De laatste Lotgevallen van Robert en Bertrand CEMEIXUI) NIEUWS DE WEDDEN OER STAHSA6ENTEN Een niet alledaagsch Geschenk Rede van M. Vandervelde op het jubelbanket van Le Peuple Uit da tfat'Éaasisehe Stad Is Herregodts Bijzonder steungeld aan Werkloozeu Verkeersongeval te Antwerpen Doodelijk verkeers ongeluk te S'~ Amandsberg Botsing te Oostakker 19 December. H. Timotheon: Christen uit vAfrikn die op «ren brand stapel zijn If-ven voor liet teaffiojiok G«. Joof offerde. Nieuwe autoweg in Zuid-Zwitserland. -Dezer dagen is oen verkeersweg g opend, die Luga.no met het op ltali- aansch gr ndgebied gelegen plaatsje Porlczza verbindt. D.07.0 weg biedt de au torijders in Zuid-Zwitserland groole voordoelen. Terwijl men vroeger slechts de ïtaliaansche meren per spoor of te water toereiken kon, is bet thans moge lijk, deze per auto te bereiken. St. Mo- ritz kan thans als een direkte verbin ding met Lugano beschouwd worden, terwijl een auto gemiddeld drtei uur noodig heeft om dezen weg te berijden. Do aanleggingskosten bedroegen onge veer vier millioen Zwitsersclie frank. loterijbriefje met de winnende nummers vergeleek. Frans Gelders heeft, thans besloten zijn handel te likwideeren. Hij verklaarde echter dal hij zijn levenswij ze niet zal veranderen en dat ook al zijn familieleden m zijn geluk zullen deelen. Socialisten en liberalen die de echt scheiding willen vergemakkelijken. Door do Kamerleden Craeybe.eckx, Cam. Jluysmans, Eekeiers (soc.), Joris en Vati Kesbeeck (lib>) is een wetsvoorstel ingediend dat voorstelt artikei 297 van bet Burgerlijk Wetboek te vervangen door de volgende bepaling «In geval van echtscheiding bfj we derzijdsche toestemming, zal de vrouw geen nieuw huwelijk mogen-sluiten dan tien maanden na de uitspraak der écht scheiding. Po wiet bepaalt dezen termijn thans op drie jaar. Het is voor het gezag van het Parlement te hopen dat niets zal worden gedaan wat de echtscheidingen •in öhs land, met haar nasleep van mo. reele en sociale ellende zou vergemak kelijken. Het fruitvervoer tusschen Afrika en Europa. Uit Kaapstad wordt gemeld dat de Union Castle Line thans twee groote motorpaketbooten in aanbouw heeft, welke bijna voltooid zijn.Het zijn de «Stirling Castle» en de Athlone Castle beiden van 25.000 ton. i In deze schepen wordt een ruimte van ■ongeveer 330.000 kubieke voeten voor behouden en biijzonder voor fruitvervoer ingericht. Zij zullen ongeveer 800 pas sagiers kunnen vervoeren, waarvan een 300-tal in «eerste klas. Zoodra de «Alhlone Castle» in dienst treedt, zal de «Kenïlsworlh Castle» af gebroken worden. De reis eener flesch over den Atlanti schen Oceaan. Eene flesch van den waterkundigcn dienst van Washington werd door den visschersbaas M. Edou ard Robin gevonden op hét strand té Colinière CObéroneiland)Zij Was op '19 Januari 1932 in zee geworpen op t ori engte, volgens schriftelijke aandui dingen van den leerling-officier Lawren- ce Smith, van de motorboot «San Tifeur- cin». Dit document zal nu naar 't ministe rie van Zeewezen te Washington ge stuurd worden door lusschenkomst van den algemeenen consul van de "Veree nigde Staten te Bordeaux. De winnaar van het groot lot der Koloniale Loterij. Het groot lot van «Ie koloniale loterij, n.l. het bedrag van 2 millioen en half werd nogmaals ge wonnen door een eenvoudig arbeiders gezin. Ditmaal te Machelen bij Vilvoorde pe gelukkige winnaar is'de groenten- handelaar Frans Gelders, wonende met zijn vrouw en eenige dochter die nu 21 jaar oud is, in de Oud-strijdersstraat. De verrassende vaststelling geschiedde Zondagnamiddag toen de vrouw haar door AUCTOR 23sf.e Vervolg. Ik dank u. Zoo hoort het immers tusschen 'de lustige vagebonden. Een kreet deed hen opschrikken, ge volgd door den plof van een vallend ii- thaam. Robert ijlde naar de deur en trok ze open. P,aar lag Nora, beweegloos. Zij heeft alles gehoord kloeg Ro bert. Zij heeft alles gehoord Hij nam Nora op en droeg haar op •haar bed in hare slaapkamer. Bertrand kwam toegesneld met water en een fleschje ether. Robert bevochtigde de slapen en de polsen van Nora, c.n deed haar lang zaam tol hot bewustzijn jerugkeeren. Zij opende de oogen. Ga heen, fluisterde Robert zijn tnakker toe. Bertrand verliet de kamer. Moeder kreunde Nora... Moeder... Arnold Zij greep de hand yan Robert, maar plots trok zij ze terug en «le angst was in hare- oogen te lezen. Robert kreet ze. Wat is er, lieve Tiet meisje had hare denkkracht ge heel teruggekregen, en herinnerde zich nl wal er gebeurd was. De «algemeene onafhankelijke Fede ratie van het Personeel van het Depar-j tement van Geldwezen» heeft een dag orde aangenomen, 'waarin zij protest, aanteekent tegen het vernieuwen der politiek van afhouding en inkrimpingen 'enkel ten nadeeje der Slaatsarbeicters.] Ze doet opmerken, dat het Staat sperso-', neel altij<j heeft'moeten strijden voorj het bekomen van een degelijk loon en. dat, zelfs in tijden van voorspoed, de wedden op onvoldoende wijze en laat-j tijdig werden aangepast en dat de ware levensduurte hooger staat dan de in dexgetallen het laten uitschijnen. Tevens besluit de Federatie dat hel niet mogelijk is een vrijwillige opoffe ring te vragen aan de leden der Federa tie en herinnert dat de Eerste Ministerj het personeel bevredigd had door de be lofte, gedaan aan hot «Gemeenscliappe-J lijk Front Kartei-Intersyndicale het K. B. van 28 -Januari 1935, dat de wed den regelt op de basis van den index, toe te passen. Het hoofdbestuur van den Christelij- ken Bond van Beambten en Arbeiders in Openbaren Dienst, vergaderd te Brussel, op Zondag 15 December. Bekrachtigt de dagorde van het da- geliljksch bestuur, in dato 27 November en de nota van het secretariaat in dato 12 December. Bevestigt eens te meer geen vrede kunnen nemen met iedere regeling, die zou afwijken van een integrale toepas sing van het koninklijk besluit van 28. Januari j.l. inzake het schommelend ge deelte van de wedden en loonen van het personeel der openbare besturen; Hoopt nog immer, dat de regeering geen daad zal stellen, welke in tegen.' strijd zou zijn met de aangegane ver- bintenisscn, de rechten van het perso neel der openbare besturen, het alge meen welzijn en het expansieprogramma der regeering; J Doet beroep op al de bedienden en ar_j beiders van de openbare besturen, opdat 1 zij dit standpunt zouden verdedigen; j En 'besluit deze dagorde over te ma-' ken aan den heer Eersten Minister, de heeren voorzitters van de Kamer en den Senaat, de christelijke democratische parlementairen, het A.C.V., het A;C.W. en.aan de pers,. Een geschenk moet eerst en yooral bevallen aan hem die hel.ontvangt. De! statistieken bewijzen dat men, door een radiotoestel te geven, de meeste kans heeft genoegen te; doen. Dit- is niet te verwonderen, vermits de radioprogram ma's een.groo{e keuze bieden ih "opera's of lichte muziek, voordrachten en ra diospelen, politieke of sportberichten, waarin iedereen belang stelt. Pïaarenbo- ven kan een radiotoestel ook nog een niet alledaagsch geschenk zijn en wel wanneer .U een toestel kiest waarmede zoowel de korte als de lange golf kan ontvangen worden, zooals' b.v. een Phi lips 535 of 536 A. Dank zij hun luulti- Inductance schakeling, stellen deze toe stellen U in verbinding met New-York! of Sydney, Azic of Afrika, de Vatikaan.j stad of Volkenhond, hetgeen voorzeker niet alledaagsch is1. Op een banket ter gelegenheid van rie 50e verjaring van «Le Peuple», heeft M. Vandervelde eéne- redéV'ó'ering uitge sproken en een tipje opgelicht van den sluier die hangt over de onzekere po litieke toekomst na Maart 1936, dus na het verstrijken der volmachten. Het slot van zijn banket-speech is bij zonder het aanstippen waard «Het is gemakkelijke^ socialist te zijn in; de oppositie dan in de regeering. Het is gemakkelijker van, socialisten ministers te maken, dan in cene kom- promis-regeering socialistische minis ters bei zijn en te blijven. Het is gemak kelijker ook de aktie-eenheid der arbei ders te verwezenlijken tegen eene klas se-regeering die reaktionnaire doelstel lingen nastreeft, dan die eenheid te be waren wanneer het gaat om rechtmatig ongeduld te bedaren, om hindernissen, van financieelen aard b.V;, te boven te komen die niet of minder afhangen van den wil der enkelingen dan van den on. wTikbaren tegenstand der feiten Hoe komt- het toch dat de roode lei ders altijd zoo'n verstandige en vergoe lijkende taal spreken wanneer het gaat over hun eigen, en.zoo'n fanatieke en onrechtvaardige taal, wanneer het voor enkele maanden ging over anderen 7 Nieuwe kanunniken van St-Pietors Mgr Carlo Confalotiierï, geheim ka merheer en Mgr Renó Fontenelle, zijn tot kanunniken van' St. Pieters be noemd, in vervanging, van Mgr Camilio Caccia Dominioni en yan 'Mgr Pomemco Mariani, tot kardinaal benoemd. Mgr Mario Nasali Rocca, kanunnik van Sint-Pieters -en Mgr Carlo Emma nuel Toraldo, kanunfifk Nan Santa-Ma ria Maggiore, zullen, benoemd worden Cot. deelnemende, ge^eiipe.kamerheeren, in vervanging van Mgr.Arborio Mella di Sant-Elia, die kamerheer wordt van Zij ne Heiligheid, en van Mgr Giuseppe Mi- gone, die geheim aalmoezenier wordt. Men verzekert dat de post van sekre- taris van de Kongregatie van Propagan da zal toevertrouwd \vorden aan Mgr Celso Constantiiii, gewezen apostolisch afgevaardigde in China; deze van sekre- taris van de Kongregatie der Geestelij ken, zal toevertrouwd worden aan Mgr Luca Ermenegildo Pa^elto, der Capu- cienen. Geen woordenpraal, ligt in de taal Van cna reklaamgedachten, Wij willen slechte, zoo links en rechts, De vele moeders richten. Haar zeggen, dat ons merk, een sohat Van groote winst bevat. Zoodat ze koopen, immer blij «F. C. JACOBS SUIKERIJ naar Frankrijk gevlucht Parijs, 17 Dec. Een avon'dblad meldt, dat Herregodts, de terdoodver- oordeelde moordenaar' van den, gendarm Blicki, die uit de gevangenis te Doornik •wist te ontsnappen, Dinsdagmorgen herkend werd in een trein, die in de richting van de Fransche grens reed. Toch wist de kerel zich opnieuw aan al le opsporingen te onttrekken. Toen hij in een anderen trein een rei zigor opmerkte, die hem herkende en die bij het naderen van een station op stond 0111 de politie te waarschuwen, sprong Herregodts op_, den man toe, sloeg hem neer cn wist nogmaals spoor loos te verdw ijnen. Al de grensposten werden gewaar schuwd. Het Belga-agenlschap meldt in ver band met dit bericht, dat de Belgische politie volstrekt niets van deze nieuwe daden van Herregodts1 afweet. O-, dat is wreed Eenige minuten weende ze zonder op_ En ze borst, in snikken los. houden. Robert liet hare tranen vrij vlieten. 1 Die tranenvloed verlichtte haar en De gevolgen van een hamerslag. In het Staatsblad van heden ver schijnt het koninklijk besluit waarbij een speciaal steungeld ten bedrage van 10 fr. per week, binnen den termijn van 1 December 1935 tot 29 Februari 1936, verleend wordt aan de volledige werk- loozen die hoofd of steun van een ge zin zijn en leden van een tegen de on vrijwillige werkloosheid aangenomen werkloo-zenkas. Bedoeld steungeld wordt in viermaal uitbetaald, op de data die door Onzen Minister van Arbeid en Sociale Voor zorg, in gemeen overleg met den.Na.tio- nalen Dienst voor arbeidsbemiddeling eri werkloosheid, zullen worden vastge steld. Peze betalingen zullen door het toe doen van de werkloozenkassen, onder de door den Nationalen Dienst voor ar beidsbemiddeling en werkloosheid voor te schrijven voorwaarden worden ge daan. De voor de uitkeering van dit. spéciaal steungeld noodige sommen zullen van de subsidie worden genomen die ter be schikking gesteld is van den Natioiialen Dienst voor arbeidsbemiddeling en werk loosheid om het hem •mogeliljk te ma ken, overeenkomstig de koninklijke be sluiten inzake werkloosheid de uitbeta ling van de werkloosheidsvergoedingen le verzekeren. "Voormeld speciaal steungeld dient niet in aanmerking genomen om, ïïi den zin van artikel 50 van bovenvermeld koninklijk besluit, dd. 31 Mei 1933, de eventueele inkomsten van de werklooze vast te stellen. Op de Frankrijklei ter hoogte van het O. L. "Vrouw-College, kwam het Dinsdag avond, omstreeks 8 uur, tot een er; verkeersongeval, waarbij twee personen gewond werden. De h. Emiel Van Put, 58 jaar, katho liek gemeenteraadslid'en voorzitter der Katholieke Grondwettelijke Vereeniging. wenénde Qiiintén'Mel sijsiei; 33, weru tóen hij vergezeld was van zijn dame, 'bij het ovérsteken van de straat, door een auto verrast, komende van het Zuid en gevoerd door h. David B..., Nederlan_ 'dey\ -.c- - - Beiden weerden met geweld ten gron de geslingerd. Voorbijgangers snelden toe oni hulp te bieden. De li. Van Put werd het linkerbeen op twee plaatsen onder de knie gebroken. Hij kloeg bo vendien van hevige pijnen in den rug. Zijn vrouw "bekwam gelukkig slechts schrammen aan liet. hoofd, maar kloeg ook van inwendige pijnen. Een ambulanceauto werd ontboden. P,e h. Van Put werd naar het Ste Elisa- belhgasthuis overgebracht. Na de eerste zorgen ontvangen te hebben werd het slachtoffer naar het Constance Teych- mansgestïcht gevoerd. De politie opende een streng onder zoek. Pinsdagvoormiddag, rond 11 ure 30, gebeurde op den Dendermondschen- steenweg, aan liet kruispunt mét de Prins Albertstraat, een vreeselijk ver keersongeluk. De genaamde Karei De Graevé. bij de 69 jaren, gewezen smid, lang gewoond hebbende op den Antwerpschén steen weg, rechtover den Kapellenberg en thans; verblijvende bij zijne dochter in dé Prinses Elisabethstraat, was per ve- lo op kommissie voor zijn schoon zoon, beenhouwer. De straat, overstekende achter een auto, kwam hij ongelukkig terecht on der een vrachauto, komende uit de rich ting van Gent, behoorende aan zekeren Vermeiren van Gent en geladen met 4000 kilo boschgrond. Het slachtoffer werd onder het dub bele Tinker achterwiel van den autoka- mion het hoofd letterlijk verpletterd. Pe hersenen lagen in 't ronde gespat. De heer politiekommissaris Da Craene verwittigd, was spoedig ter plaats., deed de bestatiging van het vree selijk ongeluk en het eerste onderzoek, en verwittigde het parket, welker pho- tografische dienst de gebruikelijke op namen deed. Ei' schiljnt hier wel een noodlottig toeval mede gemoeid te zijn. Immers de voerder van den auto-camion deed al het mogelijke om het ongeluk te ver mijden en stopte op ternauwernood vier meter, doch het was helaas te laat I hare zenuwen waren minder ontsteld. Dan sprak ze kalm En toch heb ik u lief Robert drukte liet meisje aan 'z'ijne borst en overlaadde haar voorhoofd met zoenen. Dal is de gelukkigste' stond mijns levens, fluisterde hij haar toe. Ik heb geweend t?n overwogen, sprak Nora langzaam. Ik hen voor God en de wel 'uw echtgenoote en ik bemin u... Zonder u zou het bestaan mij niets waard zijn. Gij hebt mij bedro gen, ik vergeef het u. Ik kan niet meer terugtreden op den bewandelden weg, ik zal hem met u verder blijven volgen. Wat er ook gebeure moge. wij zullen liefde en leed deelen. Gij hebt opgehou den Arnold van Slewang te wezen ik houd op de dochter van gravin van Grobbendonek te zijn. Lieve, lieve Nora, kreet Robert. 1En ik zal 11 een broeder wezen,zei Bertrand, die in manskicederen het ein de van dit tooneeltje had bijgewoond en d.e laatste volzinnen van Nora gehoord had... Wees'verzekerd dat Bertrand zoo teeder voor u zal zorgen als mevrouw van Slewang het eens voor u deed. Hij wendde zich tot Robert. Ge ziet dat de oprechLe liefde eener vrouw sterker is dan ge gedacht hebt Ik ben verheugd uit al die veinzerij verlost te worden... p^n ha mer, die dat teweeg heeft gebracht,wil ik onder een glazen stulp als aanden ken bewaren. En weer tot Nora Wees verzekerd, liefste zusler.dat wij niet minder edel zijn dan moeder 's Nachts had te Oostakker een ern stig verkeersongeluk plaats op den Ani. werpsclien steenweg, nabij de wijk Do Zwaan. Een vrachtauto van het leger, toebe hoorenden aan het vervoerkorps uit Et terbeek en waarop twee soldaten zaten, kwam uit de richting van Antwerpen gereden, geladen met bussen benzine, bestemd voor het hulpdepot van het ver voerkorps te Gent. Tn voile vaart kwam, uit de tegenover gestelde richting, de vrachtwagen van Adriaan Mons handelaar, wonende Kruisboogstraat te Antwerpen Mons was mei zijn broeder naar Oostende ge weest om er een lading visch op te ne men van ruim 3000 kgr., die naar Ant werpen moest gevoerd worden. De aanrijding tusschen de twee log ge voertuigen was geweldig. De leger auto was fel gehavend en ook de wagen van den vischhandelaar was er deertiijk; aan toe. Om beide voertuigen, die in el kander waren gedrongen, vaneen te krij gen, moest beroep gedaan worden op een paar zware traktors. Beide soldaten waren zwaar gewond. Na ter plaatse geneeskundige hulp to hebben ontvangen werden zij naar het krijgsgasthuis overgebracht. Het zijn de 20-jarige Pièter Carys en de 21-jari- ge Willy Constant. Zij zijn gewond aan hoofd en handen. en zoon van Slewang, en nemen we wat anderen te veel hebben, we hebben nooit iemand leed gedaan en steeds de. ongelukkigen hulp verleend...Als ge Ro bert en Bertrand zult leeren kennen,zult ge uw huweliljk niet betreuren. 'Pat hoop ik, zei Robert. Nora drukte hem innig de lianct en zei, met een liefdevollen blik in hare oogen Dat zal zoo wezen HOOFDSTUK XI. Waarin men ziet dat romanschrijven tot alles leidt. Jolm Speldemans was 's anderen daags. in den vroegen morgen terug naar Pumerghem vertrokken. Het is zonderling dat iffnu een ideaal, dat ik nog nooit heb gezien Ik kan me zelfs niet voorstellen hoe het er uitziet. Een voorgevoel zegt me sprak hij tot zich zeiven, dat ik er den koetsier zal terugvinden, en liet ideaal mijner droomen kunnen verlossen. Domkop' Als ik het gezien had en in lijn en vorm juist wist af te malen, dan zou het geen ideaal zijn. Piat moet ik opschrijven voor mijn eerstkomend roman Is het wel juist Ge kunt een ideaal voorstellen als iels schoon, edel het zelfs in vorm en kleuren weergeven, maar als gij het van nabij hebt gezien, dan is het natuurlijk niet meer ideaal,, dan is liet een bestaande iets dan is, liet... materiaal ja, en... het kan m$ allemaal niets maken wat het is..-p 'i NervoJgL

De Volksstem | 1935 | | pagina 2