t De Aanstelling der Nieuwe Kardinalen De Oorlog in Abessinië België en de Sovjets 21 Z83F belangrijk bericht Kerkstraat, 9 en Si Aalst. Telefoon 114. - DAGBLAD - 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffei-De Gendt. Zaterdag DECEMBER 1935 KAMER DE VOLKSSTEM XXXXIê JAARÜANa HUM MEK 280 publiciteit buiten het Arro.nd. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13, te Brussel s-s Rue de. Richeleu, Parjis a= Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Thomas Zoaop 7,43Zoaaf 3,54 N. M. 25 E. K. 1 OPENBAAR CONSISTORIE I EEN OVERHEERLIJKE PLECHTIGHEID. Rome, 19 December. Dezen morgen heeft in de Vatikaansche Ba siliek het openbaar Consistorie plaats gehad voor de aanstelling der nieuwe Kardinalen. Het was iets voor negen uur toen de Heilige Vader zijn vertrekken verliet om met de nieuwe lift af te dalen naar de kapel der Relieken. Na de hulde in ontvangst te hebben genomen van de geestelijkheid en het kapittel van de basiliek met aan het hoofd .den aartspriester kardinaal Eugenio Pacelli, wordt de Paus be kleed met de heilige gewaden en begeeft zich naar de kapel der Piëta, waar Hij plaats neemt in de Se dia Gestatoria, gedragen door 16 se- diari in scharlaken livrei. DE STOET. De stoet wordt gevormd en richt zich naar de middenbeuk waar de dubbele haag van Pala- tijnsche wachten met kolback neerknielt bij het voorbijkomen van den Heiligen Vader. Hét is nu 9.50 uur. De kardinalen naderen langzaam, twee aan twee, gekleed met de violette schoudermantels die voorgeschreven zijn voor de consistories. De Zwitsersche garde in de kleeding die door Michel Angelo werd ontworpen, in helm en ku ras, de hellebaard in de hand, omlijsten de stoet, Een peloton Edelwachten, met blanken sabel gaat de prelaten vooraf en de waardigheidsbe kleders, die aan den Paus verhonden zijn. Te midden van een talrijke groep bisschoppen en prelaten nadert de Sedia Gestatoria. Vanaf zijn hooge zitplaats zegent de Paus de menigte. Toejuichingen der geloovigen en uitroepingen Leve dc Paus weerklinken. Het sein tot de toejuichingen is gegeven door de zilveren trom petten die schalden hij het binnenkomen van den Paus in de Basiliek. De Paus draagt een reoden mijter en een koorkap in dezelfde kleur. Aan elke zijde van de Sedia Gestatoria be vinden zich de dragers van de Flabelli, de groofe veeren waaiers, teeken van majesteit en macht. De stoet nadert langzaam terwijl de Sixtijn* sche kapel aanheft Tues Petrus De kardinalen nemen plaats op banken die voor hen voorbehouden zijn. De Sedia Gestatoi'ia gekomen ter hoogte van het standbeeld van den Heiligen Petrus, wordt langzaam neergezet en de Paus neemt plaats op den troon, DE RITUS. Thans volgt een indrukwekkende stilte op de gezangen en de toejuichingen. De ritus begint. De twee kardinaals-diakens, bevinden zich naast den troon, evenals de prins assistent en Mgr Carlo Respighi, ceremoniemeester. De leden van het Heilig College bestijgen om beurt de trappen van den troon, om acte van onderwerping te doen. Daarna heeft van de zijde van de consisto riale advocaten de postulatie plaats voor het hernemen van de zaak van zaligverklaring van den dienaar Gods. J. B. van Sint Michiet der Passionnisten, broeder en geostelijke bestuur der van den II. Pauhis van het Kruis, stichter der Passionuisten- Op een teeken van den ceremoniemeester naderen de zestien nieuwe kardinalen. Deze bevonden zich totdantoein de kapel van het H. Sacrament, waar ze den eed, voorzien door de apostolische grondwet, in de handen van de kardinalen, hoofd der drie orden, hebben alge- lcgd, Ieder der kardinalen is vergezeld van een oud lid van hel Heilig College en van een Ceremo niemeester, die hem tijdens heel de plechtigheid zul bijstaan, De aandacht der aanwezige personaliteiten en der menigte is gericht op de nieuwe prinsen der Kerk. Een voor een bestijgen ze de trappen van den troon, na zich gebogen te hebben voor den Paus, die hen toelacht, Ze knielen neer voor den troon. De sleepdrager die de nieuwe kardinalen volgt, schikt de lauge, rijke sleepen op de marmeren trappen. De oudsle der nieuwe kardinalen kust dan den rechtervoet van den Paus, die hem onmid dellijk op helpt en zijn rechterband aanbiedt. De paus opent zijn armen, en hem tegen zijn horst aandrukkend, geeft hem den broederkus. Dit symbolisch gebaar wordt herhaald door de kardinalen, die den pauselijken kus verder geven en gelukwenSchen wisselen. De nieuwe kardinalen nemen daarna plaats tusschen de andere leden van het Heilig College waarvan ze thans .deel uitmaken. HET OPZETTEN DER KARDINAALS HOEDEN Het plechligste deel van de ceremonie be gint thans* Een kamerdienaar nadert den Paus, aan wiens zijde de twee kardinaal-diakeus zich nog steeds bevinden, De nieuwe kardinalen naderen den troon. Dc eene na de andere knielt voor den panselijken troon neer, terwijl de ceremoniemeester hun hoofd bedekt niet de hermelijnen kap van hun schoudermantel. De twee kardinalen-diakens houden de breedgerande kardinaalshoeden va3t, die de Paus langzaam op hun hoofd laat neer komen, terwijl hij de ritueele woorden spreekt, In de basiliek heerscht een indrukwekkende stilte. Dan staal de Paus rechtde plechtigheid is geëindigd. Hij geeft zijn apostolisclien zegen aan al de geknielde geloovigen. Alleen de leden van het Heilig College buigen staande. Terwijl de stoet weer gevormd wordt, zingt het koor nogmaals "Tn es Petrus». Door de middenbeuk wordt de Paus op de Sedia Gesta toria terug gedragen. Glimlachend ontvangt de Paus de ovaties van de menigte. GEHEIM CONSISTORIE Onmiddellijk daarna had op de 2* verdieping van het Vaticaan, het geheim consistorie plaats waaraan de nieuwe kardinalen voor het eerst deelnemen. DE NIEUWE KARDINALEN ONTVANGEN ÜIT DE HANDEN VAN DEN II. VADEK, DE ROODE BARET Woensdag avond heeft de H. Vader in de Sala Clementina aan zestien te Rome vertoe vende nieuwe kardinalen de roode baret op gezet. Familieleden van Zijne Heiligheid, diplomaten, prelaten en tal van andere genoodigden woon den de plechtigheid bij, Na afloop hiervan richtte Kardinaal Salotti, mede namens zijn collega's, enkele woorden tot Zijne Heiligheid. Zijne Eminentie zeide o. a. dat de nieuwe kardinalen geheel hun activiteit in dienst zullen stellen van den triomf der Kerk. Zijne Heiiigheid antwoordde met een toe spraak waurin hij hulde bracht aan iederen kardinaal en hun zijn Apostolisclien zegen gaf. In deze toespraak noemde Zijne Heiligheid het een grootsch schouwspel, zoo vele met hel purper bekleede kerkprinsen voor zich te zien, wier verdiensten op zeer verschillend gebied, op administratie! of diplomatiek terrein, of in de zielezorg, zeer groot zijn, De nieuwe kardinalen waren uit alle wereld- deeien gekomen, zelfs uit het Oosten en Zuid Amerika, hetgeen wees op de universaliteit van de Kerk. Na afloop van de plechtigheid begaven de kardinalen zich naar de privé-bibliolheek van Zijne Heiligheid, waar Hij elk hunner een exempianr van net klassieke hoek vun Piuli over de knrdinaalswaardigheid overhandigde, Donderdagnamiddag wend door Z. Em. Kardinaal Van Roey, de eerste klok gewijd van de Nationale Basiliek van hel H. Hart te Koekelberg. Wij vestigen er de aandacht onzer Jezers-abonnenten op, dat binnen enkele dagen, door de zorgen van de Bank, de ikwijtschriften voor de hernieuwing der jaarlijksche, hali'-jaarlijksche en drie- maandelijksche abonnementen, zulten aangeboden worden. Wij vragen hen er voor te zorgen dat bij de eerste aanbieding het bedrag zou betaald worden, dit om den goeden gang te bevorderen. Moest een of ander per soon voorzien niet thuis te zullen zijn wanneer de bankbediende zich aanmeldt dan gelieve hij de noodige schikkingen te 1 rellen opdat de kwitantie niet onbe taald lerugkeere. Abonnementsprijs Voor een jaar 66.00 fr. Voor 6 maand 34.00 fr. Voor 3 maand 17,00 fr. Het legerkontingent voor 1936 In de zitting van Donderdag heeft de Kamer zich hoofdzakelijk bezig gehou den met de bespreking van het ont werp houdende vaststelling van het le-; ger contingent voor 1936, en waarbfj de regeering gemachtigd wordt wederop-i roepingen te doen. voor 14 dagen ineensj in plaats van twee maal acht dagen. M. MARCK (kath. Ned.) stelt vast dat het aantal mogelijke vrifistellingen met 2/3 ingekrompen "wordt. Wij mogen het leger de vereischte manschappen' niet weigeren en willen ook geen politieke beroering verwekken. Tegen de weder- oproepingen voor 14 dagen ineens ziet hij geen bezwaren. M. DEVEZE beantwoordt eerst de vraag waarom het kontingent vast stellen op 44.000 Uil hoofde van op leiding en mobilisatie. Hij zet het doel der wederoproeping voor 14 dagen uiteen en wijst erop dat de regeering eensgezind was over de noodzakelijkheid ervan. De kwestie van de verlenging van den diensttijd werd in kabinetsraad nog niet besproken. Alleen de minister van landsverdediging bestudeert ze. Na een lusschenkomst van Minister Van der Velde en h.Brunet (soc.) wordt de vergadering voor een kwartier ge schorst. Bij de hervatting nemen achtereen volgens het woord h.h. Romsee, Ma-j thieu, Van der Velde, Van Zeeland,) Jacquemotte Carton de Wiart Qn .L-e Lille. Het ontwerp in zijn geheel wordt aangenomen met 129 stemmen tegen 12 en 3 onthoudingen. Die Kamer gaat uiteen tot 21 January DE BETEEKENIS VAN DE GEVECH TEN BIJ DE TAKKAZE Aksoem zou terug ingenomen zijn,zegt men te Addis Abeba Omtrent de gevechten bij Takkaze, heeft men in de Abessynische hoofd stad nog steeds geen officieele berich ten. Particuliere tijdingen verzekeren evenwel, dat aan beide zijden reeds meer dan 500 dooden zijn gevallen. Bij de Italianen zouden, volgens deze bron,' meer dooden te betreuren zijn dan aan Abessynische zijde, en voor den eer-, sten keer sedert liet begin van den itali- aansch Abessynisclien oorlog, zouden door deze verliezen de blanke troepen.' afdeelingen zwaarder getroffen zijn dan! de Ascaris. Men hecht hier aan de gevechten bij de Takkaze groote praktische beteekenis Men meent dat de Abessynische succes sen den Italiaanschen opmarsch aan het Noordelijk front sterk zullen be-j lemmeren. wellicht zelfs geheel tot staan brengen. i Het Abessynisch succes is ook nietj zonder politieke beteekenis, omdat de Takkaze de nieuwe grens tusschen Abessynie en Erithrea zou hebben ge-! vormd, indien althans de Abessynische regeering het vredesplan van Parijs, zou hebben aangenomen. Voorts gaan hier nog niet bevestigde geruchten, volgens welke Abessynische troepen de Italianen hebben gedwongen Aksoem weder te ontruimen. Deze ge ruchten vinden in de ogicieele Abessy nische instanties weinig geloof. Men houdt het voor onwaarschijnlijk dal de Abessynische krijgers er in ge slaagd zouden zijn zoo ver achter het Italiaansche front door te dringen. DE TAAK DER COMMISSIE VAN DERTIEN G-enève, 19 December. Na een be raadslaging die twee volte uren duurde en welke werd biljgewoond door alle tan-, den van den raad met uitzondering van den afgevaardigde van Italië, werd het besluit getroffen het dossier over het Italiaansch Abessynisch geschil over te maken aan een Comiteit van Der tien. Dit Comiteit zal het Parijsche voor stel onderzoeken en een oplossing voor stellen die strookt met het pakt van den Volkenbond. Dit Comiteit dat feitelijk alle leden van den Raad van den. Volkenbond zal bevatten heeft zich vroeger reeds met, het Ilaliaansch-Abessmische geschil bezig gehouden. Dc Volkenbondsraad zal de proceduur bepalen die door dit comiteit zal moe ten gevolgd worden. Dit besluit heeft ten gevolge dat de Volkcnbondsraad zelf zich niet zal heb ben uit te spreken over het Parijsche voorstel voordat de antwoorden van Italië en Abessynie zulten gekend zijn. Hot Comiteit der Dertien zal dus voor taak hebben na te gaan of op grond van het Parijsche voorstel en van de anl-J woorden van Italië en Abessinie de mo gelijkheid bestaat onderhandelingen te beginnen en de vijandelijkheden stop te zetten. Het Comiteit der Dertien zal niet ver gaderen voor hét begin van toekomend jaar en bet verslag door dit comiteit opgesteld zal aan den Raad van den Vol kenbond worden voorgelegd vermoede lijk op 20 Januari. Anderzijds werd ook het Comiteit van dc Achttien op Vrijdag bijeengeroepen Pjit Comiteit heeft zich te bemoeien met de mogelijke uitbreiding van de sank- ties. Mén gelooft niet dat er nu reeds sprake zijn zal van de uitbreiding van de sankties. DE H. LAVAL VERLAAT GENEVE Geneve, 19 December. De h. Laval heeft Genève verlaten op Donderdag avond. Men neemt aan dat het debat in de Fransche Kamer over de burtenlandsche politiek van de regeering dat op 27 De cember werd bepaald zal worden ver vroegd naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen en namelijk het ontslag van Minister Hoare en het besluit van den Volkenbondsraad zich voorloopig met de Parijsche voorstellen niet in te laten. Vermoedelijk wordt het debat gehou den op 24 December. De regeering zal zeker en vast dé vertrouwenskwestie stellen. In de wandelgangen van de Fransche Kamer was het ontslag van Sir Hoarc het voorwerp van alle gesprekken. Ook het besluit te Genève getroffen werd druk besproken. Over het algemeen is de indruk dat de positie van den heer Laval verzwakt werd. Men voert aan dat vete leden voor dö regeering Laval hebben gestemd omdat zij niet hebben gewild dat Laval naar Genève zou gaan zonder den steun van zijn meerderheid. De Belgische schuldvorderingen, nage noeg 30 milliard in onze huidige munt, ten laste van Rusland. Naar aanleiding van het met de Sov jets gesloten handelsakkoord, hadden de lieeren Maenhaut, eenerzijds, en Amelot, anderzijds aan den minister ge vraagd Heeft de Belgische regeering, toen zij het handelsakkoord met Sovjet Rus land sloot, niet geacht van dit land eene vergoeding te moeten eischen voor de tallooze verliezen, geschat op meer dan 30 milliard in onze huidige munt en geleden door de Belgische spaarders bij de verbeurdverklaring en de na tionalisatie van de ondernemingen in Rusland, waarvan het kapitaal aan Bel gen toebehoorde Kan de minister mij ook zeggen welke maatregelen hij heeft getroffen! om te beletten dat de handelsagent- schappen die, krachtens de overeen komst van 4 September, in Belgie kun nen opgericht worden, hun hoofddoel, niet zouden behartigen, dat. is, volgens de Communistische Internationals n,13 j van 1935 «overal de massa's organi- sceren voor de prolelaristische omwen teling ten einde den imperialistisclïen oorlog om te zetten i.n burgeroorlog tot verplettering- van de burgerij en de overwinning van het roode leger Ziehier het antwoord van den minis ter van buitenlandsche zaken en bui- tenlandschen handel i Zooals haar benaming uitwijst, was de voorloopige overeenkomst, te Parijs op 5 September 1935 onderteekend, in hoofdzaak van commercieelen aard, d. w. z. dat de dienaangaande aange knoopte onderhandelingen voor hoofd doel hadden, in de overeenstemming met, de Sovjet-vertegenwoordigers, de grond, slagen vast te leggen, die de normali satie alsmede de uitbreiding van de economische betrekkingen tusschen het Belgisch Luxcmbursch Economisch Verhond en de Unie der Socialistische Sovjet republieken moesten bekrachti gen. P,e Belgische onderhandelaars hebben het vraagstuk van de regeling der vroegere Belgische schuldvorderingen ten laste van Rusland te berde ge bracht de gedachtenwisseling waar toe zulks aanleiding gaf liet niet toe den gewenschten uitslag te bereiken, vermits de onderhandelingen alleen konden voortgezet worden in het raam, van de handelsvraagstukken. Het vraagstuk betreffende de schuld vorderingen waarover sprake blijkt niettemin de volte aandacht van de- re geering gaande maken, die geen enkele krachtinspanning onverlet zal laten om op het gepaste oogenblik de eischen vair onze landgenooten te steunen. Krachtens artikel 7 van de voor noemde overeenkomst, heeft de Bete gische regeering aan de regeering van U.S. S. R. het recht erkend in Belgie een haridelsvertegenwoordiging te hebben waarvan de zetel te Brussel zal zijn. Eerst na voorafgaand overleg met de Belgische regeering zal dat organisme agentschappen in Belgie mogen op richten. Alleen het hoofd van de handelsver tegenwoordiging cn zijn adjunct zullen de voorrechten en immuniteiten genie ten welke aan het officieel personeel der diplomatieke zendingen worden ver leend. Overeenkomstig de internationale ge bruiken, zullen de diplomatieke- en handelsvertegenwoordigers van Sovjet Rusland in het riljk, juist zooals de ver tegenwoordigers van Belgie in de te-ft: S. R. zich moeten onthouden van elke inmenging in de biimenlandsche zakeh van het land van hun wederzijdsch ver blijf.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1