Bs laatste Lotgevallen van Robert en Bertrand Bezuinigende Gerechten Kerstmis en Nieuwjaar Aspirine Oe Treinramp in Duitschland De uitvinders van da Lucifer Tragisch geval te Wetteren Begin van Brand in de hoofdkerk van Aarlen Aanhouding te Mortsel Botsing te Westmalle Inbraak in de kerk van Kasteelbrakel 28 December. HH. Onnoozele Kinde ren. "Vandaag vereert de H. Kerk dc onschuldige kindcrtjes-mar-lelaars, die op bevel van Herodes, die den kleinen Jezus wilde treffen, vermoord werden le Belhlehem. Onze kolenvcortbrenging. Uit of- ficieele statistieken blijkt dat de toe stand van onze kolenmijnen zich in gunstige richting blijft ontwikkelen. Dc voortbrenging in November be droeg 2.205.107 ton. De verkoop was 2.409.000 ton, zoodat de voorraad op 1 December tot 2.836.000 ton herleid was wat het kleinste cijfer is sedert 21 maanden. De prijzen waren bevredi gend. Ook de dagelijksche voortbrenging per arbeider is van 764 op 780 kgr. in 1935 geslegen. Het aanlal arbeiders be droeg in Juli 1 18.440 in September 119.322 in Oktober 121.045 en in No vember 122.294 eenheden. De bevolking van Japan. Zoo alles normaal beloopt, zal de bevolking van het Japansclie rijk, tegen Maart aa'nst. honderd millioen zielen bedragen. De bevolking van Japan, met inbegrip van Corea, Formosa en Sachalin, dus zon der de Mandaat-eilanden, beliep op 1 Oktober jongstleden 97.964.628, wat 4.801,260 meer was dan in 1930. Rekent men tot Japan ook Kwantoeng, de zuid- zee-eilanden en dc spoorwegstrook in Zuid Mandchokuo, dan komt men tot. een totaal van 99.453.209 inwoners. In de sigarettennijverheid. Op ■eensluidend advies van den aangestelden arbiter is ongunstig beslist over het verzoekschrift neergelegd op 28 Juni 1935 door de «Union des Fabricants de Cigarettes de Belgique», berocpsver- ceniging, gevestigd te Brussel, 40, Diks. muidelaan, strekkende tot de afschaf fing van de premien toegekend ter gele genheid van den verkoop van sigaretten en, in 't algemeen, tot. de afschaffing van het premienstelsel in den schoot van dezen nijverheidstak. Voor onze blinden. Van nu af koopt eenieder ziljn loterijbriefjes aan bel Nationaal Werk der Blinden, Daily- laan, 90 Brussel, 3, Men kan inschrijven door stortingen aan de postcheckrekening 161,399 van het Nationaal Werk der blinden, of te gen terugbetaling (gewone.verzendings. kosten er bij te voegen) Tentoonstelling Loterij het. briefje, 1 fr.; het enkel boekje of gecombineerd boekje Vón 10 briefjes en omslagbriefjé 10 fr. Koloniale Loterij het vijfde van een biljet 11 fr. De ijsafzetting op vliegtuigen. Vele vliegtuigrampen waren het gevolg van ijsafzetting op de vleugels, die de .geniepigste vijand van dc vliegers is. Deze ijsafzetting ontstaat plots en bedekt vleugels én stuurvlakken cp plaatsen, waar men het niet verwacht, soms met een snelheid van 2 tot 3 cm. per minuut. Als men dan enkele minu ten onder dergelijke omstandigheden vliegt, kan hef. toestel volkomen onbe stuurbaar worden. Allerlei pogingen werden reeds gë_ daan om deze ijsvorming to beletten. Nog dezer dagen deed het Fngelsche mi nisterie van-luchtvaart proeven met- een anti-vorslpasta, die over vleugels en stuurvlakken werd ingewreven. De be handeling zou minder dan een pond kosten. door AUCTOR 30ste Vervolg. Hij wist niet ai te wel wat hij deed. Dat was hem te sterk. In het salon lag Jan dc koetsier nog steeds Ie snorken. Een oogenblik dacht Speldemans aan de vlucht. Pie weg langs de klooi' was vrij. Hij schudde echter liet hoöfd na eene wijl de glazen deur. den weg der vrijheid aanschouwd te hebben, baalde schou ders op on murmelde. Waarom vluchten Waarheen En hij begaf zich naar zijne kamer. Daar viel hij op zijn stoel neder. Op dit oogenblik zag hij de schim van Nora in de deuropening. Hij sprong recht. De deur werd toegeworpen en 'langs buiten op slot gedaan. liet meisje was achter hem geslopen en zette hem opnieuw gevangen. Speldemans zonk terug op den stoel. Dal ontbrak er nog aan, zuchtte hij. Mijn ideaal, waarvoor ik mijne vrij heid veil had. sluit mij op De wran ge Keker des noodlois is nu'.tot aan den boord gevuld. Tk zal.hem' in één tuig le digen... Ik word bandiet. Een stond bleef hij bij dit woord y.er- Reeds 31 dooden Verschillende gekwetsten van de spoorwegramp van Gross Heringen,zijn in den-loop van Kerstdag aan hun kwet suren bezweken. Officieel wordt Don derdag morgen medegedeeld, dat het aantal slachtoffers 31 bedraagt. Er zijn nog tien zeer ernstig gekwetsten. 7 die minder erg gewond zijn en 10 licht ge kwetsten, in behandeling. Ze worden verzorgd in de hospitalen, van Icna, Naumburg op Saaie, Aolpota en Erfurt. Talrijke reizigers die slechts licht ge wond waren, hebben in den avond hun onderscheidenlijke woningen kunnen be_ reiken. Het onderzoek scliiijnl te bevestigen dat door den mecanicien van den aan- rijdenden trein een grove fout werd be gaan. Door een zonderling samentreffen was de sneltrein door Iwee locomotie ven getrokken. De mecanicien van de tweede locomotief verklaart opgemerkt te hebben dat bet signaal aan den in gang van de brug gesloten was. Aanstonds sloeg hij den stoom over en door herhaaldelijk fluiten, trachtte hij den mecanicien van de eerste loco motief le verwittigen-. De trein kloof toen door den nacht met een snelheid van 90 kilometer in het. uur. Niettegenstaande zijn pogingen slaag de de mecanicien er niet in den trein tot stilstand te brengen, enkel de sne.l- heid van 90 op 30 kilometer terug te brengen. De mecanicien van de eerste locomo tief verkeert nog steeds in doodsgevaar en kan nog niet ondervraagd worden. DRAMA XE BEVEREN-WAAS De rustige gemeente Beveren Waas werd op den Hoogdag van Kerstmis m beroering gebracht bij cle ontdekking van een geheimzinnig geval, 's Namid dags heeft men in het struikgewas, langsheen de groote baan, op het eigen dom van b. Schietecatte, .genoemd hoek St. Martin, het lijk gevonden van den 60 jarigen Constant Van Mele, wonende Bataviaslraat 20. te Antwerpen, 't vVas de eigenaar zelf die deze akelige ont dekking deed. Naast het lijk lag een lichtbak, waarmede de stroopers op jacht gaan. In zijne zakken vond men 50 jachtpatronen. Donderdagavond meldt, men dat de genaamde Jozef Gr. geboortig van Haasdonk, maar woon achtig te Antwerpen, zich bij de politie aldaar aangemeld heeft. Volgens de eerste verklaringen zou hij in den nacht van Dinsdag op Woensdag Van Mele ge zelschap gehouden hebben tijdens het stroppen., Het aantal menschen, waarvan be weerd wordt, dat ze de lucifers uitge vonden zouden hebben, is niet gering. Hongarije houdt zich bezig met de voor bereiding van het eeuwfeest ter eere van Iringi, dien men daar als den eer sten maker van lucifers beschouwt. De Franscben echter beweren, dat de wereld de lucifer te danken heeft aan Charles Sauria, den zoon van een gene raal uit de Fransche revolutie. Op zekeren dag werden in de school te Dóme, waar Sauria les kreeg, door den leeraar in de scheikunde proeven met ontploffingsstoffen genomen. De jcugdrge generaalszoon kwam zeer on der den indruk en redeneerde als volgl wanneer het zou lukken een van deze stoffen, die zonder vlam uiteenspatten, te verbinden met een ontvlambare stof wijlen, dal hein afschrikte, maar beslo ten vervolgde hij Ja. bandiet... D,e jonge gravin is tevreden en gelukkig tusschen de vage bonden, waarom zou ik het dan niet zijn Schrijven, terug naar miljne zol derkamer, meer niet eten dan wel, voor een hongerloon werken, neen, dat nooit meer Schrijven nog voor geen hesp! Hij val te het blad papier, waarop hij zijne verzen had geschreven en scheur de liet aan stukken. De werkelijkheid is sterker dan de verbeelding: h.et romantisme is naar den.bliksem Willen Robert en Bertrand mij bij hen houden, dan ben ik hun man Ik geloof dal ik eindelijk mijne vocatie heb gevonden, dat ik op den reclilen weg ben Vagebond, ja, dat is het Va gebond HOOFDSTUK XIII. eeime goede daad wordt STEEDS BELOOND Robert en Berf rand wandelden kou tend en met zichtbaar genoegen, dè fris- sche liielit mét volle teugen inademend. Ik geloof, zei de eerste, dat ik niet gemakkelijk méér zal kunnen thuis blijven, na zulke wandeling... Ik ïhoel veel overeenkomst hebben met den~dron. kaard, die gedurende eenigen tiljd geen alcohol' meer heeft geproefd, maar eens dat hij een glaasje genever aan de lip- l-' u heeft gezet,, hem weef niet meer pn.L^ dan moest er een mengsel ontstaan,dat door de krachtige aanraking met hout vuur veroorzaakte. Daarom herhaalde Sauria thuis de proeven van den leeraar, maar hilj voeg de fosfoor aan het mengsel toe. Hij be reikte zijn doel. De leeraar was zeer ingenomen met de vondst van zijn leerling, maar eigen. aardigerwijze dachten zij er geen van beiden aan, dat de uitvinding een groote Beteekenis voor de praktijk zou kunnen hebben. Zweden, welks lucifers beroemd zijn, is niet het land, waar deze vuurmakers het eerst gebruikt werden, zooals som migen wellicht meeneri. De eerste luci fers werden te Parijs beproefd. De Zweedsehe lucifer is een eigen vinding. Donderdagavond, omstreeks 8 u. 30, heeft zich in een huis aan de Kaster- straat te Wetteren, een vreeselijk dra ma afgespeeld. De 28 jarige leurder Van de Vicgaete,. geboren te Brussel, welke, bij zijn schoonmoeder inwoont, kwam dronken thuis en begon ruzie te maken met zijn- echtgenoote, welke vluchtte. Na zijn huisraad te- hebben vernield, keerde dé woesteling zich te gen zijn schoonmoeder, Eugenie. Ver- donck, geboren te Sehellebelle. De on gelukkige heeft heel waarschijnlijk een slag van een stoel op baar hoofd gekre gen. Zij kwam plots 'buiten geloopen en een honderdtal meter van baar woning zakte zij in elkaar en stierf, waarschijn lijk aan de gevolgen van een schedel breuk. In afwachting van het parket werd jle moordenaar aangehouden. Noodlottige onvoorzichtigheid van kleine meisjes had de volledige ver woesting van Sint Donatuskerk le Aar len kunnen ten gevolge hebben. Ziehier in welke omstandgheden Woensdag rond 1 uur 's namiddags, wou Mevr. Fortemaison de kerk binnentreden, wanneer ze drie kleine meisjes de kerk zag buiten vluchten onder het geroep «De kribbe brandt Mevr. Fortemai son gaf zich rekening van het gevaar en verwittigde den deken en zijn onder pastoors. Deze snelden met emmers water de kerk binnen en bluschten het vuur dat reeds een snelle uitbreiding genomen had. Het stalleken dat een in drukwekkend geheel vormt van rotsen en papier en denncboompjes stond in lichte laaie. Ook het.altaar van den Ro zenkrans was dóór het vuur aangetast. Een schilderij u,it de 17 eeuw, een prachtkunstwerk dat den H. Domimkus voorstelde in extaèe voor O. L. Vrouw, zou door hel vuur zijn verwoest,moest men niet tijdig ingegrepen hebben. Na een kwartuur blusschen waren de Eer waarde Heeren Dackweiler en Goedert het vuur meester. De schade is vrij aanzienlijk. Het onderzoek door de po litie ingesteld heeft uitgewezen dat drie meisjes 's middags in de kerk waren gedrongen en er de kaarsen der kribbe ontstaken. Hun onvoorzichtigheid ver wekte brand. Doos 1 en V(i frank. In alle Apotheken beren kan... We kunnen dagelijks zulke wandeling maken. En Nora Nora Nora Robert keek zijn makker aan en fron ste het voorhoofd. Welnu Nora Bertrand antwoordde slechts na een paar passen verder te zi jn gegaan. Vergeef me dien spijligen uitroep, zegde hij. maar pp al wat ik zeg en voorstel, antwoordt ge mij altijd En Nora Dat wordt vervelend op hei- laatst. Vervelend Het maakt toch zenuwachtig. Ge weel, Bertrand, dat ik mij met mijne vrouw- niet opdring en ge vrij zijt alleen uwen weg te gaan. Ik wil ge- looven, dat wij u tot last zijn, maar dat geeft u toch het recht niet, Nora voorbij te zien... Wij liljden onder onze gedwon gen opsluiting, maar liet is zeker dal Nora er nog meer onder lijdt. Het is ons nog gebeurd, van onze vrijheid berooid te zijn. Bertrand glimlachte. Inderdaad, sprak hij. Ik wilde dus zeggen Als ge nog eene wandeling doet, binten het park van liet kasteel zal Nora me vergezellen. Daar straks spraken we over het gevaar, dat ze dan met ons zou loopen. 't Is waar... Er blijft dan niets an ders over,dan insgelijks in het slot mij_ n.Q dagen te slijten,. mm Sedert eenige maanden werden Mort sel en de omliggende gemeenten onvei lig gemaakt door diefstallen. Wij meldden reeds dat verleden Zon dag, de politieagenten Van Peer en Ver linden een verdachten persoon aanhiel den, aan de Grensstraat maar dat de dief wist te ontsnappen door een lang breekiijzer naar het hoofd van de agen ten te slingeren. De revolverschoten die werden gelost troffen den vluchteling niet. Maar de taak van de politie was nu sterk vergemakkelijkt door de duidelij ke persoonsbeschrijving van den dief die, zooals bleek in het onderzoek,over eenstemde met die van den autobestuur der E. Urbain, wonende aan de krijgs- baan te Mortsel. De politie ging over tot een nauwkeurige huiszoeking bij den verdachte. Revolvers, dolken, goudwerk een groot, pak onbewerkte kleedings'luk- ken en vele andere voorwerpen, vermoe delijk voortkomende, van diefstal, wer den in beslag genomen. E. Urbain werd opgeleid en ter be schikking van den Procureur, des Ko- nirigs gesteld. In den nacht van Woensdag op Don derdag gebeurde er te Westmalle een schrikkelijk auto-ongeluk. De hr Jos. Boogaers, wonende Gasthuisstraat te Turnhout, kwam rond 2 ure met zijn familie per auto van Antwerpen. Door de glibberigheid van den weg bütsle het voertuig met geweld tegen een boom en kantelde om in dc gracht. Mevrouw Jos. Van Dooren-Bogaers werd op slag gedood. Haar echtgenoot liep zware verwondingen op', evenals de E. II. Boogaers, aalmoezenier te Boom. Mejuffer Paula Bogaers werd slechts licht gewond aan het gezicht. De auto werd totaal vernietigd. Mevrouw Van Dooren, wonende te Moll, was slechts enkele maanden gehuwd. Het lijk Werd naar het doodenhuis van Westmalle overgebracht. De twee zwaar gewonden werden bij hoogdringendheid naar Turnhout gevoerd. Hun toestand is zeer ernstig. De brigadeveldwachter van Westmalle deed de noodige vaststellin gen. Tiijdens den nacht van Woensdag op Donderdag zijn dieven binnengedron gen in het landgoed van gravin dc Ro- biano. Daarna wisten zij zich toegang te verschaffen tol de kerk, door een kleine deur open te breken, die van het park, toegang geeft tot de voorbehouden plaats van de gravin. De boosdoeners zijn er in gelukt de brandkast open te breken en verschei dene godsdienstige voorwerpen te ste len. O. a. een kelk van 1685, een andere van 1717 met het wapenschild der prin sen van Tour en Taxis en een derde m moderne stijl een monstrans, een kroon enz. alles in verguld zilver, ver tegenwoordigend een waarde van 60.000 frank. Men bezit geen enkele aanwijzing wel ke de daders op het spoor kan brengen. De rijkswacht van Kasteelbrakel heeft een onderzoek ingesteld en het parket van Nijvel begaf zich ter plaatse. Tijdens denzelfden nacht, zijn de zelfde inbrekers binnengedrongen in een klooster en hebben er een som van 1000 fr. gerobberd. Tot het einde van uw leven O, neen Die kreet kwam uit hel hart. Gij verveelt er u dus ook, niettegenstaande het gezelschap' van uwe lieve vrouw Ja, dat is zoo. Ik heb u een voorstel te doen. Spreek Laat ons terug de wijde wereld in gaan. Waarom zoudt ge Nora niet er gens in een groote stad laten worfen, waar niemand baar kent. en waar ze vrij zou kunnen leven. Wij zouden op nieuw samen den strijd tegen de maat schappij aanvatten, en gij zoudt Nora kunnen opzoeken na eiken tocht. Zou dat voor haar geen beter leven zijn Dal zou misschien te doen zijn, doch zal Nora het willen Vraag het haar. Dezen avond nog. Ge ziet dat we op bet laatst toch nog tot, bet akkoord komen... Ik heb honger. En ik dan De eerste herberg, die we zien en die ons deftig genoeg toeschijnt om graaf en baron van eten en drinken te voorzien, stappen we binnen. Eene herberg Hoe minder men schen we ontmoeten, hoe beter... Ginder is eene hoeve bezijden den weg. Zouden we niet liever aankloppen Zooals ge wilt. Ze gingen liet pad op. dat naar de hoeve leidde, en stonden weldra voor de dewr. van .het w,0PRhuis4 voor (door POPOTE) Schapenschouder als reebok. Het wild is buiten prijs, en toch' houdt U van reebok Neem een van beenderen ontdaan schouderstuk, leg bet 24 uren te weeken in gelijke hoe veelheden wijn, azijn en water. Voeg ajuin en specerijen toe. Het aldus be handelde schapcnvleesch zal als een. broertje op reebok gelijken. Spoel lietl stuk vleesch af, leg het in den pot, met goed heet Liebig Rundvet, ajuinen, ver snipperde peëen en een weinig van do pekelsaus. Wanneer het vleesch op lieti punt is gaar te worden, voeg er dan eenen lepel Liebig bij, eene lomatenpu- rée, en een glas witten of rooden wijn. Bilj rooden wijn is liet onontbeerlijk een klontje suiker te doen, daar deze wijn anders een scherpen smaak zou geven. Laat de saus een weinig verdam pen door koken, en dien op. Bout In een pot gebraden Laat een flink stuk boter licht brui-' neeren in een doofpot den bout aan beide zijden bruin bakken, Liebig-Vet kan de boter vervangen. Giet er V» i. water bij, een vollen eetlepel Oxo, een bierglas witten wijn, 2 dikke ajuinen, 2 penen, 6 sjalotten, tym, laurier, pe terselie en wat look. Laat op zacht, vuur stoven gedurende 3 uren. Laat den bout uitlekken op een schotel, ontvet liet kooknat, laat de helft uitkoken. Dien dö saus afzonderlijk op en dien terzelfder- tijd een groenteschotel met witte boon tjes met bechamelsaus en bestrooid met fijngehakte peterselie op. Duiven «a la Bourguignonne» Braad twee duiven als ze half ge noeg gebraden zijn, voeg er boter bij, een weinig Liebig-Vet en kleine ajuin- tjes, peterselie, tiijm en een groot glas rooden wijn, daarna een eetlepel Oxo. Weinig zout bijvoegen daar Oxo reeds gezouten is. Wal peper bijvoegen. Laat een half uur sloven en als de saus goed uitgekookt is, neem er de aromatische kruiderijen uil en dien op. %/V/* zijn bij Aspirine steeds constant. Een ervaring van 38 jaren, nauwgezette en voortdurende contróle door eerste klasse vak- menschen doorgevoerd, zijn waarborg voor een steeds gelijke afdoend- heid en kwaliteit der Aspirine tabletten. V R J Het Produet van Vertrouwen. BMH—I Vreagl da origineels verpakking met het BAYER- Ijruis en het zegel von de nationale Codex. Binnen klonken stemmen zeer luid. De beide mannen luisterden. De baron kan toch geen steenen hart hebben, zcide eene vrouwenstem. Er is hier geen kwestie van hart antwoordde eene grove mansstem. Do baron kan toch niet van den hemelschen dauw leven, en, als zijne pachters niet betalen, kan hij het evenmin, en hij moet toch zijne rekeningen voldoen als iedereen. Dat is waar heer, maar hij is schat rijk pn de eenige franken, die wij ten achter staan, zullen hem toch niet belet ten te slapen. Eenige franken Driehonderd frank... Een ganscli half jaar huur geld Nu alle verdere smeekingen zijn: overbodig... Indien binnen acht dagen liet geld niet Binnen is, laat ik u op straat zetten. Dat zult ge niet doen... Waar zal ik met mijne kinderkens blijven Heb loch medelijden Medelijden... Dat is-zeer schoon, maar ik kan toch het geld er niet uit mijnen zak bijleggen... Ja, ik weet hel, ge zult het mij teruggeven. Ik ken dat, maar wanneer De gouden stukken wassen niet op mijnen rug Ik heb*, ook kinderen Ge hebt me verstaan Ré Binnen acht dagen bet geld of buiten De eeuwige historie, zei Robert. En dan neemt men het ons kwalijk dat we nu en dan eeu rijkaard van hei oy«.Eyloedige .ontlasten, sprak Bertrand* *4 XfiJXQlgf*

De Volksstem | 1935 | | pagina 2