De beteekenis der Filmleiding ms Na de ontzettende Vliegramp DE OORLOG IN ABESSINIË Nationale Slaafscliappij van Belgische Spoorwegen DECEMBER 1935 Een Cubaansche m llionnair ontvoerd De Huishuurwet Jtxxxis jaaruang. gjiMMEK 284 Kerkstraat, 9 cn 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit Luiten bet Arrond, AALST! Agentschap HAVAS. Molt Maxlaaa i3, ta Brussel Rue de Richeleu, Parjis a. Bank Buiding-Klngsway, 20 Londres LW. O. 2. H. Nicaisius Zon op 7,38Zonaf 3,53 L. K. 17 N. M. 25 De FILMLEIDING verschijnt nu ein-keuze .getroffen, en zich desnoods deli(jk bijna overal in het Vlaamsche t deze soort films onthouden, land. Ze wordt' overal gelezen en bespro ken. De hoofdzaak is echter dat ze goed begrepen worde. Het ware zeer naïef te denken dat de filmleiding tot doel heeft iedereen naar de kinema te sturen.Inte gendeel. Hef blijft een feil dat de mees te films h'eidensch zijn, dal de meeste zalen dikwijls ofwel ongeschikte pro gramma's geven of zelfs een goede film la'en loopen tegelijk met een inge schikte, en dat er dus geen reden is om WOrden door rijper ontwikkelden. In de Opgelet voor ongeschikte films. Er zijn twee soorten ongeschikte films de films die af te raden zijn of te mijden. P.e films in de reeks der af te raden films zijn echter in het al gemeen af te raden zonder meer. Deze films zijn niet voor de massa der kinematoeschouwers en kunnen zonder bijzonder gevaar slechts gezien hot kinemabezoek te vermeerderen. Om dat klaar, zeer klaar te zien moeten we maar even den brief herlezen die in naam van Z. Heiligheid den Paus werd gericht tot Z.R. Kan. Brohée, voorzitter der Katholieke Fiiminternationale. «OndankS'de maatregelen getroffen door de openbare besturen van ver schillende landen. gaat men voort met van alle zijden bij Zijne Heiligheid aan te toonen en aan te klagen de zedelijke en godsdienstige gevaren veroorzaakt door de kinemaverloonjngen, welke een onweerslaan-baren invloed uitoefenen op een groot gedeelte der méifschheid vooral op de jeugd, wat. inderdaad de gansche toekomst op hef spel zet. De prijzenswaardige pogingen van wetgevers en menschen van studie, van ouders en opvoeders, gelast met de vor ming der komende geslachten tot een tendenz immers, in bet verhaag de op lossing of de toestanden is het kwade overwegend. Tot deze reeks behooren de films waar dè onregelmatige ■verhouding als normaal of gewoon wordt voorgesteld, al is de oplossing-ook soms goed, en die waar het beeld, de gebaren, de verhou dingen, de gesprekken of de zang prik kelend zijn of het milieu verdorven. In deze reeks komen ook de films die, al is het ook zonder nadruk, nochtans ver derfelijke sociale theorieën voorhou den of het princiep van gezag of de waardigheid zijner vertegenwoordigers als zoodanig werkelijk aanranden. Eindelijk de films te mijden zijn de films die een aanslag zijn op mehsch- waardigheid of godsdienst, omdat zij den katholieken godsdienst en zijn priesters of een eerbiedwaardig eerbaar denken en leven. loopen bijge- dienstige meening of gevoel met opzet bespotten of hatelijk maken omdat ze de uitspraken van de individueele of sociale zedeleer rechtstreeks en met opzet bespotten of hatelijk maken om dat ze de uitspraken van de individuee le of sociale zedeleer rechtstreeks en met opzet ontzenuwen omdat ze door woorden of beelden op erge wijze tot ontucht prikkelen. Onder dezelfdo hoofding vinden ook plaats die films welke in hun geheel slecht zijn, alhoe wel met verzachtende omstandigheden. Het komt er immers op aan een lijn te trekken van actieve en offensieve hou ding op filmgebied. Zonder dus te wil len besluiten dat het schouwen van zulk een film telkens, zelfs voor rijper ont wikkelden of gehuwde menschen, een onmiddellijk groot zedelijk gevaar me debrengt, wil de formule «te mijden zeer speciaal voor het persoonlijk gewe ten aan voorzichtigheid herinneren en aan de katholieke gemeenschap te wachtwoord geven dat deze films niet mogen gezien worden, en vóór alle an dere moeten bestreden worden, indien we .willen komen tot een uitzuivering en een verbetering van de filmproduk tie. Een praktisch voornemen. volg onwederroepelijk gevaar door die veelvuldige vertooningen van een kunst matig cn zedeloos leven het materia lisme, dat er overh-erscht is op zich zelf reeds een loochenen en een weige ren van de hoogste goederen, die door het kri sten-dom gebracht werden, en on ontbeerlijk zijn voor het behoud en de ontwikkeling der krisl-elijke beschaving jn de wereld Terwijl aldus verdwijnen de fijnge voeligheid van geweten en de instinct matige reactie tegen het kwaad, welke aanduiding en maatstaf zijn der ..jeugd, verliezen de verstanden hunne helder heid van inzicht zij glijden op een schuldige wijze naar wereld- en levens opvattingen volstrekt onvereenigbaar met de voorschriften der kristelijke wijsheid, die sinds twintig eeuwen de eer en de grootheid der volkeren heb ben uitgemaakt.» Cs wet der katholieken kiezen onder d© geschikte films. Het, is nu eenmaal een feit dat de ka tholieken toch naar de kinema gaan. Tot die katholieken zegt de Filmlei ding indien u gaat naar de kirièma, kies dan in geweten de films en de za len die voor u passen. Van de zalen echter spreken we later. Twee soorten filhs zijn geschikt voor katholieken. 1) De films voor allen mogen over 't algemeen door eenieder gezien wor den. Het kan wel gebeuren dat een kleine scène wat minder goed past, maar dan zal in de filmleidingstekst een licht voorbehoud gemaakt worden de families die strenger willen zijn kun nen dan films zonder voorbehoud kie zen. 2) De films voor echter ook goede films, soms betel- danj de vorige om hun positief goede strek king. Zij zijn echter alleen goed voor menschen die reeds de noodige voor lichting, en eenige levensondervinding hebben, dus voor volwassenen (vanaf 21 jaar). Onder dé titel «voor volwassenen» worden ook films gerangschikt waar'om een of ander element voorbehoud moet •gemaakt, alhoewel die films toelaatbaar zijn voor een volwassene die gewoon is aan kinema, moet dus een strengere HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DE BELGEN KEERT TERUG LANGS DOVER EN OOSTENDE. Londen, 12 Dec. De coroner i heeft toelating gegeven tot het lichten van de lijken van de elf slachtoffers van de onzettende luchtvaartramp, die nabij Croydon plaats had. Deze lichting zal Vrijdag plaats heb ben en het stoffelijk overschot van d Belgen zal terug gebracht worden, langs Dover en Oostende, terwijl dat van de Duitschers teruggezonden zal worden langs Harwich en Antwerpen. Zalerdag, om 10 u. 30, zal het rech terlijk onderzoek plaats hebben. Door de Belgische ambassade werden officieel aangeduid om dit onderzoek bij te wo nen, de luchtvaartattaché majoor Wau- ters en de raadsheer bij de kanselarij Bomhals. DE BEGRAFENISPLECHTIGHEID. Schikkingen zijn nu getroffen ,in overeenstemming met de familiën om de vier verongelukte leden van de Sabe na te Brussel een gezamenlijke begra fenis te bezorgen. Zoodra het stoffelijk overschot naar Belgie kan komen, zal het noodige gedaan worden. De kisten worden met de boot van Dover naar Oostende gebracht en zullen in het Noordstation, omstreeks 11 uur, plech tig ontvangen worden. Die rouwstoet trekt naar de Sint-Ser- vatiuskerk te Schaarbeek, waar een lijk dienst plaats heeft, waarna de lijken op verschillende begraafplaatsen, te Schaarbeek, te Leuven en te Antwerpen zullen ter aarde besteld worden. De begrafenis zou niet voor Dinsdag geschieden. Het besluit van deze beschouwingen is eenvoudig. Men denke niet te spoêdi dat men een rijper ontwikkelde is' die tegen het minder goede kan reageeren. Men volge den veiligen regel enkel onder de geschikte films voor allen, voor volwassenen te kiezen. Wanneer men denkt reden te hebben om soms andere films- te zien zal men dikwijls best doen zijn geestelijken raadsman te raadplegen. In ieder geval zal men nooit blindelings naar de kinema loo pen. Wanneer in feite nog geen filmier volwassenen^ zijnj^jng verschijnt in eigen stad of dorp zal men de groote filmrubrieken fftr ka tholieke bladen volgen en zoo mogelijk de noodige voetstappen doen om zoo spoedig mogelijk de filmleiding in de plaatselijke bladen te bekomen. Een groofe zekerheid is voor allen beteekenisvol en troostend: wanneer alle katholieken in geweten hun filmbezoek zullen regelen, dan zal het filmgevaar eindelijk van de zalen verwijderd wor den, en zal door de boycott der slechte films het slechte van zelfs verdwijnen. K. F. A. Losgeld van 300.000 dollar geeischt. We hebben gemeld dat de Cuhaan- sche suikerhandelaar Nic. Castano, wiens vermogen op 20 millioen dollar geraamd wordt, door familieleden zou ontvoerd zijn. Drie zoons van Castano, werd ons gemeld, zouden aangehouden zijn. Thans bereikt ons uit Cuba een an der lelegram, dal de zaak in een gahsch ander daglicht stélt. Heer Castano. op 9 December-zooge zegd door bende revolulioniunren i hebben ontvoerd, heeft een brief gericht aan een zijner familieleden. -Dokter Maruri, vra gende een som van 300.000 dollar op een bank van New-York te storten, die deze som zou overmaken aan een bank in Me xico. In zijn brief drukt heer Castano den wensch uit de politie niet te verwittigen, daar zijn leven In gevaar is. De politie meent dat de ontvoerders aan een bende locbehooren die ook on- derverdeelingen bezit in Mexico en Miami. Tof op heden is geen spoor der bandieten ontdekt. Daardoor valt het eerste bericht, als zouden familieleden oen hand in de zaak De Nationale Federatie der Belgische Eigenaars voorgezeten door M. Janssens heeft in opdracht van al de aangesloten groepeeringen een krachtig gemotiveerd protest gezonden aan de regeering te gen de voorgenomen verlenging voor een jaar der uitzonderingsbepalingen inzake huishuur. Deze vernieuwing (de 15e op een termijn van 16 jaren) is niet meer gerechtvaardigd als de voorgaan de. ;Dte Federatie heeft terzelfdertïjd een gedocumenteerd rekwest gestuurd aan Z. M. den Koning, vragende dat er aan bovengemeld ontwerp geen gevolg zou gegeven worden. Dit rekwest bewijst de noodzakelijkheid, van publieke orde, vol ledig een einde te maken aan de huis huurwetgeving. weg. Er wordt in herinnering gebracht dat personen die zulks wenschen aan derden biljetten mogen la'en geworden voor rei zen waarvan zij de kosten op zich ne men. Het volstaat, dat zij aan den stations chef van hun verblijfplaats een aan vraag sturen, met opgave van de cate gorie (enkel, heen en terug of Week- End) de klasse en den reisweg van liet gevraagd billjet, den datum waarop de reis afgelegd wordt en, in voorkomend geval, de prijsvermindering die de rei ziger voor wien het biljet- 3 of 4 dagen nadien komen afhalen tegen betaling van den prijs, en het vervolgens aan den rechthebbende doen geworden. De aanvrager mag ook het station Brussel (Noord) verzoeken het biljet rechtstreeks te zenden aan den persoon voor wien het bestemd is, mits den prijs van het biljet te storten op de postchcck- rekening n. 59900 van den heer Hoofd ontvanger te Brussel (Noord). Hij zendt vervolgens aan dienzelfden Hoofdont vanger een aanvraag met de hierboven voorziene aanduidingen, en voegt er het bewijs van storting bij, alsmede een ge- frankeerden omslag met het adres van den bestemmeling van het biljet. Mocht, hij uitzondering, het biljet niet benuttigd worden den datum waar voor het werd afgeleverd, dan kan het kantoor van vertrek liet geldig maken voor een lateren datum. Dit gemak wordt slechts toegestaan voor reizen in hst binnenland. Inhaling door Italiaansche troepen van DE VREDESVOORSTELLEN. DE EERSTE ZITTING VAN DE KOMMISSIE VAN XVIII Genève, 12 Dec. Tijdens haar eer ste zitting, die ongeveer een half uur duurde, hoorde de kommissie van acht- tien achtereenvolgens de hh. Laval en Eden en den Pooischen afgevaardigde Komarnitzki. Eerste-minister Laval ver strekte een mededeeling over de Fransoh-Engelsche overeenkomst van Parijs. De ontworpen voorstellen zullen eerlang overgemaakt worden aan den Volkenbondsraad. Eden volledigde deze verklaring zei o.m., dat Frankrijk en Engeland zich insgespannen hadden om de twee oor logvoerende landen met elkaar te ver zoenen. Het gaat er niet om voorstellen, wel om suggesties. De Volkenbondsraad, die eerlang zal bijeengeroepen worden, is bevoegd om deze zaak te behandelen. Natuurliijk kunnen de andere naties dan ook voorstellen indienen. De Poolsche afgevaardigde deed dan opmerken, dat de verklaringen van Eden en van Laval de Kommissie van XVIII verplichtten niets meer te ondernemen, zoolang de Volkenbondsraad zich niet met kennis van Zaken over het Fransch- Britsche ontwerp lïad uitgesproken. De kwestie van het embargo op de pe troleum werd dus verdaagd. De Kommissie zal Vrijdagnamiddag opnieuw bijeenkomen om het verslag te hooren van de kommissie, belast met de uitvoering van de sankties. Rome, 12 December. De woordvoer, der van het ministerie van Buitenland- sche Zaken te Rome vermoedelijk Mussolini zelf door middel van zijn zegsman heeft de vertegenwoordigers van do buitenlandsche pers gewaar schuwd legen elk overdreven optimisme. De tekst van de formuul van Parijs, zoo zei hij, moet niet worden beschouwd als een vredevoorstel doeli veeleer als een basis voor onderhandelingen. Tie Italiaansche regeering zal die wenken met sympathie onderzoeken en ook mot bezadigdheid. Alle geestdrift en alle optimffeme is overtollig. P,e Fransche bladen die zich daaraaif overleveren hebben ongelijk. Alles is nog niet gedaan, en het einde kan niet worden verwacht vóór een ze kere tijd. Overdreven optimisme maakt de taak zeer moeilijk. DE NEGUS VERWERPT HET AKKOORD LAVAL-HOARE. Men meldt uit Dessie dat de Negus het Fransch-Britsch akkoord heeft ver worpen. Aan een vertegenwoordiger van het agentschap Havas verklaarde hij «De Abessijnsche regeeriiig herinnert aan de vroeger afgelegde verklaringen, n.l. deze van 8 October 1.1., te weten dat Abessinie nooit den oorlog heeft gewild. Wij moeten vandaag ons grondgebied verdedigen tegen den Italiaanschen aanval. Bij de Conferentie van Parijs en de vergadering van het Comiteit- van 5 heeft Abessinie al de toegevingen aan vaard, die overeen te brengen waren met een matig geduld ten einde den Italiaan schen aanval te beletten maar dit was alles vruchteloos. Wij kunnen niet wij ken voor de macht die wilj nooit uitge daagd hebben, want dit beteekent het aanzetten tot geweld. DE VOLKENBONDSRAAD KOMT OP WOENSDAG A S. BIJEEN. Geneve, 12 -Dec. De Volkenbonds raad zal vermoedelijk eerst op Woens-J dag e.k bijeenkomen, daac aergt het den nieuwen weg Adigrat naar MakaïTe antwoord van Italië en Abessynie moet worden afgewacht en de h. Laval op Dinsdag te Parijs moet tegenwoordig zijn om het debat in de Kamer bij te wo nen. OORLOGSBERICHTEN. i BADOGLIO KOMT EVENMIN VOORUIT ALS DE BONO Een uiteenzetting dep moeilijkheden aan de pers Maarschalk Badoglio heeft bij een entvangst der speciale verslaggevers onrechtstreeks toegegeven, dat hij bij den opmarsch in Noord-Abyssinie op dezelfde moeilijkheden stuit als zijn voorganger, maarschalk de Bono, en dat het hem daarom niet mogelijk is, het verder oprukken te bespoedigen, zöoals hij bij aankomst van plan was. Ter moliveering van den stilstand in de operaties zeide hij «Gitf moet er re kening mede houden, dat wij 150.000 soldaten moeten voeden en voor hun li chamelijk welzijn moeten zorgen. Daar uit moet reeds blijken dat wij ons niet in een verdedigingspositie bevinden,docht dat er slechts een pauze is ingetreden, waarvan gebruik wrordt gemaakt om de verbindingslinies voor den aanvoer van voorraden aan te leggen, alvorens wij weer tot den aanval overgaan». Wanneer het volgende Italiaansch of fensief verwacht kan worden, deelde de maarschalk niet mede. T'e Asmara doet voortdurend het hardnekkig gerucht de ronde, dat de Abyssiniers met het lang verwachte of fensief zijn begonnen. De overhedeil verklaren echter, dat die geruchten niet door de officieele verslagen worden be vestigd. Bftitrent. den gezondheidstoestand van de Italiaansche legers deelt hot Stefani- agentschap mede, dat zich in Erytflrea- en Noord-Abyssinie in ruim zes maan den honderd gevallen van malaria en circa 120 van andere ziekten hebben voorgedaan. Het sterftecijfer was 0.7 %•.- Verder wordt gemeld, dat de werklie den, die de troepen op den voet volgen, thans in groepen van honderd zijn in gedeeld en onder bevel staan van een of ficier. Elke groep heeft de beschikking over geweren en kampeert dicht bij de soldalen; de kampen worden door de werklieden bewaakt. Per dag ontvangen zij een loon van twintig tot dertig lire. DE ITALIANEN ZULLEN WEER OPRUKKEN l Parijs, 12 December. Een korres- pondent van het Fransche blad «Intran^ sigeant» heetf een onderhoud gehad met maarschalk Badoglio die hem heeft ver klaard dat de koloniale oorlog in Afrika niet kan vergeleken worden hij andere koloniale oorlogen. Vooral de gcografi-, sche gesteldheid van land en de sterkte van de Abesynische legers moeten in aanmerking worden genomen. Het Abcs- synische leger telt in het Noorden 100 duizend man en massaveldslagen kun nen dus verwacht worden. Daarom is noodig dat de wegen in goeden staat zouden zijn om de proviandeering van. de troepen te verzekeren. Van AdTgrat tot Makale moeten 100 km. weg worden aangelegd en een duizendtal arbeiders zijn doende die wegen aan te leggen. De Italiaansche soldaten stellen zich ook niet tevreden zooals de Abessynïers met een handvol gebrande graankorrels als voedsel voor den gansehen dag. Als alles zal voorbereid ziljn zullen de Italianen hun opmarsch hervatten voL gans een behaald &trijd£lar.A

De Volksstem | 1935 | | pagina 1