Het Adresboekmet volledig nieuw p]au der Stad Aalst De laatste Lotgevallen van Robert en Bertrand Wapenfabriek onteigend Rond het Parlement Door een Sneeuwstorm verrast in het Gebergte Uit de ¥a!iaaéiÊhs Stèd Statistieken en Jaareinde Vier bespieders aangehouden teLuik Dief aaa het werk in het Zuidstation te Brussel Verkeersongeluk te Niet Het Géval Bunikovski Brand te Temsche Diefstal te Namén winterhanden wintervoeten e&vtxtehl era geneest Doos 4 en Tk frank. In alle Apotheken 23 December. H. Victoria. Victoria een jonge Romeinsche, zuster van de H. Anatolia, werd in den christelijken godsdienst opgevoed en wijdde haar Maagdelijkheid den Heere toe. Jn 250 werd zij, omdat zij een heiden ten hu welijk weigerde,de borst met een zwaard doorstoken. 24 December. H. Delphinus.Als bis-, schop van Bordeaux ijverde hij uit al zijn krachten om een zekere ketterij, toen ontstaan, dpn kop in te drukken. Hij stierf in 403. Het overlijden van baron Tibbaut. 't Is morgen Dinsdag, te. 11 uur, dat de lijkplechtigheden zullen plaats hebben van Staatsminister Tibbaut, in de paro chiale kerk van Overmcire. De Koloniale Begrootingen Vanaf heden kunnen de personen die een adresboek verlangen, zich laten in- Nieuwe geneeswijze voor de tering. Na twintig jaar studie heeft een Sar- deensch scheikundige, Dr Maric Nurkis, eene nieuwe geneeswijze uitgevonden voor de terlngleiders. Op de zieke cellen wordt de invloed benuttigd van het longenweefsel van dieren, aan een bijzondere behandeling onderworpen. Onder de controle van specialist en moét hij in dertig wanhopig bevonden gevallen, dertig genezingen bekomen hebben. Eerlang zullen op groote schaal officieele proefnemirigen genomen worden in aanwezigheid van tal van medische bevoegdheden. Een Kerstgeschenk voor Prins Bou- dewijn. Zondagochtend heeft, op het slot te Laken, de plechtigheid plaats ge had van de overhandiging aan den( kroonprins va,n Belgie, prins Boudewijn van de repliek der paketboot Prince Baudouin.» De Engelsche gezant Sir Esmond Ovey vergezeld door den voorzitter der Brit- sche Kamer van Koophandel in Belgie, bevelhebber Cark Hall, en den algemee- nen sekretaris der kamer, P.M. Oxley, heeft, die repliek aan den ij on gen prins gegeven. Het speelgoed werd gemaakt té Nort hampton, voor prins Boudewijn, bij ge legenheid van den 25en verjaardag van de genoemde Kamer. De Fransche handel met Belgie. De jongste statistieken van het Fran sche tolbelreer met betrekking tot den ruilhandel tusschen Frankrijk en de Belgisch-Luxemburgsche unie, geven de volgende cijfers voor de eerste elf maanden van het Ijaar iPie Belgisch-Luxemburgsche invoer in Frankrijk is Verminderd met 72.215.00 fr..; ingevoerd in 1935 voor 1.267,839.000 fr.in 1934 voor l."340, 054,000 fr. De Fransche invöer in Belgie en Luxemburg is zijnerzijds eveneens af genomen en wel met 135.839.000 frank, hel invoercijfer voor 1934 bedroeg im mers 1.801.145.000 fr. en bereikt thans nog 1,665.306,000 fr. Men mag echter niet uit het oog ver liezen, dat in deze cijfers nog vele goe deren, genoteerd onder den invoer uit Luxemburg en Belgie, slechts in transit voor deze landen gegaan zijn, en dat geen rekening gehouden is met den in voer in de Fransche koloniën noch in Belgisch Kongo. Nuff el-De Géndt, Kerkstraat 21 Aalst. Degenen die hunne inschrijving ne men voor dat het werk volledig afge maakt is (omstreeks einde- Januari 1936) betalen slechts 10,00 fr. NADIEN IS DE PRIJS IN DEN HAN DEL VASTGESTELD OP 20,00 fr. Men heeft er dus alle belang bij on middellijk in te teekenen. De Minister van Koloniën diénde zoo- schrijven ten bureele van Do Volk even, bij het bureel van den .Senaat ;cen stem.» en. m den Boekhandel J. Van 11, VnlYnl O/i rinnrïl Vnel/eleont O-I Aolcf zeker getal ontwerpen van wet in, welke op de Koloniale 'begrootingen betrek hebben. Zij-behelzen namelijk de gewone be grooting van Belgisch Kongo en van Ruanda-Urundi, voor 1936. De ontvangsten van Belgisch Congo worden geraamd op 578.227.254 frank, met inbegrip van de Moederlandsche toelage welke met 10 millioen vermin derd en op 155 millioen frank vastge steld werd. De gewone uilgaven worden geschat op 677,729,364 frank, zijnde 390.Ö27, 789 frank voor de bestuursuitgaven en 287.701,575 frank voor den dienst der Staatsschuld. Het vermoed tekort 99 V-i miHiocn doet eene verbetering uitschijnen met betrekking tot voorgaand boekjaar,toen het tekort op 150 millioen werd geschat. D,e Minister stelt voor het tekort te dekken door de winsten van de Ko loniale Loterij. Wat de begrooting van Ruanda-Urun- di voor 1936 betreft deze vertoont zich als volgt de Moederlandsche toelage welke, in 1935, 8 millioen frank bedroeg werd tot 4 millioen frank herleid en de ontvangsten worden, met inbegrip van deze toelage geraamd op fr. 36.483.030. De uitgaven worden geschat op 36.198. 355 frank 28.758.355 voor de be stuursuitgaven en 7,4 40.000 frank,voor den diénst der Staatsschuld. Het vermeld tekort beloopt 284.675 frank. In zijn Memorie van Toelichting légt de Minister den nadruk op de econo mische heropb.euring welke in Afrika tot uiting komt. Dé ontvangsten doen be langrijke meerwaarden uitschijnen, wijl de publieke uitgaven verminderen. Een ander ontwerp van wet heeft ten doel, aan het boekjaar 1935 de- winst te verbinden welke voor - de Koloniale Schatkist ontstaat uit de revaluatie van het goud inkasse der Bank van Bel gisch Congo, d.i. 24 millioen frank.Be doeld ontwerp Voorziet eene dotatie van 9,700.000 frank, ten einde; de aflos sing van Gongo's Staatsschuld te be spoedigen. Rome, 22 Dec. Drie houthakkers uit Patocco, biij Udiné, in het Noord- Oosten van Italië, werden in een ravijn van de Carnesche^jferibij de berg-, engte van Bérecca, door een sneeuw storm verrast. Vijf dagen lang bleven zij door de sneeuw en den storm ingesloten in het ravijn. Ten slotte waagden zij een poging om Jiun onvoldoende schuilplaats te verlaten, maar werden door een sneeuw- storting meegesleept in een 100 meter diepen afgrond. Een onmiddellijk uitgerukte reddings expeditie kon slechts drie lijken boven halen. U - 4 personen bedolven In Zwitserland. Bern, 22 Dec. Te Sisikon, in het kanton Uri, heeft een lawine plaats ge had op' de helling van den Rophaien- stoek. Een 65 jarige man en zijn Zoon werden bedolven. Op een andere plaats werden twee houthakkers eveneens door een lawine bedolven. Een der houthakkers werd met ztvarë verwondingen bevrijd. - Belgisch geleerde overleden te Rome. Uit Rome wordt het afsterven gemeld van den Belgischen Jesuiet Eerw. Pater Emiel Suys, een uitstekend Egyptoloog, zeer gekend in de geleerde middens. Eerw. Pater Suys heeft slechts den ou derdom van 41 jaar .bereikt, waarvan 23 overgebracht in het Gezelschap Jesu. De verwachte Kerstrede van den H. Vader. Vaticaansche Stad, 21 Dec. Ter gelegenheid van het Kerstfeest zal hel pauselijk hof, zooals gebruike lijk den -2,5 sten Dicoember zijn geluk-" wenschen aan den.H. Vader aanbieden. Zijne Heiligheid zal dan als naar ge woonte antwoorden met het uitspreken van een rede. Gezien den nieuwen toestand, die zoo pas geschapen'is, teii géval ge van de gebeurtenissen in Londen en Gerieve en de nietigverklaring van de Fr'ansch- Britsche voorstellen tót een vreedzame oplossing van het Italiaanseh-Abëssy- nisch geschil, gelooft men. 'dat de II. Vader deze gelegenheid za.1 aangrijpen, om ook zijn meening over den hnidfgen toestand te zeggen. door AUCTOR 27ste Vervolg.' -Dat is sinds lang aldus, zei Robert. Daarom ook hebben wij er nog niet kunnen toe besluiten Gnze volledige) dichtwerken uit te geven, niet waar,Ber-j trand Wat een zonderling voorne men iemand toch hebben kan door dc. wereld te komen met romans te schri.j-| ven - Wij verdienen soms meer op één, avond dan de grootste letterkundige, ooit in zijn getieel leven ooit gewonnerij heeft, en dan moeten we nog niet eens onze hersenen martelen 1 En ons be drijf levert niet meer gevaar op clan het romanschrijven. Wij moeten het ge vang vreezen de romanschrijvers rietf gekkenhuis, liet eerste is nog beter dan liet laatste. Gij hebt gedijk, zuchtte Spclde- mans. Zeg nu eens. hoe ge op de gedaeh- 1e gekomen zijl in deze streken naar ons.te komen zoeken Ik kende Jan, uwen koetsier, en als ik hem hier rle eerste maal ont moet heb. dacht ik onmiddellijk dat! gijlie niet ver van hier waart. Die dronken kerel zal ons nog in! het gevang brengen. Hij mag hier niet meer uit. En ge waart van plan, als ge meer over ons verblijf wist, de politie. Einde September waren er .officieel 7.00.087 radioluisteraars bij de afdee- ling der Radiomededeelingen aan de Re gie van Telegraaf en 'Telefoon inge schreven. Voor degenen die zich de cij fers der- vorige jaren herinneren, is dit een bewijs van een steeds' grooter suc ces van de radio in ons land. Zulks wekt geen enkele verwondering op,ver mits, de toestellen nooit zoo go'ed ènr... zoo goedkoop vvareri Anderzijds, sedert'; de - uitvinding van de -Multi-In du Clarice j schakeling, kan men niet alleen de Eu- ropeeSehe zendstations maar ook de be-i langrijkste kortegolf stations van Ame_l rika en- van de andere werelddeelen ontvangen. Als geschenk voor Kerstmis of Nieuwjaar, biedt een radiotoestel zoodoende-is U zeker dat Uw geschenk aangenaam zal zijn vooral wanneer U een philips-geeft.Met dit toestel schenkt voldoening voor vele jaren. Moordpoging te OosteiacLe .Aan. het Middenstation te Oostende had Zondagnamiddag een moordpoging plaats. .Zekeren Richard (Devcrlanghe kwam er" in twist met Hendrik Ileussens. Het ging or heel geweldig too tot dat er een mes' gelrokken werd én Ileussens fel gekwetst werd. Een onderzoek werd. ingesteld. Berlijn, 22 Dec. De groote 'Djuit- sche wapenfabriek te Suhl in Thuringen die sedert vele jaren 't bezit was van de Joodsche familie Simson, is thans overgegaan in de handen van den natio- naal-socialistischen staat. Niet slechts is beslag gelegd op de onderneming, maar de familie Simson heeft verscheidene millioenen mark moeten afdragen aan de rijksrege'ering. Als reden wordt aangegeven dat de fa milie Simson onwe'tige en onrechtmati ge winsten heeft opgestreken, de ar beiders heeft laten werken tegen de laagste loonen, verzuimd heeft een stui ver te schenken aan sociale werken of eenige verbetering te brengen aan cle ongezonde en onveilige inrichting van de fabriek. De onderneming is ter beschikking- van den «Fürrer» gesteld. Zij werkten voor eene vreemde natie De rechterlijke politie is overgegaan tot de aanhouding van vier individuen van Belgische nationaliteit, beschul digd van bespieding ten voordeele eener vreemde mogendheid. De vier aangehoudenen hebben be kend. ,De aanhouding'had plaats ten gévol- ge eener huiszoeking welke geschied de in de woningen van de vier betich ten. Het heeft geruimen tijd. geduurd alvorens de politie is overgegaan tot de aanhouding der vier verdachten, waar van de handelingen sedert drie maan den van nabij werden gadegeslagen, en kel en alleen omdat men niet in bezit was van voldoende bezwarende gegevens. Enkele der opgezochten hadden her haaldelijk eene reis naar Luxemburg ondernomen. De inlichtingen welke hen vooral be lang inboezemden betroffen liet geschut van de Ille legerafdeeling, de samen stelling van het remtnestel;voor het ge-' schut 120 d-e samenstelling van het- staal, gebruikt voor het bouwen der pantserkoepels gemaakt voor eerie bui- tenlandsch-e mogendheid in nijverheids instellingen uit het Luiksche- en ten slotte voor de legerkaarten. Toen 's avonds de barones de Villen-. fagne, wonende Wetstraat te Brussel wou vertrekken met den sneltrein Brus sel-Parijs, in het Zuidstalion, heeft zij; vastgesteld dat zij het slachtoffer was; geworden van een dief. De kerel is er in geslaagd een reis- tasch te stelen, die 2000 Fransche frank bevatte, hetzij ongeveer 4000 Belgische, frank, alsmede de voligende juweel-en een halssnoer van 81 paarlen, een ring in platina met smaragd, een ring ii£ platina met briljant, alsmede een borstspeld met kleine, briljanten. Men heeft geen aanwijzingen over, den dader. Zondagavond, rond 6 uur, is te Niel een verschrikkelijk ongeluk gebeurd met doodelijken afloop. In de- Antwerpsche straat kwam do kleine Karet Marnef, ongeveer 6 jaar, oud, vergezeld van zijn broertje, uit een. kinema aldaar én liep récht de straat óp om naar huis te. gaan. Omtrent honderd meter verder kwam op hetzelfde oogenblik een autobus, ko mende van Antwerpen. Het kind liep er recht onder. De autobus stopte en het kind werd -er van onder gehaald en. in een herberg gedragen. Dr Maes kwam onmiddellijk ter plaatse doch kon enkel den dood vaststellen. Het kind moet op slag gedood zijn. Het vreeselijk verminkte lijkje werd naar de ouderlijke woning gebracht na dat dc ouders omzichtig verwittigd wa ren, wapt.de moeder is ziekelijk. Dit 'vreeselijk ongeluk bracht groota ontroering onder het talrijk publiek dat rond dit uur in de Anlwerpscheslraat steeds aanwezig is. Een onderzoek werd door de rijks wacht ingesteld. te verwittigen, om de uitgeloofde pre- mie op te strijken Dat, is reeds gebeurd. Wat zegt ge De waarheid. Ik heb toch beloofd ze u te zeggen. Verder Ik heb de overste der geheime politie verwittigd. iD,eraef weet dat wij hier nestelen? kreet Robert. Ellendeling riep Bertrand Zoo erg is het niet. Ik wist boni alle-en te zeggen dat ge in den omtrek van Purmerghem moest verblijven,daar ik hier Jan den. koetsier ontmoet had... Hij kwam hier met mij opzoekingen doen... Wilj vonden niets en ik geloof dat hij nu overtuigd is, dat ik hem voor 't lapje heb gehouden. In ieder geval zal hij hier. terugr keeren. Wij moeten op onze tioede zijn, zei Bertrand. Ik heb eene goede vangst gedaan, zei Robert. En tot Speldemans Zoodra gij op vrije voeten zijt, gaat ge Dcraef vinden, om hem ons verblijf aan te duiden Dat zal niet gebeuren, antwoordde Speldemans. Waarom niet Omdat gij.wel zoo verstandig zult zijn, mij niet op vrije voeten te stellen. Wijs geredeneerd. Ik hoop echter dat ge me niet gebonden zult houden. Zoo wreed zijn we niet... Ik ga de koorden losmaken... Vooraleer ik dit doe, moet ik u echter iets medecteelen. Als ik deze verblijfplaats verlaat is Bertrand hier gaat hij uit, dan ben ik hier. Wij bezitten beiden een revolver van het laatste Amerikaansohe stelsel, een echt ijuweel van een wapen. Robert haalde 'een ,?gropten revolver te voorschijn, 'die iri een' lederen zak, onder zijne kleederen verborgen was, en liet hem door Speldemans bekijken. Zes scherpe; patronen, zeidc hij, op een halven sekond schieten. Bertrand haalde ks~ zijn re volver van onder z:. te voorschijn en duwde het wapen u a romanschrij ver onder den neus.) f Zes 'scherpe "patronen, op een hal ven sekond te schieten, sprak hij Ro bert na. Wij houden u gestadig in liet oog, vervolgde deze laatste, en durft ge. do glazen deur ginder op minder dan een halven met. naderen^an; ontvangt ge op een halve sekond de z£S blauwe boontjes in het lichaam... Houd het u voor ge- zegd. l' En hij maakte de touwen tos, waar mede de armen en de heerien van Spel demans gebonden waren. Neem nu -een stoel en rust wal uit.. Ik dank u. Zoolang we hier'blijven, zult ge natuurlijk onze gevangene zijn. Ge kunt den tijd dooden niet in uw vertrek romans te schrijven. Wij leveren u o'en en di'inken, pen en papier. Ook moogt, ge met Jan een kaartje spelen. En zich tot Bertrand wendend Leid den gevangene naar zijne Dunikovski bevindt zich nog steeds te Brussel, in strijd met het bericht, dat hem zijn uitdrijving uit Belgie was be- teekend. Ilij heeft een verlenging bekomen lot Dinsdag. Dc ingenieur en degenen die bij_ zijn proefneming zijn betrokken hebben een verzoek ingediend, opdat hiij tenminste tot einde Januari in Belgie zou kunnen blijven, teneinde zijn proefnemingen volledig le kunnen doen en aldus te bewijzen, dat zijn uitvinding een werke lijkheid is. Zondagmorgen, omstreeks drie uur is brand uitgebroken in hel magazijn van den kruidenier Alfons Muylaert-P.e Cuhber, wonend aan de Broodstraat. De brandweer verscheen spoedig ter plaatse en kon het vuur overmeesteren. Alleen het paard en een paar duiven konden uit het brandende magazijn ge red worden. De stoffelijke schade is dan ook aanzienlijk. cel. Speldemans volgde Bertrand, die hem in het. achterste wel ingericht slaapver trek bracht, hem goede rust wensehle de deur op slot deed. Geknipt, zei Speldemans... Ik hen verheugd het zoover gebracht te heb ben. Onder de vagebonden en wellicht op eenige stappen afstand van het ide aal mijner droomen Waar kan ik beter zijn La main du bonheur me guide...» Speldemans jongen, ge zijl een gelukskind Hoofdstuk XII. Hoe Speldemans besloot Vagebond te worden. Auw-wauw-aaauw Zoo geeuwde Bertrand en trok zijn mond open als een schuurdeur. Auw-wauw-aaauw Zoo antwoordde Robert, en zette zijn mond even wagenwijd open. Zij keken elkander een stond aan en barstten dan in lachen uit. Gij schijnt hier veel vermaak te vinden, broeder zei Robert. Ik kan van u hetzelfde zeggen, sprak Bertrand. Inderdaad. Gelukkig dat Nora aan haar toilet bezig is. Waarom dat. Die geeuwt tegenwoordig nog lui der dan wij. Ge moet met mij bekennen dat het hier alles behalve vermakelijk i$. 's Nachts werd ingebroken in de kan toren van den h. Huart, burgemeester te Namen. De voordeur werd geopend met valsche sleutels en daarna het hord van een schrijftafeltje stukgeslagen, waaruit voor 3000 frank beurswaarden en een som van 1000 frank werden ont vreemd. Inbrekersgerief werd ter plaatse ver gelen. •Die diefstal werd 's ochtends vastge steld, toen de burgemeester zijn gewone bezigheden wilde hervatten. ,<ttnoei0j gebarsten lippen, gesprongen huid Waarom blijven we hier Och, we zouden het hier allerbest kunnen schikken, als we in den dag eene wandeling konden doen, en hier en Raar, een handje uitsteken. Gevaarlijk, want wie weet of <De- raef niet ergens achter een haag of in een kant op loer ligt. We moeten thans dubbel voorzichtig zijn. Herinner u het vertelseltje van groot moeder.In den tijd dat de heesten spraken, woonde er op de heide eene rattin, en die had een klein ralleken en dat heette Knagc- lijntje... Ge kent liet, niet waar Zeker, 'maar dat heeft dc rattekens toch lieden niet belet op de heide rond te loopen. Ze zwegen eene wijl. Als we vandaag eens een uitstap je deden, zoo goed mogelijk vermomd zei Bertrand. Ik ben uw man Maar wat ziftten! we Nora zeggen Zij beeft me doen be loven, dat ik zonder haar geen slap| buiten ons verblijf zal wagen. Denkt ge er aan Als we ons bui ten begeven, en wc worden door Nrigel- heer den Kater of liever door DeraeP bij de lurven gevat, dan hebben wij het ons zeiven te wijten. Maar we hebben het recht niet, Nora aan dat gevaar» bloot te stellen. Gij hebt gelijk. Blijf gij dan hier.. Ik kan het echter niet meer uithouden^ en ik ga eene wandeling doen en trach ten een kolfje naar mijn hand te vin* den. *1 yervoTgï,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2