Van Sinte Wivina i Geheim Consistorie Het Katholicisme in EngeM Zeer belangrijk bericht Ter dood veroordeeld DE OORLOG IN ABESSINIE De millioeneii voor Burgerlijk LccHtverkeer UIT HET STAATSBLAD Duur Leven atXXXIs JAARGANG, NUMMER 286 Kerkstraat» 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, publiciteit buiten bet Arrond, AALSX ii Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parjis Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres \V. C. 2. Maandag 16 Cecemb. E. Evrardus Zon op 7,43 Zona! 15,53 Dinsdag 17 December 1935 H. Lazarius Zon op7,4I Zonafl5,53 L. K. 17 N. M. (FOLKLORE) Men zegt gewoonlijk Sinte Wivina van Brabant, omdat ze aldaar geleefd heeft ön gestorven is. Deze heilige, uit het edel geslacht der heeren van Oisy-Inchy-Crèvecocur ge sproten. werd geboren in Frankrijk ten jare 1103. Zij hunkerde naar eenzaam heid en boetvaardigheid. Bij het slech ten van het kasteel van Oisy, verliet zij haar vader Hughes II, kwam zy met hare vriendin Emwara, langs Kamerijk, 't Doorniksche en Vlaanderen naar Bra bant in een overschaduwde wildernis, dicht een heldere bron. Zij richtten eene kleine kluis op te Bijgaarden, een uur an half van Brussel, en begonnen als de aremijten te leven.Dit gebeurde iu 1126. Wivina was alsdan 23 jaar oud. Reeds leefde zij driejaren in gebed en boete, toen zij Godfried met den Baard te Brussel ging vinden, en van hem bekwjim de woestenij van Bijgaarden, en de mid delen om een-, klooster te bouwen, alsook een be zot om er den duur van te verze keren. Later stelde zij hare stichting onder het bestuur vanAffligem. Zoo werd haar gemeente in 1130 een congregatie van Zusters Benedictijnersen. Dat was de oorsprong van Groot Beygaerde. Reeds gedurende haar leven bewerkte zij mirakelen. In zekeren nacht las zij de psalmen en haar licht doofde uit, en ze kon het uiet meer aansteken. Zij bad voort en het licht brandde welhaast weer on schitterde meer dan ooit. Op een an dere keer blies de duivel al de lichten uit, zelfs de brandende lamp voor 't Al lerheiligste. Ze bad wederom en liet licht op haren kandelaar laaide wel haast. Die kandelaar werd te dier ooi- zaak in d'abdij bewaard. Zy stierf den 17 December 1170, 67 jaar oud zijnde. Na haren dood gebeurden er eene massa mirakelen. Blinden, stommen, dooven, manken, enz., baden rond haar lijk cn kregen op staanden voet de ge zondheid terug. En rond haar graf nam de toeloop meer en meer toe. Zeven ja ren na haren dood werd haar lichaam uit de aarde verheven door Arnoldus, zeven de abt van AftLgem, op bevel van Allar- dus, bisschop van Kamerijk. Talrijke prinsen en heeren stonden voorrechten en giften aan 't klooster toe. Slechts ede le vrouwen ontving men er als klooster lingen. Paus Paul us III verhief het in 1548 tot abdij. Onze vriend-dichter Pater Car meiiet Angelus zingt tot barer eer Uw levert was een blommenbloei Tn t vruchtbaar land van Vlaander en; Uw leven teas een eielegroei Ten hemel van uit Vlaanderen, In t Klooster, van de ivereld vrij Toogt slillelcens ten hemel gij, Als blommcken uit Vlaanderen l Groeiend en bloeiend bestond de ab dij tc Groot Bijgaerden tot in 1796, wan neer zij door de Fransche revolutie werd afgeschaft en kerk en klooster vernield. Het ziekenhuis alleen bleef rechtstaan, Op 5 Juni 1805, overhandigde Mevrouw Clara-Maria de Cassaignard, laatste ab dis, aan den pastoor van den Zavel te Brussel, al de schatten welke zij had kunnen onttrekken aan de verwoesting dor Franschen, waaronder ook een kof fer met de relieken der H, Wivina. In die Brusselsche kerk. en thans in dc parochiekerk van Groot Bijgaarde wordt onze heilige aanroepen en gediend tegen de geraaktheid, de keelpijn, pleu ris, heete koorts en ook wel tegen de pest, en nog tegen de oogziekten, zwee- ren, en de landman vereert haar ook tegen do veeplagen. Groot Bijgaarden is eene beroemde bedevaart in Brabant, waar de Brusse- leers, de Vlaandereers en de Walen zei heen komen. MARC. Het geheim consistorie van heden, waarin door den Heiligen Vader twintig nieuwe kardinalen zullen worden ge creëerd, zal te tien uur 's morgens aan vangen. Nogmaals wordt bevestigd, dat Zijne Heiligheid bij deze gelegenheid een aan spraak zal houden. Op Donderdag 19 Pjecember zal het openbaar consistorie worden gehouden. Men meldt ons nog uit Rome Maan dagavond zullen de vier door den Hei ligen Vader aangewezen officieren van de edelwacht uit Rome vertrekken, om als «corriere di Gabinetto» aan de vier tot het purper verheven apostolische nuntiussen de roode baret te overhan digen. De ceremonie van het opzetten der baret zal bij HH. HH. Em. kardinalen Maglione, Tedeschini en Sibilia, res pectievelijk pauselijke nuntiussen u Parijs, Madrid en Weenen op Donder dag 19 December plaats hebben^ terwijl deze plechtigheid bij den nuntius iu Po len. Z. H. Em. kardinaal Marmaggi, waarschijnlijk eerst op 4 Januari van het volgend Ijaar zal geschieden. Het is President Lebrun die te Parijs aan Mgr Miaglione de baret zal opzetten. Volgens d« nieuwste cijfers van het Catholic Directory voor 1936 is het aan tal wereldgeestelijken toegenomen met 90 en bedraagt thans in totaal 3,389 terwijl het aantal reguliere priesters met 66 tot 1730 gestegen is. Er werden 49 nieuwe Kerken en Kapellen gebouwd, zoodat dit aantal steeg respectievelijk tot 1664 en 675. Het aantal Katholieke Scholen voor Middelbaar Onderwijs vermeerderde met 8 en bedraagt thans 532: het aantal leerlingen steeg met 380 tot 58.510. Het aantal leerlingen der lagere scholenj dat in totaal 400.642 bedraagt is met 3 275 verminderd in vergelijking met' 1934, ofschoon het aantal scholen met '41 is toegenomen cn gestegen tot 1423. Het iaantal Katholieken in Engeland en Wales bedraagt thans 2.335.890. Het vorig jaar was dit aantal 2.321.117. Er werden 26.486 huwelijken geslo ten tegenover 24.762 in 1934. Aan 65.223 kinderen werd het II. Doopsel toegediend, tegenover 63.205 in 1935. Het aantal personen dat dit jaar in de Katholieke Kerk werd opgenomen (een wondervolle samenloop van omstan digheden) is precies evengroot als het vorige jaar en bedraagt 12.226. Verlenging der huurovereenkomsten Wij vestigen er de aandacht onzer lezers-abonnenten op, dat binnen enkele dagen, door de zorgen van de Bank, de kwijtschriften voor de hernieuwing der jaarlijksche, hall'-jaarlijksche en drie- maandelijksche- abonnementen, zullen aangeboden woorden. Wij vragen hen cr voor te zorgen dat bij de eerste aanbieding het bedrag zou betaald worden, dit om den goeden gang te bevorderen. Moest een of ander per soon voorzien niet thuis te zullen zijn wanneer de bankbediende zich aanmeldt dan gelieve hij de noodige schikkingen te treffen opdat de kwitantie niet onbe taald terugkeere. Abonnementsprijs Voor een jaar Voor 6 maand Voor 3 maand 66.00 fr. 34.00 fr. 17,00 fr. NIEUWS VAN DE FRONTEN Een algemeen overzicht Nu de Parijsche vredesvoorstellen zijn bekend gemaakt is het woord weer aan de diplomatie. Men is algemeen van oordeel, dat de legers in de komen de dagen geen nieuwe bedrijvigheid zullen ontwikkelen, ten einde de beide partijen in de gelegenheid te stellen hun antwoord op de Britsch-Fransche vredesvoorstellen in te kleeden. Het uitblijven van bombardementen even als de grootmagere communiqués van het Italiaansch hoofdkwartier, bevesti gen dit oordeel. Is de kalmte dan niet geschikt-, om even na te gaan wat de Italianen, den loop der tien weken oorlog hebben bereikt In het Noorden hebben zij ongeveer driekwart van de provincie Tigré onder hun controol. Ze hebben den driehoek begrensd door de grens van Erithrea den Takazze, en den Oostelijken hoek van de hoogvlakle, waar deze samen valt met de Danakilwoestijn bezet. P,e Danakilwoestijn zelf is niet bezet,even min als het sultanaat Aoessa, zoomin als het gebied om den berg Moesali waar de Itali-aansche troepen wel heb- ben geopereerd, doch waar vandaan zij zonder eenig resultaat beteikt te hebben weer zijn teruggekeerd. In het Zuiden is de geheele Italiaan. sche opmarsch terug te brengen tot een binnendringen over vijftig kilome- tet langs de Webbi Shebeli. De Ilaliaan- sche troepen hebben het in Ogaden eerst tot Sasa Baneh gebracht, doch zij moesten zich daarna terugtrekken tot Ual-üal en Wardeir, waar ze ook wa ren toen de oorlog begon. Van Dolo uit zijn de Italianen eens opgetrokken om troepen van ras Djesta. die dreigden binnen %e vallen in Ita liaansch Somaliland, tegan te houden, doch zilj zijn daarna leruggetrokken en het geheele garnizoen van die plaa wordt gebruikt om de grenzen van So- maliland te beschermen. Van het Zui- Melz, 15 Dec- Joseph FianQOisj tjejjj. hoogland in de buurt van Magaio moord „n^inA m°ren dusver De veroordeelde Blume Blume, die terechtstond wegens op het 13 jarige meisje Ida Lang werd door het assisenhof van Metz veroor deeld tot de doodstraf. Een verzoek tot genadeverleenmg werd onderteekénd door zeven gezwoor- nen. Aan de familie werd de gevraagde frank schadeloosstelling toegekend. Bij ministerieel besluit verschenen in het «Staatsblad» van Zondag 15D ccem-! Z(mdagmorgen felle critiok her: wordt de toelage vastgesteld,, welke Fransch-En door den Staat wordt verleend aan moken ,c"e" en van het gebied der groote hebben de Italianen slechts tot luchlfotos kunnen maken. Maarschalk Badoglio gaat, in het Noorden met opmerkelijk weinig haast te werk en generaal Graziani in het Zuiden, doet in het geheel niels meer. In 't licht van de eersle communi qués bezien,blijkt deze uitslag niet bij zonder belangrijk, is het niet DE VREDESBEMIDDELING Ook Italië is niet tevreden Aksoem kan niet weergegeven worden Plotselings is in de Italiaansclie pers uitge- gelsche 31 uctoner uoi, uk. nop iiaar Europadiensten in 1936. king van sommige van dit minister,ee, pansie van Italië te waarborgen. Een telegram uit Rome laat verstaan dat dit ook de bijzonderste opmerkin gen zullen zijn die officieel legen het voorstel zullen worden ingediend. Dje Italiaansche per§: drukt, algemeen, als ingegeven, de diepe ontgoocheling van het Italiaansche volk tegenover do vredesvoorstellen uit. In «Voce d'Italic» schriljft heer Gzyda, dat de voorstellen geenszins beantwoorden aan de nood zakelijkheden van Italië op politiek, mi litair, noch economisch gebied. «Parijs- en Londen moeten nog een stap verder gaan». De «Messagero schrijft Dringen de noodzakelijkheden hebben ons ge dwongen lvet Ethiopisch vraagstuk in zijn geheel te stellen. Het zou onzinnig zijn ons thans met een compromis te vreden te stellen. HET STANDPUNT VAN A5ESSYNIE De berichtgever van D.N.B. seint uft Addis Abeba een verklaring van den Abyssinischen minister van Buitcn- landsche Zaken, waaruit blijkt dat Abyssinie nog steeds bereid is vrede te sluiten. Het moet echter een voor Abys- synie eervolle vrede zijn, want dit land heeft niet aangevallen cn geen verdra gen geschonden. Andere leden van de regeering gaven te verslaan, dat er in het geheel niet onderhandeld kan worden over het af staan van gebied in Tigré. Men meent dat de Negus ook het openstellen van Abyssinie ten Zuiden van den achtsten breedtegraad, voor Italiaansche koloni satie, van de hand zal wijzen. Officieel is echter nog geen mededeeling over het Abyssinische standpunt gedaan. DE HOUDING VAN GENEVE Vernon Bartlett schrijft in de «News Chronicle dal de verontwaardiging te Gcnève zich vrijwel uilsluitend tegen Engeland richt. De eenige hoop om het prestige van den Volkenbond nog te redden, zal daarin bestaan, dat Eden moedig voor den Volkenbondsraad treedt en eenvoudig verklaart, dat men liet- plan, nadat, Abessinie het heeft ver worpen moet laten varen. De correspondent van Reuter te Ge neve meldt dat geen lid van den Vol kenbond in rechtstreeks conflikt met. Engeland en zich tegelijkertijd wenscht bloot, te stellen aan de verontwaardi ging van Italië. EEN ENGELSCH WITBOEK Telegrammen naar Rome en Addis Abeba Het Zaterdag uitgegeven Bntsc he Witboek over de vredesvoorstellen aan Italië en Abyssinie, bestaat in hoofd zaak uit de bijna gelijkluidende tele grammen, welke de minister van Bui- tenlandsehe Zaken, sir Samuel Iioare, aan de Britsche gezanten te Rome cn Addis Abeba heeft gezonden en waarin verlenging van sommige komsten zullen weldra ophouden kracht te zijn. Van 1 0f Exploitatie van het Luchtverkeer voor an besluit luidt I «De totale toelage verleend aan de Beleische Naamlooze Vennootschap lor Majesteit ter goedkeuring voorlegde, •heeft len doel de beperking van de huur- speculatie ■prijzen van kracht te doen blijven tot 1 januari 1937 en het recht van be woning van de huurders en onderhuur ders van de in hoofdstuk II van het koninklijk besluit van 31 October 1934 bepaalde vaste goederen of gedeelten van vaste goederen te yerlengen. huurprijzen van van gedeelten van deze woningen niet meer beperkt zijn zooals het thans het geval is, hetzij op zeven maal de huur waarde op 1 Augustus 1914, hetzij op de vijf vierden van het kadastraal in komen. Bovendien zullen de huurders die door de bepalingen van de artikelen 14 en volgende van het koninklijk be sluit van 31 October 1934 beschermd zijn hun woning moeten verlaten, in dien de eigenaar hun huur opzegt den dag van de maand Januari 1936, die overeenkomt met den zooveelsten van de maand waarop de gehuurde goederen in' gebruik werden genomen. Uit een zoo pas bij de gerechtelijke overheden ingesteld onderzoek kon worden vastgesteld dat de redenen, die aanleiding gaven tot de bijzonderste beschermingsmaatregelen, waarvan de bewoners der onroerende goederen of gedeelten van onroerende goederen, in de artikelen 9 en 10 van het koninklijk besluit van 31 October 1934 bepaald.het voordeel genieten, thans nog bestaan De schaarschte aan kleine woongele- henheden en de noodzakelijkheid de te voorkomen die schaarschte van deze kleine woongele-j(b-eeld genheden zou teweegbrengen, laten nogi igo fr. den litc het dienstjaar 1936, is op elf millioen negenhonderd vijf en zeventig duizend achthonderd negen en twintig frank achttien centiemen (fr. 11,975.829,18) vastgesteld. B,eze som werd 'ot nadere king in de begrooting voor orde inge schreven. Drum de bijeenkomst van de commissie» van achttien op 12 December door een ac- coord lussch-en partijen een einde kamt aan het conflikl. Ingevolge de uilnoo- diging van talrijke leden van den Vol kenbond op 2 November j.l. tot hen ge richt, hebben Laval en Hoare gelraeht een basis voor een accoord uit te wer- Laat ons niet klagen in Belgie is 't hier niet gelijk wij 'I zouden wensehen 't is hier, ta ieder geval, beter dan over- al elders. Goedkoop leven was altoos een Bel gische eigenschap. Dat ondervinden wc zelfs na 'de devalvatie. Want verhoogde tijdens de twee laatste maanden ten onzent Het index-cijfer met ongeveer 3 Yi t.h., in Frankrijk steeg het met 5 Wees daar de index in September 424 aan in November steeg hij lot 446. En voor den index komen daar in aanmer king 34 artikels, die per gewicht of maat verkocht worden. In Frankrijk ten andere, is alles veel rie duurder dan in Belgie. Een enkel voor de melk kost hier van 1,40 tot in Frankrijk 2,55 fr. tjc broken w 'voorstellen, die, naar alle waarschijn, lijkheid. als antwoord moet dienen op de voorstellen zijn opgenomen, de critiek, geformuleerd door een deel) In het telegram aan sir Eric- van de buitenlandsche opinie, die het! mond wordt verzocht Mussolini mede te aanbod aan Italië als te gunstig be- deelen, dat de Britsche en Fransche s'chouwt. regeering gaarne zouden zien, dat voor De Italiaansche critiek loopt over de volgende punten 1) De grenswijzigingen len voordee- le van Italië zijn onvoldoende. Ze ken nen aan Italië zoowel in P,ankalie als in Ogaden gebieden toe zonder eénig economisch belang. I 2) Italië wil Aksoem niet terug af- beschik- glaan De bevolking, met haar priesters'ken. aan het hoofd heeft zich vrijwillig on- De Britsche en de Fransche regeermg derworpen. Italië heeft de slavernij af- willen rekening houden met dc wen- geschaft. Het is onmogelijk deze stam- schen van Italië, voor zoover deze ver men terug onder het bewind van Addis eenigbaar zijn met de beginselen van Abeba te brengen. den Volkenbond en met de eerbiediging 3) Assab kan aan Ethiopië niet wor- van de souvereiniteit van Abyssinie, en den afgestaan. Het princiep van ge- zijn er van overtuigd dat een regeling biedsruiling tussclicn Italië en Ethiopië uitgewerkt moet worden, onder leiding rust op een valsch princiep, deze van van de commissie van vijf zij hebben de gelijkheid van twee landen. Indien'daarom besloten dringend bepaalde Ethiopië werkelijk niet het inzicht voorstellen aan die commissie te doen. koestert- de haven te gebruiken voor Laval en Hoare stellen er prijs op de den doorvoer van wapens, is een vrij- zekerheid te hebben dat Mussolini deze haven voorzeker voldoende. I basis van onderhandelingen in beginsel 4) De zone van economische expan- zal aanvaarden, zonder dat dit, van in- sic en bevolking door het accoord van vloed is op de resultaten der daarop Parijs toegekend, is minder 'belangrijk: volgende besprekingen der commissie dan deze welke aan Ilalie door de pro- van vijjf. tocolen van 1891 cn 1894, het drieledig. Daarom hebben zij besloten hun strikt accoord van 1896 en het accoord met vertrouwelijk mededeeling 1c doen van Engeland in 1925 werd toegestaan. alle voorstellen, welke hun onderschei- Deze zone geeft geen verbinding tus- delijke regeeringen aan de commissie sefcen Somali en Erythrea, langs de'van vijf zullen voorleggen. niet toe den terugkeer tot het gemeen recht te gemoet te zien. Het ontwerp dat. de regeering Ziijne Zie vervolg onderaan vorige kolom berekend in Belgische munt. Neen. in 't Land van Belofte leeft te dezen lijde geen raensch; maar dat wij er minder erg aan toe zijn dan al onze geburen, Is een feit, t grens van Engelsch Soudart; gelijk het accoord van 1925 het voorzag. 5) De toestand die er de Italiaansch Het telegram wijst er dan vei dat een spoedig antwoord gewei indien de partijen bereid zijn n der op sclit is et mo- beTangen zouden ontmoeten, is verderdewerking van de commissie van vijf, onzeker. Een Italiaansche politie is'te onderhandelen over deze voorwaar- noodzakelijk om de economische ex-, den.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1