De Oorlog in Abessinië 19 De Missie van Noord Transvaal D! WtSuwea-eilWefMSassEi Op zijn Amerikaansch EengRepermgsleeniRB? Zeer belangrijk bericht Donderdag DECEMBER 1935 De ZE DEN LEER in deSC HOLEN 0 I 1 I I XXXXIa JAARGANG HUMMER 288 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALSX is Agentschap HAVAS, Adolf .Maxlaan J_3, ie JBrussel Rue de. Richeleu, Parjis Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. G. 2. iÊzawKBrm inninmwniimfii ii ii iwnaaa—sh^bmhhb—^bbhh——sanB—BMsaaa—waKgamnim mi11 ■mm miii iiiwiiini m iiimi H. Timotheon Zonop 7,42Zonaf 3,51 X. M. 25 E. X. 1 Op Zondag 22 December zal in de ab-1 dij van Affligem het vijf en twintigja rig jubileum gevierd worden der verhef fing van de Benedictijner Missie van Noord Transvaal tot Apostolische Pre- 'fectuur. Tn 190.G trokken de drie eerste missionarissen baanbrekers er henen n.l. E. P. "Victor Van Scliep'dael van de abdiij Affligem, E. P. Thomas Van Eae- them van de abdij-van Steenbrugge en JE. Br. Eligius Waegemans van de abdij van Dendermonde. In 1910 werd dit missiegebied, dat 4 maal de uitgestrektheid van Belgie 'heeft, bij decreet van 22 December door de Roomsche congregatie «de propa ganda fide» tot onafhankelijke Prefeo- tuur gemaakt, en den. 16 Jan. 1911 werd de E. P. Ildefons Lanslots. oud missio naris in Bengaliën en Noord Amerika, monnik der abdi^van Affligem. die reeds door het provinciaal Kapittel van 190*7 tol overste der missie was aangeduid, als eerste Apostolische Prefeci be noemd. Tn April 1911 vertrok de Iloogw Pre fect Lanslots naar Noord-Transvaal, samen met de E. P. Victor die naar Bel gie was gekomen pm verslag te geven 'over den toestand der Missie en de hoop 'die zij tevens leverde voor de toekomst. Zij waren vergezeld door E. P. Libentius Srhepens van de abdij van Merkelbeek, die eenige jaren later op een terugreis naar Europa op zee stierf, door E. P. Osterralh en E. P. Deocaris Borginon, beiden van de abdij van Affligem. door Br. Guido Antoons van Affligem en Br. Martinus Baert van Dendermonde. Later in verschillende tijdstippen en naarmate nieuwe posten konden gesticht worden, trokken er heen van de abdij van Affli gem: E. P. D. Salvator Van Nuffel, die op 21 Maart 1922 tot tweeden Apostoli- schen Prefect werd benoemd en thans nog de Missie bestuurt en E. P. D. Cle mens Van Ho-eck; van de abdij van Den dermonde: E. P. D,. Maurus Peleman, en E. P. D. Humbertus Smetrevns; van de abdij van Steenbrugge E. P. D. Victo- rinus Laenens. E. P. D. Andreas Ruts en E. P. D. Placidus Timmermans. Al hoewel de missie toevertrouwd was aan 'de Belgische Provincie, begeerden noch tans eenige der Paters van de abdij van Merkelbeek die vroeger ook tot die Pro vincie hadden behoord, naar Transvaal te reizen. Zoo vertrokken van daaruit E. P. P,. Ambrosius Gleinser, E. P. D. Lnurentius Settling, E. P. D.. Lambertus Leuzen, E. P. D. Petrus Werners. E. P. D. Rupertus Sailler, E. P. D. ürbanus St'rahl en Br. Amatus Wnlfors. Tn 1927 kwam de Hoogw. Prefect Van Nuffel naar Rome om verslag te geven aan Z. H. Paus Pius XI over hunne werkzaamheden. B,e H. Vader loofde hen en drukte zijne verwondering er "over uit, dat in zoo korten tijd een zoo klein getal missionarissen zulk reuzenwerk hadden tot stand gebracht in een mis sieland dat zoo machtig overrompeld is door de protestanten. Sinds 1911 werden de missionarissen geholpen door eenige Zusters Domini- kanessen van Natal, maar overal ver langde men naar meer katholiek onder wijs en naar pleegzusters;daarom wend de zich de Apostolische Prefect tot de Congregatie van de Zusters van Liefde te Heule (bisdom Brugge) en deze der Broeders van Liefde te Gent. Bij zijne afreis had hij het genoegen reeds door 5 Zusters van Heule vergezeld te zijn. Het; jaar daarna kwamen 10 Broeders van Liefde hen vervoegen. Lang vóór de Benedictijnen hadden dé Protestanten hunnen intrek genomen in Transvaal, dezén beschikten over de macht van het geld en daar ook 's lands bestuur niet katholiek is, kan men zich een dénk- beeld vormen van den invloed dër Pro testanten en van moeilijkheden waar mede onze katholieke missionarissen steeds te kampen hebben. Niettegenstaande dat alles is het goe de onberekenbaar, dat onze priesters, broeders en zusters daar hebben be werkt; stilaan, door taaien arbeid en onwankelbare wilskarcht, hadden zij. het zoo ver gebracht, dat zij menigmaal de bewondering afdworïgen van vooraan staande "niet-kalholleken, ja dat ze reeds in menige omstandigheid door 's lands bestuur vooral in zake onderwijs tot toonbeeld werden voorgesteld. Pie laatste statiistiek van het jaar 1935 luidde o.m.T 13 priesters, 23 broeders. 77 zustefk; 4864 katholieken' (tegen 106 in 1911 en 607 in 1921) 25 lagere en 4 lioogere scholen met samen 2350 leer lingen (tegen 2 scholen met 92 leerlin gen in 1921). Affligem zal zich door een plechtige Pontifikale Hoogmis op Zondag aan staande en aoor een plechtig Te Deum, uitgevoerd door het schola cantorum en het monnikenkoor der 'Adbiij, met, de missionarissen van Transvaal vereeni gen om God te danken en nieuwe zege ningen, vooral goede roepingen van Mis sionarissen te mogen bekomen. Z. H. Exc. Mgr Micara, Pauselijke Nuntius en Oblaat der Abdij zal de plechtigheid opluisteren en zelf de Pon tificale Hoogmis van dankzegging op dragen en daaronder wijden één pries ter. één diaken en een subdiaken van Dendermonde, alsook twee subdiakens van Affligem. Bij zijn terugkeer van het front heeft de Negus zich opgehouden te Debra Birham waar hij een godsdienstige plech tigheid bijwoonde en om vrede bad. De foto werd genomen wanneer de keizer In zijn auto stapte om zich weer naar Addis Abeba te begeven. Nog slceds blijft de ontsnapping van den moordenaar Herregodts, de belang stelling gaande maken van de overhe den, en allen die aan of omtrent de gevangenis vertoeven. Alles laat veron derstellen dat men tenslotte moet "gaan Koeken of er ook geen andere plichtfgen of beter gezegd medeplichtigen zijn, die geholpen hebben, al ware bet door on oplettendheid, om dé vlucht van den boef te vergemakkelijken. P;e ontsnapping schijnt inderdaad 7.00 moeilijk, dat men zich afvraagt hoe het toch mogelijk is dat een gevangene zou sloten kunnen openen, een heelen .vloer opbreken wat. niet in één nacht., kon gebeuren en dan een reisje ma ken door de kelders van een tuchthuis als dit van Doornik, om tenslotte daar uit te geraken, daar waar er zeker ioch ook slot, en grendel op de deuren is. De gevangenis van Doornik wordt als eene modelgevangenis afgeschilderd en acht men het niét. mogelijk dat, zonder iemands hulp, daar een gevangene zoo maar kan ontsnappen. De Procureur des Konings, hoer Ra- vez. en heer onderzoeksrechter Mauroy die in den tijd den schuldige lot beken tenissen dwongen, hebben een bezoek gebracht aan de gevangenis, om de juiste omstandigheden der ontsnap ping verder na te gaan. Trannoy die poogde tegelijkertijd met. Herregodtsr Ie ontsnappen, doch zoover niet geraakte, werd ondervraagd even als de bijzondere bewaker der cellen. P,oor deze ondervraging kwam aan hel. licht, dat do tweede gevangene niet weggeraakte, doordat zijn gezel meer voor zichzelf moet hebben gezorgd en daardoor vergeten heeft den balk aan zijn medeplichl ige te bezorgen, waar. mede hij zelf over den muur geraakte. HET ITALIAANSCH LEGERBERfÜHT Rome, 1 7 Dec. Maarschalk Ba- doglio meldt Vijandelijke troepen ter sterkte van ruim 3000 man hebben een aanval ge richt op onze voorposten op den Takaz- ze stroom in de buurt van Ghe Mai Timche. Onze troepen hebben zich na een ver woed gevecht teruggetrokken op stellin gen in de buurt van de Wad Demberqui- no. IntiLsacben heeft-fcen-andere vijaïide- lijise groep de wadden van 'den stroom overgestoken stroomafwaarts ten ein. de een omsingelingsbeweging uit te voeren in de zone van.' Ghira wier be volking zich aan Italië heeft onderwor pen. Dat manoeuver van den vijand heeft aanleiding gegeven tot verwoed gevecht dat nog voortduurt en aan hetwelk de Italiaansche vliegtuigen en tanks een merkelijk deel nemen. Tijdens het eerste gevecht werden vier Ilaliaansche officieren en 9 solda ten gedood. Drie officieren werden ge wond. De vijand moet wel enkele tientallen dooden tellen doch zijn verliezen kun nen nog niet worden nagegaan. HET ABESSYNISCH OFFENSIEF IN DE NOORD-TACCAZESTREEK Rome, 17 Dec. De gevechten ver meld in officieele mededeeling 73, en die plaats hadden in het Noorden van "dé Taccazestreeic zijn wan. ue ueraug- Tijksle geweest welke* tot hiertoe plaats hadden in Tigré. De Italiaansche troe pen die er aan deel namen zijn voor wachten van het 2e legerkorps, hetzelf de dat in October onder bevel van gé neraal Moravigna Adoea en Aksoem heeft bezet. Sedert was er kwestie om de streek tusschen twee Italiaansche afdeelingen van vijanden te zuiveren. De vijand richtte hoofdzakelijk zijn aanvallen te gen de zwakste dezer afdeelingen, n.l. deze in de Taccazestreek. Op 23 No vember hebben de Italianen daar een eerste aanval afgewezen. Op 5 Decem ber hebben zij groepen Abessyniers ver plicht terug te wijken over de Taccazze ten zuiden van Addi-Rassi. De Abessyniers die aldaar aanvallen zijn voorwachten van het Negus' leger, samengetrokken in de Semienstreek. Op 7 December hadden nieuwe gevechten te zijn zonder groot plaats, maar het schijnen uitsluiteUJK schermutselingen belang. Op 15 December nieuwe patroelje- aanvallen. Vandaag nemen de gevechten grooteren omvang. Alles wijst er op dat 3000 Abessy niers vandaag in lijn stonden. De Ita liaansche elementen hebben zich een 20 tal kilometer teruggetrokken ten Noor den van den stroom. vanwaar hij zich dan langs een electri sclien paal in de straat wist te laten glijden. Het scheelde ook maar twee da gen of de ontsnapping langs dien paal zou niet meer kunnen gebeurd zijn,daar deze moest uitgedaan worden. Wist, Herregodts zulks en heeft hij zijn plan daarop zoo tijdig uitgevoerd Alles laat denken dat er buiten de gevangenis ook medegewerkt werd om de ontvluchting te verwezenlijken. Dit maakt dan ook dat de vrees in de om geving der plaats waar de echtgenoote van Herregodts woonde, en ook de na bijheid van de plaats waar de heer on derzoeksrechter verblijft, groot was daar de ontsnapte doodsbedreigingen, geuit had tegen deze twee personen. Door den socialistischen volksverte genwoordiger Graeybeekx L. werd een wetsvoorstel ingediend, waarbij het aan de gemeentebesturen toegelaten wordt een leergang in zedenleer in te richten voor de leerlingen die ontslagen zijn van den leergang van godsdienst. Het wetsvoorstel wordt onderteekend door vier socialisten, waaronder de h. Huysmnns, en twee liberalen, waaron. der oud-minister Maistriaux. In de toe lichting wordt erop gewezen dat het ten zeerste wensehelijk is dat voor de zedelijke opvoeding van alle kinderen zou gezorgd worden Heelemaal akkoord. Mochten de on derteekenaars van het wetsvoorstel nu ook begrijpen dat de katholieke ouders' voor hunne kinderen eene katholieke zedenleer wensclien. Omdat zij mcene'n en terecht, dat die zedenleer de éenige is. die stevig gegrondvest is en reke ning houdt met de eeuwige lotsbestem ming van den mensch, Elisabethstad. Zooials reeds werd gemeld, staakte de maatschappij voor Luchtvervoer in Katanga haar bedrij vigheid, sedert de inhuldiging der lijn Elisabethstad-Brussel, via Leopoldstad. De belanghebbende kringen in Katan ga doen opmerken dat, nu het vervoer van de briefwisseling naar Europa ver zekerd wordt door Sabena en Air-Afrï- que, het van zeer groot nut. zou zijn ook over een dienst op Manono en het Tan. ganika-meer te beschikken. De huidige maatschappij moet ont bonden worden, en aldus zal een werk van jaren vernietigd worden als geen uitweg wordt gevonden. De Aero-GIub van Katanga zou bij de regeering moe ten aandringen voor de oprichting van een regelmatigen postdienst op Albert- stad met oponthoud te Jadotstad en te Manono. Misschien zouden Sabena en Air- eénige maanden zal een leening nood zakelijk zijn. Het is het gebruik dat de buitengewone uitgaven door een leening worden gedekt. En om dit te kunnen doen moet de regeering een stevig cre- diet. hebben. Dit zal zij hebben infüien zij met een duidelijk financieel pro gramma voor den dag komt, en met een gewone begrooting die in even wicht is AVij zouden deze verklaring als klok spijs slikken, als de eerste minis ter niet verklaard had dat zijn regee ring onder geen voorwaarden eene nieu we leening zou aangaan vóór 1937. Wat is er dan gebeurd, of in andere woorden wie heeft er dafi gelijk de minister van financien, of M. Van Zee land Nu dat de overname door den Staat van de weduwen- en weezenkassen ge- Afrique wel samen een kleine Bijlijn atemcl is i3 de «-volksgazel» er een ibeet- kunnen stichten te dien einde. De Maat schappij voor Luchtverkeer in Katanga, heeft gedurende twee en half jaren de verbinding Elisabeth-Broken Hill kun nen bandhaven met een kapitaal van 110.000 frank. je nevens waar zij het doet voorkomen als zouden degenen, die tegengestemd hebben, «een zuiver demagogisch ge baar» gedaan hebben. De regeering Theunfs had destijds eene besluitwet voorbereid, om de sa mensmelting en overname der kassen te regelen. Toen spuwden de socialisten vuur en vlam. Ze waren ertegen, omdat zij in de oppositie zaten. Thans staat de overname heel een voudig in de Begrooting van 's Rijks Middelen ingeschreven, en de socialis ten stemmen ze gedwee. Ze zijn ervoor, omdat ze in de regeering zitten. Op eene vergadering der liberale par tij te Seraing, heeft M. Max-Léo Gérard minister van financiën, de„volgende ver klaring afgelegd «De buitengewone begrooting, 2 mil liard 300 millioen groot, de hoogste sinds 1930, is ditmaal in twee deelen verdeeld. De nominale begroot ing van 1,200 millioen en de begroot ing van den Dienst voor Economisch Herstel. Het noodigo geld is aanwezig, maar wij staan voor achterstallige betalingen en wij moeten de toekomst voorzien. Er is voorzichtigheid noodig op het oogenblik zelf dat de zaken herne men. In ieder geval moet worden ver meden dat de schatkist een schaiTschlej zoo houden zü huu yan middelen zou ondervinden, Qyep aa£» Wij vestigen er de aandacht onzer lezers-abonnenten op, dat binnen enkele dagen, door de zorgen van de Bank, de kwijlschriflen voor de hernieuwing der jaarlijksche, hall'-jaarlijksche en drie- maandelijksche abonnementen, zullen aangeboden worden. Wij vragen hen er voor te zorgen dat bij de eerste aanbieding het bedrag zou betaald worden, dit om den goeden gang te bevorderen. Moest een of ander per soon voorzien niet thuis te zullen zijn wanneer de bankbediende zich aanmeldt dan gelieve hij de noodige schikkingen te treffen opdat de kwitantie niet onbe-* taald terugkeere. Abonnementsprijs Voor een jaar Voor 6 maand Voor 3 maand %/V*- 66.00 fr. 34.00 fr. 17,00 fr. Wie sprak daar van demagogisch gebaar En welke mcnsch, die een weinig op merkzaamheid bezit en een weinig na denkt, kan er nog iets gelooven van al wat de socialistische schriften uilbrab- belen 't Zelfde, 't zelfde, heel en ganscli, heet vandaag zwart, en morgen wit Zóó spreken de roode kluchtspelers lozers voor den TVHot die auto door- lieen Zwitserland. Zelfs in den Winter In den loop der maanden Januari, Februari en Maart 1935 bolden 4581 au- tos over het hoogste punt van den berg Julier, op een hoogte van 2287 meter. De verbindingsweg tusschen Goire-St Moritz-Milaan, die de Noorder Alpen met de Zuiderlander samenbrengt, zal den ganschen Winter openblijven. Het vol gend jaar zullen de Zwitsersche toerg- posten 36 lijnen in dienst stellen in het Wintersportgebied. Een groot aantal sportstaties ziijn met de auto bereikbaar den ganschen Win ter door. De Gothard en de Simplon kunnen des Winters niet lol op liet top punt bereikt worden, daar er immer een groot gevaar heerscht, ten gevolge van hot gebeurlijk neerstorten, der lawinncn. Pjoor de Zwitsersche autoclub worden echter ganseh liet jaar door verkcer- diensten ingericht, die dc toeristen «n de Watersportliefhebbers heel Zwitser» land door naar de sportterreinen bren^ gen,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1