Kerstred© ven clan Heiligen Vader Encycliek over fle heiligheid vaa het Priesterschap DE OORLOG IN ABESSINIE Liudbergs Europa-reis De inhoud van de Encycliek Aanspraak van den H. Vader De Bedevaart naar Bethlehem Het Indexcijfer VOLKSSTEM XXXXIS JLAARtiANg HHJIHSH 294 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever j. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten bfit Arrond, AALSiS 4 Agentschap, PAVAS, AdoJt Mailaan 13, 1® BrusseJ Rue de Rictieleu. Parjia Bank Buiding-Eingsway, 20 Londres W. C, 2. ■aa— Donderdag 26 Dec. E. Stefanus Zon op 7,45 Zonaf 15,55 Vrijdag 27 December 1935 H. Joannes Zonop7,4ö Zonafl5,67 E. K. I V. M. 8 Rome, 24 Dec. Heden middag om 12 uur had ten Valicanc de gebruikelijke aanbieding der Kerstwensehen aan den] E. Vader plaats door de Curie en de Ro- meinsclie prelaten. Bij die gelegenheid hield de H. Vader een toespraak, waar in Z. H. o.m. een -gtncyclick over het priesterschap aankondigde. Aanwezig waren 31 kardinalen. Zoodra de H. Vader met Zijn hofstoet was binnen gekomen en op den troon had plaats genomen, las Zijne Eminen-1 tie Kardinaal Cranito di Belmonte een liuldigingsadres voor, waarin de ld. Va-j der de beste wenschen aangeboden' worden en tevens gewag wordt gemaakt1 van de politieke moeilijkheden van liet 1 oogenblik, waaronder de sancties. In zijn antwoord dankle de H. Vader de Curie en de prelatiiur voor hun wen-' schen en wees op de uiterst moeilijke! omstandigheden van hel oogenblik Nog altijd wordt de goddeloosheid gepropageerd, waartegen met kracht ge waakt moet worden. Er zijn ook blijde verschijnselen, zei; de H. Vader en in deze tijden is een goede priesterschap de eersle zorg van den Vader der Christenheid. In verband daarmede kondigde hij een encycliek aan. die Hij aan het priesterschap heeft, gewijd. i Te circa een uur was de plechtigheid; ten einde. P,e encycliek vangt aan met een e uit eenzetting der elementen, die de waar-1 digheid van den priester daarstellen. j Het is voor alles de macht die hij be kwam op hef werkelijk lichaam van' Christus en die hij tijdens de mis uit- oefent door op een niet bloedige wijze' het offer van het kruis te hernieuwen. I Komt daarna de macht die hilj heeft; op het mystiek lichaam van Christus; ingevolge den invloed die hij uitoefent op liet bovennatuurlijke leven van den clirislene door het toedienen der Sacra menten. vooral door dit der Biecht. Het is dan ook de zending die Chris tus aan dc apostelen en aan hun op volgers toevertrouwde alle volkeren te onderrichten, f De Heilige Vader herinnert er aan dat eeno ondervinding van twintig eeuwen aangetoond heeft hoe lieilsticIiTend liet priesterlijke woord is voor het menschdom, dit woord dat steeds dé. rechtvaardigheid en liefdadigheid pre dikt. Het is eindelijk de rol van officïeele bemiddelaar van het menschdom bij God. Zulke waardigheid en zulke zending eischen van,'den priester een verheven heid van gedachte, een zuiverheid van hart, en een heilig leven die beant woorden aan de heiligheid van zijn zending. De Heilige Vader stelt een ideaal voorbeeld van priesterlijke heiligheid voor en maakt om zoo te zeggen het portret van den katholieken priester. Deze moet zich hoeden voor de illusie die hem onder voorwendsel van ijver, zijn persoonlijke heiligheid zou kunnen doen vcrwaarloozen en de deugden be oefenen, die vooral van den priester verwacht worden. Geroepen om intie me en veelvuldige betrekkingen met God te hebben, moet de priester voor alles een diepe en sterke godsvrucht, hebben, en aan die godsvrucht zal hij een vol maakte zuiverheid toevoegen. Bij die gelegenheid herinnert de en cycliek er in het kort aan. hoe de wet, op het priesterlijk celibaat enkel een zc- delijken eisch verplichtend maakte die uit het Evangelie voortspruit. Los van de familiebanden zal dc Ka tholieke priester zich beter algeheel kunnen toewijden aan de zaken van den Heer». Volkomen los en Vrij van alle. be zorgdheden die builen de belangen van God en de zielen zijn, volgens deTaad-l gevingen van Christus en van St. Pau-' lus, zal hij hun vertrouwen winnen en zal hij natuurlijk den vriend zijn der tiederigen en dergenen die lijden. Bezield door een vurigen apostölo-, gischen ijver, die dan voor hem een na tuurlijk iets zal geworden zijn, zal hij hot vlammend verlangen hebben de «schapen zonder herder» naar God toe te voeren. Om de inspanningen van alien te( coordonneeren en te leiden is een groote tucht noodzakelijk. De priester zai dus gehoorzaam, zijn' volgens het voorbeeld van Christus «die; gehoorzaamde lot den dood op heti Kruis.» Eindelijk moet de priester bi j die hoe danigheden de wetenschap voegen.Aleer dan ooit moet hij in dezen tijd van vooringenomenheid en van dwalingen werken om een uitgestrekte en stevige wetenschap te hebben,zoowel op het we reldlijke als op het godsdienstig gebied. Al wenschl hij voor al de priesters een grondige algemeene kuituur, moe digt de Heilige Vader zelfs diegenen aan die bijzondere neigingen vertonnen om bijzondere studiën te doen in welkeff tak der wereldlijke wetenschap ook. P.an handelt de H. Vader over de vor ming van de geestelijkheid. Hij dringt er op aan dat de bisschoppen geleerde personen zouden aanstellen voor de vorming van jonge seminaristen al moe ten zij die met dat doel uit andere dien sten verwijderen. De toekomstige priesters moeten een vaste klassieke vorming hebben en grondig ingewijd zijn in dc Iradilioneele wijsbegeerte. De kwestie aanrakend der aanwer ving van de geestelijkheid vraagt de H. Vader dal men zich streng toonen zou in den keus der kandidaten en zet hij de princiepen uiteen volgens dewelke de Kerk cene roeping oordeelt. Hij zegent de werken die ingesteld zijn om de roe pingen op fe wekken en wenschl dc Ka tholieke Actie geluk om wat zij reeds inet dat doeleinde deed. Het herinnert er aan, dat de stem ming van liet volkomen christelijk fa milieleven, steeds de meest gunstige voorwaarde was, en zal zijn, voor de ontwikkeling der roepingen. Eindelijk, na een oproep tot de ou ders om hen te vragen, dat zij de gena- de zouden hegrijpen, die hen gegeven wordt, wanneer een hunner kinderen uitgekozen wordt in den dienst van den Heer wendt de Heilige Vader zich alvo rens te eindigen tot alle priesters om hen vurig tot de heiligheid aan te spo ren. Ba Godsdienstvervolging in Mexico en eSdara Hat Italiaansch Ethiopisch Geschil In zijne aanspraak tot de Kardinalen gaf de II. Vader als gebruikelijk eene uiteenzetting van den locstand der Kerk in de wereld. Dit jaar trad men langs een weg, bij wijlen door het Hemelsch licht opge klaard, bijwijlen in duisternis gedom peld. Hij herinnerde aan de versprei ding van de godloochenaarsbeweging en stelde vast dat die beweging overging van het land van oorsprong naar ande re landen. De Heilige Vader betreurde het dat men in Mexico, het land ver afgelegen voor wat den afstand betreft, maar toch dicht aan het hart gelegen, ook het christelijk gevoel van het volk tiac-hl te versmooren. Op willekeurige wijze beperkt men liet aantal priesters, dit tot een belachelijk cijfer ten op zichte der bevolking. Zulks geschiedt naar de grillen der regeering. De Paus wees op den oorlog die men in andere staten tegen het Katholicis me voerde. Ten slotte handelde hij over; •het Italiaansch-Ethiopisc-h geschil en over de bedreigingen tot mogelijke ver-' wikkelingen. Hij zegde dat hij tot nu toe al het' mogelijke deed om tot een vrede te ko-j men, een rechtvaardige en liefdadige vrede. Hij verklaarde dat hij nog voor kor ten tijd hoopte heden een geruststel lend woord te kunnen spreken, maar die' hoop' heeft zich niet verwezenlijkt. Dit, wil evenwel niet zeggen dat hij alle hoop verloren heeft want, de hoop is eene der hoofdzakelijke deugden vart^.het christen leven. Mussolini ontving de Italiaansche Moed ren aarv het EEN KERSTBOODSCHAP VAN DE ABESSINIERS Londen, 25 Dec. Het Abessinisch gezantschap te Londen heeft namens het Abessinische volk de volgende Kerstboodschap tot het Britsche volk gericht Gij die rcchvaardig zijt, mannen en vrouwen van het machtige Britsc-he rijk en gij. Mohammedanen uit de gan- schc wereld, uw Abessinische broeders, die nederig zijn en ongelukkig, doen be roep op u. Op het oogenblik dat de gansché we reld zich verheugt, moet het Abessini sche volk strijden en dooden. Het reikt dan ook de handen tot God c'n tot de vol keren met rechtvaardigheids- en eerge voel, om ze te-smeeken de wreede uit moording van onschuldige Abessiniers en Italianen te doen ophouden. De wereld kan stellig een natie, hoe sterk en hoogmoedig die zij, tegenhou den en haar beletten te plunderen en te moorden. Hebt gij schrik voor een enkele natie Hebben de zelfzucht .en de diplomatie u lot lafaards gemaakt Ladt u toch om uw eer en goede faam, door een enkele man niet bedriegen De Abessiniers vreezen niet. voort te strijden voor hun eeuwenoude onaTnan, keliijkheid, maar zij begrijpen niet hoe de gansche wereld erop staat toe te kij ken. terwijl een sterk bewapende aan rander een natie zonder verweer poogt te plunderen en uit te moorden. Wij wenschen aan onze Kristene broeders een gelukkige Kerstmis en een gelukkig Nieuwjaar. Aan onze Moham- medaansche broeders, wier geloofdge- nooten met duizenden hun leven aan hun welbeminden keizer aanbieden voor de heilige onafhankelijkheid van liun. vaderland, wenschen wij een gelukkige' Kerstmis. I In uw eigen vreugde, mannen enj vrouwen, vergeet toch de armen en lij denden niet. Geeft, uit eigen beweging en van ganscher harte, uw gebeden en uw hulp aan de armen en verdrukten. Dat iedereen aan de anderen late ge schieden, wat hij zou wenschen dat aan hem geschiede, en de wereld zal een vredes- en geluksoord zijn voor de gan sche menschlieid. -W*- Dinsdag heeft de bedevaart naar Bethlehem haar hoogtepunt bereikt. Lange rijen aulos, rijwielen en zelfs ezels brachten de geloovigen uit de naaste omgeving naar de Geboortekerk, waar een speciale Kerstdienst werd ge houden. De bezoekers, die uit verder afgele gen plaatsen hadden moeten komen, waren reeds ter plaats, doch niet in zoo groot getal als vroeger, waarvan de voornaamste reden gezocht moet wor den in het vervallen van kruistochten in de Middellandscho Zee, in verband met den internationalen locstand. Italiaansche pelgrims waren er bij zonder weinig. DE KERSTDAG VAN LAVAL Laval heeft op Kerstdag niet gerust. In zijn cabinet op Quai d'Orsey, heeft hij gewerkt aan de voorbereiding van' den ministerraad, die heden Donderdag moet gehouden worden, en van de debat-' ers die sedert 10 jaar de meeste kinde land schonken. ten die nog. voor de zittijd geëindigd is, zullen volgen. Hij had een onderhoud met verscheidene- leden van zijn cabinet en enkele parlementairen van verschei dene partijen. De Fransche eerste-mi- nislêr moet vandaag voor den minister raad een volledige uiteenzetting geven van den buitenlaudschen polilieken toe stand, alsmede mededeeling van ziijn. verklaring voor de Kamers, bij hel de bat van Vrijdag a.s. MUSSOLINI DOET EEN BEROEP OP LAVAL. Parijs, 25 Dec. Naar verluidt 'fieeft Mussolini aan Laval laten weten, dat Rome thans nog alleen voorstellen van Fransche zijde verwacht, en alleen nog op Parijs rekent, om een grondslag voor vredesonderhandelingen te ontwerpei*. Laval zou echter geantwoord hebben dat voortaan Frankrijk niet meer tus- schenbeide kan komen. Alles moet ge schieden langs Genève om, en ïn volle, dige overeenstemming met Londen Frankrijk heeft, geen bijzondere op dracht meer, en het verzoek van Mus solini moet aan den voorzitter van het Komiteit van Dertien worden gedaan. BEDRIJVIGHEID OP BEIDE FRONTEN Berlijn, 24 Pjec. Uit Addis Abeba wordt aan het «Deutsches Nachtricliten- buro» gemeld, dat volgens de jongste m_ lichtingen van het Noorderfront de be drijvigheid in hel Sjire-gebied terug heeft toegenomen. De Ethiopiers heb ben aanzienlijke hoeveelheden ruiterij in den striijd gebruikt. Dc krijgsver richtingen schijnen Aksoem en Adoea tot doel te hebben. Dc Ethiopische troe pen lijden verliezen onder der bombar dementen door dc Italiaansche vliegtui gen waarvan de bedrijvigheid op het Noorderfront zeer groot is. In den sektor van Makala wordt een tweede beweging van de Ethiopische troepen in Noordelijke richting gemeld. Men spreekt van 'n omsingelende bewe ging, die tot doel heeft de Italiaansche troepen van hun basis in Tembien af Ie zonderen. Ook op het Zuiderfront heerscht een groote bedrijvigheid onder de Ethiopt sche krijgers. Langs den anderen kant schijnen de talrijke vluchten van de Ita liaansche toestellen er evenwel op tc wijzen dat de Italiaansche troepen sa mentrekken lusschen de Xebbe-Sjebelli en D.olo. Deze troepen worden versterkt- door afdeelingon meharistcn en vecht- wagens, i DALING VAN 5 PUNTEN VOOR HET RIJK. Ziehier thans de officieele cijfers van het Indexnummer op 15 lAecember met de vergelijking op 15 November: Dec. Nov. Rijk 684 GST) Brussel 727 731 Antwerpen 705 714 Gent 661 665 Luik 676 682 Provinciën ;s Antwerpen 697 705 Brabant 686 693 West-Vlaanderen 688 694 Oost-Vlaanderen 672 677 Henegouw 698 702 Luik 682 687 Limburg 669 677 Luxemburg 683 687 Namen 678 683 Het stabilisatie-index voor het KTjk is 87,2, Terugkeer in Let voorjaar Volgens de «Daily News» zou Llnd-< bergh gevolg hebben gegeven aan het aandringen van zijn vrouw, die hem vroeg eene reis naar Europa te gaan maken, hoewel Lindbergh zelf gaarne met Hauptmann zou gesproken hebben, op het oogenblik van ziijne terechtstel- ljng, teneinde hem een volledige beken tenis te ontrukken. Na een geheim be zoek van gouverneur Hoffmann aan Hauptmann heeft hij dit plan opgege ven. Volgens de «Daily News» zou Lind bergh in het voorjaar naar Amerika weerkceron, en dan door de lucht den nieuw ontworpen weg afleggen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1