filAfcl a Wily M- 29 Lichten Schaduwen De Oorlog in Abessloië Nieuwjaarsgroet uit China ,reti0 van Miaislsr BOVESSE Zondag DECEMBER 1935 DE VOLKSSTEM £X£XIe JAARGANG, JJUMMJift 2ü8 Kerkstraat, 9 en 2i Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffei-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALS.JJ t: Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 13. _te Brussel Rue de Richeleu, Parjis Bank Buiding-Kingsway, 20 Londres ,W. C. 2. H. Eleouora Zonop 7,46Zoaaf4,00 E. K. 1 V. M. 8 Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. UIT HET LEVENi Eeuwige optimisten beweren ook nu nog, dat alles goed wentelt en draait in ons land en in de politieke wereld. Bin- neulandsche en buitenlandse!:e politiek hebben wel hun hoekige en puntige kan ten, beweren ze, maar kom, zoo pocht de optimist, die altijd geneigd is, alles van den besten kant te beschouwen... dat zal wel alles stilaan effen geraken en in orde gebracht. Pessimisten daarentegen bekijken het al in den togenovergestelden zin !'t gaat altijd bar slecht... en hun zwartgallige beschouwingen schijnen wel eenigon grond van motiveering te bezitten de werkloosheid is een blijvende plaag ge worden... Overal ruzie en krakeel,., de verschillende politieke groepen hebben het hard te verduren vanwege hun jon gere elementen, bijgevolg bïnnenland- sclie troebelen... en dan nog die gevaar lijke gespannen toestand tusschen de verschillende groot-mogendheden, zon der een woord te reppen van de kiesche kwestie der muntwaarde. Brr.roept de zwartkijker uit, als onder de aandoening van al die grieze lige, benauwende spookgedachten... wat zal de dag van morgen ons brengen Optimisten en pessimisten staan te genover elkaar als dag en nacht, als licht en schaduw. Optimisten zijn licht- of zonnekinderen, pessimisten nacht wandelaars. De ervaring echter leert ons dat licht en schaduw steeds bij elkaar behooren. Licht alleen, zonder schaduw, is een onmogelijk iets donkerte zonder licht is terneerdrukkend en maakt levensmoe. Louter optimisme kan niet doorgaan of men moet de realiteit ontzien en mis kennen, als pessimist alle goede kanten loochenen, is eenvoudig weg ingaan te gen de waarde der dingen, die steeds veel goeds bezitten. Derhalve heeft de optimist gelijk, de meeste dor gebeurtenissen en der dingen zonnig in ie kijken, maar ongelijk heeft hij, wanneer hij met geen gebeurlijke duistere horizonten afrekent de pessi mist daartegenover slaat den bal mis, wanneer hij enkel een betrokken hemel dreigend boven zijn hoofd ziet hangen en geen blik gunt aan heldere wolklooze plekjes. Men doet best met optimist te zijn echter dient men op te Ietten voor alle excluvisme, geen stelselmatig^ uitslui ting van alle andere beschouwingen er dient afgerekend met de werkelijkheid. Daar zijn sombere dingen in 't verschiet, die bijna als gevaarlijke opeeapakkende donderwolken komen opdagen zullen ze in wild orkaan boven onze hoofden los barsten of zullen ze wegdrijven om ons te verblijden met een blauwen vlekloo- zen hemelkoepel Dit zijn te.i slotte problemen De cri sis is helaas niet heelemaal opgeslorpt, verre van daar, al is er nu ook al een minister van crisisopslorping de munt waarde is niet zóó verzekerd, dat ze alle critiek van bedillers en vitters kan stil leggen.... en de gezichteinder is zwan ger van oorlogsgeruchten. Dit zijn feiten die den groDtsten optimist toch wel wat ernstiger tot nadenken moeten stemmen. Het ;s wel goed eens daar aan te her inneren, bij de laatste dagen van het jaar 1935, dat weldra zal voorbij zijn. Velen treden immers zoo echt dwaals op, met den laatsten oudejaarsavond en schijnen ook hierin een weinig naar verheiden- sching over te hellen. Wacht U voo ongezonde uitspatting het uur van de wereldgebeurtenissen is te ernstig; daar om moet heden beter dan voorheeu, op God «alléén gebouwd worden ten over staan van een zorgwekkende toekomst. In hoeveel middens zal het er weer luidruchtig en dom aan toe gaan met Oudejaarsavond In een klein WaalschJ provinciestadje, dat ik toevallig door kruiste, waren alle muren en ramen be plakt met kleurrijke affiches dansende koppels stonden er op afgebeeld, en dan in vette lettors "Grand Bal de Réveil- lon Bij ons in Vlaanderen gaat exact hetzelfde door onder een andere bena ming Oudejaarsconcert, Nieuwjaar- avondbal, enz. Niet dat we hot hoofd opsteken tegen deftig amusement maar de heidensche gewoonte van feesten en zwieren op zoo'n moment, strookt weinig met de christen gevoelens welke onze menschen moeten bezielen. Hoe kan iemand het in t hoofd krij gen, dat men danst en rond walst van den oudejaarsavond tot in den morgen van den eersten dag welke het nieuwe jaar aanbrengt. Wie denkt er aan, de eerste lingen van het jaar, dat de Schepper schenkt, te offeren aan Hem, en zich met alles te stellen onder Zijn machtige hoede, voor de twaalf lange maanden die volgen zullen Wie een ganschen nacht heeft doorge bracht in afmattenden dans, voelt -s an derendaags weinig zin om een godsdicn- stigen plicht te vervullen. Wie den ernst van het uur bewust is, zal niet onverschillig blijven voor deze gedachte wie weet of men niet walst naar den dood, want was 1935 rustig en kalm... wat zal 1936 ens brengen Niemand kreeg het ooit in den kop te critiseeren of te smalen op passend en gezond vermaak, naar het voorbeeld on zer godsdienstige voorouders, op den vooravond van liet Nieuwe jaar. Men weze echter op zijn hoede dat ontspan ning geen uitspatting worde, waarin men zich zelf onteert. den medemcnsch scha de veroorzaakt, en 't ergste, den goeden God tergt en verongelijkt. De ernst van onze levenstoestanden en voorwaarden vraagt dat men nadenke en niet verzuime met vroom gemoed, het nieuwe jaar te stellen onder de bescher ming van den Vader in den hemel. Neem gerust verzet en ontspanning, denk echter ter gepaster ure op God en 't zal u niet berouwen wat ook de toekomst zij op God betrouwd, is op een rcts gebouwd. DENDERZOON. DE VREDESVOORSTELLEN VAN ABESSYNIE Volgons Heuler zouden de vredesvoor stellen van Abessynie de volgende zijn. Die voorstellen stammen uit zeer be trouwbare bron. Op grond van die voorstellen zou de Keizer van Abessynie bereid gevonden worden vrede te sluiten. 1. Italië moet zijn troepen terugtrek ken uit Abessynie. 2 Italië moet een schadevergoeding be talen. 3. De Mogendheden moeten Abessynie erkennen als een onafhankelijke Slaat. '4. Tusschen Abessynie en de Italiaan, sche kolonies zal tot een grensafbake- ning worden overgegaan door een inter nationale copimissie die door den Vol kenbond zou worden saamgesteld. 5. Abessynie neemt aan dat vreemde raadgevers met uitsluiting van de Ita lianen de centrale regeering zouden bij staan in economisch, bestuurlijk en fi nancieel opzicht. Het is voor eikendeen duidelijk dat op grondslag van die voorstellen door Ba lie geen vrede kan worden aanvaard. Diergelijke voorstellen zouden dan eerst door de Italianen worden aanvaard als deze de volledige nederlaag zullen gele i den hebben. Maar ook dit is uitgesloten. Addis-Abeba, 27 December. Reuter meldt dat een groot offensief nakend is waardoor de Abessynische troepen zul len pogen geheel het Tigregebied te heroveren. De opmarsch zou geschieden ten Zuiden, ten Z.-O. en ten Z.-W. van Makale, en ten Zuiden, Z.-O. en Z.-W. van Aksoem. Addis Abbéba, 27 Dec. Er wordt officieel gemeld dat op 26 December de Abessynische troepen suksessen hebben bevochten in het Tembiengebied en ver schillende Italiaansche posten hébben ingenomen op den weg naar Makalle. Die Abcssvniers hebben 11 machinege weren bemachtigd en een groote hoe veelheid munitie en schietvoorraad! Rome, 27 Dec. Op Donderdagavond hebben Italiaansche verkenningsafdee- lingen in de streek van Takazze groepen Abessynische kriijgers bij den bergpas van Af-Gaga verslagen. De Abessiniers leden groote verliezen. Aan de Italiaansche zijde sneuvelden 6 zwart hemden en drie Askaris. Vier of ficieren, 9 zwarthemden en 37. Askaris werden gewond. L.J.C. long clierig iu 2 Dec. 1935. Achtbare Heer Van Nuffel, 't Jaar is weer bijna voorbij, en vol gens gewoonte, kom ik nogmaals een hoekje toedelen in do Volksstem om aan mijne Dierbare Sladsgenootcn,mij nen innigen dank tc komen betuigen, voor de weldaden, gedurende bet jaar 1935 ontvangen, en tevens ook mijne hartelijke gelukwenschen, en zegen en voorspoed, voor 'L jaar 1930 te komen aanbieden. Zeker, ondanks^dc crisis, heb -k niet te klagen gchail, uc aalmoezen zijn'mij altijd menigvuldig toegekomen, om mij ne werken te ondersteunen, en de mis- siebuskciis in de winkels, hebben nog! altijd een schoon sommeken opge bracht, voor de voortplanting van lietj Geloof in onze heidensche streek. Ge-I durende den loop van dit jaar, heb ik' dank aan de behulpzaamheid van mijnei dierbare Stadsgenoot en. twee scholen en kerkjes kunnen bouwen in twee nieuwe bekeerde dorpen, Pao hao ing dze e'nj Tch'ang he lai, en God dank de scholen gaan daar goed vooruit. Ik heb hier nog een dorp in de buurt, Nan tieul t'ou, op twee uren van hier, daar neemt liet be- keeringswerk ook goed toe, en ik zou daar eigenlijk ook iets moeten gebouwdj hebben, maar bij gebrek aan... (gc kuntj wel denken wat...) heb ik het zoover; niet kunnen krijgen, ik hoop dat het in den loop van 1936 zal kunnen gebeuren. Dit jaar heeft men bier mijn jubilé gevierd van mijn 25 jarig priesterschap. T Was natuurlijk een feestje van be lang. met Groote Mis in open lucht,ge volgd van plechtig «Te Deurii», dan groote receptie, met nen heelen hoop aanspraken, gevolgd van het. aanbieden van menigvuldige geschenken, bestaan de uit wat van alles, kaders, spiegels, geld en bezonder veel stukken goed en zijde om er kleeren van te maken. De muzieken van Ghabernoor en Telesiou, hebben zich nen lieelen dag laten hoo- ren, kanon- en paffergcschut ontbra ken 'ook niet, en zoo was liet bier een feest gelijk er voorzeker in long cheng iu nog nooit een geweest is. Van wegens de confraters, waren wij niet te talrijk op dit jubelfeest, wij wa ren maar met 24 man er zouden veel meer confraters en Chineesche priesters gekomen zijn, bad het weder maar wat gunstiger geweest, doch eenige dagen voor het feest, is het beginnen te rege nen en daar het mees tendeel der confra ters lover een rivierken moesten, dat in regenslijd een geweldigen stroom kan worden, die een heclo streek onder wa ter kan zetten, zijn er velen die het niet gewaagd hebben om er over te ko men. Maar van wegens de christenen en heidenen van het omliggende, was er toeloop van volk. Men zegde mij dat er zoo iels van 600 lot 700 eters waren ik heb voor dat volk 8 varkens en een os moeten slachten en 't was allemaal schampavie zulle 11met nog 'k en weet niet meer hoeveel zakken meel en vo gelzaad. Ook mijn porte-monnaic heeft het goed gewaar geworden... Maar "wal -wilt g'er aan doen, als Onze Lieve Heer ne mensch zoo lang in 't leven heeft gc- De h. Bovesse, minister van Openbaar Onderwijs, heeft Vrijdagavond voor de radio een voordracht gehouden over de «Nationale opvoeding van de jeugd. De 'minister begon met te verklaren, dat bel dus niet zal gaan over algemeenc opvoedingsprincipes, maar wel over de school .die «mannen» vormt die tevens hun vaderland liefhebben. De groote oorlog van 1914-1918 beeft ons geleerd te beseffen wat vaderland en vaderlands liefde bel eekenen. De jeugd moet het verleden van land en volk leeren kennen builen de enge ruimte van geschiedenis- teksten. Zij moeien meer naar buiten op ontdekkingstocht in eigen land. Zij mag nooit vergeten wat de Belgische daad van 1914 beteekeïit. P,e h. Bovesse vroeg dat hiermede in- verband gansch het land door, niet al leen in de scholen, maar in alle inrich tingen, een lijst zou worden uitgehan gen met de namen van de helden, die sneuvelden voor het vaderland. Verder had de minister het over een wedstrijd, die geregeld zal plaats heb ben in de scholen, met als onderwerp «Heldenmoed en de Jeugd». Tenslotte herinnerde de minister aan de grootsche jeugdbetooging die, enkele maanden geleden plaats bad op de Brus_ selschè wereldtentoonstelling, in aan wezigheid van de Koninklijke kinderen, en sprak zijn vertrouwen uit'in de ko mende generaties. houden,-dan mogen wij er Hem ook eens voor bedanken, en volgens de Chi neesche gebruiken, om deftig te bedan ken moeten ze dat kunnen gewaar wor den in bunnen buik Zoo een feestje maakt altijd nen goeden indruk en heelt bel mij ook wat gekost, 't is toch voor 't goed en 'l geloof zal er niet bij ver liezen, want het beeft bij dc heidenen zeker nen goeden naam gegeven aan de Kerk. Nu ter gelegenheid van mijn jubilé heb ik zoo eens mijn leven wat onder zocht, en ik heb ondervonden dat ik wak van alles gedaan heb, gedoopt, gevormd gebiecht, gecelebreerd, getrouwd en be recht, in een woord, mijne macht op alle manieren uitgeoefend, maar om mijn leven deftig te sluiten, ontbreekt mij nog oen dingen en dat zou ik voor mijne dood toch nog willen uitgevoerd zien... Ik zou nog een nieuwen post willen stichten met kerk, residentie en scho len... De plaats die mij daarvoor aan lacht zou Tch'ang he lai zijn, een groot dorp waar nu al een dertig familien be keerd zijn. Daar het op 5 uren van hier ligt, schijnt het mij moeilijk om van hier goed te besturen en daar er ginds in den omtrek nog geen cliristenheden zijn, en veel groote heidensche dorpen, zou ik daar een nieuw christen centrum willen maken. In den loop van 't jaar heb ik daar een stuk grond gekocht, waar alles zou kunnen op gebouwd worden, (want 't is bijna eene hectaar! groot) en nu slaat er al eene school die. voorloopig ook voor missiekerk móet dienen, dan nog een klein kamerken voor mij, om er een kleinen thuis te hebben als ik er op bezoek ga. Nu dit alles is goed en sterk gebouwd en zou' gemakkelijk kunnen veranderd wórden! in meisjes- of jongensschool. Mijn groote wensch zou zijn, dat daar de be-' keeringen goed zouden toenemen en dat ik daar dan een nieuw christen dorp zou kunnen stichten, met kerk en residentie en al wat er noodig is om er tc kunnen! naartoe gaan en blijven te wonen als' eerste pastoor. Hewel, beminde stadsgenooten, Clunki u niet dat deze wensch billijk is en zoudt ge niet een steentje willen helpen om mijn plan te helpen uitvoeren dit ware dit jaar de gelukkigste nieuwjaars gift, die ge me zoudt kunnen sturen ik zou daar dan de laatste jaren van mijn leven willen gaan doorbrengen om de nieuwe christenen beter en beter den weg naar den Hemel te wijzen, en als alles op zijn schik zou ziijn, zou ik van daar mijn reiskaartje voor den Hemel willen nemen. Op den dag van liet laat ste oordeel zou ik vandaar willen ver rijzen, met een groot gevolg van uit verkorenen, die ik u gelukkig zou aan wijzen als zijnde de vruchten van uw milde'aalmoezen, en mijne gelukkige uitverkorenen zullen u eeuwig bedanken iri den Hemel. Nieuws valt er hier niet mee te dee- len, alles is en blijft rustig, in de lente zijn de bandieten van 't, Oosten weer naar het Westen getrokken, doch ze zijn niet langs ons plein maar langs de Zie hier neven. WAAROM LINDBERGH NAAR EUROPA KOMT. Uit New York In de radiolezing fiot ft een journalist verklaard, dat de bedrei gingen, die de familie Lindbergh er toe genoodzaakt hebben naar Europa te ver trekken, afkomstig waren vaneen mach tige bende, die uit sympathie voor Hauptmann handelde. Tje bandieten hadden het plan opgevat kolonel en mev. Lindberg te ontvoeren en ben slechts los te laten, in ruil voor de in vrijheidstelling van Hauptmann. bergen naar hunne geboortestreek te ruggekeerd en sedert hebben wij niets meer van hen gehoord. De communisten hebben deze laatsle dagen nog wat van hunnen neus gemaakt in ons naburig vikariaat van Ning hia, ze moeten daar zelf eene groote christenheid eenige da gen omsingeld hebben, doch de hulp moet op tijd toegekomen zijn om hen te verlossen, want wij hebben sedert geen slecht nieuws meer vernomen, in deze christenheid Siao tsiao pan, daar ver blijft nog de oude, eerbiedwaardige Monseigneur Otto, diep' in de tachtig ja ren oud, meer dan 50 jaren in China, en nooit terug geweest in Belgie, zijn naam is wel Otto, maar 't schijnt dat hij nog nooit een auto gezien heeft De oogst in 't algemeen is niets be zonder, 't heeft niet willen regenen binst den Zomer, maar 't kan er toch nog al door, is er geen overvloed, ieder zal toch wel te eten hebben, in onze missie is er eene plaats waar alles verwoest is door de overstroomingen van den gelen stroom, 't is ongelukkig een onzer grootste christenheden, maar 't is ge lukkig de eenigsle. Mijnheer Van Nuffel, ik dank U voor de goedheid die Ge zult hebben van de zen brief in de Volksstem» over te drukken, zoodat ik ineens, zonder iemand te vergeten, mijne vurigste dankzegging aan iedereen kan toe sturen Dank aan allen die mij door hunne mil de aalmoezen, helpen in den vooruit gang mijner werken, dank aan de win keliers, die een busken voor mijne mis sie op hunne toonbank hebben ge plaatst, waardoor mij jaarlijks een rond sommeken wordt af gegeven, dank aan allen die door kleeren, speel, en snoep goed, de kinderen mijner kindsheid hel pen onderhouden en verblijden, dank ook aan de goede zielen die ons in hun ne vurige gebeden niet vergeten, want het. gebed blijft toch nog altijd het bes' te wapen om ons te helpen in den strijd tegen den duivel en zijn rijk. Beminde Stadsgenooten, weest er ze ker van ik zal U niet vergeten in mijne gebeden, dagelijks in het Heilig Sacrifi cie der Mis zal ik U gedenken, ifc zal aan Onzen Lieven neer vragen TJ te zegenen en te loonen voor al uwe weldaden, en alles te vergelden met gezondheid, vre de, voorspoed en geluk gedurende hef, Ijaar 1936, dat weldra zal aanbreken. Ik wensch aan iedereen dus een zalig en oprecht gelukkig Nieuwjaar. Uw dankbare stadsgenoot missionaris in J. Maurice D)E CLIPPELE.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1