T GEKENGQ NIEUWS Frankrijk's kruis- tocht tegen onveilig verkeer UILENSPIEGEL IN DEN BOERENKRIJG Wijziging in de Postwetgeving M jij» 1 October. H. Bavo. Afkom stig uit Brabant leidde Bavo een vrij ongeregeld jong leven. Door toedoen van den H. Amandus bekeerde hij zich en uit boetvaardigheid trok hij zich terug in de eenzaamheid. Hij is de patroon van het Bisdom Gent. Gebeden voor den vrede. Talrij ke bedevaarders stroomen eiken dag toe te Banneux, sommige te voet uit afgelegen plaatsen, om van de Moeder Gods de hulp af te smeeken, opdat de vrede bewaard blijve in ons land en, overigens, voor alle landen. In alle kerken worden nu alle dagen gebeden voor den Vrede opgedragen. Verleden Zondag woonde prinses Josephine-Charlotte in de kleine kapel te Brussel de H. Mis bij die voor den Vrede werd opgedragen. Gij allen, vrouwen, mannen, die door gebabbel of getater bijdraagt tot paniekstemming, stort liever een gebed voor den Vrede. Dan zult ge in alle geval beter werk doen dan de speculeerders, die op woekerwinst uit zijn, in de hand te werken. Men maakt ook melding van een van <Je ferro-metallische George Chamberlain die kanunnik is geweest van St Baafs, te Gent in 1619. Een tragisch avontuur. In volle zee, ten Zuiden van Ceylon, werd de zer dagen een visscher opgepikt, die vastgebonden was op een wrakstuk van zijn boot. Hij was met zijn schuit door een storm overvallen en de gol ven verbrijzelden het scheepje. De beide mannen die met hem in de boot waren en hij zelf, bonden zich vast aan een wrakstuk en daar dreven zij. Na twee dagen stierf er eene van dorst, honger en koude. Den volgenden dag overleed ook de tweede. Maar hij zelf de derde, bleef zich nog aan het wrak stuk vastklampen. Er was geen voed sel voorradig, maar de man had nog de beschikking over een mandje van boomschors en daar voedde hij zich mee. Thans begon er belangstelling te komen voor het wrakstuk van den kant van eenige haaien. De ongelukkige be greep dat het deze wraatzuchtige die ren te doen was om hem, maar ook om de beide dooden. Hij sneed hen los en liet de lijken in zee afdrijven. De haaien wierpen zich op de beide doo den en de man op het wrakstuk was weer voor een tijd veilig. Allengs ver loor hij het bewustzijn, zijn oogen wa ren zoo gezwollen dat hij niet meer zien kon, toen hoorde hij stemmen; men had hem opgemerkt en gered, na vijf dagen van gevaar en angst. legeeringen ;3al De Albert I Bibliotheek.De Raad /an Beheer van het Albert 1 Biblio theekfonds heeft, in zijn vergadering van Maandag 26 dezer, besloten dat de plans van de verschillende verdie pingen en niveau's van de bibliotheek zoowel als de gevels en doorsneden, die volgens artikel 6 van het Regle ment op schaal van 1 cm. per meter moesten ingeleverd worden, op schaal van 5 mm. per meter mogen geteekend en voorgelegd worden. Daarenboven heeft de Raad de vroeger getroffen beslissing bekrach tigd, waarbij de uiterlijke datum van 15 December voor de inlevering der dokumenten door de aan den prijs kamp deelnemende architecten vast gesteld werd. Die datum blijft dan ook gehandhaafd. Uitvoer van koop waar onderworpen aan liet regiem der Voorvaders van Chamberlain in ons land. Blijkens nota's van den schrij ver Prosper Claeys, bestaat er in de Gentsche universiteitsbibliotheek een dokument met een eigenhandig door J. B. Chamberlain, rechter bij de rechtbank van eersten aanleg te Gent die in 1833 overleed, geschreven me- dedeeling volgens dewelke de familie Camberlain, vroeger Chamberlain, Engeland heeft verlaten bij gelegen heid van de godsdienstige onlusten on der Hendrik VIII. Een tak van de fa milie vestigde zich in Spanje en een andere in de Nederlanden. Verscheidene leden bekleedden be langrijke posten. Leden van de familie, waren lid van den Raad van Vlaande ren en een ander was bisschop van leper. Een vierde was raadsheer van den raad van beroep der Oostenrijk- sche Nederlanden. Er zou later een voorvader van Sir Neville Chamberlain uit onze gewesten vertrokken zijn om zich opnieuw in Engeland te vestigen. a toelating Het Staatsblad kondigt het volgend Koninklijk besluit af Op de voordracht van Onzen Eer ste Minister, van Buitenlandsche Zaken en Buitenlandschen Handel, en van onzen Minister van Economische Za ken, Middenstand en Landbouw en op het eensluidend advies van onzen Mi nisterraad, die erover beraadslaagd heeft in zijn zitting dd. 27 September 1938, Wij hebben besloten en Wij besluiten Artikel 1De uitvoer van koopwa ren kan, bij in het Staatsblad bekend gemaakt besluit, door onzen Minister van Economische Zaken, Middenstand en Landbouw worden onderworpen aan het regiem der voorafgaande toe lating. Dit Koninklijk Besluit is gevolgd door het volgend ministerieel besluit Artikel 1De uitvoer van navermel de producten is onderworpen aan de voorafgaande voorlegging van t machtiging uitgereikt door Ons of door Onze afgevaardigden 1. Levende dieren van het runder- ichapen-, geiten, varkens- en paarden- as vleesch van deze diersoorten 2. Alle granen behalve de tarwe van vreemde oorsprong, de nevenpro ducten van alle granen aardappelen, koffie, zout en rijst. 3. Voeder, stroo en kaf, alsmede al le afval van de voedingnijverheid 4. Meststoffen 5. Oorlogswapens, ammunitie materieel,alsmede de losse stukken van deze wapens, alle springstoffen, poe der en ontploffers, alle stoffen dienen de tot het vervaardigen van spring stoffen, poeder en ontploffers, alsmede van oorlogsamunitie (zwavelzuur, sal peterzuur, totuól enz. 6. Alle oliën bruikbaar als stook- middel of smeermiddel ruwe petro leum producten van de distillatie van ruwe petroleum en van koolteer. 7. Telegrafische en telefonische ka bels en draden 8. Artsenijkundige produkten en preparaten, serums en entstoffen, ge neeskundige en heelkundige toestellen en instrumenten 9. Ruwe en bereide vellen, looistof fen van alle soort 1 0 Ruwe wol en ruw katoen. 1 1Caoutchouc in koeken of in bla den 12. Ruwe niet-ijzerhoudende ertsen en metalen ruw gietijzer met inbegrip Het minimum van 50 centiemen ijzerhoudend schroot 1 geldt noch voor de geadresseerde re- Art. 2. De Secretarissen-Generaal klame-monsters, afgegeven bij ten mm- van Ons Ministerie wordeiTtielast met ste 1000 exemplaren, noch voor de de uitvoering van onderhavig besluit, monsters, die van deur tot deur dienen dat zal vigeeren van op den dag zijner uitgereikt door de bij artikel 23 ver bekendmaking in het Staatsblad. I melde voorwaarden. Op de reclamemonsters met groo- ter afmetingen dan die, voor die cate gorie van zendingen voorzien wordt een bij taks van 10 centiemen per voor- erp geheven. De pakken monsters mogen niet meer wegen dan 500 gram. De ((Vliegende brigaden aan het werk Het steeds grooter worden aanta. verkeersongelukken met doodelijken afloop op de Fransche wegen veront rust autoriteiten, automobilisten en ver- keersvereenigingen zoozeer, dat men het plan heeft opgevat, naar Amerika's voorbeeld en «kruistocht)), ter bevorde ring van een veilig verkeer te organi- seeren. Hoewel tusschen 1937 en 1938 het aantal in gebruik zijnde automobielen 2.781.000 tot 2.678.000 daalde. steeg het aantal ongevallen met doode lijken afloop van 4594 tot 4824. De op het oogenblik ter beschikking staande mededeelingen over verkeers ongevallen in dit jaar doen de vrees ontstaan, dat ongelukken en slachtof fers nog talrijker zullen zijn dan in de voorgaande jaren. Volgens een publi catie van het Ministerie van Openbare Werken vinden 64 t.h. van alle auto mobielongevallen op rechte trajecten, 10 t.h. in bochten en 26 t.h. bij kruis punten plaats. Deze omstandigheid, dat de automo bilisten in het bijzonder op rechte tra jecten zoo snel mogelijk rijden, alsme de het feit, dat het aantal wegen zon der bochten steeds grooter wordt, ma ken het hooge percentage ongevallen op de rechte trajecten begrijpelijk. Evenals overal elders zijn onvoor zichtigheid van den automobilist, van den voetganger en van den wielrijder dikwijls schuld aan deze ongelukken maar ook met slechte reminrichting, af gesleten banden en andere mechani sche oorzaken moet rekening gehouden worden. De automobielclub van Frankrijk heeft in het belang van een verminde ring van het aantal verkeersongevallen een «vliegende brigade» gevormd, die voortdurend de betrouwbaarheid der automobielen aan een onderzoek on derwerpt. Andere organisaties ontwikkelen een dergelijke activiteit. Het resultaat van de verschillende steekproeven was meestal weinig verheugend. Zoo stelde men b.v. vast, dat in 75 0/0 van alle onderzochte gevallen de remmen on voldoende of in 't geheel niet werkten. Ongeveer 20.000 km. rijweg zijn op het oogenblik van Roode Kruisposten voorzien, die in duizenden gevallen hulp konden bieden. Daar echter Frankrijk bijna 80.000 km. routes nationales» bezit, blijft ook op dit ge bied nog veel te doen. VERKEERSONGEVAL TE GENT Donderdag namiddag reed de sol daat Van der Meersch Jozef uit Wou- men, per motor langs de Frère Orban- laan te Gent, toen hij door een ver keerde beweging een zoo ongelukkigen val deed dat hij 'n zware schedelbreuk opliep. Hij werd bij hoogdringendheid naar het militair hospitaal overgebracht. IIET STEUNGELD VOOR OPGE ROEPEN WERKLOOZEN Uitkeering tot 2 Oktober De Regeering heeft zich bezig ge houden met het vraagstuk van den steun aan opgeroepen werkloozen en weinig vermogende opgeroepenen. Wat de werkloozen betreft is beslo ten de steungelden te blijven uitkeeren op de huidige basis tot 2 Oktober. Nadien zullen zij behandeld worden als de andere minvermogende dienst plichtigen. Een schikking voor steun- verleening aan deze laatsten zal l®ter worden getroffen. De bevoegde minis ters bestudeeren het vraagstuk, dat zeer ingewikkeld is. Het stelsel van militaire vergoedingen Ons stelsel van militaire vergoedin gen is als volgt geregeld De dienstplichtigen, die niet meer dan 12 maanden dienen, ontvangen een gewone soldij van 30 centiemen per dag. Zij die verplicht'»., zijn langer te dienen ontvangen 300 fr. per maand indien zij er om vragen. Zij die vrij willig meer dan 12 maanden dienen, ontvangen 500 fr. per maand. Zij voor wie een regiem van gewone terugroeping geldt en wier inkomens beperkt zijn ontvangen 14 fr. per dag voor hun vrouw. Zij, die wederopgeroepen zijn inge volge de uitgevaardigde voorzorgs maatregelen, ontvangen niets. Moeten ze gelijkgesteld worden met die welke 300 of 500 fr. ontvangen Men ziet hoe ingewikkeld het vraag stuk is en hoe men hier staat voor een uitgave van miljoenen. Naar verluidt zal men bij de regeling rekening houden met de inkomsten van den betrokkene. -X/N/V DERDE BOEK door AUCTOR 144ste Vervolg. Ik verlang van u geene lessen te ontvangen. Ik heb niemand verzocht door u gehoord te worden. Als gij tot mij spreekt mag ik toch mijne meening zeggen. Ge kunt uw leven redden. Dat is eene andere zaak. Ik vrees den dood niet, maar blijven le ven zou me toch niet onaangenaam zijn. Was Karei de Loupoigne in het woud Tijl antwoordde niet. Welnu, spreek. Uilenspiegel bleef het stilzwijgen be waren. Beteekent zulks dat hij er niet was Zelfde stilte van Tij I's zijde. Kent ge zijne schuilplaats? Geen antwoord. Als ge ze ons kunt aanwijzen, stel ik u dadelijk op vrije voeten. Uilenspiegel keek den bevelhebber aan en glimlachte. Waarom lacht ge. Omdat ge u zooveel moeite geeft. Ge wilt niet spreken Spreken, ja wel, maar verraden, dat niet. De kogel wacht u, denk er aan. Ik zal hem ontvangen. Ik zal d< eerste Vlaming niet zijn, die Fransch lood eet. Wij zijn daar aan gewoon, sinds ge ons de vrijheid en de gelijk heid hebt gebracht. Leidt dien man weg, bij de ver oordeelde bandieten. Uilenspiegel liet zich gedwee henen- leiden. De bevelhebber wendde zich tot zijnen luitenant Ge ziet wel, ge hebt gehoord dat ge u bedrogen hebt. Toch niet. Hoe kunt gij het nog verder ge- looven. Indien hij Uilenspiegel ware, zou hij wel een proces verlangen, om voor zijne rechters te spreken, de aan dacht van gansch het land op zich te trekken, glorierijk voor zijn vaderland te sterven. Ik ken die boerenaanvoer ders. En toch houd ik vol. Ge kunt gaan. Bevelhebber, gij zult later. Op bevelenden toon sprak deze,met een glimp van woede in het oog Ga En de officier ging wijl toen in het leger van de Sansculotten zooals thans nog in alle legers, een bevelhebber steeds gelijk heeft als het zijne minde ren geldt. Uilenspiegel werd opgesloten bij de andere boeren, die in eene kamer van het klooster op den dood wachtend waren. Allen wisten welk lot hen verbeidde en niet een scheen bevreesd te wezen niet een scheen zijne daad te betreuren Een hunner, die bij het smalle ge tralied venster stond, neuriede zelfs een vaderlandsch liedje. Toen Uilenspiegel binnengebracht werd, en de zware deur achter hem ge- Het Staatsblad van 28 September deelt een Koninklijk besluit mede hou dende wijzigingen aan de postwetge ving. Wij lezen er onder meer in NIEUWSBLADEN Art. 8. Het port voor gefrankeerde nieuwsbladen en daarmee gelijkgestel de tijdschriften, die ten minste een maal per kwartaalverschijnen, is be paald tot en met 75 gram of gedeel te van 50 gram. -/ Hetzelfde port woïd.y' töegepast op de afzonderlijke verzonden bijvoeg sels. 1 Onder geadresseerden1 band verzon den nieuwsbladen en tijdschriften mo gen met geld worden gefrankeerd, voor zoover de zendingen uit ten minste 5.000 nummer bestaan. Het globaal bedrag van de verschuldigde taksen wordt voldaan bij het deponeeren van de zendingen. In plaats van postzegels of frankeer- merken wordt, door toedoen van den afzender, de volgende melding op de adresbanden gedrukt Belgique Belgie P. P. WARENMONSTERS Art. 1 7. Het port voor gefrankeer de warenmonsters bedraagt 10 centie men per 50 gram of gedeelte van 50 gram, bruto-gewicht met minimum van 50 centiemen per zending. sloten was, trad een jonge boer op hem Men heeft mij daareven hier ge bracht, sprak hij. Ik breng treurig nieuws mede. Er is niets anders meer dan treu rig nieuws voor ons, zei Tijl. Karei van Loupoigne is dood. God, dat is een groot verlies 1 Dan is de opstand ook gedaan. Hij al leen hield het volk nog in gisting. Hoe weet ge dat hij dood is Naast mij is hij gesneuveld, met een kogel in het hart. Hij is dood neer gestort. En zijn lijk Hebben de Fran- schen zijn lijk gevonden Ik geloof het niet. Ik had den tijd niet om eenen kuil te graven, maar ik heb het lichaam met takken, blade ren en mos bedekt. Het bosch strekt zich heinde en ver uit en 't is best mo gelijk dat de Franschen op die plek geen voet meer zetten. Wij zullen dan de laatste slacht offers der Franschen zijn, want de laatste strijders voor het vaderland, voor de vrijheid, zijn wel de mannen van Karei de Loupoigne geweest. Hij alleen kon er nog in slagen een leger tje te vormen. Inderdaad, want de boeren willen niet meer oprukken, willen niet meer vechten, omdat ze toch zien, dat al hun pogen nutteloos is, dat al het bloed, hetwelk reeds vergoten werd, tot niets heeft gediend. Uilenspiegel glimlachte met een bit teren trek om den mond. Ja, er is geene uitkomst, Niets En na een oogenblik met strakken blik voor zich uit te hebben gestaard Waarom hebt gij gevochten DOODELIJK ONGELUK TE LÜVENDEGEM Donderdag voormiddag rond 10 u. 15, reed op de groote baan Brugge- Gent een auto-kamion geladen met aardappelen. Aan de breede straat wil de juist, toen de kamion kwam afgere den de 85-jarige Louis Bauwens, bij genaamd Van Laere, den steenweg oversteken om huiswaarts te gaan. De ongelukkige die doof was werd ter zijde geworpen door den slijkweer- der van den kamion en was eenige oogenblikken nadien een lijk. De eerwaarde heer bestuurder van het klooster heeft het ongelukkig slachtoffer bijgestaan. Het lijk werd naar het doodenhui^ van het klooster overgebracht. ERG AUTO-ONGEVAL TE ANTWERPEN Donderdagavond heeft een redelijk erg verkeersongeval plaats gehad op de Amerikalei, ter hoogte van de Bre- derodestraat. M. Willy Ergo, vergezeld van zijne dame, wonende Oude Kerkstraat, 70* werden bij het oversteken van den rij weg door een heerenauto verrast en ten gronde geslagen. De man had eene gapende en erg bloedende wonde opgeloopen, terwijl de vrouw kneuzingen droeg over het gansche lichaam. Beiden werden bij hoogdringend heid naar het Ste-Elisabethgasthuis overgebracht, waar de geneesheeren vaststelden dat de wonden van M. Er go, van geen ergen aard waren en dat de vrouw gelukkig slechts licht ge kneusd was. VLIEGONGELUK TE BRUGGE Te Brugge had er een vreeselijK vliegongeluk plaats, Donderdagmot- gen te 7 u. 30. En Belgisch legertoestel dat in een dikken mist kwam gevlogen uit de richting van Oost-Zuid, is in botsing gekomen met een van de zij torentjes van den 120 meter hoogen Os LL Vrouwtoren. Als een stuurloos ge vaarte is het vliegtuig in schuine rich ting naar beneden gestuikt,in den voor tuin van het Brugsche bisdom, dat op een 150 meter van den toren verwij derd is. Het vliegtuig heeft in dien tuin een boom omgehakt en is als een verwron gen massa gekneld geworden tusschen den muur van den hof en een anderen boom. Een stuk van den vleugel stak' boven den muur uit en hangt nog ovej; de H. Geeststraat. Een der vliegers werd gekwetst en; naar het hospitaal overgebracht. Een andere vond den dood bij dit ongeluk,; Zijn lijk werd naar het militair gast huis overgebracht. I Gansch het O. L. Vrouwkerkhof bezaaid met steenen, voortkomende van het weggerukt torentje. Het mag werkelijk een gelukkig toeval heeteri dat niemand als voorbijganger ge kwetst werd. Het vliegtuig dat juist in deze hovingen gevallen is, had ernaast het burgerlijk gasthuis kunnen treffen en het gevaarte had evengoed op een der talrijke ziekenzalen kunnen terecht komen, wat een ramp zou beteekend hebben. De slachtoffers De gedoode piloot is luitenant Ver- laine, een gewezen onderofficier die sinds lang piloot is. Als waarnemer had hij een leerling-vlieger aan boord. Waarom zijt ge soldaat van de Lou poigne geworden Ik had mijne geliefde te wreken. Ha Ware dit het geval niet ge weest, ge zoudt het geweer rustig aan den wand hebben laten hangen Wat zou er dan gebeurd zijn Eenigen tijd later zouden de gendarmen u komen halen hebben, meegevoerd om inge lijfd te worden bij het Fransche leger en ge zoudt moeten strijden hebben, ver van hier, voor de bandieten. Zou dat beter geweest zijn Kom, woorden dienen hier tot niets meer. Weten de Franschen dat de Loupoigne dood is? Ik heb het hun niet gezegd. Bui ten mij weet het niemand. Geve de hemel dat ze nooit het Tichaam vinder.. Zijn naam doet de Franschen beven, zijn naam houdt den opstand aan den gang. Uilenspiegel had op eene bank te gen den muur plaats genomen. Zijne blikken dwaalden over het groepje menschen, die zoo kalm den dood afwachtten, omdat ze wisten dat ze niets misdaan hadden, dat ze een edelen strijd voor het vaderland had den gestreden, en als slachtoffer van ruw geweld zouden vallen. Zijne blikken dwaalden over deze mannen en hij dacht aan Nele. Dat was een pijnlijk oogenblik. Twee tranen rolden hem over de wangen. Hij bemerkte echter dat de aandacht op hem gevestigd was, en rechtstaande wreef hij de tranen met de vingers weg. Hij trad op den boer toe die aan het venster stond en zacht zijn liedje ver der zong. Ge zingt? sprak hij. De boer keerde zich om. Hij was nog bitter jong, bijna nog een kind.; Ja, ik zing, want ik ben blijde. Blijde Ge weet toch wel wat u wacht Fransch lood Zeker. Dat laat me onverschillig. Ze hebben vader gedood, onze hoeve in brand gestoken' mijne zuster mishandeld. Ik ben ge vlucht met vaders geweer, en geduren de drie maanden heb ik gevochten. Ik heb zes en veertig Franschen neerge schoten, dat is vijftien voor vader,vijf tien voor onze Doka en zestien voor. mij. Ik ben tevreden en het doet me niets ook neergeschoten te worden. Al leen spijt het mij... dat ik mijne Trien® niet meer zal weerzien. Uwe zuster Mijne verloofde. En ik heb geweend, dacht Tijl, Ik mag een voorbeeld nemen aan dien kleinen held. Hij keek naar buiten en floot ins gelijks een deuntje. Het deuntje van Pierlala-sasa Dat deed hem aan Lamme denken. Arme kerel, dacht hij. Ook hij' is waarschijnlijk voor de vrijheid ge- I storven, want ik heb van hem niets 1 meer gehoord. Zijn dood heb ik op imijn geweten. Hadde hij me niet ont- moet in het bosch te Damme, wellicht zou hij nooit de wapens voor het va- j derland hebben opgenomen en thans nog kommerloos en vol leute door het leven gaan Och, zoo loopt hier alles 1 af op de aarde het toeval regelt onze stappen en al de paden die we er be treden 't Is zoo met alles op het on- dermaansche. Vervolgt

De Volksstem | 1938 | | pagina 2