I De slormloop tegsn da Opbare Schatkist Een tap op is GroMwet Armelanderdjarine bedelaar Oe Oorlog in Aan de Gesneuvelden der Geniatreepan DE TOESTAND van den PAUS Provinciale kamer vcor Aiiitiacliten en Neringen Het aanstaande Consistorie KAMER De Vreemdelingen in België XXXXI® JAARGANG* JNUMM£K 280 Kerkstraat, 9 en Si Aalst. Telefoonlij. DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit Luiten hgt. Arrond. AALST) 'I Agentschap HAVAS, Adolf. Maxlaan .13, tg Brussel Rue de. Richeleu, Parjis. =r= Bank Buiding-Kingswayt 20 Londres W. G. 2. Maandag 9 December! H. Leocadia Zon op ?3 Zonaf 15,53| Dinsdag 10 Decstr berj 1935 H. Eulaüa Zon op7,34 ZonaflS.ögjl V. M. 10 L. K. 17 Het orgaan der sooialisten klaagt by het land eene misdaad aan, bedreven door de christelijke mutualiteit en wenscht dat minister Delattre deze zaak zou in orde brengen. In eene reeks artikels verdedigt het blad l\et ontwerp van wijzigingen aan de schikkingen van het Koninklijk Be sluit van 22 December 1931, beschouwin- gen vooropzettend die niet antwoorden op de zeer gewettigde grieven, geuit door de christelijke mutualisten en an dere. Het is klaarblijkend dat do katholieke pers, die de rechtmatige eischen van de mutualisten verdedigt, behandeld wordt als "gekenmerkt door de onwetendheid en zelfs door een zekere dosis oneerlijk- hord». (Le Peuple, 29-11-35). De anti-klerikale passie moet er zich noodzakelijk in mongen. "Le Peuple» van 1 December doet een aanval in re gel tegen den dienst der verpleegsters bezoeksters. die, zegt. het blad, bijna uitsluitend bjj de katholieken, vooral den trant heeft aangenomen van een work van politieke en godsdienstige propa ganda. Het schijnt overbodig, op dit oogen- blik, deze aantijging te weerleggen. Zeg gen wij van nu af aan dat het volstaat de duizende mutualistische gezinnen te on dervragen zij zullen de onschatbare diensten kunnen zeggen die de verpleeg sters-bezoeksters aan onze arbeiders be wijzen. niet enkel in opzicht van hygiene en gezondheid, maar ook in sociaal en zedelijk oogpunt. Maar dit alles is van geenen tel in de oogen der godsdiensthaters. Ieder chris telijke organisatie van dien aard wordt bestempeld als politiek of godsdienstig werk,., Maar de waarheid heeft nochtans hare rechten. "Le Peuple» weet lieel goed dat de toelagen verleend door het ministerie van arbeid en sociale voorzorg, in ver houding zijn met de geldelijke kracht inspanning der leden. Zoo het bedrag van de toelage, ver leend aan den Landsbond, dit over schrijdt, toegekend aan de socialistische en ander mutualiteiten, is het enkel omdat de geldelijke offers die de christe lijke mutualisten zich hebben opgelegd, grooter zijn dan deze van de leden der andere organisaties. De Landsbond, inderdaad, heeft in 1934, als bijdragen uitsluitend bestemd voor den dienst der verpleegsters, een bedrag ontvangen van 1,303,808 fr. Der gelijke krachtinspanningen in volle kri- sis, is het meest welsprekend bewijs van de waarde die onze mutualisten er aan hechten. Nu, 't is zich steunende op dit bedrag en bij toepassing vau de bestaande re glementaire schikkingen, dat de heer Delattre, minister van arbeid en sociale voorzorg, aan den Landsbond, voor zijn dienst van verpleegsters, eene toelage heeft toegekend van 814,628 fr. en niet van meer dar. één millioen, zooals "Le Peuple» het beweert. Wat meer is. andere onnauwkeurig heid van «Le Peuple», deze dienst komt nietten goede aan 308,527, maar aan 1 millioen 92,016 christelijke mutualis ten. Hot verschil is gevoelig...Wij dagen "Le Peuple» uit de juistheid der hier boven aangehaalde cijfers te betwisten. Is het om het bewonderenswaardig werk van de verpleegsters-bezoeksters in do mutualistische organisaties te knakken, dat het ontwerp van den mi nister do vermindering voorziet der toe- Jagen toegekend bij koninklijk besluit van 22 December 1931 Dinsdagnamiddag vangt de Kamer do behandeling aan van de bcgrootmgen ,van financieelen aard Riljksmiddelen. [Openbare Schuld, Onwaarden en Terug- belalinge'n. Do behandeling zal Woensdag en Don derdag en gebeurlijk ook Vrijdag voort- 'gezet worden. Eindstemming Donder dag of Vrijdag. Gebeurlijk zullen ochtendvergaderin gen (te 10 u.) plaats hebben op Woens dag, Donderdag en Vrijdag. In een Fransch blad waren veront rustende berichten meegedeeld over den gezondheidstoestand van den Paus, die alle audiënties zou* afgezegd hebben. In tegenstelling met deze geruchten, weet'het Duitsche Nieuwsbureau, te mel den, dat de H. Vader gisteren de gebrui kelijke audiënties verleende. Z. H. is volkomen gezond. 1 Volgend schrijven werd door den Ka tholieken Vlaamschen «.Landsbond ge richt tot de Katholieke -Vlaamsohe mi_ nisters en Staatsministers. Brussel, 4 December l93o. Weledele Heer Minister, Het Dagelijksch Bestuur van den Ka tholieken Vlaamschen Landsbond heeft me gelast Uwe aandacht te vestigen op de wanverhouding die er bestaat tus- schen het bevolkingscijfer en het, aan tal zetels welke aan de Vlaamsche ar rondissementen in de beide Wetgevende Kamers worden toegekend. Men heeft zich tot nu toe kunnen ver schuilen achter het feit dat de telling van 1930 nog niet officieel was gesloten doch thans, nu de uitslagen van die tel ling in het Staatsblad ziljn gepubliceerd, kan er geen rede meer bestaan om zich nog langer te onttrekken aan de uit drukkelijke bepalingen van de art. 49 en 53 der Grondwet. De Vlamingen eischen de medezeggen, schap op in de wetgevende lichamen waarop de grondwet hun recht geeft, en we vertrouwen dat het voldoende zal zijn geweest Uwe aandacht op deze kwestie te hebben gevestigd om te beko men dat de belangen van het Vlaamsche volk te dezer zake volledig gevrijwaard worden. Namens het Dagelijksch Bestuur van den Katholieken Vlaamsche Landsbond. De Voorzitter, A. BOUWERAERTS. Uit Warschau, de stad der bedelaars, wordt, den dood van een honderdjarigen bedelaar, beter bekend onder den naam van Jozef, gemeld. De laatste twintig jaar kon men Jo zef, dag in, dag uit, weer of geen weer, door de straten van Warschau zien trek ken. Hij, droeg altijd de armzaligste lompen en woonde met ziljn vrouw in een ellendig krotje in de grootste achter buurt, der stad. Zij leefden slechts van water en brood. Bij zijn overlijden vonden familiele den zijn laatste wilsbeschikking en eenfgc documenten. Hieruit werden zij tot hun verbazing gewaar dat Jozef een zeer groot huis in een aanzienlijke wijk van Warschau bezat, en zijn «boekhou ding» bracht aan het licht dat hij een bedrag van ongeveer 1 millioen frank op de Nationale Bank van Polen had staan. Jozef werd dan ook met pracht en praal begraven. Als hij de rekening van de begrafeniskosten had kunnen zien, zou hij zich zeker, uit löuler ergernis over zooveel geldverspilling, in zijn graf hebben omgedraaid. De vreemdelingen zijn tegenwoordig verplicht een verblijfstoelating te heb ben (ten hoogste) voor zes maand, of eene speciale eenzelvigheidskaart (gel dig voor twee jaar) Dit laat toe nauwkeurig het getal vreemdelingen te kennen die in ons land verblijven. Daarin zijn natuurlijk niet begrepen de reizigers en de toe risten hier minder dan veertien dagen verblijvende. Het getal hier verblijvende vreemde lingen'bedroeg 305,700 op 1 Juli 1935, hetzij 2700 minder dan verleden jaar. De vroeger gekende optelling klimt op tot in 1920. Dan waren er hier 150.000 vreemde lingen waarvan 67000 Fransclie en 39000 Hollanders. Het getal is dus aanzienlijk vermeer derd. De aangroei werd veroorzaakt door de Polen en Italianen, die eertijds wei nig talrijk in ons land, tegenwoordig respectievelijk ten getale van 51.000 en 36.000 zijn. Vreemdelingen in Belgie verblijvend Duitschers 12,800 Engelschen 9,600 Franschen 66,400 Hollanders 60,900 Ilalianers 35,700 Luxemburgers, ,11,100 Polakken 51,300 Russen 8,500 Tchekoslovakken .9,600 enz. 'Deze cijfers bevatten de mannen, de vrouwen en de kinders. Men telt 123.000 mannen en 105.000 vrouwen, ouder dan 15 Jaar. Daarbij komen 80.000 kinderen. In Brabant zit het grootste getal vreemdelingen (Brussel en voorsteden natuurlijk)73.000 waarvan 18.500 Franschen, Daarop volgt de provincie Antwerpen met 47000 waaronder 21000 Hollanders. Ter nagedachtenis van de oorlogsslach toffers der genietroepen werd een monu ment onthuld waarbij de regimentvaandels, zooals de foto toont, den groet brac hte-n. Oos t-Vlaanderen De Algemeene Vergadering van 6 De cember trok veel belangstelling. Vele vereenigingen waren vertegenwoordigd door hun afgevaardigde. Heer Voorzitter Rollier na een kort inleidingswoord stelde de eerste spreker voor lieer Advokaat Bockaert, en gaf liem het woord. Hesr Bockaert had als onderwerp' ge nomen Vereenvoudigde Proceduur aangepast op Hand-el en Ambachten». Na een overzicht gegeven te hebben van de pogingen in het verleden óm onze verou. derde en kostelijke proceduur te vereen voudigen, ontleedde spreker de laatste|en Parijs. Koninklijke Besluiten die kordaat den Het lid weg der grondige aanpassing aanvatten. Zijne uiteenzetting, zeer praktisch aan gepast aan den toestand van den Mid denstand, bevatte menige nuttige wen ken. De -uiteenzetting van heer Bockaert werd mei groote belangstelling gevolgd, De laatste voorbereidingen. In het Vaticaan worden thans de laai:, ste voorbereidingen .getroffen voor" hel [geheime Consistorie dat op 16 Decem ber zal gehouden worden. De nieuwe'eardinalen hebben allen reeds van de Pauselijke Staatssecreta- rie de breve van hun benoeming ontvan gen. Op 16 December, dag waarop het Ge heime Gosislorie wordt gehouden, waar aan alleen de Paus en de oude Cardi- nalen deelnemen en waarin de Heilige Vader een toespraak zal houden die met groote spanning wordt tegemoet gezien, zullen de meeste nieuwe eardinalen reeds in Rome aanwezig zijn. Op den avond van dezen dag zal de Paus naai de woning van de nieuwe eardinalen een ceremoniemeester zenden, die de be noeming zal bevestigen en hen het rootle kapje overhandigt en bovendien mede- deeling doet wanneer de H. Vader aan de nieuwe eardinalen den rooden hoed zal opzetten. Hoe er in dit verband gehandeld za: ITALIAAIMSCH LEGERBERICHT. Het 65ste Ilaliaansch legerberïchl luidt als volgt Maarschalk Badoglio telegrafeert Aan het front van het eerste leger korps hebben talrijke gevechten plaats gehad tusschen onze voorhoede cn den vijand. In het gebied van de Gabat. len Zuid westen van Makalie, heeft een Erythre- aansche kolonne een sterke afdeeling' van den vijand overvallen. 81 krijgsgevangenen werden gemaakt en een hoeveelheid levensmiddelen en materieel viel in onze handen; boven dien verloor de vijand vijf dooden en vele gewonden. De luchtmacht ontdekte nabij Dessie een groot kamp van enkele tienduizen den gewapende Abyssiniers. Niettegenstaande het vuur van hef luchtafweergeschut werd het kamp met groote uitwerking gebombardeerd. Aan het Somalifront.hebben de stam hoofden en notabelen van de stammen buitenlandverblijven staat op het oogen. blik nog niet definitief vast. Na 't Ge heim Consistorie reist een afvaardiging bestaande uit een prelaat, een secreta ris en een lid van de pauselijke cdel- garde naar We enen, Warschau, Madrid der pauselijke edelgarde brengt het kapje over, de prelaat den rooden hoed, die in een plechtige au diëntie door het regeeringshoofd den nieuwen nuntius wordt opgezet. Deze re geling zal waarschijnlijk ook getroffen worden voor don aartsbisschop1 van To ledo. De aartsbisschop van Praag en de dankbaar werd hij toegejuicht om de [Syrische patriarch van Antioehie zullen zoo- leerrijke studie en werd den wensch zich vermoedelijk ook naar Rome bege- uitgedrukt deze studie te zién drukken ven. De aartsbisschop van Buenos-Ayres door de Kamer voor Ambachten en Ne-! was reeds op weg naar Rome alvorens ringen. I hem zijn benoeming tot cardinaal be- Heer Theo Goethals, bestuurlid der'reikte. Provinciale Kamer, besprak de Fiscale; De prefect van het pauselijke ceremo. Commissies ingericht per Controoldis- j nieel Mgr Carlo Respighi, heeft de uit- trikt. Hij ontleedde de werking dezernoodigingen aan de eardinalen verzon. commissies, de verbeteringen waarvoor den om ten 9,30 ure in de Consistorie- deze werking vatbaar is, de medewer king van schatplichtigen, enz. E-en ze-er belangrijke bespreking ont stond na de inleiding van heer G-oethals De wensch werd uitgedrukt voetstappen sistorie, waarin waarschijnlijk ook een aan te wenden om de werking der fiscale j der nieuw benoemde eardinalen tot pa- commissies te verbeteren. triarc-h van Venetië zal worden benoemd, Heer Struyvelt, secretaris der Prövin. zal een openbaar Consistorie worden ge- ciale Kamer voor Ambachten en Ncrin- houden, dat ditmaal wegens het groot Een ADRESSOEK, Een RECLAMEBOEK Geen gepaster middel om reclame te makan dan oen adresboek. Honderden koopen het, bezigen en bewaren het. Heti besluit het adresboek dat door De Volksstem» wordt uitgegeven is een ex- tra-advarteermiddel. gen, sprekende van de Economaten en van de Coördinatie van het vervoer, wees op d-e werking van het Bestuur in. deze beide kwesties. De vergadering keurde deze werking ten volle goed. Ten slotte werden eenige punten aan_ geraakt, door de vergadering die ra vol gende bijeenkomsten zullen besproken worden Toestanden in het Beenhouwersbedrijftoriezaal en bij gevestigde Schoenmakers; noode-l In aansluiting daarop zal nogmaals looze uitverkoopen. (een geheim Consistorie worden gohou- De wensch werd uitgedrukt dat de den waarin de ceremoniën zullen worden Hoogere Raad van den Middenstand zou bijeen komen om de hangende Mid'den- slandsvraagslukken te bespreken. Heer Dubois, ondervoorzitter der Ka mer, werd geluk gewenscht om ziijne vroegere studiën over. vereenvoudigde proceduur. worden met de eardinalen die in het! Rer Oegas en Noer hun onderwerping aangeboden aan de politieke overheden van Gorahei en hun wapenen tot onze beschikking gesteld. EEN FRASVSCH-ESMGELSCH AKKOORD. Een verklaring van 1_aval. Parijs. 8 Dec. Na de Fransch-En- gelsehe besprekingen, die te 18 u. 15 eindigden, werd de volgende mededee- ling door Laval aan de pers overge maakt Door -een zelfden geest van verzoe ning bezield en in het gevoel van dé Fransch-Engelsche vriendschap, hebben wiij, tijdens onze lange besprekingen van gisteren en van vandaag, een formule gezocht, die als basis zou kunnen die nen voor een vriendschappelijke rege ling van het Italiaansch-Abessinisch ge schil. Er kan geen sprake van zijn deze for mule "nu reeds openhaar te maken. De Britsche regeering is er nog niet Van op de hoogte gesteld en. eenmaal Tiaar toestemming gekend, zullen de vastge stelde richtlijnen aan de goedkeuring van de betrokken regeeringen moeten onderworpen worden en aan de beslis sing van den Volkenbond. Wij hebben met. dezelfde zorg gear beid om zoo spoedig mogelijk een vreed zame en eervolle oplossing le vinden. Wij zijn beiden verheugd over den be reikten uitslag. Parijs, 8 Dcc. Men'bewaart, zoowel van Britsche als van Franschoi zijde, de grootste stilzwijgendheid betreffende de de basis van de vandaag getroffen rege-, ling. Men weet slechts dat dc Fransch- Engelsche voorstellen voor Italic süb- stantiel genoeg zijn om een eervolle en voordeelige aanvaarding door Mussolini le rechtvaardigen. Peterson is Zondagavond reeds naar Londen vertrokken waar hij het huidig ontwerp aan Baldwin zal voorleggen. Indien de Engelsche eerste-mi'nisfer deze voorstellen goedkeurt, wat waar schijnlijk is, dan zal Pojorson Maan dagnacht te Parijs terug zijn. Daarna zal de tekst aan do betrok ken regceringen worden meegedeeld en in hel bijzonder aan Mussolini, die voor worden'den 12n December zijn advies zal moe- ipn gQven, zaal aanwezig te zijn, gekleed in paars habijt met hermelijnen cappa en man- iel. Op Donderdag na het geheime Con. aantal nieuwe eardinalen niet zooals gewoonlijk in de Koningszaal van het Vaticaan zal plaats vinden, maar in den rechter zijbeuk van den Sint Pieler. De pauselijke troon wordt opgeslagen voor het Confessie-altaar. De pleclilig- heid van het opzetten van de baret zal geschieden in de Clemenlijnsche zaal die aanmerkelijk grooter is dan de Consis- voltrokken betreffende het openen en sluiten van den mond, terwijl ook de Ti telkerken voor de cardinaal-prieslers en de Tilel-diaconieën voor de cardinaals- diakens zullen worden aangewezen ter wijl ook de cardinaalsring zal overhandigd.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1