I 22 Adventsgedachten Het Adresboek met volledig uieuw p'an der Stad Aalst DE OORLOG IN ABESSINIË Dood van Staatsminister Baron Emiel Tibbaot Zondav DECEMBEr. 19 De Katholieke Pers in Vatikaanstad DE VOLKSSTEM JCXXXIe JAAHÖANS JjjUMMEH 2Sl Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. [Publiciteit Luiten bet Arrond, AALSJ) Agentschap HAVAS, Adolf Maxiaan i.3, .te Brussel Rue. de Richeleu, Parjis .Bank, Buiding-Kingsway, 20 Londres W. C. 2. €j II. Flavian us Zoaop 7,44Zonaf 3,55 v. M. 25 E. K. 1 UIT HET LEVEN. Heel de Adventstijd lig;t in een stem ming van betrachten naar de komst des Heeren. Rorate coeli disuper hemelen dauwt uit den hooge en dat uw wo-lken den Rechtvaardige neerzenden. Kleinen verlangen met ongeduld naai de verschijning van hel Kerstkinderen. met kloppend hartje zullen ze toetreden naar den armen stal met de schamele krib die- prijken zullen in de parochie kerk. Het is alles zóó omgeven met poêsie die spreekt tot hart en verbeelding en het moet wel, dat hun bewonderende oogjes zich aan het nederig g-eboortepa- leis van den hemelschen Koning vast nagelen; ze kijken, ze bidden en ze be minnen. Voor volwassen en oudere is de poé- sie er van zoek geraakt 1 hoe ijammer toch Doch is de poesie er van verdwe nen, de pure werkelijkheid is niet weg te banen; ze spreekt duidelijk door elke gebeurtenis welke liet grootste feit der geschiedenis omgeeft: de komst van den Redder en Zaligmaker,... den Vredebren ger geboren in armoede, nederigheid en versterving. Summa imis het hoogste verbonden met het nietige, de Godheid met de menschheid,... de Koning der Eeuwen onder de gedaante van een klein hulpbe hoevend Kindje, in den kouden nacht met het gure weder, wijl hoog aan het hemclfirniament de zilveren sterren fonkelen en alles rust in nachtelijke stilte en vrede,... wijl de heiligste schepselen welke ooit de aarde dragen mocht in extatische aanbidding voor het Kindje neergeknield zijn Maria en Jo zei'. Hoort hoe zingende engelen tol de wakende herders, de simpelen van Bethlëems velden, de blijde mare bren. gen vandaag is u een Verlosser ge boren, die Christus de Heer is, in de stad van David. (Luc II 11). Nog enkele dagen verwijderen ons van de feestviering dezer boeiende tafe reelen, van de herinnering aan het glanspunt der historie van de mensch heid, in den Geboortedag des Heeren. Onder!usschen leeft de christen© be volking in spannende verwachting van het Kerstfeest, zooals ten tijde van het optreden van Johannes den Boetpredi ker. Nu nog komt zooals toen, zijn op. wekkend woord van pas, het woord van den roepende in de woestijn rectas facile semitas éjus» maakt de wegen des Heeren gereed... poenitentiam agite verandert uw geestesgesteltenis, want het rijk der hemelen is nabij. (Math. Ill 2-3). Gods' wegen zijn deze van rechtvaar digheid en liefde Doet gerechtigheid in deze dagen voor God's oogen geef Hem waf Hem toekomtonderdanigheid aan Zijn wetten getrouwheid in het on derhouden van Zijn geboden, verknocht heid aan Ziljn belangen en Eer. Rechtvaardigheid tegenover uw broe ders Geen lage zelfzucht die men schen doodt... geen wratig bijeeuscha- ren van wat, Gods wet verbiedt,... uw liefde strale hoog en breed over de menschheid, als dc lichtende vuurtoren op hel wijde strand bij duisteren en woelige onweersnacht. Uw liefde weze het kompas dat den koers van uw le venswegen altijd richt naar God, uw Va der en het Eerste Voorwerp van uw min nend kinderhart en naar de menschen, uWe broeders waarin ge uw Heer 6n Meester terugvindt; geef te eten aan armen en hongerlijdenden want deze zijn de geliefden, de meest beminden van het arme Jezus-Kind... geef klee ding en warmte aan het bibberend Ker- stekindeken in cfen persoon der sciïïi- mele tobbers en uw hart zal warm zijn van Gods liefde. Naar dit doeleinde dient de gezind heid onzer moderne menschen veran derd en gevormd te worden. Daar ligt de boetvaardigheid door den Boetprediker den menschen met kracht en klem ver- kondigd het afleggen van ongezonde eigenbaat, het aanpakken van edelmoe dige liefdedaden om God. «Die verwezen lijking van dit programma is de berei ding van de wegen des Heeren, want langs daar komt Hij tot ons met Zijn Kerstvrede en Zegen. Indien ge niet ijvert voor de verder ving van die gezindheid en zielsstem ming, geldt voor u het eenigszins bij tend woord van den weisprekenden Zoon van Elisabeth en Zacharias, wijl hij zich wendde tot de pharissëers en de Saduc- eërs die zich huichelend aanboden ten boetedoop geslacht van adderenge broed, wie zal U leeren de nakende gramschap van God te ontvluchten doet werken die voortspruiten uit de verandering uwer gezindheden... en zegt niet bij u zelf we hebben Abraham tot Vader! ziet de bijl ligt aan den wortel van den boom; elke boom die geeD goe de vrucht zal dragen, zal uitgeworpen en in 't vuur gegooid worden. (Math VI 7-11)'. Menschen van dezen tijd, zegt niët we zijn gedoopten, we kennen en aanbpjden den Waren God 1 Dat is adel, we geven het toe, maar dat alléén is enkel ver vallen adel Uw werken moeten pleiten voor U, niet uw naam Tot niets zal het U baten, te roepen Heer, Heer Hij kent U niet,""zoo geheel uw levenswandel het kenmerk niet draag van Zijn Evan gelieleer: gerechtigheid en liefde. Wie met zijn christenwaardigheid in aanbidding ligt voor het goud en armen schreeuwen laat om brood, is gewoon weg een huichelaar Wie zijn lippen al! leen maar steekt aan den genotsbeker en de wereklsgezinden naloopt, om als een scheidingsmuur op te werpen tus- schen geloof en zeden is een schijn- mensch, een pharisëer. Tot hen allen is het waarschuwend woord gericht van den Voorlooper des Heeren addergebroed, wie zal u leeren de nakende gramschap van uw God le ontloopen. Alleen aan de goedwilligen is 's Hee- ren vrede beloofd Goedwilligheid moet zich uiten in de behartiging van de lessen door St. Jan gepredikt streeft naar verandering uwer gezindheid... bereidt de wegen vóór van God, door de beoefening van Rechtvaardigheid -en Liefde, dan volg welhaast het vroolijk Kerstfeest met Zijn zaligmakende uitwerksels God aan de menschen... de menschen aan God 1 Rorate coeli desuper... Dauwt, hemelen uit den hooge brengt recht en liefde bij onze moderne men schen. iPjENDERZOON. De ministers vergaderden in Kabi netsraad Vrijdag- avond om 4 ure 30 on_ der voorzitterscliap van M. Van Zee land, eerste minister en minister van Buitenlandsche Zaken die een overzicht gaf van don internationalen toestand. De Raad hoorde een verslag van den minister van landsverdediging betreffen de de uitslagen der studie gedaan door de minislcrieele kommissie voor lands verdediging in September laatst inge steld. Uil, dit verslag Dl ijkt dat sedert de wel van 1028 de omstandigheden gewij zigd zijn en nieuwe feiten zich hebben voorgedaan, die een nieuw onderzoek verrechtvaardigen van het algemeen vraagstuk der landsverdediging. De Raad nam kennis voor de voor waarden waarin thans het vraagstuk zich voordoet. De bespreking zal in den loop eener eerstkomende vergadering voortgezet worden. jL>,e Raad keurde het ontwerp goed van een Koninklijk besluit, voorgesteld door den minister van Arbeid en Sociale •voorzorg de hypotheekleeningen regle- menteerend en eene controol op dezelve instellend. De Raad keurde ook een ontwerp (go.ed van den minister van financiën 'tot instelling van een centraal officie der hypotheken. Er werd besloten aan den Koning een ontwerp van besluit voor te leggen dat eene lichte vermindering zou mede brengen der registratierechten voor ze kere leeningen en kredietopeningen. De heeren ministers De Schrijver en du Bus de Warnaffe zullen de regeering vertegenwoordigen bij de lijkplechtig- heden van wijlen staatsminister baron Tibbaut. Er zal verlof zijn voor de centrale diensten op' 26 December. Pe Raad handelde verder bestuurlijke zaken af. Er zal nog eene zitting vóór Nieuw jaar gehouden worden- Vanaf heden kunnen de personen die een adresboek verlangen, zich laten in schrijven ten bureele van De Volks stem en in den Boekhandel J. an Nuft'cl-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst. Degenen die hunne inschrijving ne mem voor dat het werk volledig afge maakt is (omstreeks einde Januari 1936) betalen slechts 10,00 fr. NADIEN IS DE PRIJS IN DEN HAN DEL VASTGESTELD OP 20,00 fr. Men heeft er dus alle belang bij on middellijk in ia teekenen. OUD-VOORZITTER DER KAMER, ek VOLKSVERTEGENWOORDIGER. De heer Baron Emiel Tihbaut, oud- voorzitter der Kam,er, en staatsminis ter is Donderdag avond te Pariijs schle- lijk overleden. M. Tibbaut was om 13,30 ure.te Pa rijs aangekomen. Na het middagmaal gevoelde hij zich onwel en telefoneerde naar het bureel van zijn hotel om hulp te vragen. Een geneesheer kwam onmid dellijk Ier plaats doch geene zorgen kon den baten. De heer staatsminister was aan eene hartaderbreuk bezweken. Baron Emiel Tibbaut werd geboren te Kalken den 12 Juni 1862. Na schitteren de rechtskundige studiën verwierf hij het diploma van dokter in de rechten en liet zich inschrijven ter balie van Gent. Hij deed zeer vroeg aan d? politiek en wijdde zich vooral aan do landbouw- vraagstU'kkén7*Véin 16 Juni 1896 tot het einde van 1899 zetelde hij in den ge meenteraad van Gent. Ondertusschen was hij tot volksvertegenwoordiger ver kozen, voor het arrondissement Dender-' monde, en maakte sindsdien voortdu - mend deel van de Kamer aan welker wet- j gevende taak hij al zijne bedrijvigheid, wilde wijden. Hij bekleedde het voorzitterschap van dien hoogeren landbouwraad, van de de legatie der landbouwraad,gevers bij de •vredesconferentie bij was afgevaardig de van den minister van landbouw bilj de kommissie van den wapenstilstand te Spa. voorzitter van de hoogere kommi3- Deze foto geeft ons een zicht van het Openkaar Consistorie te Rome, waar 16 nieuwe Kardinale:4, werden benoemd. Wederlandsche Tentoonstelling M. J. Demarteau, voorzilter der Unie van de Katholieke Dagbladpers, heeft voor de radio eien redevoering gehou den over de wederlandsche tentoon stelling van de Katholieke Pers in de Vatikaansclie Slad, welke in de komende Lente zal geopend worden. deelnemingen van de Oostersehc Eere diensten en van de godsdienstige Con gregatiën. Belgie zal aan deze tentoonstelling een verzorgde medewerking verle.enen. De Belgische deelneming zal een sprekende en levende bevestiging zijn niet slechts van onze dertig dagbladen en van onze 300 tot '400 weekbladen, doch ook van onze ontelbare tijdschrif ten allerhande. De optelling van het ef- 'tentoonstelling ™zcr, P"'s is 11 °f nfet Zij, die zouden meewerken om het te volledigen, evenals de bestuurders van tijdschriften die hun toetreding nog Het gaat er om, de wereld het ware. »- fi i- ro__ ,j niet inzonden, zullen zich voor de gele- aanschiin van de katholieke pers te; Igenhejd in betrekking willen stellen toonen en le doen uitkomen boe en met, AT - met het sckretariaat van het «Nationaal welken bijval dc katholieken ze in de I:,-f Comiteit van Belgische deelneming- aan verschillende landen hebben gebïuikt, „,„J° i,i li i „„ide Katholieke opdat iedereen de belangrijkheid ervan n n i Rome 1936», begriijpen kunne, en er uil afleiden mo-1 ge de doeltreffendste middelen om haar uitstraling en haar doeltreffendheid duurzaam te doen zijn. De tentoonstelling zal drie afdeel in- gen bevatten. (De eerste, de algemeene af deeling, zal aantoomen wat de pers was en wat tenissen evenals alle uitingen van al zij is, miet al de bronnen van haar ty pografische techniek en haar diensten voor redactie,-inlichtingen en beheer. Men zal er haar rol kunnen ibestudeê- ren betreffende de oplossing van gods*- dienslige, zedelijke en sociale vraag stukken. De tweede afdceling is die van de Perstenloonstelling te sekrelariaat gevestigd Emiel Jaqmainlaan, 127, Brussel. Doch de medewerking van de Katho lieke Belgische pers aan de Roomsche tentoonstelling zal meer dan een be- staansbevestiging zijn. Zij zal de pers geschiedenis haar deelname aan de groote katholieke en nationale gebeur de beslanddeclen uit het moderne leven ezin, kunst, wetenschap, landbouw, sie der landbouwrecuperatie te Wiesba den, voorzitter der Belgische vereeni- ging voor den tropikalen landb., voor zitter der Belgische afvaardiging bij öe| internationale economische conferentie, te Geneve, enz. iDien 28 November 1918 werd hij be noemd tot derde ondervoorzitter ÏÏer Kamer van Volksvertegenwoordigers den 25 Februari 1920 tot vierde ondervoor zitter en den 23 Novembe 1920 tot eer sten ondervoorzitter. Op 16 Oogst 1928 werd hij tot vtfor- zitter der Kamer verkozen in ve'rvan- ging van M. Brunet ontslaggever. Hij vervulde dit ambt tot in 1932. In 1929 werd M. Tibbaut na tot dèn adelstand te zijn verheven, miet den titel van baron, tot staatsminister be noemd. Wijlen baron Tibbaut was voorzitter of eerevoorzitter van verschillende landbouwvereenigingen, onder meer van de Provinciale Paardenherverzëke- ringskas van Oost Vlaanderen. Hij wijdde zich met hart en ziel aan de landbouwbelangen en nooit wierd te vergeefs op zijn steun beroep gedaan. Aan dc geachte familiie. Tibbaut onze oprecht christelijke deelneming in ha ren rouw. De opvolger van wijlen den h. Tihbaut als volksvertegenwoordiger, is de h. Duchateau, burgemeester van Wette ren. De Mjkplechtigheden Het stoffelijk overschot van staats minister baron Tibbaut, gewezen voor zitter van de Kamer, is Zaterdag te 9 uur te Brussiel aangekomen met den trein van 9 uur. De lijkplechligheden zullen Maandag plaats hebben te Overmeire. sport, radio, bioscoop toelichten. Belgie is zulks verschuldigd van we- ge het gezag dat katholiek Belgie ge niet bij de volken van de vijf wereld- deelen die de tentoonstelling zal verga ren. Het is zulks vooral verschuldigd nationale inzendingen of stands. \an dei aan zijn gevoelens van vereering en vijftig landen die .een nationale mede- verkleefdheid tegenover Z. H. den Paus werking aanbrengen, zullen ongeveer, die de wereld wil verduidelijken welke de lielft over een afzonderlijke zaal be-J plaats de pers in Zijn bezorgdheid be schikken. Eik van hen zal er doen uit- kleedt. r,e groot e Kerkvorst die zich komen de geschiedkundige ontwik- reeds als Missie-Paus en als Paus van keling van de katholieke pers, haar te-'de katholieke Aktie heeft geopenbaard genwoorüigon staat van vooruitgangen toont zich thans ais Paus van de pers', tot haar ontwikkeling gebruikte stuw- Ineen opwelling van eerbiedige dank- kracht, haar rol in de behartiging van baarheid, geien de katholieke dagblad- de katholieke gedachte en die bedrijvig'- bestuurders en journalisten van Belgie heid der .goede werken. zielsgehee! hun steun aan het werk dat iRe derdie afdeeling zal de periodieke Hij beschermt en dal hun apostolaat uitgaven van katholieke1 actie en missie-ibeiter zal doen beseffen en hooger zal samenwerking voorstellen, alsmede de doen opbloeien. Een Abessynische officier bestudeert zijne kaart. HET ITAL'AANSCH LEGERBERICHT Rome, 20 Dec. Maarschalk Bado- glio meld! Na oen verwoed gevecht werden vijandelijke troepen-atd-eelingen verslagen, te Assi Addi in hel Tcmbien- gebied. Een Italiaansch onderofficier en een Askari werden gedood, 15 zwarthemden werden gewond. De verliezen van den vijand zijn zeer hoog. Vijandelijke Irocpén werden door onze vliegtuigen bestookt in de streek van Mai Tnnke op den Takazze- Btpoom, DE KEIZER VERTREKT NAAR HET NOORDELIJK FRONT London, 20 Dec. heuler verneemt uit Dessie dat voorbereidingen worden getroffen voor het vertrek van den Kei zer naar bel Noordelijk front. -I.\e kara vaan zal bestaan uit muilezels en paar den. De paarden die de. Keizer zal berij den zullen gouden zadels dragen. De, andere paarden en muilezels zullen ge harnast zijn met rood laken waarop gouden blaadjes zijn geslikt. De Keizer zal vergezeld zijn door dei) i kroonprins,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1