EUROPA VERADEMT 1 De Conferentie der Vier te Munchen heeft tot eene overeenkomst geleid Treffende Radioboodschap van Z. if. den Raus Zaterdag lOCT- 1938 XXXXIIIIe JAARGANG NUMMER ssorr Drakker-Uitgever J. Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 23 CENTIEMEN Telefoon 114- Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap HAVAS, Adolf Uaxlaan, 13, te BRUSSEL Rue de Richeleu, RAKI )S Bank Bulding-Kïngsway, 20 LONDEN". W. C. 2. H. HAVO Iznn o» 6,51 «117,2$ K. 1 V. M. DE TOESPRAAK VAN DEN H. VADER Vrijdagavond heeft Z. H. de Paus een aangrijpende toespraak gehouden vor de microfoon van Radio Vaticana; Wij laten deze rede in haar geheel vol gen «Terwijl millioenen menschen in angst lëVen voor het dreigend oor logsgevaar en voor de bedreiging met moorden en puinen zonder weerga, vangen Wij in Ons vaderlijk hart de beklemming van zooveel Onzer zonen op en noodigen Wij de bisschoppen, de priesters, de kloosterlingen en de geloovigen uit zich met Ons te vereeni gen in het gebed, in het meest betrou- wensvolle en dringendste gebed, voor het behoud van den vrede in recht vaardigheid en liefde. Laat het geloovige volk nog eens zijn toevlucht nemen tot die ontwapen de doch onoverwinnelijke macht van het gebed, opdat God in Wiens hand het lot van de Wereld berust, bij alle bewindvoerders het vertrouwen beves- tige in de vreemdzame banen van loyale onderhandelingen en duurzame accoorden en allen ook doordringen zou in één klank met de vredeswoorden, die zoo dikwijls wer den uitgesproken van gevoelens en werken, die dezen vrede moeten be vorderen en grondvesten op de veilige basis van het recht en van de Evange lische onderrichtingen. Dankbaar, meer dan het in woorden kan uitgedrukt worden, voor al de ge beden die door degelo.avigeauit. heel de katholieke wereld gestort werden en nog worden, offeren Wij van ganscher harte dit leven op dat dank aan die ge beden door den Heer werd geschonken en onlangs om zoo te zeggen ver nieuwd Voor de redding, voor den vrede van de wereld, offeren Wij de onschatbare gift van een reeds lang le ven, hetzij dat de Meester over leven en dood het ons wil ontnemen, hetzij dat Hij integendeel nog meer den ar beidsdag wil verlengen van den be drukten en vermoeiden werkman. Wij hebben des te meer betrouwen op de gunstige aanvaarding van dit of fer, daar het gezamenlijk geschiedt ter herdenking van den zachtmoedigen er heldhaftigen martelaar Sint Wenceslas (beschermheilige van Tsjecho-Slowa- kije Red.) en op den vooravond van het feest van den Heiligen Rozen krans die alombekende smeekbede van de maand van den Heiligen Rozen krans, gedurende dewelke, zooals Wij het zoo sterk aanbevelen, in de heele katholieke wereld zullen verdubbelen de vurigheid en de getrouwheid aan deze devotie die reeds zulke groote en weldoende tusschenkomsten hebben verkregen van de Heilige Maagd in de otsbestemming van het verwarde menschdom. Het is met volle vertrouwen, welk deze herinneringen ons ingeven dat wij aan de groote katholieke familie en aan geheel het menschdom onzen vaderlij ken zegen schenken De zegen des Al- machtigen, des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes, dale over U en blijve met U voor altiid. Een Britsche nota aan Tsjecho- Slowakije Ujt Praag wordt gemeld dat de re geering de nota van de Engelsche re geering onderzocht heeft betreffende den geleidelijken afstand van het Su- detengebied aan Duitschland welke af stand werd aangenomen door de re geering op 21 September 1938. De regeering heeft besloten ant woord te geven op die nota van de Engelsche regeering. Het antwoord er op is in principe bevestigend. Dus zullen de nieuwe grenzen van Tsjecho-Slowakije geleidelijk worden afgebakend. Ook de overdracht van de bevolking zal geleidelijk geschieden. De regeering n>aakt evenwel eenig voorbehoud. D» regeering van Praag heeft dit ant woord gegeven enkele stonden voor de opening van de conferentie van Mun- chen. De besprekingen tusschen de afge- Hitier een algemeen overzicht gege- vaardigden van de vier staten zijn te ven van 't Tsjecho-Slowaaksche vraag- kwart voor een uur begonnen in de stuk. Hij zou de meening hebben uit- werkkamer van Hitier. gesproken dat een spoedige regeling De h. Ciano, minister van buiten- moet worden getroffen en dat de re- landsche zaken in Italië, de h. von Rib-geering van Praag moet worden ver bentrip zijn Duitsche collega, de Duit- plicht hare beloften na te komen, sche taalman Schmidt en de h. Leger, J secretaris generaal op het Fransch mi nisterie van buitenlandsche zaken, wo nen die eerste besprekingen bij. Op hun weg naar het huis van den Fuehrer op de Koningplatz, werden de buitenlandsche afgevaardigden door de menigte wederom toegejuicht. De Duce is gehuisvest in het voor malig Paleis van Prins Karl. De eerste beraadslagingen Munchen, 29 Sept. Chamber lain in het eerst aangenomen in 't Pa leis van den Fuhrer. Hij begaf zich on- zeld door zijn secretarissen, die de bun middellijk naar de vergaderzaal, verge- dels onder hun arm droegen. Een kwartuur later verscheen de Fuhrer, vergezeld door enkele vleugel adjudanten die omvangrijke bundels droegen. De heer Daladier was vergezeld door den heer oncet en de Duce door den heer Hess. De vergaderzaal is gelegen op de eerste verdieping. De afgevaardigden hebben het noen maal gebruikt rechtstaande. De Fuhrer sprak met den Duce en de hh. Daladier en Chamberlain. Maarschalk Goering sloeg een praatje rrtèt de Dmtsche e rfTtali aait sche rmnii- Chamberlain, Mussolini en Daladier hebben daarna het standqunt van hun regeeringen uiteengezet. Na afloop van de earste vergadering heeft Hitler Mussolini verzocht bij hem het noenmaal te gebruiken. Voor de vergadering hadden de af gevaardigden slechts een lichte colla tie gebruikt. Chamberlain in het «Fuehrerhaus» teruggekeerd Munchen, 29 Sept. Om 1 6 u. 30 is Neville Chamberlain, vergezeld door sir Neville Henderson en de andere le den van de Britsche afvaardiging, in het «Fuhrerhaus» weergekeerd om de besprekingen met Hitler, Mussolini en Daladier te hervatten. Een nieuwe schorsing Munchen, 29 Sept. Om 20 u. 30 is de h. Daladier, met de leden van zijn gevolg in zijn hotel teruggekeerd. Hervatting om 22 uur. Munchen, 29 Sept. De konferen- tie tusschen de vier regeeringshoofden, die om 20 u. 30 werd geschorst, zou om 22 u. hervat worden. Munchen, 29 Sept. (Belga) A— In gewoonlijk welingelichte Duitsche krin- welvi! verkli Aaïd' d&t "de onderhan delingen tusschen de vier staatslieden reeds tot een overeenkomst hebben ge leid betreffende den afstand van het Sudeten-Duitsche gebied en de uitvoe ring van den afstand. De overdracht zou op 1 Oktober be ters van Buitenlandsche Zaken. De Fransche, Engelsche en Italiaansche ge zante** voerden ook gesprekken. Rome, 29 Sept. De h. Gayda schrijft in de «Giornale d*Italia» dat er te Munchen slechts een algemeen ginnen en op 10 October voltrokken accoord kan worden bereikt, dat zou z'Jn> naar wat in deze kringen wordt worden aangenomen door de vier lan- gezegd, den die solidair zullen moeten zijn. Moest het gebeuren dat een hunner zich verzet, dan is de vrede niet meer te redden. De Italiaansche journalist voegt Wat voorzien wordt in het plan dezen nacht te Munchen aanvaard Munchen, 29 Sept. (Belga). - - Door Duitsche, gewoonlijk welinge- toe, dat ook het vraagstuk van de lichte kringen wordt verklaard dat het Hongaarsche en Poolsche minderheden moet worden opgelost. Hij besluit dat het Italiaansche volk kalm blijft en voorbereid is op iedere beslissing. De eerste bijeenkomst liep ten einde te drie uur. Munchen, 29 Sept. De eerste ver gadering van de conferentie is geein- iar,j„_ ii ------1- digd te 3 uur. Een nieuwe bijeenkomst feST"DÏT b^"S °n" wordt gehouden te 16 u. 50. .betwistbaar Duiische gebieden zou ver- Munchen, 29 Sept. Hitier had ^ord'in door een bijzondere tot tweemaal toe een gesprek met Mus-j "g„ "g dle d°,°r J" c°mm.SSie zou solini. Een eerste maal in den trein naarL! "ge" w°rden d°« een bijzondere aanvaarde plan een geleidelijke ont ruiming van het Sudetengebied voor ziet die op 1 October zou beginnen en op 1 0 October zou geëindigd zijn. Zij meenen dat Polen en Hongarije hunne minderheden zullen bekomen zonder volksraadpleging. Het plan zou eveneens voorzien dat geen Moravische corridor zou ingericht worden naar de Duitschsprekende ei- Munchen. Dit gesprek duurde ander half uur. Het tweede gesprek werd ge houden in het Paleis van Prins Karl, waar Mussolini is gehuisvest. V oor zor gsmaa tregelen Munchen, 29 Sept. Het plein voor het «Fuhrerhaus» is niet toeganke lijk voor personen die niet behooren tot het gevolg van de buitenlandsche afgevaardigden. Zelfs de Duitsche en buitenlandsche journalisten mogen op het plein niet komen. Zij moeten in het hotel het nieuws afwachten. Uit Munchen wordt gemeld door Havas De h. Daladier Fransch eerste-minis- ter, heeft een hartelijk gesprek gehad met Hitier voor de gezamenlijke con ferentie is begonnen. Hitier zou als zijn meening hebben uitgesproken dat hij wel hoopt dat uit de conferentie van Munchen een bevredigende oplossing zal te voorschijn komen, en dat na de conferentie een blijvende samenwer king tusschen Frankrijk en Duitschland zal kunnen worden bereikt. De h. Daladier onderhield zich even eens met de h. Chamberlain en wissel de enkele hoffelijke en vriendschappe lijke woorden met den Duce. In de eerste vergadering werd door regeling die door een commissie zou verwezenlijkt worden. Er zal nochtans een volksstemming geschieden in de gemengde gewesten. Het zal aan de Tsjechen verboden zijn tot vernielingen over te gaan. Moest zulks gebeuren, dan zouden zij gehouden zijn tot schadevergoeding. Het akkoord wordt beschouwd als een formule die rekening houdt met het Fransch-Britsche plan en met het Duitsch memorandum. De laatste besprekingen Munchen, 30 Sept. De vier staats lieden zijn te 22 u. voor de laatste be sprekingen samengekomen, nadat Chamberlain een onderhoud had met ^en Tsjechischen vertegenwoordiger te Munchen. Te 12,30 zijn Hitler, Mussolini, Chamberlain en Daladier tot een over eenkomst gekomen. Mussolini onmiddellijk afgereisd. Munchen, 30 Sept. De duce is onmiddellijk na de overeenkomst met specialen trein naar Rome terugge keerd. DE TEKST VAN DE OVEREENKOMST Munchen, 30 September. Na af- loop van de laatste conferentie werd volgende mededeeling gedaan De conferentie der vier staatslieden, op den middag begonnen eindigde 's avonds. De besluiten werden meege deeld aan de regeering van Praag. |p**T)e overeenkomst heeft betrek op den afstand van het Sudetengebied aan Duitschland en de modaliteiten die de zen afstand zullen regelen. Elk der vier mogendheden is indi vidueel verantwoordelijk voor de uit voering fier overeenkomst die behelst 1De ontruiming neemt een aan vang op 1 October 2) Groot Brittannie, Frankrijk en Italië zijn het eens dat het Sudetenge bied tegen 10 October aan Duitschland moet zijn zonder vernieling van eenige instelling. Praag is verantwoordelijk voor de ontruiming zonder vernieling; 3) de verdere modaliteiten der ont ruiming zullen in detail vastgelegd worden door een internationale com missie waarin Frankrijk Italië, Duitsch land, Groot-Brittannie en Tsjecho Slo wakije zullen vertegenwoorigd zijn 4) de bezetting van het ontruimde I gebied zal in etappen geschieden, van af 1 October. De eerste sector wordt ingenomen op 1 en 2 October; de tweede op 2e en 3e October, enz tot den laatsten sector die op 7 October zal bezet worden. De bezetting van an dere Duitsche gebieden zal bep ïald worden door de internationale com missie. 5 De internationale commissie stelt de gebieden vast waar een plebisciet zal gehouden worden alsmede de mo- jdaliteiten van deze volksstemming, naar het voorbeeld van het referendum i dat in het Saargebied werd gehouden De datum van dit plebisciet mget ten laatste op 25 November gefixeerd wor den. j 6) De definitieve afbakening van I de Duitsch-Tsjechische grens zal door de internationale commissie geregeld I worden. Deze heeft het recht wijzigin gen voor te stellen aan de grensaftee- kening. 7) De bewoners hebben het recht binnen de zes maand hun keuze te be- palen. Een Duitsch-Tsjechische com missie zal zich met deze kwestie bezig I houden. 8) Tsjecho Slowakije verbindt er I zich toe al de Sudeten Duitschers aan- geworven in het leger of bij het politie korps vrij te stellen en de Sudeten die politieke gevangenisstraffen opliepen te I ontslaan. I In een bijgevoegde verklaring wordfJ i bepaald dat de kwestie van de Pool- j sche en Hongaarsche minderheden door I een nieuwe conferentie der vier staats lieden zal geregeld worden indien het niet tot een accoord zou geraken tus schen Tsjecho Slowakije eenerzijds en Polen en Hongarije anderzijds. Groot Brittannie en Frankrijk en na de uitvoering van het accoord, ook Duitschland èn Italië, zullen zich als waarborg stellen voor de grenzen van den nieuwen staat. De verklaring werd onderteekend eerst door rijkskanselier Adolf Hitler, dan door eerste ministers Nevil Cham berlain en Edouard Daladier en ten slotte door Benito Mussolini, op datum van 29 September 1938. Na de onderteekening dankte Hitier de drie staatslieden en Chamberlain drukte op zijn beurt zijn groote vol doening uit om het bereikte resultaat. De vier staatslieden drukten elkander zeer hartelijk de hand toen ze afscheid namen. Een nieuw onderhoud Chamberlain- fel gezeten zonder dat een hunner hel voorzitterschap waarnam. I Chamberlain sprak in het Engelsch. Hitler in het Duitsch, Daladier m hel Fransch, Mussolini afwisselend in eene J of andere taal terwijl Schmidt als ver taler optrad. Het persoonlijk contact onder de staatslieden was zoo hartelijk mogelijk. De Poolsche en Hongaarsche Daladier Munchen, 30 Sept." Na de onder teekening van het accoord had Cham berlain een onderhoud van een uur met Daladier, dit om de tekst van de me dedeeling aan Praag vast te stellen. Deze tekst werd in den vroegenoch- tend aan de Praagsche regeering mede gedeeld. De Tsjechische ministers zou den onmiddellijk bijeenkomen om het getroffen accoord te onderzoeken. De Conferentiezaal. Munchen, 30 Sept. Havas geeft enkele bijzonderheden over de bespre kingen. Deze werden gehouden in een groote zaal met moderne meubelen. De vier staatslieden waren rond een ta- minderheden Munchen, 30 Sept. Tijdens dp conferentie der vier heeft Mussolini aangedrongen op een radicale en sooe- dige oplossing van de kwestie der Pool- sche en Hongaarsche minderheden. Warschau, 30 Sept. Uit Warschau wordt het gerucht gelogenstraft volgens hetwelk een accoord zou tot stand ge komen zijn tusschen de Poolsche **n Tsjechische regeering. Deze laatste heeft nog geen antwoord gegeven op de Poolsche nota. Daladier Vrijdagmiddag vertrokken Munchen, 30 Sept. De h. Dala dier en de Fransche delegatie is op den middag naar Parijs afgereisd. Ook een vredesboodschap van den Koning van Zweden Stockholm, 30 Sept. Thans eersl wordt gemeld dat Koning Gustaaf van Zweden Maandag een vredesbood schap aan Hitler had gericht. President Roosevelt vraagt met hem mede te bidden Washington, 30 Sept. In een boodschap verzoekt president Roose velt de Christenen met hem te bidden voor den wereldvrede. Praag verklaarde voor de Conferentie te Munchen tot toegevingen bereid te zijn Londen, 29 Sept. (Reuter)^ Uit Praag wordt gemeld In de Tsjecho-Slowaaksche officieele kringen wordt verklaard dat voor de conferentie van Munchen de Praagsche regeering aanvaard heeft nieuwe toe gevingen te doen. Tsjecho-Slowakije is bereid aan Duitschland 't Sudetengrondgebied af te staan waar meer dan 50 t.h. Duit schers wonen; Tsjecho-Slowakije ver langt alleen voor zichzelf grenzen, die den nieuwen Staat moeten toelaten zich te verdedigen. De Praagsche regearing kan nochtans niet aanvaarden dat een volksstemming zou plaats hebben in de Sudeten-ge- westen met een groote meerderheid Tsjechische bevolking zijn, zooals Duitschland het vjoeg in zijn memo randum. en dit ofa militaire redenen. Verder aanvaardt de Tsjecho-Slo waaksche regeering een eindregeling binnen een beperkt termijn. Telego.m van het Verbond V. O. S. naar Munchen Bij het vernemen van de aankomst van de heeren Chamberlain, Daladier. Hitler en Mussolini te Munchen, heeft het Verbond V.O.S. aan deze Hooge Vergadering onderstaand telegram ge stuurd. De Vlaamsche Oudstrijders 1914- 1918, indachtig de millioenen gesneu velden en hun eigen lijden in den groo- ten oorlog, vertrouwen met Roosevelt dat alle geschillen langs vredelievend en weg kunnen worden opgelost, verwach ten van uwe Excellenties dat zij, door inachtneming van de economische in terdependentie van de gansche wereld en, meer speciaal, van Centraal Euro pa, door inachtneming ook van het recht van ieder volk, op volledige cul- tureele zelfstandigheid en cultured© verbondenheid van al zijn loten, een rechtvaardige en daardoor vredelieven de en duurzame oplossing zullen weten te geven aan het opgerezen geschil. (w.g.De Voorzitter. DE VREDE VERZEKERD Rome, 30 Sept. (Havas). De Ita liaansche bladen verschenen met spe ciale nummers na middernacht, en groote titels als deze De Vrede is thans in Europa verzekerd». Geheei de stad is geedstdriftig en overal wordt feest gevierd.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1