Kattestraat, 27, Aalst GEMENGD NIEUWS D& «Mercator» terug in eigen Haven Aanwerving van Eiectriciens Hei oudste vrouwtje vast Wechter overleden De Taai in Gerechtszaken Doodelijk verkeersongeval te Hechte! Een ophefmakend schandaal te Philadelphia UILENSPIEGEL IN DEN BOERENKRIJG Alle scholen le Keulen gesloten Erg verkeersongeval op de baan Korirt^k-Brugge Dieven aangehouden ie Sinte-Maria-Lierde Sudeten-Duitscher aangehouden le Oostende Ernstige botsing te Belceie-Waas Gedurende veertien dagen zal de Firma een prachtig geschenk gewen Bsij eiken aankoop van een FELS- 12 SEPTEMBER. H GUIDO. Deze bcilij 1 wordt vooral vereerd te Anderlccht- Brn cl, waar hij ten groot deel van le ven doorbracht.' 13 SEPTEMBER. H. AMATUS. Teen h:i bi-schop werd, werd hij verbannen. II ij Miert in het bLdom Anas in 69Ü. KONINGIN ELIZABETH METER VAN EEN ZEVENDE DOCHTER. Ko ningin KB-abeth heeft aanvaard meter te zijn' van een zeventic dochter, die geboren werd. in het gezin der cchtgcnooten Victor Saint-Andre, op La licrbatte te Namen. HET GOUD VAN DE - EGYPT». De duikers, d>c aan de Fransche kust bij Brest p zoek zijn naar het goud van de gezon ken "Egypt»,, hebben de brandkast van den ehccpskommissaris bereikt en opengebroken. Ze. heben er slechts 155 shilling in gevonden. '•Men meent echter dat er voor 5 tot 6 inii- k.ocn waarden aan boord zijn. De werkzaam heden worden dan ook voortgezet. UIT CONGO TERUG. Morgen Dins dag wordt de Congoboot «Anvcrsville» van af i) uur 's morgens te Antwerpen verwacht. Vijftig tot zestig minuten na de aankomst, zal de speciale trein naar B-fusstl vertrekken van de kaai aaiuhahgaar 22 te Antwerpen. DE STILLE OMGANG VOOR EER HERSTEL TE LONDEN. Men verwacht «iet 40.000 gcloovigcn zullen deelnemen aan de Stille Omgang, om eerherstel te brengen voor het godloozgncongres in de Engelschc hoofdstad. Ook zullen voor de pelgrims en kele speciale treinen naar Londen vertrekken. Kardinaal Hinsley heeft verklaard «Ik vraag de Katholieken niet, om daar aanwe zig te zijn, ik verwacht hen daar... In de processie zullen geen vlaggen wor den meegenomen.-Wel zal drie maal de ze gen niet het Allerheiligste worden gegeven, namelijk vanaf het balkon van de St. Gcor- re-Kathedraal vanwaar de Stille Omgang vertrekt, vanaf een altaar, dat in de open lucht wordt gebouwd en in de Westminster- kathcdraal. DE TAKS OP DEN KOLENINVOER. Naar het schijnt zal de taks op den kolpn- k.voer toegepast worden met ingang van 1 October. Het bedrag ervan is nog niet vastgesteld. Het zal echter progressief zijn r aar gelang van den aard van de kolen. De mogelijkheid bestaat dat de kabinet.'- raad van lieden Maandag zich met de zaak bezig houdt. HERVORMING VAN HET KIES STELSEL. Naar het schijnt zou d'e re giering aansturen op een verandering in de kiesomschrijvingen. Kr zouden b.v. nog slechts* 4 of 5 Kamer leden, per omschrijving worden gekozen in deze verkleinde omschrijvingen zouden de inwoners veel beter de kandidaten kennen, en het zou aldus mogelijk worden recht streek voor kandidaten te stemmen, zonder hoofdvak. VERHOOGING VAN HET POSTTA- RIEF OP TIL Onder de maatregelen, oie door de rggccriu;;- worden overwogen tot waarborg!» van liet begrootingscvcnwicht, komt een verhooging voor van liet briefport van 70 op 75 centiemen. De mogelijkheid b. -taat dat ook voor de andere briefwisse-- Ing, zooals briefkaarten, prentkaarten, be wijzen van ontvangst, stortingsbullctfjncn \oor den postchcckdicnst, enz. het tarief met 5 centiemen wordt verhoogd. Beslissingen zullen genomen worden wanneer het min tcrie van Financies zal uitgerekend hebben vat dit alles aan den Staat aan nieuwe i komsten kan bezorgen. VLAAMSCHE BOEKENWEEK. De Vlaamsehe Boekenweek, die jaarlijks dAo: de V.B.V.li, (Verecniging ter Bevordering van het Vlaamsehe Boekwezen, v.z.w.d.) wordt ingericht, zal dit jaar van 5 tot 15 No- v.-mber gehouden worden. Evenals de vorige jaren, wordt tijden$ die week, in de Stedelijke Feestzaal op de Meir te Antwerpen, een grootsche bockefibeur gehouden. De aanvragen tot toetreding zijn ;oo talrijk, dat er plaats genoeg zal zijn om aan al de deelnemers een Mand voor te be houden. Alles wordt in liet werk gesteld om de «Vlaam.-chc Boekenweek» dit jaar met bij- zonderen luister te vieren. Zondagnamiddag bij een kalm zon- ig tl'cerlje, is "het Belgisch sclloólsehip MerCator» de Antverpsclic haven binnen gevaren, begroet door talrijke belangstcllcu- n en familieleden van de bemanning die n het Bonaparte-dok," nabij het loodswe zen, hadden post.gevat. Te. vijf uur legde de boot aan en pas waren de loopplanken ge legd'of zij werden letterlijk bestormd. Eerste-otïicicr Hveraert. vertelde ons van de möb'.e reis, die naar Casablanca en J un- chal gegaan was, gezegend door een kalm en prachtig weder zoo kalm dat de motoren geregeld moesten draaien. Kn was er dan al eens .een bries, dan kwam zij uit tegenover gestelde richting. Te Funchal, waar hij zich met verlof be vond, kwam minister De .Vlecschauwer aan boord. 111j woonde enkele oefeningen bij en onderhield zich dan gemoedelijk met de be manning. Na een drietal dagen in Madeira te heb ben vertoefd werd de terugreis aanvaard. Te Terueiizcn werden de regatten bijge woond, ingericht bij gelegenheid van het veertigjarig i-egeéringsjubilcuhi van Konin gin Wilhelmina. Kommandant Van de San- de werd uitgenoodigd op een feestmaal, ter zelfder gelegenheid gegeven, waarop tevens de burgemeester van Terucuzen, alsmede, l.cogerc zeevaartambtenaren aanwezig waren'. Aan boord van het schoolschip hebben de Iih. Eslur, bestuurder van de Zcevaartvc-r- ceniging, en Naegelmacckcrs, een groot-inva lide, de zomerreis medegemaakt. De «Mercator» zal ongeveer twee maan den te Antwerpen vertoeven en zal nrdder- v.ijl in het droog dok een degelijk onderzoek ondergaan. Eerlang wordt een Ncderlandsch vergelij kend examen afgenomen voor het begeven van bedieningen van electricien (voor de Vlaamsehe landstreek en Brussel) bij de Re gie van Telegraaf en Telefoon. Minste leeftijd van toelating tot het exa men li) jaar; van indiensttreding 20 jaar. Hoogste leeftijd bij de indienstroeping 35 jaar (40 jaar voor oudstrijders en gelijk- es telden). Andere voorwaarden Belg zijn; van geed gedrag, leven en zeden zijn; in voorko mend Rival, aan al de militaire verplichtin gen voldaan hebben. De rangschikking van de candidatcn zal overeenkomstig de wet van 3 Augustus IUI9 (voorkeur aan de strijders, gcmobiliscerden, cr.z.) geschieden. Aan de candidate» worden twee proeven opgelegd: 1. Privaat onderricht dictaat; vragen over de regels van de rekenkunde en liet metriek stelsel van maten en gewichten, Electricilcit. (Programma der nijverheids scholen); 2. Mondelinge en practische vragen over de theoretische kennis vercischt voor de eer- te proef. Bezoldiging 13.800 tot 18.000 frank per jaar, gebeurlijk vermeerderd met de gezins vergoeding en het gewestelijk bijtoon. De>.aanvegen, opgesteld op liet daartoe, bestemd rormlicr bekleed "niet een postze gel vair 20 lr. dat de'candidatcn zich in de verschillende postkantoren kunnen aanschaf fen, moet ten laatste op 26 September 1938 bij de examencommissie voor het werklie- denpersoneel (hoofdbestuur van telegraaf en telefoon, iMunt te Brussel). DE SCHOOLKAMERAAD VAN PATER DAMIAAN Marieke Peeters, echtgenootc Dccdcf, is te Werchtcr overleden in den ouderdom van 9I jaar Mieke Peeters het oudste vrouwkc van Werchtcr was de schoolkameraad van E. P. Damiaan, en voer een 3-tal maan den ging ze nog getuigen voor de Zaligver klaring van E. P, Damiaan en werd ze 0111 haar mocj en trouw, door den bisschop ge prezen. Met haar verdwijnt de tweede laat ste van degenen die konden getuigen over onzen Vlaamschcn jongen, de held van Mo- lolcai. De eerstkomende zitting van de b:j de wit vr.11 15 Juni lpoS op het gebruik der talen in gerechtszaken voorziene taalexamens voor de doctors 111 de rechten en de lincentiaten in het notariaat zal'een aanvang nemen op 4 October c.k. voor de Ncdcrlandschc exa mens en op 18 October c.k. vöor de Fransche examens (grondige of voldoende kennis van die talen). De inschrgvingMermfjn loopt van 10 tot en met 10 September c.k. De aanvragen tot inschrijving moeten, bij aangcteckcnd schrij ven, aan den Mini-ter van Justitie worden gezonden. De examenan dus moet in zijn aanvraag het diploma vermelden dat hij be zit en de taal aanduiden over de grondige kenivis of de voldoende kennis waarvan hij wil ondervraagd', worden. De examenko: ten bedragen 50 frank dit bedrag dient, bij inschrijving gestort op postcheckrckeniryg h. 90404 van liet Ministe rie van Justitie, algemeen secretariaat, taai- examens. DE BURGEMEESTER VAN 21 MIS DRIJVEN BESCHULDIGD New-York, 1Ö1 Sept. Na een onderzoek Oat een jaar duurde werd de burgemeester van Philadelphia rn staat van beschuldiging gesteld onder de verdenking van 21 misdrij ven namelijk het "dulden van verboden spcelclubs, misbruik -van ue diensten; van po litie en brandweer, het uitoefenen van druk op getuigen, enz-i Bovendien warden vier hooge ambtenaren van de politie alsmede de leider van een af- persersbendc cir; 142 andere per.-oncn van medeplichtigheid verdacht. Burgemeester Wilson zelf is slechts na betaling van een borgsom van 10000 dollar (2.965.625 fr:) in voorloopigc vrijheid' gesteld. Zondag avond, rond 7 ure, gebeurde er op den weg van Hcchtel naaf Peer een ver keersongeval dat een menschcnlcvcn kostte. Daar kwam per motoeyclct uit Hechte 1 ge reden de genaamde Gucbcls, uit Peer, ge huwd en vader van twee kinderen, terwijl uit genovcrgcstcldc richting den auto kwam aan gehold van heer Smeet*. Wat de oorzaak van het ongeluk geworden is. zal door het onderzoek moeten uitgewe zen worden, doch plots' botste de motocy- clist met volle geweld op den voorkant van den auto en werj weggeslagen. De schok was zoo geweldig dat de moto- cyclist op slag gedood was;geworden. Al da delijk snelden ooggetuigen van het ongeluk toe, doch er kon niets meer gedaan worden vcor den. ongelukkigcn Gucbcls. Op enkele minuten was de doorgang daar heel en al versperd gezien het drukke ver keer dat aldaar des Zondags steeds heerscht. Ken eerste onderzoek werd ingesteld en het parket van het vreesclijk gebeuren op de hoogte gebracht. DERDE BOEK door AUCTOR 128ste Vervolg. Wat verlangt ge vroeg de molenaar. U even te spreken, klonk het antwoord, en de onbekende trad in,de huiskamer. Trientje zonk op een stoel. Zij had de stem van Wannes herkend. Deze ging zitten. De molenaar keek hem nu in het volle licht aan. en een zenuwachtig trillen, zijner lippen .duidde aan dat hij ook den jongeling licrkend had. Wie zijt gij en wat wilt ge van mij De andere legde zijn geweer op de tafel naast zich en nam den hoed van het hoofd. Herkent ge mij niet Ja, daarzooeven dacht ik reedë dat gij liet waart. Nu twijfel ik er niet aan... Wan nes Bós. Zooals ge zegt. Wat hebt gij hier verloren Gij zijt l ier bij eerlijke lieden en ik verzoek u het hier kort te maken. Ik zou liever uw "bezoek niet ontvangen hebben. Of wachten uwe vrienden buiten op een teeken, om hier bin nen te dringen, om te dooden en den molen te plunderen Ga dan uw gang maar, want ik ben hier alleen met mijne vrouw en mij ne dochter. Wannes werd bleek als een lijk. Een oogenblik bleef hij sprakeloos. Dan sprak hij met zachte stem Trientje weet zeer wel dat ik niet zou dulden dat een enkel haartje op haar hoofd werd aangeraakt. Het meisje werd vuurrood... Ze sloeg hare handen voor 't gelaat en borst in snikken los. Wat bcteckcnt dat kreet de molenaar. Ik zal u dat m weinige woorden zeggen, sprak Wannes. Wij beminnen elkaar.... Dat is niet waar, riep Trientje uit, dat is niet vaar i en zij vluchtte wecnend uit SEDERT 1 AUGUSTUS 219 GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING Als gevolg van ;he't voorkomen van kin derverlamming zijn alle scholen en kinder speelplaatsen tot 24 September gesloten. Het aantal gevallen dat zich heeft voorgedaan, bedraagt in totaal 233. Tusschen 1 Januari en 31 Juli van dit jaar hebben zich veertig» gevallen voorgedaan de 2I9 overige gevallen hebben zich sedert 1 Augustus voorgedaan. 24 gevallen betref- ien'kindcrcn van. nog geen jaar oud, 145 kin deren van 1 tot 5 jaar 45 kinderen van 6 tot 14 jaar. Ten slotte 12 personen van 15 tot 19 jaar en 10 personen yay 20 tot 45 jaar. Zondag 'avond rond 7 11. 30 gebeurde te Kuurne op de AVijk «Het Hooge» een erg verkeersongeval, tiffcstlicn een auto en een wielrijder. Een auto gevoerd door de handelsreiziger Buvsschaevt. uit Kórtrijk en de fietser Renê Deirue 50 jaar oud, nét Kuurne kwamen bei den uit de richting van Brugge. Gekomen op de Wijk «Het Hooge» grondgebied Kuurne, stale Del rue de grootc baan over. De auto voerder het onheil willende vermijden, waar in hij evenwel niet meer gelukte, vatte den wielrijder en kwam naderhand tegen een te lefoonpaal terecht. De fietser die ecu eind werd meegesleurd, -bleef ten gronde liggen en verloor overvoedig bloed. Een geneesheer onmiddellijk ter plaatse geroepen, deed het slachtoffer huiswaarts brengen waar hem het Oliesel werd toe gediend. Zijn toestand is zorgwekkend. De autogelcid'cr werd licht gekwetst aan het aan gezicht en de handen wijl de andere inzitten de personen er met den schrik vanaf kwamen De plaatselijke politie heeft het onderzoek ingesteld. Zondag in den vroegen morgen, omstreeks 3 uur waren dieven aan het werk te Sinte- Maria-Lierde, waar ze bij een zekeren Jan Doms op den Kouterberg, in dcji kelder wa- cn gedrongen en er 9 brooden en 5 flesschcn vijn stolen. "Vandaar trokken ze bij Vion Florcnt, in de buurt, en stolen er 2 konijnen. Nog was de buit nic zwaar genoeg en ze trokken bij Van Strijthem Kamicl, waar ze 2 konijnen en 1 kieken medenamen. Vandaar landden zij aan bij Lausveldt Cvriel op den Eikenmolen; slechts 1 kieken konden zij medenamen, want ze werden op de vlucht gedreven en zoo 1 eden zij in de rjchting van Ninove. Almetceiis werden zij overvallen <k>or de jkswacht van Steenhuize, die alhoewel te voet, er in slaagde een der kerels bij de lur ven te vatten. Deze werd aangehouden met een gedeelte van den buit en in een auto werd hij naar de rijlcstwacht van Steenhuizc gevaard, waar men zag dat men te doen had met den oud-veroordeelde Frans Branckaert wonende Karclshoofdstraat le Ninove. Jlij werd door den chef der brigade aan een streng onderzoek onderworpen en zoo in het nauw gebracht, dat hij overging met De Lingnc Charles te noemen, insgelijks een oud-veroordeelde, uil de Savooi straat, te Ni nove. Daar deze twee kerels zijn uit de be ruchte bende Asselman, mag men zeggen dat de -rijkswacht van Steenhuize een goede vangst heeft gedaan. Ondertusschen werden te Ninove opzoe kingen gedaan naar De Lingnc die zich moet verscholen houden. Het onderzoek duurt voort. RODEX is daarenboven ook doode lijk voor ratten en muizen, maar onschadelijk voor huis dieren en pluimvee. HIJ REISDE MET EEN VALSCHEN PAS. HIJ IS VASTGEZET TE BRUGGE. Zondag morgen om 10 uur heeft de kön- trooldicnst van de Zeehaven van Oostende tij 'de aankomst van de paketboot uit Dover c"e» kerel aangehouden, die met een'va'lsclicn pas reisde.' Hij verklaarde Alexander S'tcucr te licetcn en te Praag te wonen. Hij is een Sudeten-Duitscher. Hij werj naar Brugge overgebracht, waar hij door den heer Mat thys, substituut van den heer prokurcur des Konings, 11a verhoor onder aanhoudingsman daat werd geplaatst. Zondag namiddag rond 5 u. 30 kwam uit de richting van Lokcren. een luxe-auto aan gehold te Bclcele-Waas bestuurd door M. Van ITeckc Alb. Annecssensstraat, Antwer pen, en die vergezeld was door zijn echtge- noote en vijf kinderen. Ter hoogte van de herberg «Oud Duizend- Appels» kwam uit de richting van St. Ni klaas eveneens een luxe-auto aangereden be stuurd door Person is, wonende te Sl-Bricuc (Brctagne) die vergezeld was door zijn vrouw, dochter en schoonbroeder. I Voor de auto van Van Heclce reed een au tobus, die een stilstaande camion, geladen met koerspaarden voorbijreed. Van Ilccke, 'die links de autobus wilde voorbijrijden kwam met volle geweld terecht op de auto van Personis. J Beide auto's werden volledig ingebeukt en •buiten gebruik gesteld. De inzittenden uit de auto van Van Heeke liepen li"<-hte verwon dingen op, doch Personis en zijn familiele den diende voor verpleging naar de kliniek 'van St-Niklaas overgebracht. Dr Sergeant van Waasmunster heeft de eerste zorgen toegediend aan de gekwetsten. het vertrek. De vader keek 1111 den jongeling met drei gende blikken aan. Gij hoort wat het meisje u daar heeft toegeroepen Wat komt gij Uier dan ver tellen. Zij heeft misschien waarheid gespro ken, zuchtte Wannes". Na al hetgeen er met mij gebeurd is, voelt ze wellicht geen gene genheid meer voor mij... Maar ze heeft mij lief gehad, dat zweer ik u.... En. voor haar heb ik gestolen, omdat ik geld genoeg wil de bezitten om haar te kunnen huwen. Als e nu zelf zegt, d'at het niet waar is-, dan •loet ik het gclooven... Hij zij dan zoo... Hij drukte zijn hoed weer diep op zijn hoofd en greep zijn geweer. Vaart allen wel zei hij en trad naar de deur. Maar, hij bleef d'aar staan, en wendde zich naar den molenaar en zijne vrouw. Luistert goed naar hetgeen ik u zeggen ga, sprak hij met vaste stem, prent ieder woord goed in uw geheugen... Trientje heeft mij niet meer lief en ik kan haar niet dwin gen mij te beminnen, maar ze zal nooit de vrouw van een ander worden, dat zweer ik u op het hoofd van mijn vader zaliger En hij verdween... Het meisje had deze laatste woorden niet gehoord en nooit werd' er op den molen over de verschijning van Wannes nog gesproken. Maanden verliepen en er werd van hem niets meer vernomen. Trientje dacht ook niet meer aan hem dan cm te rillen, als ze zich voorstelde dat ze de bruid van zulk een bandiet liad kunnen worden. Van voortlevende genegenheid voor den deugniet, was er dus geen spoor meer in haar hart, dat ze nu voelde kloppen voor een braven jongeling uit het dorp, den zoon "van den smid, die haar oprecht liefhad. Bijna een jaar nadat Wannes des avonds de bewonersi van het molenhuis den schrik op het lijf had gejaagd, greep de bruiloft plaats. De stoet begaf zich naar de kerk, waar ik den echt zou inzegenen. Pas hadden het bruidspaar en de gcnoc- •digden den molen verlaten en volgden den wegel, die naar de grootc baan leidde, af uit het struikgewas' bezijden den weg kwam een man te voorschijn, die zich in zjine vol le lengte oprichtte. - met zijn geweer op den bruidegom aanlegde en schot loste... Alles was op een oogslag gebeurd, niemand liad ccne beweging kunnen maken, om den moord te verhinderen en zoo ontsteld waren allen, dat ze een - tond als aan den grond ge- vrozen bleven... De moordenaar was in bet Struikgewas verdwenen, als ze' dr aan dachten op hem toe te springen. De zoon van den smid gaf in de armen van Trientje den geest. Geen woord kon hij nog stamelen slechts* een paar stuiptrekkingen, en het was met hem gedaan. Ken kogel had hem in liet hoofd getroffen. Een klopjacht werd dadelijk door gewa pende boeren in al de bosschen ingericht, maar van den moordenaar werd geen spoor gevonden. Al de bruiloftsgasten, hadden Wannes her kend... Hij had woord gehouden' Trientje zou aan geen and'cr toebcliooren Zooals ik u daar straks heb gezegd, wa;> het toen waarschijnlijk* dat Wannes naar het leger der Franschén vluchtte... Als deze ccnigen tijd later ons dorp bin nenvielcn, bevond hij ach bij den aanvoer der der Sansculotten. Vergezeld van een vijftal soldaten, bcgai hij zich naar den molc'-i Niemand weet wat dyar gebeurd is. De molenaar was ei niet, als de boos wichten ef binnendrongen, en als hij eenigen t.id later uit de stad net kar en paard te rugkeerde, vernomen had wie er zich in zijn luirs bevond en naar zijne woning ijlde, was deze verlaten. Alleen zijne vrouw lag er bewusteloos op den grond uitgestrekt en- als zij weer tot het leven terugkwam was zij zinneloos... Trientje was verdwenen..'. Waarschijnlijk werd ze door den schurk 'opgelicht, want Wannes werd niet meer bij de Franschén bemerkt. APPELMANS De ongelukkige vader heeft zich vruchtc- oos tot den aanvoerder der soldaten ge acht waar hij op vloeken en spotgelach werd onthaald. t Is immers de gewoonte der vreemde deugnieten, de boeren te behandelen zooals de Barbaren als* ze op roof en plundering uitgingen In de stad heelt de overheid beloofd op zoekingen naar het meisje en den moorde naar te doen, maar ze hebben daar in deze beroerde tijden ander werk af te leggen en deze misdaad zal weeral als zoovele andere ongestraft blijven. De Firaflschen hebben onze gemeente ver laten, als er niets* meer te stelen-was en de laatste koe was opgecischt geworden. Nu komen ze terug om kanonnenvlecsch te zoeken, cm onze jongens naar het leger ie sleuren... De misdadiger keert steeds weder naaf de plaats d'er misdaad, zegt het spreekwoord en dat moet wel .waarheid wezen, want men heeft Wannes Bos bij hem bemerkt. Zoo hebben de schurken ook mijne rouw opgelicht, zei Tijl. Ik hoop dat de jongens goed gezien hebben en Wannest zich bij de Franschén bevindt, die wij hier een onthaal zullen voorbereiden, dat hun lang in het geheugen zal blijven. Ik gelast mij met Item, en ik geef u mijn woord, de Fransche helden zullen er tweemaal over nadenken, eer ze nog een boerenmeid' durven meesleu ren wanneer ze vernemen hoe Wannes Bos hier gestraft werd. Zullen wij hier wel Franschén te zien krijgen vroeg Lamme... Onze verkenners blijven zoolang uit... Als ze eens besloten hadden het dorp niet aan te doen en verde: zijn opgerukt Daar zullen wc ons eens gaan van ver gewissen, sprak Tijl. Kn, is dat inderdaad het geval, dan hoop ik wel dat onze gewa pende jongens het eens zullen zijn om de rakkers op de hielen te zitten en mij toch kennis te laten maken met Wannes. Komen zé niet naar hier, dan zullen d'e vreemde schurken toch neerstrijken in een dorp van den omtrek, en kunnen wij ze daar wegjagen Een man, die in een versleten. Oostcn- ijksch uniform gehuld was en gewapend met een sabel en eene pistool die hij aan den gordel droeg trad in het zaaltje van het ge meentehuis. Hij sprak eenige woorden met den smid, dan tot Uilenspiegel. Op d'e markt wachten een honderdtal gewapende boeren, die uit de naburige dor pen zijn komen toegesneld... Kr zijn jonge lieden onder hen die door de Franschén wer den opgejaagd... Nog eenige stonden, zoo zeggen zij, en de vijand zal ons dorp bin nenrukken... Dan naar buiten, zei Tijl. Op enkele minuten had hij zich bij de nieuw opgekomen strijders als hun aanvoer der doen gelden, en enkele oogenblikkcn la ter was .de markt, vyecr eenzaam en verlaten n was er óp de grootc baan, zoover men zien kon, geen levend schepsel te ontwaren. In de huizen, bezijden de baan, scheen ook geen mcnscli te verblijven, zoo stil was alles achter de potdicht gesloten deuren en de met luiken gesloten ramen... FRANSCHE VOGELS De aanvoerder der Franschén had zijne bende in twee korpsen verdeeld, waavan liet eene langs- den linker kant en de grootc baan behoedzaam vooruitkwam, en het andere, op de smalle wegels der Velden naar den rech ter kant van liet dorp oprukte. De verkenners hadden hem komen melden, dat de boeren op de markt te zamen waren geloopcn, en de Fransche officier wilde hen langs beide zijden onverwachts op het lijf vallen. Zoo werden ze dan ingesloten en -lechts enkelen zouden er in slagen langs de huizen de vlucht te nemen, waar ze langs de tuinen, die insgelijks aan beide kanten der baan zou den bezet worden aan de hagen van de ach terzijde, op geweerkogels zouden worden onthaald. Het neerschieten zijner manschappen, door de in hinderlaag liggende boeren, had den aanvoerder er toe doen besluiten het gansche dorp uit te roeien. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2