D; Omzetting fier Win vaa GfflffitED en Prowics De laatste Lotgevallen van Robert en Bertrand Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen Bandietenstreek te Zulte Koudegolf over Amerika Verkeersongeval te Wommelgem Noodlottige Familietwist te Wetteren Kostelooze Elektriciteit EEN GESCHENK VOOR HET GEHEE1E HUISGEZIN: BE PHILIPS S3S OF 536 MET KORTE. MIDDEL-EN LANGE GOLF. 10.000 VERRASSINGEN £9 December. H. Thomas. Tho mas Boeket was als kanselier van het Brilsche Rijk en als aartsbisschop dë man van de slipte plichtsvervulling der liefdadigheid. Hij stierf als slacht offer van een samenzwering in 1170. Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. Met ingang van 1 Janu ari e aanstaande wordt de vermindering van 50 op de normale prijzen der biljetten verleend aan de leden van de sportvereenigingen die de heenreis en de terugreis op denzelfden dag afleg gen, mits ten minste 12 biljetten geno men worden. Deze vermindering is toepasselijk tot. 31 Maart. Aoning Leopold op reis. Koning Leopold heeft Maandag incognito, de hoofdstad verlaten met beslemming naar Engeland. Re Koning is te Oostende scheep gegaan aan boord van de maalboöt «Prinses Astrid die te 11 uur in zee is gesloken. Hij was vergezêld door burggraaf du Pare. De aankomst te Do ver geschiedde, na een tamelijk woeli- gen overtocht, te 15 u. Van daaruit ver trok de Koning naar een onbekende be stemming. Naar wordt gemeld zouden de Ko ningskinderen eerlang ook de hoofdstad .verlaten om met verlof te gaan. Sedert jaren is het een gewoonte, dat de Koning de nieuwjaarsdagen in het buitenland ging doorbrengen. Vreemdelingen in Frankrijk. Vol gens de bewering van Georges Mauea onlangs in een Parijsch tijdschrift ver schenen, zijn er in Frankrijk 1700 ge meenten waar er evenveel vreemdelin gen als Franschen wonen en 150 waar in de vreemdelingen de meerderheid uitmaken. In het geheele land zijn er drie miljoen vreemdelingen, dat is 7 ten honderd. Onze Kolenuitvoer naar Frankrijk. De Fransche regeering heeft besloten bet contingent brandstoffen, die in Frankrijk mogen ingevoerd worden,met; 10 p. c. te verhoogeïi. Onze uitvoer van kolen kan hierdoor met 12,500 ton per maand toenemen. Voornamelijk de mij nen uit de streek van Charleroi zulten voordeel halen uit dezen maatregel, ge zien dë speciale hoedanigheid van hun kolen Telegrammen met nieuwjaarswen schen tegen verlaagd tarief. Voor de telegrammen waarvan de tekst uitslui tend bestaat uit ecne formule van goede wenschen uitgedrukt tér gelegenheid ,van liet Nieuwjaar wordt, tot 6 Januari [1936, een verminderd tarief toegepast in 't. meerendeel der Europeesche be trekkingen. Langs den weg Bclradio o.a. wordt ook een verminderd tarief toegepast voor dergelijke telegrammen bestemd voor Belgisch Congo, de Congo-booten over Brussel-Itadio of Anlwerpen-Radio en de landen van hel buiten-Euro- peesch stelsel die tclegrambrievcn Coc- laf en. Zoodanige telegrammen moeten de melding XLT of GTG dra gen. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de telegraafkantoren. Vrijdag namiddag ontving M. du Bus de Warnaffe, minister van Binnewfand- j sche Zaken, de burgemeesters en sche penen van de groote sleden, evenals M. Ingenbleek, goeverneur van Oost Vlaan deren. Hij deelde hun mede dat. het be sluit dat de modaliteiten bevat van de omzetting der" leerlingen van het Ge meentekrediet, van de provincies en ge meenten ging verschijnen in het Staats blad van Zaterdag morgen. Re minister deelde hun verder mede dat vanaf 1 Januari 1936 omgezet wer den al de leeningen, waarvan het no minaal bedrag hooger is dan 4.5 ten honderd, behalve voorloopig gekwoteer- de loeningen van provincies en gemeen ten ontsnappen lijdelijk aan de om zetting, de gekwoleerde en niet gekwo- leerde leeningen der openbare besturen en der gemeente-groepeeringen. De Modaliteiten der Omzetting Voor de leeningen op langen termijn en aan een interest hooger dan 4,5 ten honderd verlaging van den interest tot 4 ten-honderd met kapilaalsvergoeding van 10 ten honderd voor de leening aan 6 ten honderd en meer 8 ten hon derd voor de leeningen aan 5,5 t.h. én meer 6 t.h. voor de leeningen aan 5 ten honderd. Wanneer de vergoeding minder dan 100 fr. bedraagt, is men vrij in geid te trekken of op te leggen voor een titel van 100 fr. (aan 90). Uitzondering wordt gemaakt voor Anderlecht 5 t. h. 1921, waarvan de laatste vervaldag in 1940 valt. Deze titel wordt verlaagd aan 4,20 t.h. zonder vergoeding. Voor de kasbons met interest lioóger dan 4,5 ten honderd is de interest verlaagd op veranderlijke wijze volgens de vervaldagen dier bons. Aldus,wordt de interest gesteld op 4 t.h. voor de bons die ten laatste op 1 Juli 1937 ver vallen op 4,20 t.h. voor de bons tus- sehen dien datum en 1 Juli 1939. Voor de leeningen op langen termijn, zullen degenen die hun titels niet be-1 gccren te laten omzetten, deze moeten neerleggen den 2, 3 en 4 Januari 1936 op het Gemeentekrediet, voor de lee ningen dier instelling en op de Nationa le Bank van Belgie voor de leeningen van Provinciën en Gemeenten. Later zullen de inschrijving als kapitaal, de interestvoorwaarden en de uitkeeriiig van dc geblokkeerde rekening die op hun naam zal geopend worden, bepaald worden. Het verslag aan den Koning laat een interest voorzien gelijk aan deze 'Wélke het Gemeentekrediet geeft aan de loc pende rekeningen (hetzij I t.h.) en een uitstel tot üitkeering welke in geen ge val de vijf jaren zal overschrijden. Gewone abonnementen. Met ingang van lJanu'ari aanstaande worden de gewone abonnementen met; beperkten reisweg, dit is geldig tus- sehen twee of meer bepaalde plaatsen' van het net, berekend naar verhouding' van hun geldigheidsduur op den grond slag van den huidigen prijs van het abonnement voor 12 maand. Het abonnement voor één maand kost dus het. 12e van het. abonnement voor één jaar, dat voor 3 maand, liet vierde en dat voor 6 maand, de helft. Bijgevolg zijn er geen rekentabellen meer voor abonnementen met drie- maandelijksche betalingen, daar het den geabonneerde vrij staat zich van ach tereenvolgende abonnementen voor 3 maand of één maand te voorzien. Verder worden er geen abonnementen voor 9 maanden meer. afgeleverd deze werden overigens zeer weinig aange vraagd. i De opzegging van de abonneihenten voor 3 maand en meer, die in onbruik komen dc-or onvoorziene omstandighe den, onafhankelijk van den wil van den geabonneerde, geschiedt naar rata van het getal maanden benuttiging, waarbij elke aangevangen maand voor een volle maand geteld wordt. Re uit te kecren som wordt bepaald door van den betaalden prijs het getal abonnementen voor één maand af te trekken dat begrepen is in de periode j tijdens dewelke de geabonneerde in het bezit van zijn kaart gebleven is. Geen wijziging is gebracht in de abonnementen geldig op'al dc Belgische spoorwegen. Vrijdag morgend, rond 1,30 ure, is een onbekende manspersoon die een sjaal rond zijn hooffl had gedaan om; niet herkend te worden, gaan aanklop.' pen bij M. Rokt,er Van der SchueWn,! wonende op het dorp, te Zulle, om eenj zieke te verzorgen. Toen de H. Dokter, dc deur opendeed sprong de bandiet! met de revolver in de hand voor hem-en' plaatslc zijn wapen op dc borst van den geneesheer. Dat wapen' ziende gaf de geneesheer den kerel een duw en sloeg de- deur.dicht en riep om .hulp, waarop de bandiet op de vlucht sloeg. Klacht werd bij de politie neergelegd en een naarstig onderzoek ingesteld. De stoutmoedige daad heeft groote ont roering onder de bevolking verwekt.Het ware te hopen dat de eilendeling spoe dig kon gevat worden. door AUCTOR 31ste Vervolg. Hij opende de deur en trad binnen, door Robert gevolgd. Eene nog jonge vrouw, legen wier rokken twee kinderen hun hoofdje aan drukten, als om zich te verbergen voor den barschen rentmeester, stak smee- kend de handen cp en kreet Heb dan toch medelijden met mij ne arme schaapkens van kinderen De renImeesier nam de binnenko menden van liet hoofd tol de voeten op, groette hen beleefd door den hoed af le nemen en, zich dan lot de vrouw wen dende, sprak bij barsch Tot binnen acht dagen. Onlh-oud wel wat ik u heb gezegd. Hij wilde zich verwijderen. Een oogenblik, zei Bertram!. Wij hebben onwillekeurig een gedeelte van de samenspraak gehoord, die gij met deze vrouw hebt gehouden. Wie is uw meester De baron van Piereghcm. Bertram! .wendde zich tol Robert en zei in het Fransch Gelieve dien naam niet le verge- iten, baron. -Ik zal hem opteekenen, grn'af. Hoeveel is deze vrouw u schuldig? zoo richtte Bel trand het woord weer tot den rentmeester New York, 27 Dce. Over Amerika heerscht de strengste koudegolf, die do jongste 25 jaar werd waargenomen. Meer dan honderd personen kwamen reeds door de koude om, terwijl een duizendtal personen verwondingen op liepen bij het. vallen in de straten,waar sneeuw en ijs ligt. Stormwinden hebben gewöed over Kentucky, Tennessee -en Maryland, Ier- wijl ook strenge koude werd vastgesteld in Virginia, Illinois, Maryland, Vermont en Maine. Vrijdag, even voor den middag, was het zesjarig kind Martin Dieudonné,wo nende Ie Wommelgem, Oude Baan, 110 'gaan kijken naar een in ophouw zijnde j huis tegen dc Aulolci (Krijgsbaan) ter hoogte van de herberg van K. Moons. Het knaapje dat terug huiswaarts, wilde keeren, wilde de groote baan over steken, als juist cën personenauto kwam aangehold uit de richting van Wijnegcm. Een metser, die aan den bouw werkte, riep nog op liet kmd.doeh dit stak maar over. Hét gevolg was dat een aanrijding nietnheeë kón vermeden worden en de autóvoerder, Mr Re M., I pelsenhandelaar uit dé Kerkstraat te 1 Antwerpen, die nog allés dééd wal mo gelijk was om le stoppen, de kleine met hel voorste deel van den auto vatte en meenam, na een zwenking te hebben ge_ maakt over de glibberige baan. Aan den overkant der baan werd het voertuig tot staan gebracht echter in tegenoverge stelde richting. De kleine Rieudonne werd kreunend van pijn in de nabijgelegen herberg binnengedragen en vervolgens naar de ouderlijke woning overgebracht. Br Van Put, van Borsbeek, beeft de eerste zorgen toegediend. De locstand van den kleine is echter geruststellend, alhoewel been en bil gebroken werden. De veldwachter Rood,hooft en Peelers hebben de noodigc vaststellingen gedaan en proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. We meldden gisteren het drama dal plaats greep le Weiteren tussehën dej familie Verdonek en hun schoonzoon André Vande Veegaete van Massemen. Ziehier nadere bijzonderheden. Hel stoffelijk overschot, van de onge lukkige Eugenia Verdonek werd naar de kliniek overgebracht en 's namiddags bij het onderzoek van liet parket deed dr Seruel dc lijkschouwing. Uit de lijkschouwing bleek echter, dat de vrouw niet aan de gevolgen van slagen, maar door een hartaderbreuk gestorven was. Zij leed aan een hart ziekte en was tegen de ontroering van den twist, veroorzaakt door den dron ken schoonzoon, niet bestand geweest. Daar er geen bezwarende omstandig heden wegens doodslag tegen Van de Viegaele bleven bestaan werd er geen aanhoudingsmandaat afgeleverd. Hij bleef echter lot 's avonds ten politie-* bureele en zal zich wegens dronken schap en slagen te verantwoorden heb ben. Hij werd dus in vrijheid'gesteld. Van'de.Viegaele, die als weesjongen in het Sinte. Barbara ges licht- werkte, waar hij echter ontslagen werd, heeft reeds enkele veroordeeling.en wegens dronkenschap, vernieling, rustversto ring. enz... opgeloopen. De begrafenis van de ongelukkige vrouw zal Maandag plaats hebben. In het land van Charleroi is een zaak van elektrieiteitsdiefslal aan hel licht gekomen, die vermoedelijk een groote uitbreiding zal nemen. Tijdens zijn ronde bij de verbruikers, liad een kontroleur van een gas_ en electriciteilsmaatschappij van Henegou wen een kleine truc ontdekt, door som mige oneerlijke klanten gebruikt om kosteloos van den stroom te genieten. Roor een gaatje, geboord in het i'jzer dat den eleklrischen meter beschut, werd een naald of een draad gestoken, die belette dat de schnjf, welke het aan tal verbruikte kilowatt aanduidt, zou werken. Uit het onderzoek ingesteld door de rechterlijke politie, blijkt dat dit handig stelsel door een verkooper van radio toestellen te Couillet, zekeren R.V. werd uitgedacht en bekend gemaakt aan de andere klanten van de elektriciteits maatschappij. Dit spelletje duurde al twee jaar en tot nu toe zijn reeds een veertigtal per sonen uit de omstreken van Charleroi in de zaak betrokken. Zij zullen vervolgd worden wegens diefstal met braak. WUKOEN IDOOR PHILIPS GRATIS AANGEBODEN. OP VERTOON VAN DEZE ADVERTENTIE VRAAGT DE PKILIPS' GELUKSENVELOPPE AAN DEN WEDERVER «DOPER. DIE HET AANPLAKBILJET VAN NEVEN STAAND MODEL IN DE ETALAGE UEEF.T KUNT EEN TOESTEL WINNEN Neemt vervolgens deel aan den kosteloozen GR80ÏEN PHILIPS' WEDSTRIJD DER GOEDE ADRESSEN Meer dan FRANK PRIJZEN! Driehonderd frank. Bertrand haalde een brieventesch le voorschijn. Ik moet u doen opmerken, zei de rentmeester, nu ook in het Fransch,dat- die vrouw eene slechte betaalster is.Wij hebben altijd last met haar. Zo-o Wat doet haar man Die is dood. Ha Ze moet den kost verdienen voor haar en hare kinderen, hier op deze kleine hoeve, welke er eerder eene hut uitziet... En dan verwondert het u dat ze de pacht niet kan betalen. Ilij haalde drie bankbriefjes uit de lasch en reikte ze den rentmeester over. Geef me een kwijtschrift, sprak hij. De rentmeester voldeed aan dit ver zoek. Bertrand keerde zich nu tot de vrouw; Ge hebt nu niets meer te betalen, moederken, en ik zal eens met den ba ron. spreken. Hij moet u voor niet la ten wonen.... Hier is nog een bank briefje voor u. Ge moet kousjes en kleederen voor uw kinderen koopen. De vrouw nam het bankbriefje aan,en kon geen woord uitbrengen... Tranen leekten van hare wangen... Kom, zei Bertrand tot Robert,hier zullen we niets te eten vinden. Mijnheer, dank...- stamelde de .vrouw. Hare tranen verstikten hare stem. Ze nam hare beide kinderen van den grond en drukte ze aan haren boezem. Gered kreet ze. Q, mijnheer ■- *-r Zorg goed y-oor. ywe kleinen, zei Bertrand en verliet de hoeve, door Ro bert en den rentmeester gevolgd. Buiten wisselde hij met zijn makker ocnige woorden in eene vreemde taal.die de rentmeester niet verstond. Robert knikte bevestigend en richtte het woord lot den rentmeester Wij zijn niet bekend in deze streek. Kunt ge ons geen afspanning aanwij zen, waar we een stevig middagmaal kunnen vinden Zeker hceren. Als mijn gezelschap u niet. onaangenaam is, zal ik u verge zellen tot in het dorp. Ver van hier Piereghem... Een kwaart uurs door het bosch. Langs den slecnweg is het wel een half uur. Dan door het bosch, want ik heb groolen honger. Is uw meesier zoo hardvochtig,dat hij die arme weduwe uit hare woning, zou doen jagen vroeg Bertrand. Re baron woont te Brussel, zeido de rentmeester en houdt- zich met al die kleine zaken niet bezig. Hij laat dat aan mij over. Gij zijt dan hardvoehiig Als gij het zoo noemen wrilt, heeë graaf. Als ik mijne rekening maak,moet alles in orde zijn, of de baron buldert tegen mij, en met zachtheid is er. van dat boerenvolk niets te bekomen. Maar, als de menschen het niet hebben, dan kunnen ze toch niet ge ven Dat is hunne zaak. Als ze de pacht niet kunnen betalen, moeten ze op geeii hogve yvonen, ('t .Vervolgt.)

De Volksstem | 1935 | | pagina 2