GEKILD NIEUWS CONSTANCE SHERWOOD Koning Leopold te Kitzbuhel De Heilige Vader voer de radio Nieuwjaarseproep van Kardinaal Faulhaber Hitler zsu in Kei tsaar Italië gaan Sneeuvslawlste stabij' Weessen Auto in een groep voetgangers gereden te Erpe Dramailsefte brandr&np te Vilvoorde Aulo-ongeluk te Ninovs 3 JANUARI. H. GENOVEVA. r.t- boren Xantcrro. nabij" Parijs in 425. van' haar i 3-1 - jeugd leidde zij cc:i zeer god vruchtig en verstorven leven. Doof haar toe doen werd l'arijs bevrijd van vernieling door Atti'a en zijn troepen. 4 JANUARI. H. GREGORIUS. - Om zijn deugden werd hij op de bisschopStróon van I.an gres verheven. Hij sticrf: nu è3 -ja ren episcopaat in 541. LEENINGEN MET LOTEN. Vijl" lo tingen zullen in.den. loop van <le maand Ja nuari in liet openbaar plaats hebben ten z.ctel der Nationale Bank van België te-Brussel, telken male om l0 •uur* te weten I Dcfl lUn Januari u. 188e loting éer-2«lc-lee- nir.e van liet Verbond der Samenwerkende Vennootschappen voor Oorlogsschade l.!?22); é'e'n b-t van 230,000 frank en twee van 100.000 frank. i Den 15n Januari I37xs loting, der lstc lec-ning- van het Verbond der Sanuenwerk.ejl- dc Yc«nootschappen voor.. O:rloffsscha.de 11«>21 een lot van één mifliocn .frank. Den 18n Januari 52e loting dcr.krmng met loten 1033: één lot van érn mdliocn frank en zeventig Jotcn Van -25.00- frank,:. Den 20n Januari 17b loting der 3de leen'ng van het Verbond der Sarticnwerken de Vennootschappen voor Oorlogsschade l'j25) twee loten van 1003)00 frank drie loten van 50.000 frank en vijftien loten van 10.000 frank. Den 25n Januari 71e loting der leening met loten 1932: één lot van 500.000 frank en twintig loten van 25.000 fr. GOUD VOOR ONS LAND. In den loop van de laatste dagen zijn verscheidene zendingen goud uit Engeland over Oostende naar Brussel overgebracht. De maalboot «l'rinccsse Astrid», had 4q verzegelde kisten goud aan boord, de meeste voor de Nationale Bank bestemd. Kr waren ook vier kisten onder vóór Duitschland be stemd. Een bescheiden toezicht werd op het los sen van het kostbaar goed uitgeoefend. HET AANTAL RADIOLUISTERAARS IN ONS LAND. Het aantal radiotoestel len heeft in ons land, in November, het mil- liocn overschreden. 3".Inde vorige maand waren er Ontvang toestellen met lampen, 966.512; ontvangtoe stellen met kristallen, 5,289 aangeslotenen bij de radiödistrib'utic 25,742: kosteloozc ver gunningen, 14,836; omloopcnclc vergunnin gen, .'.-ok Algemeen totaal 1.008.160, PASTEUR HEEFT BEWEZEN 'dal .«q>ontauc voortplanting onmogelijk is. Sinds dien hebben andere geleerden bewezcri, dat zinder vitaminen het leven onmogelijk is. liet eiken dag Solo margarine, want ze isi buitengewoon rijk aan vitaminen D. en A. EEN EIGENAARDIG TESTAMENT. liet Canadccseh hooggerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak Miller. In October lp2ó overleed t'c Toronto de advokaat Charles Miller. Miller, die in zijn testament had bepaald, 'dat van zijn nalaten schap 100.000 pond moest betaald wi .rden aan de vrouw die in de'tien jaren volgend op zijn dood, de meeste kinderen ter wereld zou hebben gebracht. Aan den «wedstrijd» konden alle inwoon sters van Torondo deelnemen. De nabestaanden van Miller betwistten de geldigheid van het testament, doch in lioogc- icn aanleg heeft het hooggerechtshof hun protest verworpen. j 35ste Vervolg. Hij vroeg mij toen, of ik niet gaarne een brief zou wHIen schrijven aan mijn vader, zonder ondcrtcekcning of adres, die hij dan voor hem zou kunnen medenemen, en ik zette mij 0111 een brief samen te stellen, op haastige wijze op het papier stellende wal .mijn hart mij ingaf, zonder de woorden te wikken, waarmede deze lief hebbende gevoe lens waren uitgedrukt. Ook de heer Conglc- ton schreef aan hem, terwijl Edmund cenig voedsel nuttigde, waaraan bij grootc behoef-' te had, daar hij, sedert hij in Londen was, nauwelijks een goed maal had genoten, en hij nacht en dag zon moeten rijden, om mijn meester te bereiken. Ik weende bitter, toen hij vertrok; want liet zien van .hem herinner de mij aan mijne dierbare moeder, dje ik verloren had, aan mijn vader, van wiens bij gijn ik evenzeer beroofd was, en aan het huis dat ik waarschijnlijk nooit zou wederzien. Doch toen mijne tranen, hadden opgehouden te vloeien, schonk de terugblik op wat mij eers' droefheid veroorzaakte thans troost, en verlichting van ergere vrees maakte de schei ding van mijn vader dragelijk. Den volgenden Zondag, toen ik naar Cliar- tehouse ging met mijne nichten en mevrouw Ward, was ik zoo vrooJijk, dat Polly mij prees om mijn gesnap, zeggende, dat zij, mij sedert cenigc dagen niet gehoord hebbende, bevreesd geweest was, dat ik door de aan stekelijke kwaal van melancholie was aange tast, waaraan Kaic leed, die zij zeide, dat haar bijna doodde door het geluid harcr droe vige verzuchtingen na het vertrek van M. La cy, hetwelk de mu/iek was van minzieke da mes, die zij echter nimmer dacht te beoefe nen; want, cei ze, ik houd zorg voor den Koning F^opold III is verleden Woens dag te Kitzbuhel (Oostenrijk) aangekomen en heeft er du villa Erha, dié hij afgehuurd "heefi, betrokken. - De Koning reisde privaat, alleen om rust te nemen en verder aan skiën te doen. Hij heeft aan de overheid" gevraagd maat regelen te nemen omdat men hem met rust laten zou, wat niet belet dat er'thans in 'hccl Kitzbuhel geen kamer meer te krijgen is. Voor Oudejaarsavond had de Koning de uinoodiging aanvaard van Lady Dovcndalc, in hotel Rciscli. In de gróofc zaal, waar 300 gasten aange zeten waren om -vatv 't een jaar in 't ander te ciocn, had Lady Dovcndalc cene tafel voor 33 harer genoodigden doen voorbehouden. De gansche adel uit de streek was verte genwoordigd, o.a. de prins van Liechtenstein en na het diner opende de Koning het bal met de gastvrouw. Te middernacht werd op het nieuwe jaar geklonken en de Koning legde groot genoe gen aan den dag bij het aanhooreti der pe ls en de Wcensche zangen en dansen. De Grin zing werd b.v. herhaaldelijk gebis-j jsccrd en de Koning toonde zich zeer ingeno men rzrt de bescheiden wijze waarop het pu bliek zich tegenover hem gedroeg, cm den vorst 7.00 weinig mogelijk lastig te vallen. De aangekondigde radao-bc-odschap. welke de 11. Vader Vrijdag van Zijn particuliere bibliotheek uit heeft gericht' 'tot deelne mers aan het Eucharistisch Congres te Ma dras was an het Latijn opgesteld. Zl H. de Paus zeide daarin dat Hij bijzon der gelukkig was do t middel van de radio Zijn apostolischen zegen te zenden 'aan het Brrtsch-Indisch Eucharistisch Congrea en voegde er aan toe dat If;j ondanks den groo- tcn afstand zich onder de talrijke geloovi- gen die aan het Congres deelnamen tegen woordig voelde door' de aanwezigheid van Zijn legaat. Na den vvenseh te hebben uitgesproken dat de II. Eucharistie altoos het middelpunt mo ge zijn van het Christelijk leven, sprak de H. Vader op plechtige wijze den apostoli schen zegen uit. Ter gelegenheid van Nieuwjaar heeft Z. II. Em. Kardinaal Faulhaber in de Frauenkirche te Munchen een ontróerenden oproep gericht ti ,t. alle Duitschers om hun geloof trouw te blijven. De grootste rOof, die tegenover een'volk- kan worden begaan, zeide Zijne Eminentie, is dat men het berooft van zijn God en God buiten het gezin, de school en de jeugd houdt. De verheffing van menschelijke wezens tot een goddelijke waardigheid is de grootste ramp einder de volkeren der wereld in onze dagen. Het beste wat Zijne Eminentie Zijn ge* loovigen kon toewenschcn was, dat Christus gebracht zou worden tot de Duitschc jeugd, arbeiders en gezinnen. Het is schrikwekkend de blasphemie te le zen. welke afgedrukt wordt in de Duitschc pers, vervólgde dé kardinaal. Dit moet een straf tengevolge hebben. Katholieken kunnen door naar de kerk te gaan in zekere mate boete doen voor deze godslastering. De kardinaal besloot met de bevestiging dat de Katholieke Kerk zou blijven bestaan op Duitschen bodem. grootslen vijand des levens, en verliefdheid voor een vervelend spel, als het niet dient om iemand te vervroolijken. Zij zeide dit, zich naar Sir Ralph Ingoldby wendende, reeds vroeger vermeld als dingende naar hare hand, die met ons ging, en daarop uitriep Beware ons, schoonc 'Miiss, wanneer wij vftoiolijk moeten wezen als wij treurig zijn, en door vroolijkheid de liefde winnen cencr dame. wier gemis ons zoodanig alle vroo lijkheid beneemt, dat wij wel treurig moeten zijn, en aldus datgene verliezen, wat de treu righeid zou genezen. Hij ging op deze wijze voort, en hare antwoorden waren steeds Schertsend en vol geest, zooals hare gew.oon- ,1c, was, wanneer zij met heeren sprak. Toen wij aan het huis kwamen, 'stond Miss Miliccnt ons op te wachten aan de deur der galerij, teneinde ons naar de plaats te geleiden. Waar wij het best het binnenko men van Hare Majesteit kenden zien. Daar waren ecnigc zitplaatsen, en er bevonden zich nog andere personen, waaronder sommige be kenden van Polly, met wie zij een levendig gesprek aanving, waarin ik gelegenheid had haar scherpzinnigen gec.-t op te merken, die alles overtrof, wat ik ooit in ccnige vrouw ontmoette, wijl zij nimmer om een antwoord verleren was: bij voorbeeld, toen iemand tot haar Zeide Waarlijk, gij bebt geene geringe ge dachte van u zelve, schoonc Miss. Zooals iemand zich zelf schat, sprak zij, zal hij dorox anderen worden gewaardeerd. En een ander Gij verbeeldt u eenc Mi nerva te zijn. Waarop zij antwoordde Neen, mijnheer, niet .wanneer ik aan uw elleboog ben; hiermede bedoelende, dat hij geen Ulysses was. En toen een heer haar een bock noemde, Naar allé"waarschijnlijkheid zegt een Ha- vasbcricht, zal het. Ixzoek van rijkskanselier Hitler aan Italic, sSVrléhvalHen met de feesten van de 2c verjaring van de oprichting van het Itaiiaanschc keizerrijk, 't is te zeggen den 9n Mei. f Daar Hitler tevens staatshoofd en hoofd van de-regeer rug k, zou zich de vraag stellen of hij zijn bezoek brengen zou aan de ko ning-keizer van Itajie of aan Mussolini. Naar 't schijnt zón liet -bezoek, opgevat .worden als het bezoek van het hoofd van de Duitschc iptionaal-socialistische partij aan het hoofd van de-fascistische partij. De Kuhrer zou zes of zeven dagc-n te Ro me blijven en de ontvangst zou de ontvangst van Mussolini te-Berlijn waardig zijn. In de w ijk van de statie van Ostia zou een voorlooplgc statie -opgericht worden. Van dc/.c monumentale static uit, zou dan een lange optocht .mogelijk zijn langs den Aventijnschen weg,. d£ TrLanflaan, de Rijks laan en het Vcnctieulcin. Mussolini zou zyu gast aan de static op wachten en hem begeleiden naar een heer lijk paleis op den Corso, waar de ï'uhrer verblijven zou, en. niet in de Villa Madame, voorbehouden aan dg,vreemdelingen van aan zien. Deze villa zou,al> te eenvoudig aan schouwd worden. Hitier zou dan .ontvangen worden in het Deriapa'cis, waar Wilhelm II afstapte voor den oorlog. Weenen, 2 Tan. Ecu sneeuwlawïnc heeft zich voorgedaan op 2800 meter hoogte van den Sneeuwberg, op 'het punt bekend als vergaderplaats van de Wcensche skiloopers. De geweldige sneeuwmassa verraste in de Kraunbachvallei een; 20-tal skiloopers. Van acht hunner werd geen spoor meer gevonden. Een ploeg'redders (vond reeds vijf lijken in de sneeuw. Gisteren omstreek i 18 uur heeft op den Gentschc steenweg ,tc Erpe, wijk «Ster» een zwaar verkeersongeluk plaats gehad, waarbij één persoon gGdood en drie zwaar gewond werden. I Op bovengenQcmdJn steenweg is.be! Fiets pad in hcrs.tellimr '.,-octen de voetgangers enkele meters deti '?t jthiwcg volgen. Een auto, die uit de richting van Aalst kwam is cp bedoelde plaats op een groep voetgangers ingereden. Jozef Schollacrt, wenende te Erpe, werd op slag gedood. Zijn echtgenootc liep een schedelbreuk op. Zekeren Vandenbrcr.t, wonende Vijf Hui zen, werd de linkerarm op verscheidene plaat sen gebroken, terwijl hij daarenboven een ernstige wonde aan het hoofd opliep. Men vreest voor een schedelbreuk. De verloofde van Vandenbrent, Alice Ver- hoeve, wonende Bctchstraat, te Erpe, werd over heel liet lichaam gewond. De slachtoffers werden naar het zieken huis te Aalst overgebracht. Het lijk van Schollacrt bleef ter plaatse. De toestand van Vandenbrent en van vrouw Schoïlaert is zorgwekkend. De rijkswacht van Mcirc stapte ter plaats af. met de vraag, of zij liet gelezen had, zeide zij De voorrede; meer niet. En waarom niet meer, daar die toch vol geest is zei hij. Omdat, antwoordde zij, een schrijver, die al zijn vernuft iu de voorrede zet, zijn boek aan het wambuis van een falsaris doet gelijken. Hoczoo vroeg de heer. Doordat hij, zeide zij, het fluweel van voren plaatst terwijl de rug slechts van min dere stof is. Wat mij betreft, sprak een verwaand jonkman, ik heb gedachten in mijn brei», die verscheidene boekdcolen, zouden kunnen vul len. Helaas, waarde lieer, riep zij, is er dan geen band, die goed genoeg is om ze te Be vatten Hij, ecnigszins verbitterd verklaarde, dat zij slechts een soort van boeken leest, en dweept met Sir Bevis en Owlglass, of Spie gel der mode, en dergelijke ijdelc prullen, waarin hij nimmer een woord had gevonden, dat eenig nut of genoegen gaf. Ik heb eenc tafel gelezen, zei zij, die spreekt van ecne weide, waarin ossen gras, honden hazen, ooievaars hagedissen, en eens- ge dieren niets vinden. Om ti de waarheid te zeggen, zeide ecne dame, die naast Poliy's tegenstander zat, heb ik geene grootc achting voor letteren bij vrouwen. De grootste lezers zijn dikwijls de slechtste daders. Letters, riep Polly, wel, dat zijn voor zeker de gewichtigste dingen der schepping; want het verschil van eenc letter kan zelfs in een korten zin de bedoeling van iemands be sluit veranderen in ecne nattk van lev ai en dood. De Nicuwjaarstcinming werd Zaterdag m den vroegen ochtend te Vilvoorde verstoord door een tragische brand waarbij een vader en vier zijner kinderen om het leven zijn ge komen, terwijl 't vijfde zware brandwonden opliep. Oudejaarsavond vierdet keerden rond kwart na twee op den morgen huiswaarts toen zij uit het gebouw n. 31 der Lange Mo lenstraat groc-te vlammen langs de ramen zagen naar buiten slaan. Onmiddellijk waarschuwden zij de policic en de brandweer. Deze laatste was spoedig ter plaatse en onder leiding van de luitenan ten SouUards en Precker werd onmiddellijk met blusschingswcrken aangevangen. Terwijl de pompiers al hun krachten in spanden om liet vuur te overmeesteren dat zich spoedig tot het gansche gebouw had uit gebreid, verjiamen. zij van geburen dat zich zes personen in den brand moesten bevin dt n. De eigenaar van' het huis had nalmecli-jk aan een vriend gevraagd 't huis te komen bc- wakens tijdens zijne afwezigheid en deze, Frans. Eickcns, militair arbeider, geboren te Kampenhout den 8 September 1003, ^ge huisvest te Vilvoorde aan de Olmenstraat had er zijn intrek genomen met zijne vijf kinde ren terwijl zijne echtgenootc den Nieuwjaars nacht elders was gaan doorbrengen. De kin dereu sliepen op de eerste verdieping terwijl dë vader op het gelijkvloers vernachtte. "Wanneer tic vlammen reeds hoog opsloegen zag men plots Frans Liekens in nachtgewaad buiten komen gesprongen en onmiddellijk daarna terug het huis invuehten om te trach ten zijn vijf kinderen te redden. Intusschcn waren twee personen langs hel dakvenster van een nabijgelegen woning op het dak van het brandende gebouw geklom men om langsdaar toegang tot liet huis te krijgen. De ingang, langs voor en langs ach ter was immers .versperd door het vuur. De redders schoven enkele pannen weg, maar onmiddellijk sloegen dikke rookwol ken op zoodat beide mannen, wier werk nog bemoeilijkt werd door het gladde, met ijzcl bedekte dak, hun pogingen moesten opgeven. Dcor-dc brandweer werden inmiddels ver scheidene slangen op den vuurpoel gericht doch het duurde nog geruimen tijd eer zij er in slaagde de vlammen zoover terug te drin gen dat het hun mogelijk werd het huis bin nen te dringen. Toen zij hierin eindelijk slaagde werden zij verrast door een ontzettend schouwspel. Op den gedeeltelijk door het vuur vernielden trap lag het verkoolde lijk van Liekens, te gen den muur, met ecne krampachtige uit drukking op het verwrongen gelaat. U'it de ligging van het lijk kan duidelijk word'cn op gemaakt dat de ongelukkige vader nog, een laatste poging had) gedaan om zich weer op te richten, toer hij reeds half verstikt door den verpestenden rook op den trap was .neer gestort. Een nog ontzettender schouwspel wachtte de brandweermanhen op de eerste verdieping waar de kindeten/-' waarvan het oudste, een meisje, elf jaar, en het jongste amper an derhalf jaar oud, in dezelfde kamer sliepen. De kindertjes waren blijkbaar door den brand verrast geweest in hun slaap en werden ver stikt in hun bedje. De bedden waren geheel opgebrand en vier lijkjes lagen afgrijselijk verbrand op den vloer. Het oudste meisje, dat nog ademde hoewel het eveneens erge brand wonden had opgeloopcn, voornamelijk aan de bcencn werd bij hoogdringendheid, naar het gasthuis overgebracht. De geneeshceren hebben alle hoop nog niet opgegeven het kind nog te kunnen redden. Wanneer de lijkjes uit het huis werden gedragen, stegen uit de dichtopccngepakte menigte nieuwsgierigen die voor de plaats van de ramp had post gevat klaagkreten op. Hoe bewijst gij dat vroeg de dame. Daardoor, antwoordde Polly, dat ik eens een heer hoorde zeggen «I must go die a beggar» (ik moet als bedelaar sterven), ter wijl hij meende «I must go buy a dagger» (ik moet een dolk koopen) en dus alleen de b en de d verwisselde. Allen lachten; en een van hen zeide daar na Er bestaat een bock vol geestige toespe lingen op de kardinalen te Rome, waarin al die scharlaken prinsen ruw behandeld; wor den. Bellarmine, bijvoorbeeld, wordt voorge steld als een tijger aan een paal vastgeke tend, met ecne rol, die uit zijn bek kctpit, waarop l j tl «Geef mij mijne vrijheid, en gij zult .zien, wie ik ben. Ik wenschtc, vervolgde de spreker, dat hij op dit eiland werd losgelaten. De rechters der Koningin zouden hem .spoedig dwingen, zijne woorden op te.eten. Misschien, antwoordde Polly, zouden zijne eigen woorden een te goed voedsel zijn voor een Katholiek in Harer Majestejts ge vangenissen. i— Dan hebt gij zeker van dat voedsel ge proefd, miss, zeide de genoemde dame, dat gij met den aard ervan zoo bekend zijt. Ik bemerkte toen, dat mevrouw Ward Pol ly wenkte, geen verdere woordenstrijd over dat onderwerp te voeren; en later bracht zij ons in herinnering, dat vele personen in de gevangenis geworpen waren v.oor een onbe zonnen woord, in een gezelschap gesproken, waardoor in de verte ondersteld kon wor den, dat men cene gunstige meening van den katholieken godsdienst had; en haalde toen het voorbeeld aan van zekeren Roland Jenks, een boekverkooper te Oxford, die cenigen tijd geleden voor cene scherst over de geestelijke ERG ONGELUK TE GENT Op Nieuwjaarsdag ha<| er op de Fiëzante- vest, ter hoogte van de Kemclbrug, een erg ongeluk plaats. De genaamde Victor Macs, 28 jaar, wonende M it naarst raat, werd al daar omgeworpen door een tramrijtuig. Het slachtoffer werd na de lióodige zorgen van den heer dokter Schottc. naar het gasthuis overgebracht, waar hij s' avonds rond 6 ure is overleden, zonder tot bezinning te komen. Als bij wonder zijn er geen dcoden Slechts een gekwetste Met Nieuwjaar gebeurde er op den Burcht- dam een schrikkelijk ongeluk dat nog een goed verloop heeft gehad. Jn den namiddag bracht M. Bcllot Louis, geboren te Dilbeek en' wonende i:i de Lin destraat te Menie per auto zijne familie naar den tram te Ninovc. Wanneer hij zijn volk afgezet had keerde hij vervolgens en wilde terug naar huis rij den, doch pas een honderdtal meter verder .tg hoogte, van. de woning van senator De Clcrcq vloog de deur open van zijn wagen, die dus niet goed; gësloten" incest zijn. Bellot bemerkte het, doch, beging de on voorzichtigheid van deze te willen sluiten zonder zijn wagen te doen stilstaan. Hij moest zich geweldig rekken en zich zelf la ten ovcrglijden en op het oogenblik dat hij de deur dicht trok, dëed hij door den .-lag ecu vcrkeerd'c beweging aan hef stuur waardoor deze de auto deed rechts rijden en vervol gens op het voetpad terecht komen. Dit alles ging met een groote snelheid want eerst werd een bctonncnpaal afgereden die het signaal aankondigde van den tram om. vervolgens zes meter verder naast een ijzeren paal van de hoogspanning van den tram te- botsen. In die vlucht kon juist op tijd de genaam de Maurits Roelandt die met zijn kind aan de hand op het voedpad was, wegspringen en bleef als bij wonder ongedeerd. Ditzelfde was niet het geval met de 18-ja- rige Henri De Vuyst, wonende Gecraards- bcrgschestraat te Ninovc die werd aangereden en ten gronde geworpen; de jongeling werd opgenomen en in de woning van Paul Soc- t'aert binnen gedragen waar hij door Dr Ca!- Janl uit de buurt de beste zorgen ontving. Ge lukkig .waren de verwondingen die hij aan liet rechterbeen had opgeloopcn, van geen ernstigen aard en kon hij later naar huis wor den gevoerd. Politieagent De Deyn kwam ter plaatse en stelde een onderzoek in, VROUW VERDRONKEN TE CHARLEROI Te Charleroi werd op tragische wijze ccii einde gemaakt aan een Nieuwjaarsviering. Omstreeks 1 uur.'s nachts hoorde men plots aan den oever van de Samber het luide gillen van een vrouw, terwijl op hetzelfde ewgen- blik een auto in volle vaart verdween. Twee politieagenten kwamen toegesneld en zagen een vrouw in het water liggen, die wanhopige pogingen in het werk stelde om zich te redden. De twee agenten sprongen zonder aarzelen in den vloed, doch slaagden er eerst niet in de vrouw te redden. Een der twee redders werd plotsling ongesteld en moest door zijn makker gered worden. Toen deze laatste, ten slotte ook de vrouw op het droge bracht was deze reeds levenloos. Ken onderzoek wees uit, dat het de 24-jarige Ivon- ne Colpacrts was, wonende ruc de Chatclet, tc'Marchitnne-au-Pont: oppermacht der Koningin werd gearresteerd, aan de kaak gesteld, gegceseld. en in et zijne ooren aan eenc plank genageld, die hij zelf niet een mes moest doorsnijden, om zich te bevrijden. Dit zou de opmerkzaamheid niet hebben getrokken, zijnde niets bijz.jndcTs in deze dagcen, en de njan.ecn Katholiek van weinig aanzien, zoo er niet cene verschrikke lijke ziekte ware uitgebroken, onmiddellijk na de uitvoering van dit vonnis, waardoor .-de rechter, die het had uitgesproken, de ju ry, en vele andere personen, die er b»j be trokken waren, in dolle razernij stierven, tot niet geringe schrik der gansche stad. Ik ge loof evenwel, dat geene wenken Polly zou- dfcn hebben doen ophouden, te praten, wat in derdaad een hartstocht van haar was, 'zoo niet de klank tier muziek de nadering der Koningin had aangekondigd, waarbij, wij al len opstonden om Hare Majesteit te zien in komen. Mijn hart klopte hoorbaar, toen de stem men van buiten weergalmden Lang leve Koningin Elisabeth! en men hoorde duidelijk Hare M'ajcsteit antwoorden: Ik dank u, mijn goed volk; en de die naren, uitroepende De Koningin open tten de groote deu-", waardoor wij Hare Ma jesteit de koets zagen uitstijgen, gevolgd door vele edele Lords en een harer Bisschoppen, en Lord en Lady Surrey op de trappen ge knield, om haar te ontvangen, omgeven door cene menigte bloedverwanten en vrienden. O, hoe oplettend beschouwde ik iederen trek dier vrouw, wier macht en verhevenheni zoo groot was, dat zij niet van hetzelfde maaksel scheen dergencn, van welke de Schriftuur zegt, dat zij stsc-f zijlij cu tot stof zullen we- derkccrcn, 't Vervolgt,

De Volksstem | 1938 | | pagina 2