Jtwuxfiuid PUROL Be laatste Lotgevallen van Robert en Bertrand GEMENGD NIEUWS De lijkplechtigheden van wijlen M. Victor Rosset Mgr Maglione krijgt den Kardinaalshoed Neg het Eenheidsfront Het lot van 5 millioen te Deurne Rond het Ratteen! Herregodts aangehouden Waarheen met Brussel Verkeersongeval te Mechelen Brutale overval te Antwerpen 21 December. H. Thomas. Tho mas, ook Didymus genaamd, was een Jood uit Galilea cn werd door Jezus uil- genoodigd Hem als leerling te volgen. Hij predikte het Evangelie in Perzie en Stierf den marteldood. De houding van het bureel van den landsbond der Christelijke mutualitei ten. De afgevaardigden der bij den Landsbond der Christelijke Mutualitei ten aangesloten verbonden, samengeko men op de vergadering van den Beheer raad op 16 December 1935, de zoo on gewettigde als anti-mutualistische campagne vaststellend, sinds enkele we ken in de socialistische dagbladen ge voerd tegen den Landsbond der Ghriste lijke Mutualiteiten en zijn voorzitter. Na den uitleg gehoord te hebben aan-i gaande het ontwerp van herziening van het Koninklijk Besluit van 22 December ;i93i. Keuren, bij algemeenheid, de houding goed genomen door het Bureel van den Landsbond en zijn voorzitter en veiieent hun verder hun volledig vertrouwen. Een snelvarende transatlantieker. Op den Italiaanschen transatlantieker «Vulcania» zijn nieuwe motoren ge plaatst, die bij 'n proefvaart op de Adriatische zee een buitengewone uur- snelheid hebben gegeven van 22,39 tot 23,33 knoopen. Een zèeknoop bedraagt ,1.666 meters. De «Vulcania» zal op 21 December in de vaart gebracht worden op de lijn Triest-New-York. Luchtvaart. Is van heden af van kracht het Internationaal Sanitair Ver drag voor de luchtvaart onderteèlcend op 12 April 1933 te 's Gravcnhage. Het woord «luchtvaartuig» duidt aan elk toestel, dat zich in den dampkring kan ophouden door toedoen van den weerstand der lucht, en dat bestemd is voor de luchtvaart. Dit verdrag is alleen toepasselijk op luchtvaartuigen f: 1. Waarvan do plaats van vertrek en de plaats van eindlanding zijn gelegen op verschillende grondgebieden; 2. die zoo hun plaats van vertrek en hun plaats van eindlanding op hetzelfde- grondgebied zijn gelegen, op een ander ■grondgebied een tusschenlanding doen; 3. die zonder tusschenlanding over meer dan één grondgebied vliegen. De bepalingen van het verdrag stem men nagenoeg overeen met die, op de zeevaart. De lijkplechtigheden van wijlen M. Victor Rossel, bestuurder van het dag blad «Le Soir», hebben Donderdagmor gen plaats gehad onder een algemeene deelname. Onder de talrijke aanwezigen welke zich rond het sterfhuis verdrongen be merkte men de leden van de redactie en het personeel van het blad, waaraan dö afgestorvene bestuurder was, verder talrijke dagblad bestuurders, de leiders van persorganisaties, talrijke vooraan staanden uit de letterkundige, politie ke- en kunstwereld, o.m. M. Spaak, Mi nister van Vervoer, M Gutt, gewezen mi nister, de burgemeester van Elsen-e; de senators Marius Renard en Demets, enz. Voor de lichting van het lijk werd eene laatste hulde gebracht aan de na gedachtenis van den betreurden bestuur, der door M.M. d'Arsac, hoofdredacteur van het blad; Jourdan, van het verbond der dagblad-bestuurders van Brussel M. Hoste, namens het algemeen pers verbond en M. Housiaux, namens de Brusselsche persafdeeling. De lijkdienst had plaats in de kerk van het H. Kruis. De rouw wer voerd door M.M. deGanquier en De- clercq, neven en M Orban, schoonbroe der van M. Rossel. De ter aarde bestelling van hel stof felijk overschot had plaats op het kerk hof van Elséne. Uit handen van den president van Frankrijk. Mgr Maglione, apostolisch nuntius te Parijs, heeft Donderdag den kardinaals hoed ontvangen uit handen van den pre sident der republiek. Mgr Eplirem Fermi, auditor van de nuncialuur, heeft de pauselijke brie ven overhandigd, waarbij als pauselijk legaat, te Parijs wordt geaccrediteerd. President Lebrun zette Mgr Maglione den kardinaalshoed op, terwijl hij ter- zelfdertijd werd bekleed met den pur peren mantel, door beer de Fouquiers. Na de pleehtiheid, nam de kardinaal deel aan een lu.ncli, door president Le brun aangeboden. Naar verluidt- heeft de trekking van de loteulecning 1933 4 t.h., een kroostrijk gezin te Deurne met het lot van 5 m'il- dioen begiftigd. De Reeks 126,935 kwam uit met één millioen voor elk der vijf nummers. Zoo gauw de trekking had plaats ge had, werd de gelukkige bezitter der vijf loten verwittigd. Deze, een zeer beschei den arbeider, keek geweldig op toen hij het nieuws vernam en smeekte, dat zijn naam niet zou genoemd worden. Het gezin, dat in het bezit is van de 5 millioen, heeft belöbfd de armen van Deurne royaal te zullen gedenken. Zoo zullen er, om de. goede kans van dit tal rijk gezin, velen gelukkig ziljn. De burgemeester van La Hostre ge schorst. De li. MassaTt, burgemecs ter van La Hestre is, in verband met de incidenten, die zich te La Hestre hebben voorgedaan, naar aanleiding van een aangekondigde «Rex»-meeting, voor veertien dagen geschorst. De Minister van Binnenlandsche Za ken is van oordeel, dat de maatregelen die door den burgemeester waren geno men voor bet handhaven der orde on toereikend waren. Het schijnt wel dat het bij de socia listen fallikant zal uilloopen met hel Di-uus IQ ue «Eenheidsfront» Uisschen de kommu- De rouw werd ge- nisten dal °P ^°ring T Moskou wordt beproefd, en waarvoor M. Balthazar zich op zoo een voortvaren de en onvoorzichtige! wijze uitsprak in «Vooruit». De Algemeene Raad der BW. 1 heeft, voor enkele dagen-, geen beslis sing durven nemen. Anderzijds heeft eender sterkste Centrales der socialis tische vakbeweging, de»e der mijnwer kers, zich op zeer klaèè wijze uitgespro ken, in- «Le Peuple» legen alle syndikale vereeniging met de kommunisten. Wat gaan zij nu doen eindelijk V Zij moeten 't weten Wat ons katholieken, betreft, laat ons onze werking verdubbelen op alle gebied. Benaming van goederen. BIiTnen kort zal een besluit verschijnen, nadruk leggend op de verplichting, alleen als «zuiverewol» te betitelen de goederen die enkel zuivere wol bevatten. De «wol len» dekens zullen moeten een bij kon besluit bepaald procent wol bevatten Die halfwollen deken, zal voor de zuivere helft uit wol moeten bestaan. Brussel, 18 December. De Christen democratische Groep van de Kamer •vergaderde gisterenamiddag om over te gaan tot liet. nazicht van het ontwerp waarbij het- leger-cont.ingent voor 1936 wordt vastgesteld. M. Ma rek heeft een uiteenzettnig ge geven van het ontwerp en heeft het goedgekeurd na te hebben gewezen op de wijzigingen welke dit ontwerp brengt aan de militie-wet. Na eene gedachtenwisseling heeft de groep bij groote meerderheid besloten het ontwerp te stemmen. VOOR HET AFSCHAFFEN DER' KOPSTEM. D.e Centrale Afdeeling van de Kamer gelast met het onderzoek van het voor stel, neergelegd door M. Michaux. voor het'afschaffen der kopstem, vergaderde Woensdagnamiddag onder het voorzit terschap van M.. Mundel.eer Het voorstelwerd bij eenparigheid verworpen. M. Pussemier werd .aangesteld als verslaggever. VOOR HET VERSCHUIVEN DER VER KIEZINGEN NAAR DE MAAND OCTOBER. De Middenafdeeling der Kamer, be last met het onderzoek van liét ontwerp waarbij de verkiezingen .gesteld werden op de maand October vergaderde Woensdagnamiddag onder het voorzit terschap van M. MundCleer! M. Drion indiener van een voorstel waarbij de verkiezingen zouden gehou den worden in de maand Mei 1937, heeft bezwaren geopperd, daar hij van oor deel was dat het regeeringsontwerp on grondwettelijk was, daar de wetgever de maand Mei bad verkozen. De middenafdeeling heeft op hare zif ting geene beslissing gelroffen. Men zal statistieken aanvragen betreffende het aantal seizoenarbeiders tijdens de Weg met elk rood gedoe, 't zij socia list of communist Weg met den rooden aanhang, die erop uit is om de rust, den zielvrede en.'t geluk van ons vólk.te vernietigen en ons in de slavernij te dompelen, waar 't ongelukkig Rüsland nu in zucht en kermt. Het besluit zal ook de voorwaarden maanden Med en October, reglementeeren der wassching en andere I>e middenafdeeling beeft tevens haai bewerkingen der wol. verlangen te kennen gegeven den Mi- Nieuwe maatregelen, zullen ook ge- nister van Binnenlandsehe Zaken troffen worden, tegenover de oneerlijke concurrentie. raadplegen aangaande de opwerpingen gemaakt door baron Drion. De ontsnapte, bandiet wérd Woensdag namiddag opgemerkt in dien omtrek' van Charleroi. Sedertdien ismen er in ge slaagd zijn spoor te blijven Volgcn. Te Tamines waagde dé:feerel: het Don- derdagnamiddag in deïi tr-ein, die al daar te 16 u. 45 nïct bestemming naar Rochefort vertrekt', té 'stappen. Hij droeg een regenjas ei* een. pet. Een gen darm van de brigade uit Rochefort her kende Herregodls. De .gendarmerie van Rochefort, be staande uit vijf manschappen, besloot dadelijk handelend op te treden. Eén hunner, Hapert, stapte Verkleed als bur_ ger in denzelfden trein,' die hij in een tussehenstation had opgewacht en ging nevens den niets vermoedenden boef plaats nemen. P,e overige vier gendarmen begaven zich naar het station te Rochefort. Toen de trein aankwam le 20 u., en Herre- godts uit den wagen stapte, werd hij dan ook aangehouden. De bandiet was niet eens verwonderd en bood niet den minsten tegenstand. Hij scheen, wat zijn uiterlijk betreft, piet geleden te hebben onder de ontberingen die hiij ge durende ziin bewogen zwerftocht heelt moeten lijden. Hij werd naar de gevan genis te Rochefort overgebracht en zal Vrijdag deze van Doornik opnieuw ver voegen. «Het zijn de beste vruchten, waaraan de wespen knagen», zegt het Vlaamsche spreekwoord. Wanneer we vaststellen dat het Kalh. Vlaamsch Sekretariaat om zijn werking door' de tegenstrevers van het Vlaam sche recht nijdig en hatelijk wordt aan gevallen, mag men hesluiten dat die werking «goed» is. De tegenstrevers vreezen dat de aan houdende, methodische doelbewuste en doordrijvende aktie van het Kalh. Vlaamsch sekretariaat hun verfran- schingpolitiek zal doen spaak loopen. Ze weten dat Brussel Vlaamsch is, en ze vermoeden dat het voortdurend wekken tot Vla^mschbewustzijn de Brusselaars uit hun diepen slaap zal doen ontwaken. De beste praktijk, is een goede theorie. Het K. V. S. heeft een plan om het inwijkelingsvraagstuk op te lossen. Edoch er is niet gewacht, tot dit plan volledig was ingestudeerd om aan gang te schieten. Honderden inge- wekenen zijn reeds onmiddellijk bij hun aankomst aangesproken, ingelicht, gewonnen en in goede handen gebracht. Het sekretariaat wordt drukker be zocht. De werking van persoon tot per soon, de eenige doeltreffende werking, is deze door het K. V. S. toegepast Ook werd reeds gezocht naar de medewer kers in elke Vlaamsche gemeente; me dewerkers die inlichtingen verschaffen aangaande verhuizingen en verplaatsin gen naar het Brusselsche; inlichtingen die waardevol zijn en het persoonlijk onderhoud vergemakkelijken. verpleging werd het slachtoffer met de auto van Dr Jacobs naar zijn woning* overgebracht. De fiets die pas nieuw is was als verwrongen ijzer, terwijl een der lanlaarnen van den auto gansch in gedrukt werd. H. Van den Bosch, ad junct politickommissaris kwam ter plaatse voor het onderzoek. Twee agenten van dó Gentsche Politie gewond Woensdagnacht, omstreeks 11 u. 3/t gebeurde een ernstig verkeersongeluk op den onbewaakten overweg der Aero- plaanlaan te Gent. Twee politieagenten-motorrijders, Georges Langerock, 42 jaar oud die de motorfiets bestuurde! en zijn makker Jan Laforce, 35 jaar oud, die op hel duozadel zat, waren op nachtelijke ron de aan de dokken. Zij kwamen uit de Pauwstraat gereden naar de Aéroplaan- laan toe, toen zij op de aldaar gelegen onbewaakten overweg werden gevat door een reeks, rangeerende wagons van een goederentrein. De beide politieagenten werden weggeslingerd. Langerock kwam onder een der wagons terecht, terwijl Laforce een vijftal meter ver werd weg geslingerd langs den anderen kant van de straat. Langerock werd zwaar gewond aan beide beenen, had een ernstige hoofd wonde opgeloopen en werd daarbij in wendig gekneusd. Wat Laforce betreft., deze brali den rechtervoet, had verwon dingen over het gansche lichaam en kloeg insgelijks over inwendige pijnen. Geneesheer Vercauteren, die ter plaat se kwam met ziljn auto, heeft na eerste hulp, de beide gewonde politieagenten overgebracht naar het hospitaal. Hun toestand is bedenkelijk. Politiekommissaris Van Dorpe, van do 12e wijk, heeft het eerste onderzoek in gesteld. Donderdagmorgen zijn het parket en de fotodienst der rechterlijke brigade ter plaatse afgestapt. Uit het eerste onderzoek zou blijken, dat de rangeerende wagons niet ver licht waren, met het gevolg dat, de poli tieagenten door de aldaar heerschenhe duisternis het gevaar niet tijdig had den bemerkt. liet vreeselijk ongeluk heeft groot» opschudding verwekt. doop AUCTOR 25sle Vervolg. lnstede langs de dreef te gaan, die naar de achterzijde van het slot voerac ging Jan langsheen de slotgracht, tol aan een bijna ongenaakbare plaats, waar een smalle plank over het water Ia. Eenige oogenblikken bleef de koetsier besluiteloos voor het smalle brugje staan, zette er den voet op, trok hein weer terug, plaatste hem weer op de plank, maar scheen den overtocht niet te durven wagen. Eindelijk kroop hilj op de knieën, en zich met de handen aan de plank vast klampende, langzaam over de gracht en verdween langs een gat in de groote doornhaag, waarvan hij verwijderde in den tuin. Speldemans liep snel over de plan slak het. hoofd door de haag. Jan waggelde naar liet vooraleer hij het bereikt plots verdwenen. - Zou de dronkelap gevallen zijn 1 dacht Speldemans. dan zal hij toch te rug recht geraken. Laat ons toekijken. Geruiincn lijd bleef hij voor hel gal voor zich uitstaren. Niets roerde. Op handen en voeten. langs het naar de plaats, waar de reus verdwe nen was. Niemand 1 In gansch den omtrek was geen le vend wezen te bespeuren. Dat is heksenwerk, zei Spelde mans. Hij onderzocht de plaats. Niets Hier omtrent moet de toegang tot het hol zijn, dacht hij. In het kaste-el is geen levend wezen. Ik heb het geheel afgezien en vernomen dat de meesters er, eenige dagen geleden, een halven dag hebben doorgebracht en dan verder zijn gereisd. De oude sukkel van een huisbewaarder was geloofwaardig. Donderdagavond greep er op den Ant- wérpschen steenweg een ernstig ver. keerisongeval plaats, waarbij een wiel rijder als bij wonder aan den dood onl- snapt is. r. Rond 6 u. 30 kwam uit de richting der stad een bestelauto aangereden toc- behoorende aan de firma De Ridder- Winderickx, fabriek van metalen meu belen te Merksem en gevoerd door Van Belle Leopold, van Deurne. Uit dezelfde richting kwam de wielrijder Kellens Leopold, oud 35 jaar, boekbinder bij de firma Dessain en wonende Kreitend- borgstraat, aangereden. Ter hoogte van de Oude Antwerpsche baan wilde hij den steenweg oversteken toen hij door de auto verast werd en op de straatsteenen terecht kwam. Dadelijk werd het slacht offer hij zijn zuster, die in de buurt woont, -binnengedragen, waarop Dr Ja cobs ontboden werd die vaststelde dat buiten enkele vleeschwouden, nog twee ribben gebroken waren. Na een eerste In den nacht, van Woensdag op Don derdag rond middernacht, werd Maria Toen, wonende Oranjestraat, 133. nabij haar woning aangevallen door twee «ke rels, welke haar ten gronde trokken. Een van de kerels hield een hand op haar mond om haar het schreeuwen te belet ten terwijl de tweede boef haar hand zakje beetpakte. De kerels, die per fiets waren, namen de vlucht en konden ont snappen. Maria Toen diende klacht in bilj de politie van de 11e wijk. Zij verklaarde dat in haar handtaschje een som van 100 frank en een zilveren geldbeugel met 5 gouden ponden, 3 gouden ringen cn een partijtje briljant geborgen wa ren. De politie zoekt den buit en do bandieten. En voorschijn. Hij trad op Speldemans toe. Is me dat op mijn (leurtje kTop- pen sprak hij. Het gansche slot da- verde er van Had ik geweten dat ge in het kas teel waart, ik zou lvier niet nutteloos mijne vuisten hebben verkwist. Wat verlangt ge U te spreken Mij Dat is nog nooit gebeurd. Wat Dat iemand verlangde mij te spreken. - En over ernstige- zaken nog al. Ge doet me beven. Dat is onnoodig..Het kasteel is toch is die kerel hier verdwenen Wat'nog steeds onbewoond te doen Een paai' stonden bleef hij nadenken. Eindelijk "nam hij een besluit. Ik ga den oude nog eens onder vragen. Hij zal toch wel weten of er .hier mensc-hen in den grond kun- nige struiken ncn verdwijnen zonder dat men' «r een spoor, van vindt Hij begaf -zich, doorheen de paden van het park, naar deri ingang van het kasteel maar': kasteel, waar, naast de. groote inrïj- lad, was hij'poort met een ijzeren hek gesloten, het I hoveniershuisje stond. Hij klopte aan. Niets roerde. Zou die oude op wandel zijn l\a-t ware tegenspoed. Hij klopte nog eens, zeer luid, dat hel. over hel. plein van het slot dreunde. De poort van het kasteel werd gco- Doos 4 en 7.'/a frank. In alle Apotheken -Ja. Woont gij hier al lang Van kindsbeen af, en dat is zoo lang geleden, dat ik niet meer weet hoe veel jaren. De oude is spraakzamer gewor den dacht Speldemans. Zou hij soms den sleutel van den wijnkelder van het kasteel weten hangen En tot den hovenier Giij kent dus het slot en den om trek Als mijnen zak. Langs waar komt men binnen in liet kasteel Langs de poort. Natuurlijk Waarom vraagt ge het dan Zijn er geene andere deuren -Zeker. Twee in den achtergevel en Dus kunnen er geen vreemde lie den binnen Hoegenaam met. r Neen Vermits alles potdicht gesloten is. Zijt ge daar zeker van Zoo zeker als van mijn beslaan. Zijn er in den tuin, in het park, plaatsen waar men zich kan verschui len Is me dat nu een vraag Het park is vol hoornen en struikgewas. Dat bedoel ik niet. Zijn er holen of schuilplaatsen in den grond Konijnenpijpen wellicht. Waar een mensch in kan verdwij nen Do oude keek Speldemans doordrin gend aan. Waarom vraagt gij mij dit alles? En waarom stelt ge mij zulke zonder linge vragen Zoudt ge mij soms voor den gek willen houden dat potdicht gesloten gebouw huizen Ik zal recht op het doel afgaan. i't Gaat tijd worden. Ik ben in het park gekomen met» een man, die plots in den grond ver dwenen is. Ha De oude verbleekte, doch dat duurde slechts een sekond. Wat voor een man vroeg hij. Een soort reus. Ha Jan de koeisier. Gij kent hem Ja, die is vroeger bij mijne mees ters in dienst geweest. Een dronkaard van de ergste soort. Inderdaad. Hij was weer bedron. ken. Die is verdwenen in de kloof. i De Kloof. Op eenige meter van het slof, lusschen het struikgewras, is eene brcede kloof, langs waar men in een der Wees verzekerd dat het zeer ernJ kelders van hel kasteel komt. Jan kent. sti.ge vragen zijn en er het grootste be- dien weg, en als hij zich in het' dorp et ruik gewas, kroop de romanschi ijver j pen'd én dc oude hovenier kwargt te 'een klein poortje bezijdeTi^ lang aan verbonden is. Ge moet mij al les zeggen wat gij weet, en ge zult een koninklijke belooning ontvangen. Ha, zoo... En de reden Die kan ik u niet mededeelen. Zoo, zoo... De hovenier scheen een oogenblik diep na te denken. En wat verlangt ge nu eindelijk le weten vroeg hij. Ik ben bereid alles te zeggen. Het kasteel is onbewoond Dat bebt ge mij reeds gevraagd Ge denkt toch niet dat e.£ ciens^hea in, te sterk bedrinkt om huiswaarts to keeren dan kruipt hij langs de kloof in den kelder, om zijn roes uit te slapen. Hij is er dus Ik zal hem eens op zijne pooten gaan zetten. Ik wil dat niét Ik dank u dat gij mij zijt komen ver wittigen. Wat denkt die beroerde kerel wel Een zonderlinge rustplaats... Mag ik u vergezellen Ik houd van zulke, dingen. Ik ben romanschrijver moet ge weten, "t SsiïpIbU

De Volksstem | 1935 | | pagina 2