met örooflen Vlaamsche Zoetigheden GEMENGD NIEUWS De speciale Gezinsvergoedingen voor wederopgeroepen Militairen Uit onze JColonse UILENSPIEGEL in den BOERENKRIJG 6 October. H. Bruno. Gebo ren le Keulen in 1032 deed hij schitte rende studiën te Reims en Parijs. Hij is de stichter der Karthuizer orde (1074) en stierf in 1101. Kongres van het Apostolaat ter Zee. In Glasgow, Schotland, waar 18 jaar geleden een begin werd gemaakt met het Apostolaat ter Zee, werd een Internationaal Kongres van dit Aposto laat gehouden. Hierbij wordt gemeld, dat twee derden van de 1,200.000 zee lieden ter wereld Roomsch-katholiek zijn; Nog een taalman te Munchen. Over de kwestie van den taalman te Munchen weten de Engekche bladen nog het volgende te vertellen Signor Mussolini was de eenige ver tegenwoordiger der groote mogendhe den te Munchen die, voor hem zelf, verstond wat de anderen zegden. Terwijl de heer Chamberlain enkel een weinig Fransch verstond, doch •geen gebenedijd woord Duitsch, ver stond de heer Daladier noch een wookd Engelsch noch een woord Duitsch. Hitier kent geen ander taal dan; Duitsch. Niemand buiten Mussolini na tuurlijk, verstond Italiaansch. De Duce spreekt vlot Fransch, Duitsch en £n- gelsch. Dat is een hoedanigheid die wij nog r.iet van hem kenden. Na meer dan 23 jaar. Een roe rend weerzien vierde dezer -dagen een Fngelsche familie in Leeds. Men be groette de thans 35-jarige vrouw, Mar- gaiete O.Connell, de dame, die tot Kerstmis van het vorig jaar onder de slachtoffers van de Lusitania-scheeps- ramp was gerekend. Meer dan 23 jaar bleef het slachtoffer voor de familie verdwenen. De familie 0'Connell heeft thans nog een brief in haar bezit, waar in de toendertijd l 2-jarige miss 0'Con- nell schreef, dat zij haar passage voor de «Lusitania» betaald had en van plan was een zeereis te doen. In den loop der jaren is de kleine miss O'Connell moeder geworden van 5 kinderen en tweemaal weduwe. Het weerzien in Leeds werd niet gevierd in eigen fami liekring, doch de geheele straat, waarin de O Connell-familie woont, nam aan het feest deel. Zelfs het gemeentebe stuur had niet achter willen blijven en liet het kleine station van Leeds ver sieren, toen de «kleine miss O'Con nell» onder luid gejuich werd ingehaald en door haar familie voor zoover deze nog in leven was werd begroet. De hooge legerleiding. Luitenant- generaal ridder de Nève de Roden werd door den Koning aangeduid om bevel te voeren over het ruiterij kor £s (Brussel) en wordt tezelfdertijd inspec teur-generaal over de rijkswacht. De nieuwe bevelhebber was vroeger leermeester van Prins Leopold en is thans vleugeladjudant van den Koning. Hij is luitenant-generaal sinds 1935. Luitenant-generaal Michem, de jong ste divisiekommandant van het leger, neemt het bevel over de 4e militaire omschrijving Namen-Luxemburg) Hij was geruimen tijd kabinetshoofd van generaal Denis, minister van Landsverdediging. Generaal Michem, geboren in 1883, zal slechts de leeftijdsgrens bereiken in 1945. Belgie te Londen, en voorzitter van de Engelsch-Belgische Unie heeft in deze, hoedanigheden met belangstelling ver- j nomen dat een groot aantal Belgen hun j erkentelijkheid willen uitdrukken te-] genover den Engelschen eerste-minis- ter Neville Chamberlain. De Engelsch- Belgische Unie heeft besloten een in schrijving te openen, waarvan de op brengst zal aangeboden worden aan den Britschqn staatsman, die er over zal beschikken voor zijn werken. De Belgen die wenschen een stor ting te doen, hoe klein ze ook weze, kunnen dit op postcheckrekening n. 33 1 7, van de bank H. Lambert, 2, Eg- montstraat te Brussel, met de vermel ding «Te storten op rekening van de inschrijving Neville Chamberlain F.en schriftelijke aanvraag moet'bij het gemeentebestuur ingediend zijn binnen de vijftien dagen In het Staatsblad van 3 Oktober zijn de onderrichtingen voor de ge meentebesturen afgekondigd, betref fende het verleenen van een speciale vergoeding ten bate van de gezinnen van de wederopgeroepen militairen met soldij. In hoofdzaak wordt aan de ge meentebesturen opgelegd zonder uit stel over te gaan tot de betaling van de wettelijke vergoedingen, die schriftelijk zullen aangevraagd zijn binnen den voorgeschreven termijn. Deze termijn bedraagt normaal vijf tien dagen van den dag af, waarop de betrokkenen naar huis terugge zonden zijn. Degenen, die in het buitenland ver blijven, moeten zich wenden tot de di plomatieke of konsulaire overheid, bin nen de maand in Eüropa, en binnen de drie maanden buiten Europa. Degenen die in Kongo verblijven, moeten zich binnen de drie maanden wenden tot het ministerie van Binnenlandsche Za ken en Volksgezondheid. Verder zijn uitdrukkelijk de gezins leden en andere belanghebbende per sonen aangewezen, die aanspraken kun nen laten gelden op de bedoelde ver goeding van 8 fr. per dag, alsmede de gevallen waarin de vergoedingen van 3 fr. 50 per kind en per dag worden toegekend. Zijn uitgesloten van elke gezinsver goeding, de militairen, die de bijzonde re vergoeding (hier is niet bedoeld de normale soldij) genieten, voorgeschre ven door de militie wetten, dezen die hun gewone wedden of lóonen verder ontvangen hebben als beambten of ambtenaren van de openbare diensten of van de diensten van openbaar nut en degenen, die volledig werkloos wa ren op het oogenblik van hun oproe- ping. Aan het slot van de onderrichtin gen zijn de formaliteiten uiteengezet, welke de gemeentebesturen van hun kant na te leven hebben ten overstaan van den staat. Statistieken over Belgisch Congo De statistieken over den buitenland schen handel van Belgisch Congo, in 1937, werden bekend gemaakt en.too- nen aan dat er in dit jaar voor fr. 2.486.995.485 uitgevoerd en voor fr. 1.137.091.689 ingevoerd werd. Op de vorige statistieken werd aldus een aanwinst geboekt van 39.34 t.h. in hoeveelheid en 66.05 t.h. in waarden wat den uitvoer betreft en 78.95 t.h. hoeveelheid en 56.88 t.h. in waar den, wat den invoer betreft. Belgie heeft hierin bijgedragen voor 52.58 t.h. en 44.25 t.h. voor den in voer en 72.70 t.h. en 77.73 t.h. voor den uitvoer. De totale lengtfevan de spoorweglij - nen, in gebruik in Belgisch Köngo, be droeg, in het begin van het jaar 4.900 km. deze van de wegen meer dan 60.000 km. terwijl de rivieren bevaar baar zijn over een lengte van ongeveer 12.000 km. Voor de telefonische en telegrafische verbindingen zijn 5.035 lijnen in gebruik genomen, terwijl 29 draadlooze stations eveneens dienst doen. s- Tenslotte bestrijkt het binnenland sche luchtnet 6:529 km. rt»l' TS JECIIO-SLOW A A KSC1IE MIJNWERKERS Men weet dat de Belgische koolmij nen, vooral deze van Limburg een aan zienlijk getal arbeidskrachten gebrui ken herkomstig uit Tsjecho-Slowakije. Sommigen onder hen, behoorend tot het Sudeten-gebied hebben thans de Duitsche nationaliteit herkregen. An deren zullen moetèn deelnemen aan het plebisciet in zekere gewesten. Men weet nog njet hoe die .operaties voor de Tsjecho Slowaaksche mijnwer kers die in Belgie arbeiden, zullen ge schieden. Het aantal is overigens aanzienlijk verminderd sedert de jongste optelling van 1938, die het cijfer gaf van 491 1. Sindsdien zijn er ongeveer twee dui zend vertrokken. CICHOREI F- C- JACOBS GEBRUIKT ER MINDER. 'T IS DE STRAFSTE Voor Neville Chamberlain. Ba ron Moncheur, oud-ambassadeur van door AUCTOR 148ste Vervolg Zij werden door de Sinjoors op ge juich onthaald, alhoewel deze laatste beter hadden gedaan te zwijgen, want tusschen de krijgsgévangenen was geen enkel Antwerpenaar, wat klaar en dui delijk uitwees dat er weinige Sinjoors hun huid in den opstand hadden dur ven wagen. i Het was wel zooals Tijl het ha< voorzien het waren mannen tot jaYCn en gebrekkigen, die de republiek oné terugzond. De andere had zij wellicht, zooals Uilenspiegel het giste, naar hare legers gezonden, om er voor de republiek te strijden. Deze hield van de Belgen, om hare legerbenden aan te vullen, want eens in het vuur, waren het de onversaagdsten, de dappersten onder de dapperen. Een voor een werden de namen der vrijgestelden afgeroepen, van op de pui van het rtadhuis, en traden zij er bin nen, om een vrijgeleide te ontvangen.. Bonsac klonk het, en een man, die in den opstand deerlijk moe^t ge havend zijn geweest, want hij kon moeilijk gaan, met zijne lamme beenen en zijn hoofd scheen te bibberen op knokkelige schouder, kwam vooruit ge- pikkeld en sukkelde de trappen op... Als die kerel zoo mager niet was en een plezanter gelaat vertoonde, zei Uilepspiegel, dan zou hij de broeder van Lamme kunnen wezen, des te meer dat die ergens in Frankrijk in de gevan genis moet zitten... Zoo heeft me die OP DE VIERDE BLADZIJDE, EEN SENSATIONEELE RECLAME VAN DE BON MARCHE Dertig nationalistische bommerwer- pers hebben een aantal «bombarde menten» boven Madrid uitgevoerd.Dit^ maal deden de ((bommen» niet de min ste schade, want Hij bestonden uit... brooden. Meer dan 47 tön wittebrood werd omlaag geworpen.vDe brooden vielen niet doch daalderi ïahgzaam omlaag, omdat ieder der 178.000 brooden werd gedragen door een kleine para chute. Dit vredelievende bombarde ment had plaats ter viering van den z. g, n. «Francodag», den herdenkingsdag van de benoeming., van generaal Fran co als staatshoofd en had volgens een nationalistischen zegsman ook ten doel «onze broeders die in het sovjet-Ma- drid gevangen gehouden worden, een voorproefje te latéh smaken van het wittebrood, dat Franco's soldaten hun zullen brengen, wanneer zij spoedig de straten van Madrid zullen binnenruk ken Een der aviateurs, die aan deze «raids» heeft deelgenomen, deelde mee dat de vliegtuigen door een hevig vuur der afweerkanonnen werden ontvangen EEN MAN ERG GEWOND AAN GETROFFEN OP DEN OPENBA REN WEG TE ANDERLECHT Dinsdagmorgen rond 7,30 ir. heeft men ter hoogte van het huis nr 804 op den weg van Lennik naar Anderlecht den genaamden Jan Tambuyser, wo nende op dei. Lennikschen steenweg, gevonden die gewond was over geheel het lichaam en ook een beenbreuk had opgeloopcn. Men denkt dat het s'achtoffe« door een voertuig is aangereden, waarvan de inzittenden de vlucht genomen had den. Tijdens de ondervraging ver klaarde Tambuyser, dat hij zich. niet meer heripnerde wat er hem overko men was. De noodige zorgen werden hem a^|i- stonds toegediend, terwijl de- politie met de opzoekingen van de daders be gon.aag GESTOLEN AUTO BOTST TEGEN EEN HUISGEVEL TE GENT Dinsdag voormiddag had de been houwer Joz. De Baere, wonende Ra- botstraat 52, te Gent, voor enkele mi nuten zijn auto onbeheerd gelaten aan het Wilsonplein. Toen hij van een boodschap terug keerde, was het voertuig verdwenen.De Baere legde klacht neer. Pas was zulks gebeurd, of men ver nam dat een auto in de Lange Violet- tenstraat eerst tegen den gevel van het klein-Begijnhof en daarna tegen de huizen 78 en 80 langs den overkant was gebotst. Het voertuig was ten slot te blijven staan rechtover de Raapscr, Dadelijk spoedde de politie zich ter plaatse. Het voertuig Heek de auto van De Baere te zijn. In den auto zat een militair, gedemo biliseerd soldaat van het 1 e Artillerie regiment te Gent die door de glas scherven van een gebroken ruit ernstig gewond werd. De kerel werd ter ver pleging naar het burgerlijk gasthuis overgebracht en er kort daarna onder- \raagd. Naar het schijnt zou de kerel gehan deld hebben onder den invloed van den drank. Zijn eenzelvigheid wordt voorloopig geheim gehouden. De ge stolen auto is zwaar beschadigd. VRACHTAUTO IN EEN GROEP. ARBEIDERS TE ITEGEM Dinsdagnamiddag omstreeks 14,30 uur werd de gemeente Itegem in op schudding gebracht door een vreese- lijk verkeersongeval, waarbij een ar beider werd gedood en twee anderen zware verwondingen opliepen. Het ongeluk deed zich voor op de baan Itegem-Herenthout. Verscheiden arbeiders zijn aldaar werkzaam aan den aanleg van een fietsbaan. Een vrachtauto kwam in de groep werklie den terecht. Een hunner, de 55 jarige Karei Sleeckx, wonende te Itegem- Heide, werd op slag gedood, terwijl 2 anderen, Felix Derboven, 40 jaar, en Lodewijk Verbist, 38 jaar, beiden eveneens te Itegem wonende, liepen zware verwondingen op en werden na verpleging door een bijgeroepen ge neesheer naar het ziekenhuis overge bracht. De rijkswacht en het parket van Mechelen kwamen ter plaatse. Huguet toch gezegd, en ik heb alle re den om dien Franschman te gelooven.. We moeten hem toch eens goed aan kijken als hij het stadhuis verlaat... Maar, wat zou hij hier te Antwerpen J komen zoeken Eenige oogenblikken later verscheen de man terug onder de poort van het stadhuis. Het volle licht viel nu op zijn gelaat. Maar hij is het. zei Tijl. En luid riep hij Lamme De wankelende en bevend#e man keek op en als hij Uilenspiegel op de eerste rij der nieuwsgierigen bemerkte, spoedde hij zich naar Tijl, sneller en met vasteren tred dan men het vah •héB?'"kon"Verwachten, en opende zijne armen, om onzen held aan zijn boe zem te drukken. Tijl Mijn beste vriend Pot!... Gij zijt het toch, Lamme kreet Uilenspiegel. In vleesch en beenderen. In beenderen ja, maar dat is al... Ik had u op het eerste zicht niet her kend. Ik ben mager als een Fransch man, he Nu, dat is niet te verwon deren: de keuken van die vreemde rat ten deugt niet en hun wijn drinken ze zelf, de schobbejakken Kom, laat ons hier niet blijven... We-hebben reeds te veel de aandacht op ons getrokken, en dat is wellicht voor u niet al te best.. Ja, zei Pot, laat ons naar huis gaan... Er loopen hier tal tienstuivers- gasten rond en ge weet niet of men Goedzak niet bijzonder in het oog moet houden. Dat geloof ik niet, zei Lamme... Ze hebben ginder niet geweten wie ik was, want mijn naam heb ik zorgvuldig verborgen gehouden... Ge hebt wel ge hoord^ dat ik op z'n Fransch Bonsac heette... Dat heeft mij veel geholpen, want een Fransche naam geeft al vijf voor bij de verwenschte sansculotten... De voorzichtigheid is de moeder van de porseleinkast, sprak Pot, en ik noodig u uit thuis een glaasje wijn op het wederzien te lèdigen... Men1 heeft ons in 't oog... Zij verwijderdferi zich haastig... Lamme pikkelde, zoo kwaad en zoo goed als het ging, met zijne vrienden mede. Pot, die nog steeds met de Franschen op goeden voet leefde, haalde uit zij nen kelder eene, flpsch wijn te voor schijn, een kostbaren drank op dit oogenblik in de Scheldestad, en vuld? de glazen. Op ons wederzien, zei Tijl. Lamme dronk in één teug zijn beker uit, smakte luide met zijn tong tegen zijn gehemelte en riep vreugdevol uit: Lekker Heerlijk Godde lijk En om zijne blijdschap meer kracht bij tc zetten, begon hij dooi 't vertrek te dansen en te springen, onder het zin gen van zijn oud deuntje C'est bon,zei Pierlala sassa, C'est bon,zei Pierlala De andere keken hem allerverbaasd aan. En uw beenen vroeg Tijl. Zijn als stekken zoo dun, ant woordde Lamme, maar zoo gezond als die van een vischje in 't water.. Wat vertel ik nu allemaal beenen van een vischjc Ge kunt de vergèlijking zelf oeken, want ik vind er geene, maar dat mijne beenen tegen de beste op kunnen, dat mag ik u verzekeren 1... En hij danste nog eens van den eenen kant naar den anderen der ka mer cn sloeg zijne beenen dapperuit. Dan buiten adem. zonk hij op een stoelA EEN TRAM ONTSPOORD TE OOSTENDE Dinsdagnamiddag is de elektrische tram, rijdende van Oostende naar Mid- dëlkèrke, ontspoord ter hoogte van Raversijde. De tram bolde voort over den zeedijk en kwam eerst tot Staan op één meter van de dijkhelling. De talrijke reizigers kwamen er af met den schrik. Het had eeri ware ramp kunnen worden. Congpleesche rotsen Vermeng in een teil tweehonderd vijftig gram geraspte kokosnoot, ze venhonderd gram gecristal.liseerde sui ker en een kwart liter eiwit (het wit van zeven a acht eieren). Zet de teil op een hoek van het fornuis terwijl ge het mengsel bewerkt, zoo wordt hét licht- [te warm. Strijk een befetje bot£r op een plaat, bestrooi ze met een dun Wolkje meel, en leg daaTóp, met be hulp van een lepel, kleine hoeveelhe den: rotsdeeg; laat in een matig wamen oven bakken, en laat in een droogoven opdrogen. Truffels Laat honderd gram boter malsch worden, voeg honderd gram meelsui ker en daarna honderdvijftig gram pa neermeel van fijngestampte kolom- bijntjes of madeleintjes toe voeg nog twee reepen chocolade toe, die voor aan in den oven malsch geworden zijn; kneed dit alles goed door mekaar, en rol het deeg in gesuikerde cacao, zoo dat ge truffels (van gewenschte dikte) bekomt. Moet tegen vochtigheid be schut worden. Zwieback. Strooi op de tafel zevenhonderd vijf tig gram meel, en middenin vijftig gram gist; smelt deze in een deciliter melk, en vermeng met het vierde van het meel dedek het malsch deegje dat ge zoodoende bekomt met het overige meel; laat rijzen tot het deeg overal be gint te barsten. Voeg dan aan het overi ge meel honderd gram gecristaUiseer de suiker. twee eieren, een flink greep je zout, honderd vijftig gram boter en een deciliter en half melk toe. Kneed dit deeg flink en langdurig tot het goed rekbaar wordt. Bedek het dan met een servet en laat op een lauwe plaats in omvang verdubbelen. Strijk boter in rechthoekige daartoe bestemde plaaten met behulp van een penseel, verdeel het deeg in brokkn vast aaneen in de plaat, zoodanig dat hét deeg rtiét méér dan de helft der hoogte bereike. Laat rijzen tot het deeg de plaat heelemaal vult, en Iaat dan ongeveer vijftig minu ten bakken in éen heeten oven. Haal de zwiebacks uit den vorm zoodra ze gaar zijn. en laat ze tot den volgenden dag afkoelen. Verdeel dan in sneden van een centimeter dik, leg deze op een plaat, en laat ze in een heeten oven kleur krijgen. Laat op een rooster koud worden, en bewaar ze in doozen. Vooraleer tot brokken te verdeelen, moet het deeg nog flink doorwerkt worden, om het omzeggens te breken. Dit deeg kan ook zonder eieren wor den klaargemaakt. Maar in dit geval moet de hoeveelheid melk verhoogd qorden, cm het geheel voldoende voch tig te houden. Gaston Clement. Hoe vindt ge 't hijgde hij. Ik begrijp er weinig of niets van, zei Tijl. Dat pleit niet in uw voordeel... Ge moet weten dat ik mijn kasteel, want zoo noemde ik het fort waar men mij gevangen had gezet, spoedig het értrouwen en de vriendschap van mij nen rentmeester, want zoo had ik mij nen bewaker gedoopt, had weten te winnen. Het was een oude ijzervreter, die dol verzot was op het dobbelspel, en we hebben dan ook uren en uren met die vierkante steentjes den tijd gedood. Hij won meestal, maar de vent is er niets rijker bij geworden We hadden het voorbeeld der Fran sche regeerders gevolg en zelf assigna ten gefabrikeerdhet waren stukje3 papier, waarop cijfers de waarde van die munt aanduidden... Mijne assigna ten waren van wit en de zijne van rood papier... Zoo konden we steeds zien naar welken kant de winst helde... ('t Vervolgt)

De Volksstem | 1938 | | pagina 2