2EMENGD NIEUWS TUL UILENSPIEGEL IN VLAANDEREN Zeereisjes Laat ons bidden voor den Paus Op jacht naar Marconi's geheimen in Italië ONBEGREPEN Een fietser door een auto verrast te Gent Brand te Lier Boschbrand te Zedelgem Een muur ingestort te Rotterdam DA MEN, JUFFROUWEN Koopt Uwe Pelzen in vertrouwen in het vakkundigsie huis der stad, het Confectiehuis van Pelswerken 13 MEI. H. SERVATIUS B-schop van Tongeren tusschen 335 en 384, <l:e zijn zetel naar Maastricht moest verplaatsen we ger. - den inval der barbaren. Daar overleed hij :n 38-1. Hij wordt als ecu der ijshedigen geroemd. EEN KATHEDRAAL IN DUBLIN. De lerschc hooidstad bezit geen katholieke kathedraal, daar de oorspronkelijke kathe draal die in het jaar 1038 gebouwd werd," zich sinds de reformatie in handen der pro testanten bevindt. De aartsbisschop van Du blin heeft nu een groot stuk grond aange kocht waar in de naaste toekomst met den bouw van een nieuwe kathedraal zal begon nen worden. ONZE UITVOER NAAR CHINA. In lp37 bekleedde België de 7c plaats onder de leverancier- van China met 28 milliocn Chi- nccschc dollars of 2,97 t.h. van den totalen in\ocr. Jn 1q36 kwamen wij op de 6e plaats met 26 milliocn Ch. dollars of slechts 2.75 t.h, In 11»35 kwamen wij slechts op de 12e I Iaat- met slechts 18,5 milliocn Chinecschc dollars of 1/38 t,h. BUDAPEST KRIJGT RESTAURATIE WAGENS OP ZIJN TRAMLIJNEN. Tc Budapest is een overeenkomst» gesloten tu -clicn de trammaatschappij en een onder nemer dit tegen het einde van het jaar restauratiewagens in dienst brengen zal op i'c langere lijnen van het net. Men zal er te gen een schappelijke» prijs warme en koude pijzen opdienen en al de gebruikelijke dran ken. leder vijfde tram zal een restauratiewa gen sloepen. De ondernemer rekent vast op een flinke winst, waarvan hij 40 t.h. aan de trammaat- chappij moet afstaan. Na 35 jaren wordt deze eigenares van het materiaal. FRANSCHE \VIJNUITVOER NAAK BELGIE. In den loop van April bedroeg de uitvoer van Fransche wijn naar de Bel- g:sch-I.u\etnburgsche Unie 15.671 Hl. tegen 14.254 111. in dezelfde maand van 1037. Hier in zijn begrepen 12.q82 Hl. gewone wijn, 941 Hl. schuiinwijn en 1748 Hl. likeurwijnen en BIJ UNCLE SAM. Volgens de- iong- te 'schatting tellen de Vcr.Staten 120.257.000 inwoners, 52 millioen zijn van Britsche, 13 milliocn van Iersche afkomst, 20 miljoen van Duitsche, 5 miljoen van Italiaansche, 2 mil joen van Fransche afkomst. Er zijn daaren boven 23 miljoen van andere Europcesche landen en 13 miljoen tot gekleurde rassen behoorende. ARM LEVEN IN DE SCHOUWBUR GEN VAN WEENEN Ondanks al de pogingen om het aantal toeschouwers te doen .tijgen lijden de Wecnsclic schouwburgen aan bloedarmoede. De opcrcttcn-schouwburg die tot op lieden bijzonder polulair was beeft zijn poorten ge- s'oten. Ook de schouwburg «Au der Wïcn» heeft het opgegeven en de toestand der ande re theaters i> al niet rooskleuriger. DE UNIFORM DER OFFICIEREN. Onlangs is gemeld dat wijzigingen zou den aangebracht worden aan de uniform der officieren. De pas opgerichte kommissie voor de Kleeding der Troepen heeft o.m. ecnigc kwesties van ondergeschikt belang bestu deerd. die den minister van Land-verdedi ging tot onderzoek dienen voorgelegd, o. m. maatregelen tot het eenvormig maken van de kleedingstukkcn welke de officieren vrij zijn te dragen. Deze maatregelen hebben trouwens enkel ten doel de desbetreffende onderrichtingen te vereenvoudigen en nauwkeuriger te bepalen," zulks allccft om te vermijden dat de officie ren nieuwe uitgaven zouden moeten doen. i T)c gróotsclie, de fantastisch-gloricrijke ontvangst, welke Rijkskanselier Hitler, te Rome is te beurt gevallen, heeft ondanks baar fccrieKcn luister 't tragische niet kun nen wegschittercn van de afzijdigheid, waar in het Yaticaan zich teruggetrokken hield. Want bij die samenkomst van de twee Staatshoofden, die niet alleen ieder een machtige natie, maar tevens een wcreldher- vormend stcl.-el verpersoonlijken, was er geen plaats voor Degene, die de vertegen woordiger is van alle natiën, alsook van een onhervormbaar, wijl het eeWwigc in zich be sluitend stelsel. AFdd'en dien toeloop van honderd duizen den, stond de witte gestalte, die de volken leidend beheerscht en bcheerschend leidt, eenzamer dan ooit. Midden die uitbundige geestdrift van onafzienbare scharen, stond de Vader der menschheid droever dan ooit. Want die toeloop ging naar een man, wiens willekeur millioencn gewetens ver wrong en deed misgroeien. Want die geestdrift gold een leider, die dwaalleer verkondigde als waarheid, haar oplegde door dwang, baar vestigde met geweld, bij totale miskenning der onver vreemdbare rechten van de natuur, van het hart. van den geest, van de ziel: Bij totale miskenning der onvervreemdbare rechten an God. Laat ons bidden voor den Paus. HULDE AAN DEN H. JOHANNES BLRCHMANS TE LEUVEN. Dinsdag avond brachten de Leuvcnsche studenten hulde aan den H. Johannes Berchmans, ter gelegenheid van den 50cn verjaardag der heiligverklaring. Het hart van den heilige werd in plechti ge processie door de straten der stad gedra- door AUCTOR, 28ste Vervolg Plotseling was liet lichtje verdwenen. Uilenspiegel bleef staan. Weer zoo dadelijk, dacht hij, komt het van achter de hoornen te voorschijn. Maar hij bleef wachten het lichtje liet zich niet meer zien Hij voelde den moed hem ontzinken. Hij wa- zoodanig vermoeid, door het Kaa^ tig stappen en het loopen, dat zijne becnert Water. weigerden hem nog verder te dragen. Zoo loopt men van den klaver nhar de biczen overwoog Tijl. Ginder had ik het zachte mos om er mijne knoken op uit te strekken, en hier zal ik wellicht op den boord ccjicr gracht of op den harden grond mogen rusten Hij besloot tocli verder te stappen. Na ecnigc meters gegaan te hebben bleef Lij opeens staan. Hij liet een kreet van blijdschap hooren. De baan had daar een kromming en als hij die bocht orn was, lag er een huisje voor hem net een helder verlicht venster. Daarin was wellicht het schepsel met de lantaarn verdwenen. Uilenspiegel trad op de woning toe en klopte op het lage deurtje. Binnen bleef alles stil. Hij klopte opnieuw. Het licht werd uitgedoofd. Luide sprak onze held als ge kristcne menschen zijt die hier binnen woont, laat dan toch geen doodvcrmociden reiziger, uitgehongerd en op liet punt neer te zijgen, in den donkeren nacht omkomen. En hij voegde er onmiddellijk bij, omdat hij reeds wonderwel de menschen kende Ik zal uwe herbergzaamheid looncn met klinkende munt Toen liet eene schrille vrouwenstem hooren en vroeg Wie zijt gij DE OFFICIEELE MARSCH DER TENTOONSTELLING VAN LUIK 1939. De inzeilcingen die door de sur>' weer houden zijn voor den wedstrijd van den of- ficieelcn ntarsch der Tentoonstelling zullen op Zondag 2p Mei, om 15 uur, aan de l'lacc Saint Lambert, te Luik, uitgevoerd worden. Deze publieke uivoering, onder vorm van concert, zal door het muziekkorps van het 12de Linie-Regiment, onder leiding van Ka pitein Hendrickx, gegeven worden, in te genwoordigheid van de jury, de offrcicele personaliteiten en alle belangstellenden die hiertoe vriendelijk worden uitgenoodigd- Zooals voorheen, zullen eiken Dinsdag en Donderdag van 11) Juli tol 3D Oogst 1938, door het Bestuur van het Zeewezen, J3cl- gisch-Engelsche Vriendschapsexcursies (cén- da'agsclie zeereisjes) van Oostende naar Fol kestone en van Oostende naar Canterbury worden op touw gezet. Het vertrek uit Oostende-Kaai geschiedt telkens te 8 u. 15, in enkele klas, m.ct de paketbootcn der Oostende-Dovèïjijn waarop wordt aangetroffen :*klecdarb'ew aarplaats, radioconcert, ru*t- en rooksalons, vouwze- tcls gratis, lstc rang restaurants waar prima kwaliteit consumpties aan speciaal geredu ceerde prijzen worden opgediend. De reis Dover-Folkestone of Dover-Can terbury geschiedt per speciale'treinen. Voor Belgen, Fngelschcn, Franschen, Lu xemburgers en Nederlanders wordt geen paspoort vcreischt. Bij vertrek te Folkestone en te Canterbu- worden afwisselende autoritten van oti- geveer 2 uur, onder leiding van gidsen inge richt aan den prijs var. 20 frank per persoon. Spoorwcgbiljcttcn met *35 prijsvermin dering kunnen afgeleverd worden samen et de biljetten van de zeereisjes waarvan de prijs werd vastgesteld als volgt Oostende-Folkestone, been en terug, spe ciale trein in I-ingeland inbegrepen, 75 fr. (kind van 3-14 iaar) 43 fr. Oostendc-Cantcrbury, heen en terug, speciale trein in Engeland inbegrepen, 85 ir. (kind van 3-14 jaar) 46 ir. De haven Oostende wordt, bij de terug reis, rond 21 u. 15 aangedaan. DE WERKLOOSHEID IN BELGIE Gedurende de week van den 2 tot den 7 Mei bedroeg het gemiddelde aantal gecontro leerde werkioozen 167.488. Üe vorige week bedroeg dit aantal 157.680, hetzij een ver meerdering van 11,808 of 7.40 t.h. Dit aantal bedroeg voor de overeenstem mende weken van 1935, 1936 en 1037 respec tievelijk IO9.99O. 157.547 en 111,188. Ridder Tijl van Uilenberg, geheel al leen en hakende naar eene ruststede. Een grendel werd verschoven en het deur tje geopend. Het licht was ook weer ontstoken gewor den en Tijl bemerkte niemand anders in huis dan eene stokoude vrouw met perkamenten gelaat en gebogen rug, die de deur weer ach ter hem toegrendelde. Hebt gij iets onder den tand te steken, moedertje vroeg Uilenspiegel, die op de bank tegen den muur neerzonk, Zwart brood, ja, Geen spek Neen, ik ben" armer dan arm... Ik kan U allen, een klomp brood geven. Goed, maar toch iets te drinken er bij? ZIJN ZOON MEENT BELANGRIJKE DINGEN ONTDEKT TE HEBBEN Londen, Mei I938. De oogen van de wereld richten zich weer op Marconi's laboratorium, waar zoovele belangrijke uitvindingen wcr- gedaan. Hier werkt thans de zoon van P root en man 11a dicHs dood in dcnzelf- den zin verder. Eenige maanden voor zijn dood vertelde de wereldberoemde uitvinder Marconi stra lend aan zijn familie, dat het hem gelukt zou zijn, nieuwe sensationccle geheimen van het draadloózc verkeer op het spoor te komen. Hij experimenteerde op dat oogenblik met golven, die een lengte van minder dan een meter hebben. En wat bij daarbij vastge steld zou hebben, zou het meest fantastische zijn, dat zelfs hij in zijii leven had gevon den Nu, zijn werk was niet afgesloten en on afgebroken werkte Marconi langs den door hem nieuw ontdekten weg voort. Dit zou de kroon op zijn levenswerk zetten. E11, zooals altijd, liet hij niemand een blik op zijn werk slaan. Wat Kern deed besluiten, geen aanteekc- mngen van zijn experimenten te .maken, is niet bekend. Men spreekt van vrees voor spionage. Dat, wat hij jp. hct.hoqfd had, kon niemand hem ontstelen. Anderzijds geloof de men eerst ook aan de mogelijkheid, dat Marconi deze papieren zeer zorgvuldig zou hebben opgeborgen. Maandenlang is men dan ook op zoek haar cventueele notities geweest. Zij kwamen echter niet" te voor schijn. De uitvinder had zijn laatste geheim mede in het graf genomen. Nu trachten talrijke geleerden op grond van karige aanknoopingspunten het levens werk van Marconi voort te zetten. Maar heel veel verder schijn# men daarmede niet te komen. Slechts Giulio Marconi, de zoon van den uitvinder werkt in het laboratorium van zijn vader met succes. Ilij, die steeds getracht heeft zich aan den gcdachtengang en de wij ze van experimenteeren van zijn vader te cwennen, meent nu met behulp van nagela ten constructies de sporen te kunnen volgen en daarmede in de voetstappen van zijn grooten vader te treden. Naar hij verklaarde, zou het hem reeds gelukt zijn veel weer te vinden en hij hoopt dan ook, dat het laatste raadsel voor hem niet onoplosbaar zal blijven. De geleerden zijn van meening, dat Giulio Marconi in staat is, het werk van zijn vader vóórt te zeten en ongetwijfeld tot dezelfde grootte tn beroemdheid kan geraken. Hebt ge al in eene politieke vergadering een kommunist aan den gang gehoord Men krijgt daar den indruk alsof tie ge moedstoestand van de man niet begrepen wordt. Zijn gezegden wordtm alt van weinig tel i opgevat, en hij wordt min of meer hoffelijk wandelen gezonden. Maar dat is e'crdcr ko ren op zijn molen. Nu moet ik geen tweemaal zeggen dat het hier niet graat om het koinmunisme voor te staan. Doch wat gaf zulke taktick tegen over 't socialisme De kommunisten hebben maar een soort vijanden: namelijk dezen die de kommunis ten KENNEN. Met deze die ze NIET ken nen zullen ze gemakkelijk spel hebben. Men begrijpe ons goed er is kwestie te luisteren naar de klachten van den kommu nist, NIET naar zijn theorieën. Deze zijn de drij kwart valsch, en de kommunist zal het ook wel met den tijd ondervinden. Intusschentijd is het kwestie dat geen on gelukken gebeuren. De kommunist gelijk vroeger, over 50 jaar, zijn politieke socialistische vader, staat zijn miserie aan te klagen of uit te schreeu wen. Daarop moet men letten en üe rede nen van die miserie zoo goed mogelijk in acht nemen. Anders is de genezing der so ciale kwalen uitgesloten, alhoewel die op geen honderd jaar te bekomen is. Is liet geen kuries iets dat al den cenen kant het (communisme oppervlakkig behan deld wordt, en al den anderen kant, in het een of ander komimmistischc nest een pas toor bovenmcnschclijkc pogingen aanwendt om daar wal klaarte en leniging ie brengen? Het begrijpen voor den gewonen mali van sociale problemen is gedeeltelijk cen'e kwestie van onderricht en persaklie. We we ten niet of er in de Vlaamsche litteratuur een werkje bestaat als dit van den Icrschcn kanunnik Cronin Primer of the principles of Social Science (1927). 't Is een soort ca techismus waar de sociale en ekonomisclic beginselen zijn in opgegeven. E11 de pers Deze zou onder dit oogpunt ook wat meer mogen geven dan loutere beschouwingen over conjoncture Hoevele lezers hebben iets juist geweten, door de pers, over het plan van den arbeid, tot wanneer ze er 111 gedraaid zaten 't Wa re misschien het middel om 'ncn boel onver teerbare diplomatie uit de gazetten te weren en tot meer inlichtende stof te komen. "Indien men toch zijn vijanden wil (en moet) bestrijden, dient men ze goed, gron dig te kennen. Ja zelfs, zal men zoo voorko men dat hun getal vermcordere, en t zal toch al winst zijn. X. Woensdagvoormiddag werd de 18-jarige fietser André Desplinter, wonende 30, Leo pold II-laan te Meirelbekc, aan de St-Lïc- venbrug te Gent omvergereden door den auto gevoerd door den h. Rob. Anderswaen, 51 jaar, wonende 545, Brusselsche steenweg. riet slachtoffer werd zwaar gewond aan bet hoofd. Na ter plaatse de eerste zorgen te hebben ontvangen, werd Desplinter naar zijn woning, gebracht, Omstreeks 15 uur, Woensdagnamiddag, ontstond brand in de ccmentfobrck van «icn h. Bernard Demeycr, wonende Li-persteen weg te Lier. De pompiers bestreden het vuur met vijf slangen, doch de brand nam zulke uitbrei ding, dat men er zich moest toe bepalen tic aanpalende gebouwen te vrijwaren. Na an derhalf uur werken was alle gevaar voor itbrciding geweken en omstreeks 18 uur was het vuur gansch gedoofd. Uit het onderzoek blijkt, dat de brand ontstaan is op een vuilnishoop achter de fa briek c:i zich aldus medegedeeld heeft aan het dak van de fabriek. Woensdag, iets voor bet middaguur, i-- een geweldige brand ontstaan in de bosschcii ge legen tusschen Zedelgem en de abdij van Lo- pcin. De soldaten van bet depot van Zedel gem en paters uit de Abdij kwamen de eer sten ter plaats met de rijkswacht Kort daar op kwam de brandweer van Brugge ook ter plaats. Ongelukkig was er geen water voor handen, zoodat er anders te- werk moest ge gaan worden. Rond 4 uur was de brand af gedaald. Omtrent twintig hectaren met jon ge «sparren, beplant werden de prooi der vrahtmen. Twee woningen door de vlammen bedreigd, konden van bet onheil gevrijwaard WöYdcn. De domeinen der families de Meulc- nacre en Coppieters werden het meest geteis terd. De oorzaak van den brand is onbekend. Tijdens de werkzaamheden liep een der hel pers, een hoeveknecht der streek een erge brandwonde aan den rechterarm op. De sol daten van den depot van Zedelgem zullen ansch den nacht ter plaats blijven. TOT NU TOE TJEN LIJKEN UIT HET PUIN GEHAALD Woensdagnamiddag is te Rotterdam een koffiehuis ingestort, gelegen in de Valken- teeg, in volle centrum der stad. Op een gegeven oogenblik men weet nog altijd niet door welke oorzaak stuikte een oude muur in met een vrcesclijk gc- druisch. De zware steenmassa kwam op de herberg terecht en ook op de straat. Lr wer den talrijke slachtoffers gemaakt onder de verbruikers en ook onder de voorbijgangers. Met juiste aantal slachtoffers zal slechts ge kend zijn, war.necr men er zal in geslaagd zijn de puinen teenemaal op te ruime»'. Woensdagavond echter, had men reeds tien lijken geborgen, 11.I. acht mannen, eene vrouw en een pasgeboren kindje. Men schat de neergestorte steenmassa op verscheidene duizendc kilo. Er zijn ook ver scheiden gewonden. VERGEYLEN-SPAENS bontwerker technieker MOLENSTRAAT 66 AALST. VOOR HET ZOMERSEIZOEN- De laatste modellen in CAI*~E1\ (kappen), alsook de grootste en mooiste keus in Zilver vossen, Blauwvossen, Canadeesche vossen, Hermine enz. Beziet onze uitstallingen en overtuigt U van de UW A hiVKtV en de M* It ÏJW. f'J\ onzer Pelzen. 403 Het licht brandde nog steeds. De vrouw had op de bank plaats genomen en liet hoofd tegen den wand scheen zij te slapen. Dat is zonderling dacht Uilenspiegel. Het wijf zal iemand verwachten. Het moet nu toch al middernacht wezen De nieuwsgierigheid bad hem dadelijk in jhare klauwen en deed hein vermoeienis en slaap vergeten. Lang zou zijne nieuwsgierigheid niet op de proef gesteld worden, want eenige-oogenblik- ken later hoorde hij >tappcn op den grond buiten en op de deur kloppen. I De man baalde eene beurs te voorschijn en telde twintig goudstukken in de hand van |dc vrouw, die grinnikte van vreugde. Eten, oude heks. Ik vlieg, mijne zoontjes. Ik vlieg. Tijl bemerkte hoe zij uit den kelder wille- Dat is nu het toonbeeld der gierigheid, dacht Uilenspiegel.... Niemand heeft iels aan dien «hat en als de oude sterft vindt men misschien nooit* al dat goud terug... Dat roept wraak voor God en daar moet ik eene speld voor speten En ik zal het met des Geef maar op... 't Is beter dan niets... I11 de gevangenis moet liet beter zijd dan hier... De vrouw zette hem een brok zwart brood en een houten schoteltje met water voor, en niettegenstaande de grootc karigheid van het maal al Tijl met veel smaak. Als hij alles verorberd had sprak hij E11 nu wensch ik te slapen tot morgen middag... Waar is mijn bed Een bed zei het wijf. Dat heb ik wel eens van verre -gezien... ik slaap reeds zestig jaar op droge bladeren... Boven op den zolder ligt er een hoop en 4Js ge daar wilt op slapen kunt ge hier blijven. Dat gaat, sprak Tijl... Dan ben ik toch onder dak en r.iijn lichaam zal 't nogal zacht hebben. In de zoldering was eene vierkante opc- ning. De vrouw baalde eene ladder te voorschijn en Uilenspiegel klauterde naar boven. Goeden nacht, moeder, zei hij. De oude bromde iets tusschen de tanden. Tijl spreidde zoo goed en zoo kwaad als het ging de bladeren op den grond uiteen en ging er gansch gekleed op liggen F.en paar lichtstrcepen op den grond trok ken zijne aandacht. Hij kroop weer recht en stelde vast dat zich!het spleten ir. de houten zoldering waren, j langs waar men kon zien wat er beneden in |hct vertrek gebeurde. De vrouw sprong recht, en naderde den gang der woning, naual gedoofd. ingang der woning, zij het licht had Goed volk, klonk het buiten. Laat ons binnen moeder Mie. Wie is daar Peer en Sus van "uit het Ravenbosch, en niemand anders. Het wijf ontstak weer het licht en open de de deur, langs waar twee sterke jonge mannen die ieder een zwaar pak droegen, binnen traden. Zij wierpen hun last op den vloer. Spoedig wijn en bekers, ze: een hunner, want wc hebben er eene droge keel van ge kregen- Eerst de pakjes weg, jongens. De voor zichtigheid is de moeder van de wijsheid. Zij opende eene val die in cenen hoek be stond en Uilenspiegel zag hoe de mannen behoedzaam hunne twee pakken naar bene den lieten glijden. De oude volgde en zij keerde achter de mannen weer, met eene kruik en bekers bela den. Zij schonk en klonk nut de jongelingen. Een goede buit vroeg ze. Zeker... Van alles wat... Hoeveel Goed geschat zijn er twintig kronen voor u. Het wijf stak de geopende hand uit. Ge kent niets anders... Kunt. ge niet wachten Hoe zijn onze voorwaarden .Ge hebt gelijk. brood, hesp en kaas ophaalde en het hare te meer gewetensrust doen omdat ze mij trasten voorzette. zoo vriendelijk heeft onthaald en mij een Dat is toch al te sterk, dacht Uilenspie- hondenkost heeft voorgcschovcn, terwijl ze [gel. Mij geeft ze zwart brood en water en een lekker avondmaal in haren kelder had!... Jde schobbejakken krijgen een koningsmaal- I Daar moet de oude heks voor boeten Dat zal ik baar betaald zetten - Het wijf borg baar geld weer 111 iict koi-r Daar vloog eene andere gedachte plots fertje .en droeg het naar den kelder, door zijn brein j Als ze terug in het .vertrek kwam spreidde - Die mannen aijn dieven, dat lijdt geen fe ™°s bladeren over de kelderval twijfel, en re komen hier htm buit verbcr- «aamt re de kaars doolde, gen... 'Maar als 't nu eens moordenaars z»jn De oude gaat pp de val liggen zei 1 ijl, ook, want tusschen deze laatsten en roovers.cm* haren schat te bewaken... Er is mets. is 't verschil niet groot Wie weet zegt tie «eer te zien en ik ga haar voorbeeld volgen oude töoverkriol niet dat er eeii reiziger op-'Jdrjimer maar- dat ik op geen schat kan l;g- zolder slaapt, en komen ze niet even zien boe rijk ik ben... Ze zullen er aan zijn voor hunne moeite maar wie weet of ze mij niet eerst den nek verlangen om te wringen Dat ziet er niet plezierig uit, want zij zullen wel gewapend zijn en ik bezit alleen mijn vuis ten Ik geloof dat ik nog beter had ge daan buiten te slapen Hij bleef nog steeds door de spleet kijken en tot grootc ontlasting van zijn benepen boezem, bemerkte hij dat de twee kerels,na dat ze dapper gegeten hadden, de woning verlieten. Hij hoorde hunne stappen over den grond wegsterven op de baan, De oude haalde de goudstukken, die zij daareven ontvangen had en in cenen hoek van haren voorschoot geknoopt, weer te voorschijn en legde ze op de tafel naast mal kaar en draaide ze een voor een om, zoo dat ze in den schijn van de kaars blonken, glimden, schitterden. En die glans weerkaatste zich op baar rimpelig gebruind gelaat,dat door een grijns- vertrokken werd. Dan verdween ze in den kelder en kwam na eenige oogenblikken terug met een hou- TIJL UILENSPIEGEL door Auctor, te ten kistje hetwelk ze op de tafel plaatste en verkrijgen aan 20 fr. m den Boekhandel waaruit ze gouden en zilveren muntstuRken 4 J- Van Noffel-De Gendt, Kerkst aa 21,Aa ram. gen. Eenige oogenblikken later snorkte onze liclÜ en genoot-eene zoo zalige rust als lage hij op een praalbed uitgestrekt. De zon scheen door de reten van het stróoien dak, als Uilenspiegel ontwaakte. Hij riep de oude, die de ladder weer in dé zolderopening plaatste en hem zoo toeliet naar beneden te komen. Bezorg me nu spoedig een ontbijt, zoo sprak hij, want ik moet voort. De vrouw zette hem weder een stuk zwart brood voor en een schotel water. Tijl zei niets en begon te eten. Eene groote zwarte kat die een eerbied- waardigen ouderdom moest bezitten, sprong op den schoot der vrouw, en" wreef met den kop tegen hare armen aan, keerde en draaide trecldc hare meesteres die het beest over kop en rug aaide, 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2