De laatste Lotgevallen van Robert en Bertrand Een uitgeputte Maag Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen Kardinaal Lega overleden PUROL De ontsnapte uit de gevangenis te Doornik Het Eucharistisch Congres te Saigon te Brand Neder-over-Heembeek Autobus in botsing te Luithaegeji(Antwerp2n) Een Personenauto in de Ourthe Brand te Bree Brand te Oihée Verkeersongeval te Borgerhout honden 18 December. H. Gratianus. De traditie omtrent dezen heilige verzekert ons aal hij eenvoudige schaapherder was Rictiovare, aan wien hij als christen aangeklaagd was, trachtte hem vrucli teloos echter te doen afvallig worden.- Ten slotte werd hij onthoofd in-287. Invoervergunningen voor tarwe Het 'bijzondere recht te heccn bij de af levering van invoervergunningen voor tarwe wordt vastgesteld op 10 frank de 100 kilogram, voor het tijdperk van 16 December 1935 tot 15 Januari 1936. Nationale Bank. De weekstaat der Nat Bank van Belgie gaf op 12 Decem ber 1935, volgende inlichtingen Het totaal der onmiddellijk opeïscli- ba.re verbintenissen komt voor met fr. 25,680.080,207,55 of fr. 200,900,000 minder dan acht dagen geleden. Die goudvoorraad, ter waarde van fr. 17,308,079,920,47, geeft een dekkings^ procent van 67,40 t.h. De portefeuille met wissels op BelgJe- en met goudwaarden op het buitenland witjst op 'n bedrag van 6,534,693,590,23 fr., wat een inkrimping betcekent van 84,500.000 fr. De voorschotten op Belgische publie ke fondsen bleven op het peil van ver leden week 539,662,335,47 fr. Nationale Gutenberg-tentocnstelling te Leipzig in 1940. In 1940 zal het 500 jaar geleden zijn, dat de boekdruk kunst werd uitgevonden door Johannes tutenberg. Dit jubileum zal worden ge vierd met een grootc Gulenberg-Ten- toonstelling to Leipzig, het centrum van den Duitschen boekhandel. De tentoonstelling zal bijzondere af_ deelingen van geschiedkundigen en tech_ nischen aard hebben. Pers, radio en film zullen eveneens vertegenwoordigd zijn. De tentoonstelling zal een zuiver nationaal karakter hebben. Men zal er dus een indruk verkrijgen van de rol, welke boek en pers spelen in het leven van het Duilsche volk. Het verkeer in Engeland. In de af- geloopen week zijn in Engeland bij ver keersongelukken, 124 personen om het leven gekomen en 4210 gewond. Verleden jaar zijn in de overeenkom stige week, 156 personen gedoog en 4022 gewond. Dreigende kraters. Voorafgegaan van een 20-tal aardschokken en verge zeld van stortregens en onweders heb ben vulkaanuitbarstingen plaats gehad op de Tonga-eilanden in den Stillen Oceaan. De dorpen Betani en Togómarnaó wer den ontruimd bij wijze van voorzorg. Dood van IYV Victor Rossel, bestuur der van Le Soi.r». M. Victor Rossel, bestuurder van Brusselsch blad Le Soir» is Maandag morgend bilj het be treden van zijn bcsluurskabinet plotse ling aan eene hartaderbreuk bezweken. M. Victor Rossel werd geboren te Brussel den 23 Juli 1873. Kort vóór den oorlog volgde hij zijn vader M. Emile Rossel op aan het bestuur van «Le Soir» waaraan hij al zijne krachten en ijver wijdde, en waar hij aller achting cn ge negenheid genoot, dank aan zijn voor komend, minzaam en grootmoedig ka rakter. Ook bij de perskonfraters stond hij hoog in aanzien. Wij bieden aan de familie van den aflijvige, alsmede aan het dagblad «Le Soir» ons innig rouwbeklag. doop AUCTOR 22sle Vervolg. Buiten er mede Wapcrs werd opnieuw naar de straat deur gedrongen. Dat zult ge duur betalen Ge hebt gelijk in uwe woorden, vriend, maar builen moet ge, zooals ze op mijn dorp zeggen. Ik zei u doen afzetten 1 Ook goed. Met een flinken duw in den rug werd Wapers, ondanks zijn tegenstribbelen, buiten gesmakt. De deur werd achter hem gesloten. Aan de overzijde der straat klonk een spotlach. Het was de romanschrijver die van zijne wraak genoot. Ha, ik ben niet vindingrijk mom pelde .hi^. Dat zou Wapcrs toch niet ge vonden hebben En bij lachte weer, dat het over de straal klonk. HOOFDSTUK X. De gevolgen van een hamerslag. Den dag na het huwelijk van Robert, luid Bertrand na het ontbijt, gepoogd de zware eikendeur van do gebeeldhouwde kast le openen. Hij had al zijn sleufels en haken ge bruikt. echt-er zonder in zijne pogingen 1^ slagen. Het is deze van het meerendeel der perscnen van gezetten ouderdom, van de mannen en de vrouwen die arbeiden. Kenl gij in uwe omgeving iemand dié nooit maagzuren hééft, die'nooit klaagt over winderigheid, zuuroprispingen, hoofdpijnen Al déze gewqfle kleine on_ gemakken, die meestal verwaarloosd worden, moeten in de kiem gewurgd worden wil men ze ni.et.zien toenemen. Zij kunnen chronisch worden en uw le ven vergallen. Het overtollig' maagzuur is aan de basis van bijna'élk dezer maag kwalen. Een kleine dosis Magnési.e Bïs- murée in poeder,'of twee of drie tablet ten in een weinig water, maken dit over tollig zuur in drie minuten onschadelijk en zullen de spijsvertering gezónd en normaal maken. Vergeet vooral niet dat de Ma'gn'ésie Bismuréé, 'die door het Ge neeskundig korps wordt voorgeschreven, het eenige geneesmiddel is dat oogen- blikkelijk werkt, en dat geen gewoonte doet ontstaan. Te -koop in alle apothe ken, in poeder of tabletten aan den prijs van ff.: 7.50 'of in hef groot voofdeelig formaat aan fr. 13,50. Week-End-bil jetten. De 25ste December (Kerstdag), en de lste Januari (Nieuwjaarsdag) worden met de Zondagen gelijkgesteld voor het bekomen en benuttigen van de biljetten voor heen. en terugreis op het -einde der week, de zoogenaamde «Week-End» bil-' jetten, waarop een vermindering van' 25 t.li. op de normale prijzen der larie-' ven wordt toegepast. Dlei Weekrend-biljelten die bij de heenreis geldig zijn op 24 of 25 De cember, mogen bij de terugreis benut tigd worden Woensdag 25, Donderdag 26, Vrijdag 27, Zaterdag 28, Zondag 29 of Maandag 30 dito, heel den dag. Die welke bij de heenreis geldig zijn den 28n en 29 December, mogen bij de terugreis benuttigd worden Zondag 29, Maandag 30^ Dinsdag 31, Woensdag 1 of Donderdag 2 Jaiuari, heel den dag. En die welke bij de heenreis- geldig zijn den 3 ln December en In Januari, mogen bij de terugreis benuttigd wor den Woensdag 1 of Donderdag 2 Janua ri, heel den dag. De Week-end-biljetten welke den Za terdag 28'en den Dinsdag 31 December afgegeven worden, mogen op dié dagen niet bilj de terugreis benuttigd worden; Als de reizigers hun biljetten vragen, gelieven zij uitdrukkelijk te bepalen dat zij Week-end-biljetten verlangen. VULPENHOUDERS IN ALLE PRIJZEN, KERKSTRAAT, 21, AALST. Kardinaal Michele Lega, bisschop van Frascati, is Maandag morgen rond 8 uur 30 te Rome plGts overleden in den ou derdom van 75 jaar Geboren*op 1 Janua ri 1860 te Faenza, trad Michele Lega op 10 jarigen ouderdom in het Klein-Semi- rie waar hij bleef tot in 1880, waarna hij ziijn militairen dienst deed. Bij zijn terugkeer ging hij zijn theologische stu dies voleindigen te Rome, waar hij, na zijn liceneiaat in kerkelijk recht e:i wijsbegeerte te hebben behaald, in 1887 benoemd werd tot «substituus» aan de fakulteit voor wijsbegeerte der schole van de «Propaganda Fide In 1889 ging Dat is een slot met. een geheim, sprak hij en er zit niets op dan de kast open te breken. Ge zult ze beschadigen, zei Nora, en misschien toch niet open krijgen. Als ik wil, moet alles open... Gij hebt den sleülel van onze gereedscliaps- koffer, Arnold. Haal er eens een sterken beitel en een hamer uit. Een gcrcedschapskoffcr vroeg Nora verbaasd. Robert wierp een verwijtenden blik op Bertrand. Ja, lieve, sprak hij een gereed- schapskoffer. Als ge legen den Staat samenzweert, kunt ge in alle moeilijke toestanden geraken, en daarom heb ik dat gereedschap steeds bij mij. Hij verliet het vertrek, gevolgd door Nora, en keerde een paar oogenblikken terug met de gevraagde werktuigen. Ik heb den.koffer gezie^ zei Nora tot Bertrand. Er ligt van alles in, ge noeg om eene gansche dievenbende te voorzien. De twee makkers wisselden een blik. Ja, sprak Bertrand, we zijn volle dig ingericht. Hij slak den beitel lusschen de deur en den stijl van de kast, cn sloeg met den liamei' op den hecht, ten einde het staal tussch-en stijl en deur te drijven. Een tweede nog hevigere slag volgde, en een derde zou nog met meer kracht toegebracht worden, doch Bertrand be rekende zijn slag slecht en de hamer kwam naast den hecht, op zijnen duim tereeh f. Een vloek ontsnapte zijn mond. - hij.over naar de Sinl-Apollinariusschool In 1903 werd hij benoemd tot onder- staatssckretaris hij de kongregatie van liet Concilie. Zijn kur-ussen over jf<? km'kclijke pro. ceduui', gebonden in vier deelcn, worden beschouwd als het uitgebreidste en vol ledigste werk óver deze stof. Dank zij. zijn groote bevoegdheid werd hij aangesteld om deel uit te maken van de kommissie, gelast, met de codificatie van hel kerkelijk recht, waartoe paus Piiis X had besloten. Zes jaar later kende dezelfde Paus in hét kónsistorie van Mei 1914 den kardi naalshoed toe aan Mgr Lega. "In. 1926 bij den dood van kardinaal Giovanni Gaglicro, bisschop van Fras cati, werd. aan Kardinaal Lega deze bis schop! iter toegekend. De bisschoppelijke wijding had de Kardinaal reeds vroeger in de Sixlijnschekapet ontvangen uit de handen van Paus Pius X. Hij zwerft rond in de streek van Lessen Wij hébben onze lezers gemeld hoe een gevangene, zekere Hcrregodts,moor denaar vaii gendarm Blicki, uil de ge- van'genis te Doornik wist te ontsnappen door het' graven van een tunnel, waar door hij in :de kelders van het gevang terecht kwam. Spijts al de'opsporingen welke in het werk werden gesteld om den ontsnapte op te sporen is men daarin tot nu toe niet gelukt. Aanvankelijk dacht men dat H-erre- godts in de richting van Frankrijk was gevlucht. Tegen den avond evenwel' za gen gendarmen .plots den bandiét bij den spooroverweg te Lignc, op den groo_ ten weg naar Doornik. Het is inderdaad niet moeilijk den kerel te herkennen, want nog steeds loopt hij gekleed met zijn wit gevangenisplunje en op zijn sokken. Een der gendarmen stond op slechts vijf meter van den' vluchteling en loste revolverschoten. De vluchtende gedaante stortte len gronde en een stond dacht men dat de kerel gewond was. Het bleek evénwel dat. een houten barreeltje onder het gewicht van Herre- godts was doorgebroken. Een beetje later ontdekten de gendar men hem opnieuw met dé lichten van een auto. Weef werden revolverschoten gelost, maar de vluchteling verborg zich in het struikgewas en wist Te ontsnap pen. Den ganschen nacht* wérden de op zoekingen voortgezet. Hét was bijtend koud'en de ontsnapte móet het' allesbe halve warm hebben gehad, licht gekleed als' 'hij is en om zoo te zeggen bloots voets. Verdere opsporingen. Ten slotte heeft men opzoekingen in liet werk gesteld bij middel van een speurhond. Het dier lieert heel wat af stand afgelegd, maar raakte ten slotte het spoor kwijt. Maandagmorgen werden de opsporin gen hernieuwd maar de kerel bleek spoorloos verdwenen. De vrouw van Herregodts aangehouden. De vrouw van den opgezochte, zekere Bertha Roulet, woonachtig te "Vorst, werd door de politie aaiigehouden, om eene gevangenisstraf van 15 dagen uit te boelen. Zij bad die straf opgeloöpën op 10 De cember 1934, wegens verheling. De vrouw is hiermede beveiligd tegen de mogelijke wraakneming an haar te recht gevreesden man. Saïgon, 16 December. Het Eucha ristisch Congres, dat op 12 December begon, eindigde gister avond alhier. 30,000 personen woonden de plechtige processie bij die het Congres besloot. De bisschop van Saïgon en de bis«= schop van Pnom-Penh woonden hei Lof van het H. Sakrament bij, waarna de Credo-zang, door duizenden stemmen aangeheven^ de indrukwekkende plech tigheid besloot. Maandagavond, rond 7 uur, werden 'te pompiers van Brussel opgebeld wegens een hevigen brand ontstaan in de fabriek «Bouchonneries Reünies, La Quersine», 168, steenweg op Vilvoorde, le Neder over-Heembeek. Toen de brandweer ter plaatse kwam stond reeds een uitge strekt achtergebouw in vlammen. Toch slaagden de pompiers erin na een uur werken verdere uitbreiding 'te beletten, en rond 9 uur was alle gevaar geweken. De oorzaak van de ramp is tot nog toe onbekend, De schade aan gebouw en koopwaren is aanzienlijk. Op de groote baan naar Brussel had Maandagavond een botsing plaats tus- schen verschillende autos. Door de glad. heïd van de baan reed een auto op eene paal, gevolgd door een ander voertuig da.t eveneens op een andere paal terecht kwam. Daar het verkeer aldaar zeer druk is kwamen nog twee andere autos in botsing. Alles bepaalde zich gelukkig tot stoffelijke schade. Ai dat is raak, Robert Deze woorden werden met Bertrand's gewone grove stem uitgesproken. Robert sidderde. Nora, die naar Bertrand wilde loo- pen, niet wetende wat er geschied was bleef bij den vloek en de grol' gespfoken woorden verrast staan. - Bertrand behield zijne Tegenwoordig heid van geest geheel éh^gafisch. De pijn schiet mij in de keel, zeide hij. met even zware stem. Ik kan bijna geen woord uiten. Hij vertoonde zijne hond, \viarvan de hamer hel vel over heel den duim had weggenomen, en waaruit bloed droop. Nora zei niets. Haar gelaat kleurde zich hoogrood, maar zij herwon seffens hare kalmte. Zij nam haar zakdoek, doopte hem in een glas wal er, en wond hem rond den duim van Bertrand. We zullen voor vandaag die dui- velsche kast toela'en, zei Beftrand. ik zou er mijne twee handen kunnen bij inschieten. Voor de eersfe maal bekeek Nora aan dachtig de handen van de gravin van Slewang, cn bemerkte dat ze groote grove manshanden bezat,-sterk gespierd die wel aan eene vrouw, maar dan looh aan eene vrouw,die veel handenarbeid verricht geleken, en die men bijna van geene gravinnen le zien krijgt. Wat beteekende dat Zij zegde niets, maar eenjgen tijd la ter gaf ze voor hevige hoofdpijn te heb ben en verlangde wat te rusten. Robert vergezelde haar naar hare ka mer en verliet haar slechts wanneer zij Aan een bocht te Comblain, op de plek waar een paar jaar geleden veertien personen h.et leven verloren, is de auto van den h. Corman, uit Jemeppe-sur- Meuse, in de Ourthe gekanteld. De wa gen was geglipt en over een afstand van teri minste vijftig meter voortgo- schoven over de sneeuw en daarna ge kanteld. De inzittenden, de li. en mevr. Cor man, riepen zoo hard zij konden om hulp en hun kreten werden gelukkig ge hoord door twee voorbijgangers, die er in slajagden met. toegeworpen touwen en staken de slachtoffers op den oever te halen. Zij werden door buren in huis geno men en verpleegd. Na enkele uren kon den de h. Corman ee zijn dame naaf hun eigen woning worden overgebracht. Maandagavond, rond 5 uur^ ontstond plots brand op de wijk Niéuwslraat, le Bree, en niettegenstaande spoedige hulp werden de aanpalende woningen van de genaamde Motte en Aug. Oostendenaar de prooi der vlammen. Het vee kon meestal bevrijd worden, terwijl al de meubelen en kleederen der bewoners verbrand werden. Volgens een later bericht werden vier woningen afgebrand, nl. deze van Van denbosch, van Mockers, Hielkens en Pa- redis. In den nacht van Zondag op Maandag zijn de stallen, schuren, varkens! en an dere hokken van de hoeve van de fami— lie Etienne Gerard, le Othée, tot den grond afgebrand. Dertig stuks vee, ver scheidene varkens, kippen en andere noerhei'dieren zijn in de vlammen om gekomen. De schade is voorloopig niet juist te bepalen. Men vermoedt dat de brand ontslaan is tengevolge van een kortsluiting, die mogelijk bleek omdat bepaalde loodsen, tot vee- en paardenstallen overhaastig wargn ingericht! tengevolge van heb ongure werder-en het aldus niet .onmo gelijk is dat de elektrische leiding del'ekt was omdat daaraan de noodige aandacht niet kon worden besleed. De brand In vollen nacht. Omstreeks twee uur van den morgen merkten voorbijgangers op, dat vlam men opsloegen uit een van dé voornaam» ste loodsen, waarin het vee .was onder gebracht. Omdat de paarden in een be- leridenden stal zoo woest le keer gin gen, werden die vooraf op' een weide gejaagd, maar dat werk vergde zooveel tijd dat inlusschen het aangetaste ge deelte door het vuur wasomringd en dat er niet meer kon aan .gedacht worT den om maar een enkele koe te redden zonder het leven van de blussehers zelf in gevaar te brengen. De zolderingen van bet. brandende gebouw, evenals van al de andere, waren tot onder het dak met oogst, stroo en hooi volgepropt zoodat de vlammen weidra zeer hoog oplaaiden en oversloegen naar de andere stallen en hokken. Men wachtte ten andere op de pom piers uit Luik, die slechts een half uur later ter plaatse konden geraken en bij het blusschingsvverk heel wat hindern.s ondervonden. De varkens-, kippefD geiten- en scha penhokken, met een groot aantal dieren, werden insgelijks verwoest. Na een drietal uren, konden de Luik- sche pompiers naar hun kazerne terug- keeren, maar een paar uren later werden zij opnieuw opgeheld omdat het vuur had hernomen en ook ditmaal, de woniig was aangetast, waaraan veel schado werd veroorzaakt. scheen te slapen. Nora verlangde alleen te wezen? om over het voorgevallene te kunnen naden ken. Alles scheen haar zoo vreemd die vloek, die zware stem, die grove handen en die blikken, welke moeder en zoon gewisseld hadden. Zij slond op en sloop naar de deur. Door het sleutelgat bemerkte zij ha ren echtgenoot, die met hevige bewe gingen zijne moeder verwijten scheen toe lé sturen. Zij legde het oor tegen de deur. 't Is mogelijk, sprak Bertrand, maar er moet aan dien toestand toch eens een einde komen. De kleine moet toch de eenen of anderen dag weten wie we zijn. Goed, maar laat ons dien dag zoo lang mogelijk verwijderd houden. Waarom Als miijne vrouw zal weten wie we zijn, zal ze nog sleehts afkeer voor mij over hebben. Wie zegt dat Gij vergeet dat zij de dochter eener gravin is en reeds veel voor mij heeft gedaan, door hare moeder te ver laten en mij te volgen. Maar zij gelooft dat ik de graaf van Slewang ben, en dat. ik weldra le Antwerpen mijn rang in de wereld van den adel opnieuw zal kun nen innemen. Natuurlijk, anders zou zij zich al deze opofferingen niet getroost hebben. Dan zal zij u blijven beminnen, ondanks alles wees daarvan verzekerd. Ik zou die proefneming op jffaar Maandagmorgen, rond 6 u. 30, greep te Borgerhout een verkeersongeval plaats. Een wielrijder, de genaamde Hector Rousseux, gleed op de Turnhoutscffc- baan ter hoogte van «Deurne Huisken» uit. Op dit oOgenblik reed ecn auU\ welke gevoerd werd dGof den genaamde V..., wonende te Weelde, daar. voorbij en Rousseux werd er door gevat. Met volle geweld werd de ongelukkige ten gronde geslingerd, waardoor hem een been gebroken werd. Het slachtoffer, dal. verder ook nog kloeg van inwendige pijnen, werd ter verpleging naar het St. Erasmusgasthuis gevoerd. De politie stelde een onderzoek naar dc verant woordelijkheid in dit ongeval in. icei&cacfvt Doos 4en 7/2 fr. In alle Apotheken"] hart zoolang mogelijk willen uitstellen, uit vrees dat gij de waarheid niet spreekt en zij mij zou verlaten. Ik zou dat niet overleven. Voor u wil ik nog geduld oefenon en in mijne vrouwenkleederen blijven rondloope'n, maar er moet toch een ein de aan komen. Zullen we heel ons leven in deze vertrekken slijten We zijn toch naar Belgie gekomen om ons op nieuw le verrijken met al wat niet to heel of te zwaar is. Ja, dat was ook mijn plan, maar sinds ik dc liefde voor Nora heb voelen ontluiken, zou ik als een braaf burger mijn leven willen slijten, mét* haar aan njijne zijde. Ge wordt oud, broeder, ik zou er geen bezwaar in vindén, maar ge ver geet dat ecn zeker heerschap, met name Deraef, op ons loert en, mocht hij 0*15 vinden, geen medelijden met uwe liefde zal koesteren. Helaas zuchtte Robert. Een kalm en rustig leven is ons alleen gegund in bet gevang en daar zou Nora het toch met u willen, noch mogen slijten. Gij laat mij de werkelijkheid zon, der mededoogen aanschouwen. Het; is noodig. Laat me dan toch zoo lang mo gelijk gelukkig wezen en neem u in'acht. De pijn was me te sterk Ik reken op u, beste Bertranïl. Ik zal al doen wat mogelijk is, Rc^ bert, om u tevreden te stellen. yexYOJjji

De Volksstem | 1935 | | pagina 2