Algm ïergateii isr MoMe Huis Tan België Wat zest üwMaag De laatste van Robert en Bertrand Tragische dood te Laken Hevige brand te Oent Achtervolging te Mortsel Dramatisch gevat op een Zweedsch schip te Antwerpen Na een mislukte inbraak te Sint-Truiden 25 D-ecemter. Kerstdag. Ge boortedag van O.H. J. C., de 2e Persoon van do H. Drieëenheid. Mocht de betee- kenis van dezen dag Vrededag, voor de wereld bevfaarheid worden. Vcar de Vrije Katholieke Scholen van Brussel. De inschrijving bedraagt tot op beden 200.457 frank. Alle giften zullen in dank aanvaard worden op hel sekretariaat der vriije en kostelooze scholen, Rüysbroeckstraat 65. Zij mo gen ook .gestort worden op postcheck- nummer 1417.88. Die aanstaande Kerstrede van den H. Vader. Ter gelegenheid van het Kerstfeest zal het pauselijk hof, zooals gebruikelijk, den 24sten December zijn gelukwenschcn aan den H. Vader aan bieden. Ziljne Heiligheid zal dan als naar ge woonte antwoorden met het uitspreken van een rede. Gezien den hieuwen toe stand, die zoo pas geschapen is, tenge volge van de gebeurtenissen in Londen en Geneve, en de verzaking aan de Fransch-Britsehe voorstellen tot een vreedzame oplossing van hel llaliaansch Abcssynisch geschil, gelooft men dat de H. Vader deze gelegenheid zal aangrij pen, om ook zijn meening over den hul digen toestand te zeggen. het voorplan brengen, dip onberispelijk zijn onder alje oogpunten. M. RUBBENS, minister, geeft de Vlaamsche vertaling van de rede van M. Pierlot, en legt er nog nadruk op dal: de katholieke partij eén harden strijd De Katholieke Unie van België hield gemo-et gaat, waarvoor echter niet Maandag te Brussel, in Patria, een al- gemeene vergadering. In den voormiddag werden afzonder lijke vergaderingen gehouden van Vlaamsche en Fransche afdeelingen. VLAAMSCHE AFDEELING Het Katholiek Programma. de het moet gewanhoopt worden. Het Programma der Partij. De bespreking loopt verder over programma der partij, en waarvan som_j mige bepalingen van het voorontwerp min of meer gewiljzigd werden. Het amendement betreffende bet aan- De Fransch-Belglsche ekonomische betrekkingen. -Graaf de Kerchove de Denlerghem, Belgisch gezant te Parijs, en M. Pierre Laval hebben een akkoord betreffende den invoer van zekere Bel giscliè nijverheden in Frakrijk onüer- teekend. Anderzijds werd het landbouw, akkoord van 1934 vernieuwd. Dit bi paalt de procenten van de Ekonomische Unie inzake globale landbouwkonlingen- ten op den invoer in Frankrijk. Kroostrijk ministerieel gezin. Me vrouw Edmond Rubbens, echtgenoot e van den minister van Koloniën, liëel't Zondag hel leven geschonken aan eenc dochter, die den naam Astrid krijgt. Het gezin van minister Rubbens telt thans' negen kinderen. Koningin Elisabeth terug. Konin gin Elisabeth is, na haar verblijf te Ma pels bij prinses Marie-José van Piemont langs Rome om, waar zij gedurende twee dagen verblijf heeft gehouden, Maanda morgen Ie Brussel teruggekeerd. De Spaansche ambassadeur terugge. keerd. De Spaansche ambassadeur te Ttrncedl rl« l. ccinge WG- ken te Brussel teruggekeerd en heeft de leiding van de ambassade weer op zich genomen. jVe Vlaamsche'afdeeling wordt voor- tal der parlementairen, lokt nog «ene gezeten dooi' M. baron dé Kerdiove, bespreking uit. d'Exaerde ondervoorzitter der Kamer. M. HEYMAN is van oordeel dal de omringd van MM Itubbems, minister van openbare meening feitelijk die vernnn- Kolonien, Ludovie Moyersoen, Van Acke- dering niet vraagt. Overigens zelfs m re, volksvertegenwoordiger, en J. Boon, algemeen sekretaris. Minister Rubbens geeft als inleiding enkele inlichtingen over het programma der kath. partij dat moet besproken worden. De kwestie van bet aantal vertegen woordigers doet verschillende aanwezi gen bet woord nemen. Zoo o.a. de bh. Heyman, Desmet, "Van Caenegem, Sap, "Van Cauwelaert en De Vleèschouwer. De éénen'ziijn voor het behoud Van bet hui dig getal, anderen pleiten voor evenre dige vertegenwoordiging. Over de werkzaamheden van het par lement wordt ook .geredekaveld. Ten slotte zegt de h. Moyersoen dat er moet voldoening gegeven worden aan de openbare meening. Er wordt voorgesteld de kwestie van den duur van don zittijd van kant te la ten, benevens nog een viertal alinea's die in bet ontwerp van het programma voorkomen. Dit wordt bijgetreden. Een aantal verdere punten van bet programma worden goedgekeurd zon der opmerkingen. "Verscheidene redenaars nemen nog het woofd en spreken over midden slandsvraagslukken, de buitenlandsche en koloniale politiek van Belgie. M. Van Cauwelaert zegt dat Belgie zijn verbin. ten is sen moet naleven en moet trachten bureel zich onmiddellijk bezighouden landen waar het getal meer beperkt is, wordt ook geklaagd. Aan de kiezers kan echter meer vrijheid van uitspraak ge laten worden. Moest het getal parlemen tairen verminderd worden, zou vooral Wallonië daaronder lijden en de> Vla mingen willen dat niet. Provinciale verkiezingen De lieer LEROUX (Doornik) stelt voor dat eerlang door de katholieke par tij, een wetsvoorstel bij het Parlement zou worden ingediend, waarbij de vrou wen tot de provinciale verkiezingen toe gelaten worden. Zedelijke tucht der Partij Om de zedelijke tucht fn de partij te verzekeren, wordt vervolgens door den; voorzitter namens h^t bureel voorge steld een veto uit te oefenen tegen zeke_' re o.ngewenschte kandidaturen. Hij wenseht niet de inmenging van vreemde personaliteiten b.v. van ma-| gistraten en verklahrt^ dat liet bureel de getroffen maatregelen voor de algemee- ne vergadering van de katholieke partij moet kunnen beantwoorden. De heer Philippaert zegt dat een kon- trole der kandidaturen voor de wetge vende verkiezingen absoluut noodzake lijk is. Volgens de H. Philippaert moet bet Wanneer uw maag iets «zegt» dan is het dat zij min of meer ontredderd is want gij moogt uw maag niet «voelen». Indien gij door een der volgende symp tomen bemerkt dat dit orgaan bestaat dan hebt, gij een weinig Magnésie Bis- nïurée noodig. Winderigheid, zuren, oprispingen, gal, riekenden adem,schele hópfdpijn, slapeloosheid, al deze onbe duidende symptomen, wanneer zij na korten tijd verdwijnen kunnen, zoo men ze verwaarloost, chronisch worden en! langdurige zorgen noodig maken. Een kleine dosis poeder of twee of drie ta bletten Magnésie Bismurée in een wei-! nig water zullen u oogenblikkelijk ver-! lichten en u toelaten al te eten wat gij' lust zónder de' minste vrees voor de: pijnen der spijsvertering. Te koo'p in' alle apotheken in poeder of tabletten' aan den prijs van fr. 7,50 of in het grq#t voordeelig formaat aan fr. 13,50. Sir Samuel Hoare naar Zwitserland weergekeerd. Sir Samuel Hoare is, vergezeld door zijn echlgenoote, Maan dag morgen om halftien per vliegtuig uit Londen vertrokken. Bij zijn afreis ondervraagd over de vooruitzichten met betrekking tot zijn terugkeer in het aktieve politieke leven, heeft sir Samuel Hoare geantwoord, dat dit veel te vroeg is om hier over te spre ken. Hij zegde verder geen spijt te heb ben van hetgeen hiij gedaan heeft. De oud-minister zal in Zwitserland blijven, totdat hij volledig zal zijn hersteld. Over den polilieken. toestand wensch. .te hij zich niet uit le laten. door AUCTOR 28ste Vervolg-, Neen, ik laat. u niet alleen gaan. Ik ga er met Nora even over spreken. Ik ben dadelijk terug. Pjoe maar... Auw-wamv-aauuw. Eenige minuten later kwam Robert terug in het vertrek. Victorie lire-et hij. Tk mag gaan, maar ik heb plechtig moeten beleven niet te ver van lief kasteel' te. wandelen en mijne handen thuis té hóuden. Dan gaan we. ons spoedig ver bloeden. Waar is Jan Waarschijnlijk in zijne kamer. De kerel is gisteren weer stomdronken thuis gekomen. We zullen verplicht zijnj hem door fe zenden. En hier van honger om le komen. Wat zouden we zonder hem beginnen 1Gij hebt gelijk. Robert opende oene deur die in een gang uitgaf en riep Jan Jan Dv> koetsier, nog half slaperig, kwam met loomen slap b.innen. Hebt ge uwen revolver Ja. Ge moet bof huis bewaken. Wij gaan op reis. I Op reis Voor oen paar uren. Wij stellen' mevrouw onder uwe bescherming en dei zich onzijdig te houden in een conflict tusschen groote landen waar wij niets in te zien hebben. De beginsel verklaring en het alge meen programma wordt, mits de ver melde tekstwijzigingen, door de afdee ling eenparig aangenomen. De zitting wordt om 12 u. 30 geheven. fransche afdeeling In deze afdeeling werd dezelfde be spreking gevoerd als in de Vlaamsche. De Algemeens Vergadering Om 2,45 u. wordt in de groote feest zaal van Patria, de algemeens yergade- iP.e vergadering vangt aan ondér voor zitterschap van M. PIERLOT, oud mi nister', voorzitter, der Katholieke Unie Aan hel bureel nemen ook plaats M.M. baron de Kerchove d'Exaerde, Rubbens, Van Aekere, Crockaert, de la Barre d'Erqüelinnes, Bodart, Seghers, Jan Boon, algemeen sekretaris. M. PIERLOT wijst erop dat de Ka tholieke partij eene krisis doormaakt, waarvan zij zelve binnen enkele maan- den den uitslag zal beslechten. De jeugd Moorsledestraat te Daken het lijk van wil nieuwe wegen op, het land vraagt de(aen 35jarigen Firmiri De Troyer. Het horvorming van het staatswezen. Kan lichaam vertoonde een diepe wonde aan de Katholieke Parlij de rol vervullen dié j de slapen. Hel werd naar het Brugmann- haar is voorbehouden Ja, indien ér, hospitaal overgebracht'waar het over- eenheid en samenwerking is en de n 1- lijden werd vaslgeslej/t. oude grondbeginselen aangepast worden uit het onderzoek bleek dal De Troyer met het instellen van £en grondig on derzoek naar sommige gevallen welke de op-enbare meening in oproer gebracht hebben. De Heer PIERLOT, het bureel der Ka tholieke Unie zal ingrijpen telkenmale als het noodig is, maar dan moet het er wettige gegronde redenen voor heb ben. Kanunnik Broeckx en h. Heyman ver dedigen de goede faam der katholieke parlementairen. De stemming waarhij aan. het bureel van de Katholieke Utwó: de macht ver leend wordt om tegen alle ongewenschte nftÜUêVgrfrïffiVefr .min7*2 onthoudingen door de vergadering aangenomen. Ten slofte wordt eëri dagorde aange nomen in betrekking biet dè socialis tische aanvallen tegen .-de chrislene mu tualiteiten. Te 18 u. 05 wordt de verga dering geheven. Zondagavond rond 8 uur ontdekte men in de vestibuul van een huis der Maandag mor.gend, rond 2 lire, brak een geweldige brand uit in het huis Elisabethlaan nr 36, pasteibakkerij,ge houden door de echtgenooten Albert De Paepe. Op korten tijd werd gansch het ach terhuis, grootendeels in hout opgetrok ken en dienende als verbruiksalon, met gansch den inboedel, .zooals meubelen en benoodigbeden, door het vuur ver nield. De brandweer, spoedig ter plaats met een drietal hulpwagons gelukte er in na een tiental minuien, bet vuur tot, verdere uitbreiding fe beperken maar men moest een gansch uur wer ken om het vuur te dooven. Alles bepaalt zich bij stoffelijke schade er bestaat verzekering. De oorzaak is niet kunnen vastgesteld worden. De politie schiet op een verdachten kerel Te Mortsel en omgeving werden sedert eenigen tijd talrijke -diefstallen ge pleegd, zoodat de politie dan ook ecu bijzonder oog in 't zeil hield. Zondag avond bemerkten twee poli tieagenten in burgerkleedij in de Grens- straat een onbekende wiens handelwij ze hen verdacht voorkwam. Zij achter volgden den man die op den Antwerp- schen steenweg tusschen het volk ging staan, dat aldaar een tram opwachtte. D.e kerel werd aangesproken en gaf een onbetrouwbaren uitleg. Hij weigerde zich in het publiek aan een onderzoen te. onderwerpen en stelde voor de agen ten naar het politiekantoor te vergezel len. In de Eggestraat gekomen, sprong de onbekende plots achteruit en .ging op de vlucht in de richting van de krijgs- baan. Hij weigerde het bevel te blijven slaan uit te voeren. Op een gegeven oogenblik slingerde hilj een inbrekers ijzer naar het hoofd van zijn achtervol gers, waarop deze hun revolvers grepen. Na een laatste aanmaning loste do agent. Van Peer een schot. De achter volgde liet zich vallen, maar kwam vlug opnieuw overeind. Een tweede schot bleef eveneens zondeT gevolg. De kerel kon ten slotte ontsnappen. aan de moderne richtingen. De katholieke partij moet tegen de eerstkomende verkiezingen mannen op pennelikker onder uwe waakzaamheid. In regel, zei Jan. Hij legde zijn revolver op de tafel, nam plaats in eenen leunstoel, strekte de beeneg uit en zei Ge kunt gaan. Robert en Bertrand wisten dat zij volle'betrouwen in den reus konden stellen. Laaf vóoral den pennelikker niet ontsnappen. Jan wees met een blik op zijnen re volver. Kom Robert, sprak Bertrand. De twee mannen traden in de slaap vertrekken- en kwamen na een half uurt je, rijkelijk gekle.ed, gehandsclioend Fn den hoogen hoed .op het hoofd, terug; in het salon. Bertrand droeg een langen grijzen baard en een blauwen bril Robert had een blonden puntbaard en een pinec- nez op den neus. -De. eerste, die'steeds een bloedrood aangezicht vertoonde, had nu een bleekel gelaatskleur en de tweede, de bleeke Ru.' bert, bloosde nu als een «belle-fleur N'est-ce pas. monsieur le baron zei Bertrand. C'est. ainsi, Monsieur le ccfmte, antwoordde Robert. Jan de koetsier, die reeds andere ver mommingen van hen bad gezien, staar de hen bewonderend aan. Zelfs de overste der geheime poli tie zou u uid herkennen, sprak bij. Des te beter... We gaan langs de groote poort van hef kasteel, niet waar, baron -Faites a vortre guise# hiqu cher, 's avonds was thuisgekomen en onmid- dellijk zijn kamer had opgezocht. Ver moedelijk viel de man'van de trap. com te i; En langs de eiken- trap gingen ze heen. Jan strekte zich nu nog gemakkelij ker uit in zijn leunsfóèl. Eenigen tijd keek hij, in gedachten verslonden, naar de z,oldering. Hij geeuwde. Hij stond recht, ging naar de schouw haalde een sigaar uil een kistje en ont stak ze. Na eenige trekken aan de sigaar wierp hij ze weg. Dat smaakt niet, gromde hij. Hij ging wéér zitten en geeuwde nog luider. Ik wilde dat ik bij Robert, en'Ber- trand wa^. Konden die edele hoeren geen knecht medenamen Weer bleef hij een poos nadenkend naar de zoldering staren. '1 Is hier om dood fe vallen van verveling... De jonge dame zal niet te voorschijn komen... Zouden ze lang wegblijven En ik mag niet slapen, want die pennelikker i^ niet te betrou wen... Als ik dien heer eens uit zijn iiok baalde Waarom niet Dan heb ik hem onder schot. Ifij ging lachend naai- het vertrek van Speldemans en opende de deur. Hoe is 't lettervreter, spelen we een ecarte Speldemans, die aan de tafel zal te. schrijven, keek even op naar den" koet sier. Ssst Stoor mij niet... Ik luister naar de ingeving van.de Muzen Zou de vent gek geworden zijn dacht Jan, Aan boord van het Zweedsche schip Corsborg gemeerd op nr lil der dokken, heeft zich een dramatisch ge val voorgedaan. Voornoemd schip wTas Woensdag in de Antwerpsche haven toegekomen en werd ontsmet. De bemanning veTbléei' gedurende twee dagen en twee nachten in de stad. Zondag werden de deuren van de kajuiten en luiken opengezet om ue onisineitt-iruc -te verwrjaeren. Zondagavond keerde de bemanning terug aan boord ën sliep zooals gewoon lijk in haar kajuit. Toen Maandagoch tend rond 6,30 uur, de' kok de ste-wardes d-e 46 jarige Ingeborg Strobeck, wilde wrekken, opdat zij beiden het ontbijt van de bemanning zouden kunnen bereiden en opdienen, vond hij, tot zijne groote ontzetting, deze vrouw levenloos op baar bed uitgestrekt, liggen. Alle geneeskun dige Hulp bleek overbodig. -De vrouw was verstikt. De ontsmetting was ge schied met blauwzuur en meer dan waarschijnlijk is dit, gas niet heelemaal uit, de kajuit verdreven geworden. Het lijk van het. slachtoffer werd naar liet doodenhuis o'er Korte Dijkstraat overgebracht. De politie van de 12e wijk gelastte zich met een onderzoek en heeft liet parket verwittigd. In den nacht; van Zondag op Maandag om 23 u., op het gehucht Metsteren te I St Truiden, was een zekere Leopold I Bers te ruste, toen hij plots werd ge wekt door een gerucht dat uit de rich ting van het kippenhok scheen te- ko men. I Hij stond op en ging zien wat er gaan- de was. Hij zag dat een man d-e vlucht nam, maar achtervolgde hem, steeds met een lantaarn in de hand. die hij had aangestoken om te gaan kijken. Hij herkende in den ongenood en gast den 40jarigen Alfons Willems. Deze is, toen hij aan zijn huis kwam binnen geloopen, heeft zijn (jachtgeweer gegrepen en heeft op Bers geschoten. Gelukkig heeft, hij vooral de lantaarn getroffen, die werd verbrijzeld. Bers is echter ook gewond aan een been. Het slachtoffer heeft onmiddellijk klacht ingediend bij adjudant Lammers van de rijkswacht, die een onderzoek heeft ingesteld, Willems in verzekerde bewaring heeft gesteld en 'het parket i van Hasselt heeft gewaarschuwd. Willems loochent dat hij een diefstal _wnn nlpcen Hij. zej?t z-nlfs dat. hij uit zelfverdediging heeft gehandeld. Indexcijfer der Kleinhandels prijzen op 15 December Met 5 punten gedaald Het indexcijfer der kleinhandelsprij zen voor de maand November had het punt 689 bereikt. Het, indexcijfer der maand December zooals het wordt ge ge ven door de ambtelijke prijsopnemin- gen vestigt zich, op 15 dezer, juist uit gedrukt, op punt- 683.67. Men weet dat, volgens de vigeerende regelen, do breuken die de halve eenheid overtref fen worden afgerond op de onmiddel lijke hoogere eenheid. Aldus is het in dexcijfer voor de maand December be paald op punt 684, wat een daling be- teekent van 5 punten op het indexcijfer! der voorgaande maand. En luid vroeg hij Wat is er van de musschen Zij dicleeren mij verzen. 't Doel me plezier, maar laat de musschen met vrede en kom een kaartje trekken. Ssst Een oogenblik... Het is bijna af Ik wacht. Na nog eenige regelen geschreven te hebben, wierp Spcldemani nam een blad papier in kreet Hier is het —i Wat Mijn liefdelied liet meesterwerk van den gen dichter. de pen neder! de hand eiï Luistert naafl armen gevan- 't Vervolgt,

De Volksstem | 1935 | | pagina 2