'"l' 1111111111 11 11 GEMENGD NIEUWS Woensdag 23 TREKKING KOLONIALE SJTER1J LANDBOUWBELANGEN ER ZIJN GEEN MAAGKWALEN MEER De vliegende Pater E. P. Bradfer gevallen DootfelijV verkeersongeluk In Stei Sowjet-Farsdljs BEGRAVEN BIJ VOLMACHT Sproeten komen vroeg Sprutol. In alle Apotheken- Atde-ongeval te Sainf-ütner De griezelige ontdekking in West-Vlaanderen Verkeersongeval fe Passchendale Fietser tegen een auto fe Oostende Een tekort van meer dan een millioen frank 23 MAART. H. VICTORIANUS. - Hij behoorde tot een achtbare familie van Adrumetcs et» bekleedde de functie van pro consul te Carthago, in diëtist van het Koom- chc keizerrijk. Grootc eer was hem wegge legd als hij zijn geloof maar wilde afzweren. Omdat hij zulks weigerde werd hij door de mee t onmcnschclijkc folteringen gedood(Vc eeuw). V Voor de bouwkunst 1 beurs van 10.000 fr. en 1 van 6.000 fr. Voor de muziek 1 beurs van 10.000 frank. BF.DRIJFSU1TKOMSTEN VOOR FV.- BRUARI 1938 VAN DE NATIONALE MAATSCHAPPIJ DEP. BELGISCHE SPOORWEGEN. De bedrijisontvangstcn over Februari 1938 bcloopen 1q2,4 millioen, Ugen 181,9 tnilliocn voor Februari I9.I7, het zij een verhooging met 10.3 millioen. De bedrijfsuitgaven over Februari 1938 be dragen 232 millioen, tegen 198,1 millioen voor Februari I937, hetzij eenverhooging mei 33,9 millioen. Rekening houdend met de financieelè las ten, bedraagt het tekort over Februari 1938 ongeveer 43,8 millioen, tegen 21,6 millioen .voor Februari 1937. EEN VROUW DIE 865 UREN ACHTE REEN SLIEP De vrouw van een spoor wegbeambte te Sêrajcwo is gisteren ontwaakt na 865 uren, d.w.z. sedert den vijfden Februa- onafgebroken te hebben geslapen. Alle pogingen der dokters haar te doen ontwaken, waren vcrgccfsch geweest. Mer ad cf zich tenslotte maar toe bepaald, iiaar locibarc voedingsmiddelen toe ie dienen. DE KONGOLEESCHE KOFFIE. Tc Antwerpen zijn thans 200.000 ton koffie uit Bclgisch-Kongo opgestapeld, waarvoor nog geen afzctgelegcnheid gevonden is. Echt worden naar maatregelen uitgezien van aard om den uitvoer ervan te bevorderen. Er is echter niet alleen die voorraad^ er i ook de nieuwe oog>t, zegge een 300.000 ton, welke in het vooruitzicht is voor binnenkort en waarvoor eveneens een afzet dient ge vonden. VERNIEUWING DER KRI3ISTAKS Naar verluidt wordt als een der maatre gelen voor 't herstel van het begrootiogs evenwicht, de herinvoering der Krisistaks in 't vooruitzicht genomen. Deze zou, mits here wijzigingen die natuurlijk geen ver lichtingen zouden zijn 700 miljoen op brengen. DE PATERS CAPUCIJNEN IN DE GEHEELE WERELD. Op 31 December 1q37 telde de Orde der Paters CapucTjner. 1020 kloosters met 13,466 leden. Einde 1936 bedroeg,het aantal kloosters 982 met 13,360 Fden. I11 de 49 Missies der Paters Capéfcijncn zijn 1000, priesters werkzaam, met 216 novi- cn 359 leekenbrocders. In de missiege bieden zijn 42.1)00 leden van de Derde Orxle \an dejn,IE Franciscus. Het totale aantal le den der Derde .Orde bedraagt over de gciiec- le wcrdld I.134J9I leden. ZWITSERLAND HEEFT DE GROOT STE PRODUKTIE VAN UURWERKEN TER WERELD. DeZwitserscbe klo!:- kcninduslrie geeft in totaal aan 11 procent van alle arbeiders in.Zwitserland werk. Na melijk aan rond de 30.000, zoodat Zwitser land de grootste productie ter wereld van uurwerken heeft. De Vcrccnigdc Staten ko men op de tweede plaats met rond de 16.000 arbeiders, dan volgen Frankrijk met 7100 en Duitsoliland met 4100 arbeiders. Daarop ko men Engeland en Japan. Viji-en-negentig procent der in Zwitser land efahriket rdc uurwerken zijn voor uit voer lx tcnid naar alle landen ter wereld. DE KONING VAN__ AFC^ANISTAN De Foiling van Afghanistan heeft een specia le onderscheiding verleend, aan Pater Heras S. J. directeur van het Indisch-Institmit voor Historisch Onderzode te Bombay, weg' zijn buitengewone prestaties hij wetenschap pelijke onderzoekingen in Afghanistan. De Afghaanschc consul in Bombay heeft deze ouderscheiding aan de priester-geleerde uit gereikt. PRIJZEN VAN ROME. Zooals me weet bestaan er Prijzen van Rome voor de .schilderkunst, de beeldhouwkunst de bon kunst en de muziek. De eerste prijs in deze vier vakken be draagt 20.000 fr. Voor de .schilderkunst zijn daarenboven 2 keurzen voorzien \an 10.000 fr. en 1 van 8.000 fr. 1 Voor de beeldhouwkunst 1 beurs van 10.000 fr. en 1 van 6.000 fr. VAN DE 70.580 biljetten MOETEN winnen t DE RUTABAGA OF RAAPKOOL Menigmaal reeds hebben wij de aandacht van onze landbouwers en vcckwcckcrs geves tigd op die noodzakelijkheid, tclkenjare, een deel rutabaga's te planten'. De raapkool, met baar vast en geelachtig vleescb, is immers zeer voedzaam en geëten door menschcn en dieren. Zij kan in 't najaar en ook stekende diensten bewijzen. De teelt is overigens, niet moeilijk, en de opbrengsten zijn groot als men gronden ver st die min of meer vochtig, maar gezond, diep omgewerkt zijn, en als men daaren- ;cn voor een verstandige voeding zorgt. Men mag niet vergeten dat de rutabaga een roofplant is. Het gébruik van goed ontbonden stalmest is hier zeer aan te bevelen, en wel van 30 00U lot 40.000 kgr. per hectare. Deze stalvettc wordt zoo vroeg mogclijl ondcrgcploegd, alsmede 600 tot 1000 kgr. su periostaat en 300 tot 400 kgr. chloorpotascli. Voor het uitplautcn zal men 600 tot 800 kgr, aminoniaksulfaat uitstrooien en zorgvul dig ondereggen. a --1 w d. voor degenen die in 3 minuten het zuur on schadelijk maken met Magnesie Bismurée Negen maal op tien zijn de zuren, de brand na de maaltijden, de,zuuroprispingen} het opzwellen het gevojg van een gisten der spijzen en van een overtollig maagzuur dat de teere maagwanden aantast en zeer onaan gename pijnen veroorzaakt. De neiging lot slapen na de maaltijden cii: zelfs de slape loosheid, hebben meestal geen andere oor zaak. De al te trage spijsverteringen vijf of zes uren in plaats van drie, zijn niet alleen noodlottig voor de maag, »\aar c»olc voor de ingewanden die aldus een .yqshoogde kracht inspanning moeten doen. Daaruit ontstaat een verzwakking van de lever, eu een verstop ping waarvan de gevolgen 'op de algemcene gezondheidstoestand heel^qhadelijk zijn. Alvorens deze kwalen chronisch worden moet men ze tegenhouden zulks- in drie mi nuten, door, bij het minstct ongemak aalt de maag, een kleine dosis poeder óf twee of drie tabletten Magüesic' Eism'tfréfe te nemen. Het overtollig zuur zal onmiddellijk onscha delijk gemaakt zijn, de slijmvliezen verzacht, en gij zult een normale eil spoedige spijsver tering hebben. De Magnésït' Bismurcc," poeder en in tabletten, bevindt zich in alle apotheken 7.50 frs of 13,50-irs. het -groot voordeciig formaat. >■- SLACHTOFFER VAN ZIJN MENSCH LIEVENDHEID en ZELFOPOFFERING Te Brussel is uit Congo het bericht toege komen dat de «vliegende - PaterEerw. Pater Bradfer waarover wij reeds zooveel mochten mcdedeelen, het slachtoffer geworden was van een zeer ernstig vliegtuigongeluk. Het vliegtuig van den braven kloosterling is tijdens een vlucht naar omlaag gekomen en een Broeder Missionaris is op slag ge dood geworden, terwijl Pater Bradfer zelf ook zeer ernstig gekwetst is opgenomen ge worden. Tot nu toe bereikten ons nog geen nadere bijzonderheden over het pijnlijk ongeval. .vordt winters uit de De melkboer Van Merclbckc reed na middags van Zottegem huiswaarts met zijn gespan. Aan het gemeentehuis te Grootcn- bergc draaide hij den Centschen steenweg af. Zijn knaapje 8 jaar oud, dat daar speelde, liep het gespan achterna en wilde enkele pas sen verder de straat oversteken, naar het fietspad'. Een brouwerswagen uit Zotlegcm, kwam uit deze richting 'en kon het jongetje niet vermijden, liet knaapje werd aangere den en het beentje overreden. Tocgcloopen buren lieten een dokter uit Zottegem komen, die het slachtoffer naar een kliniek deed overbrengen, waar hel enkele uren nadien in de hevigste pijnen stierf. De droefheid der ouders is groot. Het onderzoek iVordt door de rijkswacht van Zottegem gedaan. Moscouy 21 Maart Zinspelende op de misbruiken die in Sovjet-Russische bandolsadtninistratic heer- schen, wijst de «Prawda« pp. d'e talrijke on derbrekingen in de bevoorrading der bcvol- ng, die bet gevolg ervan waren. Het blad beschuldigt den gewezen .com- issaris Wiezei er van de bevoorrading ge saboteerd en onlusten uitgejokj te hebben in de grootc nijverheids-centra zooals Lenin grad* Bakou en andere. De «Prawda» verklaart ten slotte dat 111 den loop der laatste maanden ongeveer 130.000 bedienden der stedelijke magazijnen wegens bedrog of diefstal aangehouden wer den. 1 Het gevolg daarvan is dal op het oogen- blik 10 0/0 van het personeel der com me r- cieelc diensten in Sovjet-Rusland zich in de gevangenis bevindt. .1 o A-f Tlrtmlin droogte, geven zomer, puvooral tijcTefi den nesten uitslag. De*rijt|abagaplantjès 'worden meestal in de maand Jjim» in vollen grond gezet in rijen di.c. 73 tót SO cm. van elkander - verwijderd zijn, en waarin de plantjes op 40 tot 50 cm. van elkander staan. Evenals bij alle andere koolsoorten bestaan de ondeijhoudszorgen in het meermaals op hakken dan den grond, met liet doel het on kruid -te bestrijden en den bodem vochtig en zuiver te- houden. De vooruitstrevende landbouwers zullen niet nalaten, in hun belang dezen raad te volgen. Dl XI. GROOT VOLKSVERHAAL 36ste Vervolg, Gij brengt slechts een wenig licht, een "weinig schemerlicht in de zaak. Ik zal ze zoo Jiclder maken als klaar-lichten dag. Maar al les op zijn tijd; doel» ik meen toch stellig, ja uitdrukkelijk te kimden verzekeren, dat de jonge man geen lakei is, alsmede dat wij hem niet op Hochstcin zullen vinden. Waarom is het dan nóodig dat wij er heengaan vroeg Jack min of meer teleur gesteld. Om schakels te verzamelen te»» einde ilcn keten van afdoende bewijzen gereed te krijgen waarvan wij voorzien moeten zijn plvorcns wij de zaak voor de rechtbank Jfpn- r.cn brengen. Vertrouw gerust om mij, want ik ben de man dien gij zoekt. Ik heb zijne geschiedenis van zijn eigen lippen gehoord, en kan haar gemakkelijk in verband brengen met die, welke ik pas gehoord heb, en die er slechts bet vervolg van is, een soort van tweede hoofdstuk. En nu beginnen wij aan het derde hoofdstuk, dat op Hochstcin een danvang neemt. Begrijpt gij mij nu t— Ik heb nog nooit zoo'n knappen kerel, als gij zijt ontmoet, al waart ge Banaglcr in persoon geweest riep Jack vol geestdrift uit. De Duitscher die van dezen beroemden Yekenmeoter waarschijnlijk nooit gehoord had, ontving het compliment o»idcr een be-' scheiden stilzwijgen, terwijl hij zijn zilve ren snuifdoos uit zijn zak haalde en mijnheer •Flush een snuifje presenteerde, waarna bij zijn eigen neusgaten van een goede dosis voorzag. Waar is hij Wat doet hij Zeg het mij. riep Jack opgewonden, terwijl zijn oogen «ioor de kracht van den snuif en van zijn ei- in het voorjaar, koop tijdig een pot gen gevoel overliepen. De am-btenaar schudde plechtig niet het hoofd, en zeidc. Alles op zijn tijd, mijn vriend, gelijk ik daar straks reeds opmerkte; vertrouw gerust op mij eh wacht tot ik een tceken geef. Och Heer riep Jack op een toon van tclcurstelfihg terwijl hij een katoenen zak doek voor dc-11 dag haalde en zijne oogen afdroogde. Daa.óaj werd de stilte gedurende geruimen tijd slechts afgebroken door het hoefgetrap pel der nbanlen. terwijl zij in snellen draf den weg naar Hochstcin volgden; toch deed Jack ecuigc verdere poging om het vertrou wen van den politieman te winnen. Dit deftige personaadje handelde naar zijn beroepsbeginsel, dat een (liep stilzwijgen de eenigc zekere waarborg is tegen onbeschei denheid in het gesprek; en daar hij zijn met gezel slcclits als een ijdelen babbelaar be schouwde, dien door de nicdcdeeüng van een geheim van ccnig gewicht in een dolleman wordt veranderd, hield hij zich met de mees te bescheidenheid slechts met zijn eigen denkbeelden bezig, welker centoonighcid hij nu en dan. met 'n zacht kuchje afwisselde. Hij was in een langen wijden mantel ge wikkeld met een hoog opstaanden kraag, waar hij als het ware in wegschool, en bo vengenoemde kuchjes klonken eenigszins doof door de vrij smalle opening van ge zegden kraag, die slechts wijd genoeg was om den den» door te laten welke met een piepend geluid er doorheen in de wijde we reld ontsnapte. Mijnheer Plush had een instinctmatig ge voel van eerbied voor de mannen, wier taak het is de misdaad op te sporert; daarom was het hem onmogelijk met zijn reisgenoot een gemeenzaam gesprek aan te knoopen, en deed hij zijn best het zich iir zijn boekje zoo In den nacht van Zondal'op Maandag is te Saint-Oincr een vrcesdljjk ongeluk ge beurd, te wijten aan de |aitt-oofzicUligliyid van; twee jonge soldaten. 1 h een!» uu w "•sa—bad. zijn auto op de Place -Vict-h- Btigo te .Saint O nier gesteld. Rond imidccrnacht trokken twee dronken soldaten vooi bij, namelijk No de t en Couté van de 5c Gr iep Aulo-Mitrail- euzch. Zij sprongen in het rjtuig om er me de naar hun kazerne te rijeen. Aan honderd km. in het 'uur. bolden zij de me Faidherbe in, vreeselijk slingerend van de ccne zijde der.straat naar de andere; De gewezen politie-agent Van den Berghej 68 jaar en zijne vrouw die zich pp het voetpad bevonden, werden gevat en bejden op sla; gedood. De auto zette haar dollen rit voort en bol de tegen het voetstuk van het,monument Ri- bot. Uit de wrakstukken moest men de twee soldaten bevrijden, die 'vreeselijk waren toe getakeld. Couté verkeert in stervensnood wijl No- det vele verwondingen over liet ganschc li chaam benevens een hersenschudding Iieefi opgeloopcn. Zaterdagnamiddag rond 16 uur was ,ccb werkman van den Dienst van Bruggen en Wegen'langs de vaart Icpcr-IJzer ter hoog te van ,de beruchte brug van «Steenstratc» bezig met'Tiet1 grks te verwijderen welke over de kilometerpaaltjcs was gegroeid,toen plots zijne aandacht getrokken werd dooi een vleeschkleurige massa welke op het wa ter dreef. Hij haalde een stok uit de buurt en trok het vlottende stuk naar zich toe. Een walgelijke geur sloeg op bij het bo venhalen. van de vleeschklomp welke bloei een arm met hand te zijn. Na deze vaststel ling verwittigde hij de veldwachters van Zuidschote en Bikschote, dewelke spoedig ter plaatse verschenen en het Parket van lepe verwittigden. Rond 17 uur was het Parket van leper «amengestcld uit de heeren onderzoeksrech ter Devos, substituut Wallin, griffier Van dergholé en Billiau wetsdokter ter plaatse en deden de noodige vaststellingen. Een groote volksmenigte was mtusschen samengeschoold en besprak druk het geval De arm werd door het Parket naar het O.F Vrouw Hospitaal van leper overgebracht. De Rijkswachten van Merlccm die de orde dienst verzekerden en langs'de vaart voor bijtrokken, bemerkten ter hoogte van kilo meter 12 op grondgebied Noordschote (Drie Grachten) een vijftigtal meter van de Fdec triciteitsfabriek gelegen, twee dijen die op het water dreven. Deze werden, aan de kant getrokken. Men denkt dat het dijen zijn van een vrouwspersoon. Deze dcelen werden ins gelijks naar leper overgebracht. Zondag omstreeks 8 uur 's morgens, was de genaamde Willy Knockacri van leper dip aan het hengelen was in de vaart, een .hon derdtal meter over het gedenkteeken van de Gebroeders Van Raemdonck, zijn aandacht gaand'e gemaakt door een-bruin pak waarrond dreef. Daar l|ij van de vorige ontdekkingen - reeds gehoord ihady dacht hij hiiss'chicn- nog een stuk te vinden. Hij haalde het mét zijn vischpers 'naar heni toe en werkelijk, liet pak bevatte het ond'erste gedeelte van den romp van het slachtoffer. Gansch het bekken was opengereten en de wervelkolom scheen niet een zaag bewerkt te zijn geweest ;twee long toppen hingen ook aan dit stuk. Hij verwittigde den veldwachter van de naastbijg'elegen gemeente "die liet parket op de hoogte bracht. Rond 10 uur werd dit ge deelte weggehaald. Het onderzoek heeft uitgewezen dat het slachtoffer een vrouws persoon moest zijn. Wie isi echter het slachtoffer En wie de wreede dader Alles laat vermoeden dat het een persoon geldt die goed op de hoog te is van het slachterswerle, want de arm en de dijen zijn juist aan de gewrichten afge reten. Maandagvoormiddag kwam te Zonnebe- ke een au'lo den steenweg naar Passchenda- !c opgyreden. Hadden in den wagen plaats genomen de eigenaar en bestuurder Leo Hoste, verzekeringsagent te leper, en de op- ziener Stock uit Etterbeek. Gekomen aan den ■spooroverweg nabij den Kerselaar begon den wagen tengevolge van een stuurdefekt te slingeren. Ondanks de wanhopige pogingen aan den bestuurder om zijn wagen tot stil stand te brengen, liep deze toch te pletter tegen een boom. Ooggetuigen snelden aan stonds toe en bevrijdden de twee inzittenden, die geen tcelcfcn van leven meer garen. Een geneesheer deed de twee zwaarge wonden bij hoogdringendheid' naar een kli niek te leper overbrengen. Maandagvoormiddag heeft zich een zwaar verkeersongeval voorgedaan op de wijk Vuurtoren, dichtbij het politiebureel. Een auto, bestuurd door mej. Marie-José de Cocqueau, wonende 38, Brabantstraat te Aalst, kwam gereden in de richting van Oos tende, langs de vaart, toen in tegenoverge stelde richting de wielrijder Desiré Degraevc wonende 7, Groenendaallaan. te Stecne, kwam gereden. Volgens de verklaringen van mej. do Coc queau, reed haren auto tegen 40 km. en zou de wielrijder geaarzeld hebben, hetgeen haar crplichtte naar links te zwenken. Toch kwam de wielrijder op de motorkap van den auto terecht en stootte met het hoofd door de voorruit. De ongelukkige bleef er in ste ken. Hij verloor veel bloed door een wonde aan het achterliöofd. Men gelukte erin hem ie bevrijden. Hulp werd verleend door Dr kk>fton<2t, [Komiriïssar'is Calmcyh stelde éc'n onderzoek in. Volgens' zekere' getuigen zou de auto 'links gereden hebben. gemakkelijk mogelijk te maken door zijn roo- de wollen bouffante wat stijver aan te halen en in ecne sluimering te verzinken, die hem een kasteel van Hochstcin voor zijne eigene verbeelding tooverde, dat Vrij wat diebterbj- ker was daiv het oudcrwctsche iprozaisclie ge bouw, waar zij over den hard bevroren weg naar toe rolden, XVII DE OORSPRONG EËNER VOLKS OVERLEVERING VAN DEN BOOZEN GEEST De bewoners van het buis van Bunsteir. zagen elkander stilzwijgend aan, toen ljuone onwelkome gasten, Flush en de officier der politie, den drempel hunner woning weder overschreden hadden, Zij gevóélden een soort van verlichting toen Fritz de grendels weder op de deur schoof en den sleutel in het slot omdraaide, en stonden naar het gerucht, dat de reizigers bij het bestijgen hunner koets maakten, zonder een woord te spreken te I luisteren. Hunne harten warén te vol, dan 'dat zij ccnig geluid konden uitbrengen. Het J geraas der wielen van het rijtuig was nauwe lijks in de verte verdwenen, toen zij, door ccne gemeenschappelijke ingeving gedreven, om de tafel gingen zitten. Met ecne hand, die van hebzuchtige verwachting beefde, nam de oude Simeon de beurs op, en schudde er ecne aanzienlijke som aan goudstukken uit, die met een rinkelend geluid op de tafel vielen. De anderen strekten hunne handen onwille keurig uit om te beletten dat er een op den grond viel, en konden ter nauwernood liet verlangen bedwingen om Ceh greep in het goud te doen. Hunne oogen fonkelden, tóen zij met gre tigheid aan het tellen en hertellen gingen, terwijl de aanraking hunner vingers met zoo veel glinsterend goud hun een onbeschrijfe- I lijk genot veroorzaakte, en ieder voor zicb Zekere Gtiillaume Van Luck, die in de Melsensstraat 5 te Brussel een kantoor voor effectenverhandclingen had ingericht, ver dween enkele dagen geleden en liet 'een te kort 11a van 1.200.000 frank. Hij had dit geld van zijn klient'en verduisterd. Van Luck was vertrokken in gezelschap van zijn vriendin, Rolandine Wont, met wie hij woonde in de Artevcldestraat nr 60. De opsporingsbrigade van het parket ver nam dat het koppel naar Brussel terugkeer de en wist beiden aan te houden bij hun aan komst. Zij waren nog slechts in het bezit van 10,000 fr. dacht, hoeveel beter het bezit der gcheclc som dan slechts een derde zou zijn, en hei melijk over een middel zon, 011» het in "bezit te krijgen. Toen zij eindelijk met tellen op hielden, wierpen zij elkander verdachte blik ken van jaloezie en vrees van hun aandeel den. buitniet te zullen bekomen tóe. Deze verwondering over het onverwachte be/.och en zijne gevolgen had hen bijna nuchter ge maakt, en zij verkeerden nu in dien 'gevaar1 lijkén toestand van halve dronkenschap", waar in' de'woestheid het hevigst is, en de mehsch aan een redeloos dier'gelijk ofschoon een beest zich nimmer aan dronkenschap over geeft tot de vréselijkste dingen-, die hjjMn normalen, toestand verafschuwen, zou, 111 staat is. De Bunsteins waren bekwaam om lielia mclijk het evenwicht te-bewaren, om.'te pra ten, te liegen of iets te beramen, doch hun ne zielen waren dronken. De oude man beefde van overspanning - Fritz fronste zijn voorhoofd en zijn blik was donker als de nacht, maar die der vrouw overtrof hen beiden in sluwheid en brutaliteit, en ziende dat er een uitbarsting moest vol gen, besloot zij tijd te winnen. Zulk een schouwspel doet iemands oogen goed, zeidc zij. Niemand antwoordde. Kom, oude man, vervolgde juffrouw Bmistcin, net doende alsof zij het onheilspel lend stilzijngen niet opmerkte, nu hebt gij gelegenheid om uwe edelmoedigheid le too- nen. Neen, neen, zeidc hij bevende bemoei ti met uw eigen zaken er» houd uwe-raadge vingen voor u, totdat ik er om vraag. Ik zal met mijn eigendom doen wat ik wil, Hij gaf het aan mij... aan mij, zeg ik. Inderdaad Dat is wat nieuws voor me, zeidc Fritz heftig. Wat hebt gedaan pin er iets van te verdienen Dit is mijn huis zeide Bunstein, en de knaap werd aan mij gezonden... aan mij, zeg ik; niet aan u, Fritz of aan uwe zuster, 'liet geld behoort mijmij. Voor zooveel ik weet niet brulde Fritz Wie heeft het verdiend Gij zat de helft van den tijd achter slot, en. wij deden het yverk. Gij zult liet niet hebben. Het is van mij, herhaalde de oude man hardnekkig, en ik zal liet hebben. Hij maakte ccne beweging 0111 het geld op te strijken; doch een toornige wenk van .FritZr hield hem terug. A stonden elkander aan te staren, de ou de was hardnekkig, de ruziezoeker vastbe sloten. Toch zagen beiden in dat het niet in hun belang was koelbloedig met elkaar te breken en besloten daarom 'te veinzen. I11 plaats van blijdschap te danscn.stondt gij elkaar uit te scheiden als een paar duivels, riep het wijf met een stem, die scheller klonk dan ooit, door de poging die'zij deed om haai eigen drift te bedwingen. Juffrouw Bunstein wist, dat zij hem ge rust met elkander kon laten haspelen, terwijl zij even naar de stad ging om een nieuwen voorraad brandewijn en andere noodwendige dingen waaraan zij sedert lang ongewoon ge raakt waren, te halen. Kom, vervolgde zij op dcnzelfdcn scher pen toon, wij zullen de groote gebeurtenis van avond met een huishoudelijk feestje vie ren. Ik zal mijne mand krijgen om het een en ander te halen. Port het vuur eens op, Fritz; tracht den duivel uit uwe oogen te lachen; en gij, oude man, ge behoeft u waar lijk zoo driftig niet te maken omdat gij een bijzonder gelukje gehad hebt. Kom! kijk me zoo barsch niet aan! Binnen een half uur ben ik terug, X't Vervolgt.)

De Volksstem | 1938 | | pagina 2