OFX.FNÖO NIEUWS Voorzorgsmaat regelen in België UILENSPIEGEL IN OEN BOERENKRIJG 'ii? tamfc Kabinetsraad TO Sept. H. Hieronymus. Hij vera geboren rond 340 in Dalmatië en stierf tc Bethlehem in 420. Hij heelt rooral ïoem verworven door zijn Bij belvertaling en geschriften. stelsel ontvangst-antenne omvattende zestien antennen van elkander geschei den en verspreid over een oppervlakte van meer dan drie kilometer in de richting van den uitzendpost. De Wintertijd breekt aan. In den nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 Oktober wordt de wintertijd of norma le tijd opnieuw ingevoerd. Om drie uur worden de wijzers van de klok een uur achteruit geschoven zoodat 3 uur zomertijd overeenkomt met 2 uur wintertijd. De dag van Zondag zal dus 23 uren duren. Het zomeruur wordt 2A genoemd en het bijkomende winteruur 2B. Zooals elk jaar zullen de nachttrei nen stoppen bij het afloopen van het uur 2A, tot hun rit zich aansluit bij den normalen tijd. Aan de treinen waarvan het uur van vertrek is vastgesteld tusschen 2 u. en 2 u. 59, zal het vertreksein worden ge geven gedurende het uur 2B. Wat er binst een uur op de aarde gebeurt. Op de keizerlijke statis- tiekbureelen in Engeland, 'heeft ™cn uitgerekend dat er op de aarde binst een uur 3400 menschen geboren wor den en dat er 4600 sterfgevallen plaats befoben. Gedurende eén uur worden '198.000 veroordeelingen uitgesproken op één uur eet men 25 miljoen kilogr. aardappelen op 10 miljoen kilogr. legumen 3 1/2 miljoen kilogram vleesch 3 miljoen eieren 3 miljoen kilogr. visch en 30 miljoen kilogram Er worden in een uur 180.000 ton sigaren en sigaretten gemaakt '500 autos vervaardigd men verzendt 115.000 telégrammen en meer dan I miljard brieven en postkaarten. Binst een uur vallen er 400.000 me- téorolieten op de aarde en 1800 blik semschichten doorklieven de lucht. Le Peuple kan de wekclijksche bijdrage van den h. de Brouckère niet meer opnemen. Le Peuple)) d^k* in vette letters op de eerste bladzijde H Daar het bureau van de Belgische Werkliedenpartij den wensch heeft uit gedrukt alle polemiek in deze ernstige uren te vermijden, hebben wij de pu blicatie verdaagd van het wekelijksch artikel van onzen vriend Louis de brouckère.» t De vriend Louis de Brouckere» zal in zijn nopjes zijn Men moet in- tusschen in ieder geval Le Peuple» prijzen voor dezen maatregel. in Zuid-Engeland, bij Rochester, bijzonder Radio-station opgericht, ten einde de sterke inwerking te kunnen bestrijden der zonnevlekken die zich in 1940 zullen voordoen, en ernstig de wereldradioverbindingen zullen ver storen. Het voornaamste tijdperk der maxi mum activiteit der zonnevlekken komt om de elf jaren voor, en dit geheim zinnig natuurverschijnsel beinvloedt op bijzondere wijze de internationale dio-telefonische verbindingen. Met het oog op deze verschijnselen werd een akkoord gesloten tusschen de ministeries van P.T.T. van Engeland en de Vereenigde Staten, voor het over nemen eener nieuwe techniek voor de ontvangst op korte golven. Deze nieuwe methode bestaat voor al in de aanwending van een nieuw Autogiro's bij de Amerikaansche luchtlijnen. In de Vereenigde Staten werd in de nieuwe luchtvaartwet ook het verkeer met autogiro's geregeld. In Amerika bevinden de luchthavens zich op 30 tot 50 km. van het stadscen trum en, in tegenstelling met de ge bruiken in Europa dienen de passa giers ook het vervoer naar het vlieg veld te betalen. De Amerikaansche luchtvaartmaatschappij en onderzot* ken nu de mogelijkheid om de auto diensten naar het vliegveld door auto giro's te vervangen, die nagenoeg loodrecht kunnen opstijgen en dalen, die de passagiers zoogezegd aan huis zouden kunnen afhalen. Vooral voor het postverkeer schijnt de autogiro spoedig in gebruik te zul len worden gesteld. DE MILITAIRE VOORZORGS- MAATREGELEN EN DE ECONO MISCHE BEDRIJVEN De officieele en partikuliere organis men uit nijverheid, handel en land bouw, die onontbeerlijk zijn voor het leven van het land en die zich door de maatregelen van wederoproeping van personeel of opvordering van materi eel, onmisbare elementen zouden ont nomen zien, kunnen dien buitengewo nen toestand ter kennis brengen van het Algemeen Sekretariaat van het ministerie van Ekonomische Zaken, Middenstand en Landbouw, 63, Wet straat Brussel. Zij dienen aan die kennisgeving in lichtingen toe te voegen die zoo nauw keurig en omstandig mogelijk zijn. Het spreekt van zelf dat enkel de onbetwistbaar ge wettigde aanvragen in aanmerking komen. MAATREGELEN VOOR DE SCHOLEN In het ministerie van Openbaar On derwijs deelt men mede, dat het na tuurlijk een heele reeks van maatrege len voorzien zijn voor het geval van de afkondiging van de mobilisatie. Daar men echter zoover niet is en het leger slechts op versterkten vredesvoet is ge bracht, was het noodzakelijk andere schikkingen te treffen. Wat de scholen betreft zijn er som onder te brengen. In dit geval mogen de hoofden van die inrichtingen of-de besturen waar van die inrichtingen afhangen, het ini tiatief nemen de leerlingen naar huis te zenden tot wanneer de schoollokalen cpnieuw beschikbaar zouden zijn. Zij mogen ook uitzien naar andere loka len in de gemeente om er het onder wijs voort te zetten. Wat dit betreft wordt er een groot initiatief overgela ten aan de schoolbesturen of aan de plaatselijke besturen. Daar waar leden van het onderwij zend personeel opgeroepen zijn, moe ten de besturen van de inrichtingen ter plaatse de vereischte schikkingen treffen. Er is nog geen sprake van de ver vanging van de opgeroepen leerkrach ten. Inzake de veiligheid van de leerlin gen zijn nog geen maatregelen aange nomen. Indien buiten elke verwachting het gevaar zich nader moest afteekenen, zal men de ouders vrijlaten door op heffing van den schoolplicht. Evenwel zouden de ouders op _eigen verant woordelijkheid over de vrijheid blij ven beschikken hun kinderen naar de school te laten gaan. Wat betreft de hoogere onderwijs inrichtingen, waar thans de examenzit tijden aan den gang zijn, is besloten die zittijden niet te sluiten, teneinde de opgeroepenen in de gelegenheid te stellen zich aan te melden voor de exa mens zoo gauw zij afzwaaien. REISPASSEN VOOR DEN VREEMDE Ingevolge onderrichtingen van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en Buitenlandschen Handel, mag tot nader bevel geen reispas voor den vreemde afgeleverd worden 1aan de mannelijke Belgen bene den de 45 jaar 2) aan alle genaturaliseerde Belgen die in Belgie hun militaireverplichting gen niet vervuld hebben en aan hen die AAN DE WIJKMEESTERESSEN al de vervallen belastingen niet betaald hebben 3) aan alle Belgen, zonder onder scheid van ouderdom, die in het bui- ■Igg-'fJ'fJL"-1 "li'J1!-1!1 Ül!'J1 vergoedingen aan de families, rekening worde gehouden met het verschil in ge- zinslast. dat de famiIie\rergoedingen zooveel mogelijk voort zouden uitgekeerd wor den aan de gezinnen van die militairen die werkloos waren bij hun terugroe ping v dat de vergoedingen zoohaast moge lijk aan de gezinnen uitgekeerd wor den vermits deze onverwachts worden getroffen en de meesten niet over de noodzakelijke geldmiddelen beschikken Bij voorbaat danken wij U, Hoog geachte Heer Eerste Minister, om de welwillendheid waarmede U onze vraagt zult inwilligen en wij verzoeken U de betuiging van onze bijzondere hoogachting te aanvaarden met onze oprechte wenschen voor het wellukken van uwe zoo ernstige taak. (get.) Pour la Fédération Nationale des Ligues Ouvrières Féminines Chrétiennes. B. de Lalieux de la Rocq. A. Japse»:!^ Voor het Nationaal Verbond der Kristelijke Arbeiders Vrouwengilden M. Baers, Lid van den Senaat H. De Coster. BRIEFWISSELING MET DE SOLDATEN Wat moeten we deen De briefwisseling met de opger^- penen, is een vraagstuk van belang en voor de jongens, én voor de familie. Beiderzijds toch willen ze gerustgesteld zijn en een woordje nieuws is zoo wel kom. Hoewel de soldaten zelf geen vas te verblijfplaats hebben is het mogelijk met hen te correspondeeren In afwachting dat de militaire post dienst geheel in orde is, mogen de brieven aan de soldaten die hun garni zoen verlieten waarbij haast alle op- geroepenen behooren verzonden worden met enkel vermelding vein 't regiment waartoe de soldaat behoort zonder vermelding van stad of gemeen te. Voorloopig is het aangeraden nog geen pakjes te zenden. Radio en pers zullen nadere schik kingen, zoohaast ze genomen worden, meedeelen. DER VROUWENGILDE Aan de plaatselijke Besturen van K.A.V. werd volgend bericht gestuurd: Aan de wijkmeester essen der Vrouwengilde. Het terugroepen van vele mannen, om de grenzen te bewaken tegen een mogelijken inval, stellen de vrouwen van duizenden gezinnen voor oogen- blikkelijke moeilijkheden en onrust. Deze toestand zal, gedurende enkele weken, van onze wijkmeesteressen eene grootere inspanning vergen. Zij zijn de eerste om het voorbeeld DERDE BOEK door AUCTOR 1 43ste Vervolg Een soldaat kwam behoedzaam uit het kreupelhout te voorschijn. Een schot weerklonk en de man rol de ten gronde. Op dit oogenblik kwamen verschil lende Fransche krijgers uit het hout en gaven vuur op de boeren, op hetzelfde oogenblik dat deze laatsten op de aan vallers schoten. Langs beide kanten tuimelden een paar mannen op het mos. Met de geweren was er nu niets meer te doen, dan de kolven te ge bruiken als knotsen. Ze «tonden man tegen man. Loupoigne en Tijl hadden hunne pistolen. Een paar schoten strekten twee Franschen neer een paar schedels werden ingeslagen met de geweren der boeren. Langs de andere zijde daagden sol daten op. Loupoigne en Uilenspiegel stonden daar nog met een zestal hunner gezel len. Het bosch in beval Loupoigne. De boeren verdwenen tusschen het geboomte. Het was niet om te vluchten, want verderop zou hun toch de weg weer afgesneden worden door den vijand, die gansch dit gedeelte van het bosch bezet had. Zij wisten dat. Het was al leen om de handen weer vrij te hebban •a hunne geweren te kunnen laden. Vrouwengilden volgend schrijven ge richt aan den eersten Minister. 28 September 1938 Hooggeachte Heer Eerste Minister, Het bestuur van het Nationaal Ver bond der Christelijke Arbeiders Vrou wengilde en der Ligues Ouvrières Fé minines Chrétiennes maakt zich zorgen het lot van de arbeidersfamilies waarvan de vader opgeroepen werd. Wil weten dat de Regeering en U zelf een oplossing zoekt van dit be langrijk vraagstuk waarvoor wij U ons vertrouwen en onze erkentelijkheid betuigen. De Christelijke Arbeiders Vrouwen gilden met hun ongeveer; 100 propa gandisten en hun duizencjen wijkmees- der K. A. V., hebben tra eer zich uwer beschikking te .^stellen om alle hulp. te bewijzen, in de moeilijke om standigheden die het land doormaakt, en voornamelijk om de bevolking tot rust en vertrouwen op te wekken des gevallend om onderling dienstbetoon ir te richten. Omdat in zoovele gezinnen de finan- cieele toestand moeilijk geworden door de wederoproeping, dringt het bestuur der Christelijke Arbeiders Vrouwengilden bij de, regeering aan opdat deze zoo gauw .mogelijk aan de families der militairen de maatregelen bekend make die te hunnen voordee- le zullen genomen worden. Deze maat regelen zijn van overwegend belang voor de kinderrijke gezinnen. De Christelijke Arbeiders Vrouwen gilden vragen dat bij toekennen van Ze moesten immers, voor ze vielen, zooveel vijandelijke krijgers onschade lijk maken, als ze maar konden. Uilenspiegel wilde met de boeren tusschen het geboomte vluchten. Een degenstoot trof hem op dit oogenblik in den arm. Hij sprong ter zijde waardoor hij een tweeden stoot ontweek. Het was een officier die hem achter volgde. Uilenspiegel had zijne pistool in de hand, doch geen schietvoorraad meer. Het was er mede gedaan. Hij dacht aan Nele, en, zonder dat de luitenant vermoedde wat Tijl doen ging en terwijl hij zich gereed maakte om hem met een degenstoot in de borst te doen vallen, sprong Uilenspie gel op den Franschman toe, ontweek den steek op hem gericht en vatte zijn vijand b;* ''eel. den De twee mannen rolden grond. Tijl zou gemakkelijk de bovenhand gehad hebben, want hij was veel ster ker dan zijn tegenstrever, doch de sol daten die de boeren achtervolgden,be merkten in welken hachelijken toe stand hun overste zich bevond en kwamen hem ter hulp. Ze verlosten den luitenant uit de handen van Uilenspiegel en wilden de zen laatste met hunne bajonetten ver der afmaken. Neen, kreet de officier, laat hem leven. Bindt hem. De kerel moet ster ven als een bandiet onder den strafko- gel. Op een omzien was Tijl gekoord en gebonden. Breng hem naar het kamp* ge bood de luitenant, en de ruwe krijgs lieden troonden Uilenspiegel mede. tenland wenschen te gaan werken. De diriatelijke Arbeidersvrouwen en de families der opgeroepenen Duizenden opgeroepenen zullen bij het verlaten van hun families zich heb ben afgevraagd welke het lot zal zijn van hun vrouwen en kinderen binst van kalmte en vertrouwen te geven, hun afwezigheid. Daarmede bekom- Zij zullen huisbezoeken moeten merd hebben de Christelijke Arbeiders I doen, om de vrouwen te troosten en op te beuren. Midden in de zorgen voor het leven het dagelijksch brood moeten de vrouwen geholpen worden om moed vertrouwen te bewaren. Ook zal er hulp moeten verstrekt worden aan deze die in nood verkeeren of gebrek te lijden hebben. zal veel dienst kunnen bewijzen, ooral aan de moeders van kleine kin deren waarvan de man is moeten heen gaan. In het geval dat de overheden een oproep zouden doen op den vrijwilli- gen dienst van vrouwen voor de volks hulp dan zal de Vrouwengilde trach ten, in de maat van het mogelijke, daaraan te beantwoorden. Maar voor al moeten wij vrouwen onzen toe- emecLjjQi -aten wij van "Gods barmharflghëiöT "voor Wn Lij De Kabinetsraad is Woensdagna* (bniddag opnieuw bijeengekomen te Brussel, onder voorzitterschap van eerste-minister Spaak. De vergadering duurde van vier tot na zeven. Terwijl ze bezig was, werd de re geering op de hoogte gebracht van de laatste berichten uit het buitenland, en voornamelijk van dat betreffende de bijeenroeping van de konferentie van vier mogendheden te Munchen. De ontspanning, welke die berichten te weeg brachten, werd ook dadelijk gevoeld in de regeeringskringen, waar men den indruk had dat het feit, dat er opnieuw onderhandelingen worden aangeknoopt, als een gunstig element mag worden beschouwd. De officieele mededeeling Na afloop van de vergadering van den Kabinetsraad werd officieel mede gedeeld «De eerste-minister heeft zijn kolïe- gas op de hoogte gebracht van den in ternationalen toestand. De Raad heeft verscheidene vraag stukken van bestuurlijken en ekonomi- schen aard onderzocht en geregeld, die voortspruiten uit het brengen van het leger op versterkten vredesvoet. De Kamers zouden bijeengeroepen worden in verband met de Raadsverkiezingen. Buitendien w^rd vernomen dat de Kabinetsraad zich ook bezig heeft ge houden met het vraagstuk van de ge meenteraadsverkiezingen. De regeering is tot de bevinding ge komen dat die verkiezingen praktipch niet meer mogelijk zijn op 9 Oktobey,:1 Later zal zij een datum vaststellen het behoud van den vrede afsmeeken. Bidden wij vurig tot Onze Lieve Vrouw beschermster van onze streek dat zij het volk'onder hare hoede neme. Gedurende de maand Oktober zul len al onze huisgezinnen moeten verte genwoordigd zijn in het Rozenkransge bed in de parochiekerk. Ook thuis zal gezamenlijk het avondgebed worden gelezen, opdat God de huisgenooten zou beschermen van alle kwaad naar ziel en lichaam. Wij vertrouwen op onze wijkmeeste ressen om onder de vrouwen te bewa ren de grootmoedigheid die de tijd eischt. Met deze drie ordewoorden is alles gezegd zachte naastenliefde, rustig vertrouwen, vurig gebed. Het Nationaal Verbond/^ van de Kamfer*? om daarover te beraadslagen. - v- Men denkt dat de regeering» mdfèri natuurlijk de omstandigheden er niet anders over beslissen, geen lange ver daging zal voorstellen. Voor de vrouwen van opgeroepen Werkloozen Een ministerieel komiteit na onder zoek van het vraagstuk, had besloten aan den kabinetsraad voor te stellen,; dat de steungelden, toegekend aan de opgeroepen werkloozen, verder zouden uitgekeerd worden aan hun vrouwen. Naar verluidt heeft de kabinets raad dit voorstel goedgekeurd. Normaal is een nieuwe bijeenkomst van den Kabinetsraad voorzien voor Vrijdagnamiddag. Men denkt evenwel dat de ministers heden Donderdag zul len bijeengeroepen worden. XXI. Uilenspiegels verrijzenis De Franschen hadden Tijl ook a de beenen gekoord, zoodat hij zeer moeilijk gaan kon doch de soldaten sleurden hem op het smalle wegeltje mede, hoe hij ook struikelde of met het hoofd tegen de boomstammen te recht kwam. Een martelaarstocht. Na een half uur gegaan te hebben kwamen zij aan een klooster, waar d bevelhebber der Fransche troepen, die de bandieten uit het Zoniënbosch moest verjagen, zijn hoofdkwartier had opgeslagen. De officier vroeg om dadelijk bij zijnen overste te worden toegelaten. Toen hij zich voor hem bevond, sprak hij Bevelhebber, ik geloof dat ik een goede vangst gedaan heb. Hebt gij de Loupoigne $een, maar een kerel wiens hoofd insgelijks op prijs is gesteld. Naar de persoonsbeschrijving te oor- c'eelen, welke ons van dien vijand der republiek is gegeven geworden, heb ik Tijl Uilenspiegel, bijgenaamd den geest van het oproer in handen. Dat is niet mogelijk. De kerel is omgekomen in den brand eener hoeve in de onmiddellijke nabijheid van Duf fel. Weet ge dat goed Het is in het staatsblad te lezen geweest. Ik zou gezworen hebben dat hij het was. Men brenge dien kerel hier. Tijl werd voor den overste gebracht. Wie zijt gij vroeg deze. Een Vlaming was het antwoord. Uw naam Vlaming. Men zegt dat gij Tijl Uilenspie gel zijt. Tijl glimlachte. Laat ze zeggen, sprak hij. Indien gij waarlijk die boeren aanvoerder zijt, beken het mij dan. Ik heb niets te bekennen. Het zou in uw belang zijn. Kan ik u alleen beschouwen als een bosch- looper, een bandiet zooals de anderen die men heeft gevangen genomen,dan zult ge als een struikroover door den kop worden geschoten. Zijt ge Tijl Uilenspiegel de oproerstoker, dan zult ge voor uwe rechters verschijnen, u kunnen verantwoorden. Dat wil zeggen Indien ik Uilen spiegel ware, zou ik met al de pleeg vormen der wet tot den kogel veroor deeld worden, en mijn proces, mijn vonnis zou gebruikt worden om in vloed uit te oefenen op de nog strij dende boeren. Ongelukkiglijk voor uwe meesters, voor u zelf, ben ik Tijl Uilenspiegel niet. Voor mij Ja, want gij zoudt immers het geld ontvangen bestemd voor den man die Uilenspiegel levend of dood kan gevangen nemen. Gij bedriegt u. Dit geld werd reeds uitbetaald aan den officier die in den omtrek van Duffel Uilenspiegel heeft geroosterd in eene brandende hoeve. Waarom vraagt ge dan of ik Tijl Uilenspiegel ben De boeren zijn zulke rare gasten en hunne aanleiders zulke duivelsche wezens, dat men in dezen strijd aan al les mag twijfelen. Een goed aanvoerder twijfelt 'i VervoIg%

De Volksstem | 1938 | | pagina 2