15 Groote brug ingestort in Denemarken De Oorlog in Alessinië NEERHALENDE CRITIEK OF BEDILZUCHT Zoii'ia- DECEMBER 1935 Eeuwfeest Paus Pius X Ontslag van M. Segers Worden we nu Kwezelachtig XXXJOs JAARUA^g SUMMER 285 Kerkstraat, 9 en 21'Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever Publiciteit buiten het Arroud. AALS't S Agentschap HAVA8. Adoir Maziaan 1.3, tg Brussel Rue de JUcheleu. Parjia Bank J. Van NufFel-De Gendt. Buiding-Kingswayt 20 Londres W. H. Eusebius Zon op 7,39Zoiiaf 3,5; L. K. 17 N. M. 25 UIT HET LEVEN. Daar wordt ontzaglijk veel op den ru. van de modernen tijd geschoven. Men zegt dat het een dwaze era is,... een be laden tijdperk, met allerhande kwalen behept: overspannen zenuwachtige be drijvigheid, ongeloof, onmatigheid, uit spattingen, onafhankelijkheid <en tuch teloosheid, enz. enz. Waar echter min gewag van gemaakt wordt -en wat nochtans als een vretende kanker, onze beste menschen heeft aan gelast, is de le-elijke en lage c.ritiek... de misdadige behoefte altijd en biljna in alles af te breken, omver lë halen... waar de bedillers zël-f nooit opbouwend .werk verrichten. Ook dat is een vraatzuchtige woeker plant die wild eg vernielend groeit op don boom onzer samenleving, om .hem met den dag steeds dieper uit te zuigen, met het onvermijdbaar gevolg, dat hij stilaan verdorren zal en bij het minste orkaan geknakt wordt of geheel ont worteld. zelf..., het verslindt alles, want zijn bloeddorst is onleschbaar. Als een wolf is de mensch voor zijn rasgenoot... zoo luidt het nare woord van Plalo Het zal wel wat overdreven zijn maar toch, er steekt wel wat waarheid in zeker dan wanneer die mensch zich aanstelt als afbrekend critiseerder Dal we zulke menschen ontmoeten in de vijandelijke gelederen wie zal er zich aan storen dal- een goddelooze een Godsvereerder bestookt dat is logisch! dat verschil van meeningen een oor zaak wordt van gezonde critiek, niemand zal zich daarover verwonderen maar dat is niet duidelijk noch begrijpelijk het feit dal. adepten van dezelfde leer, leerlingen uit een zelfde school elkaar .bekampen en omver halen. En toch hoe vaak hoort men het niet uit den mond van weidenkenden,...de niets ontziende cd tie k die; helaas geen aarde aan den dijk brengt maar veel kwaad sticht. Het gevolg ergernis bij de goeden... duivelsch genoegen bij de elk Afbrekende critiek, vitterij, bedil zucht of ziekelijke geneigdheid om neer] ontaarden het lamlcggen van te halen wat anderen opbouwen, groeit] initiatief..bij de vooruitstrevenden den diepen grond der dingen uit. "een het aanwakkeren, van de bek.ampérs der gevoel van afgunst. Feitelijk is de laat ste oorzaak van die hatelijke kwaal nog eens het verfoeilijk egoisme... de over dreven eigenliefde. Deze is maar in haar .waarheid. Wat "we velen, op hel, hart moei en drukken, is wel dit niemnhcf bliijil zon der gebreken Even als er geen rózen schik wanneer ze pronken kan, geëerdz,jn zonder doornen... geen licht zonder en gevleid wordt draait het echter an_ schaduw en geen koren zonder kaf... ders uit, dan welt een gevoel van pijn j 200 z'jn er ook geen menschen zonder op in den zedelijk kranke, lijder aan. zwakheden en feilen Wie daar geen egoisme. Men is dan benepen, geprangdj vre(*e mee hebben kan, beginne met eri- door een belemmerend gevoel, bij het Hek uit te oefenen op eigen perso.ontje; zicht van stoute maar moedige onder-' als slaving dezer bewering zal hij dra nemingen bij anderen... hun au-oees'inzien, dat obk hij niet zonder mis- (jeneert) hindert de ziekelijke zelf-1 slagen en vergissingen door het leven zucht van den bediller omdat ïii|j zich gaat. min of meer op den achtergrond voeltj Wie daar van overtuigd is zal met geduwd en in de schaduw geplaats't. zoo voortvarend optreden in zake tfeoor- Bleef het alleen daarbij Maar nu dceling van anderen... want als een ver ettert de innerlijke wonde naar buiten.'slandig mensch zal hij de voorkeur ge- Men moet natuurlijk door woord en ven aan stichtende zwijgzaamheid, daad trachten neer te halen juist dat- Men verlieze daarenboven ook dit niet gene waardoor anderen vooruit stoom-'uit het oog die niets aanpakt, niets den. het is de breede weg naar de démo. j te weeg brengt, blijft noodzakelijk bui- nische critiek en de droeve inzet van de ten alle vitterij van den kant der beóor-' lilanielange pijnlijke «maars Mijnheer X is een verdienstelijk, man... niemand zal dal betwisten (het!zijn er bij de vleet! Maar wie voor zijn is ook niet mogelijk) maar en nu'overtuiging uitkomt, er voor ijvert Hot Engelsen schip Asherton heeft eens het weerstandsve>«mogen willen nieten van de spoorwegbrug die Sealand met het oiland Manedoc, in Denemarken verbindt. Het water waarover deze brug gebouwd word, dient als doorgang voor. schepen die Duitscho havens willen aandoen. Zooals de foto toont stortte de brug in. Het herstel der verbintenissen zal verscheidene dagen in beslag nemen. FABRIEKEN, FjRMA'S en HANDELS HUIZEN HEBBEN REEDS EEN ADVER TENTIE IN ONS ADRESBOEK t Hef succes is verzekerd Het aantal aankondigingen om in het adresboek le verschijnen is tot honderd vijftig geste- deélers..., maar och arme, nietsdoeners gen. Dat is het meest afdoende bewijs hebben we in onze rangen al genocg,ze voor de doeltreffendheid van ons adres boek op advertenlicgebicd. komt de bittere gal le voorschijn, het doodend venijn de moordende lastertaal. Let op wat ze u toegaven in zake ver dienstelijkheid, nemen ze honderdvou dig terug door hun critiseeren en af breken, al nemen, zc ook heel vaak voor werkelijkheid wat ten slotte loutere in beelding is Het moet ten allen tijde een béetje de groote kwaal der menschheid ge weest zijn. want reeds de Grieksche licidensche wijsgeer Platoon, meer dan vier ecuwen voor Christus, had dit eu- zicli in den strijdwagen spant met man nenmoed..., dien wacht het onvermij delijke de beschieting door kwetsende, als het maar geen doodende kogels zijn Dat ze toch nooit komen uit het vrion- denkamp Meer geest van solidariteit weze derhalve ons wachtwoord... meer neiging tot ophouwen, niet afbre'ken, steeds aanmoedigen, in geest van ge meenschappelijke gebondenheid voor hetzelfde doel dienen Ook dit moet u in overweging nemen: vel opgemerkt. Met zijn kernachtïgen|daar niemand van gebreken vrij blijft en bondigen philozophischen stijl ook oU n»et die het leest, wees breed in schreef hij deze beteekenisvolle woor- uw ge es tes opvatting, in uw christene' binnen weinige dagen nemen we met die naastenliefde en prent, deze waarheidiijSt een aanvang. Het is dus klaar dat Honderd Vijftig industrieelen, hande laars, neringdoenden hebben ingezien dat het adresboek, uitgegeven door De Volksstem» een zeer geschikt middel is om aan goedkoope, degelijke en rendee- rende publiciteit te doen. EEN LAATSTE OPROEP 1 Wie nog niet ingeteekend heeft voor een aankondiging in het adresboek der stad Aalst, haaste zich vooraleer het te laat is. In den tweeden namenlijst, alpliabe- tisch gerangschikt, worden de namen der adverteerders in vetjes gedrukt. Xu den neer homo homini lupus let terlijk vertaald klinkt het zoo de mensch is een wolf voor zijn mode rn ens ch. Het is wel kenschetsend wat is er vratiger-dag een wolf Wat een gulzig nooit verzadigd dier en daarbij hoe laaiend vuur van christene liefde bloeddorstig het denkt maar aan zichl Denderzoon diep in uw gemoed de zwakheden, de mindere feilen van dappere strijders zijn ruim vergoed, hersteld en opge slorpt, door hun prachtige en rijke hoe danigheden. in den feilen gloed van hun Het legeircontingent. Winterhulp voor de werklooze gezinshoofden. Gecontroleerd beheer. Vrijdagnamiddag werd -een vergade ring van den Kabinetsraad gehouden, onder voorzitterschap van den h. Van Zeeland, eerste minister, die verslag heeft uitgebracht over den internationa len toestand. De Raad heeft een wetsontwerp goed gekeurd waarbij liet legercont.ingent voor 1936 wordt, vastgesteld op 44.000 manschappen. De'minister van Arbeid en Sociale Voorzorg heeft een ontwerp van Konink lijk Besluit uiteengezet waarbij een speciale winterhulp wordt voorzien ten behoeve van dc werklooze gezinshoof den en van werkloozen die kinderen len laste hebben. D.eze winterhulp zou be slaan in een bijkomende vergoeding van 10 frank per week gedurende het, tijd perk van 1 December 1935 tol 29 Fe bruari 1936. Minister Delattre gaf ook een uiteenzet! ing waaruit blijkt dat er werkelijk vooruitgang is in de uitkee- riug van de vergoedingen aan werkloo zen. namelijk wal betreft hot weren van misbruiken en het. verwezenlijken van in li ii"Tiim,n~—Twn'i'iiiiii" rrirTi heeft de Raad zijn instemming betuigd met het voorstel inzake de winterhulp, die in totaal ongeveer 12 milüoen zou kosten. Op voorstel van den minister van Justitie, heeft'de Raad een ontwerp van Koninklijk Besluit goedgekeurd waarbij het regime van het gecontroleerd be heer met een jaar wordt verlengd. De volgende vergadering van den Ka binetsraad zal Vrijdag a s. worden ge houden. deze die nog een reclame willen inlas- schen spoed dienen te maken. Allo Nog enkele dagen en een uitzon derlijke gelegenheid om een 100 winstgevende aankondiging te plaatsen is voorbij I bezuinigingen. In die omstandigheden Casimiri* D,e honderdste geboortedag van Paus Pius X, zaliger gedachtenis, is met bij zondere plechtigheid gevierd door de Pauselijke Hoogeschool voor Kerkmu ziek te Rome, waar de overleden Paus is herdacht als öe groote hersteller van het Gregoriaansch en in het algemeen als bevorderaar van de goede kerkmu ziek. De bijeenkomst werd voorgezeten door Abt Dom Ferretti,president van de Pauselijke Hoogeschool voor Kerkmu ziek en de gedachtenisrede werd uitge sproken door Mgr Rodolfi, Bisschop van Vicenza. Tof slot had er een feest. koncert plaats onder leiding van Mgr Reeds sinds geruimen tijd liep het gerucifevan liet voornemen van den lieer Staatsminister Paul Segers te ver zaken aan alle politiek mandaat. Hierover door een dagbladschrijver ondervraagd verklaarde hij dat hij reeds sinds twee jaren het voornemen had om familieredenen af te zien van het voor zitterschap van de Federatie der Katho lieke Kringen en Vereenigingen. Sindsdien, voegde de heer Staatsmi nister erbij, hebben zekere voorvallen er mij toe genoopt voorloopig (e blij ven. Thans, dat de incidenten uit den weg geruimd zijn blijf ik wel bij mijn besluit van voorzegd ambt. te verzaken. Op' de vraag of hij ook zijn mandaat van Senator zou neerleggen, antwoordde M. Segers. dat hij het huidig mandaat nog zou voleinden, doch om dezelfde bo vengezegde familieredenen de vernieu wing van hel zelve niet meer zou aan vragen. mijn voor het bijeenroepen van de alge_ meene vergadering van den Volkenbond verstreken is en dat dus die algemeene vergadering niet kan worden gehouden. De Raad van den Volkenbond wordt evenwel bijeengeroepen en djpze zal zich. met het geval bemoeien* VREDESVOORSTELLEN. DE INHOUD VAN DE FRANSCH-BRITSCHE VOORSTELLEN Abessinie zou afstand doen van Oost- Tigre en een deel van Ogaden In ruil zou het de haven Assab In Eritrea verkrijgen. ANTWOORD VAN DEN NEGUS Het antwoord van den Negus op de verzoeningsformuul van Parijs werd te Genève besteld. Het secretariaat van den Volkenbond, maakt het antwoord bekend. De Negus maakt voorbehoud nopens den inhoud van de vredesformuul en verzoekt dat de Volkenbond spoedig in algemeene vergadering zou worden bij eengeroepen ten einde uit te maken of de voorstellen te Parijs opgesteld, over eenstemmen met de beginselen van het, Volkcnbondspakt. HET ANTWOORID VAN ITALIË Rome, 13 December. De Italiaan- sche pers stipt over het algemeen mei genoegen aan dat de dag van Donderdag te Geneve verloopen is zonder dat er van uitbreiding van de sankties werd gespro- kon. Het embargo op olie voor Italië zou alles verbrod hebben. De pogingen van Laval en Eden hebben nu dit. ten gevol ge gehad dat Geneve liever dan zich be zig le houden met, het voeren van den eennomisehen oorlog er ernstig aan denkt den oorlog in Afrika le doen ein digen. Wat nu het antwoord van Italië be treft op de vredesvoorstellen van Parijs, men beeft niet de minste aanduiding no pens den inhoud van dit antwoord. Men neemt aan dat de Duce na een grondig onderzoek van de voorstellen enkele na dere inlichtingen zal vragen betreffende sommige punten. DE VOLKENBOND WORDT DUS VER PLICHT DE TAAK IN HANDEN TE NEMEN. Ten gevolge van dit antwoord van den Negus zal de Volkenbond wel verplicht worden zich met de zaak te bemoeien. Het antwoord van den Negus werd aan den h. Bencsj, voorzitter van den "Volkenbondsraad meegedeeld die onver wijld de noodige schikkingen zal hebben te treffen opdat de volkenbond tijdig zou bijeenkomen. Er was eerst gemeld dat de Volken bondsraad op Woensdag e.k. zou bijeen komen, doch op dien datum vergadert ook de hooge fascistische raad. Het is dan ook het best mogelijk dat. de verga dering een dag zou worden uitgesteld. GENEVE ANTWOORDT OP HET SCHRIJVEN VAN DEN NEGUS Genève, 13 December. Na onder zoek van het schrijven van den Negus heeft de secretaris van den Volkenbond uitgemaakt dat de grondwettelijke ter- Zie vervolg onderaan vorige kolou] Bij dit nummer behoort een bijvoeg 6e! en bestaat uit zes bladzijden. Ge moet met uw lijd meegaan. Ge moet modern zijn. Zoo luidt het pa rool van dit oogenblik. Voor de meesten lost dat modern-zijn zich op in bril lantine aan het haar strijken, met open mond gapen naar een Rolls-Royce,zwaar en veel bier drinken, laat thuis komen. Te midden den emancipatie-roes van den modernen mensch, heeft nu de K. A.J. uitgepakt met een nieuw program ma; ter verovering van de familiemid- dens. En onze mannen nemen prak tische besluiten die ze kost wat kost en dag na dag in eigen huiskring willen uitvoeren vriendelijk goeien dag zeg gen aan vader en moeder, een kruiske durven le vragen, zorgen dat cr opnieuw gezamenlijk gebeden wordt, den feest dag of verjaardag van de ouders vie ren, andere gezinnen gaan bezoeken en nagaan of er geen hulp moet geboden worden in geval van tekort aan brand stof, voedsel, enz. Is dat nu niet kwezelachtig Vader is immers maar een logementhouder die bedden huurt, in sommige gevallen een champetter wanneer het zoontje het wat te bont maakt, en moeder Een mensch dat dient om eten te maken. En wat moet ge u van de andere gezinnen aan trekken? Dat ieder voor zijn eigen zor- ge Neen, die familie-verovering is geen kwezelarij, maar op dit oogenblik het meest moderne en wat op lieden de wereld het meest van noode heeft. Mizerie hangt over alles. Zoekt de oorzaak in hel failliet gaan van het fa milieleven. Het arbeidsmidden heeft de familie miskend, in plaats van een die nende rol te spelen tot instandhouding, bloei en vooruitgang ervan, heeft het in vele gevallen het gezonde familieleven kapot gemaakt. De jacht uit egoisme, naar gemak- en genotzucht is over do buizen gekomen en de schandige prak tijken gaan in stijgende lijn. Onze kajotters zullen binnen ciïkele jaren ook het wijdere leven ingaan.Wij willen ze opvoeden tot menschen die den waren rol van huwelijks- van familie leven begrijpen. We willen dc mystiek van de ware fa milie-opvatting lanceeren-In al de uitingen van hel kajottersleven, in al de verwezenlijkingen moet ze lot uiting komen. Wij klaroenen ze uit op onze winterfeesten, enz.... waar in lied en spreekkoor de edele taak van vader en moeder wordt gehuldigd. Datirom al die kleine praktische dingetjes die wc hooger aanhaalden. Tn schijn onbedui dend. maar die een. gnnsch nieuwen, waren, echten, devigddoendon geest, in de familie brepgen. Dat is modern K.Hajeo.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1