Onthulling van het Standbeeld van H. M. Koningin ASTRID te Aalst. ■B—i 25 Het Feestpro gramma De spanning in Centraal- Europa opnieuw toegenomen De laatste oniMan- delinpn Zondag SEPT. 1938 Een laatste poging vail Chamberlain Een geruststellender (elegram Hel laatste bezoek van den Heer Chamberlain aan den beer Hitler Vrijdag avond Een nieuwe verklaring van de kleine Staten waaronder België 1 XXXXIIIIe JAARGANG NUMMER aoa Drukker-Uitgever X Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN Telefoon 114. Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Agentschap HAVAS, Adolf Uaxlaan, 13, te BRUSSEL Rue de Rrcheleu, PAKIJS Bank Buldïng-Kingsway. 28 LONDEN, WCi Ik FIKMINUS Zon op 5,42 at 1 7,42 K. K. I V. M. 9 Het Standbeeld van H. M. Koningin Astrid te Aalst HECHT U AAN DEN GEBOORTE GROND, DAAR LIGT DE STEVIGE WORTEL UWER MACHT. Het is dus heden Zondag 25 Septem ber, om 15 ure namiddag, dat, in onze stad, op de Keizerlijke Plaats, het stand beeld van onze diepbetreurde Koningin Astrid onthuld wordt. De plechtigheid gaat gepaard met de uitvoering van een Spreekkoor van J. M. De Smedt, en wordt opgeluisterd door de Muziekka pel van het 2e Linieregiment, in tegen woordigheid van een Vleugeladjudant des Konings. (Zie programma vereer). Door alle eeuwen heen bleef de stad Aalst haar Vorstenhuis trouw. Die groo- te verkleefdheid had meermaals voor gevolg, dat de vesting uitgeplunderd en verbrand werd, on de schrikkelijkste on heilen op de bevolking neerstortten. Maar niets of nooit kon echter de liefde voor haar wettige Heeren aan het wan kelen brengen: steeds bleven onze voor ouders in 't gelid voor de verdediging van Altaar en Troon, voor het Recht. Na alle rampen verhief de Aalstenaar steeds weer het hoofd manmoedig op. Volk, UIT VORSTENBLOED GESPROTEN, Bloed voor Vlaanderens heil VERGOTEN Getuigenis van de Vaderlandsche ge voelens der Aalstersche bevolking en hare verkleefdheid aan de Dynastie, rijst het sierlijk standbeeld in de lucht, op een der mooiste pleinen der stad Vol gratie en slanke lenigheid, Hare Majes teit eigen, zien wij het gewrocht, in 't rein azuur, op den achtergrond van 't bruin-goud geblaarte der oude Kas- tanjevesten. Een meesterstuk van den talentvollen kunstschilder-beeldhouwer Emile Van de Winckel, die een symbool schiep van Moederliefde, Grootheid en Koninklijke Waardigheid Voorwaar, kunstenaar Van de Win ckel hecht, door deze schepping, een nieuwen glanzenden parel aan de zoo 'waar geladen kroon, die zijn naam, den ande door, reeds beroemd maakte. Zijn boetseerpriem schonk thans aan de Den derstad een prachtwerk, waardig van haar roemrijk Keizerlijk verleden, het welk ons door veel Zustersteden zal benijd worden. Daarom zijn we geluk kig en fier Het is hier de p'aals en de gelegen heid om even stil te blijven op de be reids zoo schitterende loopbaan van den veelzijdigen artist, en een erkentelijken blik te werpen op datgene wat hij ook als Ridder van 't palet presteerde. Geen lawaaierig gedoe, geen plak- zwaaier, geen "bataillist" bij hem geen methoden van dtn modernen tijd, geen kunstgrepen, neen Bezadigd, mystiek- stil en gewetensvol werkend, in de poëzie van kalmte en rust, devcot-evangelisch aangelegd, een primitief, een Memling, een Dirk Eouts, met het lyrisch der onovertrefbare kleurengamma van een Van Dyck Ja-wel. In al zijn konterfeitsels der aanzien lijkste familiën van het binnen- en bui tenland, sprekend van gelijkenis, en yerbazend in het ragfijn der miniatuur, treffen U den vasten penseelslag. de zui vere stevige lijn, en het karaktervolle, het inuerlijke, de ziel, nu eens de man nenkracht, dan vrouwenteederheid of kinderlijken levenslust En het dekor zijner portretten Hoort ge niet het geruisch van het satijnen kleed van die schoone demoiselle" het gekraak van damast en van fluweelen draperijen het gepiep der tapijten?... Veiblindt u niet de gloed der fonkelende juweelen Wat een kleurenweelde Werk van blij vende waarde, dat de trots uitmaakt van hem die 2oo'n doek bezit Ondanks de dooreenschokkende ge beurtenissen, die wij beleven, hopen wij dat het Feest van Zondag een overwel digend succes zal te beurt vallen. Nihil desperandum Wij sturen aan de bezielers, de heeren inrichters van IN MEMoRIAM, aan het Magistraat en hunne Vaderlandsche medewerkers, een eeresalut, en wenschen allen geluk om hun schoon en prijzens-" waardig initiatief. Maar de stad Aalst heeft op den plechtige» dag der onthulling ook een plicht te vervullen i M. Emile Van de W inckel, de schepper van zooveel schoons, mag niet vergeten worden. Hij toch verdient den algemeenen dank, een hartelijk proficiat i... Leve de Koninklijke Familie Dat België vrij blijve en den vrede zegeprale 1 P. Zondag, 25 September, heeft de ont hulling plaats van het Koningin Astrid- gedenkteeken, werk van kunstenaar Em. Van de Winckel. Deze onthulling, die op touw gezet wordt door het heidenkingscómiteit In Memoriam gaat gepaard met groot- sche plechtigheden, en zal aan de Aal stersche bevolking gelegenheid geven een diepe hulde ce brengen aan onze overleden vorstin Vcoraanataaii^V -personen zullen de onthulling bijwonen o. a'een vertegen woordiger van den Koning, senaatsvoor zitter R. Moyersoen, minister Marck, vertegenwoordiger van derepeerirg. de heer Dardelle, gerant van Zweden te Brussel, de heer Fredericq, gouverneur van de provincie, generaal Vertommen, militair gouverneur, e, a. Uit alle steden en gemeenten van de provincie, zullen afgevaardigden van vuurkruisers, oud-strijders, invaliden, verbroedering der rijkswachten, ve broe- dering van hét Rijnleger, met vaandel aanwezig zijn. Verder zu len de stedelij ke muziekkorpsen en de muziekkapel van het 2e linieregiment de feestelijkhe den opluisteren. Het programma voorziet Zaterdag, 24 September te 19 u. bei aardconcert door stadsbeiaardier R. De Mette te 20 u. 30, aan het Sta tieplein, korcert door de fanfare Hand in Hand, onder leiding van den heer Karei Van der Meirsch. Zondag, 25 September, te 10 uur, in de dekanale kerk van St Martinus. plech tige mis, opgedragen door Z. E. H. Deken Reynaert, ter nagedachtents van Koningin Astrid en opgeluisterd door het muziekkorps van de S edelij- ke Vrije Brandweer; te 14 u. vor ming van den s oet aan het Stationsr plein te 14 u. 30, ontvangst op het stadhuis van den afgevaardigde van den Koning. Te 15 u. op de Keizerlijke plaats, plechti- ontbulling van het standbeeld in aan wezigheid van al de officieele overhe den, uitvoering van In Memoriam getoocdicht door Gustaaf Cammaert, uitvoering van bet spreekkoor In Me moriam, van dichter J. M. De Smedt, onder leidiDg van Mevr. Pletsier-De Groot en begeleiding van den sympho- nischen Kunstkring Lyra, bloemenhul de, defilee voor het standbeeld, optocht door de hoofdstraten; te 19 u. op de Groote Markt, kunstconcert door de j muziekkapel van het 2e linieregiment, onder leiding van kapelmeester onder luitenant Servais te 20 u. verlichting van het standbeeld te 20 30 op de Botermarkt, concert door de Konink lijke fanfare Kunst en Vermaak, onder leiding van den h. Pol. Barrez. te 21 u. 45 op de Hopmarkt, Vuur werk en volksfeesten door de Karme- lietenwijk. Godesberg. 23 Sept. 'Reuter' Sir Neville Henderson, ambassadeur van Groot Brittanië is om 18 u. in het hotel vawden hr Hitier binnengetreden. De aard van de boodschap van den h. Chamberlain die Sir Neville Hen derson brengt is niet bekend. De h. Chamberlain zelf wordt in het hotel verwacht. In Duitsche middens rekent men er op dat na onderzoek van het antwoord van den h. Hitier de h. Chamberlain be reid za! zijn de gesprekken met den kan selier te hernemen, Godesberg, 23 Sept. (Reuter) Officieel wordt aangekondigd dat de heer Chamberlain en de an dere leden der Britsche delegatie hecTen Zaterdag in de vroege uren naar Londen zullen terugkeeren. Daarop komen de volgende bijzonder heden Godesberg, 23 Sept. (Reuter' M*n voegt er aan toe dat de h. Chamberlain kanselier Hitier heden avond zal ontmoe^ ten om afscheid te n< men. Sir Neville Henderson verliet het hotel van den Fuhrer ca een onderhoud van 2 uren met den h. von Ribbentrop. Godenberg, 23 Sept. (Reuter) In den loop van het onderhoud dat de h. von Ribbentrop heden avond had met Sir Neville Hendeison, ambassadeur van Grooc-Br.tannie te Berlijn, heeft de mi nister van Euitenlandsche Zaken een oogenblik den dip ornaat verlaten om den Fuhrer ie raadplegen. Godesberg. 23 Sept. (Reuter). Na zijn onderhoud met den h. von Rib bentrop, verklaarde Sir Horace Watson in de hall van het Hotel Petersberg aan de journalisten Sir Neville Henderson en ik komen terug van het hotel van Kanselier Hitler, waar wij een onderhoud hadden met den h. von Ribbentrop. De regeling op dit oogenblik is dat de h. Chamberlain in den avond den h. Hitier zal bezoeken. Voor het oogenblik heeft de h. Cham- berlairi besloten heden Zaterdag in den voormiddag per vliegtuig naar Londen terug te keeren. Na hun onderhoud met den h. von Ribbentrop hebben Sir Neville Hender son en Sir Horace Wilson zich gehaast naar het hotel van den h. Chamberlain op oen anderen Rijnoever terug te kee ren, Het is bij zijn terugkeer ddt Sir Ho- race Wilson de hierboven gegeven ver klaring heeft afgelegd. Havas meldt op Vrijdagavond Chamberlain heeft op Vrijdag avond een nieuw onderhoud gehad met Hitier. Ofschoon het vaststaat dat Chamberlain nieuwe pogingen zal doen cm een overeenkomst te bereiken, blijkt toch dat de onder handelingen mislukt zijn. Duitschland heeft geweigerd de verbintenissen aan te gaan welke door Engeland werden gevraagd. Havas meldt dat de Ertgelsche gezaA- te Parijs, Sir Phibbs een onderhoud get had heeft met den h. Bonnet. Hieruit blijkt dat Hitier wel den eisch heeft gesteld dat zijn troepen een gordel van zoowat 14 km. van Tsjechisch grond gebied zouden mogen bezetten. Doch Hitier neemt aan dat de definitieve grenzen van Tsjecho Slowakije zouden worden afgebakend door een internatio nale commissis. Anderzijds heeft Hitier geen onmiddellijke voldoening geëischt. wat de eischen van Polen en Hongarije betreft. De waarborg aan Tsjecho Slo wakije te verleenen stuit niet op groote moeilijkheden. Doch Chamberlain, die alle zekerheid wil hebben, heeft de voor keur gegeven aan de voortzetting van de besprekingen schriftelijk. Men verwacht een schriftelijk stuk van Hitier en een memorandum van Chamberlain. Zoo kunnen de beide standpunten met nauwkeurigheid aan elkaar worden getoetst. Men zal toegeven dat dit be richt al de onheilspellende berichten die ons in den loop van den avond hebben bereikt, geruststellender klinkt. Een telegram uit Duitsche bron behelst anderzijds dat na het onder houd tusschen von Ribbentrop en Sir Henderson de toestand klaarder is geworden. Tot op het laatste oogenblik dus, in weerwil van de grensincidenten, moet de hoop worden gekoesterd dat alles niet reddeloos verloren is. Er is trouwens nog geen zeker heid te verkrijgen of inderdaad Duitsche troepen op Tsjechisch grondgebied zijn doorgedrongen. De incidenten op de grens zouden dus kunnen verwekt zijn door Su deten die door de overheden van Praag rebellen worden geheeten. Godesberg, 23 Sept. (D.N.B.) De h. Chamberlain is te 22 u. 30 toegekomen in het hotel van den Führer, in gezelschap van Sir Ne ville Henderson en Baron von Doem berg. De Fuhrer. vergezeld van den h. von Ribbentrop, ontving den h. Chamberlain aan de deur van het het hotel en voerde hem naar de hal cp het gelijkvloers. Een eerewacht was opgesteld. In de commissie van den Volkenbond werd door den afgevaardigde van Lu xemburg een verklaring afgelezen die als volgt luidt.: "De Luxemburgsche regeering heeft nooit nagelaten te verklaren dat de aard rijkskundige ligging van het land en het niet bezitten van verdedigingsmiddelen di land noodzaken tegenover den Vol kenbondzijn traditioneele politiek van strenge neutraliteit te handhaven. De Luxemburgsche regeering is overtuigd dat die politiek nu zooals in het verle den. bijdraagt tot het behoud van den vrede in dit deel van Europa. De Luxemburgsche regeering volgt dusdoende de richtlijnen die in de ver gadering van den Volkenbond herhaal delijk werden onderstreept en volgens dewelke ieder land zijn medewerking met den Volkenbond moet kunnen varieeren naar gelang zijn aardrijkskundige ligging en zijn wapeningen. - In dezen geest treedt Luxemburg de verklaring bij door de Oslostaten te Ko penhagen afgelegd op 28 Juli. Daarna hebben de Oslostaten. dus ook België een gemeenschappelijke verkla ring doen aflezen. In die nota wordt verwezen naar de verklaringen door Belgie reeds gegeven nopens de uitleg ging van het pact alsmede door de an dere landen Nederland, Denemarken. Zweden, Noorwegen, Finland en na tuurlijk naar de verklaring van Luxem burg. De staten vragen dat de Volkenbond akte zou nemen van de individueele verklaringen. Polen en Letland hebben zich erbij aangesloten,

De Volksstem | 1938 | | pagina 1