QËMEKQD mum UILENSPIEGEL IN OEN BOERENKRIJG lTo.:chdi Slaven van faun Maag Overtreding van sociale wetten Uitbreiding van de Voorzorgsmaat regelen in Belgie 28 September H. Wenceslaus. Koning van Bohemen in rlc Xe eeuw, die viel als slachtoffer van de wraak zucht van zijn broeder. eischer te vermurwen en vroeg hem uitstel tot het betalen eener som van... 20 fr. Vroeger dus, evenals nu nog, verborg de beroemdheid vaak de ar- -moede. De fruitteelt in Limburg. De op pervlakte van de boomgaarden in den omtrek van St Truiden, Borgloon en Tongeren neemt yoortdurend toe. In 1903 besloeg zij een oppervlakte van 7.560 Ha. Vijf jaar later was dit cijfer tot 8.025 Ha. gestegen. In 1929 telde men 9.041 Ha. en in 1936, 1 1.000 en 1937 12.480 Ha. Wat de kersenteelt betreft, de streek rond St Truiden mag als de voornaam ste van heel Europa beschouwd wor den. Tegen den prijs, waarvoor het frui? verhandeld wordt, mag de fruitteelt als buitengewoon winstgevend aanzien worden. Natuurlijk is het eene jaar het andere niet, en van de tegenslagen, vorst en stortregens bleef onze fruit teelt de drie laatste jaren geenszins ge spaard zoodat thans het fruitbedrijf een harden tijd doormaakt. Geruchten op den Zeebodem. Een Amerikaansche geleerde, Geor ges Myers, specialist in de vischkunde, is onlangs naar de tropische zeeën van Zuid-Amerika gereisd, met een toestel van zijn uitvinding, waarmede hij al de geruchten zal opvangen die op den bodem van de zee ontstaan. Zoo de de visschen daar inderdaad niet stom zijn, zullen wij dat weldra te weten komen. Onze in- en uitvoer. In de maand Augustus bedroeg onze invoer 25 mil joen 792.416 centenaren voor een waarde van 1 miljard 960.667.000 fr. De uitvoer was 1 7 miljoen 799.233 centenaren voor een waarde van 1 mil jard 724.910.000 frank. De vergelijkende cijfers over de eerste acht maanden van 1937 en 1938 luiden Invoer 1937 1938 Hoeveelheden 253.458 209.356 Waarden 18.284 15585 Uitvoer 1937 1938 Hoeveelheden 163.695 142.404 Waarden 16.95 7 14.002 Gevaarlijk werk. De oudste krant ter wereld is, volgens «The Hop Leaf Gazette)» zonder twijfel de offi- cieele «Peking Gazette» die reeds meer dan 1000 jaren regelmatig is versche nen. Er dient echter bijgevoegd dat in die 1000 jaar meer dan 1500 opstellers van het blad zijn terechtgesteld, dus gemiddeld 3 per 2 jaar. Een nieuw duikerstoestel. In Ita lië hoeft het oorlogszeewezen een nieuw duikerstoestel in dienst genomen dat weliswaar 10;000 kg. weegt maar een diepte van 1500 meter kan berei ken. Het zal hoofdzakelijk gezonken duikbooten aan de oppervlakte moe ten brengen, maar ook kunnen benut tigd worden om wrakken op te sporen. Hoe het eens uitkomt. De hand- teekeningen van beroemde schrijvers worden meestal door sommige ((hande laars-specialisten» tegen een stevigen prijs aan den man gebracht doch deze handteekeningen verraden soms eenige bijzonderheden uit het privaat leven der grooten. Aldus schreef Leon Bloy in een brief op 8 November 1910 aan een pijpen- fabrikant dat hij een rekening van 1 69 frank veel te gepeperd vond en niet zou betalen. DERDE BOEK door AUCTOR 141ste Vervolg. Maar hoe hij ook overal optrad,hoe hij zich ook blootstelde, nergens werd hij getroffen, overal kon hij ontsnap pen De Fransche regeering nam maatre gelen, die hier en daar de burgers be vredigden, en velen die inzagen dat het een hopelooze strijd was, die tegen de verdrukkers werd gevoerd, haakten naar het einde van den boerenkrijg. De staat van beleg, die in gansch het land was uitgeroepen, werd opge heven en Belgie ademde weer vrijer, voor zooveel er onder het Fransche juk vrij te ademen was. Wij ontmoeten Uilenspiegel weer te Brussel. Als er een man te vinden was, die het staken der vijandelijkheden be treurde dan was het Tijl. Hij oordeelde dat de boeren tot den laatsten man hadden moeten strijden en hij had dan ook den opstand gepre dikt tot het laatste oogenblik, tot hij gansch alleen stond. En toen had hij nog den moed niet laten zinken want hij was naar Brus sel gekomen om te zien of er geen mid delen te ontdekken waren, dat het op roer opnieuw kon aanblazen. Hij had zijne moeder," Lamme, te wreken. Uilenspiegel was niet lang te Brussel of hij had kennis aangeknoopt met eenige jonge lieden die de vrijheid van het land bleven betrachten, niettegen- BEVRIJD U VAN UWE KWALEN In den loop der maand Augustus 11. heeft de Arbeidspolitie zich ge noodzaakt gezien 21 1 processen-ver- baal van overtreding der verschillende sociale wetten op te stellen. Vijf van deze processen vei baal hebben betrekking op het niet naleven van de wet op den vrouwen- én kin- oerarbeid, en 6 andere op de wet op de Zondagsrust. Voor wat betreft de voorschriften betreffende den arbeidsduur (wet op den achturigen arbeidsdag en de 48 urenweek) werden 75 overtredingen vastgesteld. 12 processen verbaal werden opge maakt voor inbreuk op de wet tot in voering van de 40 urige arbeidsweek in de diamantnijverheid. De afwezigheid en het niet aanplak ken van het werkplaatsreglement heb ben aanleiding gegeven tot het opstel len van 27 processen verbaal. Het tewerkstellen van vreemde ar beidskrachten zonder voorafgaande- lijke toelating werd in 39 gevallen vastgesteld. 41 inbreuken werden vastgesteld voor het niet naleven van de wet op de jaarlijksche betaalde verlofdagen. In 2 inrichtingen werd er geverbali seerd voor het niet regelmatig bijhou den der loonboekjes, in één andere voor niet betaling der loonen. Anderzijds werden er 3 processen verbaal opgesteld voor het niet nale ven van het collectief akkoord betref fende de loonen der thuiswerkers in de diamantnijverheid. Gedurende dezelfde maand hebben de rechtbanken van eersten aanleg 88 veroordeelingen uitgesproken ten las te van werkgevers welke uit hoofde van een of andere inbreuk op de voor melde sociale wetten vervolgd worden Naar aanleiding daarvan past het te laten opmerken 1 dat een ondernemingshoofd ver oordeeld werd tot 5 1 boeten van 70 frank, omdat hij zijn personeel had la ten arbeiden buiten de grenzen toege laten bij artikel 2 der wet van 14 Ju ni 1921, op den arbeidsduur, t.t.z. meer dan 8 urén per dag en 48 uren per week. 2) dat een patroon veroordeeld werd tot een boete welke in totaal 6370 fr. beloopt, omdat hij het be taald verlof aan zijn personeel niet had gegeven. De dienst der Arbeidspolitie herin nert eraan dat hij een memorandum heeft uitgegeven waarin de voornaam ste plichten der bedrijfshoofden op ciaal gebied worden samengevat. Exemplaren van dit memorandum worden gratis toegezonden aan dezen welke er de aanvraag voor doen aan het adres van het Ministerie van Ar beid en Sociale Voorzorg, Controle- dienst-Arbeidspolitie, 2 Lambermont- straat, Brussel. UW maag belet U te doen wat gij wilt en wanneer gij het wilt Zijt gij onderhevig aan de minste gril van uw maag Het meerendeel der kleine on gemakken der spijsvertering als maagkrampen, zuuroprispingen, of zu ren zijn te wijten aan een overtollig zuur die de teere wanden van de maag prikkelen. Het verwaarloozen van de ze kwalen kan ten laatste tot maagont steking leiden of zelfs tpt maagzweren. Bevrijdt U van het juk uwer maag door na eiken maaltijd een kleine do sis poeder of enkele tabletten Magné- sie Bismurée te nemen. In drie minuten zullen de pijnen uwer. spijsvertering nog slechts een naren droom zijn,want" de Magnésie Bismurée, het welgekende tegenzuur, werkt onmiddellijk door het overtollig, zuur onschadelijk te ma ken en de ontstoken maagwanden te verzachten. In alle apotheken, in poeder en ta bletten, Fr.: 7,50 of fr. 13,50 in het groot voordeelig .formaat. DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN Naar verluidt zal eerste-minister Spaak, alvorens met eenig voorstel in zake de gemeenteraadsverkiezingen en hun mogelijke verdaging uit te pakken eerst overleg plegen met de leiders van de verschillende groepen. Verleden nacht verttfok het grootste deel van de genietroepen uit de stad Antwerpen. Dit waren zoowel soldaten, die hun gewonen dienstplicht vervullen, als manschappen, die door de bijzondere maatregelen werden opgeroepen. Ook werd en gedeelte van de linie regimenten tijdelijk verplaatst. Het meerendeel der soldaten vertrok in de richting van Charleroi, Ans-sur-Sambre en Auvelais, terwijl de linie-regimenten zorgden voor bewaking van ondermijn de punten en versterking van gendar- merieposten. i Ondermijningswerken Verder werd in den loop van Maan dag voormiddag door verschillende af- deelingen, die ter plaatse gebleven waren overgegaan tot het ondermijnen van zekere strategische punten. Zoo noemen wij zekere banen bui ten Antwerpen en enkele spoorbrug gen over voorname waterwagen. Zondag werden en aantal reservis ten van de motortroepen voor een schietperiode onder de wapens geroe pen. De actieve-vliegers-officieren en on derofficieren, die rpet verlof waren, werden allen opgeroepen. Op de vlieg velden werden de toestellen vertrek- kensgereed opgesteld. De officieren van den staf mogen- de kantoren of hun woning niet verlaten, zonder be richt achter te latei*" zij - op ieder oogenblik kunnen bereikt worden. Graan en Benzine voor drie maanden? Gisteren vergaderde te Brussel on der voorzitterschap van generaal Theu- nis het bevoorradingscomiteit, dat en kele jaren geleden werd opgericht met het oog op de bevoorrading van het land in geval van internationale ge schillen. De graanvoorraden óp dit oogen blik in de opslagplaatsen voorhanden, zouden een normaal verbruik verzeke ren gedurende drie maanden, zonder nieuwen invoer. Enkele economisten van de bevoeg de departementen zijn echter van oor del dat drie maanden wel wat over schat is. Men zou* in de betrokken diensten het inzicht koesteren de voor radige stocks op te voeren tot 30 t.h. van het jaarlijksch normaal verbruik, zoowel wat betreft het graan als de benzine, om aldus in de eerste maan- staande de toegevingen van Frarikrijk en den schijnbaren vrede die in ons land heerschte. Aan hun hoofd bevond zich Karei van Loupoigne, die Uilenspiegel eene schuilplaats had bezorgd, als hij met Nele en Trientje in de straten van Brussel ronddoolde. Die de Loupoig ne was een der zonderlingste eigen aardige, mysterieuste figuren van den strijd tegen de Fransche overheer- iching. Deze opstandeling, die eigenlijk Jac- quemin heette, en te Brussel geboren werd in 1761, had den naam aange worven van het dorp Loupoigne,waar hij vele partijgangers telde en meer dan eens zijn hoofdkwartier had opge slagen. Karei van Lopoigne was met de krijgskunde bekend, want hij had als officier in het leger der Oostenrijkers gediend. Tijdens den eersten inval der Fran- schen in Belgie werd hij door de Oos- tenrijksche regeering gelast vrijwilli gers aan te werven en op de grenzen met hen te strijden. gen genomen en in Frankrijk opgeslo ten. Hij werd door de Franschen gevan- Terug in Belgie, verdacht men hem weldra tegen de indringers iets te wil len ondernemen, een onruststoker te wezen, een geheim agent van Oosten rijk, en, opnieuw werd hij in het ver sterkt kasteel van Doulers opgesloten een soort Bastille, waarin de republiek degenen gevangen zette die haar in den weg liepen. Jacquemin wist te ontsnappen, en in de laatste maanden van 1 795 terugge keerd in het vaderland, stelde hij zich den niet afhankelijk te zijn van vreem den invoer. Verzekering van de bestuursdiensten. In de verschillende bestuurdiensten is overgegaan tot een telling van het mobiliseerbare personeel met het oog op het nemen van desgevallende maat regelen voor het verzekren van de wer king dier diensten. De eerste minister en de minister van landsverdediging bij den Koning Na het onderhoud van Maandag middag, door onze parlementaire me dewerker gemeld, hebben eerste minis ter Spaak en luitenant-generaal Denis zich bij den Koning begeven. Een vergadering van den kabinets raad, die Maandagnamiddag dringend werd gehouden, onder voorzitterschap van eerste minister Spaak heeft geduurd van 3 tot 6 uur. Na afloop werd de volgende offi- cieele mededeeling verstrekt «De raad heft de ontwikkeling van den internationalen toestand nagegaan. De regeering heeft besloten de vroe ger genomen militaire maatregelen aan te vullen door de wederoproeping af te kondigen van de manschappen met onbepaald verlof van de Ardensche ja gers, het gemotoriserrde kavalerie- korps en van sommige elementen van de vestingstroepen Een nieuwe vergadering van den ka binetsraad is voorzien voor Dinsdag namiddag, half drie, voor de behande ling van de buitengewone begrooting. Een Brusselsch Confrater meldt BRUSSEL MAANDAG TE MIDDERNACHT Aan het Noordstation te Brussel, waar de kalmte den ganschen Maandag avond had geheerscht kwam er om streeks 1 I uur 30 een felle beweging onder het wandelend publiek. Soldaten die blijkbaar warén' opge roepen vertoonden zich op de straat, trokken café s binnen, om even daar na in de richting van het Noordstation te verdwijnen. Sommigen waren ver- ezeld van bejaarde moeders en va ders, die hun zoon uitgeleide wilden doen, tot aan den trein, waarmede hij zou vertrekken. Anderen namen het eerder komisch op, zongen liedjes en hielden in het gezelschap de goede noot. Nog anderen waren vergezeld van een jeugdige vrouw, die tusschen het gedrum rond het Noordstation haar man wilde volgen. In enkele mi nuten tijds was de vergaderplaats in het Noordstation volgeloopen. Wij vernamen dat het tiende linie regiment tot aan de klas '24 was opge roepen. Hetzelfde geldt voor de D. T. C. A. (Verdediging tegen luchtaanvallen) GEBEDEN VOOR DEN VREDE Opgelegd aan de Priesters van het Bisdóm Gent Z. H. Exc. Mgr Goppiéters, Bisschop, van Gent, heeft aan de priesters het Gebed voor den Vrede, onder de H. Mis voorgeschreven. EEN MAN DOOR TWEE VALSCHE POLITIEAGENTEN OVERVALLEN IN ZIJN WONING TE ELSENE Een stoutmoedige bandietenstreek heeft zich Maandagmorgen, rond 6 u. in de Parijsstraat, te Elsene voorge daan. Op dit vroege ochtenduur werd de h. Henri Matte, wonende in het huis n. 23 door belgerinkel gewekt, zoodat hij zich aankleedde en de voordeur ging openen om te zien wie hem zoo vroeg mocht komen spreken. Twee jonge mannen verklaarden, dat zij als leden der rechterlijke poli tie met een huiszoeking gelast werden. De h. Matte leidde de zoogezegde politieagenten binnen, doch werd na aan het hoofd van eenige vastberaden mannen en, verscholen in het Zoniën- bosch, leverde hij de Franschen zeer veel spel. Verscheidene heldendaden staan op zijn naam aangeteekënd. De manifesten die hij tot het Belgi sche volk richtte, waren zeer heftig op gesteld, moesten indruk maken op de verdrukten. Opgejaagd en dikwerf op het punt gevangen genomen te worden, vond hij een onderkomen in een klooster te Leuven, dat hij dikwerf vermomd ver liet, en van waar hij Jbevelen voor zijne mannen en oproerige vlugschriften uit zond. Zijn verblijf in het klooster werd eindelijk ontdekt en de Fransche sol daten vielen er binnen om den ge- vreesden aanvoerder gevangen te ne men. Het nest was ledig, de vogel gaan vliegen. Een weinig later werd zijne tegen woordigheid weder opgemerkt op de plaatsen waar strijd werd geleverd, maar hoe de Franschen ook jacht op hem maakten de opstandeling was niet te vatten. Als Uilenspiegel te Brussel was ge komen, had men van Karei van Lo- peigne niet het minste bericht meer ontvangen en ieder verkeerde in den waan dat hij den strijd had opgegeven en naar Oostenrijk was gevlucht. Dat was niet zoo, want op het oogen blik dat er te Brussel verslagen werden opgesteld waarin de verdwijning van den geduchten leider der oproerlingen werd vermeld, stapte Karei van Lo- peigne vermomd door de straten der hoofdstad. In het Zoniënboschz waar de aan- het sluiten der deur dadelijk bedreigd door de twee bezoekers, waarvan de eene zijn revolver dreigend tot den 'huisbaas richtte, terwijl de andere de armen van den h. Matte samenbond en hem een prop in den mond duwde. Vervolgens bracht een der kerels het slachtoffer een zware vuistslag in het aangezicht toe, waarna alle meubels in de woning doorzocht werden. Geld werd er echter nergens gevonden, doch toen beide schurken de zakken van den h. Matte aftastten ontdekten zij een brieventesch met 5.000 fr. Zonder dat iemand iets kon bemer ken van deze brutale overval, wisten beide kerels het huis te verlaten langs de voordeur. Na lange pogingen kon de h. Matte zich vrij maken en begaf zich dadelijk naar het politiebureel, waar hij de schurkenstreek verhaalde. LIJK ONTDEKT IN EEN~GRACHT Toen de buurtram Clavier-Val St. Lambert Maandagmorgen omstreeks 5 u. in de- richting van laatst genoemde gemeente reed, zagen reizigers tus schen Terwagne en Tinlot in een gracht een jongen liggen. De rijkswacht van Madrin werd gewaarschuwd en begaf zicht ter. plaatse. Het lijk van een jon geling werd uit de gracht gehaald. Het droeg verwondingen over gansch het lichaam en had den schedel geklo ven. De dood was slechts enkele uren ingetreden. Uit het eerste onderzoek is gebleken dat de knaap, met name de 14-jarige Emile Cornet, wonende te Tinlot, die 's nachts van een feest te Modave per fiets terugkeerde, gegrepen is ge worden door een auto en op slag ge dood. De autobestuurder zou het lijk over den weg gesleurd hebben en in de gracht geworpen om daarna zijn weg voort te zetten. voerder de strijd tegen de Franschen begonnen had, was toen zijn hoofd kwartier, en het is daar dat wij hem ontmoeten, in gezelschap van Uilen spiegel en eenige mannen, die met het uitroepen van den vrede geen genoe gen hadden. Karei van Lopeigne was aan het woord Nog eenige dagen, zoo sprak hij zal het oproer weer algemeen zijn in ons departement. Frankrijk heeft zelf opnieuw de lont aan het kruit gestoken door nieuwe klassen van lotelingen on der de wapens te roepen. Er wordt beweerd dat zulks het inzicht van Frankrijk niet is,zei een der aanwezigen. Wij hebben dat niet na te gaan, er al waren we er van overtuigd dat het gerucht valsch is, dan nog moeten wij het verspreiden. Alle middelen zijn goed om booswichten te bevechten, of onschadelijk te maken. Allen keken Tijl aan die de eerste maal het woord nam en zoo krachtda dig sprak. Zoo is het, zei Karei van Lo peigne, en het bericht, dat Frankrijk weer onze jongens wil dwingen op vreemden bodem voor de Republiek hun bloed te gaan vergieten, is eenig in zijn aard om het oproer te doen ont branden, want niet alleen in Het Dijle- departement maar op den oever der Ourthe en in Vlaanderen, wordt er opnieuw gevochten. Wij moeten, wat het ook kosten moge, dezen nieuwen opstand aanvuren, aan gang houden want het is wellicht de laatste dien we zien zullen. Wij moeten thans overwin nen of sterven. Dat moeten wij I EEN 7-JARIG MEISJE DOOR EEN HOND GEWURGD TE GILLY Tijdens den vooravond van Zondag heeft zich te Gilly een pijnlijk tooneel afgespeeld, vermits de kleine Nelly De Vos, 7 jaar oud en woonachtig bij haar ouders in de rue Horace Pierard, 1, door een groenendaalsche hond ge wurgd werd. Zooals naar gewoonte was het kind tot bij zijn grootouders in de Cité de la Remise, 52 geloopen, waar het zich altijd met den hond ver maakte. Zondag amuseerde de kleine Nelly zich eens te meer met den hond in een kamer der benedenverdieping. Plots hoorde men evenwel het dier grommen en even later werd dit geluid onderbro ken door een zwaren val. Men snelde naar de kamer, waar het kind met opengescheurde keel op den vloer werd aangetroffen. De hond had het meisje in zijn woe de gewurgd. Dadelijk voerde men het slachtoffer naar de kliniek, waar de beste zorgen vruchteloos bleken, zoc> dat Nelly enkele minuten nadien over leed. TWEE AUTO'S BOTSEN MET GEWELD OP ELKAAR TE GELRODE Uit de richting van Leuven kwam te Gelrode de auto gereden van den h. Jaak Morren, uit Leuven. Achter dezen wagen bolde de auto van den h. Th. Smets, brouwer te Be- tekom. Toen de auto van den h. Mor ren plots stopte botste de wagen van den h. Smets er zoo geweldig tegen aan dat de auto van den h. Morren op het fietspad geslingerd werd en drie fietsers omver werden geslingerd. Al len liepen lichte verwondingen op, doch konden, na de eerste zorgen ter plaatse, huiswaarts keeren. Wij zijn gereed Beveel en wij gaan de overwin ning of den dood te gemoet Zege of dood Deze verschillende antwoorden op zijne rede, gaven Karei de verzekering dat hij nog steeds op zijne mannen mocht rekenen, dat allen nog immer gereed waren om hun leven voor de vrijheid van hun land te wagen. Openlijk kunnen wij tegen de Franschen niets ondernemen, ging hij voort, dat heeft ons de vier jaren lange strijcT geleerd. Zij bezitten welgeoefend^ soldaten die worden aangeleid door dappere officieren, en het is een welbestudeerd oorlogsplan waarop met wijs beleid ge- werkt wordt. Wij loopen afzonderlijk, zonder lei ders, om zoo te zeggen, ons schikken de naar de omstandigheden, en ik heb ondervonden dat het teenemaal onmo gelijk is de honderden groepen op standelingen die op alle punten van het land tegen de vreemde overheer- sching opstaan, bij elkaar te krijgen. Dat is onmogéli jk, zei Tijl, ik heb gansch het land door aan den strijd deelgenomen en overal was het door gebrek aan samenwerking dat de onzen het onderspit moesten delven. Daarom, wedervoer Karei van Lopoigne, moeten wij zooveel moge lijk de jongens aanraden naar het bosch te komen. Hier hebben wij de handen vrij, want nog geschut, noch ruiterij kan ons hier komen bestoken of vervolgen, en zelfs de Fransche soldaten zullen het niet wagen diep in het woud te drin gen, 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2