Beangstigende onzekerheid in Europa 28 DüitschlancTs geduld is ten einde zegt Hitier Naasting van het Sudetengebied de laatste territoriale eisch van den Führer Woensdag SEPT. 1038 Vaneen kale reis thuis gekomen IIet Yredesaltaar» van Keizer Augustus XXXXIIIIe JAARGANG NUMMER sa O -a. Drukker-Uitgever X Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN Telefoon 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap HAVAS, Adoli Maxlaau, 13, te BRUSSEL Rue de Richeleu, PARIJS Bank Bulding-Kingsway. 20 LONDEN, W. C. 4 I H. WENCESLAS Zon ep 5,46 a! 17,36 I K. K. 1 V. -M 9 AAN DE KRISTELIJKE BEVOLKING De verkiezing van 9 Oktober is geen/ ijd of geen verkiezing om een par- Een laatste en verregaand verzoen- ningsvoorstel van Frankrijk en Engeland. Parijs, 26 Sept. Havas meldt dat de Franschen en Engelsche regeerin gen de drakonische eischen van Hitier niet kunnen aannemen, doch dat zij n nieuw bewijs van hun goeden wil wil len geven. Zij zouden dan ook voorstellen dat de procedure tot bezetting van het Su- detenduitsche gebied zal worden be spoedigd, zonder dat zij evenwel den uitersten datum van 1 Oktober willen aanvaarden, stellen zij voor dat spoed zal worden gemaakt met de ontrui ming van het gebied door Tsjechische troepen en met het transfert van de bevolking. Het is trouwens in het be lang van de Tsjechen zelf dat dit con- flikt zoo spoedig als mogelijk zou wor den geregeld. Maar nu moet Duitschland zich ook uitspreken voor al tegen den oorlog. Men hoopt dat de stem van Frank rijk en van Engeland, door president Roosevelt gesteund, gehoor zal vinden te Berlijn. De boodschap van Roosevelt aan Parijs, Londen, Praag en Berlijn Na een langdurige bespreking tus- schen President Roosevelt en den h. Huil, staatssecretaris van buitenland- sche zaken werd gemeld dat president Roosevelt een oproep heeft gericht tot Frankrijk, Engeland.Duitschland en Tsjecho-Siowakije om den vrede te redden. Roosevelt verklaart «Uit naam van 130 millioen Amerikanen en voor de welvaart van het menschdom richt ik een dringenden oproep tot u opdat gij de onderhandelingen niet zoudt ver breken en opdat gij alle hangende vraagstukken zoudt regelen op vreed zame, eerlijke en opbouwende wijze. Ik dring aan op het feit dat zoolang de onderhandelingen voortduren, de standpunten steeds kunnen overeenge bracht worden. Van het oogenblik dat de onderhandelingen worden verbro ken, wordt de rede v uitgeschakeld en wordt het woord gegeven aan het ge weld. Welnu het gebruik van het ge weld is geen oplossing en is in strijd met het welzijn van het menschdom. Roosevelt herinnert eraan dat alle staten het Kelloggpact hebben goedge keurd en dat zij ook scheidsrechterlij ke verdragen hebben geteekend ten einde op vreedzame wijze alle gere zen geschillen op te lossen. Het was steeds de politiek van de Vereenigde Staten de oplossing van alle internationale geschillen langs vreedzame weg te verkrijgen. Roosevelt dringt er vooral op aart zoolang de onderhandelingen duren er 'n middel bestaat om de kwestie te re gelen, doch dat als de onderhandelin gen worden verbroken, er geweld moet worden gebruikt wat geen op lossing is. Die boodschap van den president van Amerika werd aan de betrokkene regeeringen toegezonden omdat de Amerikaansche regeering de - meening is toegedaan dat de toestand zoo is dat geen uur meer mag worden verloren en dat een uiterste poging moet worden gedaan om den oorlog te voorkomen. De rede van Hitier Wat de rede van Hitier betreft zijn we genoodzaakt een zeer beperkte weergave ter lezing aan te bieden en wel slechts van deze deelen die wij het belangrijkst achten. Het Tsjecho Slowaaksche vraagstuk Sprekende over Tsjecho-Siowakije verklaarde rijkskanselier Hitier Wij staan thans voor het laatste vraagstuk dat moet worden opgelost. Het is de laatste territoriale eisch die ik aart Eu ropa stel, doch het is een eisch die ik niet zal verzaken. De kwestie die ons de jongste maan den heeft bezig gehouden, is niet zoo zeer een Tsjecho-Slowaaksche kwestie: het is feitelijk het vraagstuk van den h. Benesj. Deze naam omvat alles wat op dit oogenblik millioenen wezens naar de wanhoop drijft of wat hen bezielt met een fanatieke energie. Twee mannen staan nu tegenover mekaar Benesj en ik (geestdr. toej.) Wij zijn twee zeer verschillende per sonaliteiten. Terwijl de heer Benesj zich niets heeft aangetrokken van den grooten volksstrijd was ik soldaat ik ben nooit een lafaard geweest. Ik stap vooruit aan het hoofd van mijn volk als eerste soldaat. Achter mij stapt een ander volk dan dit van 1918. Indien toen benden democraten erin geslaagd zijn kwaad te stichten, zijn we hier thans tegen beveiligd. Ik heb al dikwijls genoeg verzaakt, doch ik kan niet meer verder gaan. De volksstemming in Oostenrijk heeft be wezen dat ik gelijk had en dat het Oos- tenrijksch vraagstuk een radikale op lossing moest krijgen. Thans staan wij voor het laatste vraagstuk van territorialen aard dat moet opgelost worden. Het is de laatste territoriale voldoe ning die ik wil, zegt spreker. Althans in Europa. Doch het is een eisch dien ik niet laat vallen en dien ik zal door voeren met succes, als God het wil. En Hitier herinnert aan het tot stand komen van den staat Tsjecho- Siowakije. Hij schildert het lijden van de minderheden aldaar af. Doch hij zegt dat hij, ofschoon het lijden van andere minderheden begrijpend, hij enkel spreekt van de Duitsche minder heid. Ik heb een voorstel gedaan, dat een bevestiging is van de beloften van Be nesj. Dit voorstel bestaat hierin, dat elk gebied, dat aan Duitschland wil ko men ook aan Duitschland zal komen. En dit wel onmiddellijk, (geestdriftige toejuichingen). Ik heb slechts op die dokumenten gesteund, welke reeds tientallen jaren de verdeeling van de nationaliteiten in Tsjechoslovakije aangeven. j Hitier heeft verder voorgesteld een volksstemming te houden, naar het model van de volksstemming in het Saargebied. Hij heeft zich bereid ver klaard, de uitslagen aan een internatio nale kommissie te onderwerpen. Ook heeft hij zich bereid verklaard de grensbepaling aan een internatio nale kommissie te onderwerpen. Benesj zal dit gebied aan Duitsch land op 1 Oktober moeten overdragen. Ik ben den h. Chamberlain dank baar voor al zijn bemoeiingen. Ik heb hem verzekerd, dat het Duitsche volk slechts vrede'wil, maar op dit punt niet terug kan. Wat het Sudeten-Duitsche vraagstuk betreft is mijn geduld nu echter ten einde. Ik heb Benesj aangeboden i slechts ten uitvoer te brengen wat hij zelf beloofd heeft. Hij heeft nu vrede of oorlog in handen. Hij heeft thans de| vrijheid aan de Sudeten-Duitsche be-1 volking te geven, of wij zullen ons de ze vrijheid zelf bewerken. Duitschland's bewapening tij of om personen het is de strijd om een kristelijkvoel- het stadhuis. Ie, verdraagzame meerderheid op de andere naties. Wij hebben waar- borgen gegeven aan de Westelijke na- invloed ties. Duitschland heeft de territoriale onschendbaarheid van al de naties ge waarborgd. Dat is geen fraze zegt Hitier. Het is een heilige plicht. Wij hebben niet het voornemen den vrede te storen waar ook. Na den terugkeer van het Saarge bied heb ik aan Frankrijk verklaard dat er geen geschil tusschen ons meer bestaat. Elzas-Lot haringen bestaat voor ons niet meer. Wij willen geen oorlog met Frank rijk. Wij vragen Frankrijk niets, vol strekt niets. En toen het Saargebied wederom aan Duitschland toebehoorde volksstemming, die geschiedde tens de verdragen, heb ik In dezen strijd staan op het spel de zedelijke en kristelijke waarden, de bescherming van ons technisch onderwijs, de kristelijke zeden en gewoonten van ons openbaar leven. Deze strijd gaat inzonderheid om bet breken van allen kommumstischen Het is niet voldoende op 9 October te stemmen. Het U gebiedende plicht dat elke krUtelijk voelende kiezer zich inspan- ne, al zijn overtuiging, al zijn persoonlijken invloed in de weepchaal werp# voor de vestiging van een sterke kristelijke meerderheid op bet Aalsterscn stadhuis. Een millionnair meende dat zijn fortuin kon verdubbeld worden In Juni 11. werd M. Robin, erfge- krach- naarn van en rijken handelaar in phar- verklaard maceutische producten door twee per dat alle territoriale twistpunten met sonen <Jie hem waren voorgesteld door Frankrijk waren opgelost. een beursman, aangezocht om hun ver- Ik wil geen geschil meer tusschen scheidene millioenen voor te schieten, ons beiden. Wij zijn twee groote volke-Zij beloofden den man koeien met ren die leven willen en die beter leven gouden horen. Zij maakten den naïe- zullen als zij samen zullen werken. "ven kapitalist wijs dat zij een magisch procédé haddén uitgevonden waardoor Frankrijk, Engeland en Rusland aan de zijde van Praag Het ministerie van Buitenlandsche deelingen werd in zijn woning te Pa rijs aangehouden. Hij bekende deel to hebben genomen aan de vertooning niet de «magische doos». Door Mussolini aan Rome teruggeschonken Vrijdag was het twee duizend jaar geleden dat op het Palatijn Octaaf, neef van Julius Cesar, geboren werd. Octaaf zou de eerste de keizerskroon van Rome dragen: het was op 23 Sep tember van het jaar 63 voor Chris tus, onder het konsulaat van Marcus Tullius Cicero. Na op de Via Nazionale te Rome een défilé van 1 0.000 zwarthemden te hebben bijgewoond, heeft Mussolini, op den linkeroever van de Tiber een prachtig memoriaal ingewijd, waarin de «Ara Pacis» het Vredesaltaar» van Keizer Augustus, werd heropgebouwd. het hun mogelijk werd het geld te ver dubbelen. Overtuigende proefnemingen werden gedaan te Parijs in aanwezigheid van den goedgeloovigen kapitalist die in Zaken heeft volgende verklaring open- gezelschap van de twee af troggelaars baar gemaakt naar Londen vertrok om de boeven In officieele kringen verklaart men, zijn gansche fortuin 6 millioen bankbil- dat eerste-minisfcer Chamberlain samen jetten toe te vertrouwen. met rijkskanseliei Hitier de laatste De smokkelaars maakten zich uit de o^edolven week naar een vredelievende oplossing voeten en de bedrogene zwerend, n a d ~;0 pqo l_,. 13 tr,.akSChe vraag9fu!' maar d«' hij zich ~orechriaus döèr den Romeinschen hebben gezocht. Het is nog mogelijk mer zou laten beduivelen». r i/„- deze te vinden door middel van onder-1 Een onderzoek werd dan ingesteld Ae"aa „a„ handelingen. te Parijs door M. Aymard, onder- De Duitsche eisch, in zake de naas- zoeksrechter. ting der Sudetengebieden, werd reeds De veiligheid wier opsporingen wer- ingewilligd door de Fransche, Britsche den bemoeilijkt door het feit dat de en Tsjechische regeeringen. bedrogene zijn belagers slechts kende Indien spijts alle pogingen van den onder valsche namen, slaagde er even- li. Chamberlain, Tsjechoslovakije -het wel in op de Azurenkust het spoor voorwerp moest worden van een Duit- te ontdekken van een der feiten, zeke- schen inval, zal Frankrijk zich verplicht ren Saillac die in verscheidene hotels zien onmiddellijk hulp te verleenen onder allerlei namen had gelogeerd, aan Praag en zullen Engeland en Rus- De politie vernam eveneens dat de land zich zeker aan de zijde van Frank- schurk er een prachtigen Amerikaan rijk scharen. j schen wagen op nahield. Hij werd ge- Het is nog niet te laat om deze groo- snapt in een hotel te Cannes in gezel- te tragedie te voorkomen, en opdat de schap van zijn maitresse Marcelle Lan- volkeren van alle landen aandringen nes. op een regeling langs diplomatieke De aftroggelaar verklaarde Manuel Augustus, bij diens terugkeer van zijn zegevierende veldtochten in Spanje en Galië. Voor een vreedzame regeling Hoyas te heeten, 35 jaar oud, herkom stig uit Grenada. De politie heeft in een bank te Can nes in een koffer gehuurd door Marcel- Frankrijk en Engeland, die voort 'e ,'fnn's 'n 'som Yan meer dan ander" ijveren voor een vreedzame regeling. >alf ">,11,oen pond aangetroffen her- zullen stellig het aanbod van 19 Sep- ™S.L.S van de aftroggelanj, alsmede tember handhaven, waarin Praag had ,5;0.00 Fra"s=ha „franks cn gouden BALLON GELAND TE ZWIJNDRECHT Maandagnamiddag, rond 5 u. werd de aandacht der bevolking getrokken door een ballon, die in snelle vaart over de huizen heenscheerde en gewel dig zakte. De piloot, Wallaert Robert, van den Boulevard de Waterloo te Brussel, deed voor de eerste maal de reis alleen, om zijn licentie voor be stuurder van vrije ballons te bekomen. Hij was te Brussel opgestegen en rond Mechelen wilde hij dalen, maar door een defect aan de klep, niet kunnende is hij hier te Zwijndrecht gevallen op den boomgaard van den heer Eduard D'Hollander, Neerstraat. Bij nader onderzoek bleek dat het omhulsel, van boven aan de klep ge scheurd was; vandaar zijn te snel da len. De landing is normaal verloopen. Honderden nieuwsgierigen waren ter plaatse toegesneld. De luchtreiziger werd door bereidwillige handen gehol- Hieromtrent zei Hitier Heden hebben wij een bewapening zooals de wereld er nooit een gezien heeft. Vijf jaren lang hebben wij herwapend Milliarden werden uitgegeven. Het Duitsche volk mag dit nu weten. Het leger bezit de modernste wa pens die er bestaan. Wij hebben een luchtvloot die iederen aanval tegen Duitschland kan afweren van welken kant deze aanval ook zou komen. Wij hebben de sterkste luchtverde diging, de sterkste afweer tegen lucht aanvallen en tegentanks. Wij hebben vijf jaren lang dag en nacht gewerkt. Niettemin heb ik mijn vredepolitiek voortgezet. Ik ben een frontsoldaat en ik weet wat de oorlog zeggen wil. Ik wil den oorlog voor het Duitsche volk ver mijden. Hitier en de West-Europeesche landen. Wij hebben voort gepoogd blijven de betrekkingen te onderhouden met stukjes van 20 dollar. Een medeplichtige Robert Lecan, 35 jaar, gewezen gerant van een wissel-pen, om zijn materiaal in te pakken, kantoor op de avenue des Champs Ely- De politie heeft de noodige vaststellin- sées, titularis van verscheidene veroor- gen gedaan. toegestemd, en waarbij de gebieden met meer dan 50 t.h. Duitschspre- kenden bij het Rijk werden genaast. De zinnebeeldige bezetting van een gedeelte van dit gebied door Duitsch land, zou onmiddellijk kunnen toege staan worden, terwijl een internatio nale kommissie zou aangesteld worden voor de overdracht vein de andere ge bieden. Dit ware een ernstige tegemoetko ming tegenover Duitschland en het is niet mogelijk verder te gaan, zonder ten nadeele van Tsjechoslovakije in breuk te plegen op het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht der volke ren. Wij moeten hopen, zoo besluit het Havasagentschap, dat de krachtdadige houding van de Fransche en Britsche regeeringen, rijkskanselier Hitier tot het inzicht zal brengen, dat zijn gezag in de gansche wereld er meer zal bij winnen, indien hij. de Duitschspreken- den uit Tsjechoslovakije zonder bloed vergieten in de Germaansche gemeen schap terugbrengt, dan indien hij zich laat verleiden tot gewelddaden, die tot een Europeesche oorlog zouden kunnen aanleiding geven. Benesj richt zich tot den voorzitter der Poolsche republiek. Een persoonlijke brief van president De Belgische regeering heeft besloten uitgebreide maatregelen te treffen en Benesj aan president Moscicki werd de Ardensche jagers met onbepaald verlof, alsmede de mannen van de ge- Maandagmorgen door den Tsjechoslo- motoriseerde ruiterij en van zekere vestingstroepen binnen te roepen. Boven- vaakschen gezant te Warschau over- staande beeld werd op de plaat gebracht aan't Brusselsche Noordstation waar handigd* i het een drukte van belang was vanwege de heropgeroepenen.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1