18 De Oorlog in Abessinië Het Geheim Consistorie De Gulden Mis Woensdag DECEMBER 1935 H. Gratianus Zonop 7,4lZonaf 3,53 N. M. 25 E. K. 1 JtXXXIe JAARGANQ J<UM\ER 287 Kerkstraat, 9 en 2t Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AAL SU l Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel eRue de Richeleu, Parjis fes Bank Buiding-Kings,way4 20 Londres W. G. 2. «Dat Is een voorname Mis, eene Mis welke meer vruchten afwerpt, dan ge- nik welke andere zoo spreekt het Vlaamsche volk. Den Woensdag der Quatertemperweek in den Advent,, heeft in al de parochie kerken de Messiasmis plaats, ter ge dachtenis van de Blijde Boodschap des gagels aan Maria en van de Menschwor- ding Christi. Wie kon, zon vroeger nooit nagelaten hebben die Mis by te wonen bet was een aloud gebruik, dat van ieder huisge zin ten minste een persoon die Mis by- tWoonde. Want nog eens herhaald, 't is 'de naaste voorbereiding tot Kerstdag. Onze christene boeren en stedelingen houden er aan die Mis als eene Zondag- tnis bij te wonen. Z'bebben volle gelijk, ïndien we meer deden voor 't geloof en den godsdienst, en voort en verder in Voege hielden, wat onze ouders en voor ouders verrichtten, 't zou zeker beter gaan in onze droeve wereld, Komtkomt, keer slicht ontsteken eer de nacht aan 't wijken gaat Hoort gij 't haantje lustig preken Komtstaat op, de klokke slaat 't Is Gods Engel die 't verkondigt Dat Messias U verwacht, Die gedoold lichtdie gezondheid Dog en nacht. Missus est... de gulden Mes se en valt ntaar eens in gansch het jaar komt, ontwijld de duisternessen van den nacht, en gaan we er naar 't Is Gods Engel Guido Gezelle weet daarbij te voegen «Quatertemper Woensdag, vergulden Woensdag, Gulden Woensdag, Mis sus- dag, Onze Lieve Vrouwemis wanneer inen 's morgens vroeg de gulden Misse zingt, of do Missus misse, omdat het H. Evangelie alzoo begint Missus est, enz. Die misse wordt ook gelieeten daalder- kes-, misserkes-, herderkes-, duiveke- daals-, Messias- en zenderkesmesse ze wordt aanzien als de krachtigste van *t jaar, en die nooit en gaan, gaan teen gemeenlijk met een waslicht, dat voor gewijd bewaard wordt en ontsteken in het jaar. in allerhanden nood. Meester Piefar Cotzel, aartsdiaken en "prochiepape» of pastor van Sint Jacobs, binnen Brugge, was de stichter van de Missus-misse, in zijne eigene kerk te Brugge, waar zij nog plechtig onderhou den wierd op 't einde van de voorgaande eeuwe. In de fundatiebrief staat "aan eiken kant van den hoogkoor zullen er twee verhoogen gemaakt worden, met op elk een huizeken of tabernakel, behoorlyk afgegordijnd, 't eene voor Maria, 't an der voor Gabriel I... De zangmeester zal zorgen dat er twee choralen zijn, met fyne en klare stemmen, die overeen ko men met de tale van den diaken, die moet bet Evangelie zingen, de die zullen verkleed worden, de een in der manie ren van Onze Lieve Vrouw, de ander als den aartsengel Gabriël, dragende eenen vergulden scepter in der band. Als de tijd daar is, zullen de twee choralen, schoon en deftig uit d© sacristie naar den choor komen, roedrager vooren op, met nog twee choralen, dragende brandend waslicht, ende zullen gaan ten hoogen autare, op den leegsten trap doen hun- lieder gebed, en dan elk in zijn taberna kel gaan ende daarin besloten of gedo ken blijven tot aldertyd dat het Evange lie begiut. Als men gezongen beeft Te Deunt, in Officie, zoo zullen twee zan gers. met den priester, den diaken en den subdiaken, uit der sacristie komen, ende de gulden misse zingen, beginnen de Borate Cceli, met geheel den choor. Als de misse begint, zoo zullen de gordi- nen weggeschoven worden van 't eerste tabernakel, ende daar zal Maria zitten op een kniebank, met twee brandende keersen en een boek daarop, waarin zij met neergeslagen oogen lezen zal. Als den Epistel gezongen is, zoo zal men Gabriels tabernakel ook opendoen, en hij zal rechte staan met zijnen scepter in der hand, nochte en zal bij of Maria mo gen eenig teeken doen of gewag maken, 't en zij als de tijd daar is. Nadien zal de diaken met de subdiaken en de twee acolyten op den dokzaal gaan 't Evange lie zingen ende beginnen aldus «In dien tijde den Engel Gabriël van God ge zonden in eene stad van Gallileiender welker name is Nazarethenz En zoo werd dan afgewisseld in 't zin gen. En de diaken en de Engel en Maria zongen elk wat ze moesten. MARC. in £Gngeland DE ITALIANEN HEBBEN HET OFFENSIEF HERVAT Addis Abeba, 16 December. Het Pjuitsche Nieuwsbureau deelt mede dat de Italianen het offensief hebben her vat in de provincie Ogaden en dat de Abessyniers 13 pantserwagens op de Italianen hebben veroverd. Twintig nieuwe Kardinalen benoemd. Belangrijke toespraak van Z. H. den Pans BLOEDIGE GEVECHTEN Londen, 16 December. Reuter meldt dat'volgens inlichtingen uit be trouwbare bron de Italianen het offen sief hebben hervat op het Sómalifront in de provincie Ogaden. Escadrilles be staande uit negen vliegtuigen hebben de vijandelijke voorposten beschoten (Badoglio bevestigt zulks). De inlveem- sche infanterie heeft^ gesteund door tanks-, de Abessynische linies aangeval len op 40 mijlen ten zuiden van Sassah Baneh. Er werden bloedige gevechten geleverd zonder dat lastbare uitslagen werden bereikt noch van de eene noch van de andere zijde. Honderden Somalisoldaten zouden de Italiaansche rangen ontvlucht zijn. DE ZONDERLINGE HOUDING VAN DE ITALIAANSCHE PERS Nadat uit de Italiaansche pers kon worden opgemaakt althans uit. de pers die Zondag is verschenen dat Italië de vredesvoorstellen van Parijs- niet zou aanvaarden omdat deze onto*}- reikend zijn gaat thans dezelfde pers te keer tegen ben die het aandurven de voorstellen te bestrijden, omdat zij al te gunstig zijn voor Italië. Vooral de communisten worden er van verdacht die beweging te leiden. Ook wordt de houding van de interna tionale kringen aan de kaak gesteld die het Vredeswerk van Laval wilden dwarsboomen en Italië vernederen. De «Popoio di Roma» hekelt vooral scherp die actie van communistischen aard en schrijft dat alle faktoren van ontbinding en van wanorde zich meer dan ooit aaneensluilen om de voorstel len van Laval en Sir Hoar© ongedaan te maken. Doch de internationale opinie besluit, het blad, wenscht nu juist het tegenovergestelde van wat die commu nistische warboel wil Djeze international© opinie weet dat de oorlog tusschen Italië en Abessynie slechts van ondergeschikt belang is, en dat andere wolken zich samenpakken Maandagmorgen h©eft Z. H. de Paus een geheim Consistorie gehouden voor benoeming van twintig nieuwe kar dinalen. Pieze plechtigheid had plaats in de zaal van het Consistorie, gelegen op de tweede verdieping van het Vati- caan, niet ver van de pauselijke ver trekken. Toen Z. H. zijn private vertrekken verliet, werd hij opgewacht door d© le den van zijn wachtzaal. In een aanpa lende zaal werd hem de blanke mantel Falda omgedaan door Kardinaal Ca- mollo Laurenti, bijgestaan door Mgr Respichi, ceremoniemeester. Daarna begeeft de stoet zich naar de zaJal van het Consistorium, voorafge gaan door de wacht der edelen. Om 9,40 uur doet Z.H. plechtig zijn intre de. De Paus neemt plaats op zijn troon en zegt Adsumus. Onmiddellijk daarop beveelt de cere moniemeester het j «extra omnes». Al de aanwezigen, de kardinalen uitge zonderd, verlaten de zaal waarvan de ingang verboden wordt aan iedereen tijdens den dienst van het Consistorie, op straf van excommunicatie. De aanspraak van den Heiligen Vader Alleen gebleven met de kardinalen, neemt Z.H. het woord. In zijn aanspraak heeft Z. H. de Paus de houding, die liij in de maand Augustus in een beroemd gebleven redevoering had aangenomen en die veel grooter onheil bevatten en °aarin hij gewezen heeft op de Ethio pische kwestie, bevestigd. De aanspraak begint, mei een toe spraak op het verlies door het Heilig dat niet zoo gemakkelijk zal kunn: afgeweerd worden. Het komt er op aan weer te beginnen te werken aan d© vruchtbare samenwerking van de vol keren. Het eene gemeenschappelijk Euro- peesch front is meer dan ooit noodzake lijk. EEN CFFICIEELE MEDEDEEL!!fG DE College ondergaan. P,e Paus herinnert aan den dood der kardinalen Gaspari, Ehrie en Loga, deze laatste denzelfden morgen overleden. Daarna zinspeelt de II. Vader op de gelukkige gebeurtenissen, die zich in den loop van het jaar hebben voorgp- daan en vooral op de katholiek© betoo- WEIGERIKG gingen te Lourdes, Buenos-Aires, Cleve 'land, Tcramo, Praag, Liubliana en Li Het stoffelijk overschot van den piloot Schconbroodt wordt uit de rouwkapel van de Noordstatie in den lijkwagen geplaatst. Links naast den Ingang der rouwkapel bemerkt men de personaliteiten met minister Spaak aan 't hoofd. Rechts en links naast de lijkkisten Maandag morgen hadden de lijkplech- dgheden plaats van de bemanning van het neergestorte vliegtuig in Engeland. Vanaf 8 u. 's morgens begon he défilé in de rouwkapel van het Noordstation te Brussel. In het midden, is een groot kruis aangebracht en eronder een kope ren kruisbeeld. Rond negen uur komt minister Spaak de lijkkisten groeten, alsook kolonel Woelmont vertegenwoordiger des Ko- nings. Pe rouwstoet komt traag in beweging. Voorafgegaan dor een cordon politie volgen de autolijkwagens,, achterna ge gaan door de. getroffen families. Z. E. II. Glibert, deken van Schaarbeek besprenkelde de lijkkisten met wijwater van zoodra zij in de kerk werden bin nengebracht. II. Sparik nam aan de Communiebank plaats. waren plaatsen voorbehouden aan de •familieleden. Door Z. E. H. Gilbert, bijgestaan door de parochiale geestelijkheid en E. H. Grippenkoven, pastoor der parochie van Schoonbroodt, werd er een plechtige lijkdienst gecelebreerd, waarna de ab- souten werden gezongen. Onder pletsenden regen werd vervol gens 't stoffelijk overschot van Schoon broodt en Desmedt naar de gemeentebe graafplaats van Schaarbeek gevoerd, vergezeld door de familieleden per auto. Het stoffelijk overschot van M. Ver- binnen werd per auto naar Leuven ge bracht. Do teraardebeslelling van den ste ward Streckfuss, die eveneens per auto na den lijkdienst naar Antwerpen werd gebracht had aldaar op Schoonselhof plaats. VAN ABESSYNIE. BEVESTIGD Ten slotte spreekt Z.H. over de droe- Addis Abbeba, 16 Picc. De volgende ve gebeurtenissen in Duitschland, officieele mededeeling wordt heden Mexico en in Rusland, verstrekt door den secretaris van den negus te Des si©. De voorstellen van Parijs houden in dat Abessynie groote deelen van zijn grondgebied aan T tali e moet afstaan.Dus Abessynie moet vergoeding schenken aan een staat die door de algemeenheid van den Volkenbond als de aanrandende Staal werd geschandvlekt. Die voorstellen kunnen niet anders dan aanleiding geven aan den aanran- denden staal om een derde maal te po gen Abessynie te overrompelen. Die oprichting van een Italiaansche economische en bevolkingszone in Abessynie, waaruit Abessynische on derdanen en vennootschappen zouden worden geweerd, is nog erger dan een mandaat, daar bij een mandaat de rech ten van de bevolking worden gevrij waard en gelijke behandeling wordt voorzien voor alle vreemdelingen. De regeering van Abessynie houdt zich dan ook voor overtuigd dat d© Vol kenbond die op 18 December bijeen, komt die voorstellen niet zal aanvaar den die inbreuk maken op de soeverei niteit van het land ten yoordeele yan een aanranden staat. En woordelijk spreekt Z. H. verder We willen hier niet stilbliljven bij het conflikt dat in de onrust niet alleen van Europa en Afrika, maar van de hee- le wereld zulke groote plaats inneemt. We houden er des te meer aan er niets over te zeggen, dat, midden de onzeker heden der zielen en der gebeurtenissen het te vreezen is, dat onze woorden hoe ze ook zouden luiden, ofwel niet goed verstaan ofwel verdraaid worden. Trouwens over dit ontwerp hebben we reeds meer dan eens onze mecning uitgedrukt op een wijze die men van ons verwachten mocht, en we weten het dat de woorden, die we hebben uitge sproken, toen de gelegenheid zich voor deed, door de pers over de wereld wer den verspreid. Al dezen, die niet alleen de waarheid wenschen maar die, in volle getrouw heid en vrede, verlicht willen worden, hebben er kennis kunnen van ne men. Mogen ze dez© waarschuwing hoo- ren dezen die zich nog verwonderen en zich geërgerd voelen, alsof we in dezè zaak onze taak, die ons door God werd opgelegd, niet genoeg ter harte hebben genomen. Onze meening hebben we reeds uit gedrukt, waar het noodig was. In de toekomst zullen w© het steeds blijven doen en we houden er aan, thans plech tig te verklaren, alvorens deze aan spraak te eindigen, dat we den vrede wenschen. We smeeken hem af voor al de mensehen van goeden wil, waar ze ook zijn.» De benoeming der nieuwe Kardinalen Na deze aanspraak benoemt Hij de nieuwe kardinalen. Na de afroeping der 'nieuwe kardina len, overhandigt Z. II. de lijst der aarts bisschoppen en bisschoppen sedert hel laatste Consistorie benoemd en recht staand© geeft hij het teeken dat de zit ting geheven is. Stoetsgewijze wordt Z. H. naar zijn appartement teruggeleid. In den morgen heeft een ceremonie meester, zich naar de nieuw© kardinalen begeven, om hen een uitnoodiging te overreiken, deel te nemen aan het op zetten der baret door Z. H. Deze plech tigheid zal Woensdagnamiddag plaats hebben in de Clementine-zaal. Zij zal gevolgd worden daags nadien door de overhandiging van den Kardinaalshoed door den Paus in de Valikaansche Basi- liok. Het consistorium eindigde om kwart voor elf uur. Tien bisschoppen benoemd Tijdens het consistorie werden naast de twintig kardinalen ook lien nieuwe bisschoppen benoemd. Onder deze laatsten bevonden zich Mgr J. Gilmore die bisschop wordt te Helena (Vereenig- de Staten). Het opzetten der baret ceremonie van het opzetten der baret, zal bij de HII. IIH» Em. Cardina- len Maglion© Tedeschini en Sibilia on- derseheidelijk pauselijke nunti.r in Pa rijs, Madrid en Weonen, Op Donderdag 19 December plaats hebben, terwijl de ze plechtigheid bij den nuntius in Po len Z. Em. Cardinaal Marmaggi, waar schijnlijk eerst op 4 Januari, van het volgend jaar zal geschieden. MOEILIJKHEDEN IN 'T ENGELSCH KABINET Sedert Laval en Samuel Hoaro te Parijs hun vredesvoorstellen hebben ont. worpen sohijnt er beroering in de Engelsche regeeringskringen ontstaan te l xljn. Op foto John Simon verlaat hot kabinet van Baldwin, eerste minister,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1