De overeenkomst te Mtinchen Laatste Berichten PLAATSELIJK NIEUWS Reinigheidsdienst EE LEPftOZENKUS Ruimingsdienst 18 jaren van overvloedig weldoen FILMLEI DING BIJ DEN KONING Brussel, 30 Sept. De h. Spaak werd door den Koning ontvangen. Men jmeent dat de eerste minister zich naar het paleis begeven heeft m verband jnet de demobilisatie en de verdaging der gemeenteraadsverkiezingen. De kabinetsraad van dezen namiddag hield zich met beide kwesties bezig. Munchen, 30 Sept. Het agentschap Belga meldt dat de conferentie van Munchen 8 u. geduurd heeft. Bij de onderteekemng waren de ambassadeurs der Vereenigde Staten alsmede fotografen aanwezig. De voorlezing werd gedaan in het Duitsch, het Engelsch en het f-ransch. Om 1,30 u. waren alle formaliteiten geëindigd. Hitier betuigde aan de Staatslieden de dankbaarheid van zijnvolk en achtte zich gelukkig omdat het gevaar afgeweerd was. Daarna deed de Fuhrer den Duce inzijn eigen auto uitgeleide tot aan bet Station waar beide staatslieden hartelijk afscheid namen. Goenng, von Kib- bentrop en Hess waren hierbij ook aanwezig. Te 1 u. 40 zette de [trein waarin Mussolini had plaats genomen zich in beweging. Chamberlain en Daladier begaven zich naar het hotel Regma. Mussolini werden zij luide toegejuicht. DE ANDERE EUROPEESCHE KWESTIES. Berlijn, 30 Sept. Het D. N. B. meldt dat Chamberlain te 1 1 u. 30 een onderhoud heeft gehad met Hitier waarbij de hangende Europeesche kwesties werden behandeld. HET ANTWOORD VAN PRAAG Praag, 30 Sept. Uit Praag wordt gemeld dat het accoord vergezeld waS van een boodschap van Chamberlain, waarin deze vroeg het antwoord der Praagsche regeering op den middag te kennen. _t De Tsjechische regeering die te 10 u. vergaderde drukte hare verwonde- ring over zooveel spoed uit daar zij het onmogelijk achtte op zoo n or en tijd reeds een antwoord klaar te hebben. PRAAG AANVAARDT DE VOORSTELLEN VAN MUNCHEN. Praag, 30 Sept. Reuter meldt heden namiddag, uit officieele bron, dat 'de Tsjechische regeering de overeenkomst van Munchen aanvaardt. speciale Evenals «De Koning der Joden is het nieuwe prachtige werk van R.V. Mortier, S.J., dat zal gecreëerd worden door «Opwaarts», de onvermoeibare tooneelafdeeling van Davidsfonds-Mijl- beek (Aalst). Dit op Zondag 18 en 25, en Maandag 26 December. Wie wat zag opvoeren uit de pen van Pater Mortier, Wie dit, zijn laatste werk, mocht le zen, Wie de elementen overschouwt, die in «Opwaarts» voor het oogenblik de handen sterk ineen slaan, en niets ont zien, verheugt zich in het vooruitzicht van drie opvoeringen, die klaren klank zullen hebben in de rij tooneelpresta- ties van dit seizoen, in de goede Aalst ersche stede. De Redevoering van Hitier werd door gansch de beschaafde we reld angstvol beluisterd Sczardasvor- stin, de prachtige Weener-Operette die, D zal opgevoerd worden door ,,'t Und T,!aats\ Boterï,raat' van Riem» op 1 2 en 19 October in t Feestpaleis zal door alle muziek- en tooneelliefhebbers niet alleen beluis terd, maar innig-diep genoten worden De plaatsbewijzen schuiven Hier is haast en spoed GOED Aankoop van Oliën en vetten voor de gemotoriseerde voertuigen in Stadsdienst. Na twee weken proef kunnen we aan de bevolking mededeelen, dat de Rei nigingsdienst verzekerd wordt als volgt 1) Den Maandag en den Donderdag: a) In den Voormiddag Vredepl Nieuwstr. Groote Markt, Rozemarijn straat, Kerkstr., Molenstraat, Werf, Van Wambekekaai, Saskaai, Eiland- straat, Iweinstr., Burchtstr., Vaartstr., Esplanadestr., Kattestr., Kapellestraat, Albert Lienartstr., Statiestr., Statiepi., Nijverheidstr., Koophandelstr., Cu- montstr., Bauwenspl., Vooruitgangstr. Gheeraerdsstr., Denderstr., Veldstr., Fabriekstr., Denderm. Steenw. Espla- nadeplein, Vrijheidstr.Schoolstraat, Nestor De Tièrestr., St Jozefstr., Dirk Martensstr., Pieter Coeckestr., Vilain- •straat, Valerius De Saedeleerstr. Wel- lekensstr., Kluiskensstr., De Visschere- straat, De Schrijverstr., Caudronstraat, Ledebaan, Kerrebroekstr., Blok Borre- man, Meuleschettestr., Koolstraat,Vak schoolstraat, Asscherendries, Wel vaartstraat, Naarstigheidstraat. b) in den namiddag Keizerlijke Botermarkt, Korte Nieuwstraat, Hopmarkt, Korte Zout- straat, Lange Zoutstraat, Nazarethstr., Windmolenstr.O.L. Vrouwstr., Hout markt, Zonnestr., Stoofstr., Onder wijsstr., Brusselschestr., Gentstw., Er- pestr., Ste Apolloniastr., Kreupelsveld- straat, Lindenstr., Korte Lindenstr., Welvaartstr., Vooruitzichtstr., Spaar- zaamheidstr., Volksverheffingstr., Be- drijvigheidstr., Volksplaats, Ste Anna- laan, Verlengde Naarstigheidstraat,Ou de Gentbaan, Meirestraat, Molendreef, Posthoornstraat. 2. Den Dinsdag en den Vrijdag, a) In den voormiddag IJzeren- wegstraat, Walstraat, Damkaai, Hooge Vesten. Molendries, Moutstr., Varkens- markt, Hovenierstr., Violettestr., Gast- jhuisstr., Hertsaghe, Borluutstr., Korte pucienenlaan, Leo de Bethunelaan, Withuisstr., Arbeidsstr., Nieuwbeekstr. Gustaaf Papestr., Beekveldstr., St. Job straat, Diepestr., August Marcejstr., Kerkhof laan, Geeraardsbergschestraat, St. Camielstr,, Maanstr., St. Jansstr., Scherreveldstr. Watertorenstr., Acacia straat. b) In den namiddag Binnenstraat vanaf Groenstraat tot einde Geldhof straat, Zavelbaan, Petrus Van Nuffel- straat, Dompelstr., Ouden Denderm. stw., Groenstr., Drie Veldenweg, St. Vincentiusstr., Guido Gezellestr., Paar- dendries, Moorselbaan, Beekstraat, Driesstraat., Koeistn, Langestr. Schen- delbekehofstr., Leopoldlaan. Parklaan, Osbroekstr., Felix De Hertstr., Eugeen Bosteelsstr., De Vi- landerstr., Van der Nootstr., De Geest- str., Brabantstr., Van Langenhovestr., Desire De Wolfstr., Brusselbaan, Beu- kendreef, Bergestr., Immerzeeldr., Ael- brechtlaan, Barakken,- Appelstr., Ber- gemeerschenstr., Doolhofstraat. 3) Door speciale bediening met kar en paard omdat deze straten geen doorgang verleenen aan de nieuwe wagens. Den Maandag en den Donderdag Lange Ridderstr.,De Keyzerstr., Peper straat, Begijnhof, Klapstr., St. Joris- str., Korte St. Jorisstr.; Kalfstr., Ajuin- veld van aan de Haring tot Populier straat, Duivekeetstr. Regelsbruggestr., Varenlaan, Deel Vooruitzichtstr., van af Welvaartstr. tot Lindenstr., Terlin- denstraat, Deel Oude Gentbaan van af Lindenstraat tot Kreupelstraat, Pad denhoek. De huisvrouwen worden verzocht na te gaan rond welk uur de reinigings dienst voorbij trekt, om hun schikkin gen te nemen dat hun vuilnisbak tij dig buiten gezet wordt. Na de gedane proef van 2 weken kan zulks op een half uur na geschat worden. Het is immers onnoodig dat de bak ken den heelen dag de straat ontsieren. Wij raden de huisvrouwen aan van zooveel mogelijk slechts een bak te ge bruiken, waarvan de afmetingen niet grooter mogen zijn dan 60, 50, 40. Wanneer zij dus voor een nieuwe aankoop staan, kunnen zij een bak van deze afmetingen nemen. Het is voor de werklieden veel ge makkelijker een bak op te nemen dan drie emmerkens die samen den inhoud van één bak niet hebben. Men wordt ook verzocht dat boven op het vuil geen papier ligt, hetwelk met den minste wind de straat op vliegt. Er is middel genoeg om het pa pier met een of ander zwaar voorwerp te bedekken en zoodoende zorgt men van zelf voor zindelijke straten. Voor hoteliers, vischwinkels, been houwers en diegenen die afval hebben van bederfelijken aard. w.ordt tegen zeer goede voorwaarden een nieuwen dienst voor afhalen ingericht. Voor de voorwaarden wende men zich ten stadhuize Bureel 7 of ten stadsmagazijn bij den magazijnier.. (Stadhuis Telefoon 1 l en stadsmaga zijn telefoon 568). Aan de belanghebbenden wordt ter kennis gebracht dat de stad Aalst Oliën en vetten noodig heeft voor de smee ting van 5 auto's. Handelaars wie deze zaak aanbe langt kunnen uiterlijk tot 8 Oktober 1938, hunne prijzen met aanduiding j Moutstr., Boudewijnkaai, Houtkaai, van soort en kwaliteit indienen ten j Schuttersstr., Zegepraalstr., Liefdadig- stadhuize Bureel 8. heidstr., Nieuwbrugstr., Tramstr., Ver- Aanbiedingen dienen te geschieden j werijstr., Weverijstr., Verbrandhofstr., onder gesloten omslag vermeldende deH. Hartlaan, Brouwerijstr., Drie Sleu- woorden «Prijsvraag Oliën». telstr., Breedestr., Tulpstr., Jasmijnstr. De opening heeft plaats op Maan- Noordstr., Jan Jeliestr, Paperodendries dag 10 Oktober om 11 uur ter zitting Ouden Dendermondestw., Jan Bylstr., Jan De Windtstr., Dokter De Moor straat, Ste Gudulastr., Tweehagenstr., van het Schepencollege. De Secretaris, F. De Meyst. De Burgemeester en Schepenen, A. Nichels. Binnenstr., Rapenstr., Groenstr., Bol- leweg, Slotstr., Binnenstraatje. Vlaanderenstraat, Gentschestr., Ca- Wie wenscht dat zijn aalput tijdig geruimd wordt dient zijne aanvraag minstens 8 dagen op voorhand te doen ten stadsmagazijn, bij den Magazijnier (Telefoon 568). De aanvrager zal op voorhand ver wittigd worden van den dag waarop de ruiming zal geschieden. Hij wordt dan ook verzocht op het bepaald tijdstip te huis te zijn; zooniet zal de nuttelooze verplaatsing van den wagen en het tijdverlies der werklieden aangerekend worden. Alle aanvragen tot het bekomen van beir dienen insgelijks op voormeld adres ingediend te worden. De Schepene van Openbare Werken, Mevr. Gravez-Haegens. D. O. ZAAL (St Job.) Ingezien de bijzondere tijdsomstandigheden wordt de aangekondigde Priesterdag verschoven tot lateren datum even eens de tooneelopvoering van De Hemelnar en de Schoone nacht van Janneman Het geld der reeds .verkochte kaar ten zal op vertoon der kaart, terug ge geven worden, Zondag a.s. tusschen 1 0 en 1 2 u. in de Derde Orde-Zaal. daar mee Ja, dat begint al te tellen En dit voor een inrichting als de «Handels- en Talencursussen in St. Ca- millusgesticht te Aalst.» lederen Zondagnamiddag van af den eersten Zondag van October, tot en met den laatsten Zondag van Juli,worden er daar lessen gegeven van 1,30 ure tot 4,30 u. en vervolgens tot 7,30 u. In dit tijdverloop van 18 jaar zijn in onze stad meerdere gelijkaardige cursussen gesticht geworden, maar... er blijft nog nauwelijks een herinnering aan over Deze inrichting in St. Camillusge- sticht daarentegen nochtans, mag zich jaarlijks op een immer stijgend succes roemen. Inderdaad, het eerste jaar mocht ze op een twee honderdtal in schrijvingen bogen, en het -eerloopen jaar telde niet minder dan 492 in schrijvingen. Dat de Handels- en Talencursussen zulk een bloeiend succes oogstten, be wijst 4e degelijkheid der lessen, die er gegeven worden door flinke leerkrach ten, bezield met den geest van opoffe ring voor het welzijn van het volk. Óvertalrijk zijn dan ook de jongelin gen die, dank aan de kennissen in Han dels- en Talencursussen opgedaan een schoonere toekomst verkregen, i zij als bureelbediende, 't zij als staats- agent, als geschoold stielman, als be dreven handelaar, als welonderlegd landbouwer. Gedurende vier, vijf jaar volgden ze met noeste vlijt de lessen, studeerden regelmatig de druksels die ze over ie dere les meekregen, en de meesten on der hen bekwamen dan ook in hec uit gangsexamen een prachtig diploma, er kend door Staat en Provincie, waarme de ze overal, fier en zelfbewust, hun diensten mochten aanbieden. Met fierheid, lof en dankbaarheid spreken ze dan overal over de Han dels- en Talencusussen in St. Camillus' gesticht Welaan 1 Ouders, die met de toe komst uwer kinderen zoo zeer bekom merd zijt, zendt uw jongens des Zon dags niet op straat, maar naar de Han dels- en Talencursussen in St. Camillus' lusgesticht En gij, Jongelingen, die gaarne als flinke, gestudeerde en karaktervolle mannen, een blijde levensbaan zoudt willen ingaan, gaat u volmaken met re gelmatig en degelijke lessen te volgen aan voornoemd gesticht. Anderen deden het u met duizen den voor, anderen plukken er nu de zoeten vruchten van, doet zooals zij en de toekomst is aan u I N. B. De algemeene inschrijving heeft plaats Zondag a.s., 2 October te 1,30 ure, in St. Camillusgesticht, St. Camillusstraat, 85. De leergangen gaan over vier jaren en behelzen lessen in Handelsweten schappen, Vlaamsch, Fransch, Engelsch Duitsch, Snel- en Machineschrift. Na vier jaar geregeld gevolgd te hebben, wordt men toegelaten tot het eindexamen ten einde een wettelijk er- dend diploma te bekomen. Het inschrijvingsrecht bedraagt 20 fr. Deze 20 fr. worden bij het einde van 't schooljaar teruggekeerd mits aftrok van 0.50 fr. voor elke afwezigheid. De ouders worden regelmatig, per post, over iedere afwezigheid verwit tigd. films als voor wat de atmosfeer der zaal betreft. Deze week te AALST. VOOR VOLWASSENEN. MADAME X. Melodrama met Gladys George en John Beal. Ernstig voorbehoud om het gegeven en goed keuring van moord uit moederliefde. LOUFOQUE EN Co. Comedie met Joan Crawford en Clark Gable. PALACE PRINS X. Muzikale sportcome- die met Sonja Hennie en Tyrone Po- Wer. Licht voorbehoud om enkele tooneelen. (ZIJN LAATSTE MODEL, melodramatische muzikale comedie met Camilia Horn en Paul Javor, is voor allen). FEESTPALEIS. AF TE RADEN. DE GROOTEN (GEHEIMEN TE PARIJS, melodrama is mits voorbe houd, voor volwassenen). RIO. Katholieke Filmkeuring. (Docip). KERK DER ZUSTERS THERESIANEM Kor me', Nazarethstraat, 21. Aalst Van Dinsdag 27 September, tot Woensdag 5 Oktober NOVEEN ter eere van do H. KLEINE THERESIA VAN HET KIND JEZUS lederen dag na de H. Mis Gebeden der No veen en vereeriug van de relikwie. Ce drielaals'.e dagen PLECHTIG TRILUUSi Zondag 2 Oktober: 's avonds te 6 aur t Plechtige opening Lof en sermoen. Maandag, Dinsdag, Woensdag t 'a Morgens te 6 1/4 u. Gelezen H. Mis, Te 1/4 voor 7 uur Sermoen. Te 7 u. P.ech» tige Hoogm.'i Te 8 u. Gelezen H. Mis. 's Avonds te 5 en te 8 u. Lof en Sermoen, Sluiting Woensdag avond telkens na het Lof (5 en 8 u.) Zegening en Uitdeeling der Rozen. Eerwaarde Pater Joachim O.K. zal prediker» over: De 11. Theresia en't kristelijk ge weten. Ce medalie der Broederschap van de Heili ge Kleine Theresia zal binst het Triduum aan de leden opgelegd worden. Kaarsen en bloemen worden »Q dank aan vaard. Personen die wenschen deel uit te maken van de Broederschap van de H. K. Ther esia wenden zich tot l et klooster of tot een de' ieveraarsters. Den tweeden Donderdag van elk® maand wordt er een H. Mis opgedragen tot de inzich- ten van de leden der Broederach. Bij het afsterven van een lid wordt er een IJ. Mis opgedragen tot zijne zielelafenis. Personen die wenschen binst het Triduum een H. Miste laten opdragen tot hunne inzich ten, gelievan zulks bijtijds in het klooster aaa to vragen. 1 1 de Vervolg. Zij werden gewekt door het gelui der stadsklokken, welker tonen haar diep ontroerden, zonder dat zij reke- j ning konden geven van de oorzaak ha- j rer ontroering. Zij stonden op. De on- bekende hand die tot dusverre een winket in de deur uitgespaard, voor haar onderhoud gezorgd had, i bracht haar ontbijt aan. I Rond negen uur hoorden zij een dof rumoer, dat van eene andere zijde kwam dan die van welke zij het licht j in hare kamer ontvingen. 't Was duidelijk dat daar een straat; la"g. Zij liepen op den muur aan, en gingen er met have ooren tegen liggen, j Het rumoer dat hare aandacht gaan- j de gemaakt had, ging voort en was be- ter te onderscheiden. *t Waren oproerige stemmen, stap- pen van menschen en paarden. XVI. Begrafenis der dooden. Terwijl de twee gevangenen angst vallig naar het gerucht der straat luis terden, bemerkten zij dat hetgeen zij tot dusverre voor eenen muur aanzien hadden slechts een dunne wand was die naar allen schijn, haar van eene kamer langs voor afzonderde. Op eene zekere plaats van dezen wand vonden zij, al kloppende, eene deur behendig overdekt met een behangsel dat zij zonder moeite oplichtten. Deze geheime deur week zonder tegenstand voor de zwakke handen die haar bin nenwaarts openden. Een ruim vertrek, waar eene bijna volkomene duisternis heerschte, deed zich voor de oogen der beide jonk vrouwen op. Zij traden onbevreesd dit vertrek binnen. De vensters, insgelijks met ij zeren traliën bezet, waren daarboven langs buiten met zware blinden inge sloten doch deze hadden tusschen- Nieuws v8,n de St-Jan de Deo's vrienden Ouee Tombola. Daar er nog enkeleprij zen niet werden afgehaald, zullen we deze nog tot 15 Oktober Ier beschikking houden van do prijswinnaars, na dezen datum echter blijven r!e prijzen eigendom van den kring. Afhalen Koolstraat. 44, Aalst. Ouee Filmavond. Denkelijk op 20 No vember, wordt door «De St Jan de Deo's Vrien den in de Feestzaal van St-Jozefscollege een prachtige» Filmavond gegeven. Op het pro gramma een der uieuvrste filmen van Shirley Temple, met erbij een kluchtfilm en een ver- inakeiijken ieekentilra. Iets voor de fijnproe. rs Onee looneelarond. - Op 30 Oktoher ope nen we ons tooneelseizoen met een splinter- lieuw spel Vruchten en Onkruid een spel au leed cn vreugde, een spel vnu een zeer lijn uitgewerkte fcekeering zonder gepreek, geïn spireerd door het hoek De Schaduw over de Aarde» van Dudley. - Wie het Priesterdrama 2019 door de St-Jan de Deo's Vrienden zag opvoeren, 7nl ook dit prachtig katholiek too- neel werk willen zien. Deze vertooning zal doorguan in do Feest zaal van St. Jozefscollege. Onthoudt den datum De Katholieke Filmkeurraad erkent zich alleen bevoegd om de zedelijke waarde der films te beoordeelen. Hij keurt de programma's die tijdig wor den toegezonden; hij houdt alleen re kening met het deel der programma's dat hem bekend is. Hij raadt alle katholieken aan enkel de films «VOOR ALLEN» en «VOOR VOLWASSENEN» te gaan zien. Zelfs voor deze kategorieën is voorzichtig heid geboden wanneer er voorbehoud wordt opgemaakt. De zalen met een sterretje gemerkt zijn bij zijn weten de eenige die ern stige waarborgen bieden op zedelijk gebied, zoo voor wat de vertoond ruimte waarlangs dag genoeg binnen kwam om haar toe te laten de plaats waar zij zich bevonden te onderzoeken Het was eene prachtig gemeubelde zaal, versierd met portretten van lieden met rijke kleeding, met een fier en edel voorkomen dat betrouwen op hunne nakomelingschap te moeten inboeze men. Elisabeth en Christina beproefden te vergeefs een der vensters te openen. Het gerucht dat zij intusschen hoorden en dat meer en meer duidelijk werd, bewees klaarblijkelijk clat onder haar eene der meest bezochte straten lag. Ook was hare teleurstelling groot wanneer zij eenen tweeden kerker vonden waar zij een oogenblik ge meend hadden in volle vrijheid te kunnen geraken. Een lichtstraal trof eensklaps hare oogen en ontrukte haai eenen vreugde kreet. Christina had tusschen twee vensters eene zijden gordijn opgeschoven, die waarvan 7 verkochti prima's en 3 HOPMARKT 29 September 1938 Ter markt 30 balen, afgekeurd, 27 balen Prima prijs 600 625 Gewone pluk 500-600 In den handel; Markt kalm Prijzen onveranderd AalsterscHe hop lev. October November 025 Poperingicfce hop lev, October November 515 TE HUREN kortelings de welge kende café Land van Riem Groote Markt. Geen overname. Voor alle in lichtingen zich wenden tusschen 10 en 12 ure. Brouwerij De Gheest, Kalfstraat, Aalst. 666 een rond vensterken in den dikken muur uitgekapt, bedekte. Ongelukkiglijk was deze opening nauwelijks eenen voet breed de uit gestrektheid welke zij met hare oogen omvatten was te zeer beperkt dan dat zij er de plaats waar zij zich bevonden zouden kunnen herkennen. Zij konden evenwel gewaar worden dat de straat opgepropt was met volk. De klokken galmden onophoudelijk door de lucht, doch het geklep zweem de meer en meer naar een treurgelui. Weldra liet zich op korten afstand een droevig koor hooren. Men zong den «De Profundis». De menigte vergezelde du3 eene lijk- staatsie. Inderdaad, welhaast naderde een lange stoet priesters in het zWart ge waad en monniken met flambeeuwen in de hand. Na den stoet, verscheen een wagen met eene kist er op, die met een baar kleed waar hier en daar gouden platen op prijkten, overdekt was. Twee mannen in rouwgewaad volg den den wagen met gebogen hoofd, ei* alle teekens eener diepe droefheich De jonge meisjes herkenden God fried en Herman van Hinsdael. Bij poozen hield de zang stil, en een schorre stem sprak luidop woorden ui« die in de lucht vergingen. Deze woor den kwamen ten langen laatste aan del hooren der gevarigenen. Dan verlieten zij plotseling hare loerplaats, onder het slaken van eenen schrikkelijken gil, en vielen achteroveï alsof de bliksem haar getroffen had. De roeper had gezegd Brave lieden, bidt voor de ziel van den edelen en machtigen heer Lieven do Gottignies, gisteren met vier zijner dienstboden in zijne woning vermoord gevonden, en zorgt allen dat zijne (moordenaars, tot heden onbekend ge bleven, het zwaard der menschelijke gerechtigheid niet ontkomen. Is 't .Vervolgt-

De Volksstem | 1938 | | pagina 3