 14 December eene stelselmatige werving gebeuren, door huisbezoeken en volgens een voor opgesteld plan. Vele medewerkers en medewerksters hebben zich bij onze plaatselijke afdee- lingen aangeboden en alles laat voorzien dat schitterende uitslagen deze nieuwe inspanning van het Roode Kruis zullen bekronen. Vanaf het begin der maand, vermel den de voornaamste magazijnen van ra diotoestellen, bij middel van aanplakbil jetten in hun vilrien geplaatst, de uit- deeling van geluks-enveloppes. Zelfs in dien U voor het oogenblik in deze maga zijnen niets te koopen hebt, aarzelt met een dezer enveloppes te vragen vooral eer het le laat is. Tien duizend exempla ren geven recht op een geschenk en alle bevatten het reglement van een originee. len en eenvoudigen wedstrijd waaraan voor meer dan 30.000 frank prijzen toe gekend werden. Bij deze prijzen bevin den zich een volledige serie der nieuwe Philips ontvangtoestellen en een veer tigtal elektrische klokken. Bovendien, kunt U, tegelijkertijd, een dezer ge schenken en een prachtig Multi-Induc tance ontvangtoestel winnen, waarvan U gedurende de lange Winteravonden veel genoegen zult hebben. Maar... wacht niet te lang. Parijs, 6 Dec. Na de woelige be- j sprekingen van de laatste dagen in de Fransche Kamer over de liga's, was er j in de zitting van Vrijdagmorgen ont-l spanning gekomen door de verklaring! namens de reehtsche, zoowel als de link-1 jsciie groepen, dat zij bereid warén toll ontwapening'óver te gaan. i In verband daarmede werden drie! wetsontwerpen ingediend, tot het slren-j ger maken van de bepalingen voor po- lilieke groepceringen. Daarna werd de door den radikaal-j socialist Point voorgestelde motie var.I vertrouwen met 351 tegen 219 stemmen' aangenomen. De Volksvertegenwoordigers ook in actie. Met een begrijpelijke vreugde nam ZEDENADEL kennis van liet debat dat verleden Woensdag, in de Kamer der Volksvertegenwoordigers, plaats greep. Daar ernstige taal gesproken; daar wer den ook zwakke, zelfs dwaze argumenten naar voren gebracht. i Uit het «Beknopt verslag» blijkt ech ter dat, over het algemeen, de sociale kwaal waarover het hier gaat, slechts van verre bekend schijnt, 't Is trouwens heel natuurlijk dat de heeren Volksver tegenwoordigers toch- wat anders le doen hebben dan zich met pornografi sche lectuur onledig te houden. Nochtans zou het jammer zijn indien uit het oog werd verloren dat er, naast de vreemde uil gaven waarover het ging, tijdens het Kamerdebat, een hoop van die schriften in ons eigen land verschij nen, ook in het Néderla'ndsch. Deze zijn mees-tal even schunnig zelfs schunniger en doorgaans vee! goedkooper. De verspreiding ervan is dan vaak ook ruimer. ZEDENADEL doet beroep op alle wel denkende volksvertegenwoordigers op dat meteen den verkoop en de versprei ding van de in Belgie uitgegeven por nografische druksels bij de wet zouden worden verboden. Het inzamelen van handteekoningen op het verzoekschrift aan de Regeering, is overal aan den gang. Meer dan ooit weze hef, bij alle deftige lieden, voort gezet. Forumulieren bli.fvën steeds verkrijg baar bij hel hoofdsckretariaat van ZE_ DjENADEL, Gronjëstraat, 16, Borger- hout, Antwerpen. Vrijdag-voormiddag, le élf uur ont stond brand in een loods, gelegen ach ter de jongensgemeenteschool óp de Guffenslaan te Hasselt. Er bevonden zich daar een groote hoeveelheid plan ken en brandhout. De vlammen, breidden zich met groote snelheid uit. Weldra stond het gansche gebouw in lichtelaaie en stortte het dak in. De belendende gebouwen bleven gevrijwaard, doch al les wat. zich in de loods bevond is een prooi der vlammen geworden. Slechts na een paar uren hard werken was men den brand, waarvan de oorzaak niet he kend is, meester. Donderdag avond kwam de genaamde' Philémon Van Keer, wonende te Baas.' Een onbeheerde taxi, die Donderdag avond op de Kellcnlaan te Etterbeek stond, is plots aan 't- rijden gegaan, ten gevolge eener nog niet bekende oorzaak. De wagen reed de hellende straat af, in de richting van het St-Pietersplein. Op een hoek van een kruisende straat, is de auto tegen een huis gereden. Een ongelukkige voorbijganger, de h.- Schintgen, wonende 52. Laaiersstraat, te Etterbeek, werd gelroiTen en was op slag dood. Een tweede voorbijganger, M. Geor ges Kulles, 3 Jonchaiestraat, werd ge wond. De taxibestuurder, die de auto had achtergelaten, is Leo Dubois, Verbonde nenstraat, te Brussel. Als pijnlijke bijzonderheid kan gel den dat M. Schintgen huiswaarts keerde met een hoop speelgoed dat hij. was« gaan koopen voor zijn kindertjes ter ge legenheid van het St-Niklaasfeest. Alles werd. vernield. [rode, Mandekenstraat, op hut gemeente- huis van deze gemeente aan den policie-l kommissaris verklaren, dat hij een kin derlijkje gevonden had, in de Lange .Straat, een eenzamen weg, die van Baas. Jrode (Zuid) naar St-Gillis-toij-Piender_ monde loopt. De kommissaris, vergezeld van den veldwachter op de plaats gekomen, waar het wichtje lag, stelde vast dat de wegj hier lot het grondgebied van St. Gillis behoort. Onmiddellijk werd de policie van deze gemeente verwittigd. Bij afwe zigheid van den policiekommissaris, kwam burgemeester De Cock, vergezeld van den bevelhebber der rijkswacht en den veldwachter ter plaatse om het eer ste onderzoek in te stellen. Een overlaat Is die Bertrand Het rijmt wel niet, hun beider naam. Maar rijmen doen zij toch te za&m. De deur werd ingeloopen, en de over ste der geheime politie uil zijne gevan genis verlost. Deraef begon onmiddellijk het onder zoek te leiden, en geen hoekje of kant je blééf onaangeroerd. Het was echter alles vruchteloos de vogels waren gevlogen. liet parket werd verwittigd en de ge- noodigden beschaamd en ten zeerste in hunne eigenliefde gekrenkt verlieten het hotel Van Slewang, onder den plechtigen eed, dal men hen nooit meer zou beet nemen, een eed, dien ze zou den onder de. voeten treden hij de eer- sle gelegenheid, als zich weer een paar fielten, onder een ronkenden naani en wat klatergoud zouden voordoen. De wereld wil bedrogen ziijn L\at is een der oudste spreekwoorden en een der eenigsle, die de zuivere waarheid bevatten. Alleen de gravin van Grobbendonck wilde zich niet verwijderen. Reeds een paar malen had zij het be wustzijn verloren, om, als zij weer tot zich zelf kwam op hare dochter le roe pen. Hel meisje was nergens Ie vinden. O'ok in liet hotel der van Grob'be'n- doncks werd gezocht, en Deraef, onl- dekle er een brief, die op een Iafeitje lag, naast den gcldkolTer der gr ft vin. De overste der geheime politie be merkte dal een paneel van dien kolïer De gezondheidstoestand van den Paus Het Parijsehe blad «Le Temps» ont vangt uit Rome volgend bericht, dal we onder alle voorbehoud overnemen «Men is in het Vatikaan zeer ontroerd over het feit dat, voor dc eerste maal se dert ongeveer 14 jaar, Pius XI op 6 December aan alle audiënties en ont vangsten heeft verzaakt. Woensdagmorgen nochtans had de II. Vader zijn gewone bezigheden hervat maar de bezorgdheid is vrij groot ge weest. Naar het schiljnt zal de Paus toch verplicht zijn meer rust le nemen. Hij heeft voorloopig aan lezing en studie verzaakt. Bij nachte is er geen licht meer op zijn .studiekamer; maar alles laat verhopen dat, Wegens1 zijn sterk ge stel, de kortstondige onpasselijkheid van Zijne Heiligheid weldra zal vergeten zijn. met een bijzonder werktuig was doorge- D,e schelmen zijn hier ook ge weest, zegde hij. Ik geloof dat mevrouw van Grobbendonck niet alleen hare dochter, maar ook haar geld zal kwijt zijn... Het doet me plezier. Men heelt naar mij niet willen luisteren: men zal nu de gevolgen -zien. Hij opende den brief en las Mijn beste dame, denk toch, niet] Dat ik uw dochter schaken liet, ■Zij, ging tcvreê.met Arnold mee Zij volgt, hem alk'een lam gedwee. Zij trouwen saam, dat is bepaald... Den bruidschat hebt ge reeds betaald: Ik nam hem uil' uw coffrc-fort. Met uw (juweelen. 't Komend jaar Vereeren we u met een bezoek. Neem dus geduld en houd u kloek 't Is voor de kinderen hun geluk... Met viiendschap ik de hand u druk! Bernardina, gravin van Slewang. Wie doorgrondt des Heeren wegen !...j Schoonmoer,schenk ons toei uw zegen! Robert, J graaf van Slewang.! Ik heb liet gedacht ze hebben liet duifje medegenomen... Ik moet het be kennen ze spelen een spel van belang, die kerels... Ik bewonder hen... Eerste Doodelijk verkeersongeval te Antwerpen Aan het gevaarlijk kruispunt van Vle- minckxveld, Rosier- en' Boogkeers, greep Vrijdagnamiddag, 'omstreeks 4 u.,: een zwaar verkeersongeval plaats. P,e 47-jarige Frans Brochoven, dok werker, wonende De Keestraat, 3, te Deurne werd op voornoemde plaats, wanneer hij per fiets de Rotier kwam uitgereden, door een gemotoriseerde driewielrijder bestelwagen van een plaatselijke bakkerij verrast: De fietser werd in de flank gevat en met geweld ten gronde geslingerd. Die ongelukkige had bij den val een schedelbreuk opge- loopcn en werd bij hoogdringendheid naar liet St. Elisabelhgasthuis overge bracht waar hij bij zijn aankomst over leed. De politieofficier Pauwels gelastte zich met het eerste onderzoek. Het par ket kwam ter plaaïse. Het was samenge steld uit de lib. Hodum, onderzoeksrech ter; Strijckmans, substituut; Henniq, griffier en De Loof, deskundige. Dc voerder van den wagen werd langdurig onderhoord, waarna men l.ot de wette lijke vaststellingen overging. Sedert lang, schrijft ons Mevr. V. G. Vitalis- straat te M,, leed ik aan pijnen in den buik en aan maagpijnen, ik kon 's nachts niet slapen en stond 's morgens vermoeider op dan 's avonds bij bet slapengaan. De remedies die ik beproefde waren zonder uitslag. Eindelijk, nam ik Herbesan en sedert de 3 maanden dat ik hem gebruik, slaap ik beter 's nachts en 's morgens ontwaak ik blij en vergenoegd. Ik moet ook zeggen dat niettegen staande het goed dat bij doet, Herbesan, ook zeer aangenaam om nemen is. Ref. 83/107. Dit getuigschrift moet u niet verwonderen. De natuur is nog de beste geneesheer, en Herbesan is een natuurlijk middel. Het is een goed gedoseerd mengsel van 14 uitgekozen planten geoogst op het gunstigste oogenblik. Ten allen tijd, ziju de planten aangeduid geweest voor de maagpijnen, verstoptheid, schele hoofdpijnen, huidaandoenin gen, onzuiverheden in het bloed, rheumatiek. Anc. Maison Louis Sanders, S. A., Brussel Prijzen Fr. 7.50, 15.- en 25.- het pak. B i Familiepak Om aan de veelvuldige aanvragen die ons gedaan werden te beant woorden, stellen wij een familie- pak te koop aan den prijs van 25 frank en dat 5 maal den inhoud van het pak van fr. 7.50 bevat. De Gezondheid door de Planten gewin, is kattengespin, zegt, het spreek woord, en ik speel met hen voort. De troef zal wel eens langs mijnen kant komen, en, als mijne oversten mij dan laten spelen... 'Ik wil en ik zal Ro bert en Bertrand vangen Djat zweer ik hoofdstuk VII. Een zonderlinge verliefde De heer Deraef zat in zijn kabinet voor zijn met dossiers en papieren overladen schrijftafel. Hij slaarde mistroostig voor zich uit. Al de opzoekingen, om het dieven. paar dat door zijne laatste daad heel het land, laat ons zeggen heel Europa bezig hield, te snappen, leidde tot niets. D.e twee bandieten en de dochter der gravin bleven onvindbaar. Niet het minste spoor werd ontdek'. Vier personen, wier signalement de politie nauwkeurig .bezat, en die met een rijtuig gevlucht waren, konden niet worden opgespoord. Het. grensde werkelijk aan het bo vennatuurlijke. Het was alsof rijtuig, koetsier en reizigers in den schoot der aarde verdwenen. Een eeuw vroe.ger zou men van" dui- velskonsl, van tooverij gesproken heb ben. Deraef vornl geen uitleg. Al wat hij in wanhoop wist te- zeggen was het is te straf De overheid had hem volmacht ver leend naar goeddunken tc handelen.Had men naar hem geluisterd, toen hij, be weerde dat Robert en Bertrand in het hotel van Slewang verbleven, dan zou het fieli.enpaar achter de grendels heb ben gezeten. Men had echter zijne opmerkingen in den wind geslagen, en daarom, ten ein de die onbehendige |iandelwdijze te ver goeden, liet men hem vrij spel. Er werd op de deur van het kabinet geklopt en een politieagent trad binnen. Iemand verlangt u te spreken,heer overste. Wie dat fJohn Speldemans. De romanschrijver Speldemans 'i ïefvolEl,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2